Ruslands dictator spreekt Waarschuwing aan de democratieën Missie in China bedreigd I Te Bratislava is het thans rustiger geworden De toereldrevolutie nog het ideaal Rust keert weer te Madrid De Pellets van Dr. J. B. Meenk Wie niet foooren wil, moet voelen GUNSTIG ONTHAAL VOOR NIEUWE REGEERING Buitenlandsch overzichtl MAANDAG 13 MAART 1939 Japansche maatregelen tegen buitenlandsche missiona rissen en zendelingen het BIJ HOEST EN KEELPIJN Bloedige gevechten in T rans Jordanië Vijftig dooden Japanners bezetten eiland Nieuw incident op grens van Rusland en Mandsjoekwo Sidor verklaart geen Duitsche inmenging in Slowakije te willen aanvaarden Karmasin rekent op steun van Hitier 'V V* Hlinka-gardisten speelden een groote rol bij de onlusten der laatste dagen in Slo- wakije. De toto toont er eenige, die het regeeringsgebouw te Bratislawa bewaken Verklaring van Sidor Wapens uit Duitschland? Scherpe Duitsche commentaar Vele gevangenen en gijzelaars bevrijd of door de com munisten vrijgelaten Ook in de provincie heerscht orde Britsche persstemmen Vadertje Stalin heeft lang gezwegen, na touenchen. Op de beschuldiging, dat hij het toet Sovjet-Rusland verbonden Tsjecho-Slowa- Mie in den steek had gelaten, heeft hij niet Beantwoord, en sedertdien is er noch een klacht doch een woord van lof over zijn lippen geko- toen; ook zijn pers heeft hij niet toegestaan al te luid te spreken over de elkaar snel afwisse lende stemmingen in de internationale politiek, öie voor de Sovjet-Unie de geheele toonschaal fan diep-zwart naar vreugdig-rose doorliepen. Een oogenblik heeft het er voor de towaristsji van het Kremlin somber uitgezien, toen de Dekrainische kwestie aan de orde gesteld werd tel minister Bonnet hardnekkig weigerde te spreken over de verdragen, die Frankrijk met Bolen en Rusland gesloten had, terwijl Londen deed, alsof Moskou „lucht" was; dreigend wa- ten de incidenten toen in het Verre Oosten, Vaar Japan de kracht van het Roode Leger beproefde met het oog op de vinnige onder handelingen over het visscherij-verdrag. Toch Vferd in die periode het anti-Russische front, Vaarin de anti-Komintem en de groote demo- eratieën elkaar schenen te vinden, doorbroken: Warschau, op eigen lijfsbehoud beducht, knoop te met Moskou de eerste onderhandelingen san. Wie de anti-Russische gezindheid van het Boolsche volk en van minister Beck in het bijzonder kent, beseft, hoe groot gewicht men te Warschau tenslotte aan de samenwerking teet de in de U.S.S.R. saamgevoegde millioe- ben-volken hechtte; die overweging heeft in ten minimum van tijd veld gewonnen, zoozeer, bst zelfs Berlijn en Rome om strijd dongen naar gunst van de stad, waar de gehate Komin tern haar hoofdzetel gevestigd heeft. Tegen die staatkundige winst was zelfs het ideologisch tehec, dat Moskou in Spanje leed, gering te doemen. Zoo er al onrust dreigde, dan zou die td het Westen, en niet, naar men overluid ge hoopt had, in het Oosten vallen; 'minister Bonnet moest zich haasten Moskou Cen War schau) aan de bestaande defensieve verdragen, Vaarover hij zoo lang gezwegen had, te herin deren; en minister-president Chamberlain in hoogst eigen persoon bezocht, met zijn minister Van Buitenlandsche Zaken den bijkans in het Vergeetboek geraakten Sovjet-ambassadeur hlaisky.. Thans, nu de zaken een voor Rusland gun- stigen keer genomen hebben, kan Stalin spre ien, en hij heeft dit dan ook gedaan op het l8e congres van de Communistische partij, naar °dd-Russisch gebruik kwistig slagen met den hdoet uitdeelend. Het rapport, dat de roode dictator Vrijdag uitbracht, is merkwaardig om he overeenkomst, die het vertoont met de rede- v°eringen, die een andere dictator pleegt uit te spreken: in lengte, in felle aanvallen op de bers, de ironische kleineering van werkelijke ed potentieele tegenstanders, in snijdend sar- tesme, en, vooral, in wantrouwen. Boven alles klonk in deze rede Stalin's verbol genheid op de democratische mogendheden uit. Allereerst hield hij hun de