Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Is. O, Een raad aan de Nederlandsche Huisvrouw Holland wint land Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen ONSCHULDIG GEZETEN? LEVENSMIDDELENHUIS ISTE KLASSE „HAMSTEREN EN HAMSTEREN aiimiiiinniiiiniimiiiiinniniinnniniiinniiiiimiiiiniiniiiniinniüHninminiiiinniiinniniiiinnnnniimng WOENSDAG 22 MAART 1939 Voor Haarl. schilders en beeldhouwers Een bedrag van f 2.500? Beëedigingen HAMSTEREN EN HAMSTEREN Requisitoir Schietvereeniging „Gen. Cronjé" VAN HET KATHOLIEKE KAMP Luchtbescherming Samenstelling van Comité's in wijken 2 en 3 DE MISSIE-WEDSTRIJD HAARLEM—BREDA D.H.V.B. treft voorbereidingen Moordaanslag op een meisje SPORTBUREAU HAARLEM Sport-appèldag en Lentetocht ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Tegen chauffeur drie jaar ge vangenisstraf gevorderd Juweelendiefstallen in Den Haag Twee van de vijf verdachten op vrije voeten gesteld Vrijspraak geëischt, terwijl bijna drie jaar waren opgeknapt Tsjechische saldi geblokkeerd Ook de Fransche regeering treft dezen maatregel Attolico bracht bezoek aan Hitier Getuige pleegde ÏOO inbraken HAARLEM In onze zaken stellen wij gratis verkrijgbaar een bro chure, uitgegeven onder den tekst: rr Hierin wordt duidelijk hei onderscheid aangetoond tusschen veilige voorraadsvorming en overhaasten inkoop op critieke momenten. Daarom willen wij door aanbeveling tot hei geleidelijk vormen van voorraad in de*gezinnen, zooals die door de vereeniging voor nationale veiligheid wordt gegeven, ondersteunen. Onze firma is bereid zonder eenige verplichting mon deling al de gevraagde inlichtingen ie verstrekken. Amerika sluit zich aan bij anti-agressie MAANDBLAD „AMSTERDAM" Zindelijkheid en dichterlijkheid VERKOOP LAMPEN ONDER DEN PRIJS Verbod van den president Besprekingen met Berlijn onderbroken EEN POOLSCH-FRANSCH HANDELSACCOORD ATHLETlEÏ Muiier-veldloop-beker KORTE VERGADERING VAN DE EERSTE KAMER IEÜ MARKTN 5Ïj||IIIIIIIIIII|||!IIIIIIIIIIIllllll|]|||llillllll|lll!llllllll(l||||||!lllllllll!lllll!||||il|||||Illltlll|||llllllllllllllIlllllllillllllÏB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^miinm!iii!!nniiiiiiiiiiiiiiiiini!i!iiiii!iiiniifiin!iiiiiiiiiiiiiii!iiiii!iiinfniii!tiiiiii!fii!iiii!i!i!t!i!iiii!!!iinmiit| HÏlllllllllllllllllllllllllllillllilllillllllllillilllllllllllllllllllllllllllllllülllilllllltlUlllliilillIilllllllllllllllüllllIHHIHliS I I STAD De heer Johs. Visser, lid van den Gemeente raad, heeft tot B. en W. het volgende schrijven gericht: „Ondergeteekende stelt voor, uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen een bedrag van 5000,te bestemmen voor de beoefenaars der beeldende en der muzikale kunst in Haar lem. Van dit bedrag als Jubileumgift te geven aan de Haarlemsche Orkestvereeniging 2.500,en voor Haarlemsche Schilders en Beeldhouwers voor nader vast te stellen opdrachten eveneens een bedrag van 2.500,uit te trekken." In een toelichting schrijft de heer Visser: „Het behoeft bijna geen betoog, 'dat voor de beeldende kunst in onze Gemeente van Over heidswege slechts heel geringe materieele steun wordt geschonken. Nu er door het houden van de Frans Halstentoonstelling, dus door de on schatbare voortbrengsels der beeldende kunst zelve, een Fonds gevormd is kunnen worden, waaruit iets extra's kan worden gedaan, ligt het geheel in de lijn, om daarbij dan ook het aller eerst te denken aan de beoefenaars van deze kunst in den tegenwoordigen tijd. Toch is er geen bezwaar, om ook aan de mu