Het nieuws van heden De plechtige kroning van Z. H. Paus Pius XII PAUSKRONING GEVIERD TE DEN HAAG FISK safti flight MAANDAG 13 MAART 1939 Boven links: de Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Boven rechts: de minister van Buitenlandsche Zaken, Z. Exc. Mr. J. A. N. Patijn in gesprek met den Internuntius. Beneden links: de Internuntius begroet den Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong; midden: de gelukwensch van Minister Goseling (links oud-minister Aalberse en Mgr. Groenen); beneden rechts: de Internuntius in gesprek met den Commissaris der Koningin in Zuidholland, oud-minister van Karnebeek, en den Amerikaanschen gezant Z. Exc. George A. Gordon(Opnamen van dr. e. Salomon) DE RECEPTIE IN DE PAUSELIJKE INTERNUNTIATUUR De Visschersring van Pius XII DE PAUSKRONING Morgenochtend herhaling van de K.R.O.-reportage Pontificale Hoogmis door Z.Exc. Mgr. Giobbe in de St. Jacobuskerk Autoriteiten ter receptie Drukke receptie Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiHiiiiiiig VOOR HET GEHEELE LAND: |f MET GROOTEN LUISTER IS ZON DAG OP DE LOGGIA VAN DEN ST. PIETER Z. H. PAUS PIUS XII GE KROOND. critieke oogenblikken De foto's van de Pauskroning De foto's, die wij van de plechtige kroning van Z. H. Paus Pius XII op de voorpagina en op deze pagina publi- ceeren, zijn telegrafisch uit Rome overgebracht. ANGLICAANSCH GEBED VOOR DEN PAUS Getooid met den witten mijter wordt Z.H. de Paus op den kroningsmorgen den St. Pieter binnengedragen Een geweldige menigte van vele tienduizenden was op het St. Pietersplein getuige van de kroning van Z.H. Paus Pius XII De kroningsplechtigheid 1 d« voor i» jden Ned. opgesteld; de carabinieri, de grenadiers van Sardinië, bersaglieri, Alpenjagers, mariniers, de soldaten der luchtmacht, de metropolitan! en in het midden de lanciers met gouden hel men en lange spiesen, waaraan blauwe wim pels, die vroolijk wapperen in den wind. Aan weerszijden van de trappen, op de daken der gangen staan tribunes voor de Koninklijke Hoogheden, leden der afgevaardigde missies, en het Corps Diplomatique. Fel kleuren daar ook. de roode uniformen der edelgardisten. Onder de trappen, als kanonnen, de meest moderne filmapparaten, wél gericht op de loggia, waar op de hoogte van de balustrade onder een rooc baldakijn de troon van den Paus verrijst. Van de balustrade hangt een tapijt neer met het wapen van Pius IX. De carabinieri, onder aan de trappen, zetten de „Marcia reale", den ko ninklijken marsch, in; de Prins en Prinses van Piemont zijn naar buiten getreden. Op de middenloggia verschijnt een officier der edelgarde. Terzij bevestigt hij de banier der H. Roomsche Kerk. Het groote oogenblik is aangebroken. Op de twee loggia's rechts van de kroningsloggia, verschijnen de Kardinalen en Bisschoppen, nog altijd met de witte mijters op. Een indrukwekkend schouwspel, theatraal in den meest verheven zin van het woord. Dan trompetters, carabinieri en daarna Palatijn- sche gardisten; de aanhef van de Paushymne. Een beweging van het brokaatgordijn, achter den troon van den Paus, doet een golf van juichkreten opgaan. Een hooge stem roept: Ewiva il Papa. En ja, daar is de Paus, met een gouden kazuifel en gouden mijter, daar staat Hij, hoog boven de honderd-, en nog eens honderdduizenden, die zwaaien met hoeden, zakdoeken, kranten, juichend, jubelend in steeds prachtiger golven. Hoog staat de Paus, en stil, diep getroffen door dezen grootschen aanblik. Dan heft Hij zegenend de handen. De kroningsplechtigheid zelf duurt kort. Het koor intoneert: „Corona aurea super ca put eius". De Deken der Kardinalen, Z. Em. Granito di Belmonte, bidt met bevende, oude stem de voorgeschreven gebeden. Een prelaat neemt den Paus den mijter af en dan klinkt de volle stem van Kardinaal Caccia Dominioni: „Accipe tiaram, coronis omatam tribus, et scias Te esse Patrem, Principem et regni Rec- torem orbis in terra, Vicarium Salvatoris nos- tri Jesu Christi, cui