De Fransche senaat achter Daladier Drukke politieke besprekingen in Downingstreet Chamberlain een uur bij den Koning RYNBENDE'S ZEER OUDEGENEVER Hoop op vrede te Madrid herleefd Het nieuws van heden FISK 45 kinderen door het ijs gezakt TURKENBURG vereenigde katholieke pers OOK MOSKOU WIJST DE ANNEXATIE AF TROEPENBEWEGINGEN IN ROEMENIË Vandaag een verklaring in het Parlement over den intern, toestand Het kabinet heden bijeengekomen SAFTI-FLIGHT BODEGRAVEN ZADEN Per Liierkruik f 3.75 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 20 MAART 1939 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21695 De volmachtenwet met over weldigende meerderheid aangenomen »»Het Fransch-Duïtsche accoord is dood" "ranco zal echter slechts een vrede aanvaarden, die de over winning bezegelt *Vhüaa is Hitiet-te BerWn teruggekeerdDe Rijkskanselier werd door-Rijksminister Goerina begroet Het bezoek van Lebrun Het Britsche Kabinet bijeen Contact met Sovjet-Rusland Wijziging der Britsche politiek i mm Het Weer Een front tegen Duitschland Geen onmiddellijk gevaar Chamberlain raadpleegt Australië Duitsche optreden een daad van willekeur en agressie Bij zenuwhoofdpijn Dr. J. B. MEENK's POEDERS DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN MEER VEILIGE KILOMETERS Slechts drie hunner konden worden gered Uit vrees voor een opmarsch van Duitsche troepen naar de Karpatho-Oekraine VRAAGT PRIJSCOURANT Duitsche vrede is een kerkhofvrede Oud-President Benesj houdt een radio-rede Staking in Palestina uitgesteld voor den Man van Oud-Vaderlandsch slag. Ivoorkleurig Pittig maar toch zacht van smaak. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 50 et., Inget. mededeeftngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BI) contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 20 Maart (Havas). De Fransche Senaat heeft Zondagmiddag het ontwerp op tie volmachten" voor de regeering behandeld. Minister-president Daladier hield een Sroote rede, waarin hij o.m. verklaarde: „Wij staan voor een ernstigen toestand, tire snel dramatisch zou kunnen worden. Onze plicht is er het hoofd aan te bieden •bet energie, vastberadenheid en moed." sPr. verklaarde niet te betreuren zijn krach je gedurende verscheidene maanden gewijd te tebben aan het doen wijken van de oorlog,s- j^iging. Misschien omdat Frankrijk dit voor bid heeft gegeven aan Europa en de wereld, <at Frankrijk in een loopgraaf staat, waaruit e' niet kan komen. indaag zijn de accoorden van München ^ggevaagd, het Fransch-Duitsche accoord is ïemietigd. Öaladier verklaart vervolgens met welk een hartelijke ontroering Frankrijk getuige is ge lest van de verdwijning der Tsjechische natie staande applaudisseert de Senaat langen tijd. ^ldra zal men misschien het hoofd moeten 'aden aan verschrikkelijke gebeurlijkheden. *hdat de regeering dat weet, vraagt zij bijzon- ^ere volmachten, die haar in hun geheel moe fti worden toegekend. ^Vij staan in den storm, aldus spreker, en wij tillen er niet uitkomen dan door onzen wil en at de middelen, die de toestand eischt. E>e kabinetsraad zal nog hedenavond de on ontbeerlijke maatregelen vaststellen. De minis- vrraad zal ze morgen ratificeeren. Het heil des jtiderlands gaat voor de gerieven der burgers, ja arbeidersklasse antwoordt reeds op onzen hoep. *h de genationaliseerde industrieën werkt reeds 48 en 50 uur. De regeering wil, wan- (hf dat noodig is, eveneens een versneld ar- r'dstempo aan de particuliere industrie op- hgen. 2ij wilniet onderhandelen in een commissie ,n Uren en uren praten, telkens wanneer de