ST.WIILIBRORDUS Na de overrompeling van een land De Fuehrer zet zijn reis voort Hongaren aan de Poolsche grens Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers NV. NEDERL.VERZ.MU. Heeft hij tegenover Hacha gedreigd met een bom bardement Van Praag Londen doet een krachtige afkeuring hooren H. M. BAKKER DONDERDAG 1G MAART 1939 - AVONDBLAD CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT DAGBLAD MEI OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21689 ■De eerste gemotoriseerde Duitsche troepen rukken Praag binnen. overgebrachte foto) (Telegrafisch Hitler schijnt bereid het lot van Roethenië zonder tusschen- komst te laten regelen Volosin gevlucht? Britsche voorstellen inzake Palestina Het Weer Benesj laat zijn oordeel hooren ,Een nieuwe schokkende inter nationale misdaad" Pétain naar Burgos vertrokken GEHEIMZINNIG VLIEGTUIG NAAR LONDEN Beran en Sirovy zouden zich aan boord bevonden hebben Terwijl te Praag de eerste maatregelen worden genomen voor de organisatie van den nieuwen vazalstaat, doen de demo cratische landen hun felle afkeuring over de bezetting van Tsjecho-Slowakije hooren. Vooral blijkt dit uit commentaren der Britsche, Amerikaansche en Fransche pers. De Engelsche regeering deed te Berlijn officieel haar misnoegen blijken. Polen en Roemenië nemen een afwachtende houding aan, terwijl de Hongaren de Karpathische Oekraïne bezetten en zoo den wensch van een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens verwe zenlijken. Een schrijven van Hitier Sir Op den dag der proclamatie van de onafhankelijkheid van Slowakije hielden de Hlinka-gardisten door de straten van Bratislava eert fee.stelijkcn optocht Houding der Fransche regeering Rome constateert het feit In politieke kringen te Boekarest neemt men Woensdagnacht landde te Londen een vliegtuig uit Praag, waarin zich een aantal Tsjechische persoonlijkheden bevond. Hun namen zijn geheim gehouden. Een foto van het gezelschap in het Grosvenor Hotel. Naar men zegt, bevonden zich onder deze personen de oud-minister-president Beran en generaal Sirovy Buitenlandsche pers hevig verontwaardigd Een rijke buit KALMTE TE MADRID DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN STERK BEHANG MOOI BEHANG MODERN BEHANG Gén. Cronjesir. 135 - Te'lef. 11657 Tsjechen vluchten naar Polen Soldaten worden ontwapend en voorloopig opgesloten Benoemingen op het Vaticaan OOK EEN INSPECTIEREIS NAAR NED. WEST-INDIË? Minister Weiter naar Amerika? J VERZEKERINGEN TOT EIK BEDRAG j'. Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Inget. nededeellngen 50 eent; Idem op pag. één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WARSCHAU, 16 Maart. (Reuter). Öe voorhoede-detachementen van de Hongaarsche troepen in de Karpa thische Oekraïne hebben vanochtend vroeg de Poolsche grens bereikt. Hiermede is de verlangde gemeen schappelijke grens een feit gewor den. De Hongaarsche troepen werden op den weg llaar de Poolsche grens opgehouden door ®*leeuw en gewapende Oekramsche benden. Di officieele kringen te Berlijn wordt ont- ^end, dat Duitsche troepen Slowakije zijn bin nengerukt of Bratislava hebben bezet. Verder wordt vernomen, dat Hitier geen Ditwoord heeft gegeven op het telegram van Volosin, den minister-president van de karpathische Oekraïne. Hitier schijnt bereid toekomst van de Roethenen zonder zijn tus senkomst te laten regelen. De Hongaarsche troepen in de Karpathische Dekraine hebben hun opmarsch naar de Pool sche grens volbracht door felle sneeuwstormen. de bergen moesten zij tot het middel door öe sneeuw waden. Zoodra de wachtende Polen aan de grens de Eerste Hongaarsche patrouilles uit de sneeuw ^Sen opduiken, juichten zij deze hartelijk toe. ^ten verwacht, dat de patrouilles spoedig ge- ^°'gd zullen worden door grootere afdeelingen. 