n Mieuwe fiets?? tram Washington acht „Duitschen aanval" onwettig Twee luchtvaart-pioniers verongelukt Zware slag voor de ICL.M. Drukte in de hoofdsteden Londen sloeg weer een weekeind over KOMfcN EN GAAN Handen af van Midden-Europa Hitler in Berlijn teruggekeerd /r HUDSON TE WARSCHAU AANGEKOMEN BOHEMENS ANNEXATIE NIET ERKEND R0ETHENIË GEHEEL BEZET? D'E' IN DE PIJP. MAANDAG 20 MAART 1939 Verongelukte machine vol deed aan gestelde eischen Influenza Buitenlandsch overzicht Speculeer niet! Beleg Uw geld veilig. Koop 'n Burgers I DEVENTER ROERMOND Bij een proefvlucht met een geheel nieuwe Boeing-stratoliner nabij Seattle in Amerika zijn de heer P. Guilonard, onder-directeur van de K.L.M., en ir. A. G. von Baumhauer om het leven gekomen. Boven de bergen was een defect aan de machine ontstaan, met gevolg, dat het toestel in een ravijn terecht is gekomen en geheel is vernield. In totaal zijn tien personen bij deze ramp om het leven gekomen. Vliegtuigbouw vrijwel op voet van oorlog a W£DJTRIJD VERLOREN.. MAAR Een welkomstwoord van maarschalk Göring Belangwekkende vondst in Egypte De historische gebeurtenissen, welke zich in Midden-Europa afspelen, hebben op vele toeschouwers van verre en van dichtbij een welhaast ver bijsterende uitwerking. Met zorg en spanning vraagt men zich af, wanneer en of er een einde zal komen aan de ov errompelende machtsverschuivingen, welke tot nu toe gelukkig nog niet tot een wereldcatastrophe hebben geleid. Hoe adembenemend en verontrustend de erupties van het vulkanische Duitsch- land, dat steeds grootere en nieuwe ge bieden met de bruine en brandende lava van het nationaal-socialisme over stroomt, ook aan de beangstigde demo cratieën mogen toeschijnen, een vluchtig wenden van den blik uit de beklemmen de actualiteit naar het verleden is vol doende om de meer dan ooit noodige kalmte te herstellen. In den loop der geschiedenis zijn heel wat rijken, groote en kleine, gekomen en weer gegaan, rijken, die voor de eeuwigheid opge bouwd leken. En nu behoeven wij niet terug te gaan tot het geweldige Baby lonische Rijk, het Rijk der Pharaonen, tot het oude Hellas of het antieke Ro- meinsche Keizerrijk, wij kunnen ons be palen tot het door een genialen veld heer-staatsman ten koste van veel bloed en tranen geforceerde Napoleontische Rijk, dat binnen twintig jaren tijds werd opgetrokken en weer ten gronde ging. Er is nu eenmaal geen mensche- lijke macht ter wereld hoe zeer zij ook waant in alles en aan allen de wet te kunnen stellen die zich niet vroeger of later moet onderwerpen aan de on ontkoombare wet der vergankelijkheid. De tragische, in snel opeenvolgende étappes voldongen afbraak en vernieti ging van Masaryk's levenswerk hebben weer eens voor de zooveelste maal op treffende wijze de waarheid van Chris tus' woord, dat geen rijk kan blijven bestaan, dat in zichzelf verdeeld is, be vestigd. Hadden de vrijheid en zelfstan digheid lievende Tsjechen en Slowaken elkander in loyale samenwerking en eer lijke principieele eensgezindheid kunnen vinden, wellicht zouden zij thans niet hun vrijheid en zelfstandigheid ver speeld hebben aan de machtsbegeerte van hun tot hoogen beschermheer ver heven grooten nabuur. Zij zijn nu den zelfden weg gegaan als het Oostenrijk, waaruit zij zich indertijd hebben los- geworsteld. Of de katholieke Slowaken, die twintig jaar lang te vergeefs volle dige autonomie van de Tsjechen eisch- ten, gelukkig zullen worden met den staat van volslagen afhankelijkheid, waarin zij thans zijn gebracht, zal de toekomst moeten, leeren. Zooals de toe komst óók zal moeten leeren, of Hitier door de inlijving van niet-Duitschers bij het Derde Rijk niet een haard van onrust heeft binnengehaald, waaraan ook andere ontevreden elementen zich