ti°rtsnellende gebeurtenissen snelle en doeltref- bde maatregelen zullen eischen. Vervolgens leest Daladier het eene artikel jj~°r, waaruit het ontwerp op de volmachten haat. De beide eerste alinea's worden met tj opsteken van handen door een zeer krach- S® meerderheid aangenomen. ïen slotte neemt de senaat het geheele Ontwerp aan met 286 tegen 17 stemmen. b MADRID, 20 Maart. (Havas). De rede Van Besteiro, die Zaterdagavond per radio h Uitgezonden, heeft te Madrid een hoop- v°He stemming gewekt. Men wil thans al gemeen een eervollen vrede. Als de grond lagen voor een dergelijken vrede kunnen ^°rden gelegd, zullen de wapens met vreug- Worden neergelegd. minister van Binnenlandsche Zaken van 0'J nationalistische Spanje, Serrano Suner, die bet oogenblik te Saragossa vfertoeft, heeft rklaard, kennis te hebben genomen van Juli- Besteiro's radio-oproep, waarin deze mede- 0» ^e' bat de verdedigingsraad van Madrid Verhandelingen met generaal Franco wil Vj.bkftoopen ter bereiking van een eervollen 'be. Suner voegde daaraan toe, dat de natio- "stische regeering slechts een vrede kan vaarden, die de overwinning van Franco kegelt. De gaande en komende man. De aanko mst te Londen van Sir Neville Henderson, den Engelschen ambassadeur in Berlijn (links) en het vertrek van den Duitschen ambassadeur in Londen, dr. von Dirksen, naar Berlijn (rechts) LONDEN, 20 Maart. De Zondag heeft geen bijzondere verrassingen of ontwikkelingen van politieken aard gebracht. In Downingstreet heeft den geheelen dag een buitengewone acti viteit geheerscht. Het was een komen en gaan van ministers en gezanten. Voor Chamberlain begon de Zon dag met een ontvangst van minister Kingsley Wood. Naderhand kwam de minister van Handel, Oliver Stanley, eveneens naar Downingstreet 10, de ambtswoning van den premier. Hali fax en zijn staatssecretaris Cadogan namen eveneens aan de besprekingen deel, die eerst kort na één uur ein digden, Des middags voerde Chamberlain besprekingen met den minister van de Dominions, Inskip, en met Sir Horace Wilson, Lord Chatfield, de minister voor de coördinatie van de Defensie voegde zich bij dit drietal. Terwijl Chamberlain met zijn ministers con fereerde ontving Lord Halifax verscheidene ge zanten. Des morgens had de Fransche gezant Corbin reeds een bezoek aan Halifax gebracht. Lord Halifax confereerde des middags ach tereenvolgens met Maisky, den Russischen ge zant, en Sir Neville Henderson, Britsch gezant te Berlijn, die juist vandaag was teruggekeerd en drie kwartier bij Halifax bleef. Ook Sir John Simon nam aan de besprekingen in Downingstreet deel; Sir Samuel Hoare had een lichte griep. Chamberlain ging later in den middag naar Buckingham Palace, waar hij door den Koning in audiëntie werd ontvangen, die Zondag van zijn buitenverblijf was teruggekeerd. Deze bespreking duurde ruim een uur. Intusschen heeft de spanning in Europa geen invloed op de voorbereidingen, die te Londen getroffen worden voor een hartelijke ontvangst van den president der Fransche Republiek op Dinsdag a.s. De straten zijn reeds vroolijk versierd met de tricolore en de bladen zijn het er over eens, dat de huidige gebeurtenissen alleen nog maar meer den nadruk leggen op de bijzondere be- teekenis van het bezoek. Onder het hoofd „Entente cordiale et active" schrijft de Observer: het Fransche en hetBrit- sche volk staan thans, zooals zij in 1914 ston den, als leiders van de grootste politieke zaak, welke de menschheid kent, de verdediging van de vrijheid. Aan den vooravond van Lebrun's komst heeft Hitier allen schijn van