3 Amor in de veldwachterswoning e DOODE van Brazilië Trieste dood van oude moeder AL TE ROMANTISCHE DOCHTER 4 *Cach1 WOENSDAG 22 MAART 1939 Qngewenschte toestanden op het gemeentehuis van Groesbeek Vier maanden geëischt Zucht naar romantiek Is verdachte verleid? door A. HRUSCHKA Ziekenfondsbode te Oss knoeide Na gedeeltelijke bekentenis gearresteerd RIJKSBEMIDDELING TE ROTTERDAM Conflict in metaalindustrie te vermijden? Criminaliteit wordt minder Na jarenlange stijging in 1938 voor het eerst daling UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester V erkeersinspectie Posterijen Onderscheidingen l xvm Eerst tegen (Sen avond, toen de zon reeds De marineleiding in Indië Pleidooi voor aanblijven van vloot voogd en vice-admiraal SIMAVI VRAAGT HULP Politie Voogdijraad Rechterlijke macht V er zekeringskamer Raad van Beroep Rijksgebouwendienst RAAD VAN ARBEID TE DORDRECHT Mr. Wildt Meyboom tot voorzitter benoemd HET AUTO-ONGELUK BIJ VREESWIJK Begrafenis der slachtoffers DETAILHANDELAREN IN DAMESKLEEDINGSTOFFEN Landelijke organisatie opgericht PRINS BERNHARD NAAR ZEELAND DE „SUMATRA" NAAR NIEUWEDIEP Dochter, die de vrouw schromelijk verwaarloosd achterliet, voor den rechter Vervuiling was niet te beschrijven Bewusteloos aangetroffen Op een Zondagmorgen in de maand Juli van het vorige jaar sloop een 22-jarig meisje het G'oesbeeksche gemeentehuis tinnen, nam daar een der kasten een Bewijs van Nederlan derschap weg, vulde het in, voorzag het van de vereischte stempels en verliet toen weer het Gemeentehuis op dezelfde gemakkelijke wijze als 2(1 Bekomen was. Zij was een der vier dochters Vah den gemeenteveldwachter, die naast het Gemeentehuis woont en wiens kinderen zich hadden belast met het schoonhouden van de ^cretarie, het verrichten van eenvoudig type- derk en het serveeren van koffie aan de amb- kbaren. Zoodoende wist het meisje goed den op de secretarie en viel het haar niet moei lik te doen, wat van haar was gevraagd door 65,1 man, die verloofd was met haar jongste Glister. Voor deze ondoordachte, doch buitengewoon ihistige handeling had het meisje zich giste- «b voor de Amhemsche rechtbank te verant woorden. De officier van justitie vorderde vier maan den gevangenisstraf tegen haar. >.Wie oorspronkelijk meende hier met een atldelijk liefdesdrama'tje te doen te hebben", «dus sprak de officier in zijn requisitoir, .heeft dst mis gehad. Hier is sprake van een verlan- van een eenvoudig dorpsmeisje naar hei °>nantische. Wat is toch het geval? Op zekeren dag komt er een jongeman naar [«s land, die voorgeeft om politieke redenen 'G Duitschland gevlucht te zijn. Comité's gaan 't werk en eindelijk verkrijgt de jongeling Groesbeek een verblijfsvergunning van be- "erkten duur. In Groesbeek krijgt hij alle mo- G«ijke relaties, o.a. ook met den veldwachter. Tenslotte ontstaat de merkwaardige situatie, de veldwachter den man m zijn woning her- Dergt. Niettegenstaande de verblijfsvergunning «Begeven door den burgemeester is verloopen, ij£t de man toch in het huis, waar hij liefde- ,01 wordt verpleegd. De veldwachter zeide tot •erberging van den vluchteling door den bur gmeester gemachtigd te zijn, de burgemeester getwist dit. Alzoo ontstaat een tweede merk aardige situatie. Tusschen de vier dochters van den veldwach- et' alle van min of meer huwbaren leeftijd .ltstaat vervolgens een zekere strijd om de abd van den vluchteling. De jongste van de eisjes is de gelukkige, j Dp het Groesbeeksche gemeentehuis heerscht ^tusschen een hoogst ongewenschte toestand j.'orlei personen, die er niets te maken heb- b> loopen op de secretarie rond. Dat de ambtenaren koffie drinken vind ik maar maatregelen hadden moeten wor- genomen, dat de menschen, die voor een lep ander zorgen, niet op de secretarie kunnen °öien, wanneer ze er niets te maken hebben. ^Wat dit meisje gedaan heeft is buitenge- v°°h ergerlijk. Zij heeft de positie van haar de 0r onmogelijk gemaakt, 't Is ontzettend! En toan, waarvoor zooveel is gedaan, was dat eens waard. vind, dat het meisje op ergerlijke wijze ■'struik heeft gemaakt van het vertrouwen, lat W, haar vader op het gemeentehuis genoot .wegens diefstal vorder ik vier maanden ge- Igenisstraf." G'Jt0 verdediSer> mr" Lem Nijmegen, ving pleidooi aan, met te zeggen, dat de zaak officier niet