zullen kunnen warmen in de hoop op en ter voorbereiding van een Vierde Rijk. Al moeten wij erkennen, dat bij de te genstellingen tusschen Tsjechen en Slo waken er óók zijn geweest van gods- dienstigen aard, en de omstandigheden en verhoudingen het min of meer van zelfsprekend maakten, dat priesters als leiders van de Slowaken optraden, moe ten wij het terwille van het aanzien van de Kerk en haar bedienaren bij al te gemakkelijk en onrechtvaardig genera- liseerende niet-katholieken betreuren, dat geestelijken bij den ondergang van Tsjecho-Slowakije een actieve politieke rol hebben gespeeld. Van nationaal-socialistische zijde zal dit keer wel niet het zgn. politieke katholicisme worden aangevoerd als een schandpaal voor Mgr. Tisso en Mgr. Volosin, maar dat verandert niets aan onze meening en gevoelens in deze aangelegenheid. WARSCHAU, 19 Maart. De Britsche on derminister voor den Buitenlandschen Handel, Hudson, is Zondag in de Poolsche hoofdstad aangekomen, zonder zijn reis onderweg onder broken te hebben. De Britsche minister aldus Havas zal niet slechts met economische deskundigen overleg plegen, doch ook met den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek; hieruit blijkt, dat zijn reis niet uitslui tend een economisch, doch ook een politiek karakter draagt. Reuter meldt nog, dat o.a. gesproken zal worden over cxportcredietga- ranties en over een regeling, waardoor Polen gemakkelijker toegang verkrijgt tot koloniale grondstoffen Te Vreeswijk reed, toen de chauffeur voor een wielrijder wilde uitwijken, een auto te water. De vier inzittenden kwamen om 't leven Amerika met een economisch offensief tegen Duitschland begonnen WASHINGTON, 20 Maart. (Havas). Het antwoord der Amerikaansche regeering op de Dnitsche mededeeling van de bezetting van Bohemen en Moravië zal deze week overhandigd worden. Volgens mededeelin- gen uit officieuze kringen zal het document een formeele veroordeeling van den „Duit schen aanval" bevatten en verklaren, dat de regeering der Vereenigde Staten de wet tigheid daarvan niet erkent. Men begint in Amerika reeds economische maatregelen tegen Berlijn te treffen. Zoo wordt het besluit tot het heffen van buitengewone rechten op den invoer van Duitsche artikelen in gezaghebbende kringen beschouwd als een eerste uiting van een economisch offensief te gen het Duitsche economische stelsel. Men geeft uiting aan de hoop, dat de andere democratische staten met de Vereenigde Sta ten zullen samenwerken aan een internatio naal economisch programma ter bestrijding van de gevolgen van het Duitsche systeem voor den internationalen handel. Op een bijeenkomst van industrieelen is een plan tot overbrenging der voornaamste Tsje chische industrieën naar Amerika bestudeerd. Di' zou gelden voor Lax' glas- en juweelennij verheid, enz. Een commissie heeft overwogen meer dan 500 Tsjechische technici over te la ten komen, die 7500 Amerikaansche arbeiders zouden moeten inwijden in de geheimen der speciale Tsjechische fabricagemethoden. Jan Masaryk, oud-Tsjechisch gezant te Londen, heeft alle lezingen, die hij in April zou houden, afgezegd. Hij verklaarde begin April naar Londen te zullen terugkeeren. De republikeinsche afgevaardigde voor Ohio, George Bender, heeft verklaard, dat hij het Huis zal voorstellen „onmiddellijk te handelen en alle economische en politieke betrekkingen met het Duitsche rijk te verbreken". Hij zal voorstellen, dat Wilson niet naar Duitschland terugkeert, dat het geheele gezantschapsperso- neel teruggeroepen zal worden en dat de ge heele invoer uit en de uitvoer naar Duitsch land worden stopgezet. „Dit antwoord zal Hit- Ier begrijpen," aldus Bender. In Congreskringen wordt de verklaring van Sumner Welles eenstemmig goedgekeurd. Zoo