ziekbeoefenaars een extra gift te schenken, nu de H.O.V., waarin vele hunner de kunst dienen, bovendien onlangs haar jubileum heeft gevierd en zou ik een reeds voorgesteld bedrag van 1.500,daartoe willen verhoogd zien tot 2.500,—. Nu er eens een mogelijkheid gekomen is, om in deze inrichting iets van eenige beteekenis te doen geschieden, zal èn het College van B. en W. èn de Raad dit voorstel'm.i. gaarne willen aannemen." lijst is geëindigd het faillissement van J. C. van Lint, boomkweeker, wonende te Heemstede Curator mr. J. G. Escher te Haarlem. Door de Arr. Rechtbank werd beëedigd als kantonrechter-plaatsvervanger mr. F. A. Da vidson, advocaat en procureur te Haarlem, ter wijl als makelaar werd beëeuigd de heer D. L. M. Smit, wonende te Bloemend aal. Het Levensmiddelenhuis le Klasse Harry van Beek. stelt in zijn zaken een brochure gratis beschikbaar die aan ieder wordt aanbevolen. Deze brochure is getiteld „Hamsteren en Hamsteren", en geeft raad aan iedere Neder- landsche Huisvrouw in critieke oorlogsmomen ten. Zie hiervoor de advertentie in dit blad. klaarde, dat hij zich van het geheele voorval niets meer herinnerde. Wel heeft hij met zelf moordplannen rondgeloopen. Van de bedrei gingen tegenover mej. D. geuit, herinnerde hij zich ook niets meer. Een psychiatrisch rapport is tot de conclusie gekomen, dat verdachte in zeer overspannen toestand heeft gehandeld, waarin hij sterk ver minderd toerekeningsvatbaar was. De officier van justitie, mr. P. R. Blok achtte bewezen, dat verdachte het plan heeft gehad om het meisje te dooden. Hij had zijn hoed diep over zijn oogen getrokken om het meisje te kunnen naderen, zonder herkend te worden De revolver heeft hij tegen haar nek aange houden. Uit de ge tuigen-verklaringen achtte de officier voorts den opzet tot dooden bewezen. Her haalde malen heeft verdachte het meisje be dreigd. Spr. achtte hem derhalve schuldig aan poging tot moord. De eisch luidde drie jaar gevangenisstraf. Mr. Pels Rijcken, de verdediging voerend, was van meening, dat vrijspraak moet volgen, om dat het feit verdachte niet is toe te rekenen. Uitspraak 4 April. De uitslagen van Maandagavond zijn: 1. Rompa 166, 2. Spijker 166, 3. v. d. Stoop 163, 4. Scheffel 158, 5. v. Dijk 143, 6. Soetinga 138, 7. Dekker 136> 8. Bonsema 134, 9. Vernout 131, 10. Landsmeer' 123. Met medewerking van de Afd. Haarlem van de Ned. Ver. voor •Luchtbescherming is voor de organisatie van de luchtbescherming in Wijk 2, begrensd door: Damstraat N. Z., Oude Groenmarkt N. Z., Kinderliuisvest, Nieuwe Gracht Z. Z., Koudenhorn, Donkere Spaame, en Spaarne tot Damstraat, een Comité samen gesteld, waarin de navolgende dames en heeren bereid waren zitting te nemen: A. W. Schaefer, voorzitter; mevr. Geeven. Pieterstraat L se cretaresse; W. Bakker, A. de Boer, ir. K. E. C. Buijn, B. A. Cassée, H. Cohen, mevr. de Goede, mevr. A. Kroon, F. H. Kuipers, H. G. M. Leef- lang, E. A. Lohmann, C. Nol, J. Renssen Jr. en mevr. Top. In Wijk 3, begrensd door Kampervest, Gast- huisvest, Raamvest, Wilsonplein, Oranjekade, Zijlvest, Zijlstraat Z. Z., Groote Markt Z. Z.. Oude Groenmarkt Z. ZDamstraat Z. Z., Spaarne en Turfmarkt, werd eveneens een co mité samengesteld, waartoe bereid gevonden werden de dames en heeren: B. W. Lasschuit. voorzitter, J. Voogd, GroOte Houtstraat 36, se cretaris; Henri Bende, J. V. Baudewijnsen, J. roerhorst, H. Boon, F. Bouman, A. H. de Bruijn Sr., P. van Deurzen, mevr. P. R. van der Eist, D. J. van Ellinckhuijzen, J. Burger, Jac. van