'i zijn op weg naar Lawoczne en Sianka, waar °oische troepen zijn geconcentreerd om de °hgarcn te begroeten. De Poolsche pers bericht, dat de minis- ^r-president van de Karpatische Oekraïne, tbgr. Volosin, naar Roemenië zou zijn ge vlucht. V gevolge van de wijziging van de kaart jjd Midden Europa heeft Polen thans een grens sta Duftschland en onder Duitschen invloed Jfande landen ter lengte van 2653 K.M. of on- De :er de helft van de geheele Poolsche grens. he~c gemeenschappelijke grens met Hongarije een lengte van 350 K.M., terwijl de rest ^gewijzigd is gebleven, n.l. 1412 K.M. met de GpVjet-Unie, 507 K.M. met Lithauen, 106 K.M. Letland, 347 K.M. met Roemenië en 140 langs de Oostzee. l'°NDEN, 16 Maart (Reuter) De Britsche 6®üel ^ch, lef; Ageerden hebben afzonderlijk met de Ara- e en Joodsche delegaties vergaderd en de 'Uitievc Britsche voorstellen, die in den k uaag gehouden kabinetsraad waren goedge- .6Urd. ingediend. De leider van de Palestijnsche ^bieren. gevi heeft verzocht om eenigen tijd te n voor het bestudeeren der voorstellen. bjhe U^6r meen^ te weten dat de voorstellen de de J1 v°lgen van de suggesties, die reeds aan beej duties zijn voorgelegd. In de constitutio- ïj0(.,e kwestie is voorzien in een overgangspe- e- Waarvoor geen tijdsduur is bepaald. Zij Var) naar men meent te weten, afhankelijk zijn Arav^* vreedzame samenwerking tusschen de sC|. ^cbe en Joodsche volksdeelen. In den tus- Viit 2 zou een uitvoerende raad, bestaande te ritsche uitvoerende ambtenaren en enkele trecj en°emen Arabische en Joodsche leden op- te y,n a's ministers zonder portefeuille, en een Afa,cnoemen adviseerende raad, waarin de iijn leren en Joden vertegenwoordigd zouden der tlri verhouding tot hun bevolking, zou on- ^rk ^t van den Britschen hoogen commis- ■j, de functies der regeering vervullen. baarn ^hzien van de Joodsche immigratie is, vatl m°n meent te weten, een limiet gesteld betrpC^.3,3! 15-000 per jaar voor vijf jaren. Met Ver<3 tot de landverkoopen zou Palestina j®eld worden in drie zones, die ?]U gelooft, dat de voorloopige antwoorden, Britsche regeering van de Arabische en V ^CllG dplpo-Q fine "hooff. Anf.voricrpn nipf". VPP.l be delegaties heeft ontvangen, niet veel Seven op een regeling inzake Palestina. llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllij H VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: meest zwaar bewolkt met eenigen lichten neerslag, zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, iets zachter. 5 Zon op 6.15 - onder 18.02 - Licht op 18.32 Maan op 3.58 onder 13.35 21 Maart N. M. =E CHICAGO, 15 Maart. (Reuter). De gewezen president van Tsjecho-Slowakije, Benesj, heeft in een verklaring de ontbinding van Tsjecho- Slowakije „een nieuwe schokkende internatio nale misdaad" genoemd. In zijn verklaring heeft Benesj verder nog gezegd, dat Tsjecho-Sowakije door één der vier mogendheden, die beloofd hebben het land te garandeeren, op wreede wijze is ontleed. Dit is een hieuw hoofdstuk in den strijd om Europa en de menschelijke vrijheden. De Tsjechen en Slowaken, die leven in vrije staten weten, dat het de voortzetting is van den strijd, welken zij gedurende den oorlog onder Masaryk hebben gevoerd. In den strijd om de individueele vrij heid heeft deze steeds de brute kracht overwon nen, ook thans zal dit het geval zijn. Tsjechen en Slowaken zullen opnieuw vrij worden. Tenslotte deed Benesj een beroep op alle Tsjechen en Slowaken der geheele wereld er wel aan te denken, dat: „De strijd niet zal eindigen vóór de vrijheid van het land zal zijn her overd". PARIJS, 15 Maart (Havas) Maarschalk Pétain, de Fransche ambassadeur in Spanje, is Woensdagavond uit Parijs vertrokken naar het rechtsche gebied van Spanje. LONDEN, 16 Maart (Reuter) Dinsdag avond is op de luchthaven Croydon een speciaal gecharterd vliegtuig geland met elf Tsjechen aan bo.ord. Toen de machine, die uit Praag kwam, landde was het vliegveld afgezet, en de passagiers werden onder bewaking gevoerd naar Grosvenor Hotel in Londen. Hier schreven zij hun namen in een speciaal boek, dat onmiddel lijk in een safe werd opgeborgen. Naar The Daily Telegraph bericht bevonden zich onder de passagiers generaal Sirovy en de Tsjechische ex-premier Beran, benevens be ambten der Skoda-fabrieken met plannen, die niet in vreemde handen mochten geraken. BERLIJN, 16 Maart (Reuter) Vandaag zal Hitier Praag wederom verlaten om den opmarsch der Duitsche troepen in Bohemen en Moravië in Oostelijke richting te volgen. Naar Havas uit Praag meldt heeft generaal Rudolf Gajda, de leider van de Tsjechische fascisten, tot het