Oranje-verdediging doet België de zege cadeau Veel emotie en veel doelpunten Na spannenden strijd winnen de Belgen met 5-4 Geen ploegverband m Roode Duivels startten meer overtuiging met WX ïT Driemaal liepen de Nederlanders een ach terstand in, maar het vijfde Belgische int veroorzaakte de break down van het heele elftal doelpui - -EWSöw m NA 9 MINUTEN REEDS 1-0 Mi MAANDAG 20 MAART 1939 Een slechte beurt van v. Male. De voorhoede het beste deel van ons elftal België verdiende de overwinning Men vertrouwde elkaar niet St' Niet alles was slecht bij de Nederlanders! Het psychologische moment Zéljs CalcLenhove deelde ditmaal in de - misère De spelers Drie goals van Vente De tweede helft Gelijk 33 De Belgische keeper maakt een afwerend gebaar, doch hef schot van Nederlandschen voet heeft doel getroffen Vente verricht voor ons land de hattrick; Drager's eerste internationalegoal Ruststand 3—2 België leidt imArn W: Ép» WÊM ISP%> Hei Belgisch elfial, daf ie Anfwerpen een 54-overwinning behaalde op onze landgenooien, luisieri naar zijn volkslied voor den aanvang van den wedstrijd De stand gelijk Een buitenspel-doelpunt? Een strafschop voor Nederland ië leidt opnieuw Belgi De Juniores winnen met 2-1 Ook hier zeer matig spel Suit de sportwereld* (Van onzen eigen redactenr) Indien de zege op Hongarije zoo hier en daar bij het Nederlandsche Voetbalpubliek nog eenige hoop mocht hebben gewekt op een nieuwe glansperiode der Oranje-elf, dan is daarvan zeer zeker bij hen, die de ploeg gisteren in Antwerpen aan het Werk zagen, geen sprankje meer overgebleven. En als zoo vaak is het Weer niet de nederlaag, waarover wjj ontevreden moeten zijn, maar alleen het feit, dat die nederlaag op vol komen verdiende wijze terecht kwam aan de zijde waar zij heusch niet had behoeven te komen. Want de Belgen, hoe enthousiast en hoe vinnig zij ook speelden, waren zeker niet in staat ge weest evenveel doelpunten laat staan meer te scoren dan de Neder landsche stormlinie, wanneer er niet ®en middenlinie was geweest, waar Zoo goed als geen kracht van uit ging, en meer speciaal, wanneer het Oranjeteam niet had te kampen ge had met een achterhoede, die niet alleen verschillende fouten maakte, maar die zelfs zoo raar stond te schutteren, dat zonder aarzelen ver schillende doelpunten en daarmede °ok de nederlaag op haar naam kun- hen worden geschoven. v> staan dus voor het in de geschiedenis h ons Nederlandsche voetbal al heel onge uit ^a' achterhoede het zwakste ge- ne van de ploeg vormde. Juist het gedeelte, w c altijd onze kracht was en dat de schrik den Van eIken aanval, is nu de oorzaak gewor- bto' ^et Nederlandsch elftal de zoo vurig «eerde zege op België niet in de wacht kon i®6pen. ploegverband, dat was de plek waar de j^twerpsche schoen ons elftal' gewrongen heeft. alleen verstond men elkaar veelal maar r slecht of heelemaal niet, doch bovendien enkele sPe!ers zoo zwak gestart en ta- oen anderen langzamerhand zoozeer af, dat blil elkaar niet vertrouwde en zichzelf ver- illet achtte overal en nergens bij te springen, het gevolg natuurlijk dat zoo af en toe de wel eens aardig in het honderd liep. was een kolfje naar de hand van de ?en. Met hun bekend enthousiasme en hun °ombaren strijdlust hebben onze Zuiderburen 1 in den strijd geworpen. Over het algemeen er dan ook in de Belgische ploeg meer meer geestdrift vooral dan in de onze en hi was dan ook waarlijk niet voor niets, dat l^ariie al heel in het begin een achterstand l ehte. En toen reeds verdienden de Belgen voorsprong, zooals zij dien ook gedurende Wedstrijd zoo dubbel en dwars verdienden l ^oals hun ook de eindzege volkomen toe- ^en zou uit dit relaas kunnen opmaken, dat Vjn0Ver he Nederlandsche spelers maar bitter Soeds te zeggen hebben. Inderdaad. En- t^asiast kunnen we in geen enkel geval zijn, hat er in het geheel niets