We luisteren FINANCIEN Pi LUIK 1939 Dagfilm W aterstanden MAANDAG 13 MAART 1939 Wielrijder bij botsing gedood Chauffeur gearresteerd WAS VAN DE WAAL Veerpont te Tiel uit de vaart BOERDERIJBRAND TE SEVENUM Veestapel in de vlammen omgekomen uu t L,"V Een grootsch en ontzag wekkend getuigenis van vooruitstrevende denkbeel den op kunst, techniek en sportgebied. Een waarlijk unieke bijeenzameling van technische en artistieke meesterwerken. INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING MEI - NOVEMBER V eilingver eenigingen in Nederland Bezwaren en wenschen voor de algemeene vergadering EERSTE OORLOGSDOODEN HERDACHT Te Maastricht begraven Duitschers geëerd JAARVERGADERING K.N.A.U. De heer A. J. G. Strengholt blijft voorzitter DE WIELEWAAL BLEEF TE NAPELS De „Wielewaal" is Zondag niet verder gegaan dan Napels, omdat het toestel in verband met het slechte weer te laat uit Athene vertrokken was. Internationale spelen voor doofstommen Dit jaar in Stockholm Van de trap gevallen en overleden Modevakschool-examen BOEK EN BLAD KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 73e jaargang no. 23 Dinsdag 14 Maart MARKTEN 1 B g ooo 000 0.00 0:17 o.ll De Nationale Mij. der Belgische Spoorwe gen boekte over het afgeloopen boekjaar een deficit van fr. 283 millioen. Het verkeer is in de eerste maanden van het loopende boekjaar verder achteruitgaande ten op zichte van dezelfde periode van het vorig jaar. De Allied Chemical keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 1.50 per aan deel. De Automobiel-productie in de Vereen Staten in de afgeloopen week wordt op 84.095 auto's geraamd tegen 78.705 auto's in de voorafgaande week en 57.438 wagens in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De Gereral Motors zou 36.165 auto's geproduceerd hebben tegen 34.493 auto's, Chrysler 20.425 tegen 19.835 stuks en Ford 16.200 tegen 15.400 stuks. De Mc Keesport Tinplate boekte in 1938 een netto-verlies van 679.238 tegen eén winst van 915.777 of 1.26 per aandeel het vorig jaar. De Pennsylvania Rrd. boekte in 1938 een netto-winst van 550.000 of 0.07 per aan deel tegen 2.267.000 of 0.27 per aandeel net vorig jaar. De U. S. Steel Corporation boekte in 1938, volgens definitieve cijfers, een netto-verlies van 7.71 millioen tegen een winst van 94.94 millioen in 1937. Het totale tekort, na betaling van het dividend op de pref aandeelen, bedraagt 32.93 millioen tegen een surplus van 27.69 millioen. De produc tie van staalfabricaten kromp met 6.199.000 ton in tot 6.563.000 ton, dus ongeveer met 50 pCt. De staalproductie in het Pittsburgh- district wordt thans op 51'A pCt. der capa citeit geraamd tegen 49 pCt. de vorige week en in het Youngstown-district op 54 pCt, tegen 47 pCt. De export-prijs van koper in Amerika be droeg aan het einde der vorige week 10.32'/* dollar-cent per lb. tegen 10.12/2 dollarcent op hetzelfde tijdstip der vorige week;, de tin-prijs 46.40 tegen 46.20 dollarcent. Montgomery Ward boekte in Fdbruari aan verkoopen 24.96 millioen tegen 21.76 mil lioen in Februari 1938. Spiegel Inc. boekte in Februari aan ver koopen 2.83 millioen tegen 2.52 millioen in Februari 1938. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.82'A8.83/2 (V- sl. 8.83'A); de Frank op 4.98/2—4.99'/'2 CO- si. 4.99'A); de Belga op 31.64—31.69 (v. sL 31.68); de Zwitsersche Frank op 42.77/x-- 42.82/2 (v. sl 42.82) en de Dollar op 1.88 Va-* 1.88(vorig slot 1.88 5/16). De Nivas verkocht 905 ton superieure sui ker en 2000 ton bruine suiker voor con sumptie. w?