volk een proclamatie gericht, waarin hij verklaarde dat een „werkcommissic" is ingesteld, welke personen uit alle klassen der bevolking omvat. Verder spoort hij aan de kalmte te bewaren. Van de telefoon werd in de stad zeer voor zichtig gebruik gemaakt, aangezien de Gestapo de gesprekken controleerde. De nationaal-socialistische Volkswohlfahrt heeft onmiddellijk hulp verleend aan de bevol king van het door de Duitsche troepen bezette gebied. Woensdag werd meer dan een half mil- lioen maaltijden verstrekt. Voor den sanitairen dienst zijn 600 verpleegsters uit Duitschland naar Bohemen en Moravië gezonden. De rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Frick heeft zich op order van Hitier per vliegtuig naar Praag begeven, ter rege ling van de staatsrechtelijke vraagstukken in Bohemen en Moravië. Hedenmiddag even vóór half één ver scheen Hitler op 't balkon van den Burcht, waarna duizenden te Praag wonende Duit- schers hem minutenlang toejuichten. Uit de hoofdartikelen, die Woensdagavond in de Berlijnsche bladen verschenen, blijkt dat de bezetting van Bohemen en Moravië slechts een étappe moet vormen op den weg naar verdere uitbreiding der Duitsche invloedssfeer. Zoo wordt door de „Ber liner Boersenzeitung" het parool gelanceerd van een te stichten „Imperium Germani- cum". Het „Hamburger Fremdenblatt" wijst er op, dat Adolf Hitler, den groot- Duitscher, die in Oostenrijk werd geboren, steeds het „heilige Duitsche Rijk" voor oogen heeft gezweefd. Uit Praag meldt D.N.B., dat Hitier het vol gende schrijven aan den opperbevelhebber der Duitsche troepen, generaal von Brauchitsch heeft gezonden: „Het leger heeft op den 15den Maart door de snelle bezetting der gewichtigste steden van Bohemen en Moravië oud rijksge bied onder de souvereiniteit van Groot-Duitsch- land gebracht. Ondanks het stormachtige weer en den moeilijken toestand van den weg heb ben de legerafdeelingen en de daaraan onder- geschikte eenheden van de luchtmacht enkele uren na de uitvaardiging van het bevel de gren zen overschreden en haar doel bereikt. Troepen die ik op weg naar Praag aantrof maakten, de inspanning die zij achter den rug hadden ten spijt, een voortreffelijken indruk. Ik betuig of ficieren en manschappen voor hun verrichtin gen en hun houding mijn bijzonderen dank." Vanochtend te half acht verscheen het eer ste vliegtuig der Duitsche luchtmacht boven Praag. Uit Boedapest wordt bericht, dat de Hon gaarsche regeering haar gezant te Praag gisterenavond van zijn functie ontheven heeft. Het gezantschap zal een consulaat- generaal worden. Eenige diplomatieke correspondenten der bladen, o.a. van de „Times", melden, dat Hitler gistermorgen president Hacha zou gedreigd hebben d« stad Praag onmiddellijk uit de lucht te bombardeeren, indien de Duitsche eischen niet zouden worden inge willigd. Naar de „Daily Express" bericht heeft de Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Neville Henderson, opdracht ontvangen de Duitsche re geering op de hoogte te stellen van de krachtige afkeuring van de Britsche regeering van de be zetting van Tsjecho-Slowakije en van de mis kenning naar letter en geest van de overeen komst van Muenchen. De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes' voorspelt, dat Hitier na zijn terugkeer te Berlijn den rijksdag bijeen zal roepen en een verklaring zal afleggen. Ambtenaren van het departement van Bui- tenlandsche Zaken te Washington gaven gis teren toe, dat ingevolge de politieke gebeurte nissen in Midden-Europa de Amerikaansche handelsovereenkomst met Tsjecho-Slowakije dood is, en dat dit waarschijnlijk de voorlooper zal vormen voor verdere vervreemding tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. In de bijeenkomst der Fransche Kamercom missie voor Buitenlandsche Zaken heeft volgens Havas minister Bonnet er op gewezen, dat ge streefd moet worden naar een nauwer aanhalen der betrekkingen tusschen Polen en Rusland. Hij eindigde met den nadruk te leggen op de noodzakelijkheid voor Frankrijk om zijn pro ductie te vergrooten, aangezien de vrede slechts gehandhaafd kan worden door een evenwicht van krachten. In het na afloop der bijeenkomst van de Kamercommissie voor Buitenlandsche