I DKW larlv.Empelen P&nUac Hörornen 25, Goedkoop en Zuinig! Haarlem, 22 Maart Co. s 1 ft] slot Defect? Tel. 11493 GEERT HOOGEVEEN GhatU geknipt/ WOENSDAG 22 MAART 1939 dienstbodennood en zijn oplossing Cursussen voor Mevrouwen H w V S N: 1 MAAKT U HET LEVEN GOEDKÖÖPËr|- ^brikozen, Pracht Fa ^askaas per pond 45, tol j 1 Bakmeel, -g Pindakaas, 4 im ^ansche Koeken, at ^chte Honingkoek, R. K. STAATSPARTIJ Mr. Bomans spreekt voor de jongeren De SSeutelspecialist - L. Veerstr. 10 MUZIEK UIT HET STOP CONTACT Programma Radio-centrale STADSSCHOUWBURG La Argentinita Gemeenteraad Tien of twintig jaar AGENDA Ongeval Stationsplein Teylerfeest 1939 R. K. MEUBELMAKERS Belangrijke vergadering in gebouw St. Bavo Voor Uw provisiekast RITSEMA Co. Strijd om levensgeluk Antoon Coolen spreekt voor de R. K. Leeszaal over Eigen werk" Ged. Oude Gracht 52 Haarlem OUD ST. JOZEFS-GEZELLEN- GEBOUW WORDT GESLOOPT Om ruimte te geven voor een Gereformeerde kerk NEDERL. VEREENIGING „ONZE VLOOT" Belangrijke bijeenkomst „Schijn en Werkelijkheid" Jubileum BURGERLIJKE STAND Bioscopen 23 Maart Bioscopen Alléén: Mr. Cornelissiraai 54 - Telef. 16270 Anega°9 TAILLEUR MANTEL STOFFEN Uw stoffen worden bij ons Bij contante betaling ontvangt U Midza-bonnen STAD "eden erper dan in vele andere Nederlandsche M wordt de dienstbodennood in Haarlem en ving gevoeld. Het aantal gedienstigen dat betrekkelijk kleine Haarlem kan leveren niet in verhouding tot de behoefte en bo- llen zijn er in Haarlem tal van fabrieken* iren en instellingen, zooals chocoladefa- ®n van Droste en Union, zeepfabrieken als Klaverblad, kousenfabrieken als die van 'ike welke een deel van de beschikbare vrouwe- arbeidskrachten in beslag nemen. Van R<ie en ver, zelfs van den anderen kant van Haarlemmermeer, voeren de autobussen de 'eksmeisjes naar Haarlem. Het is dan ook te verwonderen, dat in Aerdenhout, Heem- W] le en Haarlem zeer veel Duitsche en andere blandsche dienstboden vertoeven en dat het van Hitier tot zijn Duitsche jongedames baar het grosze Vaterland terug te keeren ^tQi 'Vei Ui een zekere ontsteltenis teweeg heeft ge- ieht. Even is de beroering wat geluwd, om- i öe afvloeiing van de Duitsche meisjes gelei- 'Jk zal plaats hebben, maar daarmede is net bende vraagstuk van den dienstbodennood de toekomst niet opgelost. °®ger regelden zich dergelijke moeilijkheden 'e maatschappelijke samenleving vanzelf. elcl eens, dat er een honderd jaar geleden dienstbodennood zou hebben geheerscht, Zouden de meeste van onze dierbare over- ^moeders daar eenvoudig in berust hebben het zonder dienstbode hebben gered. Waar lijk zouden zij daarbij niet tevergeefs een op een of meer van hun vroegere dienst- hebben gedaan, om haar wat bij te staan het grove en zware werk, doch het zou in "lands brein zijn opgekomen om den mims- e °f den burgemeester te verzoeken aan den "stbodennood een einde te maken. Tegen- rdig is dat anders. Geen dienstbode in huis !ekent in vele gezinnen géén goed eten, géén bu ae verzorging, omdat vele mevrouwen niet ^aat zijn te koken, daar zij zóó van kantoor Versiteit of tennisbaan in het huishouden Örongen zijn De dienstbodennood wordt dus erger gevoeld dan toen de huisvrouw zelf s leiding gaf in huis, toen zij zelf de laatste 1 legde aan de warme maaltijden in de e'i. zelf meehielp om „de wasch aan kant ^floen", zelf voor den Inmaak en de slacht ?cie, zelf als de leerares van haar personeel trad. a een zorgzame, vooruitziende moeder heeft ^Verheid veler wenschen al vervuld nog voor- j .,?'j uitgesproken waren. Sinds geruimen tijd hezig met de opleiding van dienstboden Iter na ten en op vrije cursussen. Wij herm- slechts aan Bouvigne en aan het in 1936 li k| Iaarlem