dwaasheid van hun Beloof in het anti-Russische karakter van den e-dti-Kominternbond voor: deze is, zoo meent hij, tegen henzelf gericht onder een doorzichtig blom. Hij verweet hun de verzwakking van den Volkenbond niet vermeldend, dat de Sovjets daartoe het hunne hebben bijgedragen door het ^tedeefsche instituut te verlagen tot een ideo logische spreektribune en het verraad jegens ho U.S.S.R., toen zjj Duitschland tot een avon- tuUr met Rusland aanmoedigden. Het gevaar- hikst van al was misschien wel zijn onverschil- hge houding in dezen: tenslotte, zoo meende ^ij" is dit een gekrakeel van imperialistische bteten van de oude en de nieuwe orde onder- *hig, waarbij Moskou, bewust van zijn kracht ^SJANGHAI, 13 Maart. (Reuter). Volgens Japansche bladen zal tegen het einde van jj.te maand in Nanking een gemeenschappe- ike vergadering gehouden worden van de ji or'0opige regeering van Peking en de regee- g van Centraal China, waar het volgende worden besloten: „Aangezien buitenlandsche missionaris ten en zendelingen, onder den dekmantel her geloofsprediking, zich herhaaldelijk met Politieke en militaire zaken bemoeid heb- en, zullen zij in de toekomst door Chi- deezen moeten worden vervangen, en zal ten termijn gesteld worden aan het ver- ilf van de op dit gebied werkzame vreem delingen." Hieronder zouden alle buitenlandsche Missionarissen en zendelingen vallen, die in onder Japansch beheer staande deel Van China arbeiden «ch6rder meldt Domei uit Peking, dat Japan- de troepen bij den strijd tegen Chineesche (ji'd'dddisten in Noordwest Sjansi in een dorp j Koeo sien, het lijk vonden van den Miaanschen missionaris Pater Cocchi. Deze 7 Maart j.l. met een van zijn inland- helpers door een roode bende ontvoerd. alle latere sprekers op het congres hebben hierop programmatisch gewezen zonder vrees en zonder belangstelling kam toezien. Het was ëen iaatste, duidelijke waarschuwing aan het adres van de democratische staten. Want, het kan ook anders: Stalin zinspeelde hierop, toen hij fulmineerde tegen hen, die de betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Duitschland in gevaar trachtten te brengen. De Oekrainische bal is nu teruggekaatst, en Moskou verlangt verder niets dan den vrede, óók met de totalitaire staten. Straks misschien, vooral met de totalitaire staten? De vrede, dien Stalin wil, is de veiligheid van den Sovjet-Russischen staat. Nog erkent hij de superioriteit van de democratische staten, wier vriendschap hem vooralsnog voordeeliger voor komt. Doch het zwijgen van Hitler in diens jongste Rijksdagrede over de Sovjets, en de beginnende onderhandelingen geven Stalin de kans, te gelegener tijd een anderen weg in te slaan. Voor de anderen evenwel verlangt hij dien vrede niet zóó vurig. Want een „tweede impe rialistische oorlog" zou nieuwe perspectieven openen voor een wereldrevolutie, die hij ook wel met behulp van de totalitair gezinden wi) bevorderen. In zijn middelen is de roode dicta tor niet kieskeurig. Chamberlain moge hiermee rekening houden, wanneer hij straks zijn con ferenties over vrede en ontwapening aan vangt Voor al Uw huisgenooten en familie 30 ct. per doosje. Pl.m. 100 tabl. HAIFFA, 12 Maart. (Havas). In een strijd tusschen geregelde troepen en opstandelingen in Transjordanië zijn 45 opstandelingen en vijf leden van het Arabische legioen gesneuveld, Vijftien vliegtuigen hebben de opstandelingen bestookt, waardoor zij gedwongen werden een toevlucht te zoeken in een vallei, waar zij wer den omsingeld door het Arabische legioen. Ook elders zijn gevechten gevoerd. Volgens de laatste Reuter-berichten omtrent de gevechten in Transjordanië zijn de opstan delingen tenslotte verspreid en is de regeering den toestand volkomen meester. Het is thans weer rustig. Uit Jeruzalem berichtte Reuter, dat troepen, die met de luchtmacht samenwerkten, nabij den spoorweg Jeruzalem-Jaffa 58 terroristen gearresteerd hebben. Deze waren in het bezit van kruit en hadden blijkbaar het voornemen den