heeft de leider der democraten, senator Barkley, als zjjn meening te kennen gegeven, dat alle volken de Duitsche daden veroordeelen en dat het noodzakelijk is, dat Roosevelt zoo spoedig mogelijk zijn volledige vrijheid van handelen op het gebied dei buitenlandsche po litiek terugkrijgt en dat de neutraliteitswet, dip deze vrijheid beperkt, herzien wordt. Zelfs de senatoren, die het standpunt der isolatie voorstaan, veroordeelen de daad van Hitier. Johnson, republikeinsch senator voor Californië, noemde den inval in Tsjecho-Slo wakije „een daad van banditisme". In regeeringskringen wordt medegedeeld, dat de vliegtuigproductie en de opleiding van vlieg tuigbestuurders vrijwel op voet van oorlog ge bracht zullen worden. Jaarlijks zullen 20.000 gegadigden hun eerste opleiding voor de lucht macht kunnen krijgen. Toch blijft Hongarije nog n reservisten- oproepen n- BOEDAPEST, 20 Maart (Havas) Het Hongaarsche telegraaf-agentschap meldt, dat volgens een door den chef van den ge- neralen staf gepubliceerd bulletin de be zetting van Roethenië voltooid is en dat het militaire bestuur in het gebied is inge voerd. Ondanks deze mededeeling vinden de mobi- lisatiemaatregelen voortgang. Drie feiten trek ken te Boedapest de aandacht: 1. nog steeds worden reservisten opgeroepen; 2. Boedapest is blijkbaar in staat van passieve verdediging gebracht, zooals ook het geval was op 7 Octo ber, aan den vooravond der besprekingen met de Slowaken te Komarom; 3. de ministerraad is gistermiddag in buitengewone zitting bijeen gekomen om de houding der regeering vast te stellen in het vraagstuk van autonomie der Karpathische Oekraine. In bevoegde kringen wordt intusschen ver klaard, dat het aantal opgeroepen reservisten niet de cijfers overschrijdt, die voor de bezet ting van de Karpatho-Oekraine voorzien waren, en dat de voorzorgsmaatregelen, zooals de be scherming van zekere gebouwen In de hoofd stad, slechts met deze bezetting in verband staan. Het verongelukte Boeing-toestel was een passagiersvliegtuig, dat voor stratosfeervluchten bestemd was. Het maakte een proefvlucht, waaraan verscheidene luchtvaartdeskundigen, onder wie de twee Nederlandsche experts, deelnamen. De ramp geschiedde nabij Older in den staat Washington, een verlaten streek ten Zuidoosten van Seattle, waar de Boeing-fabrieken gevestigd zijn. Het toestel kwam in een ravijn terecht en werd totaal vernield. Het was het eerste Boeing-vliegtuig van dit soort. Het had vijfhonderd duizend dollars gekost. Volgens een verklaring van een ooggetuige is de staart van het vlieg tuig los geraakt en is het toestel in een vrille naar beneden gestort. Het verongelukte toestel Het betreft hier waarschijnlijk de eerste Boeing 307 van een serie, die later gereed is gekomen dan men aanvankelijk had ge hoopt. Op Oudejaarsdag ging het proto type voor de eerste maal de lucht in. Se dertdien zijn er tal van proefvluchten mee gehouden en in Februari had het toestel al meer dan 30 vluchten gemaakt en had in elk opzicht aan de gestelde eischen en de hooggespannen verwachtingen voldaan. Over de viermotorige Boeing 307, met her metisch gesloten cabine, die het mogelijk maakt, op zeer groote hoogte, tusschen 6000 en 7000 meter, te vliegen zonder de gebruikelijke nadee- Uge gevolgen voor de inzittenden, waardoor dit vliegtuig den naam „Stratoliner" verwierf, is al veel geschreven. De eerste twee zouden be stemd zijn voor de Pan American Airways en uitgerust worden met een systeem van door compressors op de motoren samengeperste Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou door keel, borst en rug m te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert congestie, vergemakkelijkt de ademhaling en helpt spoedig. Het afgeloopen weekeinde