geopende eerste internaat aan de t, ^hofstraat. Iedere cursus heeft een duur 'hjj maanden en telt in Haarlem veertig Jes. Na afloop van de drie internaatsmaan- ivordt voor de meisjes een passende betrek- L k gezocht, zoo zij die al niet hebben. Eenige V erden meisjes tusschen de 16 en 25 jaar "hep op deze wijze gratis de grondbeginselen het huishoudelijk werk geleerd en het sy- voldoet zoo goed, dat tal van andere in- ,cht. "ten op het Haarlemsche voorbeeld zijn ge- Terloops wijzen wij er op, dat de Regee- °P die manier ons volk goede huismoeders "geeft, waaraan groot gebrek dreigde te ko- "Ch ;:i °aar heeft de Regeering het echter met, gelaten om den dienstbodennood op te los- Om het verrichten van huishoudelijk liu te stimuleeren heeft zij goedgevonden, he verdiensten van de dienstboden voort zet meer van den werkloozensteun wor- af§etrokken. Ook zal het arbeidsverbod (L *4- en 15-jarigen de bestrijding van den Q^hodennood ten goede komen. Htl) hit alles afdoende in het tekort zal voor- hlijft een vraag. L""fom is het van belang, te wijzen op nog ■lij "hders, dat krachtig tot de oplossing van ^hienstbodenvraagstuk kan medewerken. het Sterhuis van de Nederlandsche Ver- 'rjh "'hg ter Behartiging van de belangen van e Meisjes te Rotterdam is een doodgewoon waar jonge mevrouwen, ^"huis ingericht, V goede leiding de huishoudpractijk kun- ler- leren. li V ^ezen er reeds op, dat de jonge mevrou- W sewoonlyk zoo van het tennisveld, van of wintersport het huishouden inwip- V^et dienstboden om te gaan hebben zij Ssleerd, van het huishouden weten zij ""aliteit, p. pond 59, 53, Maiet. fijnste Goudsche 9 O Der pondspak 17V2, Psr Dondspot 18, I Mm s bekende, per bus Mm Mm 2 1» n carton, per stuk Albert heijn ^00 ^oordeeligste Kruide in Nederland b bedrijf vaak niet veel meer dan haar man af. Niet zelden is ook dat een oorzaak van botsing tus schen mevrouw en dienstbode, waardoor weder- keerig animositeit gewekt wordt en mevrouw dikwijls den naam krijgt geen dienstboden te kunnen houden. Maar behalve dat: als me vrouw te weinig afweet van het huishouden, beneemt zij zichzelf en haar huisgenooten een oron van levensgeluk; de conserven-in-blik- fabrikanten krijgen in zoo'n geval goede klan ten en het aantal verwoeste huwelijken is na venant. De verslagen van de cursussen voor dienstbo den vermelden, dat de meisjes van de cursus sen zonder uitzondering in haar betrekkingen slaagden; dat de internaten van vele zijden tevredenheidsbetuigingen ontvangen. „Zij doen zoo rustig en bewust haar werk" schreef een predikant uit Groningen, „zij hebben pleizier in alle onderdeelen van haar taak en zijn al tijd met animo bezig, omdat zij haar werk ken nen en dat niet alleen, maar omdat zij ook geleerd hebben met mevrouwen om te gaan." De dienstbodencursussen en de mevrouwen- cursussen, als die in Rotterdam, lijken ons el kaar op zeer gelukkige wijze aan te vullen. Dat zoowel de eerste als de laatste noodig zijn, behoeven noch dienstboden, noch me vrouwen zich al te zeer aan te trekken. Zij wijzen alleen op een nijpend gebrek in onze hedendaagsche opvoeding. Wat immers zou het allernaaste doel van de opvoeding onzer jonge meisjes anders moeten zijn dan haar te bekwamen voor haar taak in het huishouden? En nu ga men de lesroosters van onze meisjes scholen eens na: lagere school, Mulo, middel bare school voor meisjes, H. B. S., gymnasium, typistenscholen. Op die lesroosters staat van alles, tot sport en vlakke meetkunde toe, maar hoe een kous moet worden gestopt, een slaap kamer moet worden schoon gemaakt, een aard appel moet worden geschild, een biefstuk moet worden gebakken, hutspot moet worden ge maakt, onze meisjes leeren