spoorweg op te blazen. TOKIO, 13 Maart (Domei) De Japamsche marine deelt mede, dat troepen aan land zijn gegaan op het zoogenaamde „Fransche eiland", liggende tusschen Sjitau en Whampau in de delta van Kanton. Zij hebben de Chineesche guerilla-benden verdreven. De Chineesche strijdkrachten zijn uit dit gebied van de rivier de Han in midden-Hoepei geheel verdreven. Zij zouden 21.000 man ver loren hebben. De Japansche troepen hebben strategische punten langs de oevers der rivier bezet, hetgeen hen in staat stelt in de richting van Itsjang op te rukken. Uit Hsinking wordt gemeld, dat een afdee- ling van ongeveer 70 Sovjet-Russische soldaten de Mandsjoerijsche grens heeft overschreden en een gebiedsstrook bezet. De Japansche grenswachters dreven hen terug en brachten hun „zw'are verliezen" toe. Aan Japansche zijde werden vier man gewond. De regeering te Hsingking, aldus het telegram, zal aanstonds te Moskou protesteeren. BRATISLAVA, 13 Maart. (Havas). Gister avond en vannacht is het te Bratislava kalm gebleven. De straten waren verlaten, aan gezien het verboden was zich zonder nood zaak op straat te begeven. Men zag slechts weinig patrouilles op straat. De nieuwe Slowaaksche regeering onder leiding van Karol Sidor is voortdurend bijeen en bespreekt den toestand. De minister-president zal naar Praag gaan om met de centrale regeering de ontwikkeling van den toestand te bespreken. In politieke kringen te Praag is men van meening dat het noodig kan blijken een wijzi ging te brengen in de centrale regeering. De samenstelling der nieuwe Slowaaksche regecring schijnt een gunstig onthaal te vin den, daar de leden van het nieuwe kabinet be kende strijders voor de autonomie van Slowa kije zijn. De pamfletten, die gisteravond ver spreid werden en waarin Sidor van verraad be schuldigd werd, en de betoogingen der Duit- schers in Slowakije hebben, naar het schijnt, het merkwaardige gevolg gehad, dat de waarlijk vaderlandslievende Slowaken ontstemd zijn je gens dr. Tisso, omdat zij gezien hebben, dat de Duitschers de Slowaaksche beweging te hunnen voordeele hebben trachten uit te buiten. Zondagmiddag heeft de Slowaaksche mi nisterpresident Sidor voor de radio een ver klaring afgelegd. Hij zeide dat hij in de eer ste plaats de rust in Slowakije zou verzeke ren. „Ik heb aldus Sidor de door de regee ring genomen militaire maatregelen doen op heffen. De macht is op het oogenblik in han den van burgerlijke ambtenaren en van de Slowaaksche gendarmerie. De Tsjechische gendarmes zullen het land binnen 24 uur moeten verlaten. Ik heb de vrij lating gelast van 150 gevangenen, die naar Mo- ravië en Bohemen waren meegenomen, evenals de vrijlating van alle priesters, afgevaardigden en leiders van de Hlinkagarde. Ik heb zelfs te gen dezen maatregel geprotesteerd. Van de ar restaties was ik niet in kennis gesteld. Ik wil daarom het onrecht, dat allen Slowaken is aan gedaan, herstellen, maar kan niet toelaten, dat de bestuursarbeid door de inmenging van der den wordt belemmerd. Ik denk hier aan het con flict, dat was uitgebroken tusschen de Hlinka- garden en de provinciale autoriteiten. Want de Hlinka garden zijn gevormd om het gezag te helpen: zij moeten gehoorzamen. Het is derhalve verboden te gehoorzamen aan de klandestiene orders van andere personen dan de Slowaak sche regeering en haar president." Verder verklaarde Sidor in zijn rede, dat president Hacha de bijeenkomst van den Slowaakschen landdag heeft uitgesteld van 12 tot 28 Maart. De chef van den staf der Hlinkagarde, Mur- gatsj, heeft, volgens D.N.B., een manifest ge publiceerd, waarin hij verklaart, dat Sidor. „niet waardig meer" is, als opperbevelhebber van de Hlinkagarde op te treden. Hem wordt verweten dat hij tegenover Praag een zwakke houding aangenomen en de onaantastbare prin- cipieele eischen der Slowaken heeft laten va ren. Uit het manifest blijkt voorts dat het of ficierenkorps van de Hlinkagarde geweigerd heeft zich ter beschikking te stellen van een