u TOESTAND IN SLOWAKIJE SPITST ZICH TOE 1 f De H. Vader dankt de Kardinalen Scherpe Duitsche nota aan Praag? 91 Treinbotsing te Vinkeveen Het nieuws van heden De terugreis van de Koningin f |p De door Praag afgezette minister-president van SlowakijeTisso, en minister Durcansky door Hitier ontvangen :r FRANCO BEREIDT ZIJN OFFENSIEF VOOR DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR D£ N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 14 MAART 1939 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21684 de 1 Tisso zou Hacha verzocht hebben onverwijld het parlement te Bratislava bijeen te roepen Alarmeerende Duitsche berichten Overleg met Italië - ?r ii: Gezeten op de sedia gestatoria begeeft Z. H. de Paus zich naar de basiliek üan Sint Pieter voor de pontificale H. Mis op den dag Zijner kroning Met onbeschrijfelijken luister Werd Zondagmorgen in de Sint Pieterskerk door Paus Pius XII Voor de plechtige Pauskroning een pontificale H. Mis aan het pauselijke altaar opgedragen. Het interieur van de basiliek tijdens de H. Mis De houding van Londen tegenove. de rechtsche blokkade R. K. Universiteit Het Weeri immuunmus „Temidden van den storm aan het stuur van het scheepje van Sint Petrus" Naar de haven des vredes Tien jaren conciliatie De locomotieven en enkele wagens van de beide stoomtreinen zijn ontspoord Vijftien reizigers lichtgewond Verkeerde wisselstand de oorzaak Indisch congres staat achter Gandhi Wij hebben een vader H. M. zal Woensdagochtend in Den Haag aankomen Schip met vluchtelingen vermoedelijk vergaan i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek 3^ 1^' BERLIJN, 13 Maart (Reuter). De door de regeering van Praag afge zette minister-president van Slowa kije, Tisso, is Maandagmiddag op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn aan gekomen. Gedurende zijn oponthoud te Wee- Ben heeft hij met Durcansky gespro ken, die hem daarop naar Berlijn ver gezelde. Durcansky verklaarde, dat hij en Tisso zich als de eenige wer kelijke vertegenwoordigers van de Slowaaksche regeering beschouwen en Vastbesloten zijn zich te blijven ver- Zetten, tot hun standpunt door de 'egeering te Praag erkend wordt. Hitier heeft nog in den middag in ket bijzij n van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben- bop, den minister-president dr. Tisso minister dr. Durcansky in de rijks kanselarij voor een bespreking over de hangende kwesties ontvangen. Volgens Havas was Tisso om half vijf per v'iegtuig aangekomen en had hij zich kort ^aarop naar de nieuwe kanselarij begeven, waar li zich een uur later nog bevond. Volgens niet te controleeren aanwijzingen, 4'dUs vervolgt Havas, zou het Duitsche rijk in hota, welke, naar men verwacht, vanavond Praag zal worden gezonden, eischen: U Herstel van het Slowaaksche kabinet van kso in al zijn rechten. Verdwijning der ministers van de centrale Peering te Praag, die er van beschuldigd wor- een actie, te hebben ontketend tegen de °Vaaksche regeering van Tisso. Het betreft name de Tsjecho-Slowaaksche ministers Vah Binnenlandsche Zaken en Landsverdediging. s) Qfficieele kringen te Berlijn achten den toe- nog steeds zeer gecompliceerd en som- 6eh 'Zi- geven geen aanwijzingen over de waar- tlnlijke actie van Duitschland. Beh n de DuitscIle legatie te Praag zijn den «eelen dag breedvoerige rapporten ontvan- Sch Welke °P het ministerie van Buitenland se Zaken worden bestudeerd. Uiteengezet tq/dt, dat de Duitsche belangstelling in den rnvf voornamelijk op drie punten is ge centreerd: sch Volgens ontvangen berichten worden Duit ss mishandeld en gearresteerd. jjDuitschland heeft een groote belangstel en,? Voor ongeregeldheden of troebelen, die zich eet over zijn grenzen voordoen. Duitschland kent een zeer bijzonder belang teh aan de handhaving van den geest der €ldsrechterlijke uitspraak van Weenen en overeenkomst van München. Hik laatste Pun,:> aldus Reuter, raakt natuur- 0(>k Italië. De telegraaflijnen van de as Berljjn waren den geheëlen dag druk et voor de uitwisseling van inlichtingen er hvattingen. gewone man is uiterst verrast. Het schijnt, ^Us Vap ™uter, dat