het daar niet. Daar voor moeten zij nog weer eens speciale cursus sen op huishoudscholen of pensionaten volgen. Hoevelen komen daar toe? Het is'niet op de eerste plaats de schuld van onze meisjes, dat zij het huishouden niet ken nen, het ligt aan de beschaving onzer dagen, die er precies in slaagt, de cel van onze maat schappelijke samenleving, het huisgezin, uit elkaar te rukken. Onze meisjes worden niet op gevoed voor de taak, die haar wacht. Wij zijn er van overtuigd, dat door samen werking, in de richting als hierboven 'aange duid, het dienstbodenvraagstuk een heel eind zal worden opgelost. Model RT Direct bij de aanschaffing ver dient U al! Heerlijk goedkoop is DKW! Verdere voordeelen: be lastingvrij gewicht en uiterst laag verbruik. In onderhoud even eenvoudig als in het berijden. DKW ligt prachtig op den weg Brochure No. 10 geeft afbeel dingen en interessante technische details. Gratis op aanvraag! STANDAARD MODEL I 245- LUXE-MODEL 260- Imp: HART NIBBRIG EN GREEVE N.V. Parkstraat 91a Tel. 116078 - Den Haag. OVERAL AGENTEN. De afdeeling jongeren van de H.K. Staats partij Haarlem vergadert Vrijdag 24 Maart om half 9 in hotel „De Leeuwerik". Op voordracht van het bestuur is tot voorzitter der jongeren aangewezen, Mr. A. M. van Hooff. De overige bestuursleden, die uit de verschillende paro chies moeten komen, zullen ter vergadering gekozen worden. Mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, zal vervolgens spreken over „Enkele puzzles van onzen tijd". DONDERDAG 23 MAART Programma 1: Jaarsveld Programma 2: Hilversum I en II Programma 3: Keulen 8.50—9.50; Radio PTT N. 9.50—11.20; Parijs Radio 11.2012.35; Brussel N. 12.352.20; Danmarks R. 2.202.40; Radio PTT N 2.403.20; Keulen 3.204.20; Diversen 4.204.35; Londen Regional 4.355.20; Brussel Ned. 5.206.05; Radio PTT Nord 6.05—6.35; Keulen 6.35—7.30; Brussel Ned. 7.307,50; Straatsburg of Diversen 7.50:8.20; Brussel Fr. 8.209.10; Boedapest ol Diversen 9.209.35; Brussel Fr. 9.3510.20; Brussel Ned. 10.20—10.30; Keulen 10.30—11.20; Danmarks Radio 11.20—12.00. Programma 4: Brussel Ned. 8.00—9.20; Parijs R. 9.20—9.30; Diversen 9.3010.35; Londen Reg. 10.3512.05; Droitwich 12.052.20; Londen Reg. 2.203.35; Droitwich 3.356.40; Brussel Fransch 640—7,00; Droitwich 7.008.35; Londen Reg. 8.35—8.50, Droitwich 8.509.45; Londen Reg. 9.4510.20; Droitwich 10.20—10.40; Brussel Fr. 10 40—11.10; Londen Reg. 11.1012.00. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00—8.0G Eigen gramo- foonplaten; 8.0012.00 Diversen. Al leek het aanvankelijk ook (en zeker in hst eerste gedeelte van het programma) of Argen tinita er twee of drie „maniertjes" op na hield, die, al naar gelang de noodzakelijkheid, meer of minder heftig werden gevarieerd, in het tweede gedeelte nam zij zeer zeker ieder geloof daar aan volkomen weg. Zij is inderdaad een superbe danseres, die zich met groote innigheid en liefde aan de danskunst wijdt. Haar groote kracht is de Spaansche folklore in den dans. Die heeft zij kennelijk terdege be studeerd, daar zij anders zeker niet in staat zou zijn geweest, die groote verscheidenheid van dansvormen zoo perfect weer te geven en daarin een dusdanige hoogte te bereiken. Het geheele tweede gedeelte van het programma, bestaande uit vier dansen, was de zuivere Spaan sche folklore, doch dat was dan ook wel zoo gracieus, zoo zuiver en rijp; dat slechts een Argentina haar zou hebben benaderd. De Joha de Alcaniz (Font) bijvoorbeeld was een juweeltje van een dans, zoo voornaam en edel van uitvoering dat we hem graag gebis seerd zouden hebben gezien. Ook de „Mallorca" (Albeniz), een pittnge dans van dat eiland, was een choreografisch kunst werkje, terwijl de Anda