Het volmachten-ontwerp door Daladier verdedigd Aan St. oseph Chamberlain gooit het roer om Verontwaardiging groeit meerderheid voor de regeering verwacht Hoe zal Mussolini spreken? Auto in kanaal gereden De weerstoestand ZATERDAG 18 MAART 1939 Buitenlandsch overzicht if d voor Silvikrin Verzet tegen eischen van Italië De volmachten te Een marxistisch relletje .te DIERENCOLLECTIE VOOR ONS LAND BEHOUDEN Overbrenging naar Nationaal Dierenpark „Wassenaar" INT. TENNIS-FEDERATIE ONVOLWAARDIGE ARBEIDS KRACHTEN Staatscommissie ontbonden LUCHTBESCHERMINGSFONDS Trekking loterij vóór 1 September Voorstel tot wijziging van footfaultregel verworpen NATIONALE BEDEVAART NAAR ECHTERNACH A.N.W.B.-tocht met onbekende bestemming HET VREESELIJK ONGELUK TE WIJSTER TULPENUITVOER NAAR AMERIKA WIJZIGING B.W. ART. 88 WIE HEEFT GEHOORD? Drie inzittenden van den wagen, twee heeren en een dame, verdronken Nog hoop voor een der slachtoffers DE MISSIEWEDSTRIJD BREDA—DEN BOSCH Goedkoop reizen per spoor: 1 cent per K.M. HULDIGING LOUIS RAEMAEKERS Silvikrin stopt Haaruitval, Doet nieuwe haren groeien. AMBACHTSSCHOOLKAARTEN N.S. VERVALLEN Jhr. M. B. W. Dittlinger Gevaarlijke politieke leerstellingen Een schrijven van den Kardinaal- Primaat van Spanje Academische examens Stuurlieden-examen Machinisten-examen Het zal nog wel lang koud blijven Een zeer ongunstige weerstoestand over Europa j^ARijs, 18 Maart (Havas). Vrijdagmid- begon de Kamer met de debatten over bui- b'andsche politiek. Vele sprekers voerden het °°rcl, waaronder Peri (comm.), die zeide, dat e Kamer geen volmachten verleenen kan we- fte de vele mislukkingen der regeering'. Fros- (Rep. Soc. Unie) vroeg zich af, of Italië b de rekening gaat presenteeren en hoopte, a' Frankrijk „neen" zal zeggen. Ybarnegaray (Pr; biet ansche Sociale Partij) vroeg hoe het stond - de bondgenootschappen met Polen en °vjet-Rusland, en drong er op aan de kleine ^sn van midden-Europa te vereenigen. .Hierna sprak de socialistenleider Léon Blum, e o.m. -wees op de gepleegde rechtsschending, b de regeering er van beschuldigde, dat zij oor officieuze onderhandelingen den dictato- reeds tegemoet was gekomen. Het is echter JJbdig om, zoodra de omstandigheden het ver floven. de besprekingen over organisatie van vrede te hervatten en de krachten aaneen 7 smeden. Hij veroordeelde echter het streven er regeering om een soort staat van beleg in stellen. Hadat Blum uitgesproken was hield Daladier 'b rede. Hij begon met te zeggen, dat hij te fer doordrongen was van den ernst van de bidige omstandigheden, „waarin wij zoojuist tet diepe droefheid een land, dat onze vriend tes, hebben zien verdwijnen", te zeer door dongen ook van het belang van de houding der Kamer, om te gaan polemiseeren. Ieder, Daladier, moet volgens zijn geweten be- tesen. Men brengt niet de instellingen in ge tter door met gelijke wapens te strijden tegen teBimes, die hun kracht ontleenen aan snelheid geheimhouding. ben voornemens om wat ik gedaan heb, te ervatten en voort te zetten, zelfs het nog ern- j%er te maken, wanneer gij aan dat woord telt, opdat Frankrijk een onmetelijke werk- '"aats zal worden: dat is het éénige middel om tel vrede te redden. Voortgaande zeide Daladier: „Wanneer ik gevoel had, dat mijn aftreden nuttig zou 'te voor het land, zou ik niemand de zorg teaten hebben om mij dien raad te geven. H°or aan te blijven, handel ik in overeen- tettimirig met ontelbare sympathiebetuigin gen «ij "teste" van het Fransche volk. Ik wacht er op dat mij omver zult werpen, wanneer gij dat ten kunt." Ml Vervolgens kondigde Daladier de indiening van het wetsontwerp op de