goeds van de tv ®r,anders valt te zeggen, is toch wel wat ^dreven. ie hebben wij de grootste bewondering voor Zij,. waarop het elftal drie maal achtereen t c' erstand inliep, een maal zelfs een ach- (n i van twee doelpunten weer nivelleerde h -h nog een vierde maal scoorde, nadat de n den tweeden gelijkmaker prompt met hieuw doelpunt beantwoord hadden. Toen leefde de hoop weer volop in het kamp der circa 20.000 Nederlanders. Men had een ach terstand van 10 zien inhalen, men had ge zien dat zelfs twee doelpunten verschil de oranjetruien niet kon ontmoedigen, dat een volgende tegenslag door een nieuwe kracht poging en door een nieuw succes werd be kroond. Men juichte al om het zoo kranig her wonnen terrein. „Holland leeft weer", en waarlijk, Holland leefde niet het minst in het Deurne-stadion, waar een uitbundig ge jubel den gelijkmaker begroette en een nieuwe storm van aanmoedigingen de spe lers opjoeg tot nóg betere prestaties, nóg meer élan, nóg meer doelpunten. En opeens was dat afgeloopen, totaal afge- loopen. Er was geen kwartier meer te spelen, toen de Nederlandsche verdediging weer eens niet safe genoeg ingreep en de rappe Belgen dankbaar van .de gelegenheid profiteerden om ten vierde male de leiding te nemen. Dat brak de kracht van de Nederlandsche ploeg totaal. Zij had te veel energie gehad om drie maal een achterstand in te loopen, te veel moed om telkens weer opnieuw te be ginnen, terwijl de Belgen zoo gevat en zoo verrassend antwoordden. Op dat oogenblik was ons elftal geslagen. Feitelijk heeft het niet eenmaal meer ge tracht het verloren terrein te herwinnen. Men zegt dat het niet alleen tegen de Bel gen, maar ook tegen de eigen achterhoede ging en dat durfde, dat kon men na vijf kwartier zwaar voetbal niet meer aan Een grootsche wedstrijd is de ontmoeting in de Scheldestad niet geweest, wel een emotio- neele en bovenal ook 'n spannende. Het publiek heeft waar voor zijn geld gehad, getuige de ne gen goals en.... de hevigheid waarmede men elkander zoo nu en dan wel eens te lijf ging. Want deze wedstrijd was niet alleen de span nendste, maar ook de ruwste van den laatsten tijd. Aan geen van beide zijden was men bang voor 'n duwtje, maar toch was het bij de Ne derlanders meer speciaal Blomvliet die het spel met ongeloofelijke trucjes ontsierde; bij de Bel gen, schoon minder in het oog loopend, Rai- mond Braine. Heeft het Nederlandsche elftal in zijn geheel minder voldaan dan in Rotterdam, vooral ook individueel waren de prestaties die in Antwer pen geleverd werden, veel en veel minder. Droevig was het in dezen wedstrijd met van Male. We willen niet beweren, dat hij alle doelpunten persé had moeten stop pen, maar wel zijn we ervan overtuigd, dat de Belgen zeker geen vijf goals hadden gescoord, wanneer zij onder de Nederland sche lat een van Male in behoorlijken vorm hadden aangetroffen. Zoo weinig goeds als vanmiddag hebben we hem en welken internationalen doelman ook zel den zien doen. Blomvliet heeft in dezen wedstrijd geenpret- tigen indruk achtergelaten. Slecht konden wij den Amsterdammer individueel overigens niet noemen, al was hij in 't begin beter dan na de rust. Caldenhove heeft zich niet kunnen uitwer ken boven den druk, dat er achter hem iets haperde. Daar het bovendien ook vóór hem lang niet alles koek en ei was kunnen we het ons begrijpen, dat de D.WJS.