Jaleo (J ch), een smokkelaarsromance uit de 19e eeuw, volkomen den fieren Spaanschen aard en het zoo ro mantische karakter perfect weergaf. Soms, zoo als ook bij laatstgenoemden dans, zong Argen tinita het bijbehoorende lied, onder het dansen door. En daar zij een gave, zeer melodieuze stem bezit, was die combinatie (hoe vreemd het mis schien ook moge klinken) van een ongemeene bekoring. Trouwens, al haar dansen is louter en alleen een lied, hetzij van vreugde, van droefheid, van blijdschap of van teleurstelling. De castagnetten zijn haar onafscheidelijke gezellen, die met haar lichaamsrhythme klagen of zingen. Of zij nu een melancholieke „legende" van Albeniz danste, of een vurige, uitdagende „Pan y Toros" (Barbieri) de castagnetten tril len in heur vingeren mee en accentueeren par- feet al hetgeen zij met haar dans uitdrukt. Zelfs de hautaine Mazurka (La Verbena de la Pa loma), een guitig „historische" dans uit het Ma drid" van 1890, ging van de cagstagnetten-klan- ken vergezeld. Het was dan ook zeker niet te verwonderen, dat, daar waar eenigszins mogelijk, een „bis" werd afgedwongen, door het hoogst dankbare en enthousiaste publiek, dat dezen keer nu eens veel royaler was opgekomen, dan hier in Haar lem op dansavonden gebruikelijk is. Het heeft den geheelen tijd lang en hardnek kig geapplaudisseerd, ook bij Rogelio Machado, die uitstekend begeleidde; uit enkele piano- soli toonde deze zijn meesterschap op dat in strument, terwijl Carlos Montoya op zijn guftaar een waar virtuoos bleek te zijn. Het was een avond van oprecht en puur kunstgenot en een nieuwe schakel in de reeks successen van Argentinita V—t. De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om 2 uur in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den burge meester. De VOORZITTER wenseht den heer P. VAN TETERING geluk met zijn herstel van een ernstige ziekte en hij hoopte, dat dit raads lid van een langdurige nieuwe gezondheid zal mogen genieten (applaus). De tweede suppletoire begrootin 1938 werd z.h.st. goedgekeurd. Alsnog werd in handen van B. en W. om prae-advies gesteld een verzoekschrift van het bestuur der Alg. Vereeniging van Gemeente ambtenaren in Nederland en maatregelen te willen treffen, waardoor deze vereeniging zit ting houdt in het Georganiseerd Overleg. Bsloten werd om alsnog in handen van B. en VV. ter afdeeling te stellen een verzoekschrift van de vereeniging „Vereenigde huiseigenaren van Haarlm en omstreken" om voor de Ridder straat één-richtingsverkeer te willen vaststel len. Dan kwamen aan de orde de voorstellen van den heer VISSER (C.H.) om uit het „Frans Halspotje" ƒ2500 te geven aan de H.O.Vk en 2500 aan Haarlemsche schilders en beeld houwers door opdrachten. B. en W. stelden te gelijkertijd voor niet 1500 aan de H.O.V. te schenken, maar 2500. Het voorstel, dat u aan den raad gedaan hebt, aldus de VOORZITTER, heeft het col lege bevreemd, door het tijdstip, waarop het werd ingediend. Het wachten was op de goed keuring van het Fonds voor Kunsten en We tenschappen en toen deze ter nauwernood was afgekomen, kwam de heer Visser met zijn voor stel. Het college had niet eens den tijd om met voorstellen te komen. Het was normaal geweest, als de heer Visser behoorlijk gewacht had en eventueel een amendement had inge diend. Gij hebt, mijnheer Visser, aldus spr„ de zaak, die u denkt te bepleiten geen goed ge daan. Het college heeft ernstig bezwaar om de voorstellen-Visser aan de agenda toe te voegen. De heer VISSER verdedigde zijn opvatting en meende correct te hebben gehandeld door op de goedkeuring van Ged. Staten te wach ten. Niets wees er op, dat B. en W. ƒ2500 wil den schenken. (De vergadering duurt