„Galeries Modernes" te Utrecht afgebrand ZWANENBERG ONDER STOOM Een ongeluk komt nooit alleen m Geen "innemen tegen Baby's KOU X ^r EEN FELLE VUURZEE Het fijnste uit moestuin en boomgaard! Kerkelijk leven MAANDAG 13 MAART 1939 Het vernielende element tastte alle panden aan en liet slechts eenige buitenmüren over Personeel wist zich te redden Het personeel ongedeerd Het einde van het ver nielingswerk 1SO.OOO blikken vleesch verbrand In elk opzicht superieur f 20 voor 25 cent. AMERICAN CIGARETTES Oorzaak verblindend licht maakt Wat smaakt f j HET EERSTE KIEVITSEI J Vliegboot kreeg een lek Opvarenden ongedeerd aan wal gebracht Toestel wordt gedemonteerd De reis van den G.-G. door Java Eerbetoon bij het vertrek van Buitenzorg Minister Steenberghe terug Zondag in de Residentie aangekomen NAAR DE NIEUWE GEMEEN SCHAP BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem PATER J. v. d. DONK t Het valt niet tegen te spreken, dat de werkloosheidscijfers dalen, vooral die van dc jeugdige werk loozen. Het totale werkloozencijfer zonk van Januari 1936 tot Januari 1939 van 475.000 tot 404.000. In drie jaar tijds kregen 71.000 werkloozen en ook een aantal gelijk aan het jaarlijksch con tingent nieuwe sollicitanten op de ar beidsmarkt op eenigerlei wijze werk. Op zichzelf kan men er zich over verheu gen, dat de constante stijging in een constante daling is verkeerd, maar daarmee houdt de reden tot gerecht vaardigde vreugde ook op. Gezien den geestelijken en stoffelijken nood van de werkloozen en den nog altijd massalen omvang van de werkloosheid is deze con stante daling tè gering en voltrekt zij zich te langzaam. De voorzitter van de R. K. Staatspartij. Mr. Verschuur, en de leider der R. K. Kamerfractie In de Tweede Kamer, Dr. Deckers, hebben dan ook op de Partijraadsvergadering on danks al hun sympathie voor en ver trouwen in de regeering blijk gegeven van omgeduid. Terwijl Air. Verschuur te kennen gaf, dat het tempo der werk loosheidsbestrijding hem niet beviel, riep Dr. Deckers uit: „Begin, begin, be gin!" Zoo uiten zich de mannen, die bij verschillende gelegenheden verzekerd hebben, dat indien één regeering in staat moet geacht worden de werkloos heid te overwinnen, het deze regeering moet zijn, waarin de katholieken door vier van hun beste krachten zijn verte genwoordigd. Zoo uiten zich de man nen, die bij herhaling den begrijpelij- ken aandrang van de partijleden op grooter spoed en meer voortvarendheid trachtten te temperen met de verkla ring, dat zij er diep en heilig van over tuigd waren, dat deze regeering niets zoozeer ter harte gaat als de werkloos heidsbestrijding en dat zij dus geen extra-stimulans op dit gebied noodig had. Zij worden nu op hun beurt door den minister van Sociale Zaken, wien men zeker geen gebrek aan ernstigen studiezin, aan initiatief en plannen en ideeën mag verwijten, terechtgewezen. Bij de verdediging van zijn beleid in de Eerste Kamer heeft de minister gezegd, dat men den werkloozen geen dienst bewees, wanneer men het voorstelde, alsof de werkloosheidsbestrijding in een sneller tempo zou kunnen geschieden. Hij wees op het vele, dat op dit gebied reeds gedaan is, en op het meerdere, dat nog komen gaat en al sinds gerui- men tijd werd aangekondigd, maar ook minister Romme kan geen ijzer met handen breken en heeft tijd noodig om de werkloosheidsbestrijdingsmachine op ,§toom te brengen. Wij kunnen ons het gevoel van den ijverigen minister van Sociale Zaken indenken, tegenover de blijken van ongeduld. Het werkloos heidsprobleem en zijn oplossing vor men een Atlasvracht op zijn schouders en ieder, die hem tot sneller loopen aanspoort, moest zelf eens dien last op zijn schouders