POKON T sjecho-Slowakije in staat van ontbinding „Zelfstandigheid" voor de Slowaken m Het dr ama te Koedijk %UtKUÉ tifcEN INITIATIEF? ff Berlijn en Warschau de erfgenamen De brand te Utrecht MISDAAD OF ONGELUK? Buitenlandsch overzicht DINSDAG 14 MAART 1939 V ^°rtvliegtuigen uit Duitschland Nadat de brandweer de felle vuurzee, die Maandagmorgen in Galeries Modernes woedde, had bedwongen, ging men in den middag ovèr tot het nablusschingswerk. Speciaal de achterzijde van het uitgebrande werrd bespoten. Een overzicht van dc verwoestingdie de brand aanrichtte VERBODEN BROCHURE AARDSCHOK TE MENADO Heeft een benzinelamp dicht bij de centrale verwarming gestaan? De Deensche zwemsters R. Hveger (rechts) en I. Sörensen (links), die Maandagavond als gasten der Zwem- en Poloclub „De Waterratten" deel namen aan de wedstrijden in het Sportfondsenbad te Haarlem, tijdens de huldiging, waarin ook haar, train ster, mevr. Paul Petersen (midden) deelde Aan verdachte is o.m. ten laste gelegd poging tot moord met voorbedachten rade op zijn vrouw Zaak voor rechtbank te Alkmaar Geruchten Verhoor van verdachte De Kameleonlamp Nederlandsche vinding op het ge bied der luchtbescherming Licht verandert van kleur Griep, Kou, Pijn, !?iepennhi!?ba ROTTERDAMSCHE LLOYD TE PARIJS Nieuw passage-agentschap geopend JOURNALISTIEKE JUBILEA Jubileum bij de griffie van de rechtbank De luisterrijke plechtigheid der Paus- kroning is voorbij en nagenoeg alle belangrijke volkeren der aarde hebben öo°r een officieels vertegenwoordiging eer '^ezen aan den Paus van Rome, den boven a''e baatzuchtige en kleine belangenpolitiek baanden kampioen van het werk der recht- vaardigheid, dat de vrede is. Maar de Sovjet- tr>ie ontbrak mèt het positief Christelijk ageerde Nederland, wiens geëerbiedigde diepgeloovige Koningin bij Haar oproep 101 geestelijke en moreele herbewapening persoonlijk devies aan gansch Haar ïolk voorhield, het devies: Christ avant tout ristus vóór alles). De vorige week heb- wij reeds gewezen op het beschamende Vatl- Nederlands officieele afwezigheid in de Vaticaanstad, een afwezigheid, die nu de ?aus en het Vaticaan méér dan ooit het ge- 'agvblie en invloedrijke centrum van het allernoodzakelijkste en op de meest ver ben beginselen gefundeerde werk des vre- 65 vormen, beschouwd moet worden als te in strijd met de traditie, het aanzien en t belang van ons land. In strijd met de Sitie, omdat ons land, het land van Hugo Gt<*ius, van verschillende internationale ^esconferenties, van het Hof van Inter- "tonale Justitie, van de sterk levende al- -üïieene bvertuiging, dat de internationale alleen behouden en bevestigd kan *°rden op de grondslagen van recht en tscbtvaardigheid en niet van macht en ge- ^4 een officieelen vertegenwoordiger bij Vaticaan, bij den Plaatsbekleeder van b Koning des Vredes, heeft-gehad en dient hebben. In strijd met het aanzien, omdat 18 land in de rij der beschaafde staten van eel de Wereld, die de geestelijke christe- Wereldmacht van het Pausdom erken- niet officieel afwezig kan zijn, zonder Weinig eervolle wijze op te vallen. In met het belang van ons land, om- veel van wat in het Vaticaan omgaat geheel de wereld, en dus ook voor ons 'b, van de allergrootste beteekenis is. Onder hen, die de beschamende offi cieele afwezigheid van Nederland bij de kroning van Paus Pius XII aan- als wij en verlangen, dat de in 1925 de afschaffing van ons gezantschap bij 11 H. Stoel gemaakte fout en veroorzaakte ^biage worden hersteld, zijn er, die de j^dld van Nederlands officieele afwezig- e'd ten Vaticane willen afschuiven op on- ^b Minister van