est honor et gloria in sae- cula saeculorum." Daarop plaatst hij de tiaar op het hoofd van den Paus. Het juichen, dat opklinkt, verstomt bijna oogenblikke- lijk. De Paus, opgerezen, zingt het Confiteor en geeft den Apostolischen Zegen, terwijl op het plein de geloovi- gen neerknielen of met diep gebogen hoofd in volkomen stilte staan. Nog moet de juichkreet, die opwelt, naar de keel teruggedrongen worden, want Kardinaal Caccia Dominioni deelt aan alle aanwezigen mede dat de H. Vader hun een vollen aflaat verleent. Dan, eindelijk, kunnen ontroering en vreugde losbreken. Dat was onbeschrij felijk. a De Paus stond bewegingloos. Op veelvuldig verzoek van de luisteraars en bovendien ten behoeve van de verpleegden in ziekenhuizen, sanatoria etc., zal de K.R.O. morgenochtend van 10 tot 11.30 uur een her haling geven van de reportage der kronings plechtigheid van Paus Pius XII. Ter gelegenheid van de kroning van Z. H. Paus Pius XII heeft Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Internuntius, Zondagmorgen in de St. Jacobuskerk te Den Haag een pontifi cale H. Mis opgedragen. Vele leden van het corps diplomatique waren hierbij aanwezig, o.w. de gezanten van Portu gal, F. dos Carlos Favarez, W. Babinsky (Po len), baron d'Arnauld de Vitrolles (Frankrijk), A. Magyary (Hongarije), S. Tovar Lange (Ve nezuela), baron J. Herry (België), C. M. Gur- mendez (Urugay), C. Brebbia (Argentinië) Markies Diana (Italië) en de zaakgelastigden van Cuba en Spanje. Voorts waren aanwezig da ministers van Jus titie en Koloniën, Z.Exc. C. M. Goseling en Z.Exc. Ch. J. Weiter, de voorzitter van de Tweede Kamer mr. J. R. H. van Schaik, mr. W. J. Berger, procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad, Jhr. mr. O. v. Nispen tot Sevenaer oud-gezant bij den H. Stoel, de Excellenties luit.-gen. P. J. v. Munnekrede, lid van het Hoog- Militair Gerechtshof, en gen.-maj. Jhr. J. Th Alting v. Geusau, commandant der le Divisie. Nog merkten wij op Z.Exc. mr. dr. D. H. P. M. Kooien en mr P. J. M. Aalberse, beiden leden van den Raad van state, mr. J. R. M. van An- geren, secretaris-generaal aan het departement van Justitie, oud-minister H. F. Marchant, den heer H. Hermans, lid der Tweede Kamer, W C. J. J. baron van Voorst tot Voorst en den heer G. J. Robitsch, leden van de .Prov. Stater, van Z.-Holland, alsmede leden van den ge meenteraad en van het comité Katholiek 's-Gra- venhage. Op het altaar hadden plaats genomen vier ridders van de orde van St. Gregorius, t.w. de beeren Borghols, Toenbrekers, Struycken en de Groen. Verschillende secretarissen en attaché's van gezantschappen waren nog in de kerk aan wezig. Kort voor het begin der plechtigheden arri veerde Z. Exc. Mgr. Giobbe bij de kerk, waar hij werd ingehaald door deken J- M. v. d. Tuyn. Onder leiding van den heer P. v. d. Oever zong het koor Sacerdos et Pontifex, om ddarna de Gregoriaansche zangen en de Mis in Honorem S. Mariae in' te zetten. De celebrans werd aan het altaar geassisteerd door Mgr. J. M. v. d. Tuyn als presbyter en door de rectoren A. H. Harst en W. Bokeloh als diaken en subdiaken. Als troondiakens fun geerden Mgr. Dr. Th. J. Verhoeven eri Mgr. J. J. J. Noordman. Na de H. Mis hief de Internuntius het Te Deum aan. Onder het vertrek der priesters weerklonk het Tu es Petrus. Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke Internuntius, heeft in den namiddag van den kroningsdag een receptie gehouden, die door •zeer vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten werd bezocht. Reeds om half vijf begonnen de auto's aan te rijden op het Bezuidenhout. BUTten bleef een kleine menigte toezien naar wie de breede deur binnengingen, waarboven de geel-witte vlag met het pauselijk wapen uithing. Van de kerkelijke autoriteiten noemen wij Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht met den vicaris-generaal Mgr. D. Huurdeman, den Bisschop van Haarlem Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers met den vic.