*ahiÉ feta i **15 Nt êeva. v°or S U-ia Zondagmorgen is op den rijksstraatweg te Abcoude, ter hoogte van de consumptieijsfabriek „Moba" een gecompliceerde aanrijding ge schied, bij welke één doode valt te betreuren. Een auto, eigendom van het Statenlid ir. Middelberg en bestuurd door den chauffeur komende uit Baambrugge en op weg naar Ab coude, reed met volle vaart op een voor hem rijdenden fietser, toen hij voor een uit de tegenovergestelde richting komenden motor meer naar rechts wilde uithalen. De wielrijder, de 37-jarige heer W„ uit Utrecht, die op weg was naar Amsterdam voor het afleggen van een familiebezoek werd door de aanrijding tegen een ijzeren hek geslingerd. De auto kwam door de botsing in de langs den weg loopende rivier, de Amstel terecht. De chauffeur van den heer Middelberg, die alleen in den auto zat, kon zich uit den wagen bevrijden en op den wal komen, hierbij geassisteerd door den bestuurder van den motor, een Amsterdamsche arts. Nadat deze arts den chauffeur op den wal had gehol pen, zag hij aan den kant van den weg den wielrijder liggen. Geassisteerd door dokter Geursen uit Baambrugge heeft bij den wiel rijder de eerste hulp verleend. Dit mocht ech ter niet meer baten. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje op de algemeene begraafplaats- te Baam brugge overgebracht. De motorrijder, die den auto met zeer groote snelheid van de tegenovergestelde richting zag naderen en eveneens wilde uitwüken, reed den berm van den weg op en kwam met zijn voet in aanraking met een kilometerpaaltje, waar door zijn been is geblesseerd. De waarnemende burgemeester van Abcoude, dr. Gortel, was met de drie gemeenteveldwach ters spoedig op de plaats van het ongeluk aan wezig. Later arriveerde ook de burgemeester van Abcoude, mr. Des Tombe, die verder het onderzoek in deze zaak leidde De chauffeur van den auto, die de aanrijding veroorzaakt heeft, is gearresteerd. De stand van de Waal te Nijmegen was Zon dag 10.70 plus N.AP. De uiterwaarden staan on- def water en ook de Waalkade is overstroomd. Zondag was de was minder dan Zaterdag en er bestaat gegronde hoop, dat van Dinsdag af een langzame val te verwachten is. Ten gevolge van den hoogen waterstand is de veerpont „Zelden Rust" te Tiel uit de taart ge nomen. De communicatie met Maas en Waal wordt onderhouden door de stoomboot „Gijsbert Stout" met aanhangpont. Ditmaal is de was wel zeer snel ingetreden. In allerijl moesten de opslagplaatsen voor beurtvaart goederen worden ontruimd en naar hooger gelegen plaatsen worden overgebracht. In den afgeloopen nacht is door nog niet be kende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Janssen, aan den Kronenberg te Sevenum. Het vuur greep snel om zich heen. Het gezin kon zich met veel moeite in veiligheid stellen, een der kinderen kreeg evenwel lichte brand wonden aan hek hoofd. De boerderij is totaal afgebrand. De geheele veestapel, welke uit tien varkens, zes koeien en eenige kalveren bestond, viel aan het vuur ten offer. Verzekering dekt de schade. HAVAS-GELDER Het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland zal op 30 Maart te Rotterdam de jaarlijksche algemeene vergadering houden. Behalve het reeds bekende voorstel, om over te gaan tot de vorming van een fonds teneinde waar noodig den export te stimuleeren, en waar in alle veilingen 1 pCt. van hun omzet over 1938 zullen storten, komt aan de orde een voor stel van de veilingvereeniging te Utrecht, dat bij het vaststellen van de minimumprijzen en vergoedingsprijzen rekening wordt gehouden met de van oudsher bestaande teelten rond de groote steden. Het groepsbestuur voelt wel voor deze kwestie, doch ziet geen kans hiervoor een uitweg te vinden. De veilingvereeniging te Grootebroek wil bij de autoriteiten er op aandringen, dat de hef fing op de vroege aardappelen, die onrecht vaardig wordt geacht, wordt opgeheven. Een gelijk voorstel doen de veilingen te Hoogkar- spel en Warmenhuizen. Het groepsbestuur geeft toe, dat de heffing per oppervlakte bezwaren geeft, hoewel de heffing op de vroege aardap pelen op zichzelf niet geheel onbillijk wordt ge acht. Met behoud van het principe der regeling wil het bestuur wel trachten aan daadwerke lijke bezwaren tegemoet te komen. De veilingvereeniging te Veur zou de Export- winstregeling 1938 zoodanig willen wijzigen, dat ook de kleinere veilingen hiervan de voor deden ondervinden. Het groepsbestuur acht geen termen aanwezig op deze wijziging aan te dringen. Indien bepaalde wijzigingen zich zou den voordoen, zal nader