heeft de afwikke ling gezien van de zaken, die uit de gebeur tenissen van de vorige week voortvloeiden. Te Londen sloeg men aan het beraden; een onge bruikelijke bezigheid voor een Britsch kabinet dat aan het Engelsche weekend hecht, doch daar is men er langzamerhand aan gewend geraakt van tijd tot tijd het genoegen van de vrije uren op te moeten offeren aan een bestu deering van de jongste Duitsche escapades. Uit de hevige drukte, die Downingstreet Zon dag vertoonde, valt evenwel weinig definitiefs af te leiden. Chamberlain bezocht in den mid dag Koning George, een duidelijk teeken, dat hij ernstige voornemens heeft. Vandaag komt de Britsche ministerraad bijeen, en daarna zal het parlement de verklaringen van den pre mier en Lord Halifax aanhooren; tot dan blijft de Britsche activiteit in geheimzinnigheid ge dompeld. Het is mogelijk, dat de prime minister overgaat tot een wijziging van zijn kabinet In den zin van de koppigste conservatieven. Ern stiger, en van veel wijder strekkende beteekenis zou het zijn, wanneer Chamberlain het politieke plan ter uitvoering zal gaan brengen, waarvan door verscheidenen gesproken werd: het vor men van een anti-Duitsche coalitie. Wanneer men de „Times", die in September de groote Britsche vriendin van de Wilhelmstrasse was, thans voor een poïitiek van omsingeling hoort pleiten, dan komt het vermoeden op, dat Cham berlain het inderdaad, na met de gezanten overleg gepleegd te hebben, daarop wil aan sturen. Welke ingrijpende veranderingen dit in de politieke constellatie van Europa tengevolge kan hebben, is duidelijk. Een uitstekenden indruk maakten de gebeur tenissen in het Luxembourg, waar de Fransche Senaat vrijwel unaniem kan men de tegen stemmers nog oprechte Franschen noemen? Daladier zijn volmachten gunde. Anders dan de Kamer, die het onwaardig schouwspel van par tij-politiek en prinzipienreiterei najagende te- leurgestelden ten beste gaf, besefte de Senaat, dat in deze uren er maar één demonstratie de juiste is: die van eensgezindheid. Ongetwijfeld droeg daartoe bij, dat Daladier, anders dan in de Kamer, toen hij nog op de nadere precisee ring van de Britsche reactie moest wachten, een ongemeen scherpen toon aansloeg: de con stateering van de vernietiging der overeenkom sten van Muenchen en Parijs, en de niet-erken- nfng van den nieuwen status, waarin Bohemen en Moravië gedrongen zijn, toonde duidelijk, dat de Quai d'Orsay niet van plan is zich blijvend bij de Duitsche veroveringen neer te leggen. „Er is geen oorlog, maar vrede is het OGk niet meer" zeide Pichot, er. in deze woorden vindt men de situatie bijna beangstigend juist weer gegeven. Berlijn haalde Zondagavond den Fuehrer als den „vredevorst" in, hetgeen, zacht gesproken, van een zonderlinge mentaliteit getuigt. Had de Wilhelmstrasse tegen het einde der vorige week nog het parool uitgegeven de buitenland sche reacties met voorzichtigheid tegemoet te treden, thans, nu Europa zijn verbittering niet meer onder officieele plichtplegingen ver bergt, roept de Voelkischer Beobachter uit: „Handen af van midden-Europa" aldus het laatste beetje schijn afleggend, waarmede de Duitsche politiek zich tot dusver tooide. Her blad heeft ook geen reden meer die maskeering intact te houden, daar de stappen, door de groote mogendheden te Berlijn gedaan, aan toonden, dat zij zich van de Duitsche beloften en voorwendsels niets meer aantrekken. In ant woord daarop dreigt Berlijn met de opzegging van het vlootverdrag met Londen dat kan er nog Wel bij. Wel tracht Berlijn met een officieuze nota aan de pers de kleine nabuurstaten „gerust te stel len": indien zij zich niet in een coalitie laten opnemen (behalve dan in de z.g. „anti-komin- tern"-coalitie) dan hebben zij niets te