voelen. Maar van den anderen kant kunnen wij ons óók het gevoel indenken van de duizenden en nog eens duizenden werkloozen, die nog altijd ondanks alle schoone en in het vooruitzicht gestelde plannen en voor nemens zuchten onder het gebrek aan arbeidslast op hun schijnbaar zinneloos jonge" en krachtige schouders. Wat de kwelling der werkloosheid voor velen beteekent, blijkt treffend uit een brief van een celbezoeker, gericht aan de „Msb." Deze schreef: „Als een veroordeelde een deel van zijn gevangenisstraf heeft ondergaan, vraagt de celbezoeker hem meestal of hij voorwaardelijke invrijheidstelling wenscht, hetgeen voor hem kwijtschel ding van een derde van zijn straf kan meebrengen, mits hij zich onderwerpt aan het toezicht der reclasseering. Kreeg men vroeger op die vraag uiteraard gretig een bevestigend ant woord, in de laatste jaren luidt het ant woord helaas vaak: „Als u werk hebt, graag, maar zoo niet, dan blijf ik liever hier mijn heele straf uitzitten, dan weer opnieuw de ellende van de werk loosheid meemaken. Want dan gaat het toch weer mis met me." Voor velen is de gevangenis dus nog verkieslijker en draaglijker dan de marteling der werkloosheid, zoodat door de werkloosheid de gevangenis veel van haar heilzame afschrikwek kendheid verliest. Is het dan wonder, dat de criminaliteit tengevolge van de werkloosheid toeneemt en dat vele ra- delooze werkloozen zich wenden tot een politieke beweging, die concentratie kampen in het vooruitzicht stelt? Voor hen, voor wie de gevangenis een wel daad is vergeleken bij een vrijheid in kommer en ellende, behoeft men niet meer over den zegen van vrijheid te preeken. Het eenige, dat hen redden kan, is werk. De machine der werkloosheidsbestrij ding, gestookt met plannen als boekdee- len, staat onder stoom, moge zij liever vandaag dan morgen met topsnelheid gaan draaien, opdat gered worde, wat nog niet reddeloos verloren is gegaan. ^hrlitui hMft Mn Z!|n Kerk voor speld, dat zi] om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zl], die vervolging lijden om do Gerechtig heid, want hunner it het Koninkrijk der Hemelen. rvtW*V<*W> V Vrrrr- Een brand van bijzondere hevigheid en van buitengewonen omvang heeft hedenmorgen Utrecht in rep en roer gebracht. Alle panden van de Gale ries Modernes, zoowel in de Vie- straat als aan de Oude Gracht, de oude panden en de voorbereiding voor den nieuwbouw, had het vuur binnen een uur tfjds aangetast. Het uitgestrekte perceel werd totaal vernield. Een gelukkige omstandig heid hierbij is, dat dit perceel voor afbraak was bestemd, zoodra de nieuwbouw, waarvan de fundamenten inmiddels zijn gelegd, gereed zouden zijn. Van den inboedel kon niets wor den gered. Groote voorraden zijn verloren gegaan. Het bedrijf zal voor- loopig worden stil gelegd, omdat het geruimen tijd zal duren, alvorens we derom tot verkoop kan worden over gegaan. liet zich omstreeks half elf aanzien, dat niets behouden zou kunnen blij ven behalve misschien een aantal bui tenmuren. De brand moet omstreeks half tien ontstaan zijn aan den achterkant van de perceelen op het gedeelte, waar de nieuwbouw en de uitbreiding werden voorbereid. In minder dan geen tijd sloegen grillige vlammen reeds hoog boven de panden uit. Een dikke zwarte rook hing zwaar boven de Ga leries-gebouwen en verspreidde zich angstwekkend over de Oude Gracht, de Neude en de smalle straten dér binnenstad. Toen wij even na het uitbreken van den brand ter plaatse kwamen, vielen reeds groote ruiten, houten kozijnen, kalkstukken en ander bouw materiaal op de straat, zoodat politie, brand weer en voorbijgangers de grootste voorzichtig heid in acht moesten nemen. Van buiten af de perceelen inkijkend, zag