heeft toegedragen, zooals de J* heeft uiteengezet. De verhouding, met de jongste dochter shuizes dateerde reeds van vroeger tijd. Daar tan in kwestie den veldwachter goed ken- O Werd hij in het gezin opgenomen omdat men (i belijden met hem had. Van strijd tusschen «et 2Uster,s om den man is geen sprake ge- :est. Het jongste meisje was semi-verloofd tv1 den man, die van zeer goede Duitsche fa- (j'*ie is. Het is dus een geheel normale geschie- v his. Wat den man betreft, deze was niet als ^huhteling naar Nederland gekomen. Men had geadviseerd Duitschland te verlaten om U een ander klimaat herstel van gezondheid teken. een verblijf in Zuid-Amerika, kwam de h naar Nederland. hepige malen moest de man naar Kleef om q^eie zaken te regelen. Om wat voor redenen ook, wilde hij geen gebruik maken van zijn en moest daarom een bewijs van Neder- herschap hebben. ^an verd. heeft hij gevraagd hem dit te ver- letrt f®n. Verd. heeft zich daartoe laten ver- niet beseffende wat zij deed. Zij wilde whs haar zuster helpen, daar een huwelijk J den man in het vooruitzicht was. °en de man met het bewijs de grens over (Nadruk verboden) 60^ol°nel Lindweg had er niets op tegen eens Sc.v te mogen uitrusten en bij een man op x,°rderden leeftijd was dat zeer begrijpelijk. jvJ.'y schreef een langen brief aan Horst üp hlew waarin zij hem al de teleurstellingen Ha/hdrukken der laatste dagen schilderde, zoo- het geheel niet bijster vroolijk kon lui- *iwat Silas Hempel betreft, die wapende zich 6^ een groote paraplu en ging nu eens in iv 'schap van Gomez, dan weer alleen her- ^'deljjk uit om de farm te bezichtigen. e^brrnee verliep de dag. Ingenieur Helder ts?' die 's avonds tevoren naar de mijn was e uBgekeerd, had beloofd, over een paar da- hog eens te komen zien. Zijn afwezigheid ging, werd hy gearresteerd evenals verd. die hem volgde. Acht en vijftig dagen heeft zij in de gevan genis te Kleef gezeten. E'enige menschen heb ben alles gedaan om haar vrij te krijgen. De burgemeester van Groesbeek heeft gunstige in lichtingen over verd. verstrekt. Ik leg U hierbij over een afschrift van een brief van den man aan den officier van Jus titie, waarin een en ander duidelijk wordt ver klaard. Officier: De brief is in het dossier. Verdediger; Dat was mij niet bekend. Officier: Er wordt hier anders niets verdon keremaand. De verdediger vroeg ten slotte een voorwaar delijke straf annex een geldboete. Met gebogen hoofd heeft verdachte dit alles aangehoord. Haar verhoor door den president was kort. Alles bekende zij volledig. De man aan wien zij het bewijs van Nederlanderschap ter beschikking heeft gesteld, zou zelf de hand- teekeningen van den burgemeester hebben na gemaakt. De opperwachtmeester de G. uit Groesbeek, die het onderzoek heeft geleid, verklaarde, dat verd. terstond heeft bekend en zelfs de ver schillende plaatsen heeft aangewezen, waar ze het formulier, den stempel etc. heeft wegge haald. De rechtbank zal Dinsdag 4 April uitspraak doen. Op verzoek van den officier van Justitie te 's-Hertogenbosch heeft de gemeentepolitie van Oss Dinsdag den vroegeren bode van het zie ken- en verplegingsfonds „Onderlinge Hulp", instelling van de R.K. Werkliedenvereeniging te Oss, voor den officier fan justitie geleid, die hem een verhoor heeft afgenomen. De man, L. genaamd, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Hij is in het huis van be waring te 's-JIertogenbosch ingesloten. Enkele weken geleden heeft de gemeentepolitie bij het ziekenfonds een accountantsonderzoek doen in stellen in verband met vermoede onregelmatig heden. De rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft, na de Dinsdagochtend met beide partijen gevoerde besprekingen over het drei gend conflict in de metaalindustrie te Rotter dam te hebben overwogen, het volgende voor stel aan partijen doen toekomen: 1. Over de loonen van de volwassen arbeiders zullen partijen over zes maanden nog eens met elkander overleg plegen. Mocht deze bespreking niet tot overeenstemming leiden, dan zal de rijksbemiddelaar partijen tot een conferentie onder zijn leiding oproepen. 