-er wel eens de kluts kwijt was en op die manier zelfs in een der Belgische doelpunten een niet onbelang rijk aandeel had. In de middenlinie was Anderit^sen beslist minder dan in Rotterdam, maar er is als vol houder van den Ajacied weer groote kracht uitgegaan. Wij denken aan de wijze, waarop de aanvoerder van het Nederlandsche elftal zelf naar voren trok en hoe indirect 't door zijn gevaarlijken kopbal was, dat het tweede Ne derlandsche doelpunt tot stand kon komen. Maar het tempo was zoo nu en dan wel wat te hoog voor hem en vooral op het laatst moest hij zijn tegenstanders bij hun bezoek aan ons doel nogal eens alleen op onderzoek bij van Male's kooi laten uittrekken. Stam, die ook in Rotterdam geen grooten indruk op ons gemaakt heeft, was dezen mid dag zelfs zeer zwak, maar de minste Van het middentrio was toch wel Schubert, die vooral in de eerste helft nergens was en een der doel punten dan ook gedeeltelijk voor zijn rekening moet nemen. De voorhoede heeft ondanks den betrekke lijk geringen steun, niet onaardig gewerkt. Vente, die toch maar weer drie goals voor zijn rekening rfam, was ditmaal de beste, hetgeen natuurlijk niet beteekent, dat hij daarom ook de beste aanvalsleider in ons land is. Maar in ieder geval is de Feijenoorder een hard werker en dat heeft ons tenslotte drie doelpunten van zijn voet opgeleverd. En zoolang een speler nog goed is voor twee of drie doelpunten per wed strijd Na Vente noemen we onmiddellijk Drager. De Amsterdammer heeft het lang niet gemak kelijk gehad, want hij werd vooral in de eerste helft niet te vaak in het spel betrokken en wanneer hem eens een bal werd toegespeeld door Vente of van der Veen, moest hij nog terugkomen om dien op te halen. Drager heeft dezen voor hem zoo moeilijken wedstrijd lang niet onverdienstelijk ten einde gespeeld en in verschillende doelpunten een belangrijke rol ge speeld. En gelukkig een andere rol dan van Male, Calderrhove en Schubert! Smit heeft geen geweldige dingen gedaan, maar was toch een nuttig verbindingsspeler, die zoo nu en dan aardige kansen schiep. Van der Veen is nog steeds een plant op vreemden bodem overgebracht. Wij zijn er vast van over tuigd, dat de Heraclied op de rechtsbinnen plaats nooit een meer dan normalen wedstrijd zal spelen. De Harder op den linkervleugel heeft eveneens maar weinig- goeds laten zien, maar onvoldoende kunnen we den snellen Hagenaar toch niet noemen. (Zie verder volgende Pagina) Weef maar voor het Belgische doel. doch steeds was er een Belgisch been. of hoofd, waar het leder tegen aan kwam. Het eene sensationeele moment volgde op het andere en de spanning vond haar hoogtepunt in een doelworsteling, waarbij Van Calenberg den bal, na een kopbal van Anderiesen, met de hand aanraakte. De heer Delasalle stond er vlak bij en kende een strafschop toe. Smit kogelde onhoudbaar in. Dit doelpunt werd twee minuten voor rust gescoord. (32). De Belgen waren na de hervatting onmid dellijk gevaarlijk. Een omhaal van Braine be landde tegen de lat en even later kreeg de Beerschotspeler opnieuw een kans. doch hij profiteerde er niet van. De oranjevoorhoede kwam, nu goed combi neerend, terug. Van der Veen kreeg het leder fraai toegespeeld, maar faalde met zijn schot. De druk op het Belgische doel werd steeds groo- ter en ieder oogenblik werd de gelijkmaker ver wacht. Met den inzet van alle krachten wist men stand te houden en na ruim een kwartier wist de Belgische voorhoede het spel te ver plaatsen. Twee hoekschoppen waren er het gevolg van, doch ook aan deze zijde had men geen succes. Vente trapte om precies drie uur (Bel gische tijd) af en de eerste aanval werd door onzen linkervleugel opgezet, waar de Harder uitstekend voorzette, doch Badjou den bal keurig onderschepte. De Belgen na men onmiddellijk het initiatief over en het was Braine, die het eerste schot op ons doel loste, doch het leder ging naast. En bij den eersten Belgischen aanval bleef het niet, want Braine en Voorhoof combineer den in het middenveld uitstekend, maar ook de Lierenaar faalde op het juiste moment: zijn schot ging ver naast. In onzen aanval zat meer perspectief en nadat een corner, door de Harder goed genomen, was weggewerkt, passeer de Smit keurig door het midden naar Vente. Deze gaf direct aan Drager over, maar diens voorzet werd hopeloos door v. d. Veen