een en ander worden bezien. De tuinbouwbond „Langendijker Groen- tencentrale" te Broek op Langendijk wil bij de Regeering aandringen op steunuitbetaling naar 100 pCt. van den kostprijs. Ook de veiling te Noordscharwoude wil dat. Het groepsbestuur zegt toe aan deze kwestie aandacht te zpllen besteden, doch merkt' op, dat voorzichtigheid noodig is, omdat de Regeering dan zou kunnen bepalen, dat producten die meer dan den kost prijs opbrachten, tot dien prijs terug gebracht zouden moeten worden. De veilingvereeniging te Venlo zou bij de Regeering stappen willen doen om een Invoerbureau voor groenten en fruit te verkrijgen, en een verbod tot verkoop van buitenlandsche producten in Nederlandsen fust te verkrijgen. Het groepsbestuur is bereid aan deze kwestie volle aandacht te besteden. Zondagmiddag zijn op de Maastrichtsche be- graafp'aats de Duitsche militairen, die in de eer ste dagen van den wereldoorlog nabij Vise vie len, herdacht. Zij waren zwaar gewond naar Maastricht overgebracht ,maar overleden niet tegenstaande alle in Maastricht hun bewezen hulp en zorgen. Voor deze Duitsche oorlogs-dooden is op een der mooiste plekjes van 't Maastrichtsche kerk hof, een montiment opgericht, hetwelk het ge meentebestuur van Maastricht verzorgt en on derhoudt. Vijfhonderd Duitschers uit heel Zuid-Limburg waren voor deze herdenking bijeengekomen. Een vertegenwoordiger van den Duitschen consul te Maastricht sprak over de beteekenis van het levensoffer der Duitsche gevallenen in den we reldoorlog voor het Duitschland van nu. Namens het Duitsche rijk bracht de Duitsche consulaire vertegenwoordiger dank voor de te gemoetkomendheid van 't gemeentebestuur van Maastricht. Hij bracht hulde aan H. M. de Ko ningin voor haar zorg en belangstelling, aan de Duitsche oorlogsslachtoffers steeds betoond. Er werden vele kransen op het graf neerge legd: o.a. namens het Duitsche consulaat, den bond ter verzorging van Duitsche oorlogsgra^en, namens de Duitsche kolonies te Maastricht, Vaals, Heerlen, Kerkrade, Eygelshoven, Wau- bach en Brunssum. De plechtigheid, waaraan de jeugdgroep der Duitschers te Heerlen met declamatie en zang medewerking verleende, en waarbij de Duitsehe rijksvlaggen der Zuid-Limburgsche kolonies rond het graf waren opgesteld, werd besloten met de door allen meegezongen Duitsche natio nale hymnen. Zondagmiddag is de 38ste algemeene jaarverga dering der Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie te Amsterdam gehouden, welke zeer druk bezocht was- De voorzitter, de heer A. J. Strengholt, maakte in zijn openingswoord melding van den grooten vooruitgang der Unie in 1938. Vooral het finan- cieele gedeelte was belangrijk verbeterd. Met waardeering sprak de voorzitter over de mede werking der clubs, die het mogelijk maakten, dat Nederlandsche athleten aan de Europeesche kampioenschappen te Weenen en Parijs konden deelnemen.. De W. J. H. Muler-beker, welke bestemd) Is voor het district met de grootste activitei. werd Utrechttoegewezen. Mejuffrouw N. van Balen Blanken kreeg voor haar prestatie van 164 Meter hoogspringen, een Europeesch record, den Sauer-beker in haaf be- meest stimuleerende prestatie van het jaar aan zit, terwijl de gouden v. d. Werffijmedaille voor de S. Bouman voor zijn resultaten op de 800 Meter, ten deel viel. De heeren Moerman (secretaris N. T. C.) en Blankere (Coach) kregen samen den kolonel Thompson-beker. De heer Strenghot speldde vervolgens Tinus Osendarp het Unie eerekruis op de borst voor zijn prestaties bij de Europeesche kampioen schappen, welke als de beste aller deelnemers werd beschouwd. Tot eerelid werd met algemeene stemmen be noemd ir. J. E. P. de Koek, directeur van de „Ko ninklijke". De heer Strengholt was de eenige, die bij het punt verkiezing van drie bestuursleden, had me degedeeld, geen herbenoeming te zullen aan vaarden. In de laatste weken is van alle kan ten aandrang op hem uitgeoefend, dat hij zou blijven. Ter vergadering bleek, dat de Unie-voor zitter voor dezen aandrang was gezwicht, maar