vreezen. Een regelrechte intimidatie, waartegenover niets staat: want in welke hoofdstad zal men nog waarde toekennen aan beloften, te Berlijn gedaan? Het is niet de schuld van de anderen, dat het vertrouwen volkomen vernietigd is. In elk geval zal Roemenië zich niet gerust gesteld voelen. Zonderlinge en hardnekkige ge ruchten hebben over dit land de ronde gedaan wij zullen ze laten voor wat ze zijn, er slechts aan herinnerend, dat het met Praag verleden jaar op vrijwel gelijke wijze begonnen is. Koning Carol zou in elk geval vertrouwen op zijn bondgenooten, indien Londen en Parijs hem steunen; slechts Boedapest wordt wantrou wend aangezien, en terecht. In dit land, dat zich toch reeds zoo afhankelijk gemaakt heeft van het Derde Rijk, gaan merkwaardige stem men op, die een vergaande aansluiting bij het Derde Rijk bepleiteneen volledige terugkeer dus naar den toestand vóór 1914. Zoover, vree- zen wij, zullen zijn naburen het nooit laten komen, ook zijn vriend Polen niet, welks pre sident gisteren droogweg alle „beschermers" afWees, lucht, waardoor ook tot op zeer groote hoogte binnen de romp een luchtdruk zou blijven heer- schen als op ca. 3000 meter, zoodat alle nadee- len van het op groote hoogte vliegen onder vangen konden worden, met behoud van alle voordeelen, n.l. een grootere snelheid en het vliegen in luchtlagen, waar meestal een gun stige weersgesteldheid heerscht, zoodat de Ame rikanen deze toestellen juister dan de uitdruk king stratosfeervljegtuigen, karakteristiek „over-weather"-vliegtuigen noemen. De Boeing biedt plaats aan 33 passagiers; des nachts, met slaapaccommodatie, aan 25 passa giers, en heeft een ruime keuken en twee kleeo- en toiletkamers aan boord. Ze is uitgerust met vier Wright Cyclone G. 102-motoren van 110O p.K. elk en heeft een maximumsnelheid van ca. 390 K.M. per uur. Naar wij vernemen bestond bij de K.L.M., die naar men weet voornemens is proeven te nemen met de nieuwe Douglas D.C. 4 In den Indië-dienst, wanneer deze versneld wordt door eventueel ook des nachts door te vliegen, ook groote belangstelling voor deze stratoliner, waarin men eveneens groo te mogelijkheden meende te zien voor ver snelling van den Indië-dienst. Het onverwachte verlies van dc hecrcn Guilonard en Von Baumhauer, die by het ongeluk van dc stratoliner, een der nieuw ste machines van Boeing om het leven zijn gekomen, beteckent een zwaren slag voor de Nederlandsche luchtvaart. Als onderdirecteur van de K.L.M. was ae heer Guilonard een der onbetwiste leiders van het technische gedeelte van dit bedrijf en als zoodanig schier onvervangbaar. Ir. von Baumhauer trad in 1921 in dienst bij den rijksstudiedienst voor de luchtvaart en heeft als zoodanig, evenals de heer Guilonard, de* geheele ontwikkeling van den vliegtuigbouw, van de nog primitieve toe stellen en motoren uit die dagen tot de ge- perfectionneerde luchtreuzen van thans, meegemaakt en gevolgd en als begaafd ingenieur en deskundige zelf een belang rijk aandeel in deze ontwikkeling gehad. Zwaar is dan ook het verlies voor de K.L.M. zoowel als voor den rijksluchtvaart dienst, welks directeur, de heer Van Ede van der Pais, die Zondagmorgen de direc tie der K.L.M. op het hoofdkantoor namens den minister van Waterstaat deelneming kwam betuigen met het geleden verlies, zelf diep onder den indruk is van den slag, die zijn eigen staf heeft getroffen. P. Guilonard Pieter Guilonard werd op 11 Juni 1895 te Brielle geboren, waar hij de H.B.3. bezocht en vervolgens de marine-machinisten-school te Hellevoetsluis, welke inrichting hij in 1913 ver liet als adjunct-machinist bij de koninklijke marine. Nog voor het uitbreken van den oorlog werd hij in Indië gedetacheerd, vanwaar hij in 1917 naar Nederland terugkeerde en den