gemist. Ook Smit, die nog kwam aanstormen, kreeg h,et leder niet in zijn macht en trapte hoog over. Vente was zeer actief, want hij wisselde en kele malen handig met Drager van plaats, waar door de defensie van België danig in de war werd gebracht. Spoedig kwam het eerste Belgische doelpunt. Isemborghs gaf het leder keurig aan Capelle af, die een effectvol schot loste, waarnaar van Male tevergeefs greep. Via den binnenkant van den paal belandde het leder achter den Rotter- damschen keeper. Fiévez behoefde er niets meer aan te doen: de bal was al achter de lijn. België had na negen minuten de leiding. (10). De roode duivels bleven het initiatief be houden en weer dreigde er gevaar voor ons doel, doch nu kon Stam op handige wijze red ding brengen. Van een overwicht van een der ploegen was geen sprake. Een zeer gevaarlijk moment ontstond er na negentien minuten voor het Nederlandsche doel. Met prachtig samenspel ging de Belgische voor hoede door de Nederlandsche defensie heen, Schubert werkte slecht weg, waardoor Isem borghs schitterend kon voorzetten. Fiévez kopte in, van Male, op de knieën vallend, kon het leder slechts half keeren, een doelworsteling ontstond en als door een wonder ontsnapte het doel van Nederland aan een doorboring. Anderiesen moest na deze precaire oogenblik- ken eten het veld verlaten om verzorgd te worden. Na ruim 20 minuten spelen Ande riesen was inmiddels teruggekeerd kreeg Bel gië eenig overwicht in het veld. Maar juist in die periode viel de gelijkmaker. De Harder liep door op een slecht naar voren geplaatsten bal. Hij passeerde van Alphen en gaf den bal laag voor. Stijnen raakte, op 2 meter van doel staande, den bal maar half en Vente was er zeer snel bij om een schot te lossen, onhoudbaar voor den volkomen verrasten Badjou, (11). 25 minuten waren er toen gespeeld. Dit vrfj onverwachte doelpunt inspireerde de oranjeploeg tot enkele goede aanvallen. Een corner werd geforceerd en even later trachtte Vente van een kleine kans te profiteeren door laag in te schieten, maar hij vond Badjou op zijn post. Het spel bleef zijn aantrekkelijk ka rakter behouden. Zoo verstreek het eerste half uur. Een fout van Schubert werd het Nederlandsche elftal opnieuw noodlottig. Hij werkte zoo slecht weg, dat Voorhoof gemakkelijk het leder naar den vrijstaanden Fiévez kon afgeven. In het duel met Caldenhove bleef de Belgische rechtsoui- ten overwinnaar. Hij stormde alleen op Van Male af, die wel uit zijn doel moest komen Via den paal belandde het schot van den klei nen Belgischen rechtsbuiten in het Nederland sche doel. België had na 34 minuten opnieuw de leiding. (21). Br rezen enkele moeilijkheden met den scheidsrechter, in het bijzonder over de toe passing van den' buitenspelregel, terwijl de ver standhouding in het veld nogal te wenschen overliet. Na veertig minuten kon Capelle den voor sprong van België vergrooten, toen de ge- heele Nederlandsche verdediging bleef staan wegens buitenspel. Maar de grensrechter, wien de heer Delasalle can advies vroeg, had niets gezien en onder protest van het NederT&ndsch elftal kende de heet Delasalle het doelpunt toe. Deze 31-achterstand prikkelde het Neder landsche elftal buitengewoon en enkele zeer gevaarlijke aanvallen werden opgezet De bal En toen opeens kwam de gelijkmaker. Van de achterhoede ging het leder naar den in terug getrokken positie spelenden Smit. Even een paar passen met den bal, daar na een zuivere pass door het midden. Tus- schen de beide Belgische backs door stormde Vente naar voren, een schot, maar het leder werd door den paal gekeerd. Drager was er evenwel zeer snel bij en had toen den bal maar voor het intrappen. Na 22 minuten was de stand weer geil:*, (3—3). Nu was nog alles mogelijk. Maar de Belgen gaven den moed geenszins op. Zij kwamen ge vaarlijk voor het Nederlandsche doel