-gene- raal Mgr. N- L. A. Ammerlaan; voorts den pre sident van het groot-seminarie te Warmond Mgr. H. J. M. Taskin, den oud-hoofdaalmoeze nier Mgr. F. Evers, den directeur van het cen trale katholieke bureau Mgr. P. G. Groenen, Mgr. C. A. W. de Gruyter, Mgr. J. J. J. Noord man, Mgr. Th. M. B. Bekkers, Mgr. J. M. van der Tuyn, Mgr. J. J. R. H. Postma en Mgr. dr. Th. Verhoeven. Voorts behoorden tot de aanwezigen mr. W. J. baron van Lynden, opperkamerheer v. H- M. de Koningin, Ph. J. Graaf v. Zuylen van Nije- velt, kamerheer-ceremoniemeester van H. M. de Koningin, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, groot-officier van H. M. de Koningin, jhr. C. E. J. M. Verheijen, eerste stalmeester van H. M. de Koningin, mr. J. C. baron Baud, particulier secretaris van Prinses Juliana, ka pitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, adju dant van Prins Bernhard, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Staat, vice-presi dent van den Raad van State, prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat en lid van den Raad van State, jhr. mr. dr. H. A. van Karne beek, minister van Staat en Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, mr. J. A. N. Patijn, minister van Buitenlandsche Zaken, mr. C. M. J. F. Goseling, minister van Justitie, Ch. J. L. M. Weiter. minister van Ko loniën, vele leden van het corps diplomatique, dr. J. G. Guerrero, president en dr. Cheng Tien Hsi, dr. H. Fromagot en dr. F. J. Urrutia, rechters van het permanente Hof van interna tionale justitie, baron d'Honincthun, secretaris en dr. J. Lopez Olivan, griffier van dat Hof, de oud-ministers mr. dr. L. N. Deckers, mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. H. P. Marchant, S. de Graaff, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, mr. dr. T. J. Verschuur en ir. M. C. E. Bongaerts, de VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: meest matige Westelijke tot Noordelijke wind, betrokken tot zwaar of half be- wolkt, mogelijk enkele regenbuien, tem- peratuur om het vriespunt des nachts, j= overdag zelfde temperatuur. -- Zon op 6.22 - onder 17.57 - Licht op 18.27 Maan op 2.04 onfiPr 10.39 21 Maart N. M. -- De Japansche regeering beraamt maatre gelen tegen buitenlandsche missionarissen en zendelingen in China. procureur-generaal bij den Hoogen Raad mr. W. J. Berger, de procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch mr. E. Speyart van Woerden, de oud-gezant bij het Vaticaan jhr. mr. O. F. M. van Nispen tot Sevenaer, de professoren dr. A. K. M. Noyon, mr. J. van Kan, dr. J. J. A. Mekel en dr. J. Schmutzer, luitenant-generaal P. J. van Munnekrede, lui tenant-generaal jhr. .J H. Röell, generaal-ma- joor jhr. J. Th. Alting von Geusau, luitenant- generaal jhr. E. J. M. Wittert, jhr. mr. P. G- M. van Meeuwen, rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage, E. A. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid der eerste Kamer, dr. D. L. Tor- ley Duwel, directeur van het institut juridique international, mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, mr. F. Teulings, lid der Tweede Kamer en de hoofdredacteuren der voornaamste ka tholieke dagbladen, Mgr. dr. J. Witlox, mr. L. G. A. Schlichting, H. baron van Lamsweerde en Jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer. Benoemingen in het bisdom Haarlem. De „Galeries Modemes" te Utrecht door brand verwoest. Pauskroning te Den Haag gevierd met een pontificale Hoogmis en receptie op de Internuntiatuur. Ajax en Eindhoven afdeelingskampioen. Nederlandsch hockeyteam verliest met 31 van België. De Anglicaansche aartsbisschop van York, Mgr. Temple, heeft zijn Anglicaanschen geloovi- gen voor het Conclaaf verzocht te bidden voor de Pauskeuze, en hij verordende, op den Zondag na het beëindigen van het Conclaaf in alle Anglicaansche kerken gebeden te storten, opdat God den nieuwen Paus zegene. Ook de Angli caansche bisschop van