hij nog niet in den ban is de opwinding, welke uit de bladen spreekt, loo navonci waren te Berlijn berichten in om- aapC'at zÜn eischen of aanbevelingen de regeering te Praag vanavond zou toe- edden. keuter nog verder uit Berlijn verneemt, trieej, c)e Duitsche pers opdracht ontvangen zich arrg e concentreeren op berichten over het inind eren en bedreigen van Duitschers en ïn erffop berichten over Slowakije, tencle h 6ele buigen neemt men een afwach- staanri houding aan. Verscheidene vooraan- hun v.e personen zijn echter onverwacht van acantie teruggekeerd. Onrtiio is een beweging van troepen en dat .lganisaties merkbaar, doch men verklaart, fcvoote sle°hts een voorbereiding is tot de Parade te Weenen van a.s. Woensdag, tysschen wordt de toon yan ae Duitsche pers steeds meer verbitterd en verspreidt het Duitsche Nieuwsbureau aanhoudend alar- meerende berichten. Zoo meldt het Duitsche Nieuwsbureau uit Weenen: In Iglau is Maandag vroeg in den middag een geheime, gedeeltelijke mobili satie geconstateerd. De Boheemsch-Mora- vische hoogten zijn door artillerie en sterke Tsjechische troepenafdeelingen bezet. Verder zouden, volgens het D.N.B., weer tal van anti-Duitsche incidenten hebben plaats gehad, welke berichten wij vanzelf sprekend ge heel voor rekening van het Duitsche Nieuws bureau laten. De vervolgingen der Duitschers door Tsjechische militairen zouden voortduren. In den loop van den dag zou een transport Tsjechische communisten, die als emigranten uit Sudeten-Duitsche gebieden tot dusverre in Praag verbleven, te Iglau zijn aangekomen. Tot dusverre zijn veertien Duitschers zwaar en acht licht gewond. De verbinding tusschen de Duitsche grens en Iglau is verbroken. Uit Reichenberg meldt het Duitsche Nieuws bureau: Na een opwindenden nacht is de toe stand in Bruenn nog steeds gespannen. De politieautoriteiten hebben bij decreet een ver bod uitgevaardigd voor Duitsche scholieren om na zes uur des middags uit te gaan, (Vervolg op pag. 2) v -V 3» *f. ■n BURGOS, 13 Mrt. (Havas). In officieel, kringen te Burgos verklaart men: „Miaja schijnt de communisten overwonnen te hebben, maar deze overwinning iaat ons volkomen koud Communisten en aanhangers van Casado zijn gelijkelijk onze vijanden." Het offensief der rechtschen, waarvoor se dert half Februari voorbereidingen worden ge troffen, kan elk oogenblik verwacht worden. Hoewel men in militaire kringen zeer gereser veerd is, kan worden aangenomen, dat de recht sche legerleiders verwachten, dat een verbre king van het front en de bezetting van Madrid het einde van den burgeroorlog zullen betee- kenen. Het hospitaalschip „Tetuan" van de linksche vloot heeft zich te Iviza op de Balearen over gegeven aan de autoriteiten van Franco. Reuter bericht uit Londen dat Chamberlain in het Lagerhuis in antwoord op een vraag over de rechtsche blokkade verklaard heeft, dat de pclitiek der Britsche regeering ten aanzien van de rechten van oorlogvoerenden onveranderd is. PARIJS, 13 Maart (Havas). Volgens nog niet bevestigde berichten, welke hier werden ontvangen, zouden de communisten zich van Cartagena hebben meester gemaakt. NIJMEGEN. Geslaagd zijn voor het candi daatsexamen in de rechtsgeleerdheid de heerer M. P. H. Bouwens en J. H. M. Nas, beiden te Nijmegen. VOOR HET GF.HEELE LAND: meest matige Westelijke tot Noord-Weste- j| Iijke wind, betrokken tot zwaar of half S bewolkt, kans op lichte regen- of hagel- buien, vooral in het Noorden, guur weer. H ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: |j wind tusschen West en Noord, guur weer. Onze Romeinsche correspondent seint ons 13 Maart: In antwoord op de gelukwen- schen, welke Kardinaal Granito di Belmonte namens de leden van het Heilig College aan den Paus ter ge legenheid van Zijn kroning had aan geboden, heeft de H. Vader o.a. het volgende gezegd: „Ik ga thans, te midden van den storm, het stuur in handen nemen van het schip van Petrus, om het de haven des vredes binnen te leiden. Meer dan vroeger moet Mijn pontificaat zich inspireeren op de woorden van den H. Paulus: „Dient de waarheid in liefde". De H. Vader deed