en toen Van Male een niet te moeilijk schot slechts half keerde, dacht iedereen opnieuw aan een Bel gisch doelpunt. Maar als door een wonder ont snapte het Nederlandsche doel aan een door boring. Maar het bleek slechts uitstel van executie te zijn. Want bij de volgende doelworsteling kon de bal wel worden weggewerkt, doch Braine be machtigde het leder opnieuw. Raymond loste een hard schot, Voorhoof, die zich vlak voor onze defensie had opgesteld, maakte een schijnbeweging, liet het leder ver volgens passeeren en tusschen de verschi'lende öranjespelers door vloog de bal langs den ver rasten Van Male, (43). De Nederlandsche verdediging, die zich ook in dt tweede helft geenszins herstelde van een uiterst zwak begin, liet zich direct daarna weer verrassen en wij telden reed? een vijfde Bel gische goal, toen Blomvliet nog op de lijn redde. En het onbegrijpelijke geschiedde. Een keurige combinatie tusschen De Hai der, Drager en Vente was de Belgische ver dediging te machtig; vlak voor doel kreeg Vente opnieuw den bal toegespeeld en de gelijkmaker lag reeds in het net, 44. Nog nooit was er in de laatste jaren ir. een Nederland—België-ontmoeting zoo'n enorme spanning geweest. Van der Veen geraakte ge blesseerd, doch kon spoedig weer meespelen. Trouwens, talrijk waren de lichte blessures en dit vond zijn oorzaak in de harde, soms un faire speelwijze van enkele Nederlanders en Bel gen. Vooral Blomvliet maakte het veel te bont en in zekeren zin was hef zijn schuld, dat Ne- oerland ten slotte nog verloor. Toen hij weer eens te hardhandig op Braine was ingeloopen en enkele spelers reeds bleven staan voor het fluitje van den scheidsrechter wegens free kick, bleek de heer Delasalle niets gezien te hebben. Er werd bliksemsnel doorge speeld, het leder kwam bjj den nu plotseling vrijstaanden Voorhoof, die niet aarzelde en Van Male van dichtbij passeerde, 54. In de laatste tien minuten zakte het peil aan merkelijk. De strijd was gestreden, het zeer hooge tempo deed zijn invloed gelden. Nog deden zich enkele spannende momenten voor, doch verandering in den stand kwam er niet. zoodat de roode duivels met 54 den wedstrijd wonnen De jeugdwedstrijd tusschen België en Neder land, welke aan de „groote" ontmoeting voor afging, viel zeer tegen. Nu dient gezegd te wor den, dat het Nederlandsch jeugdelftal enkels goede spelers miste. Zoo kon Piet de Boer we gens ziekte niet uitkomen en de D.H.C.-spil Bekenes was verhinderd door een blessure. Het ploegverband bij de Belgische juniores was wel beter, doch de afwerking der aanval len was buitengewoon slecht. Hoeveel kansen de voorhoede wel gemist heeft, was niet meer bij te houden, vooral in het laatste kwartier van de tweede helft toen de Belgen een aan- vankelijken achterstand van 20 tot 21 had den teruggebracht, steeds voor het Nederland sche doel zwermden en de kansen voor het grijpen waren, bleek de onmacht onzer tegen standers den bal in doel te schieten. In het Nederlandsche jeugdelftal waren door uitvallen van de Boer enkele wijzigin gen aangebracht en thans van rechts naar links als volgt samengesteld: Colthoff (H.V.V.), Lenstra (Heerenveen), de Jong (Volewijckers), Timmermans (ED.O.) en Heideveld (Veloci- tas). De Jong scoorde vlak na den aanvang een uitstekend doelpunt en na ruim een half uur verhoogde Lenstra na goed individueel werk de score. De Fries wilde het overigens wel eens wat te veel alleen doen, waardoor veel van het nuttige voorbereidende werk van de midden linie teloor ging. Na de rust er werd tweemaal veertig mi nuten gespeeld waren de Belgen sterk in de meerderheid. Maar verder dan tot een straf schop, welke door Berhulens in een doelpunt omgezet werd, konden de juniores onzer Zui derburen het niet brengen. Een gelijk spel had België zeker verdiend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9