Maris, mej. H. M. Peschar, N. van Putten, J. Roggeveen, C. J. Stolwijk, C. J. van Tilburg. M. R. van de Water. De propagandistische actie in deze wijken zal thans door deze comité's met kracht ter hand genomen worden in de verwachting, dat de burgers in deze wijken de Comité's in hun moeilijke taak daadwerkelijk zullen bijstaan en door een goede samenwerking spoedig een doel treffende organisatie voor luchtbescherming zullen opbouwen. In verband met den te spelen missiewedstrijd HaarlemBreda werden door de technische commissie van den D.H.V.B. 22 spelers aangewe zen, die zullen worden uitgenoodigd een tweetal bijeenkomsten bij te wonen. In deze bijeenkom sten, welke aan bedoelden wedstrijd zullen voor afgaan, beoogt de technische commissie de ho mogeniteit in het te kie^Ph elftal te bevorderen. Vervolgens ook deze ploeg te bezielen met het noodige enthousiasme. Het ligt mede in de be doeling door een bevoegd leider de in bedoelden wedstrijd te volgen speltactiek te doen behande len. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Men schrijft ons: Zondag 26 Maart zal voor de Kath. Dames- Sportclubs een belangrijke dag worden. Des morgens 7.30 uur H. Mis in de Kathedrale Kerk en daarna gezamenlijk ontbijt. De plaats wordt nog nader bekend gemaakt. Iedere R. K. Damesclub zorgt natuurlijk goed vertegenwoordig te zijn op dezen jaarlijkschen Sport-appèldag. Geeft u daarom zoo spoedig mogelijk op, liefst Woensdagavond op het Sportbureau. Dan begint om 12 uur de lentetocht, zoowel voor dames als heeren. De aanvragen zijn reeds talrijk, maar hoe- velen hebben het vergeten? Stelt niet uit tot het laatste oogenblik! Voor de goede regeling is het noodig u zoo spoedig mogelijk op te ge ven aan de volgende adressen: Spaarne 19 of Floresstraat 75. Het Sportbureau, Spaarne 19. is eiken Woens dagavond geopend van 8.3010 uur. Ook dan kan opgave geschieden. Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 21 Maart: 1 De Naamlooze Vennootschap Zuivelhandel „de Nieuwe Melkweg", gevestigd .statutair te Haar em, doch feitelijk te Heemstede, Heem- Steedsche Dreef 248. Curator mr. A. van Leyenhorst te Haarlem; 2 E. P. Prenen, gehuwd met G. M. Veldhuis, openbare koopvrouw, wonende te Haarlem, Schermerstraat 11 rood. Curator mr. W. Veniet, te Haarlem. Rechter-commissars in beide faillissementen mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- VINCENTIUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET DW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11918 Voor de strafkamer van de Haagsche recht bank, gepresideerd door mr. Bommezijn, heeft terecht gestaan de 31-jarige chauffeur C. B., die op 18 November van het vorig jaar op den hoek van de Zeestraat en de Kortenaerkade te Den Haag een revolver-aanslag op een meisje heeft gepleegd. Na deze aaad is hij in het water van de Kortenaerkade gesprongen, waaruit de politie hem heeft gehaald en hem daarna in arrest heeft ggsteld. Het revolverschot, op het meisje gelost, dat haar fn den nek trof, was niet doodelijk. Nadat de kogel verwijderd was, herstelde zij spoedig. Er werden negen getuigen gehoord, van wie twee a décharge. Het meisje, de 21-jarige mej. J. M. D. ver klaarde, dat zij een jaar lang een verhouding met verdachte heeft gehad. Toen zij die ver broken heeft, heeft hij haar zoowel als haar tegenwoordigen verloofde bedreigd. Ook sprak hij over zelfmoord. ,;We gaan er alle drie aan" zou hij ongeveer hebben gezegd. Ook zou hij haar mishandeld hebben. Na het uitvoerig getuigen-verhoor