voort) (Wordt vervolgd.) langer jong te blijven, is voor elke vrouw een lokkend ideaal. Jong zijn beteekent een jeugdige zachte huid te bezitten, die den indruk maakt van jeugd en gezondheid. Dit begeerenswaardige ideaal dient Sulfoderm-poeder. Verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten. Een 53-jarige heer uit Amsterdam kwam Dinsdagavond op het Stationsplein ernstig te vallen. Hy struikelde over het trottoir van den grooten vluchtheuvel en kwam met zijn hoofd op- de treeplank van een stilstaande tram terecht. Een diepe wond boven het rech teroog werd door een lid van den ongevallen dienst verbonden, waarna het slachtoffer naar 't ziekenhuis Johannes de Deo werd overge bracht, waar de wond gehecht is. Op Donderdag 23 Maart zal in het ..Haar- lemsch tehuis voor Ouden van Dagen" het jaarlijksche Teylerfeest gevierd worden. Naast de verschillende tractaties en den uitgebreiden feestmaaltijd zullen de oudjes des avonds bezig gehouden worden door Santpoort's Klein Ca baret en de Elsnerus ïfind. Op 23 Maart belegt de R. K. Meubelmakers- vereeniging „Sint Antonius van Padua" een belangrijke ledenvergadering in gebouw St. Bavo, voor het afsluiten van een collectief contract. Hierbij zullen de voorstellen van de werkgevers behandeld worden. De vergadering begint om half acht. Men wordt verzocht precies op tijd aanwezig te zijn. KOFFIE IN LUCHTDICHTE BUS van 5 pond vanaf 0.46 p. p. BUS GRATIS (duurzaamh. 6 mnd.) THEE IN LUCHTDICHTE BUS van 5 pond vanaf j 1.50 p. p. BUS GRATIS (duurzaamh. onbeperkt) GR. HOUTSTR. 159 T2LEF. 10156 HAARLEM Gisteravond werd in restaurant Brink- mann zoowel voor leden als belangstellen den onder auspiciën van de R. K. Leeszaal en Bibliotheek een lezing gehouden door den bekenden romanschrijver Antoon Coo len, die sprak over „Eigen werk". In de opening sprak de voorzitter der R. K. Bibliotheek, mr. J. F. de Vilder, een hartelyk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond. Het was voor het bestuur, aldus spreker, een groote voldoening den bekenden romanschrijver An toon Coolen bereid te vinden een lezing te houden, die voornamelijk een toelichting zou zijn op het ontstaan en den groei van zijn werken. Deze schrijver is voor ieder ongetwij feld een bekende figuur en wie hem niet uit zijn romans mocht kennen, vindt thans een uitne mende gelegenheid om nader kennis te maken. Hij spreekt en schrijft een eigen taal en zal ons introduceeren in dat eenvoudige Brabant- sche buitenleven, dat ons Noorderlingen 'n aan trekkelijkheid schenkt, dat wij zelf niet hebben, omdat ons leven te veel is ingesteld op het jacht- volle tempo van onzen tijd. Het bestuur van de R. K. Leeszaal beschouwt het als een taak der gelijke avonden voor de leden te organiseeren, daar het naast het verdienstelijk apparaat van eigen leeszaal wil werken voor een cultureele verheffing onder de Haarlemmers. Al is bescheidenheid een goede deugd, zoo begon Coolen zijn lezing, toch moet men daar aan niet te veel aandacht schenken bij het be spreken van zijn werken. Critiek vindt hier geen bespreking, daar zij tenslotte niet veel meer is dan een persoonlijke meening en de schrijver het wyste doet deze niet anders dan als kennisgeving aan te nemen. Zij kan zelfs fataal zijn voor een schrijver, die zich daardoor laat beïnvloeden want ongetwijfeld zou hij hierdoor verloren gaan. Iedere schrijver vo'gt zijn eigen inzichten en kan zich niet anders ontwikkelen dan hij .is. Men vraagt wel eens of menschen, bijvoor beeld uit „Herberg in het Misverstand", zoo slecht zijn als zij daarin beschreven zijn.. Wel, de typen zijn wérkelijk zoo. Het zijn de perso nages, die dagelijks een rol spelen in het groote levensdrama