Zaken uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat Bonnet, alvorens een uiteenzetting over den toestand in Centraal Europa te geven, wensch- te te verklaren, dat de regeering geen enkel initiatief zou verzuimen teneinde de handha ving en organisatie van den vrede te verzekeren. Dat het organiseeren van een internationale conferentie behalve langdurigen voorbereidenden arbeid ook den algemeenen wensch tot samen werking vereischt, terwijl bovendien de politieke omstandigheden gunstig moeten zijn, daar voor alles een échec moet worden vermeden. Italiaansche waarnemers van de inter nationale politiek constateeren zonder geest drift, dat Duitschland van nu af aan in het hart van Europa een aantrekkingskracht uitoefent, gelijk aan die der Habsburgmo- narchie in den loop der laatste eeuwen. Zij leggen dit feit vast als een onontkoombare zaak, waarmede Italië rekening moet hou den. „Polen slaat de ontwikkeling in midden-Eu ropa kalm gade. Het Poolsch-Roemeensche bondgenootschap, de Poolsch-Hongaarsche vriendschap en de wil van Polen, met den jon gen Slowaakschen staat vriendschappelijke be trekkingen aan te knoopen, zijn de vitale ele menten voor onze toekomstige politiek". Dit is het officieele Poolsche standpunt, zooals het door het regeeringsorgaan, de „Kurjer Porany" is uiteengezet. Het standpunt van de kringen, die den mi nister van Buitenlandsche Zaken nastaan, het welk door het officieuze Agentschap Iskra wordt omschreven, is gebaseerd op de volgende hoofd punten: de instelling van een gemeenschappe lijke Poolsch-Hongaarsche grens is een „vreug devolle gebeurtenis". De overgave van de Tsje chen zonder dat een schot gelost is, is een .hoogst belangrijke historische gebeurtenis". Overwonnen zonder den minsten tegenstand, heeft Tsjecho-Slowakije zelfs niet meer het moreele recht om een terugkeer tot zijn onaf hankelijkheid te eischen. Het agentschap Iskra voegt hieraan toe: „Wij hopen, dat Slowakije volkomen onafhankelijk zal zijn en zich zal verzetten tegen alle oog merken, van welken kant ook afkomstig." tegenover de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa kije een kalme houding aan. In elk geval wach ten de Roemenen af tot de toestand opklaart. Eerst dan zullen zij bezit nemen van de strate gische punten en Roemeensche dorpen, die hun door Warschau en Boedapest zijn aangeboden. Bijna eenparig doet de Britsche pers felle aanvallen op Duitschland wegens de jongste wijzigingen in de kaart van Europa. Voor het eerst sinds het Nationaal-Socialisme aan het bewind kwam, schrijft de „Times", heeft de Duitsche politiek zich ondubbelzinnig bloot ge geven. Deze brutale onderdrukkingsmethode valt niet goed te praten, en de Duitsche regeering geeft zich nauwelijks moeite het te doen. De vernietiging der Tsjechische onafhankelijkheid schendt een geheele reeks plechtige beloften welke Hitier zelf gegeven heeft. Het blad betwijfelt vervolgens de waarde der nieuwe verovering' voor Duitschland en vraagt: „Waar in de moderne geschiedenis heeft de Teutoon of de Hongaar succes gehad bij de overheersching der Slaven? Geweld kan niet een denkbeeld overwinnen, en nazi-Duitschland zelf heeft de leerstelling der zelfbeschikking helpen propageeren. De tijd zal oordeelen of deze zwarte week wel zoo schitterend geweest is voor de nieuwe heerschers van Tsjecho-Slo wakije". Ten aanzien van de gebeurtenissen in Mid den Europa schrijft Pietri in „Le Jour": „Wan neer men toegeeft, dat Duitschland zijn plan nen voor een hegemonie in Europa niet kan opgeven, is toch één ding zeker: het valt steeds het zwakste punt aan en volgt den weg van den minsten weerstand. Deze waarschuwing moet men onthouden. Er is geen sprake meer van groepeeren door beloften en diplomatieke démarches. Zij die van goeden wil zijn zullen zich uit zichzelf groepeeren, zoodra blijkt, dat Frankrijk en Engeland de sterksten zijn. Deze groepeering is reeds begonnen." Bailby schrijft in hetzelfde blad dat thans duidelijk blijkt, dat men geen geloof meer kan hechten aan een Duitsche onderteekening. In de „Figaro" schrijft Dormesson, dat de zeven millioen personen, waarop Hitier de hand heeft gelegd, deel uitmaken van een energiek en