richtte de president het woord tot verdachte. Deze ver- De rechtbank te 's Gravenhage heeft in raad kamer te beslissen gehad het al of niet ver lengen van de preventieve hechtenis van de vijf personen, die zich tot nu toe in bewaring bevonden in verband met de juweelendiefstal len te Den Haag. De officier van Justitie, mr. B. H. Rouffaer heeft de gevangenhouding van alle vijf verdachten gevorderd. Verdacht» P. van W. en mevrouw D. we'den bijgestaan door mr. M. H. Huygens, verdachte de G. door mr. R. A. Jansonius en de twee ver dachten D. (vader en zoon) door mr. P. van 't Hoff Stolk uit Amsterdam. De raadkamer heeft ten aanzien van de twee verdachten v. W. en de G, onmiddel lijke invrijheidstelling gelast, ten aanzien van de overige verdachten werd bepaald, dat deze in preventieve hechtenis zullen worden gesteld. De verdedigers zullen van deze laatste be slissing hooger beroep aanteekenen. Aan de verdachten v. W. en de G. was dader schap ten laste gelegd, aan de andere ver dachten heling. PARIJS, 21 Maart. (Havas). Evenals de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten heeft de Fransche regeering de banken verzocht tot nader order de saldi, welke zij voor Tsjecho-Slowaaksche rekening hebben, te blok- keeren. Reuter verneemt, dat Attolico voor zijn ver trek een bezoek bracht aan Hitier, waarbij ook Goering en von Ribbentrop tegenwoordig waren In welingelichte kringen meent men dat Attolico tevens een boodschap van Hitier aan Mussolini zal overbrengen. De ambassadeur wordt Vrijdag in Berlijn te rugverwacht. Men verklaart de opvatting, dat er eenige verkoeling in de verhouding tusschen de beide asgenooten zou bestaan, voor belache lijk. Een beruchte inbreker, de Amsterdammer H. G. K., die reeds herhaaldelijk wegens in braken is veroordeeld, stond Dinsdag voor het Amsterdamsche Hof terecht. Verdachte had zich voor drie inbraken te verantwoor den. Het eerste geval betrof echter een revisiezaak. Door het Hof te Arnhem was Hem een straf van drie jaar opgelegd en verdachte, die tot in hoogste instantie zijn onschuld had volgehouden, had revisie aan gevraagd, omdat de twee mannen met wie hij dikwijls samenwerkte, tenslotte met de waar heid voor den dag zouden zijn gekomen. Hij zou, aldus de tenlaste legging, in de wo ning te Apeldoorn een aantal effecten ter waar de van 3700 hebben gestolen. Op den dag van de inbraak, 9 Mei 1934, bevond verdachte zich, zoo hield hij vol, in Amsterdam. Een dienstbode had echter verklaard, dat verd. precies leek op den man, die in de nabijheid van de woning was gezien en had aangebeld. Verdachte is wel in het bezit van de effecten aangetroffen, maar hij beweert de gestolen waardepapieren van de twee daders te hebben ontvangen. In de gevangenis te Haarlem hebben twee mannen, M. H. S. en M. J. van der H., verklaard, dat zij en zij alleen den bewusten diefstal heb ben gepleegd. Van der H. beweerde, dat hij de man is geweest die door de dienstbode zou zijn herkend als verdachte K. De verklaring van S. en van Van der H. was voor den Hoogen Raad aanleiding om revisie van deze strafzaak te be velen en de behandeling op te dragen aan het Gerechtshof te Amsterdam. Verdachte kon niet opgeven, waar hij den dag van de inbraak was geweest, maar hij was er zeker van, dat hij niet in Apeldoorn was ge weest. President: U bent er herhaaldelijk samen met S. en van der H. op uitgetrokken. U werd in den loop van de jaren van niet minder dan twaalf inbraken verdacht en u hebt jaren gevangenis straf achter den