Juist de bedoeling van die werken is, om een beter en stralender leven te geven. Vrijwel de meeste romans zijn ontstaan en ver bonden met de jeugd en door aanraking met de menschen uit Oost-Brabant. Het begint met de ambitie voor te schrijven en de arbeid zelf wordt verlicht door het zien groeien van zijn penne- vruchten. Men leest zijn geschreven stukken na en dan komt de wanhopige vraag of door den lezer wel alles zoo gevoeld wordt als door den schrijver is weergegeven. Maar bij de voltooi ing van zijn werk ondervindt de schryver een groote tevredenheid. Het gebeurt meermalen dat na eenige jaren een boek, ook in de oogen van den schrijver zelf, niet altijd stand kan houden en dat het een zin of zinswending is, die graag veranderd zou worden. In de werken van Stijn Streuvels vlogen mijn gedachten en verlangens naar de beoefende wer kelijkheid van het Vlaamsehe leven, naar de velden met hun natuurspel van wind, sneeuw en regen. Het landeiyke van de Vlaamsehe Kempen is overeenkomstig met dat aan de Brabantsche zijde; deze grond was 't, welke mijn schrijversambitie opwekte. Het opnemen van natuur, folklore en levens verhoudingen vormt en bepaalt de onderwer pen van zijn romans, waarvan de Brabantsche levensgeest de kern vormt De stof voor een roman ontstaat uit de getuigenis van wat er bij de menschen gebeurt, maar de aanleiding voor het begin is een kleine voorkomende ge beurtenis. De Peel met zijn landbouw heeft het eigen van de Brabantsche volksziel gemeen. Eeuwen lang is dit een troostelooze vlakte geweest van moer en elzenhout. In de tweede helft van de vorige eeuw begon de veenexploitatie en men maakte de woeste gronden bouwrijp. In oor sprong waren 't schaapherders, die hun merktee- ken drukten in de ziel van het Peelvolk. Zwij gend als de schrale vlakte werd de schaarschte van de bewoners. Arbeid, regen en zon teekenen zich duidelijk af op de doorkorven ruigheid van HAGEMAN Tel. 12762 PHILIPS en ERRES ook in huurkoop hun gezichten, doch hieronder schuilt een goe de trouw en mildheid. Zij zijn gastvrij en hulp vaardig, maar toch drukt op hen de eenzaam heid van het landschap en de traagheid van de dokkerende kar. De sfeer van „Kinderen van ons volk" is een jeugdherinnering. Spreker gaf hierna den korten inhoud van het boek weer. „Dorp aan de rivier" en „De drie gebroeders" zijn> ontstaan uit de vriendschap met een dok ter, welken schrijver hier te lande ontmoette. Deze boeken voeren ons naar de polderland schappen van de Maasstreek, waar een opge ruimder volk dan in de Peelstreek woont dat zich kenmerkt door een schralen humor. De lezers vragen zich af: „Is dat nu echt ge beurd?" Ja, het is het leven dat de schrijver stof geeft en de stof meet aan hem dienstig ge maakt worden. Het is de taak van een schrijver de werkelijkheid met den droom' te verbinden, zóó dat het tot zijn oorsprong terugkeert. De eenige bron is het leven en door zijn schrijvers talent zal hij het gaan herscheppen tot dat het zijn ware uitbeelding gevonden heeft. Na de pauze besprak hij „De drie gebroeders" en „Herberg in het misverstand", zijn laatst verschenen roman, welken hij met enkele frag menten toelichtte. Tot besluit van zijn causerie gaf spreker een korte samenvatting, die het idee weergaf van inhoud en strekking van zijn werken. Wie van het leven vertelt, kan zijn duisternis niet ont wijken en daarom kan het voor enkelen den schijn hebben dat zijn werken somber gestemd zijn. Maar volgens eigen inzicht heeft de schrij ver er nooit sombere kleuren in bemerkt. Wat hebben we aan het oppervlakkig optimisme, dat geen stand houdt bij ernstige gebeurtenissen? Alle romanfiguren strijden heftig met het leven om het geluk, dat