2. De werkgevers zullen de loonen van de jeugdige arbeiders, nadat de toegezegde ver hoogingen zullen zijn aangebracht, vastleggen in een algemeene regeling, welke desnoods voor elke werf verschillend kan zijn. Wanneer beide partijen hem bericht hebben, dat zij met het bovenstaande accoord gaan, zal prof. Jitta die binnen een week het ant woord van partijen hoopt te ontvangen deze tot een nieuwe bespreking oproepen om de overige geschilpunten aan de orde te stellen. Het totaal aantal onherroepelijke veroordee lingen van strafrechtelijk meerderjarigen be droeg volgens het C.B.S. in het vierde kwartaal van 1938 5934 tegen 6494 in het overeenkomstige kwartaal vïn 1937 d.i. 560 of 8,7 pet. minder dan in 1937. Vooral gunstiger dan in het vooraf gaande jaar was het cijfer der veroordeelingen ten aanzien van de economische misdrijven (4e kwartaal 1937 3101, 1938 2545), en verder t.a.v. misdrijven tegen openbare orde en gezag (resp. 534 en 468) en bedelarij en landlooperij (226 en 169). Ter zake van zedenmisdrijven werden 553 veroordeelingen onherroepelijk tegen 552 in het vierde kwartaal van 1937, misdrijven tegen leven en persoon 1787 tegen 1709, ruwheids- misdrijven 284 tegen 278. Het totaal aantal onherroepelijke veroordee lingen van de vier kwartalen te zamen bedroeg voor de strafrechtelijk meerderjarigen voor 1938 20.534 tegen 21.208 in 1937 of in eerstgenoemd jaar 674 minder. In vergelijking met de cijfers van het voorafgegane jaar daalden de cijfers t.a.v. de misdrijven tegen openbare orde en ge zag (1937 1804, 1938 1582), economische misdrij ven (resp. 10.396 en 9684) en bedelarij en land looperij (resp. 797 en 706). Ook het totaal aantal onherroepelijke veroor deelingen van strafrechtelijk minderjarigen was in het vierde kwartaal 1938 belangrijk minder dan in de overeenkomstige periode van 1937: 4e kwartaal 1938 756, 1937 1040, dus in 1938 284 of ruim 27 pet lager! Belangrijke verschillen in gun- stigen zin geven de rubrieken: misdrijven tegen openbare orde en gezag (4e kwartaal 1937 33, 1938 15), economische misdrijven (resp. 771 en 544), ruwheidsmisdrijven (resp. 67 en 36). Te betreuren valt, dat het aantal veroordee lingen wegens zedenmisdrijven niet verminder de, doch nog een weinig toenam (resp. 70 en 72). Het totaal aantal veroordeelingen van straf rechtelijke minderjarigen van de vier kwartalen te zamen verminderde van 3170 in 1937 tot 2883 in 1938; in laatstgenoemd jaar dus 287 of 9 pet. lager. De veroordeelingen wegens economische misdrijven liepen terug van 2423 tot 2164, die wegens misdrijven tegen openbare orde en ge zag van 77 tot 43. Daarentegen steeg het cijfer van de zedenmisdrijven van 203 tot 225. ia Het index-jaarcijfer van 1938 daalde van 118 tot 111 (gem. 1911—1913 100). Alleen de rubriek misdrijven tegen de zeden gaf voor 1933 een ongunstiger cijfer; het voor deze groep van misdrijven reeds zoo hooge indexcijfer steeg met 20 punten (1937 267, 1938 287). Met ingang van 15 April 1939 is benoemd tot burgemeester der gemeente Dussen: H. J. M. Mol. De heer Mol is op 26 Mei 1906 te Ginneken geboren. Hij is thans werkzaam als adjunct commies op de gemeente-secretarie te Ginne ken. Aan mr. M. de Niet te Leeuwarden is met 16 Mei 1939 op verzoek eervol ontslag verleend als rijksinspecteur van het verkeer in vasten dienst. Met 16 Maart is benoemd tot administrateur bij het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie D. Pasman, thans referendaris by genoemd hoofdbestuur. Verlof is verleend aan: J. G. Bessem, wo nende te Rijswijk (Z.H.), directeur van de Co- operatieve aan- en verkoopvereeniging „Cen traal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw - Comité" G. A. te Rotterdam, tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van ridder in de orde van verdienste voor den landbouw (mérite agricole) van Frankrijk; J. W. van Houten, directeur der N.V. Metaal-Mij. van W. van Houten en Zn., te Rotterdam, tot het aan nemen van het onderscheidingsteeken van rid der in de orde van de kroon van België; P. Regout, wonende te Rijckholt, directeur van de N.V. Alfred Regout en Co.'s vloertegelfabriek te Maastricht, tot het aannemen van het on derscheidingsteeken van ridder in de orde van de kroon van België; Jhr. C. F. van Tets van Goidschalxoord, wonende te Zeist, voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, tot het aan- <!j, een gemis voor Nelly en voor haar oom. Geeïfaten niet bijster opgewekt bijeen, hadden lust om te praten, en gingen vroeg naar k- "achts werd Nelly wakker gemaakt door .etrappeL Zij richtte zich op, en luis- niet meer, zoodat men bij stilte ieder geluid kon op- terde. 