Hacha raadpleegt Hitier Intusschen bezetten de Duitsche troepen de stad Ostrau in Mora sr NIEUWE REGEERING IN DE KARPATHO-OEKRAINE StadtSchënke Het heden Oproep van Tisso tot de Slowaken Tisso's telegram aan Hitier I „PROTECTOR"! nieuws van DE VERKIEZINGSSTRIJD IN VLAANDEREN VEREENIGDE katholieke pers Het Hongaarsche ultimatum aan Praag inzake de Karpathische Oekraine loopt over twaalf uur af 1 INBRAAK-VERZEKERING 1 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 15 MAART 1939 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21686 Warschau neemt een afwachtende houding aan ten aanzien van de gebeurtenissen Londen spreekt zich nog niet uit tot bezet. De toestand te Bratislava Een oproep van dr. Tisso Amnestie in Oostenrijk In véle grensplaatsen van Slowakije worden militaire oefeningen gehouden Opstand te ChUSt 3tad door troepen bezet. onderdrukt vorige oplage berichtten, heeft Hon Volgens het D. N. B. kan de af kondiging der mobilisatie in Hongarije elk oogenbiik verwacht worden Felle toon van de Hongaarsche pers Schip in nood Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiih Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen Grammens zal voorloopig in vrijheid worden gesteld Goering te Berlijn aangekomen Mïron Chrïstea bijgezet Sensationeele pr ij s verlaging Diverse schelpjes15ct. Diverse slaaijes25 ct. Warme lunchhapjes 25 d. Hors d'oeuvre schoielijes 40 ct. Uiigebr. Holl. koffietafel 60 ct. Diners 140, 1.15, 90 cf., 75 ct. Divers gebak, punien enz. 15 ct. Genever, diverse biiiers 20 ct. Grooie Pils 20 cf- kleine 15 ct. Opjagen We kunnen elkaar soms (heerlijk" opjagen. De patroon heeft boos geke ken en de chef geeft den onderchef een schrobbeering, omdat de zaken niet vlug genoeg gaan. De typiste- krijgt kramp in de vingers en een zenuwhuilbui omdat ze niet tijdig klaar komt met de vracht brieven en de loopjongen loopt niet hard genoeg. Er moet tempo zijn m ons leven en werken en een goede controle is noo- dig. Er mag geen verslapping intre den en met een vlugge regelmaat dient gearbeid. Maar laten we daarbil één ding afspreken: elkander nirw noodeloos zenuwachtig opjagen. Dat bederft allen arbeidslust en doodt energie Bovendien Is al dat redeloos gejaag schadelijk voor een goede en vlugge afdoening van zaken. Juist om het tempo op te voeren en de accu raatheid te bevorderen tevens moet er niet nutteloos en redeloos „gejaagd" worden. Het parool blijve: vlug en goed. Want de liefde van geest en hart moet bij ons werk zijn! Kindje doodelijk mishandeld Tegen Arnhemschen koopman een jaar geëischt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen rege! 5) ct., Inoez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterlc verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PRAAG, 14 Maart. In verband met bet beroep dat dr. Tisso heeft ge daan op Rijkskanselier Hitier en de daarop gevolgde onafhankelijkheids- yerklaring van Slowakije en de Kar pathische Oekraine, heeft president Hacha besloten een bezoek te bren gen aan Hitier. Hacha is Dinsdag middag te tien minuten over vier, vergezeld van den minister van Bui- tenlandsche Zaken, Chvalkovsky, met ^n specialen trein naar Berlijn ver dokken. Öacha en Chvalkovsky worden vergezeld door legatieraad in het ministerie van Buiten- ^üsche Zaken, dr. Moravek, en dr. -Kliment, 0611 secretaris van de presidentieele kanselarij °°rts is ook Hacha's dochter met het gezel- SctlaP naar Berlijn vertrokken. het vertrek waren leden van het Duit se gezantschap aanwezig. In politieke krin- te Praag gelooft men dat een reconstructie r Praagsche regeering zal worden uitgesteld keriu het resultaat van Hacha's besprekingen te rhjn bekena zal