zich ge worpen e'n zich vertoond als het onveranderd symbool van Duitsche bedreiging van de men- schelijke vrijheid. Deze week zal te Londen de entente zoowel haar hartelijkheid als haar be reidheid om het erfdeel van den vrijen mensch te verdedigen nog versterken. Deze commentaar is wellicht van bijzondere beteekenis, daar de „Observer" tot dusverre steeds de leiding had bij het bepleiten van de mogelijkheid van „een redelijke toenadering tot Duitschland." Onze correspondent te Londen seinde ons hedenmiddag: Het Britsche kabinet is om half elf bij eengekomen en aangezien Lord Halifax in het Hoogerhuis belangrijke verklaringen zal afleggen, is het onwaarschijnlijk, dat men voor dien tijd iets definitiefs verne men zal. omtrent de door de regeering te volgen gedragslijn. Men verwacht zelfs niet, dat Lord Halifax vanmiddag een volledig constructief program ma kan ontwikkelen, tenzij er meer met zeker heid is bekend geworden omtrent den waren stand der DuitschRoemeensche verhoudin gen. Minister Chamberlain zal in het Lagerhuis spreken. Van nog grooter belang is de vraag, welke antwoorden de Britsche regeering ontvangen zal uit de verschillende Europeesche hoofd steden, die door haar hierover gepolst zijn of en in hoeverre zij bereid zijn met Engeland en Frankrijk samen te werken in het belang van de kleine staten, die door Duitsche aanvals plannen bedreigd zouden kunnen worden. Onder deze hoofdsteden neemt Moskou na tuurlijk de voornaamste plaats in. De Sovjet ambassadeur heeft gisteren een onderhoud van meer dan een half uur met Lord Halifax ge had en deze heeft hem verzocht aan zijn re geering te vragen, wat deze bereid is te doen om een Duitschen aanval op Roemenië tegen te gaan. Ook met de Balkanstaten is de regeering in contact. Tot Hongarije schijnt zij zich niet ge wend te hebben en klaarblijkelijk neemt de regeering aan, dat dit land niet bereid is Duitschland in eenig opzicht tegen te wer ken. Roemenië heeft Zaterdag door zijn gezant te Londen duidelijk te kennen gegeven, dat de vraag, of het gedwongen zal zijn zich aan Duit sche voorwaarden te onderwerpen, op de eer ste plaats hiervan afhangt, of de Britsche re geering bereid is het tegen diplomatieke of militaire overweldiging te steunen. Het eind-besluit van de Britsche regeering zal voor een deel zeker afhangen van de hou ding, die de aan Roemenië grenzende landen aannemen. Terwijl het vanzelf spreekt, dat de Britsche buitenlandsche politiek thans een al- gemeene verandering ondergaat, is het nog niet duidelijk welken vorm deze in de praktijk zal aannemen. Zooals wij Zaterdagavond reeds seinden, is nog geen definitieve beslissing genomen ten aanzien van de vraag, op welk punt Engeland, in vereeniging. met andere landen, een halt zal toeroepen aan den verderen Düitschén op- marsch. De beslissing hierover hangt niet alleen van Engeland af. Bovendien koestert men de hoop, dat Duitsch- ■X - I -M Neville Chamberlain, de Engélsche minister-president, tijdens zijn groote rede be treffende den internationalen politieken toestand, welke hij te Birmingham hield VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEEEE LAND: ss meest zwaar bewolkt met eenige buien, matige tot krachtige, later tijdelijk storm- achtige, Zuidwestelijke tot Noordweste- lijke wind, weinig verandering in tem- peratuur. Zon op. 6.06 onder 18.09 Licht op 18.40 Maan op. 5.30 onder 17.55 21 Maart N. M. j| Fnlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli land, indien het zich ervan bewust is, dat een groot deel van Europa een vereenigd front vormt, wel