volmachten: „Ik de Fransche krachten doen toenemen en hvrijheid hebben om de maatregelen, die ik v'teig oordeel, met een maximum snelheid te (jjteen. Ik aarzel niet te zeggen, dat tegenover v gevaar de democratie moet ophouden het ^giftie der tegenspraken te zijn, om het regime Vorden van de vrije eenheid van alle Fran- Dg regeering vraagt speciale volmach- jjb. die ons nog in staat kunnen stellen het des lands te verzekeren." daladier besprak vervolgens het probleem der then van derde mogendheden, waarbij hij ederom verklaarde: „Wij zullen niets, wat het Ook mj, afstaan aan geweld of bedreiging, geen el van onze rechten, geen duimbreed van tijk. Omdat wij vredelievend zijn, zijn wij tei hu af aan vastbesloten alles ondergeschikt maken aan den dienst van een vaderland, ons tot vrije mannen maakte." ijuteladier besloot: „De werkelijke sanctie op debat zal de aanvaarding zijn van het wets- Cerp inzake de speciale volmachten, dat ItJj1, den ministerraad eenstemmig is goedge- V^rd en de regeering machtigt tot het nemen vJJ alle maatregelen, die voor de verdediging 1^7 het land noodig zijn. Ik zal u de militaire kchtf^gelen mededeelen die ik onvermijdelijk tv.te de rede van Daladier werd de vergadering teoten. Kaar Havas verder bericht hebben zoo- te1 de communisten als de socialistische "tetie oproepen gepubliceerd, waarin zij teh tegen het volmachtenontwerp der re eling verzetten. Jte financicele commissie van de Kamer heeft te ^°°r re£eer'n£ gevraagde volmachten lj|. «estaan. Uit de stemming in de commissie ^tet, ^at men ook in de Kamer een groote tederheid voor de regeering mag verwachten. di^e tegenwerpingen werden alle door Dala- tej. eri Reynaud weerlegd en alle radicaal-so- le6l,sten stemden voor de regeering, terwijl al- de* socialisten en communisten tegen stem- ter ^en verwacht derhalve dat ook in de Ka- tej-.te groote meerderheid van de radicaal- st6(~Hsten voor de regeering zal stemmen. De bp Verhouding in de Kamer wordt geraamd tej,eetl meerderheid van omstreeks 320 stem- jj tegen 285. tem Ohtwerp zal dan Zondag door den Senaat de aangenomen en de eerste dagen van w 0Igende week kan men de eerste decreten aehten. teg* Verband met bovenstaande publiceeren wij Ms-®61! beschouwing van onzen Parijschen cor- ^tedent over de politieke verhoudingen in ^terijk, WV®r,vachten was, is de overweldiging van het tijjj "4hge Tsjecho-Slowakije door het Derde voor wie de heeren kent, niet anders H^teiaii, i" tT '"uiielQlnB geweest om opnieuw een rei *ten te zetten tegen den Minister van Bui- tete^ sche Zaken en indirect tegen den mi- te) "President. Hierbij sluiten zich natuurlijk hlljs e rechtsche afgevaardigde Henri de Ké- "t'e echter niets anders vertegenwoordigt 'Jïbon zichzelf, tevens hoofdredacteur van de te en enkele bekende journalisten, ^aal-democraten doen al sinds geruime» tijd, alsof zij vergeten zijn, dat in de buitenge wone bijeenkomst van de Fransche Kamer van 3 October 1938 het accoord van Miinchen werd goedgekeurd door de geheele Kamer, met uit zondering van de communistische afgevaardig den plus Henri de Kérillis, dus met inbegrip van de sociaal-democratische fractie, Léon Blum aan het hoofd. Alle afgevaardigden wa ren het met de regeering daarover eens, dat het accoord van Miinchen het minste was ge weest der kwaden waartusschen Europa te kie zen had. Indien de socialisten logisch waren, zouden zij thans moeten toegeven, dat hetgeen thans gebeurd is een aanwijzing behelst van de juistheid der gouvernementeele redeneering, dat ook in September j.l. de Duitsche rijkskanselier er inderdaad niet voor zou hebben terugge deinsd de Reichswehr