zijn geworden. ^acha en Chvalkovsky worden nog in den l(Vw van den avond in Berlijn verwacht. Dinsdagmiddag werd te Praag officieel htèdedeeling gedaan van de onafhankelijk- heid van Slowakije. Ih een officieel communiqué wordt ge- Ze8d, aat de wettige eenheid tusschen Tsjechen en Slowaken verdwijnt. ^^oortaan zal ieder deezr groep een eigen ob h^taan gaan voeren. „Wij kunnen de Scht verklaren, aldus het communiqué, dat w Tsjechen nimmer jegens de Slowaken on- ^jmhelijke gevoelens hebben gekoesterd. Wij êel van harte, dat hun onafhankelijkheid ijj alckig en succesrijk zal zijn en dat de Slowaken staat zullen zijn alle noodzakelijke econo- voorwaaraen te scheppen om te voor- ht de behoeften der Slowaaksche bevolking. 1) zullen ons steeds onze vriendschappelijke rehking met de Slowaken herinneren. De hart 6 P°htieke verhoudingen kunnen niet de tiff verdeelen van een bevolking, welke twin- Jaren heeft samengeleefd." Terwijl Hacha en Chvalkovsky op zijn naar Berlijn, komen uit O raag alarmeerende berichten over ^uitsche troepenbewegingen. Offi" Cleele Tsjechische kringen verklaren, V°lgens Reuter, dat Duitsche troepen reeds Ostrau in Moravië hebben bJit officieele kringen" te Weenen Vefiam Reuter met betrekking tot be beweging van Duitsche troepen in be richting van Slowakije verschillen de tegenstrijdige verklaringen. vyf uur Dinsdagmiddag heeft een amb- ve&aar Van het bureau van Bürckel toegege- hat kleine contingenten Duitsche troepen ratisiava waren aangekomen. öh h* UUr later sprak het bureau van Bürckel ei'icht tegen en werd verklaard, dat Duit- Bes tr0epen niet he Slowaaksche grens hadden ^as °ncien' daar Slowakije een souvereine staat *ië rent de bezetting van Ostrau in Mora- Havas van geloofwaardige bron te Jn vernomen, dat de Duitsche troepen ter- 6e«i UCI- heijL "et raadhuis en de douanedirectie bezet h. Er wordt geenerlei tegenstand gemeid °hafh''rent .den toestand te Bratislava na de beeu^h^hjkheidsverklaring van Slowakije ver- lapfjHavas, dat na de bijeenkomst van den tep 3® de ministerraad vergaderd heeft om tteiieu amatie tot het Slowaaksche volk op bhhfcfVhhesluit tot afkondiging der onaf- ^hykheid wordt gemeld, dat drie afgevaar digden de vergadering van den landdag niet hebben bijgewoond, evenmin als de leider der Hongaren in Slowakije, graaf Esterhazy, die zich wel in de stad bevond. Plij het begin der vergadering deelde SidOr mede, dat de regee ring was afgetreden, waarna Tisso verslag uit bracht over zijn reis naar Berlijn. Men verwacht, -dat binnen twee weken een president der Slowaaksche republiek gekozen zal worden. In de vergadering van dén landdag verklaar de minister Sidor uitgeput te zijn, doordat hij drie dagen niet geslapen had Aan het einde van de bijeenkomst zakte hij ineen. SidOr heeft het opperbevel over de Hlinka- garde neergelegd. Het bevel gaat over op den chef der propaganda, Mach De ministerpresident van het onafhankelijke Slowakije, dr. Tisso, heeft heden een oproep tot de Slowaken uitgegeven, waarin hij o.m. zegt: Slowaken! Op dit zoo ernstige oogenbiik wenden wij ons als rechtmatige vertegenwoor digers van het Slowaaksche volk tot u en alle volkeren ter wereld, die vrij zijn en daardoor volksvrijheid het best op waarde weten te schat ten. Wat zich de laatste dagen op den bodem van ons vaderland onder den druk der gewa pende Tsjechische macht heeft afgespeeld, is in strijd met de natuurlijkste menschen- en volksrechten. Dit alles gebeurt om ons volk datgene te ont nemen, wat het met zoo groote offers veroverd heeft. Wederom wil men ons buigen onder een juk, dat niet lichter zou zijn, dan oat, hetwelk wij tot dusver hebben gedragen. Wij hebben alles gedaan