door Praag benoemde regeering, in het bijzon der echter de regeering-Sidor. Volgens berichten uit goede bron. die te Bra tislava werden ontvangen, is in den afgeloopen nacht door bemiddeling van de Duitsche partij een aanzienlijke hoeveelheid wapens van den Duitschen naar den Slowaakschen oever ge bracht. De Duitschers te Bratislava hebben op deze wijze 1500 geweren met munitie en auto matische wapens ontvangen. De separatisten onder Sano Mach hebben zich in verbinding gesteld met de Duitschei s onder Karmasin, doch Sidor heeft aan de troe pen order gegeven om alle strategische punten te bezetten. De Slowaaksche ministerpresident heeft aan Havas verklaard: „Duitschland schijnt alleen Durcansky als vertegenwoordiger van de plaatselijke regeering te erkennen. Dat gaat ons niet aan, want de wijziging in de Slowaaksche regeering is een binnenland- sche Slowaaksche kwestie." Tijdens de betooging van de Duitsche volks groep te Bratislava heeft de leider van deze groep, staatssecretaris Karmasin, een rede ge houden, waarin hij, volgens D.N.B.. o.a. heeft gezegd: „Wij kunnen onder geen voorwaarde dulden dat de Tsjechen in Slowakije meer in vloed krijgen. Dit is een levensvoorwaarde voor de Duitsche groep. Wij kunnen derhalve geen andere regeering erkennen dan die, waarin de Landdag zijn vertrouwen heeft uitgesproken. Al het andere is tegen de grondwet, de huidige regeering is voor ons onwettig." Tijdens deze betooging is op Karmasin een schot gelost. Verder heeft Karmasin, naar Reuter be richt, Zondagmiddag te Bratislava in een interview verklaard, dat hij „ten allen tijde een beroep op den Fuehrer kon doen." Na de rede van Durcansky, die Zondagavond driemaal door het radiostation van Weenen is herhaald, heeft de omroeper van het station zelf de centrale regeering van Tsjecho-Slowa- kije aangevallen. Hij verklaarde, dat het leven en de vrijheden van de Duitschers in Slowa kije gevaar loopen. Zondagavond patrouilleerden voortdurend pantserwagens door de straten van Bratislava en naar gemeld wordt, nam de spanning toe. Volgens berichten van Slowaaksche zijde zijn bij een gevecht tusschen Hlinkagarden en Tsje chische soldaten te Presov elf personen gedood. Na enkele aan Tsjechen toegeschreven anti- Duitsche incidenten in Bruenn en Bratislawa is de toon der Duitsche bladen tegenover de ge- gebeurtenissen in Slowakije zeer scherp geworden. De berichten daarover worden op de eerste pagina groot opgemaakt. De „Voelkischer Beobachter" spreekt van een brutale Tsjechische terreur in Slowa kije en zegt, dat ook in Praag weer de gevolgen MADRID, 13 Maart. (Havas.) De com munistische opstand is totaal geëindigd. Na het indrukwekkend machtsvertoon, dat de troepen van den Nationalen Verdedigings- raad gisteren hebben laten zien, begrepen de muiters, dat verzet nutteloos was. Na een vier-nrig krachtig bombardement door re publikeinse he artillerie en tanks gaven de soldaten, die onder de bevelen der commu nistische leiders stonden, den strijd op en de meesten liepen over naar de troepen van den Verdedigingsraad. Zondagochtend kon een der verslaggevers van Havas vrij rondloopen op de plaatsen, waar zich de hevigste gevechten hebben afgespeeld. In het geheele repubükeinsche Spanje zijn, naar Reuter meldt, de communistische func tionarissen tiit hun functies verwijderd. De troepen van generaal Mia ja hebben vijfhonderd gevangenen van de communisten bevrijd, waar onder de civiele gouverneur van Madri, Jose Gomez Osorio. Deze gevangenen waren opge sloten in het vroegere koninklijk paleis el Par- do, 15 kilometer ten Noordwesten van Madrid. De communisten zelf hebben tot nu toe 3000 gevangenen vrijgelaten. Volgens Zondagavond door Reuter aan de Fransche grens te St. Jean de Luz ontvangen berichten duurden de straatgevechten in Ma drid, en vooral op punten ten Noorden der stad, voort. De communisten waren er in ge slaagd een radio-station op te zetten, waar mede zij oproepen uitzonden. Het rechtsche radio-station aan het front van Madrid heeft echter Zondagavond me degedeeld, dat Miaja de controle over den toe stand te Madrid scheen te hebben herkregen. 