Huitenlandsehe Zaken, die Veinig soepel en plooibaar zou zijn en _eb precedent kon vinden om een officieele '^egenwoordiging te motiveeren. Vallen er /bt tal van maatregelen, welke thans geno- b worden met het oog op geheel nieuwe andigheden, wel precedenten aan te twen? Bovendien is sinds het verdrag van granen de Paus van Röme ook in de /®€b van niet-katholieken officieel hersteld 2ijn waardigheid van wereldlijk staats- jb°fd, een staatshoofd, dat dóór Nederland zeker tot de bevriende wordt gerekend. be feestelijke receptie, welke Z. Exc. P. Giobbe, de Pauselijke Internuntius s'Gravenhage ter gelegenheid van de bskroning hield, hebben wij behalve den 'bister van Buitenlandsche Zaken, den mi ll van Koloniën en den minister van ^-Utie ook tal van Katholieke Kamerleden, be, bet "Qiinisters en hooge functionarissen ge- Haar hoeveel voldoening ons dit ook '°bk, zij kon de gerechtvaardigde ergernis r het officieele ontbreken van ons land v ®eze dagen te Rome niet wegnemen. For- en protocolair moge bij den huidigen bd van zaken het officieele Nederland •Wekkend correct hebben gehandeld, het v°°r ons Katholieken op de allereerste töch zeker méér dan duidelijk gewor- dat deze huidige stand van zaken als °bien onbevredigend dient te worden ■ien. Moest nu de niet-katholieke Minis- vbn Buitenlandsche Zaken daartoe het •Wef nemen, terwijl in den Ministerraad eminente katholieke voormannen ze- Moest nu de niet-katholieke Minister buitenlandsche Zaken daartoe het ini- hemen, terwijl de katholieken in het *eif6rnent sterk vertegenwoordigd zijn, maar lij, biet de wenschelijkheid van een derge- (jjj. ^bitiatief uitten? Neen, het lijkt ons on- |T Jlc, den minister van Buitenlandsche Za- belasten met een verwijt, dat in eer- distantie tot katholieken moet worden ^bht. En nu kome men ons niet aan boord ik be Opmerking, dat er geen geld voor het by lleh van een Nederlandsch gezantschap V» ^n H. stoel of voor een officieele af- b'ging naar de kroningsplechtigheden biste Z°° lang er n°g Nederlandsche mi- <ji rs en hooge ambtenaren kostbare stu- van niet altijd algemeen overtui gt) gemeen belang op staatskosten kun- en er zeker vooraanstaande ka 's j en zijn, die, buiten bezwaar van Off, bds kas, gaarne het vormen van een eete Nederlandsche delegatie naar de °bing op zich zouden hebben geno kt SIlijdt dit benepen argument geen hout. .^tel van de tweezijdigheid der diplo- eke betrekkingen tusschen ons land en 1^ Stoel vormt een landsbelang, dat niet r verwaarloosd mag worden, en voor Hillioen katholieken van Nederland bet bovendien een eerezaak, waarvan bartiging in het bijzonder tot de taak &Eicjf6 K' Staatspartij moet worden 14 Maart (Aneta). De Ned.- tt«lae0he vereeniging voor de luchtvaart be- bit^ 2es sportvliegtuigen in Duitschland, welke W-g^bbort in Nederlandsch-Indië zullen arri- Een dezer sportvliegtuigen is bestemd vliegclub te Soerabaja. KUNSTMEST 25-40d Het ontbindingsproces, den vorigen zomer in Tsjecho-Slowtakije begonnen, zet zich onregel matig voort; de eindphase schijnt thans bereikt in den strijd tusschen de centralistische krach ten te Pr&ag, die de heterogene deelen van wat eens de Moldau-republiek uitmaakte, bijeen houdt, en het streven naar de volkomen zelf standigheid, zooals dat s^ds feller te Bratis- lawa tot uiting komt. Ruim een week geleden kwam het conflict aan de oppervlakte. Praag, dat zich voor de moeilijke taak gesteld zag het verarmde en stukgesneden Slowakije met zijn toch reeds be perkte financieele bronnen bij te staan, wilde eerst weten, of de Slowaken soms van zins waren, zoodra de Tsjechen geld beschikbaar