't Regende de heerschende vangen. Nelly dacht, dat er bij de arbeiderswoningen ruiters moesten zijn, want uit die richting kwam de hoefslag. Een oogenblik later hoorde zij gedempte stemmen en het gehinnik van een paard. Deuren gingen open en werden weer gesloten. Blijde verrassing doortrilde Nelly. Haar va der!natuurlijk, het kon niemand anders zijn dan haar vader, die eindelijk, eindelijk gekomen was. Snel sloeg zij het muskietennet "terug en be gon zich te kleeden. Zy dacht er zelfs niet aan, met het wederzien te wachten tot 's mor gens.... In vijf minuten was zij gereed, en ijlde naar beneden. Op eenigen afstand bij den stal voor de rijpaarden schemerde licht. Nelly liep daar heen. Reeds van verre zag zij mannen, onder wie Gomez staanPapa was er niet bij.... misschien bevond hij zich by de paarden in den stal. En toen overkwam Nelly een onbeschrijfe lijk bittere teleurstelling. Toen zij den stal naderde, kwam Rosario haar glimlachend tegemoet! Niet haar va der, maar de Spanjaard was in het hartje van den nacht aangekomen! Zy verstond niets van den stroom zoete woorden, waarmede hij haar begroette. Zy zag die zwarte oogen niet, die vurig op haar rustten. nemen van het onderscheidingsteeken van commandeur in de orde van de kroon van België. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in goud, aan F. W. Mommers, bedrijfsleider bij de N. V. Maat schappij tot exploitatie van winkels en maga zijnen „Grand Bazar Francais Galeries Mo- dernes", te Amsterdam. Bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau de gepensionneerd vice-admi- raal der koninklijke marine C. C. Kayser, hoofd van commissarissen voor de grensafbakening in Suriname, met bepaling, dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau de luitenant ter zee le klasse der ko ninklijke marine-reserve A. J. H. baron van Lynden, plaatsvervangend hoofd van commis- 'sarissen voor de grensafbakening in Suriname, met bepaling dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden. TPt ridder in de orde van Oranje-Nassau: 1 de luitenant ter zee le klasse der kon. ma rine F. H. M. van Straelen, commissaris voor de grensafbakening in Suriname; 2 de reserve-officier van gezondheid tweede klasse der kon. landmacht H. E. Rombouts, commissaris voor de grensafbakening in Suri name; 3 mr. C. C. de Rooy, districtscommissaris van Nickerie, met bepaling dat voor de onder 1 en 2 genoemde personen het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden. Toegekend de eeremedaille der orde van Oranje-Nassau: a in zilver aan den korporaal-telegrafist der kon. marineK. Meuldijk, deelnemer aan de grensafbakeningsexpeditie in Suriname, met bepaling dat het versiersel der orde zal worden uitgereikt met de zwaarden; b. in brons aan 1 G. Cornet, arbeider, voor man bij de grensafbakeningsexpeditie in Suri name te Nickerie; 2 L. J. Schmidt, arbeider, voorman bij de grensafbakeningsexpeditie in Suriname te Pa ramaribo; 3 J. van der Waals, arbeider, voorman bij de grensafbakeningsexpeditie in Suriname te Pa ramaribo. Pardon, stamelde zy, ik dacht, dat mijn vader was aangekomen.... Zij keerde zich om en ging terug naar de huizinge. 's Morgens liet Nelly zich door Sally, de jon ge negerin, het ontbijt boven brengen, ook la ter verliet zij haar kamer niet Zeg mijn oom, dat ik hoofdpijn heb, ge bood zij Sally. Om elf uur liet zich Rosario bij haar aan dienen. Ik ontvang niemand vóórdat mijn vader hier is, verklaarde Nelly. Een uur later keek zij uit het venster en zag, dat Rosario's paard werd voorgeleid. Hij sprong in het zadel, en reed weg in de richting van Serraos. Een Portugees met twee bepakte muil dieren volgde hem. Wat een verlichting voor Nelly. Gelukkig, die indringerige kerel bevond zich dus niet meer op „Nieuwland." Dien dag was het helder weer. De heerlijk koele lucht werd door allerlei pikante en zoe te geuren gebalsemd. Nelly zou na afloop van de lunch gaarne een wandeling hebben gemaakt, maar zij vreesde, dat Rosario misschien nog onder het een of ander voorwendsel zou terugkomen. Toch had Gomez aan tafel over het bezoek van den koopman gesproken en er bij gevoegd, dat