vervolgens een beroep op de Kardinalen, op hun werk en ijver, opdat Hij zich met hun hulp geheel zal kunnen wij den aan de vervulling van dien plicht, aan de vervulling van dat mandaat van den apostel om alle volkeren, ja het geheele menschelijke geslacht de hemelsche gaven deelachtig te doen worden, welke in zekeren zin in het ambt zelf zijn vervat. Hierna ging de H. Vader voort: Aangezien Ik volkomen op de hoogte ben van het vertrouwen, dat niet slechts zij in den Heiligen Stoel stellen, die aan de Kerk verbon den zijn door de banden van geloof en liefde, doch ook die talrijke broeders uit de mensche lijke familie, die den vrede willen, wil Ik op dit plechtig oogenblik den leden van het Heilig College, die Mijn meest vertrouwde medewerkers zijn, de woorden toevoegen van den H. Johan nes Chrysostomus: „Gij, die onzen arbeid kent, helpt ons door gebed, ijver, toewijding en vriendschap, opdat wij uw roem kunnen zijn en gij de onze." De grandioze plechtigheid der Paus-kroning op Zondag was tegelijkertijd een herdenking van het tienjarig bestaan der conciliatie, zoo als men zich niet feestelijker en indrukwekken der had kunnen wenschen. Voor den St. Pieter brachten de Italiaansche troepen saluut aan de Vaticaansche troepen met de intonatie van den Italiaanschen Koninkl. Marsch en de Gio- vinezza en de Vaticaansche troepen antwoord den met de intonatie van de Pauselijke hymne. Italië was bij de plechtigheid vertegenwoordigd door den Kroonprins en Zijn gemalin en graaf Ciano. Bij het nemen van de ordemaatregelen werkten Italiaansche en Vaticaansche politie broederlijk samen. Kardinaal Dolci sprak voor de Italiaansche radio over het eeuwige Rome als stad van de rots van Petrus. Tenslotte was niet alleen de gevel van den St. Pieter verlicht, maar ook de gevels van alle openbare gebouwen in Rome. De kroning van Paus Pius XII heeft de conciliatie grootsch herdacht. Zij heeft haar ongetwijfeld eveneens bevestigd. Gisteren werd door Z.Exc. Prins Colonna, asssitent bij den pauselijken troon, een receptie gegeve# aan Prins Umberto en Prinses Marie José, Prins Karei van België, den Vorst van Lichtenstein, de leden van de buitengewone af vaardigingen, het H. College van Kardinalen en de leden van het Pauselijk Hof. Maandag heeft te Castel Gandolfo een re ceptie plaats gehad voor de buitengewone af vaardigingen en leden van het Corps Diplo matique, geaccrediteerd bij den H. Stoel. Kar dinaal Maglione trad hierbij voor het eerst op als Staatssecretaris. Maandagavond tegen zeven uur zijn op het station Vinkeveen door nog onbekende oorzaak twee stoomtreinen op elkaar gere den. De eene trein was om 18.11 uur van het sta tion AmsterdamHaarlemmermeer vertrokken en naderde op hetzelfde tijdstip het station Vinkeveen als de andere trein, welke om 18.50 Nieuwersluis had verlaten. Tengevolge van de botsing kwamen de beide locomotieven tot ontsporing. De treinenloop ondervindt door de botsing groote vertraging. Nader vernemen wij, dat de treinbotsing blijkt veroorzaakt te zijn door een verkeerden wis selstand. Op het station Vinkeveen stond trein 3731 uit Uithoorn reeds, toen die uit Nieuwersluis naderde. De machinist van den stilstaanden trein zag den trein 3732 den wissel verkeerd op rijden en trachtte door langgerekte fluitsignalen de aandacht van zijn collega te trekken. Deze slaagde er evenwel niet meer in zijn trein tot stilstand te brengen en met een geweldigen slag had de botsing plaats. Van beide treinen bleken de passagiers verwondingen te hebben opgeloopen, welke gelukkig van lichten aard waren. In den stilstaanden trein bevonden zich slechts vijf passagiers, doch in den anderen zaten omstreeks twintig personen. In totaal wer den vijftien reizigers aan ledematen of ge laat licht gekwetst. Zij werden door de plaatselijke geneesheeren Pierrot en EJjleveld verbonden en konden ver volgens met een autobus naar hun woningen te Mijdrecht, Wilnis en Vinkeveen worden ver voerd. De machinist van trein 3731 werd niet ge wond, doordat hij zich stevig aan den zijwand van de locomotief vasthield. De stoker sprong tijdig van de machine. Gezien het