men slechts gloeiende vuurkolommen en zwarten rook. In het begin was het aan één kant nog vrij staande hoekpand in de Viestraat het ergst er aan toe. Onvoorwaardelijk moest dit in zijn ge heel een prooi van het vuur worden. Na een half uur echter waren de vlammen ook reeds doorgedrongen tot de panden, welke op do Oude Gracht uitkomen, zoodat toen de brandweer met alle materiaal en alle krachten aan het werk moest. In de Viestraat werd water gegeven met ze ven slangen, op de Oude Gracht met zes, ter wijl drie motorspuiten op het Vreeburg stonden opgesteld en een op de Oude Gracht. Het nieuwe zoogenaamde waterkanon, waar op een zevental slangen werd aangesloten, stond opgesteld op de Oude Gracht naast de firma Dijckhoff. Tot in wijde omgeving (Vreeburg, Neude en postkantoor) moesten de doorgangen voor het publiek worden afgesloten. Heel het verkeer werd omgelegd. Op het terrein van den brand waren aanwezig de burgemeester en wethou ders Ploeg, Waslander en Zegers, vele raads leden, en de hoofdcommissaris van politie. Wij hadden een kort onderhoud met een dei- directeuren van de N.V. Galeries Modernes, die ons mededeelde, dat hij juist op den autobus stond te wachten, om naar het station te gaan, toen hy vuur zag achter in het gebouw. Oogen- blikkelijk begaf hü zich weer naar het bedreig de pand, om bevel te geven, dat al het perso neel zich zou verwijderen. Een groot gedeelte van het personeel had zich inmiddels reeds in veiligheid weten te stellen. Ook alle andere leden van het personeel hebben, naar wij later vernamen, zich tijdig uit het brandende per ceel weten te redden. Aan redden van eenige voorwerpen viel ech ter niet te denken. Men moest zelfs alle moge lijke krachten inspannen om veel nieuw bouw materiaal weg te werken in schuiten, welke in de gracht lagen. Angstwekkend was de situatie op de Oude In de vanden der „Galeries Modernes" te Utrecht heeft Maandagmorgen een angstwekkend groote brand gewoed. Deze foto geeft een kijkje op de vuurzee Gracht voor het nieuwbouwgedeelte, waar een groote ijzeren mast stond voor transportwerk zaamheden Daar men vreesde, dat de verbin dingskabels van dezen mast met het eigenlijke pand zouden doorbranden, moest alles in het werk gesteld worden om deze steviger te beves tigen. Bij het bezwijken van dezen hoogen mast zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Daar er een stevige wind stond, moest de brandweer niet alleen zorgen voor het nathouden van het nog niet brandende gedeelte van het pand, doch ook voor de tegenoverstaande panden van V en D., Magazijn Nederland, Heck's Lunch room op de Oude Gracht, terwijl ook maatre gelen werden getroffen, om het postkantoor voor alle gevaar te beveiligen. Om elf uur hedenmorgen was de toestand op de Oudp Gracht zoo, dat niemand zonder uiterste noodzaak in de omgeving van het bran dende pand werd toegelaten. Tot op grooten afstand stond een rijen-dik publiek te kijken naar het grillige spel. De brandweer spande haar alleruiterste krachten in, doch zij voorzag weldra, Mat zij uiteindelijk hoogstens zou kunnen bereiken, dat eenige muren konden blijven staan. Aan den buitenkant ontstaan? Naar een der directieleden ons verzekerde moet de brand aan den buitenkant zijn uitgebroken en wel aan de achterzijde na bij den zoogenaamden bouwput, waar men bezig is een betonnen fundeering te maken voor den nieuwbouw. In de onmiddellijke omgeving bevond zich de confectie-afdee- ling, zoodat het vuur reeds aanstonds gretig voedsel vond. Een fantastisch schouwspel boden de vlammen, die van een geweldigen omvang waren, op het terrein der bouwwerkzaamheden, waar verschillen de houtstellages stonden opgesteld, die spoedig