hij verklaarde, dat hij onherroepelijk in 1941 zal aftreden. De heeren G. E. van der Werff, penningmees ter en J. B. Wesseling, commissaris, werden bij enkele candidaats^,,;ng herkozen. Tenslotte besloot - m een officieel orgaan, elke veertien dagen verschijnend, voorloopig voor één jaar te laten uitgeven en dit aan alle Unie-leden toe te zenden. De internationale sportspelen voor doofstom men, die evenals de Olympische Spelen om de vier jaar worden gehouden zullen in Augustus van dit jaar te Stockholm plaats vinden. Er heeft zich een comité gevormd, dat onder beschermheerschap staat van kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden en waarin tal van prominente persoonlijkheden op sportgebied zitting hebben genomen. Voorzitter is de heer J. Sigfrid Edström, president van het Zweedsche Olym pisch Comité. De spelen, die thans reeds voor de vijfde maal in opdracht van de C. I. S. S. (Comité Interna- tidhal des sports silencieux) plaats hebben, zullen athletiek, voetbal, zwemmen, tennis, wiel- rijden en schieten omvatten. Aangesloten bij de C. I. S. S. zijn de volgende landen: België, Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Nederland, Italië, Japan, Noorwegen, Polen, Roemenië, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Duitschland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De „V. I. S. S." (Vereeniging tot uitzending van dooven naar de internationale Spelen), die voor de training en uitzending van de Neder landsche doofstomme athleten zorg draagt, heeft in principe besloten aan de doofstommen- spelen in Stockholm deel te nemen. In 1935 toen deze spelen in Londen plaats vonden, wist Nederland op twee zwemtitels beslag te leggen. Willy Jansen veroverde nj. het Olympisch en wereldrecord op de 100 M. rug terwijl de 15-jar. Annie Neleman, hetzelfde deed op de 200 M. vrije slag. Inlichtingen bij het secretariaat Taxusstraat 47, Den Haag. Zondagochtend om acht uur heeft de bewoner van de tweede verdieping van het pand Slot boomstraat 16a te Rotterdam ontdekt, dat de 48-jarige P. L„ die een zolderkamer van genoemd pand bewoonde, dood aan de zoldertrap lag. Vermoedelijk was de ongelukkige in het duister van de trap gevallen. De bewoner van de tweede étage, de heer R. van R. telefoneerde na zijn ontdekking onmid dellijk dokter Jansen, die constateerde dat de dood reeds voor Zaterdagavond elf uur moest zijn ingetreden. Op de gehouden examens der Eerste Neder landsche Modevakschool Vereeniging slaagden voor: Costumière: B. de Zutter te Diemen; H. Bouman te Aalburg; A. Deverzij te Wijk; L. Versteeg' te Veen; E. Smits te Andel; A. Pot hoven te Groenekan; T. v. d. Ende te Utrecht; P. J. Arntz te Ooij; A. de Kreek te Nijmegen; E. A. Singers te Nijmegen; J. M. v. Rijnsoever te Utrecht; A. Hofman te Liende; T. v. Om meren te Eist; J. Visser, J. v. Dongen, G. Groe- nenveld, A. M. Vermeulen, M. v. Velzen te Neer bosch; N. v. Meijeren te Berkumwoude; F. Busker, H. v. Eijsden, J. Gottschalk te Gouda; G. v. Kempen te Woerden. Voor coupeuse: R. S. Ornstein te Utrecht; M. Hoogenboom te Jutphaas; L. Bonnis te Andel; F. A. v. Hoogdalen te Rhenen; M. Jansen te Arnhem; C. N. Konings te Veenendaal; M. Osnabrugge te Scherpenzeel; G. T. Streng te Kockengen; G. de Pijper, J." S. J. Schram, M. v. Welie te Neerbosch. Voor leerares: J. Sanderman te Rijssen; J. H. Hoogerwerf te Doom; A. Krosenbrink te Nijmegen; D. v. Lonn te Delwijnen; G. M. v. Nes te Amersfoort; mevr. B. Wesselingde Goojer, Loosdrecht; T. v. Veldhuizen v, Kooij te Gouda. Allen leerden volgens methode-Ensaid. Habemus Papam! Wij hebben een Paus! Deze gedachte overheerscht in deze frissche en actueele aflevering, die op het titelblad de beel tenis van Z. H. Paus Pius XII draagt. De mooie kleurenplaat „Pauskroning", naar een aquarel van Frans Lammers, wijst al op de toekomstige gebeurtenis, maar verder zijn er verschillende artikelen gewijd aan hetgeen te Rome plaats had. „Te Deum laudamus" is de titel van het eerste, dat de persoonlijkheid van den nieuwen Paus