het bevel te geven de Duitsch-Tsjechische grenzen te overschrijden. En dat, hetgeen te München werd gered, wel degelijk de Europeesche vrede was. Het is echter onomstootelijk komen vast te staan, dat de regeeringen van Engeland en Frankrijk zich noch militair, noch diplomatiek in een postuur bevonden, om zich aan het avontuur van een algemeenen oorlog te wagen. In ieder geval is het kabaal, dat door de marxistische partijen tegen de regeering Dala dier- Bonnet wordt aangeheven volkomen mis plaatst en kan het den onpartijdigen waarne mer slechts afkeer inboezemen. Het is slechts een staaltje temeer van de voor Frankrijk zoo funest geweest zijnde demagogische partij politiek, welke slechts één gebruik weet te ma ken van de gebeurtenissen: als gelegenheid de onwelgevallige regeering een beentje te lichten in de verwachting zelf haar plaats te kunnen innemen. De volmachtenaanvrage is dan ook het beste antwoord, dat de leider der regeering op de Marxistische agitatie kan geven. „Mijn partij is bereid de arbeiders voortaan 50 uren te laten werken, zoo gij zoo fatsoenlijk zijt nu maar heen te gaan", moet een afge vaardigde der S.F.I.O. den minister van Bui- tenlandsche Zaken hebben toegevoegd in de bijeenkomst der kamercommissie voor buiten- landsche aangelegenheden. Het is niet onmo gelijk, dat de arbeiders geroepen zullen worden om 55 uren te werken, en zonder dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken heengaat. SS •0 SS Sint Joseph, men beeldt U gewoonlijk nog af als een oud-eerbiedwaardig man •J Met een zacht en gebaard en heel goedig gezicht, want daar houden de menschen zoo van; SS Ze geven U dikwijls een lelietak mee, en een lang en heel plooirijk gewaad, 35 Watft zoo denken ze altijd het liefste aan U, den Sint Joseph van beeld en van plaat. O O* SS 't Is goed zoo, natuurlijk, Sint Joseph, want ja, ge wérd eerbiedwaardig en oud; SS Toen had ge waarschijnlijk een goedig gezicht, en Uw hart was stééds zuiver als goud; SS Maar ik stel me U voor in Uw krachtige jeugd, en ik denk er het mijne toch van SS Hoe U toen wel geweldig geweest moet zijn, en een werker, een prachtmensch, een man! O •O SS Ge had toen natuurlijk datgene in U, waar een vrouw instinctief al op bouwt, SS Want had niet Maria, de Heilige Maagd, U Haar leven en al toevertrouwd? SS En ge waart ook waarachtig geen droomer of zoo, maar ge pakte met twee handen aan: SS Toen het moest bent ge dapper met Moeder en Kind door woestijnen en landen gegaan. O* •O SS Neen, ge stond niet altijd met een lelietak stil, ge hebt hard en zóó prachtig gewerkt Si Dat ge nü nog het toonbeeld der werklieden bent, en een voorbeeld, dat nü nog ons sterkt. SS Uw leven was krachtig en mannelijk-hard, en ge waart onder zorgen gebukt, §S Maar ge kende Uw vak en Uw dagelijksch werk, en hoe schoon is Uw streven gelukt! O om Sint Joseph, ik kan U niet altijd slechts zien als een grijsaard, heel goed en heel oud, •o Al is ook dat beeld door de eeuwen reeds heen aan ons allen zoo lief en vertrouwd; o« Deez' tijd toch, Sint Joseph, is wreed en is hard, en we zien U het liefst als een man, •o Die ons helpend en sterkend terzijde wil staan, en ook stevig nog mééhelpen kan! •O §S O, jonge Sint Joseph, wij vragen U dan: wees onz' krachtige, sterke patroon, SS Geef Uw zegen altijd aan ons werk en ons doel, en pleit gij voor ons eeuwige loon; SS Wees ons voorbeeld vooral in ons dagelijksch werk, voer ons streven met mannenkracht aan, SS Dan doen wij misschien nu en dan nog iets goeds, 'lijk Ge zélf dat altijd hebt gedaan. O SS HERMAN KRAMER ÓS ÓS ÓS ÓSÓSSSÓSSSÓSÓSSSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSSSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSSSÓSSSSÓSÓSSSSSSSÓSÓSSSSSÓSÓSÓSSSSSÓSSSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓSÓ AMERICAN w CIGARETTES Neville Chamberlain heeft zich hersteld: de weifelende toon van zijn Lagerhuisrede heeft plaats gemaakt voor felle klanken, die met één slag in den pas komen met de verbittering, die in de wereld groeiende is. De redevoering van Birmingham behoeft nauwelijks commentaar: de brandmerking van Hitier door den Britschen premier houdt tevens de ruiterlijke erkenning in: „Ik heb gefaald" en zij zet, indien wij haar goed verstaan hebben, een streep onder de rekening, die zooveel staten duur moesten be talen. Indien het Chamberlain ernstig was met deze verklaring en zij, die den prime minister gisteren door de radio nooflden, concludeeren daartoe, meer om den bitteren toon dan om de beheerschte woorden dan is er geen reden om de nu eenmaal getrokken streep te over schrijden en op zoek te gaan naar verwijten en verantwoordelijkheden, die in het verleden liggen: de Chamberlain, dien men gevaarlijke toegevendheid verwijt, heeft althans gezorgd voor een bewapening, die hem nu den koers kan doen wijzigen; anders dan degenen, die om een preventieven oorlog tegen de totalitaire staten schreeuwden vanaf het oogenblik, dat de publieke opinie hem de macht ontnam hun eigen landen nog machteloozer te maken. Wat moet men denken van een Labour-partij, die nu nog een „symbolische vermindering" van het vlootpersoneel vraagt, en van een Blum, die op dit kritieke uur zijn verachtelijk spel met ministerieele crises verder wil spelen? Beschouwt men de gevolgen, die de jongste gebeurtenissen na zich sleepten, dan kan men de oogenblikkelijke situatie niet anders dan kritiek noemen. Nu Berlijn eenmaal het masker heeft afgeworpen, waarachter het zijn impe rialistische doelstellingen immer verborg, is er geen staat in Europa meer, die zich niet vir tueel bedreigd voelt: en zelfs buiten Europa, zooals Chamberlain zeide. Daladier sprak niet veel, gisteren, doch de maatregel, dien hij voor stelde: de nationalisatie van alle krachten, die Frankrijk in staat van verdediging kunnen brengen, spreekt meer dan zelfs een geoefend Fransch redenaar kan uitdrukken. Amerika's president maakt van de woede, in de Veree- nigde Staten losgebroken, gebruik om een einde te maken aan het „splendid isolation"-gevoel. En de bezorgdheid, die in Oost-Europa tot uiting komt, is vanzelfsprekend en zal haar uitwerking op de politiek der regeeringen van die landen niet missen. Engeland zelf begint te durven: de zin, waar mede Chamberlain zinspeelde op de formida bele uitbreiding van zijn bewapening, verklaart, waarom hij thans het roer durfde omgooien. Henderson is uit Berlijn teruggeroepen; men hoort spreken van een invoering van den dienstplicht; Eden en Churchill werden genoemd als nieuwe ministers iets wat Hitler in zijn redevoering te Saarbrücken min of meer als een casus belli beschouwde. Protesten flitsen over en weer.... De atmosfeer is vergiftigd, en in deze ver giftigde atmosfeer gaat, den 26sten Maart, Mus solini spreken. Zal hij eindelijk zijn eischen tegen Frankrijk formuleeren; en wat zullen zij inhouden? Er zijn vermoedens, dat de duce, naijverig op de successen van zijn asgenoot, zich niet in het minst zal intoomen. Doch laten wij op de feiten niet vooruit- loopen. De vredeswil van Londen staat, ook nu nog, boven twijfel. Totdat de duce gesproken heeft, moeten wij afwachten, in kalm ver trouwen. a Naar wij vernemen, is de beroemde collectie van wijlen den heer Blaauw te 's-Graveland voor