zal inbinden. Wat dit laatste aangaat, worden geruchten verspreid, die misschien overdreven, maar in ieder geval voorbarig zijn. Zij hebben hierop be trekking, dat de ^egeering pogingen aanwendt tot het sluiten van een definitief bondgenoot schap, niet alleen met Frankrijk en Rusland, maar ook met andere Europeesche landen, met het doel verdere Duitsche aanvalspogingen te gen te gaan. Ofschoon de landen, tot welke de regeering zich gewend heeft, zeker niet alle de mocratisch zijn, bijv. Rusland, zou deze poging toch onder democratische leuze plaats hebben en ook gericht zijn op landen zooals Scandina vië en Nederland, die zich steeds buiten alle Europeesche verwikkelingen gehouden hebben. Dit is vermoedelijk onjuist. Maar wel wordt er ongetwijfeld een krachtige actie gevoerd ten gunste van de vorming van een machtig front tegen Duitschland. En in dit verband noemde de „News Chronicle" behalve Frankrijk, Rusland, Polen, Turkije, Roemenië en de Balkanlanden, ook Nederland. Wij mogen evenwel aannemen, dat de oogen- blikkelijke pogingen der regeering gericht zijn op de landen van Oost- en Zuid-Oost-Europa. Ofschoon, indien het direct gevaar wijken mo ge, de onmiddellijke terugkeer verwacht mag worden tot het stelsel van collectieve veiligheid, waarin de kleine mogendheden in West- en Noord-Europa op de eerste plaats betrokken zouden zijn. Terwijl te Londen nu de toestand als hoogst ernstig beschouwd wordt, aangezien - niemand weet, wat men verder van Hitier verwachten kan, is de algemeene stemming v.eel minder ge drukt dan gedurende -de Septembercrisis, hoe wel men erkent, dat thans een tweede overeen komst door vergelijk onmogelijk schijnt, indien Hitier opnieuw een dreigende houding aan neemt. Zoolang evenwel niet gezinspeeld wordt op de mogelijkheid, dat het bezoek van den Fran- schen premier Lebrun, die morgen te Londen verwacht wordt, niet zal doorgaan, voorziet men geen onmiddellijk gevaar. Neville Chamberlain heeft een lang radio telefoongesprek gehouden met den minister president van Australië, Lyons. Deze heert daarop een buitengewone bijeenkomst van net kabinet bijeengeroepen, ter bespreking van den toestand in Europa. De höcge commissaris voor Australië, Stanley Bruce, die met vacantie in Australië vertoeft, zal deze vergadering bij- i wonen. MOSKOU, 19 Maart. (Havas). Litwinof, de Russische minister van Buitenlandsche Zaken, heeft den Duitschen ambassadeur, Von der Schulenburg, die hem in kennis stelde van de aanhechting van Bohemen en Moravië, medegedeeld, dat de Sovjet- regeering weigert de aanhechting van Tsjechië en Slowakije bfj Duitschland te erkennen. Zij beschouwt het Duitsche optreden als een daad van willekeur, geweld en agressie en is van meening, dat het besluit van Hacha en Chvalkowsky geen constitutio- neele waarde heeft. Deze worden snel in het bloed opgenomen Moskou weigert de annexatie van Bohe men en Moravië door Duitschland te erkennen. Ee% Zondag van drukke politieke bedrij vigheid te Londen. Fransche Senaat neemt de volmachten- wet aan. Hitler in Berlijn teruggekeerd. Troepenbewegingen in Roemenië. Washington acht den Duitschen aanval op Tsjecho-Slowakije onwettig. Hudson te Warschau aangekomen. Geheime zender van ,,De Aethergeuzen*" te Liisse in beslag genomen. Zeven arres-' taties verricht. Zware slag voor de K.L.M. De heeren Guilonard en von Baumhauer bij vlieg ramp in Amerika omgekomen. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Nederlandsch elftal verliest in Antwerpen verdiend met 54. De Leeuw biljartkampioen 7 1/2 van Nederland. WARSCHAU, 20 Maart. (D.NBJ. Tijdens een schooluitstapje is een ontstellend onge luk gebeurd. 