teekent, waarna met een mooie serie foto's zijn illustere loopbaan wordt geschetst. De Romein- sche correspondent verhaalt van de Pauskeuze en een reeks van beelden laat den legaat Pius XI zien. Zeer interessant is het geschiedkundig overzicht van de twaalf Piussen met al de beel tenissen. Tenslotte treffen we nog een kort re laas van een kortdurig conclaaf aan, benevens foto's uit het familie-archief van den H. Vader. Het mag dus gezegd worden, dat de K.I. haar taak als geïllustreerd blad ten opzichte van deze groote gebeurtenis wél heeft vervuld. Toch is er nog plaats overgebleven voor an dere belangwekkende stof. De Meditatie van Henri de Greeve leidt „uit het donker naar de glorie". Op drie pagina's wordt verteld van den Generalen Staf van de Koninklijke Landmacht en tenslotte is er de laatste etape van de inte ressante wereldreis, waarvan in tien hoofdstuk ken werd gerapporteerd. Na een mooie kleur- prent: de hut aan den plas, naar een schilderij van H. Endlich, betreden we het rijk der vrouw met zijn raadgevingen op het gebied van mode, handwerken en voedingsmiddelen. Korte verhalen zijn er van Jan Verheijen: Ik zag een ster verschieten; van Joachim van Dordt: De bolhoed; en van Joost Hermans: Aloys de marskramer. De groote roman van Marie Dutli-Rutishaufer: De vloek van Hagen- wyl, vertaald door H. B. van der Sande, krijgt hier zijn besluit, na vele weken de lezers geboeid te hebben door zijn sterke teekening van tra gisch leven. De gezellige roman: Een markies van Carabas wordt voortgezet. In de Narrenkap, als immer gevuld met ge degen ernst en uitgezochten humor, komt de interessante „Politieke spaarpot" weer op de proppen. En de kinderen hebben hun Okki, die nimmer teleurstelt. VAN DICHTBIJ EN VERAF door B. H. Decker en Ars. J. A. Nillesen. Uitgave: L. C. G. Malmbera Den Bosch. Hier is een methode voor aardrijkskunde op de R.K. lagere school, welke blijkens de vele her drukken met succes wordt gebruikt. Een drietal atlassen: van Nederland, van Europa en dc overige wereldeelen, en van Nederland en de Indiën, geven naast de prachtige kaarten be knopte teksten, ruime overzichten van wateren, gebergten, plaatsen, enz. enz., en terstond daarna een zeer volledige serie vragen, waarmee het be handelde blijvend in het geheugen kan worden opgenomen. Een groot aantal van deze vragen is met het oog op verschillende toelatings-examens aan de ruime collectie toegevoegd. Het ligt in de bedoeling der samenstellers, voor het 7e leerjaar nog een repetitieboek te doen verschijnen. Gaarne sluiten we ons aan bij den wensch van den uitgever inzake een „verdere succesvolle reis langs de R.K. scholen van Nederland" van deze up-to-date atlassen, waarmee „het pionierswerk van de schrijvers zijn bekroning moge vinden." G. J, EENVOUD IN DE OPVOEDING door Zr. M. Theresina. Uitg.: R.K. Jongensweeshuis. Tilburg. Als no. 102 in de Opvoedkundige Brochuren- reeks onder leiding van Fr. Rombouts verscheen dit fijne werkje. Het wordt in een woord vooraf door den hoogeerw. pater dr. Drehmanns C.S.S.R. ten zeerste aanbevolen als een brochure van diepgaande beteekenis, met een zeer concreet en praktisch doel: de opvoeding der jeugd een voudiger en gemakkelijker, degelijker en meer volkomen te maken, door ze geheel te schoeien AVRO-Operettekoor HILVERSUM I, 1875 en 031.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 9.00 Orgelspel. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 AVRO-Amusementsorkest. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Omroeporkest. 12.30 Omroeporkest. 1.15 Omroeporkest, en solisten. 2.05 Renova-kwintet. 2.45 Kniples. 3.45 Disco-variété. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Voor kinderen. 5.30 AVRO-Salonorkest. 6.25 Berichten. 7.00 Voor kinderen. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.15 Causerie „De 40ste Jaarbeurs te Utrecht". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. 8.20 Causerie „De Indische lectuur- week". 8.30 Bonte Ddnsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Zang met piano. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.30 AVRO-Dance Band. HILVERSUM II, 415.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicltatiebezoek. 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeen schap". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.3C Sted. Orkest van Maastricht en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. DROXTWICH, 1500 M. 12.50 Bobby Howell's Band. 1.35 Gramofoonmuziek. 4.15 Orgelspel. 4.40 Marie Dare Strijkkwartet 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 BBC-Theaterorkest. 6.45 Pianovoordracht. 7.20 BBC-Variété-Orkest. 8.20 „Please teacher", operette. 10.20 Vioolvoordracht. 10.45 Uit Rome: 3e acte „Madonna Oret- ta", opera. 11.15 Labrooke's orkest. 11.20 Wally Dewar's Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00. 10.00, 10.25 en 11.20 Granjofoonmuz. 12.35 Zang. 1.05 Stafmuziek. 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Pianovoordracht. 4.40 Zang. 4.55 Gramofoonmuziek 5.05 Vioolvoordracht. 5.25 Cantrelle-orkest. 6.35 Gitaarvoordracht. 7.20 Locatelli-orkest, 8.35 Kamermuziek. 9.50 Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkest, koor en solisten. 1.30 Populair concert. 3.20 Klelnorkest. 7.50 Dansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest. 9.20 Symphonle-orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.55 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelspel. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.35 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.45 Bonte avond. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 Sted. Orkest van Mainz. op bovennatuurlijke leest. Zoodat Z.H.Eerw. den innigen wensch uitspreekt, dat het werkje in alle kath. kringen en alle kath. scholen, bij priesters en jeugdleiders want het is bestemd voor alle ouders en andere opvoeders de blijde boodschap brenge: eenvoud in de opvoeding. Aan een aanbeveling in zulke termen van zoo hooggeplaatste zijde, mede om het feit, dat een nummer in de genoemde brochurenreeks vanzelf het stempel van degelijkheid en groote waarde draagt, behoeven we dus niets meer toe te voe gen. Het kan misschien alleen dit zijn: hei werk van Zr. Theresina is geen leerboek zonder meer het is een boek met een 9-tal hoofdstukken, welke elk op zichzeff een meditatie vormen, voor iederen katholiek in het algemeen, voor den op voeder van het jonge tot den leider van het rijpere geslacht meer in het bijzonder. G. J. ONZE AMBACHTSSCHOOLJEUGD EN HAAR PROBLEMEN door C. de Galan. Uitgave: „De Technische Boekhandel" H. Stam. Amster dam, Haarlem, Rotterdam. Het werkje heet in de eerste plaats geschreven „met het doel aan candidaten voor een van de is .O.-akten-examens een overzicht te geven van de puberteitsontwikkeling en de gedachtenwereld van den ambachtsschooljongen." Het is echter niet verkeerd van schr. gezien, op deze aankon diging terstond te laten volgen, dat niet alle gegevens in zijn werk tot de examineerbare stof zullen behooren, dat het meer wil zijn dan examenboek. De ervaringen, welke de auteur uit eigen praktijk geeft, zullen wel door zijn collega's bij het ambachtsonderwijs onderschreven wor den, en de practische wenken in de slot-hoofd- stukken kunnen aan de collega's in spe behoor lijke profijten opleveren bij het opvoedkundig gedeelte van hun af te leggen examens doch de hoofdstukken over de puberteitsgevallen wil len ons niet toeschijnen, „in de eerste plaats" voor die collega's in spe bestemd te zijn. Wat in die hoofdstukken, o.a. over lichamelijke ontwik keling, over sexualiteit en erotiek enz. wordt „ten beste" gegeven, moge noodzakelijk studie materiaal voor den psycholoog zijn, niet alzoo voor den candidaat in kwestie, vooral ook niet omdat de „eenvoudige taal", waarin schr. be weert zijn kennis en ervaring te willen luchten, zich niet altijd van het realistische weet vrij te houden. Met de opmerking in het prospectus: „Allen die met technische opleiding te maken hebben, directeuren en leeraren bij het