hij spoedig weer vertrokken was, daar hij meneer Lindweg, met wien hy persoonlijk za ken wilde regelen, niet op de farm had aan getroffen. Aan een hoofdartikel in het Bataviaasch Nieuwsblad is het volgende ontleend: In den laatsten tijd werd er van verschillende zijden, zoowel in de pers als in spraakmakende kringen, krachtig op aangedrongen om zoowel ten aanzien van den vlootvoogd in Indië als van den vice-admiraal Fürstner (in Holland) af te wijken van den gebruikeiijken gang van zaken, door beide vlagofficieren te verzoeken voorloopig in 's lands dienst en in hun functies te blijven doordienen. Eenerzijds, doch dan ook zeer incidenteel, is hiervoor alles te zeggen. Want afgescheiden van de persoonlijke zijde van deze aangelegenheid, is zakelijk duidelijk gebleken en in en buiten de marine ook tot uiting gekomen, dat het beleid van deze vlag officieren de juiste richting aangeeft. Men vergete daarbij vooral niet, dat de lei ding der marine, vooral hier in Indië, sinds het ongelukkige gebeuren met wijlen „De Zeven Provinciën" tegenover een bijkans onmogelijke taak heeft gestaan. Na dat gebeuren werd de marine hier vrij welgeboycot! Het vertrouwen in haar en in haar leiding was volkomen verdwenen. Thans, zeven jaar later, is die marine popu lair; is iedereen overtuigd, dat er goed en hard gediend wordt, dat de zeevarende vloot niet slechts vaart, maar ook varen kan, dat de lei ding ook leidt en goed leidt, dat de marine een onontbeerlijk weermiddel vormt. In die zeven jaren is de leiding erin geslaagd door een uit stekende voorlichting en propaganda, welke de marine steeds nader tot het publiek bracht, het vertrouwen te herwinnen en bovenal, te doen vergeten, wat toen is gebeurd. Mannen, die daartoe in staat zijn, beschik ken over meer dan normale leidersgaven. Der gelijke leiders zijn in de ambtelijke, militaire eh maritieme structuur zeldzaam. Bovendien zijn zij in tijden, zooals wij thans beleven, on ontbeerlijk. En dus moet zoolang mogelijk van hun werkkracht en bekwaamheid profijt wor den getrokken, n'en déplaise de mogelijke pro motiekansen van anderen en de domme kracht der voorschriften en bepalingen. Mannen, die er in zoo korten tijd in slaagden te bereiken, dat onze marine niet slechts gezien mag wor den, maar ook gezién mag worden, kunnen wij nu zeker niet missennever change a win ning team! Eenerzijds kan derhalve in dit incidenteele geval het zoo lang mogelijk in hun ambt aan blijven van deze vlagofficieren slechts in het werkelijk belang van het land zijn. Maar anderzijds dient dan ook zeer nadruk kelijk te worden vastgesteld, dat het hier geldt een zeer incidenteel gebeuren, dat nooit en te nimmer als gebruiks-antecedent mag worden gehanteerd. Dezer dagen is te Amsterdam de jaarlijksche hoofdbestuursvergadering gehouden van de vereeniging Simavi. In het afgeloopen jaar waren in totaal 38 aanvragen om steun bin nengekomen van ziekenhuizen, doktoren en zusters uit alle streken van Nederlandsch Oost en West-Indië. Deze 38 aanvragen bedroegen Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in brons, aan H. A. van Nieuwenhoven, smid bij de firma gebr. H E en J. van der Heide, te Delft. Aan J. E. van Riet, directeur van de gemeen telijke arbeidsbeurs, te Rotterdam en M. Lim- pens. arts te Kerkrade, is verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van respectievelijk ridder le klasse in de orde van St. Olaf van Noorwegen en ridder in de orde van St. Sava yan Zuid-Slavië. Benoemd tot commissaris van politie te Kam pen- W. F. O. van der Drift, inspecteur van politie te Kampen. Benoemd tot lid van den voogdijraad te Rotterdam: Mr. H. Craandijk, advocaat en procureur te Rotterdam. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam: mr. P. J. Klaver, advocaat en procureur te Amsterdam, wonende te Monnikendam. Met 1 April 1939 is benoemd tot adjunct commies in tijdelijken dienst bij de verzeke ringskamer te Amsterdam: B. Zuidema, thans op arbeidsovereenkomst bij de verzekeringska mer werkzaam. Aan mr. J. Meursing is op verzoek met 1 April 1939 eervol ontslag verleend als griffier van den raad van beroep (sociale verzekering) te Groningen. Met ingang van 1 Juni 1939 is aan P. A. Merks, bouwkundig ambtenaar 2e klasse bij den rijksgebouwendienst te Delft, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. lang aan den hemel stond, waagde zich Nelly buiten. Zij dacht, dat nu alle gevaar wel ge weken zou zijn, liet een paard zadelen en reed weg in de richting van de kopermijn van haar vader, zoodat zij Serraos den rug toekeerde. Het schemerde reeds. De eerste sterren flik kerden aan het uitspansel. In de verte lynden zich de zwarte vormen van het oerwoud af. Nelly was niet van plan, daarheen te rijden. Zij wist, dat in de tropische landen de sche mering zeer kort duurt en wilde thuis zijn vóórdat het heelemaal donker was. Al spoedig liet zij haar paard omkeeren en reed op een zacht drafje terug naar de farm. Zij kwam langs een maïsveld, welks planten een mans lengte hoog waren, toen haar paard plotse ling bleef staan. Een hand had de teugels ge grepen. Tegelijkertijd trad de eigenaar van die hand te voorschijn uit het maïsveld. Hoewel het reeds halfdonker was, herkende Nelly tot haar schrik onmiddellijk Rosario. U!riep ze verontwaardigd, maar ook niet zonder angst, want de farm lag nog zoo ver verwijderd, dat men daar in geen geval een hulpkreet zou hebben gehoord. U.U, zijt dus niet weg, ofschoon.... Ofschoon U wreed genoeg was om mij niet te ontvangen. Ja, ik ben het. Juist omdat U mij niet wilde ontvangen, kon ik niet weg. Immers, U weet, juffrouw Nelly, dat ik nog een antwoord van U moet hebben. Mijn antwoord hebt U reeds op de „Se- nanda" gekregen, en ik heb er niets aan te veranderen. Uit den weg, of ik ben genood- ,zaakt U omver te riideni tezamen niet minder dan f 142.090,terwijl slechts aan 19 aanvragen kon worden voldaan, waarvoor f 62.000,beschikbaar was. De 38 aanvragen betroffen bijna overal ziekenzalen, waar bijna het dubbele aantal patiënten is on dergebracht als er bedden zijn. Simavi vraagt dan ook dringend om hulp. Haar gironummer is 128487 te Zeist. Bij K.B. is met ingang van den datum waar op hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemt tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Dord recht mr. H. B. Wildt Meyboom, thans hoofd commies bij het departement van Sociale Zaken, tevens rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst, onder gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als zoodanig. Mr. Wildt Meyboom volgt mr. G. Snoeck Hen- kemans op, die in gelijke functie te Amsterdam is benoemd. De nieuwbenoemde voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht is in December 1888 te 's-Gravenhage geboren. Na in Dordrecht eindexamen gymnasium te hebben gedaan, vol tooide hy in 1917 zijn studies te Leiden. Ach tereenvolgens was hij adjunct-inspecteur der di recte belastingen te Delft en secretaris der di rectie van J. A. Carp's garenfabrieken te Hel mond. Eenigen tijd daarna kwam hij aan de afdeeling Sociale Zaken ter gemeente-secretarie te Haarlem, om daarop bij het toenmalige de partement van Arbeid te worden geplaatst. Hy heeft daar gewerkt als hoofdcommies aan de afdeeling Arbeid en ook bij den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, om ten slotte op het departement van Sociale Zaken tot rijksinspecteur voor de werkverschaf fing in algemeenen dienst te worden benoemd. In tal van rijkscommissies heeft mr. Wildt Meyboom zitting, terwijl hij ook nog fungeert als secretaris van de rijksbemiddelaars. In Wassenaar maakt hij reeds acht jaar deel uit van den gemeenteraad als vertegenwoordiger voor de Liberale Staatspartij en zit uit dien hoofde in verschillende raadscommissies. Onder zeer groote belangstelling zijn Dinsdag middag op de Israëlietische begraafplaats te Muiderberg twee van de vier slachtoffers van het auto-ongeluk, dat Zaterdag te Vifeeswijk is geschied, ter aarde besteld, en wel de heer H. Luza en zijn echtgenoote mevrouw Luza— Witte boom. Onder de honderden aanwezigen bevonden zich o.a. de burgemeester van Vrees wijk jhr. J. C. Mollerus, vertegenwoordigers van tal van organisaties op maatschappelijk en handelsgebied, van welke de heer Luza bestuurs lid was, en vele vrienden en belangstellenden. Nadat eenige toespraken waren gehouden, werden de beide kisten, die onder een schat van bloemen bedolven waren, ten grave gedragen. Op de Noorderbegraafplaats te Hilversum ziin de beide andere slachtoffers, de heer en me vrouw W. Schönberger-Brienne, ter aarde be steld. Toen