gesteld hadden, er met de kas vandoor te gaan. Het antwoord, dat uit Bratislawa kwam, was ontwijkend, en de centrale regeering ontbood minister-president Tisso en zijn collega Tep- lanski naar Praag, om deze kwestie eens uit voerig te bespreken. Toen de Slowaken intus- schen bemerkten, dat hun opzet mislukte, be gonnen zij met demonstraties, die tot een for- meelen opstand leidden; de president der repu bliek, Hacha, achtte Tisso niet den man om dezen moeilijkheden 't hoofd te kunnen bieden en zond, de Slowaaksche regeering afzettend, Karol Sidor naar Bratislawa, ofschoon deze als een der radicale Slowaken bekend stond. Beter bewijs voor den ernst van den toestand kan men nauwelijks vinden. Twintig jaar lang heeft Praag de taak over genomen van Boedapest, dat eens zoowel Tsjechië als Slowakije als vazallen behandelde; het heeft den Slowaken nooit de geelgenheid gegeven in politicis ervaren te worden, en de Tsjechen hebben derhalve geen reden om ver baasd te staan, dat de Slowaken, eenmaal de vrijheid binnen hun bereik ziend, thans het onderste uit de kan willen halen, alle gevaren ten aanzien van hun neuzen voorbijziend. Want Slowakije is een zéér klein land, onlangs be roofd van zijn voornaamste bron van inkom sten: de rijke akkers van het Zuiden, en wan neer het niet den financieelen steun van Bohe- men en Moravië krijgt, zal het dien van elders moeten aanvaarden. Dat die in ruil voor andere zaken grif gegeven zal worden, valt thans reeds te voorzien. De afgezette regeering Tisso wist wel, tot wien zij zich moest wenden, om haar zin door gevoerd te krijgen. Het lijdt nauwelijks twijfel, dat de Slowaken het niet zoover hadden kun nen brengen zonder de hulp van Duitschland: booze tongen beweren, dat de Duitschers 80 a 90 procent van de demonstranten te Bratislawa uitmaakten. Dit getal moge overdreven zijn: het feit, dat president Hacha week voor de Slo waaksche eischen en de beslissing overlaat aan het heden bijeengeroepen parlement te Bratis lawa is zeker voor honderd procent te wijten aan de nota, die Beriijn aan Praag zond. De Duitsche machthebbers, die reeds maanden iang met leede oogen toezagen, hoe de „geest van Herr Benesch" in Praag wakker bleef, vin den thans een gereede aanleiding om den Tsje- chischen vazal tot de orde te roepen en tevens den Duitschen invloed in het land van Masa- ryk te versterken. Behalve het herstel van de regeenng-Tisso eischt Berlijn en passant het aftreden van de Praagsche ministers Sirovy en Fischer, die niet voldoende doordrongen zijn van den „geest van Muenchen": Tsjecho-Slo- wakije moet verder onderworpen worden, en een aan Duitschland gebonden Slowakije (hoe wil dit land anders nog verder bestaan?) sluit de Boheemsche en Moravische landen zoodanig verder in, dat verder tegenspartelen van Praag nutteloos wordt. Warschau minister Beek zeide het Zaterdag tot de parlementaire com missie van Buitenlandsche Zaken ziet daar bij belangstellend toe. Het staat sympathiek tegenover de eischen der Slowaken, doch tracht tevens de Karpatho - Oekraïne weg te manoeu vreeren. Het wenscht thans in de Slowaaksche kw'estie gemengd te worden, hetgeen weinig anders kan beteekenen, dan dat het de afhan kelijk wording van Slowakije van Duitschland betaald wenscht te zien met de verdwijning van het zelfstandige stukje Karpathenland. En het feit, dat Berlijn geen kik liet hooren, toen Praag eenigen tijd geleden te Chust ingreep op gelijke vTiJze als thans in Bratislawa, belooft Warschau goede kansen. En Londen en Parijs? De Westersche onder teekenaars van Muenchen halen de schouders op. Londen tracht nog verontschuldigingen te vinden in spitvondige juristen-commentaren op de Muenchensche garantie-belofte; Parijs noemt de zaak bij haar naam: hopeloos. Beiden gunnen Hitier zijn nieuwe succes, dat onont koombaar volgt uit de in September gedane capitulatie; zelfs een papieren protest is nau welijks te verwachten. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, heeft het parlement te Bra tislawa reeds beslist. De ontbinding van het land van Masaryk is een feit. De erfgenamen kibbelen reeds om de nalatenschap, en het Westen ziet, machteloos, toe. MEDAN, 14 Maart (Aneta). De „Deli Cou rant" meldt, dat invoer en verspreiding van de brochure, „Neerlands nieuwe eereschuld aan Indië", geschreven door jhr. Van Suchtelen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, in Nederlandsch-Indië is verboden. Enkele recen sie-exemplaren, welke reeds ter Oostkust arri veerden, heeft de gewestelijke recherche in be slag genomen. MENADO, 14 Maart. (Aneta). Gisteren te 17.30 uur is te Menado een korte, doch krachtige aardschok geconstateerd, welke het meteorolo gisch observatorium te Batavia niet heeft gere gistreerd. Algemeen sprak men gisteren zijn verbazing en verwondering uit over het feit, dat de ge weldige brand bij de Galeries Modernes te Utrecht zoo bijzonder snel zu'ke groote afme tingen kon aannemen. Hoewel het moeilijk is, momenteel reeds met zekerheid vast te stellen, wat de oorzaak van den brand moet geweest zijn, kon ons heden morgen van officieele zijde toch reeds worden medegedeeld, hoe de gang van zaken zeer waar schijnlijk zal geweest zijn. Aan den zijkant van het gebouw der. Galeries- Modernes naast de Lunchroom van de firma Van Angeren in de Viastraat stond beneden in den z.g. bouwput een klein vierkant stukje muur, waarover zich een buis uitstrekte. Pij dat muurtje bevond zich de inrichting voor de centrale verwarming, alsmede de toi letgelegenheid met een luchtververschingsbuis. In de omgeving van dit muurtje hu moet Maandagmorgen omstreeks 9.15 uur een 21- jarige loodgieter gewerkt hebben met een sol deerbout. Waarschijnlijk wordt het geacht, dat deze man op een gegeven oogen blik een benzinelamp dicht bij dit muurtje heeft laten staan, althans zoo dicht, dat de vlam in aanraking kwam met het asphalt, dat langs dit muurtje bevestigd was. Toen dit as phalt, plotseling vlam vatte, ver spreidde het vuur zich met groote snelheid en vermoedelijk heeft de „trek" van de luchtververschings buis nog in de hand gewerkt, dat de vlam zich sneller omhoog heeft kun nen werken dan anders waarschijn lijk het geval zou geweest zijn. Deze vermoedelijke gang van zaken laat zich des te gereeder aannemen, ais men ze in ver band brengt met verklaringen van getuigen die gezien hebben, dat omstreeks dien tijd plot seling een vlam sterk omhoog gezogen werd. Daarbij komt dan nog, dat het daar aan wezige hout door den invloed van de centrale verwarming droog was, terwijl zich in de di recte omgeving ook een aantal zeer licht brand bare goederen bevond. Een en ander heeft men van officieele zijde aldus kunnen reconstrueeren Uit getuigenver klaringen, alsmede uit samensprekingen met leden der directie.. De directie heeft bovendien oogenblikkelijk de meening uitgesproken, dat de brand van buitenaf moet zijn ontstaan. De plaats, waar het vuur zich zou ontwik keld hebben, bevindt zich tusschen het souter rain en den beganen grond. Het spreekt vanzelf, dat met den hier gegeven vermoedelijken gang van zaken nog geen zekere verklaring van de oorzaak is vastgesteld. Nochtans mag men deze verklaring volgens officieele personen als zeer waarschijnlijk