een ieder zoekt. De smart komt ongeroepen voor allen en aan de worsteling om levensgeluk ontkomt niemand. De vreugde moet verworven worden, vooral in deze zorgwekkende dagen, zooals zij komt uit Gods hand. Slechts het ware zieleleven schenkt ons voldoening. Antoon Coolen heeft zich naast een begaafd romanschijver ook een vlot en onderhoudend causeur getoond, die, evenals hy dit in zyn boeken doet, in ons de werkelijkheid en bekoor lijke charme van den Brabantschen volksgeest doet herleven. Het is een avond geweest van literair genot voor oor en hart en ongetwijfeld zullen zij die nog niet met zyn werken hebben kennis gemaakt met grootere interesse en vol doening zijn pennevruchten onder de oogen nemen. Het voormalige gebouw der St. Jozefsgezellen in de Jansstraat is aangekocht door de Gere formeerde Kerk in Hersteld Verband te Haar lem, om het af te breken en er daarna een kerkgebouw voor in de plaats te zetten naar ontwerp van architect L. v. d. Kloot Meyburg te Den Haag. Op 24 Maart a.s. zal de afd. Haarlem van de Nederl. Vereen. „Onze Vloot" een bijeenkomst houden in den Haarl. Kegelbond waar zal spre ken de heer M. A. Cageling, redacteur van het tijdschrift „Onze Vloot" over het onderwerp: „Nederlands buitenlandsche politiek in een nieuw stadium." Behandeld zullen worden: ten 1ste de machtsverhoudingen na het accoord van Mün- chen; ten 2de de positie van Nederland en de noodzaak tot actieve zelfstandigheidspolitiek; ten 3de de rol van de zeemacht daarbij en de vei ligheid van Indië: ten 4de waarom slagschepen?' Na de pauze zullen een aantal interessante geluidsfilms vertoond worden van de Fransche Marine, in bruikleen afgestaan door het Fran sche Ministerie van Marine te Parijs. O.m. zul len vertoond worden de gevechtsschietoefenin gen van een eskader Fransche slagschepen, als mede een film van de nieuwe Fransche slag kruiser „Dunker.que". Op Zaterdag 25 Maart a.s. zal Het Neder- landsch Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert, artiestieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. Defresne in den Stadsschouwburg een voorstelling geven van: Schijn en Werkelijkheid, tooneelspel in vier bedrijven door Paul Vincent Carroll. Re gie: Albert van Dalsum. Naar aanleiding van deze opvoering schrijft men ons: „Het gaat in dit stuk maar om een zeer simpel verhaal; het kindergeloof van een een voudige, maar tot de mystiek geneigde ziel (het dienstmeisje Brigitte) die in botsing komt met de klassieke theologische opvattingen, be lichaamd in de figuur van den Kanunnik Thomas Sherritt eenerzijds, en O'Flingsley, den dorpsschoolmeester, die een atheist is an derzijds. Schijnbaar staan de Kanunnik en O'Flingsley lijnrecht tegenover elkaar; in wer kelijkheid zijn zij uit hetzelfde hout gesneden: menschen, die volkomen achter hun eigen opinie staan. Dit conflict kan alleen overbruad worden door het offer, dat Brigitte brengt. Een offer, dat zelfs zijn beteekenis blijft be houden ondanks het feit, dat het kind in haar mystieke geloofsvervoering te ver gaat. De rol van Brigitte wordt gespeeld door Charlotte Kohier, die dit seizoen voor de eerste maal in een nieuwe rol bij Het Nederlandsch Tooneel optreedt. De rol van den kanunnik zal ver vuld worden door Albert van Dalsum. Een stuk met een controverse, welke van alle tijden is, maar die als levende uiting van wat ziph aan geestesstroomingen in onzen tijd al duidelijker afteekenen gaat, actueeler is dan ooit! Verder treden in dit stuk op: Mies Elout, Corrie Korevaar, May Vollenga, Jacques de Haas, Jacques Snoek, Johan Schmitz, Gijsbert Tersteeg, Han Bentz van den Berg. Décor is ontworpen door Jacques Snoek en uitgevoerd op eigen