in de ontzaglijke vuurzee niet meer te ontdekken waren. Het vuur verspreidde een ontzaglijke hitte en van tijd tot tijd vielen brandende stukken hout omlaag, welke de wind ver weg voerde. Een heer nabij Heck's Lunchroom kreeg brandende papiersnippers op zijn jas. Uit de omstaanders in de Potterstraat werd eensklaps geschreeuwd met een wijzen van de handen naar de pui van Heck's Lunchroom aan deze straat. Een vonk bleek zich in de jalouzie genesteld te hebben, doch spoedig werd een krachtige straal opgezet en was het gevaar hier geweken. Wij herinneren aan de onteigeningsprocedure voor de rechtbank, want men weet, dat de ge meente het pand onteigend heeft voor verbree ding van de Viestraat. Dit deed bij ons de vraag opkomen, wie mo menteel het pand in eigendom heeft. Onder de autoriteiten bevond zich ook burge meester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. „En bur gemeester, zoo vroegen we, heeft de gemeente de vereischte som reeds aan de Galeries betaald?" „Ja zeker." ,Dus is de gemeente eigenaresse en krijgt zij de verzekeringssom uitbetaald?" „Neen, zoo zit de zaak niet. De grond is ont eigend. Het gebouw zelf is niets waard." Angst in 't oude-mannenhuis De burgemeester vertelde ons nog even een bezoek gebracht te hebben bij de oudjes van het Oudeliedengesticht „Oudaen", een monumentaal en oud historisch gebouw, dat vlak naast de brandende ruïne staat. De oudjes zaten bevend en angstig bij elkaar aan tafel, doch de burge meester heeft hen gerust gesteld en gezegd, maar een kop koffie voor den schrik te drinken. Brandweerlieden hielden dit gebouw nat. Wij spraken een van de afdeelingschefs, die ons verzekerde, dat van een paniek onder het personeel geen sprake was. „We werden ook ge waarschuwd door menschen van den overkant, die rook naar buiten zagen komen," vertelde hij ons. „Had men nog gelegenheid de jassen te ha len?" „Ja, de meesten wel, maar de laatsten niet meer, omdat er toen kortsluiting in de gaderobe v/as uitgebroken." „Een van de jongens Wist in een oogenblik van verbystering niet zoo gauw, wat hy zou doen om weg te komen. Hy wilde een schutting intrap pen, maar wist niet, dat daarachter een verra- deriyke diepte gaapte. Gelukkig wist een van de oudere menschen hem weg te trekken. Het mag een wonder heeten, dat geen der leden van het personeel wonden van eenige beteekenis heeft opgeloopen." De Geneeskundige Dienst was wel aanstonds met zyn auto aanwezig om eventueel dienst te doen, doch er zyn gelukkig geen byzondere on gelukken voorgekomen. Een triest gezicht leverden de half verkoolde kinderstoelen en andere kindermeubeltjes op, waarmede juist de groote hoek-étalages gevuld waren. Ongeveer kwart voor twaalf was het duide- lyk. dat het hoogtepunt van den brand voorby was, hoewel op sommige plaatsen nog een felle stryd tusschen water en vuur gestreden werd. Scherp teekenden zich nu de zwart verkoolde balken en pilaren af tegen den lichten achter grond van de lucht, die door het dak, waarvan niet meer dan énkele balken overgebleven wa ren, zichtbaar was. Om half twaalf eindigde de brand aan den linkerkant van het gebouw in de Viestraat mét een ontzaglijk gekraak en een doffen slag. De goot was van haar verbinding los gebrand en plofte op de straat. De schoorsteen op den linkervleugel van het gebouw was overeind blyven staan, maar in een zoodanigen stand, dat voortdurend instorting gevréesd werd. De muren van het gebouw van het winkel- magazijn zijn vrijwel alle intact gebleven. De ruïne binnen was groot. Onder de aanwezigen zagen we nog mr. A. de Jager, kantonrechter, jhr. de Beaufort, burge meester van Driebergen en voorzitter van den Utrechtschen Prov. Brandweerbond, de