om een oplossing tot stand te brengen, die voor ons en voor het Tsjechische volk gelijkelijk aanvaardbaar is. Wij waren bereid afstand te doen van veel, waarop wij recht gehad zouden hebben, omdat wij met de Tsjechen tot overeenstemming wilden komen. Al onze pogingen waren Intusschen vergeefsch. De politieke vertegenwoordigers van het Tsje chische volk hebben gemeend ons te kunnen dwingen tot capitulatie door verschillende maat regelen. De president der republiek heeft in den nacht van 9 op 10 Maart de Slowaaksche landsregeering op een wijze, die in strijd met de grondwet was, uit haar functie ontheven. Dit optreden is zoowel politiek ais juridisch onduldbaar, want de Slowaak sche landdag heeft de landsregeering nog op 23 Februari zijn vertrouwen geschonken. Ook geeft de grondwettelijke bepaling betref fende de autonomie van Slowakije den presi dent der republiek geenszins het recht om op grond van een eenzijdige beslissing de Slo waaksche landsregeering uit haar functie te ontheffen of een nieuwe regeering te benoemen. De autonomie van Slowakije, die ons sinas lang beloofd en in den vorigen herfst eindelijk tot wet verheven is, is vernietigd. Daarmede echter hebben de betrekkingen tusschen het Slowaaksche' en het Tsjechische volk haar rechtsgrondslag verloren. De Fraagsche re geering heeft naar ae wapens gegrepen en een toestand in het leven geroepen, die niet meer de betrekkingen van twee rechtsgelyke volke ren beteekent, maax een dictaat van het Tsje chische volk, dat ons zijn wil opdringen wil. De geschiedenis zal bewijzen, dat ons geweten zuiver is en God zij onze getuige ervoor, dat wij het goede hebben gewild: de verantwoor delijke leiders van het Tsjechische volk echter hebben op aezen goeden wil geantwoord met geweld. Wij hebben niets tegen het Tsjechische volk, maar dat volk staat onder heerschappij van menschen, die uit het verleden niets heb ben geleerd. De vijand van ons volksbestaan is groot, maar God en Zijn gerechtigheid zijn grooter en Hij zal ons op dit uiterst érnstige oogenbiik van ons volksleven niet verlaten. De dag is gekomen, waarop wij h#t lot van ons volk in eigen handen moeten nemen, wanneer wij als volk den politieken dooa willen ontgaan. Wülen wij die toekomst van ons volk verzeke ren, dan moeten wij het gemeenschappelijke politieke leven met het Tsjechische volk be ëindigen en dus hebben wij besloten het zelf beschikkingsrecht voor ons Slowaaksche volk in vollen omvang op te eischen. Wij zijn er van overtuigd, dat deze stap in het belang van een vreedzaam samenleven tus schen het Tsjechische en het Slowaaksche volk, in het belang van het doen gelden van het aan ieder volk gegeven zelfbeschikkingsrecht, in het belang van de rust in Midaerr-Europa en Slowakije, in het bijzonder echter in het belang van de toekomst van ons eigen, vurig geliefde Slowaaksche volk noodzakelijk is geweest. Terwijl \vij dus als wettige vertegenwoor digers van het Slowaaksche volk onze sou vereine volksrechten opeischen en doen gelden, verklaren wij Slowakije hiermede voor onafhankelijk. Tenslotte roept Tisso op tot orde en rust. (Vervolg op pagina 2) WEENEN, 14 Maart (D.N.B.). Ter gelegen heid van den eersten verjaardag der aanhech ting van Oostenrijk heeft de rijksleider derS.S. in overleg met gouwleider Bürckel bepaald, dat een groot aantal politieke gedetineerden wordt vrijgelaten. 