be schouwen. De Alkmaarsche rechtbank heeft vandaag in openbare zitting de strafzaak behandeld tegen een arbeider uit Bèrgen, die ervan be schuldigd wordt op 2 Januari van het vo rige jaar opzettelijk met een auto in het Noord-Hollandsch Kanaal onder Koedijk te zijn gereden, met het doel zich op deze wijze van zijn gezin vrouw en vier kin deren te ontdoen. Zooals men zich zal herinneren, kwamen bij deze vreeselijke gebeurtenis drie dochtertjes van den man om het leven. Zij waren onderschei denlijk vijf, vier en drie jaar oud. De vrouw kwam er goed af, terwijl het jongste kind een baby nog later in het ziekenhuis her stelde. De man, die door deze gebeurtenis dermate overstuur was, dat hij gedurende eenige weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd, kreeg overigens geen lichamelijk letsel. Hij had den auto zoo vroegtijdig kunnen verlaten, dat hij slechts gedeeltelijk nat was geworden. Aanvankelijk dacht iedereen, dat hier sprake was geweest van een ongeluk en in zijn woon plaats, waar het bekend was, dat de gezinsver houding goed was en dat de man zielsveel van zijn kinderen hield, toonde men met het echt paar groot medeleven. De man had dien dag met vrouw en kinde ren in een huurauto Nieuwjaarsbezoeken af gelegd bij zijn ouders en bij die van zijn echt- genoote. die in Harenkarspel woonden. Op den terugtocht was de weg ten gevolge van ijzei glad geworden en hoewel volgens verklaringen van den man en de vrouw met matige snelheid werd gereden, was de auto op een gegeven mo ment gaan glijden met het gevolg, dat de wa gen vijftien meter verder in het Noord-Hol landsch Kanaal terecht kwam. Toegesnelde omwonenden hadden geruimefa tijd met den bestuurder geworsteld om hem te beletten, dat hij zich in overspannen toestand weer in het water begaf om zijn kinderen te redden. De reddingspogingen waren daardoor vertraagd. Later doken geruchten op over een verkeer de verhouding van den man. Deze vrouw werd later huishoudster in Scha- gen en toen hij haar eens bezocht, deelde zij aan haar werkgever mede, dat de man haar be kend had, dat hij zich terwille van haar van zijn gezin zou hebben willen ontdoen en dat zij van dit voornemen op de hoogte was ge weest. De werkgever van deze vrouw stelde de Jus titie van deze mededeeling in kennis. Een daar op gevolgd onderzoek leverde zooveel aan wij zingen, dat 25 October dus bijna tien maan den na het drama de Justitie termen aan wezig achtte den arbeider in voorarrest te stel len. Hij ontkende zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt en zijn raadsman, mr. De Groot, uit Alkmaar, ging bij het Hof te Amsterdam in beroep tegen de be schikking van de rechtbank, waarbij het voor arrest werd verlengd. Evenwel ook het Hot achtte geen termen aanwezig om verdachte in vrijheid te stellen en sindsdien heeft hij steeds in verzekerde bewaring gezeten. Het vooronderzoek vorderde geruimen tijd, omdat ook een rapport van twee psychiaters noodig werd geoordeeld. Bij den aanvang der zitting werd B. binnen geleid. Hij schijnt kalm en geeft rustig antwoord op de formeele vragen. De Officier leest de aanklacht voor, waarin B. wordt beschuldigd van poging tot moord op zijn vrouw met voorbedachten rade en van moord op drie van zijn kinderen. Besloten wordt eerst de deskundigen te ver- hooren. De eerste is de psychiater dr. Hoeneveld, ze nuwarts te Alkmaar, die verklaart, dat B. toe rekenbaar kan worden geacht. Lr. H. D. E. Zoetelief Norman uit Oosterbeek bevestigd zijn niet voorgelezen rpaport. H. H. Schleurholts Tichelaar, expert te Am sterdam, doet eveneens zoo! Verdachte doet