de rouwstoet op de begraafplaats arri veerde, stonden daar reeds honderden belang stellenden om de afzetting, welke langs het graf was aangebracht. Er waren daarbij zeer velen uit de kringen van groente- en fruithan delaren. Nadat enkele toespraken waren gehouden wees ds. A. C. Diederics, predikant te Hilver sum, op de kortheid van het leven. Familieleden en enkele bekenden strooiden bloemen in het graf. De heer Brienne, oudste zwager en broer, sprak een woord van dank voor de belangstelling. Dezer dagen werd te Utrecht onder groote belangstelling een vergadering gehouden van detailhandelaren in dameskleedingstoffen in Nederland. Deze bijeenkomst welke door „De Staalmeesters", vereeniging van den detailhan del in kleedingstoffen, was belegd, had ten doel te komen tot een centrale landelijke orga nisatie, die behalve het treffen van kortings regelingen ook andere belangen van den detail handel in kleedingstoffen zal behartigen. Vele aanwezigen gaven zich op als lid voor deze landelijke organisatie. Als secretaris treedt op mr. A. J. M. van Moorsel te 's-Gravenhage. Zooals bekend, zal Z. K. H. Prins Bemhard Zaterdag een bezoek brengen aan Vlissingen om de doopplechtigheid te verrichten van het motormailschip „Prinses Beatrix". Naar we thans vernemen, zal Z. K. H. reeds Vrijdagavond te Middelburg aankomen om Za terdagochtend vrij te hebben voor de bezichti ging van eenige bedrijven in Zeeland. H. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. H. Brouwer, is 20 Maart van Tanger naar Nieuwediep ver trokken. Nelly's hart klopte hevig, maar uiterlijk was zij weer kalm. Zij sprak koel, met onverholen verachting, op bevelenden toon, in de hoop, dat die houding indruk zou maken op Rosario. Maar inplaats van te antwoorden sloeg hij de armen om haar middel en stotterde: Nelly, gebruik toch je verstand! Ik bemin je. Je moet de mijne wordenTegenstand kan niet baten het noodlot heeft ons voor elkaar bestemd.... Zij poogde haar armen vrij te maken, want ook deze hield hij omsingeld. Een oogenblik worstelden zij zonder een woord te spreken. Toen gelukte het Nelly, haar rechterarm vrij te maken. En met een beweging omtrent wel ker bedoeling geen vergissing mogelijk was, hief zy de rijzweep op. Rosario week achteruit, maar greep tegelij kertijd weer naar den teugel van 't paard. Een dreigende, gloeiende blik: Bedenk je Nelly, 't Is het oogenblik der beslissing. Ik vraag het je voor den laatsten keer: Wil je mijn vrouw worden? Neen! nooit! De rijzweep striemde de hand, die den teu gel vasthield; het paard kreeg de sporen, deed een sprong vooruit en joeg den weg over. Rosario schreeuwde Nelly nog iets achterna, maar zij hoorde het niet meer. Het bloed suis de haar in de slapen; 't hart bonsde in den boezem. Zij kon niet denken. „Vooruit! Vooruit!...." Bleek als een doode bereikte zy in eenige minuten de huizinge. Silas Hempel, die vóór De toestand, waarin de Maamsche politie bij een onderzoek de 77-jarige weduwe v. E. op zolder had aangetroffen, waar zij door haar getrouwde dochter werd verpleegd, ging alle beschrijving te buiten. Men vond haar in een verregaanden staat van vervuiling, want de laatste vier weken was zij noch gewasschen noch verschoond.' Op het bed ontbraken lakens en kussens en de eenige dekking was een oude duffelsche jas. Het ongedierte krioelde om haar heen en in het vuil, waarin zij lag, groeiden zelfs de paddestoelen. Wanneer men het zolder kamertje binnenkwam, was het niet te houden van den stank. Weken lang lag de vrouw op bed, zonder ooit met het een of ander geholpen te worden. En alsof dit niet erg genoeg was, moest de politie nog constateeren, dat de rui ten van het zolderraam stuk waren, zoodat de wind in het kamertje vry spel had. Het laat zich begrijpen dat de gezondheids toestand van de patiënte hieronder ten zeerste te lijden had. Zij bekwam vele wonden door het doorliggen, hetgeen haar dood in niet ge ringe mate verhaastte. In Utrecht, waar de sectie op het lijk werd verricht, constateerde de dokters dat de ver wondingen, welke de vrouw aan haar heupen had gekregen, mede oorzaak van haar over lijden waren geweest. Dinsdag stond de dochter van de overledene voor de Utrechtsche Rechtbank terecht. De dagvaarding legde haar ten laste dat zij haar moeder tot wier