rug. Verdachte: Dat is allemaal waar, maar hier ben ik onschuldig aan. De hoofdgetuige in deze zaak is Van der H., een bekende inbreker, die ook herhaaldelijk is veroordeeld, doch die nu zegt alleen met S. te hebben „gewerkt". Verdachte kon er zelfs niets van weten, pas veel later heeft hij de effecten in handen ge kregen. President: Maar liegt u nu niet om ver dachte K. vrij te krijgen en om dan later een aandeel te krijgen van de schadevergoe ding die K. misschien krijgt, omdat hij on schuldig heeft gezeten? Verdachte: Geen sprake van. Integendeel, ik heb alle reden om K. een duw te geven, hij heeft me dikwijls verraden. Maar toen ik voor al mijn inbraken zoo zwaar gestraft werd, dacht ik dat het nu maar het beste was om heelemaal schoon schip te maken en hem niet op te laten draaien voor iets wat hij niet heeft gedaan. •De president las vervolgens een lijst van inbraken voor, waarvan van der H. in com binatie met S. of andere inbrekers wordt verdacht. Het zijn er niet minder dan hon derd in de voornaamste plaatsen van ons land. Meestal werkte van der H. samen met S. of Sch. Maar soms ook sloot verdachte K. zich aan bij de bende. President (tot getuige)Dus u houdt vol, dat verd. K. onschuldig is en u en S. de inbraak alleen hebben gepleegd. U zult worden veroor deeld, als K. wordt vrijgesproken. Ja, daar is getuige van op de hoogte, maar het recht moet zijn loop hebben, vindt hij. President: Hoeveel straf hebt u nog tegoed? Getuige: In totaal negen jaar.... President: Weet u, dat een mede-gedetineerde in de strafgevangenis te Haarlem een brief heeft geschreven aan den procureur-generaal met de mededeeling, dat je dit met je vriend op touw hebt gezet om later de schadevergoeding te ver- deelen? Getuige: Gelogen, wat ik nu zeg is de volle waarheid. Kleverparkweg 11 Tel. 10987 Wagenweg 122 Tel. 15774 Verleden jaar werd te Amsterdam het In ternationale Geographencongres gehouden, dat zoo bijzonder slaagde. Sinds de gedele geerden weer naar hun haardsteden terugge keerd zijn, ontmoet men in de internationale vakpers en ook in de dagbladen telkens weer interessante verslagen en rapporten over dit congres. Het blijkt, dat de deelnemers met bui tengewone belangstelling bij ons hebben rond geneusd en overal hun licht hebben opgesto ken over onzen volksaard in verband met de bodemgesteldheid van ons land en de vernie lende en opbouwende wisselwerking, die zee, rivier en water daarop uitoefenen. Hierop werd menige verrassende psychologische kijk geboden. Een der belangwekkendste analysen van dien aard gaf Dr. Hans Annaheim uit Bazel in een rede, welke hij hield voor de le den der „Geographische und Ethnographische Gesellschaft" te Bazel. Van deze rede gaf de Zwitsersche pers uitvoerige verslagen. De le zing van Dr. Annaheim droeg den suggestie ven titel: „Holland gewinnt Land". Zij was blijkbaar van uiterst waardeerenden inhoud, want wij lezen bijvoorbeeld, dat de hoorders door de schets, die Dr. Annaheim ontwierp van de vele waterbouwkundige wer ken in Nederland, sterke bewondering toon den voor „dit volk, dat een groot deel van zijn v&derland in eeuwen van worstelen letterlijk uit het water heeft opgeheven en het gemaakt heeft tot een land, dat de vrijheid liefheeft". Annaheim schilderde het door kanalen, rivier en zee beheerschte landschap van het Noord- West-Europeesche laagland om dan over te gaan tot de vormings- en ontstaansgeschiede nis, welke overeenkomt met die van een ty pisch lagunengebied, dat in den loop der eeu wen ten