Nederland behouden en wordt eerstdaags overgebracht naar het Nationaal Dierenpark „Wassenaar". Zooals bekend, is er om de nalatenschap van den heer Blaauw en vooral ook om de levende have, welke de grootste zeldzaamheden op zoö logisch gebied bevatte, veel gerucht geweest. Oorspronkelijk zou n.l. de geheele collectie overgaan in handen van den Hertog van Bedford. Thans echter is hierin in zooverre een verandering gekomen, dat de Hertog van Bedford slechts een klein gedeelte der die ren overneemt, terwijl het grootste deel, waar onder de bisons, guanaco's (lama's), struisvo gels en een uitgebreide collectie exotische gan zen- en eendensoorten naar Dierenpark „Was senaar" zullen worden overgebracht. Voor „Gooilust" zelf blijft thans nog slechts de kudde witstaartgnoes, welkè' in het bezit zijn overgegaan van de „Vereeniging tot Be houd van Natuurmonument^! in Nederland". De route zal weer door vele aan natuurschoon rijke oorden voeren, terwijl het groote aantal startplaatsen de deelneming vergemakkelijkt. De tocht wordt gehouden op 10 en 11 Juni en de voorloopig vastgestelde startplaatsen zijn: Zwolle, Meppel, Assen, Groningen, Almelo Deventer, Amersfoort en Zeist. Ontbonden is de Staatscommissie inzake on volwaardige arbeidskrachten, ingesteld bij Ko ninklijk Besluit van 12 April 1929. Aan den voorzitter, de leden en den secretaris is als zoodanig eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de door hen in deze functie bewezen belangrijke diensten. De minister van Justitie heeft met wijziging van zijn oorspronkelijke beschikking nader be paald, dat de trekking van de loterij van het luchtbeschermingsfonds vóór 1 September zal moeten geschieden. Op den eersten dag van het congres der Internationale Tennisfederatië te Parijs ge houden, de F. I. L. T-, kwam de wijziging in den footfaultregel, door Amerika voorgestaan, ter sprake. Amerika wilde n.l., dat bij de ser vice het opspringen zou worden toegestaan. Bij de stemming bleek, dat het voorstel met een flinke meerderheid werd verworpen, n.l. met 11472 stemmen. In verband met de nieuwe situatie in Europa, werd de kwestie van de nationaliteit van een speler aangeroerd. Besloten werd, dat in de toe komst iedere speler van een geheel of gedeel telijk geannexeerd land behandeld wordt, alsof hij nog nooit een land vertegenwoordigd heeft. Zoo wordt het dus aan den speler overgela ten. voor welk land hij wil uitkomen. De voorbereidingen voor de Nat. Bedevaart naar Echternach, welke zal worden gehouden van Pinkstermaandag 29 Mei t.m. 31 Mei, zijn in vollen gang. Het Comité van Samenstelling van Ned. Bede vaarten mocht bereids de toezegging ontvan gen dat Hunne Hoogw. Excellenties Mgr. Die pen en Mgr. Huibers aan de Bedevaart zullen deelnemen. Ook dit jaar organiseert de A.N.W.B. weer een tocht met onbekende bestemming voor automobilisten en motorrijders, welks traject in het Noord-Oosten van ons land is uitgelegd. In aansluiting op het bericht inzake het on geluk op den onbewaakten overweg te Wijster, kunnen wij nog melden, dat de verongelukten wier stoffelijke overschotten naar 't lijkenhuisje op de begraafplaats te Wijster zijn vervoerd, zijn herkend. Het zijn de 24-jarige H. Kemper uit Gees, bij Oosterhesselen, en de 22-jarige G. Lunenborg uit Geesveld. Kemper was gehuwd en vader van een kind, Lunenborg was niet getrouwd. Momenteel worden geregeld uit het West- land tulpen naar de Vereenigde Staten gezon den. Deze exportverruiming biedt voor de Nederlandsche bloementeelt vele mogelijkheden. De Westlandsche tulpen worden in een vrij groot kwantum per HollandAmerika Lijn naar de V. S. verzonden