A.D.O., machinisten-opl„ leiders van opleidingen volgens het leerlingenstelsel, plegen verzuim (we spat.) t.a.v. hun leerlingen en van zichzelf, in dien ze dit boek ongelezen laten" gaan we dus in geen geval akkoord. G. J. LEERPLAN TEEKENONDERWIJS OP DE LAGERE SCHOOL der Nederlandsche Vereeniging voor Teekenonderwijs. Uitg.: P. Noord hoff, Groningen. We maakten kennis met deel I: historisch en psychologisch gedeelte. Een paar dozijn bladzij den zijn aan het eerste gewijd: het „Beknopt Historisch Overzicht van het Teekenonderwijs op de 1. school hoofdzakelijk in Nederland" geeft een korte schets van de opeenvolgende stroomin gen sedert 1889, toen in de nieuwe Onderwijswet het handteekenen onder de.verplichte leervakken der 1. school was opgenomen. Daarna volgt een wetenschappelijk gefundeerde beschrijving van de ontwikkeling der kinderteekening. Dit lijvige en zeer belangwekkende artikel van den heer J. Altera voert ons van de bovengenoemde stroo mingen van de velerlei experimenten met lijn en wandplaat- en grondvorm- en reform- en naïef-teekenen naar „de wijze waarop het kind reageert en handelt, zijn emoties, zijn beleven van de dingen" ook in zijn krabbels en pseudo- teekeningen weergeeft. Aan de hand van een 40-tal proeven, in een afzonderlijk boekje fraai gereproduceerd, geeft de schrijver zijn psycholo gische beschouwingen, die een aandachtige le zing en ernstige bestudeering door de gegadigden voor een teekenakte overwaard zijn. Het geheele art. geeft een duidelijke bevestiging van hetgeen de auteur in zijn eerste hoofdstuk aankondigde: „Hier hebben we een geheel nieuwe oriënteering. De leuze wordt nu: Geef het kind gelegenheid zich te uiten, zichzelf te beleven in zijn teeken- werk. Laat de onderstroom van zijn bewustzijn tot uiting komen, minder bedorven als hij Chet?) is door het leven en zijn valschen schijn. De onderwijzer moet de bouwkunstenaar zijn, die dezen onderstroom weet te doen uitvloeien." G. J. HERDRUKKEN „Nieuwe banen, leerboek der alg. geschiedenis," door A. Lobstein en S. Pregers, le deel, 2e druk, uitgave Noordhoff, Groningen. „Proza ter vertaling uit het Engels," 4e druk, door L, P. H. Eykman, uitgave P. Noordhoff, Groningen. .Lesson in English," 4e druk, door dr. C. E. de Haas en dr. D. M. E. Habbema, uitgave P. Noordhoff, Groningen. „Lager-onderwijswet 1920", 11e druk, uitgave N. Samson N.V., Alfen a. d. Rijn. .Practisch boekhouden voor den midden stand," 5e en 6e druk, door K. V. Rovers, uitgave P. Noordhoff, Groningen. „Bijb. Geschiedenis," door dr. Jos. Keulers, aflev. 14, 2e druk; uitgave J. J. Romen en Zn., Roermond. „Handelsrekenen voor den middenstand, ie deel, 2e druk, door J. J. Schras en C. J. Booster, uitgave P. Noordhoff, Groningen. „Repetitieatlas voor de Mulo," 3e druk, uitgave P. Noordhoff, Groningen. ALKMAAR, 13 Maart. Veemarkt. 68 vette koeien 160.00—265, redelijk. 3 graskalveren 30.0040, 537 nuchtere slachtkalveren 4.00 12, 29 vette schapen 26.0030, 244 vette varkens, zware 46—50 cent per kg. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 13 Maart. 53000 kg. Roode kool 4.70—7.50, 26600 kg. Gele kool 4.50— 6 70 35400 kg. Deensche Witte kool 2.80 3.90, 1200 kg. Uien 3.10—3.80, grove Uien 3.20—3.30 7600 kg. Peen 2.50—3.50, kleine Peen 1.70—2, 125 k£BROEKnOP8LANGENDIJK, 13 Maart. 5800 kg. Roode kool 4.90—7.30, 7600 kg. Gele kool 4.80— 6.30 1350 kg. Deensche Witte kool 3.40 3.60, 3175' ke Uic 2.402.60, grove 2.703, drielingen 1.50-1 60, stek 60-70 cent, 1625 kg. Bieten 2.10 ~~HOORN, 11 Maart. Veemarkt. 166 nuchtere kalveren 4.00—10, 29 biggen 14.0018, 59 over- houders 12.00—14. Handel vlug. LEIDEN, 11 Maart. Botermarkt. Prima fa- brieksboter (contr.) 1.49, prima boerenboter 1.34 1.50 per kg. Aanvoer 280 kg. Handel flauw. LEIDEN. Turfmarkt van 611 Maart. Aanvoer 120.000 lange turven 78.50 per 1000 stuks. ARNHEM, 11 Maart. Geldersche Eierveiling. Kipeieren 2.75—3.45, eendeieren 2.55—2.95 per 100 stuks. AMSTERDAM, 13 Maart. Veemarkt. 463 vette koelen: le kwal. 68—78, 2e kwal. 60—66, 3e kwal. 50—58 cent per kg. slachtgew. 