deele weer verzonk of door de golven der zee wederom werd vernietigd. Die vernie tigingswoede der elementen van de natuur viel echter in een tijd, dat de mensch zich in deze streken thuis begon te voelen, en zoo moest zich wel een strijd ontwikkelen tusschen zee en bewoner om de amphibische grenszonen, een strijd, waarvoor nauwelijks een parallel is aan te wijzen in de oorlogen der naties onder ling. Deze strijd beteekende voor het Nederland sche volk een verdediging op drie fronten te gelijk. De Nederlanders moesteh namelijk niet alleen strijden tegen de branding van de zee en de springvloeden van de kusten, maar ook tegen de overtollige watermassa's der rivieren en het ontstaan van moerassen als gevolg daarvan. Het groote van dat taaie worstelen, waaruit de Nederlanders vrijwel geheel als over winnaars op vasten bodem zijn getreden, was zonder twijfel, dat niet alleen een nieuwe, veilige verdedigingslinie is ontstaan, maar dat tevens tengevolge van een koen offensief een groot stuk, dat de zee eens wegnam, weer werd heroverd. Natuurlijk lag hei: niet van den beginne aan in de macht der kustbewoners om het geweld en de kracht van het water met eigen offensief te beantwoorden. De eerste bewoners waren wel gedwongen, zich tevreden te stellen met het op richten van vluchtheuvels, die hier en daar „nog merkwaardige elementen vormen in het eentonig wordende vlakke landschap". Latere generaties maakten dan gebruik van de na tuurlijke duinenvorming, die op vele plaatsen echter niet voldoende was, wat het bouwen van geweldige dijken en dammen noodzakelijk maakte. Oorspronkelijk werden deze dijken en dammen gemaakt uit zand en klei. De bevol king kon zich achter deze nooit geheel veilig voelen. Daarvan geven getuigenis de verschil lende dijkdoorbraken in den loop der eeuwen, die thans echter tot de zeldzaamheden behoo- ren tengevolge van het feit, dat de techniek tegenwoordig wetenschappelijk gefundeerd is. Deze moderne techniek stelde de Nederlan ders ook in staat, het opbouwende werk der zee zelve te bevorderen door het productief maken der aanslibbing, en het winnen van land door drooglegging van wadden, enzoo- voorts. Dit gebeurde trouwens ook reeds in vroegere jaren. Tegelijk met het bouwen van dijken werd steeds nieuw land gewonnen. Daardoor ontstond het fraaie gezegde, dat God de zee, maar de Nederlander het kustland heeft geschapen. Verre boven alle andere krachtsinspannin gen uit gaat het „Zuiderzeewerk", dat in wer kelijkheid niet anders beteekent dan het win nen van een geheel nieuwe provincie, ter grootte ongeveer van het Zwitsersche canton St. Gallen. De groote afsluitdijk is het alles- beheerschende hoofdwerk, wijl deze ebbe en vloed en springvloeden verwijderd houdt van het overgebleven waterbekken aan het IJsel- meer. Daardoor werden de hooge kosten der indijking beperkt en werd het winnen van nieuw land gemakkelijker gemaakt. Reeds heden is de Wieringerpolder een land van bloeiende vruchtbaarheid en wordt dit pas gewonnen gebied de voornaamste graanschuur van de ..Neder-landen". De strijd tegen de rivieren bestond eveneens in het aanleggen van dijken, maar daarmede werd verbonden de kanaliseering, die noodig was voor den waterafvoer. Voorts waren nog dammen en kanalen noodig, om de voorhan den turflagen droog te leggen. De mensch moest zich ook tegen zichzelf beschermen door de uitgegraven streken, die moerassig waren geworden, weer in te dammen. Onvermoeibare arbeid, die door de zwaarste tegenslagen men denke slechts