en maken de reis in spe ciale containers. Bij reeds eerder verzonden proefzendingen waren de bloemen meestal bij aankomst nog in uitstekenden staat. Vooraf de sterkere soorten tulpen, als de Bartigon, worden voor dezen uitvoer gebruikt, Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot wijziging van artikel 88, eerste lid, van het Burgerlijk Wetboek. Blijkens de memorie van toelichting wordt met dit wetsontwerp beoogd op te heffen de verbods bepaling met dispensatiemogelijkheid van den Koning voor het sluiten van een huwelijk tus- schen schoonbroeder en schoonzuster, wanneer de echtgenoot, die het zwagerschap deed ont staan, is overleden. Wie heeft gehoord, dat een prachtige auto mobiel; dat twee jaar levensonderhoud ter waarde van f 2000.dat f 1000.koopen naar keuze, vermeld zijn onder de zeventien hoofd prijzen der Nationale Paaschloterij 1939? Niemand nog? Luister dan Zondagmiddag om 12.35 uur naar den K. R. O. Dan wordt ook heel verklaarbaar waarom in de laatste weken het groote slag woord door heel Nederland is: Laat geen kaart verloren gaan. Te Vreeswijk is vanmorgen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij zeker drie en wellicht vier menschen het leven hebben verloren, doordat de bestuurder van een verongelukten auto trachtte dat van een wielrijder te sparen. Om half elf naderde uit de richting Utrecht een auto. Op de Handelskade te Vreeswijk moest de chauffeur voor een wielrijder naar links uitwijken, als gevolg waarvan de «wagen slipte en in het Merwedekanaal terecht kwam. Hoewel de auto langzaam zonk. konden per sonen, die het ongeluk zagen gebeuren, niet voorkomen, dat het voertuig geheel onder wa iter verdween. Een in de nabijheid liggend vaartuig werd met spoed naar de plaats van het ongeval ge sleept. Met een takel is onmiddellijk getracht den auto te lichten. Na twintig minuten hard werken slaagde men er in het voertuig gedeel telijk boven wateT te brengen en te kantelen, waardoor het mogelijk was één der portieren te openen. Het bleek toen, dat zich in den wa gen vier personen bevonden, twee dames en twee heeren. Intusschen was geneeskundige hulp ter plaat se verschenen. Dr. Sloof uit Juphaas, dr. Meyer uit Vianen en een arts uit Vreeswijk trachtten bij dg slachtoffers, toen deze op den wal waren gebracht, door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wek ken. Bij het afzenden van dit bericht was dit nog niet gelukt. Drie der drenkelingen bleken over leden te zijn; bij het vierde slachtoffer be stond nog een geringe hoop. dat de levensgees ten konden worden opgewekt. Het is een der beide dames. De auto was afkomstig uit Hilversum. De inzittenden waren op weg naar den voetbal wedstrijd BelgiëNederland, die morgen te Ant werpen wordt gespeeld. De inzittenden waren de 34-jarige heer W. Schonbergen en zijn echt- genoote, de 31-jarige Joha Brienne en de 42- jarige L. Hijman met diens 42-jarige vrouw S. Witteboon. Spoedig nadat het ongeval was be kend geworden, was ook de burgemeester van Vreeswijk, jhr. Mollerus, ter plaatse. De ge meentelijke en rijkspolitie hielden de belang stellenden op voldoenden afstand. De slachtoffers zijn later bij winkeliers bin nengebracht. De voorbereidende werkzaamheden voor den Missiewedstrijd BredaDen Bosch die op 16 April in het sportpark van R.A.C. te Rijen ge speeld wordt, zijn thans in vollen gang. Deze voetbalwedstrijd vormt een onderdeel van de Missieweek die in de week na Paschen in de kerkdorpen van Gilze-Rijen wordt gehouden. Een heele week iang staat Gilze Rijen in het teeken der Missie-actie. De Bisschop van Bre da, de vicaris-generaal, tal van hooggeplaatste geestelijken, zooals prof. dr. A. Mulders van de Katholieke Universiteit van Nijmegen, zullen deze missieweek met hun bezoek vereeren Het algemeen comité voor den Missie voetbal wedstrijd Breda—Den Bosch bestaat uit C. v. Dongen, voorzitter; J. de Jongh, secretaris, Ju- lianastraat B. 404a, te Rijen, C. Rarts, penning meester, terwijl kapitein E. A. Wijdicks als gede legeerde van het R.K.F.