1 Vanmiddag werden alle belangrijke gebouwen in 1 1 O Zooals wij reeds in een deel onzer garije aan Praag een ultimatum ge zonden betreffende de Karpathische Oekraine. Dit ultimatum loopt over twaalf uur af. PRAAG, 14 Maart (Havas). Een nieuwe regeering is gevormd in de Karpathische Oekraine. De landdag is voor morgen bijeengeroepen. Cete,ka, het Tsjechische telegraaf- agentschap, publiceert hieromtrent het volgende communiqué: De ministerraad der Karpathische Oekraine, onder voorzitterschap van Volosin, heeft heden een vergadering gehouden. Volosin heeft voor de radio een toespraak gehouden, waar in hij o.m. zeide: ,,Het besluit van den Slowaakschen landdag om de onafhankelijkheid van Slowakije uit te roepen heeft den toestand in de Karpathische Oekraine veranderd. Tot het parlement zal zijn bijeengeroepen heeft de regeering de noodige maat regelen genomen, opdat het land on afhankelijk zal worden. Men wenscht in vrede en in rust te leven met de naburen." De regeering heeft een voorloopig kabinet ge vormd, dat het land zal regeeren tot de bijeen roeping van het parlement, dat zal beslissen over het lot van de Karpathische Oekraine. Het kabinet is op de volgende wijze gevormd: Minister-president en minister van Justitie: Vblosin. Minister van Binnenlandsche Zaken: Revay, die thans in Duitschland vertoeft, waar hij de belangen des lands verdedigt. Handel: Klocrak. Financiën, Verbindingen en Openbare Wer ken; Brascajko. Gezondheid en Sociale Voorziening: Dolir.ay. Binnenlandsche Zaken: Perevuznik. De regeering zal in functie zijn tot de bïjeen- roéping van het Oekrainsche parlement, dat morgenmiddag, 15 Maart, bijeen zal komen. Volgens een semi-officieel bericht uit Chust hebben Tsjechische troepen te Chust, de hoofd stad van Roethenië, een poging tot opstand onderdrukt. Er zijn daarbij meer dan honderd dooden en gewonden gevallen. Ook wordt vernomen, dat de Tsjechische troe pen zich thans terugtrekken uit 't Roetheensch- Hongaarsche grensgebied. Deze Putschpoging was georganiseerd door leden der Oekrainsche nationale garde. De Tsjechische troepen hebben dertig dooden en gewonden te betreuren, terwijl de verliezen der nationale garde worden geschat op tachtig doo den en gewonden. Gezegd wordt, dat eenheden der nationale garde gisteravond strategische punten in Chust hadden bezet. Laat in den ochtend werden de gardisten ontwapend en in barakken samenge bracht. Eenige leiders van hen zijn de Roemeenscho grens overgetrokken. Zij hebben een douane- grenspost met granaten vernield en de in Ooste lijke richting loopende telefoonkabels doorgesne den. Het ziekenhuis van Chust is voi gewonden, De Tsjechen moeten volgens dit ultimatum de volgende eischen inwilligen: 1. De geïnterneerde Hongaren moeten in vrij heid worden gesteld; 2. Er moet een einde komen aan de vervolging der Hongaarsche bevolkingsgroepen; 3. De Hongaarsche verdedigingsorganisaties moeten zich vrijelijk kunnen wapenen; 4. De Tsjechische troepen moeten de Karpa thische Oekraine ontruimen en de door Hon garen geleden schade vergoeden. Het Hongaarsche ultimatum bevestigt de nota der regeering te Boedapest van 9 Januari waar in na de eerste incidenten te Munkaczwerd ge zegd, dat het Hongaarsche leger iederen aanval van de Tsjecho-Slowaken op zijn grens zou be antwoorden en dat de overweldiger zou worden vervolgd tot zijn volkomen vernietiging. Omtrent de Hongaarsche troepenbewegingen meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat de Hon gaarsche troepen, die over de grens van de Kar pathische Oekraine zijn gekomen, reeds zijn doorgedrongen tot het plaatsje Poporiany in de nabijheid van Swaljawa. Het Tsjechische leger heeft den D.N.B.