feit, dat de trein uit Nieuwersluis op het station Vinkeveen moest stoppen, had deze slechts een matigen gang, anders waren de gevolgen zeker ernstiger geweest. Door de botsing zijn ook enkele wagens uit de rails geloopen, terwijl de beide treinen ern stig werden beschadigd. Een der houten voer tuigen was voor het grootste deel versplinterd. Kort na het ongeluk verschenen hulpploegen der spoorwegen uit Nieuwersluis en Uithoorn op de plaats van het ongeluk, ten einde onmiddel lijk maatregelen te nemen om het treinverkeer, dat over beide sporen versperd was, voortgang te doen vinden. Te negen uur was men met het opruimingswerk zoodanig gevorderd, dat het hoofdspoor vrij was. Goederentrein 5397, die om 19.52 uur naar Utrecht moet vertrekken en die Maandag uit 42 wagens, waarvan 16 met levende varkens, bestond, werd te Uithoorp even opgehouden, om het personenverkeer voortgang te doen vinden. Hiertoe werd trein 3735, die om 21.02 uit Am sterdam te Uithoorn aankomt, als trein 3736 in plaats van den te Vinkeveen verongelukten naar Amsterdam teruggezonden om 2117. De reizigers voor dezen trein waren per bus uit Nieuwersluis, Vinkeveen, Wilnis en Mijdrecht aangevoerd. TRIPURI, 13 Maart (Reuter) In een vol tallige bijeenkomst van het Congres is met een overweldigende meerderheid een resplutie aan genomen, waarin vertrouwen in Gandhi wordt uitgesproken. Voorts werd een resolutie aangenomen voer zelfbeschikkingsrecht, nadat een amendement, waarin het» denkbeeld van een ultimatum aan de Britsche regeering wordt geopperd, was ver worpen. De toestand in Slowakije spitst zich steeds meer toe; alarmeerende Duitsche berich ten; minister-president Tisso bij Hitier. Duitsche troepenbewegingen zouden zijn waargenomen aan de Duitsch-Tsjechische grens. De H. Vader antwoordt op de geluk- wenschen van het H. College van Kar dinalen. Generaal Franco bereidt zich voor tot het offensief tegen Madrid. H. M. de Koningin zal Woensdagochtend in Den Haag terugkeeren. Treinbotsing te Vinkeveen; verscheidene passagiers lichtgewond. Minister Steenberghe heeft eenige mede deelingen gedaan over zijn reis naar Duitschland. Een aantal Rijkswegen zal met natrium worden verlicht. Beurs van New York: Koersdaling over de geheele linie; later eenig herstel. Vóór vijftig jaar stierf een onzer grootste katholieke voorvechters, een der wegbereiders voor een katholieke beschaving, prof. dr. Josephus Alber- dingk Thijm. Op een Zondag was hij geboren, op een Zondag, 17 Maart 1889, stierf hij: dag van Cod, dag van rust voor den rustlooze. Hij was een trouw zoon van den Paus. En in deze week van de Pauskroning gedenken ree dankbaar den dichter-strijder, die zijn beste krachten in dienst van God, in dienst der Kerk Gods, in dienst van Christus' plaatsbekleeder op aarde heeft gesteld. Het leven van dezen emancipator is één getuigenis voor de waarachtigheid van ChristusKerk onder den Paus van Rome. Hij heeft Pius IX en Leo XIII be zongen. Maar welken Paus ook zijn dicht gold: het was steeds de Opper herder dien hij eerde, als den Vader der Christenheid. Zoo zong hij Leo XIII toe: Maar wie des Pausen troon ook vol beschroomdheid nader De Driekroon dekt, Goddank, de slapen van een Vader! Dit woord van Thijm verblijdt ons nog bü de kroning van Pius XII. Habemus Pontificem. We hebben een Paus. Goddank: de tiaar dekt de sla pen van een Vader. Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin Dinsdagavond uit Spiesz naar Nederland vertrekken. Zij zal Woensdagochtend te 's Gra- venhage aankomen. WARSCHAU, 13 Maart. (Pat.). De Poolsche pers verneemt uit Boekarest, dat gisteravond in de haven van Constanza inlichtingen waren ontvangen, volgens welke het onder Panamee- sche vlag varende schip .Kiepo bij het eiland Kreta zou zijn vergaan. De „Kiepo" is enkele dagen geleden uit Constanza vertrokken met 700 Joodsche emi granten uit Polen en Tsjecho-Slowakpe aan boord, die zich naar Palestina begaven. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp ontbreken nog. Stand op Dinsdag 1 uur van. 769.2 Vorige stand 7652

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1