dan het verhaal van dien be- wusten Zondag, waarop hij met vrouw en kin deren in den gehuurden auto familie had be zocht. Op den terugweg te Koedijk moest hij uitwijken voor een hond, waardoor de wagen van den eenigszins gladden weg afgleed en het kanaal in reed. Hoe het verder precies ging, weet verd. niet meer. President: De weg daar is onder gewone om standigheden al gevaarlijk, Kwamen, toen u daar reed. niet zekere gedachten op? Verd.: Toen ik daar reed, dacht ik wel aan de mogelijkheid van een ongeluk. Dat doet men licht. Ik dacht: als mij een ongeluk overkomt, is dat een straf voor mijn gedrag. President: Waarom een straf? Beklaagde: Omdat ik een verhouding had met het meisje D. President: Hebt u niets anders gedacht? Verd.: Neen. De president gaat daar weder op in, maar verd. houdt vol voor het ongeluk ten opzichte van vrouw en kinderen geen zondige gedachten te hebben gehad. (Deze term komt in de stuk ken voor.) Verd. vertelde verder, dat hij en het meisje tot de conclusie waren gekomen, dat de ver houding niet voort kon duren. Volgens B. had het meisje gezegd: „Zoo kan het niet langer, of er moet iets vreeselijks gebeuren." De president: En u zou dan hebben gezegd: ,Als ze verdronken of zoo." Het is merkwaardig, dat zooiets later geschied is. Is er tusschen u en het meisje wel eens over een plan daartoe gesproken? Verd.: Nooit! President: U hebt een week van te voren het meisje gezegd, dat u met vrouw en kinderen op 2 Januari naar de familie zou gaan? Verd.: Ja. President: U had een rijbewijs; hebt u dat niet gehaald, om zekere plannen te kunnen uit voeren? Verd.: Absoluut niet. Ik wilde een rijbewijs hebben, om makkelijker mijn betrekking te houden. De president herinnert aan een verklaring, welke verd. voor den rechter-commissaris heeft afgelegd: „Ik heb ncoit ernstig het plan gehad om mijn vrouw te dooden." Verd.: Dat is zoo. President: Dat u zei zulks niet „ernstig" van plan te zijn geweest, kan beteekenen, dat u er toch wel over gedacht hebt. Verd. ontkent dit heftig. De president acht het onmogelijk dat B.. zoo als hij beweerde, zich tijdens het ongeluk uit den auto op den walkant kon laten vallen. De zitting duurde hierna voort. Dezer dagen werden wij in staat gesteld een demonstratie bij te wonen van een be'angrijke vinding op luchtbeschermings- en meer speciaal op verduisteringsgebied. Wij zijn daardoor in de gelegenheid, hoewel de voorbereidingen onder strikte geheimhouding geschiedden, onzen lezers reeds thans eenige nadere bijzonderheden daar omtrent te kunnen meedeelen Bij het belangrijke onderdeel van de lucht bescherming, dat de verduistering is, stuitte men op verschillende bezwaren. Zoo is het ge vaar, aan een totale verduistering verbonden, welhaast nog grooter dan dat van een lucht bombardement. De verschi'lende systemen van gedeeltelijke verduistering, die men daarna toe paste, wij noemen de .spijkerverlichting", de Protectorlamp van Philips en de vinding van de Nox Electric Lamp Co. deden oplossingen aan de hand. Thans is voor het moeilijke probleem een af doende oplossing gevonden in de „Kameleon lamp". Deze nieuwste vinding van een te Hilversum woonachtig ingenieur heeft de belangstelling van vooraanstaande luchtbeschermingsdeskun digen en groote lampenfabrikanten in binnen- en buitenland. In 1936 werd reeds octrooi aange vraagd en onderhandelingen zijn momenteel gaande om te geraken tot oprichting van een maatschappij, welke zich met de productie en distributie van deze „Kameleon-lamp" zal be lets ten. Zooals de naam reeds aanduidt, heeft men hier een lamp geconstrueerd, waarvan het licht