directie van het Gem. Electriciteitsbedrijf, den direc teur van G. W„ ir. Holsboer en vele raadsleden. De .brandweer bleef nog lang in actie. Het verkeer omgelegd Begrijpeiykerwijs moest het verkeer op radi cale wijze worden omgelegd. Alle zes gemeente- iyke bussen, welke door de Viestraat en de Pot terstraat ryden, moesten een andere route ne men. De tramdienst op Zeist moest worden stopgezet, want de stroom moest veiligheids halve worden afgesloten. In plaats van trams werden bussen in' dienst gehouden en werd de dienst UtrechtZeist v.v. over de singels geleid. Kortsluiting? De N.V. Galeries Modem is tegen bedrijfs schade verzekerd. Verschillende omliggende ge bouwen als Mag. Nederland en Dijkhoff liepen eenige waterschade op. Enkele ruiten van deze firma's waren bovendien door de hitte gespron gen. Omtrent de oorzaak deelde een der voor aanstaande gemeentelijke autoriteiten ons mede, dat de brand vermoedelijk door kort sluiting ontstaan is in de buurt van het schakelbord, waardoor het vuur zich zoo snel verspreid heeft. Zaterdagmiddag ontstond brand in een houten bergplaats van den slager H. Niezink aan de Almelooschestraat te Wierden. Deze bergplaats diende tevens als opslagplaats voor varkens- vleesch dat dezen winter in de slagerü was in geblikt. Er was een partij van 150.000 blikken in voor raad. Deze partij werd zoodanig beschadigd, dat ze voor de consumptie onbruikbaar geworden is. Direct werd de Vee-Centrale met den brand in kennis gesteld. Het totaal uitgebrande gebouw staat onder be waking van de politie. Verzekering dekt de schade. - X Zondagavond om half acht reed op den rijks weg UtrechtDen Bosch, ter hoogte van Beesd een personenauto, welke uit de richting 's-Her- togenbosch kwam. Op het gedeelte, waar de weg nog niet voltooid is en een groot afsluithek is aangebracht, werd de chauffeur van den auto verblind door een tegenligger. Hij remde krach tig, met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg en tegen het afsluithek vloog. De chauf feur die alleen in den auto zat, kreeg een ver wonding aan het hoofd. De auto was eerst nog in aanraking gekomen met een dubbelen mast van het electrisch licht, waardoor de omgeving in het duister werd gezet. De bestuurder van den tegenligger vervolgde, na slechts een oogenblik gestopt te hebben, zyn weg. Ten gevolge van de duisternis merkte de be stuurder van een autobus van den dienst Am sterdamEindhoven den verongelukten wagen niet op, hoewel een voetganger met een roode lantaarn het verkeer waarschuwde. Met volle vaart reed de bus op den auto in, die geheel ver nield werd. De heer H. de Vaal uit Beesd en zyn dertien jarig dochtertje, die met enkele andere voetgan gers ter plaatse stonden te kyken naar den ge- havenden auto, konden niet tijdig op zij springen en werden door de bus aangereden en gewond. In de autobus, welke ernstig beschadigd werd, ontstond een paniek, doordat de passagiers door elkaar werden geslingerd. Van de twintig inzittenden geraakten enkele dames bewusteloos. Een hunner moest op advies van den gewaarschuwden geneesheer van Beesd naar de rijksklinieken te Utrecht worden ver voerd. De andere bewusteloos geraakte dames, de chauffeur van den personenauto en de heer de Vaal en zyn dochtertje werden de nabygelegen garage van den heer Drenth binnengebracht en eenigen tyd later naar hun woningen vervoerd. Of dit alles nog niet genoeg was, is de gemeen telijke electricien Bulik, die eenigen tijd na het ongeluk de electrische leiding in orde wilde brengen, en daartoe in den mast was geklommen, in aanraking gekomen met de electrische leiding. Een oogenblik bleef hy in de paal hangen, doch vervolgens viel hy uit den vyf meter