ateliers. Vertaling: Ferd. Sterneberg. Morgen is de heer A. Nelis, Leidschestraat 67, 25 jaar in dienst bij de fa. W. J. Honnebier, Zijlweg 302. Geboren: 18 Mrt.: H. B. BorstWillemse, z.; 20 Mrt.: P. E. VoorneveldKlein, d.; 19 Mrt.: A. M. DamoMooij, z.; 20 Mrt. G. Faken- Voerman, z.; 19 Mrt.: S. Jagervan de Pas, z.; 18 Mrt.: S. DrenthVeenendaal, z.; 20 Mrt.: J. M. Hart—Graftdijk, d.; 20 Mrt.: J. M. A. Strato -Metselaar, z.; 19 Mrt.: A. M. Stouten—Bun- ;hoten, d.; 22 Mrt.: C. A. W. Walker—van panje, z. Overleden: 20 Mrt.: J. W. Nijssen, 76 j., Kin kerstraat; 20 Mrt.; W. F. Wallekers, 76 j., Kampervest; 21 Mrt.: H. J. N. Klein Schip horst, 5 d., v. Oldenbarneveltlaan; 20 Mrt.: Gebouw St. Bavo: Jaarvergadering Chr. Ivnapenvereeniging 8.30; Sint Matheus 830; -'roza 8 uur; Bouwvakbond 8 uur. Stadsschouwburg: Concert Toonkunst 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad 1.30 u. N.V. Funke, Gr. Houtstraat 25: Modeshow-. Meisjes H.B.S. Tempeliersstraat: Eïndles bloembollencursus, kwart voor 8. Kunstzaal Leffeiaar: Expositie 105 uur. Rembrandt: „De schaakspeler", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; „Bali", 1130 uur. Cinema: „Kap. Molinard", „De geheimzinnige misdaad", 2, 5 en 8.15 uur. Luxor: „Het wetboek der gestraften", 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van Frankenstein" 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Een nacht op den Donau". 230. 4.30, 7.15 en 9.15 uur Gebouw St. Bavo: Bestuur R. K. Volksbond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Fed. Gr. en Fr.-handel, 8 uur. Stadsschouwburg: ..Parkstraat 13", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Haarlemsche Voorjaars- beurs, 1.305.30; 7.30—11 uur. Brinkmann, Gr. Markt: K.JlM.V.-vergadering. Ged. Oudegracht 104: H. A. F. V., 8.15 uur. Tehuis voor Ouden van Dagen, Schotersingel: Teylerfeest. Kunstzaal Leffeiaar: Expositie 105 uur. Rembrandt-theater: De schaakspeler, 230, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; „Bali", 1130 uur. Frans Hals: Het monster van Frankenstein. 2, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor theater; Het wetboek der bestraften. 2, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Cinema Palace: Kapitein Molinard. De ge heimzinnige misdaad, 2.00, 5 en 8.15 uur. Moviac: Eén nacht op djn Donau, 2.30, 430, 7.15 en 9.15 uur. W. C. van Vliet, 65 j„ Woonschepenhaven; 20 Mrt.: P. Slotenmaker, 85 jr., Hagestraat; 21 Mrt.: A. Schaap, 1 maand, Oudeweg; 20 Mrt.: P. L. Nelis, 6 jrMadoerastraat. Ondertouwd: 21 Mrt.: B. Harding en L. J. J. van Buchem; H. Polak en Th. A. van Roode; J. L. van Dijk en R. Th. Kooiker; 22 Mrt.: Th. Vrolijk en H. H. Smit; J. C. Hoogkamer en J. van Dijk; P. Calandt en J. van Dongen; J. Veldt en F. Zeulevoet; C. G. van Dam en G. C. de Vos; F. Kroder en J. E. Boer; W. Zeegers en M. J. C. Urbanowitz; N. Stoute en J. A. Vene- ma; A. C. Haak en A. W. Versteegen; A. L. Smit en Th. Mol; H. Freudentahl en K. E. Spinner; C. Markman en C. Weijers; K. Aarts en K. P. A. Honijk; F. Th. A. Crul en P J. A. Vogelzang; G. de Jager en S. Tot; A. Anema en J. Vallinga; J. C. van der Walle en A. van Marsbergen; W. Helfensteijn en H K. van Sinderen; J. Mars en C. C. J. A. Duijnstee; E. Smit en G. Elskamp; D. E. Nieuwenhuis en G. Koning. Getrouwd; 22 Mrt.: J. Geurts en H. Pohors- ky; J. F. van Luxzenburg en H. M. van Geile- kom; J. H. van Eekelen en S. Wiegel; H. J. de Geus en L. Leveld; J. A. Kroon en J. Kroezen; L. G. Looijen en M. J. Lodder. EEN KLEINE BLOEMENGROET BP OF EEN GROOT BLOEMSTUK Br Alles artistiek verzorgd door: Binnenweg 18, Heemstede, Tel. 28080 Een wagen van ras en karakter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5