op gewenschte oogenblikken van kleur kan veranderen. Een dergelijke eigenschap is reeds bekend en wordt o.a. bij lichtreclames toegepast. Nieuw is echter bij de „Kameleon-lamp", die in uiterlijk vrijwel niet afwijkt van een „normale" verlichtingslamp, dat de lichtuit- stra'ing van een bepaalde kleur (waarvoor „luchtbeschermingsblauw" zal worden gekozen) slechts door een beperkt deel van het ballon oppervlak kan geschieden, terwijl ook de stra lingshoek van dat gekleurde licht doelmatig be grensd kan worden gekozen. In dit opzicht en mede door de beperkte lichtsterkte van deze blauwe straling komt de Kameleonlamp dus overeen met de luchtbe schermingslampen van Philips en Het groote voordeel van deze .Kameleon lamp" is gelegen in het feit, dat zij in gewone, rustige tijden gebruikt wordt als een gewone verlichtingslamp en dan ook hetzelfde effect oplevert, en bij dreigend gevaar door een sim pele omschakeling kan worden veranderd in een luchtbeschermingslamp, die geen licht omhoog kan uitstralen. Deze simpele omschakeling kan geschieden, hetzij door een fitting met schakelaar te ge bruiken, hetzij door een bijzondere voorziening in de in de woning aanwezige leidingen. Bij de laatste methode is het mogelijk door één schake laar het heele gebouw op „alarm-toestand" te schakelen. Bovendien heeft de uitvinder van de Kame leonlamp een bijzondere schakeling ontworpen, waardoor het mogelijk wordt de geheele ver lichting vanuit een of meer centrale punten, vanwaar de voedingskabels uitgaan, op gewone of alarm verlichting te schakelen, zonder dat daartoe de aanleg van bijzondere kabels noo dig is. Een kleine voorziening is de lantaarn palen, zooals het aanbrengen van een bijzondere fitting en een omschakelautomaat is verdoende. Van groot belang is bij deze vinding, dat de geschetste omschakeling in weinige oogenblik ken kan geschieden. altud een poeder of cachet van Mjjnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, gen. „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. Dezer dagen heeft de N.V. Ruys en Co., hoofd agenten van den Rotterdamsche Lloyd voor Frankrijk, op no. 13 "lie Aubert te Parijs een nieuw kantoor geopena. Het kantoor, dat gelegen is in het hartje van de City. in een buurt waar het meerendeel der Fransche en buitenlandsche scheepvaartmaat schappijen hun passage-agentschappen hebben, is met zeer goeden modernen smaak, uiterst ge riefelijk en comfortabel ingericht. De opening van de nieuwe lokaliteiten werd gevierd met een namiddagreceptie, waarop de heeren Wim Ruys sr., directeur van den Rotter- damschen Lloyd en firmant van het concern Ruys en Co. en J. ten Hagen, directeur van de Fransche vennootschap Ruys en Co. de leden van de Nederlandsche kolonie en de pers ont vingen. Tot degenen, die van hun belangstelling blijk zijn komen geven, behoorden onze gezant Jhr. dr. J. Loudon, de Nederlandsche consul-generaal, de heer Sevenster, alsmede een vertegenwoordi ger van den heer Roland Marcel, den Fran- schen commissaris-generaal voor het tourisme. 1 April hoopt de heer A. van Oorschot, re dacteur van de Gooische Courant te Hilversum, zijn zilveren journalistieke jubileum te her denken. Hetzelfde jubileum vieren de heeren H. N. Smits, hoofdredacteur van „Onze Courant" te Hoorn 1 Mei en L. Speet, hoofdredacteur van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" 1 Augustus. Woensdag 15 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. F. Witscheij, thans boek houder ter griffie van de arrondissements rechtbank, bij deze griffie in dienst trad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9