1 De gouverneur van Jaen heeft medegedeeld, dat het in zijn provincie volkomen rustig is De gouverneur van de stad Valencia heeft een zelfde verklaring voor de provincie Valencia af gelegd. Intusschen is men in het Oosten van het re pubükeinsche gebied nieuwsgierig naar de hou ding, die de communisten zullen aannemen. Tot dusverre zijn geen pogingen tot het verwekken van onrust gemeld. De communisten zijn vol komen met den toestand op de hoogte en vjfi- ten, dat Negrin en de leiders der communisti sche partij niet meer in het land zijn. Te Va lencia zijn alle voorzorgsmaatregelen genomen om een opstandige beweging onverwijld te on derdrukken. De tegenstand van de communisten heeft precies een week geduurd, gedurende welke men heeft kunnen vaststellen, dat de beide communistische bevelhebbers van de legercorp sen waaraan de verdediging van de hoofdstad was toevertrouwd ongeveer dertigduizend man in het vuur hebben gebracht tegen den Verde- digingsraad, waardoor het front werd gedes organiseerd. De communisten beschikten over voldoende wapens en levensmiddelen. Uit het einde van het avontuur blijkt wel, dat de communisten in Madrid slechts een ge ring deel van de bevolking achter zich hebben. Dank zij den maatregelen van den Verdedigings- raad mag men het aantal slachtoffers betrek kelijk gering noemen. van de anti-Duitsche Hetze te zien zijn. Het „Zwoelf-Uhr Blatt" spreekt van Benesj-metho- den en „B. Z. am Mittag" stelt vast, dat de situatie zich op dreigende wijze verscherpt. Voorts maakt het Duitsche Nieuwsbureau melding van een reeks tegen Duitschers ge richte incidenten in verschillende steden van Slowakije, met name te Bruenn, waar gister avond een Duitscher, een zekere dr. Schwabe, door Tsjechen zou zijn overvallen en mishan deld. In Iglau had de Duitsche bevolking ter gelegenheid van den Duitschen heldendag de Hakenkruisvlag uitgehangen. Tsjechische poli tiebeambten zouden toen geëischt hebben dat deze vlaggen werden ingehaald en door de Tsjechische vlag vervangen. De leider der Duitschers in Iglau en twee andere Duitschers, die hieraan geen gevolg gaven, zouden daarom in arrest zijn genomen. De Britsche pers bespreekt uitvoerig de ge beurtenissen in Slowakije. De correspondent van de „Times" te Praag schrijft aan zijn blad: ..Het is duidelijk, dat de Slowaaksche separa tisten zeer sterk door Weenen worden aange moedigd en men zegt zelfs, dat dr. Seyss In- quart een eigen plan heeft voor de oplossing van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk." De correspondent van de „News Chronicle" te Bratislava schrijft dat alles thans afhangt tan Duitschland. Te Bratislava ziet men meer Duitsche dan Slowaaksche vlaggen. Niets wijst er volgens dezen correspondent op, dat de Slo waken zelf ontevreden zijn over de nieuwe re geering. De correspondent van de „Daily Express" te Bratislava heeft opgemerkt, dat tijdens de be tooging op de Donau-kade, welke leidde tot de bezetting van de regeeringsgebouwen, de ver houding van het Duitsche tot het Slowaaksche element onder de betoogers was als 50 tot 6. De Berliinsche correspondent van de „Times" schrijft dal volgens het oordeel der Duitsche regeering het bewind-Tisso de wettige regee ring van Slowakije is. Men gaf gisteren te ver staan, dat de Duitsche regeering zou kunnen besluiten by de regeering van Tsjecho-Slowa- kije er cp aan te dringen, om drie onafhanke lijke staten te vormen, in één bond aaneenge sloten en zich nauw aansluitende bij het Duit sche Rijk in zaken van buitenlandsche politiek cn handel. Deze oplossing zou genoegdoening geven aan de minderheden, zonder Tsjecho- Slowakije uiteen te doen vallen en zonder de complicaties, welke zouden voortvloeien uit de aanspraken van Polen en Hongarije inzake de verdeeling van de Oekraïne

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9