aan 1421, aan den Biesbosch niet ontmoedigd kon worden, zelfs er door tot geweldiger inspan ning werd aangespoord, heeft op deze wijze uit de moeilijk-toegankelijke, bedrieglijke watervlakten rijk cultuurland doen ontstaan, dat tegenwoordig een groot deel van het Ne derlandsche volk voedt. De zwemmende leeuw in het wapen van Zeeland geeft op symbolische wijze blijk van dezen titanischen arbeid. Hij heft zijn kop trotsch boven de wateren en zijn devies luidt: „Luctor et emergo" (ik worstel en verrijs). In verband met dit alles wees Dr. Hans An naheim aan het einde zijner lezing er op, dat tegenover de algemeene opvatting over den „kouden, vervelenden en tragen Nederlander" de bewonderende woorden van Ernst Moritz Arnbt staan, dat het niemand veroorloofd kan en mag zijn, een volk hooghartig te behande len, dat zulk een groote, zulk een zegepralen de historie achter den rug heeft. Inderdaad, besluit een Zwitsersch verslag over de rede van Dr. Annaheim, ons zuster land heeft oorlogen en strijd achter zich, die blijk geven van vastberadenheid, van wil, moed, verstand en begrip, die juist in de zen tijd waard zijn, ook door ons ten volle ge waardeerd en nagevolgd te worden. Verdachte heeft voor dit feit reeds een straf van twee jaar en negen maanden ondergaan. De procureur-generaal, mr. dr. D. Reiling, requireerde vrijspraak. Deze verdachte al dus het O.M. is geenszins onschuldig, maar de heling, die vaststaat, is helaas niet tenlaste gelegd. Bovendien heeft hij de Justitie op een dwaalspoor gebracht, doch ook dit is niet tenlaste gelegd. Spreker vor derde vernietiging van het vonnis in eersten aanleg en vrijspraak van de tenlaste gelegde feiten. De verdediger mr. dr. A. Stemheim, bepleitte eveneens vrijspraak. Het Hof ging in raadkamer; na heropening stelde de president nog eenige vragen aan de getuigen. Van der H. bleef er bij, dat hij thans de waarheid had gesproken. Pres.: Dus het gaat niet om de schadevergoe ding? Getuige: Och, ik weet toch best, dat hij geen cent schadevergoeding krijgt. Hij heeft nog een jaar of wat tegoed en dan wordt deze straf wel in mindering gebracht. Het Hof schorste de behandeling van de revi siezaak om ook den tweeden inbreker, die thans ziek is, nog te hooren. Dan kunnen we tegelijkertijd hooren, aldus de president, of de Officier van Justitie te Zut- fen nog tot vervolging van S. en van der H. wil overgaan. Getuige, we zullen u ook weer opnieuw oproe pen, voegde mr. Jolles getuige van den H. toe. Uitstekend president, antwoordde de man, die gedetineerd zit, laconiek, ik ben toch altijd thuis. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WASHINGTON, 21 iMaart (Reuter) Van betrouwbare zijde wordt hier volgens de As sociated Press verklaard, dat, wanneer de voorgestelde anti-agressieverklaring te. Lon den wordt onderteekend, Amerika bereid zjjn een gelijke verklaring voor zichzelf a' te leggen. In de nieuwe aflevering van het maandblad „Amsterdam" onder redactie van M. P. van den Aardweg treffen we op de eerste pagina opwekkende woorden aan van den heer Gottfr, H. Crone voorzitter van de Kamer van Koophandel. De redacteur schrijft ondersteund door pakkende foto's over Amsterdams zinde lijkheid en de groote middelen, die de Stads reiniging opbrengt om die deugd in stand te houden. Lien Ludriks droeg een lyrische ont boezeming bij over de Berlagebrug en het Ge meentelijk Bureau voor de Statistiek laat Am sterdams groei in cijfers zien. (Mies Blomsma doet hetzelfde uiteraard wat vroolijker met en