-ver- tegenwoordiger te Praag op diens aanvraag medegedeeld, dat nog geen bevelen gegeven zijn met betrekking tot een terugtrekken der troe pen uit Slowakije. Het Duitsche nieuwsbureau meldt verder uit Bratislava: Naar hier bekend wordt, kan de mobilisatie in Hongarije eik oogenbiik afgekondigd worden. Voorbereidingen zijn reeds getroffen. Hongaarsche vrijscharen hebben de zuid-oostelijke grenzen van Slo wakije overschreden en den berg Kloptana, die van strategische beteekenis is, bezet. Uit Boedapest meldt het D.NJB.: Nadat van morgen Hongaarsche troepen de Tsjechische demarcatielijn bij Munkacz onder hevige gevech ten overschreden hadden en de Karpatho-Oe- krainsche grensgemeenten te Podhering bezet hadden, zijn vanmiddag drie bataljons Hon gaarsche infanterie den opmarsch begonnen. De vuurgevechten, die reeds talrijke dooden en ge wonden hebben geëischt, duren voort. Bekena wordt, dat de troepen tot 16 kilometer ten noorden van Munkacz zijn doorgedrongen en het stadje Svalava bezet hebben. De Hongaarsche ochtendbladen zijn versche nen met sensationeele opschriften zooais. „Weergalooze golf van terreur in Roetheme' „Hinderlaag bij Munkacz". „Geen andere oplos sing voor de Karpathische Oekraine dan aan hechting bij Hongarije". Sedert 11 uur van morgen zendt het officieuze Hongaarsche tele- graafagentsehap voortdurend de meest alarmee rende berichten over het lot der Hongaren in Roethenië uit. In den afgeloopen nacht zouden zich bij Ungvar ernstige grensincidenten heb ben voorgedaan. Tsjechische afdeelingen open den het vuur op Hongaarsche grenswachten, die van repliek dienden. Het Hongaarsche agentschap spreekt voorts over daden van ge weld door de Tsjechische soldaten en Oekrain sche benden tegen de Hongaarsche bevolking in Roethenië. CHATTAM, (Massachusetts) 14 Maart. (Ha vas). De Amerikaansche Marine deelt mede, dat men 'n S.O.S.-signaal heeft opgevangen van het vrachtschip „Belnor", dat op ongeveer 600 mijl ten oosten van Kaap Henry in Virginia vaart. Het zou een Noorsch stoomschip zijn, dat uit Baltimore kwam en op weg was naar Birken head. Het schip maakt water. De „Conté di Savoia" snelt het schip te hulp. WEENEN, 14 Maart (Havas). Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat de inhoud van het telegram, dat door Tisso aan Hitler is ge zonden en dat tot dusverre nog niet gepubli ceerd is, als volgt luidt: „Ik heb de eer Uwe Excellentie mede te dee- len uit naam van het Slowaaksche volk, dat het Slowaaksche volk heden het Tsjechische juk heeft afgeschud en dat de Slowaaksche on afhankelijkheid is uitgeroepen volgens den wil der verpletterende meerderheid van de Slowaak sche bevolking. Door deze daad heeft het Slo waaksche volk een nieuwen toestand geschapen, die onontbeerlijk was voor de kalmeering van Centraal Europa. Wij willen in vrede en vriend schap leven met alle naburen. In mijn kwali teit van minister-president van het nieuwe Slo wakije verzoek ik u, als Ftahrer van het mach tige Duitschland, dat altijd gestreden heeft voor de vrijheid en het zelfbeschikkingsrecht der volken, uw onmiddellijke hulp te geven aan den onafhankelijken staat der Slowaken." VOOR HET GEHEELE I.AND. H zwaar bewolkt met opklaringen, afgewis- seld door regen- of hagelbuien, krachtige tijdelijk stormachtige, Noord-Westelijke tot Noordelijke wind, iets kouder dan gisteren. EE 1 STORMWAARSCHUWIN GSDIEN ST1 geseind Dinsdagavond te 20.40 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllNI I ONDERL. VERZEKERING-MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN BRUSSEL, 14 Maart. Uit welingelichte bron vernemen de Belgische bladen, dat de rfegeering besloten heeft Grammens in vrijheid te stellen om hem de gelegenheid te gunnen, zijn candidatuur te verdedigen. De executoriale verkoop van meubelen uit Grammens' huis zal geen doorgang vinden. De nationale raad van het jeugdfront heeft een vergadering gehouden, waarin de houding van het front in den verkiezingsstrijd bepaald is. Verklaard