-bestuur in het comité zitting heeft. Gilze-Rijen is uitermate gunstig gelegen aan den grooten verkeersweg BredaTilburg. Ook per spoor is de plaats van den wedstrijd zeer gped te bereiken. Met de Ned. Spoorwegen is een overeenkomst gesloten, zoodat wedstrijdbezoe kers de reis naar Rijen per spoor kunnen ma ken voor den luttelen prijs van 1 cent per K.M. op vertoon van een officieele toegangskaart voor het wedstrijdterrein. (Ongecorrigeerd.) Zooals bericht, zal de bekende teekenaar dr Louis Raemaeckers, 7 April a.s. zijn zeventigsten verjaardag vieren en te Maastricht gehuldigd worden. Deze huldiging zal geschieden op 16 April te halfeén uur in de bovenzaal van restau rant du Casque aan het Vrijthof. Aan dr. Rae maeckers zal bij deze gelegenheid o.m. een al bum amicorum van Limburgsche kunstbroeders worden aangeboden. Tot het huldigingscomité is nog toegetreden een Roermondsche groep be staande uit de heeren ir. Jos. Cuypers, Math. Oor, J. Huysmans en Aug. Rayman. Verder heb ben daarin zitting genomen dr. van der Hoeven, Hilversum en de heer Th. Meertens, voorzitter der Kon. Zangvereeniging „Mastreechter Staar", waarvan dr. Raemaeckers eerelid is. Naar de Nederlandsche Spoorwegen ons mededeelen, komen met ingang van 1 Augustus 1939 de z.g. ambachtsschoolkaarten te vervallen. Maandag a.s. zal de bekende Haagsche kunst schilder jhr. M. B. W. Dittlinger, zijn 75sten verjaardag vieren. Dittlinger, die te Breda is geboren, kreeg zijn eerste teekenondericht van Rutte en Terwen te Dordrecht, waarna hij aan de Rijksacademie te Amsterdam, onder Allebé studeerde. Zijn schilderijen, die vooral in stillevens zich ken merken door een verfijnde kleur en merkwaar dige compositie, accentueeren zijn liefde voor den ouden tijd. Het zal dezen kunstenaar Maandag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Onmiddellijk na zijn terugkeer van het Con claaf heeft Kardinaal Goma y Tomas, aarts bisschop van Toledo en Primaat van Spanje, een Herderlijk Schrijven gepubliceerd, dat bij na geheel handelt over de verhouding van Kerk en Staat. In de inleiding wijst de Kardinaal erop, dat hij zich in geweten verplicht gevoelt, dit punt aan te roeren; in den laatsten tijd worden dienaangaande ook in Spanje leerstellingen verkondigd, die absoluut onjuist en gevaarlijk zijn. Er bestaat een wezenlijk onderscheid tus- schen de vereering, welke de mensch aan God verschuldigd is, en den dienst aan natie, vader land en staat. Op dit onderscheid wordt niet altijd gelet, men komt daarbij tot overdrijving en tenslotte tot de tyrannie van den totalitai- ren staat. Reeds het protestantisme, het laïcisme en de Fransche revolutie hebben in dit opzicht on juiste beginselen opgesteld. De totalitaire staats opvatting streeft naar de onderdrukking van de menschelijke persoonlijkheid. Vooral het katholicisme is geroepen, om dit gevaar af te wenden. De katholieke leer over de familie is hier in het bijzonder een machtige steun. De familie is de eerste bouwsteen van het vader land en de kerkelijke zorg over de familie is daarom een waardevolle bijdrage voor de red ding van den staat. Van niet minder beteekenis is de bijdrage van het geloof door het bevorde ren van het geweten en door de zedelijke