trotsch ras dat de Germanen nooit hebben kunnen assimileeren. Dormesson ziet hier een fout van Hitier. Zijn propaganda zal thans geen onschuldigen meer kunnen verleiden door te spreken over onderwerpen, welke door de ge beurtenissen worden tegengesproken. De staten welke aan Duitschland grenzen en geen vol doende kracht hebben om zich te verdedigen, zullen zich in het vervolg bedreigd voelen. De „New York Times" schrijft: „Hitier heeft het eenige leger dat in staat zou zijn geweest tegenstand te bieden tusschen Berlijn en Donau verpletterd. Hij heeft zijn roovershanden gelegd op het goud, dat hij zoo noodig heeft. Hiertegen over staat, dat hij de wereld heeft getoond welke waarde moet worden gehecht aan de beloften der nationaal-socia,listen en welke de werkelijke bedoeling is van het Duitsche rijk". Terwijl de diplomaten de gevolgen van dezen coup aan het bestudeeren zijn en oeconomen de rijkdommen (in het bijzonder goudvoor raden) aan het schatten zijn, welke nu aan Duitschland zullen toevallen, berekenen de militairen hoeveel oorlogsmateriaal in handen van de Duitschers zal komen. De ontwapening van het Tsjecho-Slowaaksche leger beteekent dat de uitrusting van een staand leger van veertig divisies overgenomen zal worden, een apparaat dat bovendien in verband met de Septembercrisis van verleden jaar geheel ge moderniseerd was. De befaamde Skoda- fabrieken met hun 30.000 arbeiders worden Duitsch, evenals de wapenfabrieken te Brno. Bovendien waren er 25 andere fabrieken in Tsjecho-Slowakije voor gieten van kanonnen en maken van geweren en 9 fabrieken voor constructie van tanks, pantserauto's. Boven dien moet men bedenken dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering al eenige maanden voor de crisis van verleden jaar een volledige industrieele mobilisatie aan het perfectionnee- ren is geweest. MADRID, 16 Maart Havas). Na de onder drukking van den communistischen opstand is te Madrid de kalmte weergekeerd, en de Ver- dedigingsraad heeft zijn werk tot het verkrij gen van een eervollen vrede kunnen hervatten. De personen die thans te Madrid de leiding hebben, verheugen zich in een populariteit, welke de oude regeering verloren had. Men weet, dat de besluiten van den raad zullen worden ingegeven, door liefde tot Spanje. Hitier zal Praag heden weer verlaten. De Hongaarsche troepen hebben heden morgen de Poolsche grens bereikt. Minister Weiter naar Amerika en op in spectiereis naar Ned.-West-Indië? Haagsche kantonrechters achten het nieu we R. A. P. onverbindend. Gemeente-ontvanger van Doornspijk op nieuw gearresteerd. VOOR EEN LAGEREN PRIJS VAKK. BEHANGERS BESCHIKBAAR WARSCHAU, 16 Maart (Havas). Officieel wordt medegedeeld, dat verscheidene Tsjechi sche eenheden de Poolsche grens gepasseerd zijn. Deze eenheden, die teruggedrongen waren door de Hongaarsche troepen, werden ontwa pend. De Tsjechische soldaten, die de Poolsche grens hebben overschreden zullen in een con centratiekamp worden opgesloten, totdat over hun lot zal zijn beslist. Verder zijn in den afgeloopen nacht bij La woczne talrijke Tsjechen over de grens geko men. Eerst kwam een trein met 550 personen: meest ambtenaren, politie en gendarmen en 160 vrouwen. Deze trein is naar Bohumln geleid, vanwaar hij door zal rijden naar Moravië. Een wagon met wapens en munitie werd op Poolsch gebied achtergelaten. Verder zijn twee bataljons van het 36ste regiment infanterie op Poolsch gebied aangekomen. Te Skole zijn tientallen journalisten aange komen. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 15 Maart, dat bij Apostolische breve tot maestro di camera benoemd werd mgr. Mella di Sant' Elia en in het ambt van geheim-kamerheer werden bevestigd de mgrs. Frederico Callori di Vignale, Carlo Confalonieri Diego Venini, Carlo Emmanuele Toraldo, Marco Nasalli Rocca di Corneliano. Naar te New-York vernomen wordt zal de Nederlandsche minister van Koloniën, Ch. J. I. M. Weiter, dezen romer een be zoek brengen aan de Golden Gate tentoon stelling te San Francisco alsmede aan de wereldtentoonstelling te New-York. Daarna zal de minister eer inspectiereis maken naar Nederlandsch West-Indië. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1