kele teekeningetjes in 'de marge). H. G. Hoek stra heeft een bloemlezing samengesteld van verzen over Amsterdam, verzen van den mo dernen tijd, waaronder Jacob Israël de Haan's kwatrijn „Onrust"; Die te Amsterdam vaak zei „Jerusalem" En naar Jerusalem gedreven kwam. Hij zegt met een mijmrende stem: „Amsterdam, Amsterdam." De aflevering wordt verder gecompleteerd met een stukje van M. van de Rivière over Am sterdamsche straatnamen, alsmede met de agenda voor het hoofdstedelijke zomerseizoen. De president der Arr. Rechtbank mr. A. J. van Royen héteft in een kort geding een von nis gewezen, dat van beteekenis is voor den strijd tegen de prijsknoeierijen met lampen. Een firma te Amsterdam verkocht gloeilampen van de N.V. Apex lampenfabrieken te Utrecht beneden de door deze N.V. vastgestelde ver koopsprijzen. De Apex lampenfabriek gevoelde zich dooi de handelwijze van bedoelde firma benadeeld en vorderde van de firma de onverwijlde sta king van den verkoop tegen andere prijzen dan de vastgestelde. De president heeft deze vordering der N.V Apex toegewezen en de onverwijlde staking ge last van den verkoop van lampen beneden de vastgestelde verkoopsprijzen, terwijl aan de be doelde firma een dwangsom van 100,werd opgelegd, te betalen aan de N.V. Apex voor elke lamp, welke in strijd met dit verbod nog door haar zou worden verkocht. BOEKAREST, 21 Maart (Reuter) De ec<^ nomische onderhandelingen tusschen Roemen- en Duitschland zijn onderbroken. Wohltat, leider der Duitsche delegatie, vertrekt Woen. dag of Donderdag naar Berlijn om nieuwe in structies te halen. - - PARIJS, 21 Maart (Havas) De FranseBj Poolsche handelsbesprekingen hebben tot e accoord geleid, dat morgen op het ministe van handel onderteekend zal worden. De inschrijving voor den „W. J. H. beker-loop" is dit jaar kwantitief niet g. weldigend, doch de deelneming der A eh klassers is zeer sterk. De volgende A-klassers schreven n.l. Paap (Haarlem), Jaap Meijer (de Volewijcke J. Overdijk (A.A.C.), Wim Bakker (A.A.C-); Gaarenstroom, J. Walther en P. NieuwenW11 (allen van de Volewijckers). g- Verder schreef nog in een tweetal sterke klassers uit het district n.l. de B-kamP J. Dekker (HBO, Hoorn) en P. Schuiten^* (Lycurgus, Krommenie). „s> De bekerhouder 1938, M. de Groot (Lycur» is wegens ziekte helaas niet in staat dit nood te verdedigen en de strijd zal dan eJJ wel gaan tusschen Jaap Meijer, Walthef Overdijk. d« In de Dinsdag gehouden vergadering m afdeelingen der Eerste Kamer door loting - mengesteld. De afdeelingen vergaderden ofl. na voor het verkiezen van voorzitters en dervoorzitters. Na heropening der openbare vergade blijkt, dat benoemd zijn tot voorzitters der deelingen: de heeren Michiels van Kesseni Steger, Moltmaker, Janssen en De Savo tot ondervoorzitters de Van Lohman, en Van Voorst tot Voorst, De Bruyn, den, De Jong en Van Rappard. De Kamer gaat in de afdeelingen v0°rv0of onderzoek van de Indische begrooting .ontwerpen, irr onder daf, houdende nadere voorzieningen zake de tandheelkunde. 's-HERTOGENBOSCH, 21 Maart. N.V. mijn. Aanvoer 14500 kg. Hoogste prijs l-40, ste prijs 1.39, middelprijs 1.42 per kg. mia" GRONINGEN, 21 Maart. Graanbeurs. n sche rogge 7.757.85. Wintergerst 7.70 ver (wit) 6.606.80. Zwarte Haver 6.6" 31' Groene Erwten 9.7510.15, Karwijzaad 3,7"' Kanariezaad 6.256.60, ronde Mais e'' platte Mais 8.25—8.45, Lijnzaad witt>l° y(,et blauwbloei 9.25—9.75. Stemming beter. gelijk vorige week. t0P. v*ts:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4