ver ankering van het plichtsbesef. Er moet wissel werking zijn tusschen Staat en Kerk. De staat heeft den plicht, zelf het geloof te bevorderen, maar hij moet zich niet van het geloof verwij deren. Ook de politiek van den staat is gebon den aan den christelijken godsdienst. De Keik heeft steeds nadrukkelijk den pantheïstischen staat en het overdreven nationalisme veroor deeld. In het laatste gedeelte van zijn herderlijk schrijven wijst de Kardinaal vooral op de Spaansche verhoudingen. In Spanje was het patriotisme steeds nauw verbonden met het katholicisme, en iedere nationale opbloei ging vergezeld van een godsdienstige wederge boorte. In dezen tijd, nu de bakens verzet worden, moet er op bijzondere wijze over gewaakt wor den, dat de schat van het geloof zuiver be waard blijve. Tenslotte geeft de Kardinaal uiting aan zijn vertrouwen op Franco, die zelf besloten is het katholieke geloof te beleven. GRONINGEN Geslaagd voor het candi- daatsexamen rechtsgeleerdheid de heer A. T. Schuitema Meyer te Groningen. 's-GRAVENHAGE. Voor het diploma stuur man groote handelsvaart slaagden de heeren: voor 2en stuurman C. G. L. Groosman; voor 3en stuurman H. A. Koen, L. Th. C. J. Ludwig, A. M. G. Lanz, J. Sorgdrager en J. M. Vos. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor stuurman groote handelsvaart de heeren: J. M. Harder- man voor 2en stuurman; A. Ouwehand en F. de Koning voor 3en stuurman; P. I. Simpelaar voor stuurman kleine handelsvaart. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het voor loopig diploma de heeren: C. Aamoutse en J. I. van Houte te Vlissingen. Geslaagd voor het voorloopig diploma de heeren P. Hogen Esch te Zandvoort, J. Bok te Haarlem. F. M. L. Bungener te Amsterdam. P. Root te Heemstede, J. C. Croon te Den Dol- der, M. J. Verdoes te Rotterdam en V. K. A. Kees te Haarlem. «riiiitittiitiitifiMiiititiiiiiimitititsMttaiimitfiMiiimiiiiftt iiiittmtiiimv Onze weerkundige medewerker schrijft: Hoewel het weer de laatste dagen onaange naam koud is, ten deele door den feilen wind, ten deele door de te lage temperatuur, is de toestand in vergelijking tot hetgeen wij wel eens in vroegere jaren gehad hebben, nog niet buitengewoon. Veel erger was het in het jaar 1917, toen de beide maanden Maart en April een groot tekort aan warmte hebben geleverd en nog veel en veel erger is het geweest in 't jaar 1908, dat deel uitmaakte van een reeks van 48 maanden, begonnen in December 1906 en eindigende in November 1910, waarvan slechts acht maanden iets warmer waren dan normaal. Veel hebben we dus nog niet te kla gen. Er is echter in Europa gaandeweg een zeer ongunstige weerstoestand tot ontwikkeling ge komen. Over Lapland heeft zich een gebied van hoogen druk ontwikkeld en over Centraal- Europa ligt een depressie en als gevolg hiervan waait over het geheele Oostzeegebied een felle Oostelijke wind, die zeer koude lucht naar ons land transporteert. Het is een toestand, die veel overeenkomst heeft met dien, welke in strenge winters in Januari of Februari harde vorst geeft. Dit kan in dezen tijd van 't jaar niet meer maar daar het in het Oosten nog vriest, is de temperatuur van de lucht, die door den Oostenwind wordt aangevoerd, vrij laag. De vooruitzichten zijn niet gunstig, want 't laat zich wel aanzien, dat er vooreerst geen warme lucht zal worden aangevoerd door een Zuidelijken wind. Het zal dus nog wel lang koud blijven, maar, zooals reeds eerder is ge zegd, is het beter, dat deze koude weerstoe stand uitwoedt Hoe lang dit echter duren kan is niet te zeggen. (Nadruk verboden). I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9