werd, dat het Jeugdfront de Ka tholieke Vlaamsche volkspartij ten volle zal steunen. Er werd een motie aangenomen, waar in het Jeugdfront het betreurt, dat Grammens een candidatuur voor het Vlaamsch nationaal verbond heeft aanvaard, terwijl hij steeds ver zekerd had, zich buiten alle partijen te zullen houden. Het Jeugdfront besluit de candidatuur van Grammens te bestrijden, doch, daar het hier een principieele aangelegenheid betreft, zal de actie voor algeheele eentaligheid van Vlaanderen, rechtsgelijkheid te Brussel en am nestie voor allen, die wegens wederrechtelijke toepassing der taalwetten veroordeeld zijn, zelfstandig en onafgebroken voortgezet worden. De nationale leider van het Jeugdfront, de Saegher, hield een rede, waarin hij zeide, dat het front het geval-Martens slechts als een incident beschouwt, waaraan geen overdreven beteekenis gehecht moet worden. Martens is socialist en er is niets, dat het front aan Mar tens bindt. Doch op het beginsel der amnestie kan geen inbreuk gedoogd worden. Dr. Mar tens is en blijft benoemd: dat is een afgedane zaak. Op een verkiezingsvergadering van de Ka tholieke Vlaamsche volkspartij te Gent heeft minister de Schrijver het woord gevoerd. Hij zeide, dat de partij steeds zal strijden tegen separatisme en federalisme. De rechtvaardig heid eischt, dat de beide in België levende volksgemeenschappen gelijkwaardig behandeld worden. De Schrijver meende, dat dr. Martens had moeten begrijpen, dat hij ontslag zou moe ten nemen, opdat om zijnentwil geen honderd duizend menschen zouden moeten lijden. Goering is Dinsdagavond, komende uit San Remo, te Berlijn gearriveerd. Hy begaf zich direct naar de rijkskanselarij, waar Hitier hem wachtte. BOEKAREST, 14 Maart (DJJSJ. Dinsdag is het stoffelijk overschot van Miron Christea plechtig bijgezet in de crypte van de patriar chale kerk te Boekarest. Koning Carol, Kroon prins Michael, de geheele regeering, het diplo matieke corps en de burgerlijke, militaire en geestelijke boogwaardigheidsbekleeders waren bij de plechtigheid tegenwoordig. LEIDSCHEPLEIN 5-9 - A'DAM - TEL. 33079 Hacha en Chvalkovsky hebben zich naar Berlijn begeven om Hitier te raadplegen; Duitsche troepen bezetten Ostrau in Moravië. Nieuwe regeering in de Karpathische Oekraine; het Hongaarsche ultimatum aan Praag. Nadat de begrooting van Sociale Zaken was afgehandeld, heeft de Eerste Kamer o.m. goedgekeurd het voorstel inzake deelneming aan de wereldtentoonstelling te New York. Veertigste Jaarbeurs te Utrecht geopend. Felle brand in meubelfabriek te Culem- borg. Levenslang geëischt tegen den verdachte van het drama te Koedijk. Het Belgische elftal is voor den voetbal wedstrijd tegen Nederland samengesteld. Beurs van New York: Stemming goed prijshoudend. Zooals men zich zal herinneren werd op 19 November van verleden jaar te Arnhem een ernstig geval van kindermishandeling ont dekt. Een negen maanden oud kind werd door een 29-jarigen Arnhemschen koopman H. J., die ten huize van mej. S. verbleef en even op het kind zou passen, met zulk een kracht te gen den grond geduwd en geworpen, dat het kind spoedig, nadat bet in het ziekenhuis was opgenomen, overleed. De vader van het kind vertoefde in de straf kolonie Veenhuizen. Tijdens afwezigheid van de moeder pleegde de man het afschuwelijk misdrijf. Dinsdagmiddag had J. zich voor de Am- hemsehe rechtbank te verantwoorden. Nadat vijl getuigen, o. w. dr. Hulst uit Lei den, waren gehoord, vorderde de officier van justitie 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank zal Dinsdag 28 Maart uitspraak doen Stand op Woensdag 1 uur run.: 767.4 Vonge stand: 7684

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1