Bradford, heeft aan de geloovïgen gevraagd, te bidden voor den nieuwen Paus, opdat God hem de kracht moge geven den zWaren last van het Pausschap te dragen. De Anglicaansche Vicaris van Blaenavon in Wales heeft in een schrijven aan de „Western Mail" verklaard: „Enkele van mijn parochia nen, innig gelukkig met de eerste boodschap van den Paus over den vrede, hebben het unieke verzoek tot. mij gericht, in de parochiekerk een speciaal „Te Deum" te zingen, om de Paus keuze en de Pauskroning te vieren." nllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllliiË Betrouwbaar in Te Bratislava is het rustiger geworden. De Slowaaksche premier Sidor legde voor de radio een verklaring af. Het St. Pietersplein is één mensehenzee. De Via della Conciliazione is in het midden vrij, omdat daar het uitzicht op de loggia belemmerd wordt door den obelisk op het St. Pietersplein. Maar aan weerszijden drommen de menschen massaal opeen tot aan den Tiber. Menschen, menschen, ook overal op de daken. Hoevelen zijn er in totaal? Een half milliocn, nog meer? En boven deze massa's trilt de lucht van zon newarmte. Dit is Rome niet, dat hier te za- men gestroomd is. Dit is de wereld, de gansche wijde wereld, waarover de zegen van de pauselijke heerschappij zich uit strekt. - Italië heeft afdeelingen gezonden van bijna al zijn legercorpsen. Voor de trappen staan zij (Vervolg van pagina 1) P*Us XII, na Zijn Zegen te hebben gegeven den Prins en Prinses van Piemonte. die h oogenblik aan Zijn voeten kwamen knielen, zich neer voor de treden van het altaar Jj-Ohfiteor Deo omnipotentide H. Mis begonnen. Maestro Perosi voert zijn koor tot de hoogste j^rukkingen; wierook dwarrelt omhoog. De aus schrijdt van het altaar naar Zijn troon, aar Hij van Kardinaal Caccia Dominioni het j, bum ontvangt. Onder het Kyrie schrijden ardinaien, Aartsbisschoppen, Bisschoppen en platen aan om den Paus de obediëntie te galgen. Rond de confessio voor het graf van Petrus, staat een kring Zwitsers in kuras, t den pauselijfken troon, onbeweeglijk in zijn e uniform, een edelgardist, Kardinalen en foppen ter weerszijden van het priester- Sten onvergetelijk oogenblik. hetIet' drachtige, klare stem intoneert de Paus 1 Gloria. Dan, vóórafgegaan door Zwitsers en stuwd door stafdragers, daalt Kardinaal Va5cia Dominioni in de confessio af en heft AhUit de diepte de litanie der kroning aan, Y arbij het volk telkens invalt: „ut illum adiu- God, sta den Paus bij." Epistel en Evangelie worden in het latijn en Grieksch gezongen. De sacrista keurt het brood en den wijn, die geconsacreerd zullen worden, n.l. door van drie hosties er twee, die de Kardinaal-Diaken hem overreikt, te nutti gen en van den wijn te proeven. Dan treedt de Paus weer naar het altaar, waar Hij, gecon centreerd en uiterst devoot, de H. H. Hande lingen verricht. Het koor jubelt het drievoudig Sanctus uit. Een groote stilte treedt daarna in en dan vanuit die stilte een huivering vaart door de geloovigen de klare klaroenende klank van zilveren trompetten: de Consecratie. De H. Communie ontvangt de Paus knielend voor Zijn troon, het Hoogheilig Bloed van On zen Heer neemt Hij uit den kelk tot Zich door een gouden hevel. Wij knielen nog eenmaal diep neer, als Hij met heldere stem de Bene dictie zingt en de geloovigen zegent. Na het laatste Evangelie ontvangt de Paus van den Deken van het Kapittel van St. Pieter een beurs van goudbrokaat, waarin 25 Giuli als stipendium voor de gezongen Mis. En dan trekt weer onder klaterend applaus en gejubel de Paus in Zijn draagstoel door den St. Pieter. In den vroegen, kouden, grijzen morgen wa ren wij den St. Pieter binnen gegaan. Nu wij buiten komen is de zon reeds over haar hoog ste punt heen. In de stralende warmte van den middag openbaart zich een fantastisch schouw spel aan den aanblik der geloovigen, die na ae plechtigheden in den St. Pieter de basiliek uit- stroomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5