hoogen mast omlaag. Gelukkig wist de heer Krul uit Beesd den man op te vangen, zoodat een ernstig ongeluk werd voorkomen. ijAZfe ««ik»*1 Let eens op. hoe zeldzaam appetijtelijk Uw groente uit het Zwanenberg-blik te voorschijn komt. Versche, pasgeplukte groente kan geen frisscher kleur, geen malscher geur hebben! En proef eens van Zwanenberg's kostelijke jams. Duidelijk is daar het puikje van Neerland's fruit-oogst voor gebruikt! Dat is trouwens een aloud Zwanenberg's principealleen het allerbeste van moes tuin of boomgaard wordt gekozen, en dan geconserveerd op een manier, die niets van kleur, geur of voedzame sappen teloor laat gaanl SVAflCO^ uiiiiilllUIIHIIIMillllllllllllllllllllllllllilllllltlllilllHllinilllllllHIHIIIIIU De landarbeider G. van Boven heeft Zondagochtend te de Cocks- dorp in den z.g. „Witten Hoek" het eerste kievitsei gevonden. iïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiHiimiiiiiiHiiHHiiHHtiiiir! TANDJONG PRIOK, 13 Maart (Aneta) De vliegboot Capella van de Imperial Airways, van Soerabaja op weg naar Singapore, is gis teren na de landing te Tandjong Priok met een onbekend voorwerp in aanraking gekomen, waardoor het toestel een lek kreeg. De piloot zette de vliegboot aan den grond. Alle opvarenden, de post en de bagage werden in veiligheid gebracht, Waarna ook de „edele deelen", zooals de radio, het gyrokompas, de accumulator, enz., uit het toestel werden ver wijderd. Het toestel ligt in zachte modder en bevindt zich voor het grootste deel onder wa ter. Vandaag zal getracht worden de vliegboot te lichten. Nadere bijzonderheden BATAVIA, 13 Maart. (Aneta). Omtrent de toedracht van het ongeval met de „Capella" van de Imperial Airways valt nog het volgende te vermelden: De vliegboot streek op normale wüze neer op de gewone plaats, n.l. in de derde binnenhaven van Tandjong-Priok. In eersten aanloop miste men echter de meerboei, waar aan moet worden vastgemaakt voor het inne men van benzine. Het toestel ging hierop te rug, waarby het uit het gewone vaarwater ge raakte en te dicht onder den wal kwam. Door den lagen waterstand en het.ondiepe water is het toen op een voorwerp gestooten, waardoor een lek is ontstaan en het vliegtuig water maakte. De piloot deed toen het beste wat hij doen kon en zette het vliegtuig aan den grond. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een grondig onderzoek ingesteld. De firma Colvill and Company, de agenten van de Imperal-Airways, zond telegrafisch be richt aan Singapore, waarop vandaar een hulp vliegtuig werd gezonden. Met dit vliegtuig volg den de passagiers en post gistermiddag om vier uur hun bestemming. De „Capella" bevond zich hedenmorgen bij laag water in een zoodanige situatie, dat de bovencabine en motoren by laag water nog zichtbaar zijn. De havenautoriteiten hebben met den eersten piloot en de droogdokmaat- schappy overleg gepleegd wat thans verder moet geschieden. De directeur van verkeer en waterstaat heef t een onderzoek-commissie ingesteld, bestaande uit het onderhoofd van het bureau voor scheep vaart, den heer Kuiper, den officier van den marine-luchtvaartdienst Van Midden en mr. Van Galen Last van het bureau voor lucht vaart, die onmiddellijk hun werkzaamheden hebben aangevangen. BATAVIA, 13 Maart (Aneta). De „Capella" is thans onder politietoezicht gesteld en biyft tot Woensdag liggen in den huldigen toestand, totdat Woensdag materiaal voor de demontage uit Singapore is aangekomen. Daarna zal het toestel uit elkander worden genomen. BATAVIA, 13 Maart (Aneta) Hedenmorgen is de GouvemeurGeneraal zijn groote toumée over Java begonnen. Te half zeven arriveerde Z. Exc. per auto voor het station te Buitenzorg, waar op