rang bereikte van officier-machinist der tweede klasse bij den marine-stoomvaartdienst. Na af loop der mobilisatie werd hij, daar de jonge lucht vaart hem ten zeerste aantrok, overgeplaatst naar den marine-luchtvaardtienst, waar hij spe ciaal met technisch werk werd belast en ge- ruimen tijd als technicus op De Mok en De Kooi werkte, en vervolgens geplaatst werd bij de afdeeling vliegtuigbouw. In die dagen wer den in de fabrieken van Van Berkei's patent nog Vliegtuigen voor de marine gebouwd en de heer Guilonard werd belast met de controle op de aflevering van deze vliegtuigen. Tijdens de E.L.T.A. te Amsterdam kwam de heer Guilonard in contact met den heer Ples- man en toen in 1921 de K.L.M. een aantal Fok kers kocht en de heer Plesman besloot, onder houd en technische voorziening in eigen be heer te nemen, zocht hy den heer Guilonard aan om de leiding op zich te nemen van den technischen dienst. De technische dienst der K.L.M. begon zijn werkzaamheden met 20 man in een militaire loods op Schiphol, breidde zich uit en ging in 1922 naar Waalhaven. Toen eenige jaren ge leden de gemeente Amsterdam eenige hangars op Schiphol bouwde, die een ideale werkruimte boden voor den technischen dienst, werd deze in zijn geheel naar Schiphol overgebracht. Onder leiding van den heer Guilonard had deze dienst, die verscheidene honderdtallen aan personeel telt, zich in alle richtingen uitge breid. Behalve het gewone onderhoud der vlieg tuigen geschiedde er de geheele revisie der motoren in de groote motorafdeeling, waar alle reparaties kunnen worden verricht. Er is een speciale afdeeling voor Instrumenten en een voor electro- en radiotechniek. Met vooruitzienden blik bouwde de heer Guilonard den technischen dienst op tot een der beste diensten op dit gebied, waar over een luchtvaartmaatschappij maar kan beschikken, zoodat tal van andere lucht vaartmaatschappijen hun reparatie- cn re- visiewerk bij de K.L.M. laten verrichten. In Juni 1935 werd de heer Guilonard be noemd tot onder-directeur der K.L.M.. waardóór hij zoo mogelijk nog nauwer kwam samen te werken met den heer Ples man, die in hem een van zijn oudste en vertrouwdste medewerkers verliest. /rw A. von Baumhauer Albert Gillis von Baumhauer werd 10 October 1891 te Amsterdam geboren en bezocht daar de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, waarna hij studeerde aan de technische hooge- school te Delft. Reeds daar toonde hij veel belangstelling voor den vliegtuigbouw, die toen nog in een zeer jong stadium verkeerde. Na in 1916 zijn studie als werktuigkundig ingenieur beëindigd te hebben, studeerde hij nog een jaar te Zurich. Niet bevredigd met hetgeen hij hier geleerd had, volgde hij een practicum te Goettingen, onder leiding van prof. Prandtl. Nadat hij dus het peil van zijn kennis zoo groot mogelijk had gemaakt, trad hij in dienst van de N.V. Trompenburg vliegtuigen-fabriek. Douw* Eobert* EcMtt«i«che Hecre» - Bui Qwd-Hollamdsche PijpUbak Anno 1753 BERLIJN, 20 Maart. (D.N.B.) Zondag avond om 19 uur 30 is Hitier te Berlijn te ruggekeerd. Groote menschenmassa's juich ten hem toe op den weg van het station van Görlitz naar de rijkskanselarij. Op het station was hij ontvangen door Göring. von Ribbentróp, Göbbels, Funk en de leidende persoonlijkheden der party, van de weermacht en uit regeeringskringen. Onder de aanwezige0 bevonden zich ook de Italiaansche en Japansche ambassadeurs en de militaire attache's van It®" lië en Hongarije. Göring richtte een korte toespraak tot Hitler uit naam van het Duitsche volk. Na gewezen te hebben op den Anschluss en de aanhechting vaB het Sudetengebied, zelde Göring; En thans heeft het lot weer geroepen. Weer heeft de Führer dezen roep verstaan. „De beslissingen zijn gekomen uit