45 kinderen begaven zich met hun onderwijzer op het dunne ijsdek van een meer in Wolhynie. Het ijs brak en alle kinderen vielen in het water. Met gevaar voor eigen leven gelukte het den onderwijzer drie kinderen te redden, de 42 andere kin deren verdronken. De bewoners veSi alle omliggende dorpen zijn opgeroepen om de lijken te bergen. BOEKAREST, 19 Mrt. (Reuter). De "wegen in de Noord-Westelijke districten van Roe menië zijn vol troepen, die zich met spoed naar de grenzen van de Karpatho-Oekraïne en Hongarije begeven. Ofschoon men er in officieele kringen den nadruk op legt, dat er geen algemeene mobilisatie is, is een groot aantal mannen opgeroepen, om zich bij hun regimenten te voegen. De extra-troepen, die naar de Roetheensche grens worden gezonden, schat men op 90.000 tot 100.000 man. Deze maatregelen zijn, naar men meent te weten, niet slechts genomen in ver band met den algemeenen internationalen toe stand, doch omdat de Roemeensche regeering het noodig oordeelt, ernstig rekening te houden met de berichten omtrent een opmarsch van Duitsche troepen door Slowakije naar Roethenië. In 't binnenland is de atmosfeer in vergelij king met gisteren eerder iets minder gespannen. De handelsbetrekkingen met de Duitsche dele gatie duren voort en men meent te weten, dat zij tegen Dinsdag kunnen leiden tot een ac coord van meer beperkt karakter dan de recente berichten en omtrent Duitsche economische eischen aan Roemenië deden veronderstellen. De verschillende aoor de Britsche pers ge publiceerde berichten over een Duitsch ultima tum aan Roemenië hebben te Boekarest een levendige verwondering gewekt. In officieele kringen spreekt men deze berichten krachtig tegen. Niettemin is het publiek zeer veront rust. De Roemenen moeten, aldus is de opvat ting, zonder reserve kunnen rekenen op hun bondgenooten en vrienden, om een positie van gelijkheid in te kunnen nemen bü de econo mische en politieke besprekingen met Duitsch land. De ontwikkeling der openbare meening in Joego-Slavië, Polen en zelfs Bulgarije heeft te Boekarest bevrediging gewekt. Men verheelt zich echter niet, dat het thans op snel handelen aankomt. De houding van Hongarije is niet be kkend: deze blijft onbetrouwbaar. CHICAGO, 19 Maart (Reuter). In een Zon dagmiddag gehouden radiorede heeft Benesj verklaard: De onafhankelijkheid van Tsjecho- Slowakije is niet vernietigd. Tot mijn laatsten ademtocht zal ik voor mijn volk en zijn rech ten blijven vechten, en ik ben er zeker van, dat het trotsch als het altijd is geweest op zijn geschiedenis en vrijheid, tenslotte er weer boven op zal komen. Ik weet, dat in de geschiedenis brute kracht na zulk een verschrikkelijk en lomp machtsmisbruik steeds ten val is gekomen. Duitschland heeft verklaard, dat dit alles ge daan is uit naam van den vrede in Europa. Het is de vrede van het kerkhof. Benesj besloot met een beroep te doen op de democratieën, om „gereed te staan voor een conflict en sterk te zijn." Benesj maakte geen melding van eenig plan voor een in de Vereenigde Staten te vormen voorloopige Tsjechische regeering, welke, naar Janovsky, de Tsjecho-Slowaak- sche consul te Los Angeles, had verklaard, door Benesj zou worden gevormd. JERUZALEM, 20 Maart. (Reuter). De Jood- sche nationale raad heeft medegedeeld, dat de 24-urige algemeene staking der Joden, die van daag zou beginnen, in afwachting van de .publicatie der Britsche voorstellen is uiteestfiW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1