het Stations plein een Europeesche eere-compagnie stond opgesteld met ingedeeld vaandel en muziek. Het Wilhelmus weerklonk. Den Gouverneur-Generaal werd uitgeleide ge daan door een commissie, bestaande uit den re sident, den assistent-resident, den plaatseiyken militairen commandant, den burgemeester, den regent en den chef van de stadspolitie. Vele leden dezer commissie waren vergezelfd van hun dames. Te half zeven vertrok het gezelschap per extra-trein en arriveerde te 7 0S aan het station Manggarai te Batavi, waar van locomotief werd verwisseld. De reis werd voortgezet naar Ketang- goenang-West, via Cheribon en Brebes. Te Bre- bes was de geheele plaats met vlaggen versierd. Autoriteiten en de politie hielden de bevolking aan den kant van den weg, waar men den voor by rijdenden Landvoogd hulde bracht. De Gou verneur-Generaal kwam te ongeveer elf uur aan en bezichtigde de Malahajoe-werken. Na een vierdaagsch verbiyf in Duitschland de minister van Economische Zaken, mr. M. P* L. Steenberghe, Zondagochtend in Den Haag teruggekeerd. Met den nachttrein uit BerHjh kwam de minister enkele minuten voor 10 uur aan het staatsspoorstation aan, waar mevrou" Steenberghe met een zoon en een dochter op het perron wachtten. Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid en dr. F. L. Rutgers van het. departement van Koloniën, die Dinsdag avond met den minister naar Leipzig zijn ge reisd en hem ook naar Beriyn hebben verge zeld, zijn in de Duitsche hoofdstad achtergeble ven wegens het hervatten van de besprekingen over het DuitschNederlandsche handelsver drag. Dinsdagavond te 7.15 uur spreekt voor den K. R. O. pater mr. dr. L. Beaufort O. F. over: Panorama der Nieuwe Gemeenschap. Het voor oogen roepen van dit panorama J* dienstig, aldus wordt in een kort voorwoord tot deze uitzending opgemerkt, om elkaar van tyd tot tyd moed in te spreken by de lasten van den arbeid voor de Nieuwe Gemeenschap- Bestrijd ze door de 3-Minuten VapoRub - Massage Teveel innemen kan een kindermaag gauw van streek brengen. Om Baby's kou (of de Uwe) vlug en zeker te bestrijden» doe als volgt tegen bedtijd: (1) wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst; (2) wrijf het daarna ook op den rug; (3) ten slotte een dikke laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlange dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich pret tig voelend, valt Baby spoedig in een verkwik- kenden slaap en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagd* Prijs 90 ct Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarled* heeft benoemd: tot kapelaan te Amsterdam (H. Gerardus Mal' den weleerw. heer E. N. F. Pronk; tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) de» weleerw. heer F. F. van Buuren; tot kapelaan te Overveen den weleerw. heer Th. J. M. H. Wanna; tot kapelaan te Scheveningen (O. L. Vrouw v; Lourdes) den weleerw. heer A. J. G. BcrgmaU' tot kapelaan te Castricum den weleerw. J. J. A. van der Zalm, thans assistent te Haar lem (H. Jozef). Te Rotterdam is op 63-jarigcn leeftyd over leden, na voorzien te zyn van de H. H. Sacra menten der Stervenden, pater J. A. v. d. D°n, O. F. M., oud-pastoor der St. Rosalia-kerk ai daar. Pater v. d. Donk was geboortig uit VenhU zen (N. H.) en trad in 1894 tot de orde de Minderbroeders Franciscanen. Hij werd in W priester gewyd. zyn slechte gezondheidstoe stand noopte hem in 1937 ontslag te vTage uit zyn functie als pastoor te Rotterdam. Sin» Maart 1938 verbleef hy in het St. FranciscU- Gasthuis aldaar. De plechtige uitvaart is vastgesteld op genochtend. De begrafenis geschiedt op kloosterkerkhof te Katwyk aan den Ryn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6