onderhoud of 'verpleging zij krachtens de wet of overeenkomst verplicht was te zorgen in een hulpeloozen toestand had gebracht en gelaten. „Er staat weinig moois over u in de dag vaarding", merkte de president op. Verdachte (wonend te Amersfoort) vertelde dat ze in het najaar naar haar moeder was gegaan om haar in haar hulpbehoevendheid te helpen. Dit was gebeurd toen de vrouw nog op was. Toen zij ziek werd, wilde zij niet be neden op bed liggen, daar zij den boel netjes wenschte te houden. De oude vrouw werd naar het zolderkamertje gebracht, waar zij zich zeer onwillig toonde en niet gewasschen en ver schoond wilde worden. De dikter kwam nu en dan wel eens kijken, maar na de zieke gevraagd te hebben „hoe gaat 't er mee" verdween hy weer. Tenslotte was de wijkzuster gekomen en deze had voor de noodige maatregelen gezorgd. De president herinnerde verdachte er aan dat de zuster door de politie was gestuurd. „Waarom bent u zelf niet naar de zuster toe gegaan?" Verdachte: „Ik kon alles niet by houden." „U weet, zoo vtervolgde de president, dat uw moeder in Utrecht is gestorven. Als zy beter behandeld was geworden, dan had zy waar- schynlyk veel langer geleefd. Vervolgens werd de wijkzuster als getuige ge hoord. „Ik maak my sterk, dat u zooiets nog nooit ontmoet hebt", ontving de president haar. Getuige beaamde dit. 2iy had de weduwe in een bewusteloozen toestand aangetroffen en om haar te wasschen was het noodig geweest om haar kleedingstukken open te snyden. Als tweede getuige werd de dokter gehoord, die alle schuld, welke verdachte op hem wilde werpen, afwees. Van het doorliggen had hy niets gezien, verklaarde hy. De juffrouw had eenige jaren geleden een lichte beroerte gekre gen, waarbij haar hand min of meer lam was geworden. Om te zorgen dat dit lichaamsdeel niet geheel verstijfde, kwam hij haar om de twee maanden opzoeken. Zoo was hy op 12 December bij haar bed geweest en had toen al opgemerkt in wat voor een verwaarloosden toestand de vrouw verkeerde. Met B. en W. van Maam verstond hy zich over de zaak en ad viseerde dit college de vrouw in een vrouwen- inrichting te Wijk bij Duurstede te laten op nemen. Van de zijde der dochter was er toen bezwaar tegen gemaakt. De verpleging in een gesticht zou te veel geld kosten. De arts ver telde dat de zieke zich zeer moeilijk liet helpen en aan haar genezing niet medewerkte. Op 8 Januari, dus vier weken later, was hij op nieuw naar zyn patiënte gegaan en ziende de vervuiling, waarin de vrouw lag, verzocht hy B. en W. een wijkzuster te sturen. Twee dagen later stierf de vrouw. By de afwikkeling der zaak had het tusschen hem en B. en W. niet erg goed geboterd. Er waren onaangenaam heden geweest over de zending naar het ge sticht, waar de weduwe opgenomen moest worden. De officier achtte schuld bewezen en eischte twee maanden gevangenisstraf. Verdachte's advocaat hield een lang pleidooi, en vroeg vryspraak. de deur stond, kwam toegesneld, om haar uit den zadel te helpen. Een bevende hand zocht steun op zyn schouder; een paar angstig- verdwaasde oogen staarde hem aan. Juffrouw Nelly, wat is er gebeurd? Hij trok haar arm onder den zijnen en leidde haar om 't huis heen naar het park, waar groo te, majestueuze boomen in eenzaamheid en duis ternis hun kruinen welfden. Haar ademhaling werd geregelder, haar hart klopte niet meer zoo onstuimig. En zy vertelde Hempel alles, alles. Zij kon niet anders. Althans bij één mensch moest zy haar overkropt ge moed uitstorten. 't Verwondert mij niet, zei Hempel-Drost, toen Nelly eindelijk zweeg. Dat hy vandaag zoo gauw weer vertrok, kwam my onmiddellijk ver dacht voor. Daarom heb ik zeer ongerust op u gewacht; was U langer uitgebleven, dan zou ik U tegemoet zijn gereden. U?Maar, hoe kon U vermoeden Dat Rosario op U loerde? Ik vermoedde het omdat ik aan boord van de „Senanda" onge zien getuige was van zijn brutaal optreden tegen U. U meneer Drost? Ja, en 't is tijd, dat het spelletje tusschen ons een einde neemt; want van één ding ben ik zeker: Rosario's laatste aanval is het niet ge weest. Daarom moet u weten, wie er aan Uw zijde staat en tot wien U zich hebt te wenden, wanneer die Spanjaard, die waarschijnlijk geen Spanjaard is, U nogmaals in den weg treedt. CWördt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3