72 melk. en kalf- koeien 180.00—260 per stuk. 47 vette kalveren: 2e kwal. 4858, 3e kwal. 4046 cent per kg. le vend gewicht. 212 nuchtere kalveren 4.00—7, 48 schapen 17 00—26 per stuk. 476 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90110 kg. 57—58, zware varkens 5657, vette varkens 54—55 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons gedachte runderen uit Denemarken. Overzicht Slaehtrunderen behoorlijke aanvoer, stugge handel, prijshoudend weinig eerste kwa liteit. Melkkoeien matige aanvoer, stille nanaei. Vette kalveren zeer matige aanvoer, stugge han del, prijshoudend. Nuchtere kalveren ruime aan voer, vlugge handel, constante prijzen. Schapen zeer matige aanvoer, zeer stugge handel, prijzen hooger. Varkens matige aanvoc. gedrukte han del, weinig vleeschvarkens, prijzen iets hooger, aan het eind der markt weinig handel. ROTTERDAM, 13 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd In totaal 1964 stuks, t.w.617 vette runderen, 243 vette kalveren, 24 nuchtere kal veren, 165 schapen en lammeren, 715 varkens. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 6070, 2e kw. 36—46; vette ossen le kw. 58—64, 2e kw. MAANDAG 13 Maart Waar- nemlngspunten <D bü O g O XJ u cu cd j£ 0 tra £2 S 3 B Keulen Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr. W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreesw 1. w Maastr. H.s. 1) Borgh Lith 39.56 13.10 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43! 23 14.17 13.70 7.61 0 82 4j .03 14.23 11 59 6.15 11 20 2.26 11.83 4.86 0 41 43*10 13 63 1313 6.46 2.'7 Sedert Gisteren M .d 0 00 0.05 0 20 0.37 0.21 0.57 0.21 0.39 0 15 0 00 0 00 0.00 0.00 0-00 0 00 0.0J 0.42 ooo 0.00 0.00 0-00 0.00 000 0 18 0.42 J 44 Beneden de sluis AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0 33— AP 12 u 0 34— AP 2 u 0.37— AP Amstelwater 0.33— AP 12 u 2 u 0,34- AP 0 37— AP IJselm water u 0.22— AP 12 u 0.40- AP l u 0,50— AP Stadswater 4 u 0 33— AP 12 u 0 34— AP 2 u 0 37— Ap WATERSTAND OP DEN RIJN 13 Mrt. 11 Mrt. 13 Mrt. 11 Ems Caub Coblenz Trier Keulen Dusseld Ruhrort Wesel Rheinf 2-40 2.55 Breisach 2.3) 2.61 Kehl 301 3 28 Maxau 4 55 5.16 Mannh 4 33 5.14 Diedesh Lohr Mainz 4.40 4 3 Bingen 3.42 3.87 4.20 4 42 2.04 5.09 4 53 4.17 4.33 Emmerik 5.37 4.76 5 06 289 5.47 4.62 4 02 3.85 4.56 4656; vette kalveren le kw. 90100, 2e kw. 6® 70; varkens (levend gewicht) le kw. 4849, 2e kw. 46; schapen le kw. 4350, 2e kw. 32*. lammeren le kw. 4756, 2e kw. 42. Prijzen p®* stuk: Schapen le kw. 1925, 2e kw. 17; lam' meren le kw. 1622, 2e kw. 12. Overzicht. Vette koeien en ossen: aanvoer iets kleiner, handel traag, prijzen als vorig® week, pr. koeien tot 74 ct., prima ossen tot 6® cent; vette kalveren: aanvoer iets korter, han del lui, prijshoudend, prima tot 1.10; schap®D en lammeren: aanvoer korter, handel matig» le kw. schapen en lammeren duurder, overi" gens onveranderd; varkens: aanvoer ruim®1» handel levendig, prijzen van vorige week moei" lijk te handhaven, eenige kleine partijen scha" pen voor export verkocht. ROTTERDAM, 13 Maart. Aardappelen. -" Brielsche Eigenheimers 1.502.10, kleine eigen' helmers 1.401.60, Zeeuwsche eigenheimers 1.401.80, Zeeuwsche bonte en blauwe 2.80-* 3.10, idem kleine 1.902.10, Eigenheimers blaf" we 1.902, bintjes 1.752, Bevelanders 1.75—2. zandaardappelen 4.50, idem kleine 3. Aanvoe® behoorlijk. Handel kalm. ROTTERDAM, 13 Maart. Vlasmarkt. Aan' gevoerd werd: 19500 kg. blauw, schoon 68—8® ct., 9400 kg. Hollandsch geel 68—80 ct., 4900 kg» Dauwroot 6570 ct. per kg. Markt kalm gestemd, handel flauw met nog iets afbrokkelende prijzen. Vooral midden- eD lagere soorten waren verlaten, aanvoer slech' ter, gedeeltelijk verkocht. ROERMOND, 13 Maart. Eierenveiling. Aan' voer 6.200.000 stuks. Kleine, eieren 2.903.19! groote eieren 3.20—3.50, eendeneieren 2.503. OUDEWATER, 13 Maart. Kaasmarkt. Aanvo®' 2 partijen, 96 stuks, 450 kg. 2e soort met R-*1, 21.5023. Handel matig. —5 Ni V V h <aS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10