een ontzag" lijk dapper en geloovig hart. De Führer heeft thans de veiligheid, den vrede, de heerlijkheid en de instandhouding van het Duitsche rijk Se' schapen. Het geheele Duitsche volk legt den hei" ligen eed af het geweldige, dat de Führer ge' schapen heeft, nooit los te laten, er kome, w»1 komen wil. Wanneer dit groote afgunst en wah' gunst heeft gewekt, wij staan daarboven." De Duitsche minister van Onderwys, RUSt> heeft Zondagavond, toen men de aankomst van Hitier afwachtte, voor de radio nog korte uiteenzetting gegeven over het Duitsche standpunt in zake de bezetting van Tsjech0' Slowakije. Noch Hitier, noch het nationaal-socialism®' zoo betoogde de minister, heeft de grondbeg'0" selen prijsgegeven. Daarentegen heeft Hitl®^ aldus deze minister, Duitschland en de werej^ van een groot gevaar bevrijd. Toen SlowaKU zich onafhankeiyk verklaarde, heeft de FührS ziende, dat Duitschland en de wereld °Pni®U0 bedreigd werden, ingegrepen en aan deze land® een nieuw politiek statuut gegeven. CAIRO, 19 Maart (Reuter). De Fran sche professor Montet van de universiteit van Straatsburg heeft te Tanis naby ZagaiS den nog heel ongeschonden zynden graf" kelder van Koning Pejsennes van de 22ste dynastie ontdekt. De hoogleeraar, die den grafkelder binnenging, zag daar op een kalksteenen alt de geheel van zuiver goud zynde sarcoph®, van den vorst liggen. Ernaast lagen twee rU met juweelen versierde geraamten. Brioton, de welbekende oudheidkundige c pert, verklaarde, dat de in den grafkelder 8^ vonden schatten alleen door die, welke Toetankhamens' graf werden gevonden, waarde overtroffen worden. .p De sarcophaag weegt niet minder dan ton en zou nog Zondagavond naar Tanis den overgebracht. Deze fabriek leverde in licentie de Spyhc1^ stellen voor de Nederlandsche militaire aviaLer Na de sluiting van Trompenburg ging de &e Von Baumhauer over als constructeur naar N.V. van Berkei's patent. „ef, Hier ontwikkelde hij den Van Berkel eendek met welk vliegtuig reeds de eerste studie maakt werd voor de verbinding Nederlai Indië. Daarna ging ir. Von Baumhauer te naar den rijksstudiedienst voor de luchtvaar Amsterdam in de functie van onderdirec Hier begon in het byzonder zijn wetenschap^ lyke carrière, welke van zeer grooten omv is geweest. rens'' Verbonden aan den rijksluchtvaartdi® welke werd gesticht in verband met de wyz'= in de keuringsprocedure voor burgeriyke lu öe- vaartuigen, werd de heer Von Baumhauer g noemd tot lid van de commisie tot bestudee van luchtvaartmaterieel. Ook hierin hee:ft baanbrekend werk verricht door zyn inzieth de verschillende vraagstukken van het 1° verkeer. ht- In de buitenlandsche wetenschappelyke ep. vaartwereld stond hij zeer hoog aangeschr Van het begin af had de zweefvliegspö" 1 'j- groote belangstelling en hy gebruikte 6 flpi driftig een groot deel van zijn vrijen tij" ep ook de jongere generatie belangstelling v0°^ex' kennis van de luchtvaart bij te brengen, ,(jp- scheidene zweefvliegclubs zyn door zijn i tief tot stand gekomen en in Amsterdam w ,el' een door hem opgerichte club voor den m bouw van zweefvliegtuigen onder zyn le1"1 vap Op grond van zijn ervaring by het kcure" nieuwe vliegtuigtypen had hem het vc bereikt, deel te nemen aan de studiereis Amerika, waar hy zich met nog een andere Nederlandsche deskundigen bc xc voor het bestudeeren van de vele nieuwe ducten, die de Amerikaansche vliegtuigin"' op het oogenblik in aanbouw heeft of markt brengt. gtcP' Ir. A. G. von Baumhauer was een der ee 1 zoo niet de eerste ingenieur in Nederlan°v jp reeds 25 jaar geleden, toen het vliegwezen ^pd» Nederland nog in de kinderschoenen 'gt/ onmiddellyk de waarde daarvan en de toe" mogelijkheden inzag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2