Heropbouw van onze visscherij Naar een nieuwe gemeenschap I Moderniseering der vloot noodzakelijk KATHOLICKCN VOLTOOIT UW GIGGN UNIVGRSITGIT PLAATSELIJK COMITÉ GESTICHT DONDERDAG 23 MAART 1939 Groote mogelijkheden voor voormalige Zuiderzeevisschers biljarten BLOEMEND AAL I BEVERWIJK Hoofden en harten worden be werkt om samen betere toekomst te bouwen Propaganda Wat willen wij? De nieuwe vischhal te IJmuiden Bijna voltooid Het comité Gemeentefond? De uitkeering over 1937—1938 HEEMSTEDE Scandia-Coupe HAARL. R. K. DAM- GENOOTSCHAP AERDENHOUT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN i Nu zeer waarschijnlijk het z.g. pufverbad op den Sur onzen kustvisschers een rijk be staan op de Noordzee zal kunnen bieden mogen wy in dit artikel enkele gedachten warden ontvouwd over de vraag, hoe de versche visscherij zich in de toekomst zal moeten ontwikkelen. Met versche visscherij wordt bedoeld de visscherij op platvisch (tong, schol, enz.), en op rondvisch (schelvisch, kabel jauw, leng, enz.) dus niet op haring. De haringvisscherij immers is een afzonder lijk bedrijf, al vloeien de belangen met de an dere visscherijen vaak ineen. Zoo houden tal van loggers zich verscheidene maanden van het jaar met de treilvisscherij bezig en werd, vóór de uitmoording van de Noordzee, door verscheidene haringloggers in de winter- en voorjaarsmaanden versche visch gevangen (ge heugd, z.g. krimpvisch) en vangt de treiler in het najaar haring. Anderzijds raken de versche visscherij en de schelpdierenvisscherij (namelijk de garnalen) elkaar door het bedrijf van de kustvisschers. Met het afzonderlijk noemen van haring visscherij, treilvisscherij en kustvisscherij wil ik echter niet vervallen in gelijke fout als tal van visscherijbelanghebbenden aankleven, n.l. elke visscherij op zich zelf te bezien. Alle visscherijmenschen zijn producenten van voedsel, dat zij vangen met het doel dit aan den man te brengen. Door dit gelijk einddoel hebben zij allen één gemeenschappelijk belang, maar gegeven den te geringen afzet van het product beschouwen zij elkaar als concurren ten. Eenige sterk sprekende voorbeelden: In den vastentijd, wanneer door een groot deel der bevolking (de Katholieken) meer visch wordt gegeten dan gewoon, daalden (he laas daalden) de prijzen te IJmuiden door de groote aanvoeren van Zuiderzeeharing. Meer malen wordt een (plaatselijke) markt van zoetwatervisch waardeloos gemaakt door groo- ten aanvoer van Noordzeevisch. Zjj, die de brandende kwestie van den nood der gamalen-visschers (pien sla er slechts de besprekingen van de afdeeling Visscherijen in de Tweede Kamer van 14 en 15 Dec. op na) hebben gevolgd, weten dat de visschers van de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden kla gen over de bevoorrechte positie van de visschers welke hun garnalen in IJmuiden markten. De treilvisscherij, vroeger schrobnetvisscherij genaamd, is een heel oud Nederlandsch bedrijf, doch eerst na de opening van het Noordzee kanaal, toen IJmuiden een haven werd en met name na het invoeren van stoomdrijfkracht en de regeling van den vischverkoop in IJmuiden door het Rijk (Staatsvisschershavenbedrijf) trok deze industrie de aandacht. IJmuiden was in de jaren vlak voor den oorlog de grootste visschershaven van het vaste land van Europa. Ondanks dit schitterende re sultaat valt er van het stoomreederij -bedrij f niet veel goeds te vertellen. Wat bereikt werd was in hoofdzaak te dan ken aan de energie van den vischhandel, die vrijwel eiken aanvoer tegen loonende prijzeh wist te plaatsen. De reederij was grootendeels gebaseerd op het koopen van tweedehandsch schepen in Engeland en op het crediet van leveranciers van visscherijmateriaal. De visschers zelf waren bekwaam, het vis- schen was den kustbewoners van plaatsen als Den Helder en Egmond een aangeboren eigen schap, zij hebben zich steeds aangepast, de verbeteringen in vischmethoden zijn vrijwel alle uit de praktijk voortgekomen, al dient eerlijkheidshalve opgemerkt dat zij bijzonder terughoudend stonden tegenover verbeterin gen, niet van hen zelf uitgegaan. Een spre kend voorbeeld is het feit, dat de eerste radio installaties welke op de treilers waren aange bracht weer moesten worden weggenomen. De Noordzee kon de intensieve visscherij van de zich steeds uitbreidende visschersvloten der Noordzeestaten niet verdragen. Wel werd er aanvankelijk steeds meer visch uit die zee ge haald, doch het ging ten koste van kwaliteit (grootte), en menschen, die verder zagen, maakten zich ernstig ongerust. De oorlog kwam, vier jaren lang was de visscherij heel wat minder intensief, de vischrijkdom nam zienderoogen toe. Een gouden tijd brak na 1918 aan, de visschersvloot in IJmuiden breidde zich uit, echter steeds met tweedehandsch sche pen van de Britsche Oostkust. Doch op de vette jaren volgden de magere, de afzet stokte, de vangsten werden minder in hoeveelheid en kwaliteit (kleinere visch)de visscherij liep geducht achteruit. De opbrengst van alle treilers tezamen welke ln IJmuiden markten in 1937 (niet eens het slechtste jaar van het laatste tiental) was inclusief de haring 4.511.684 gulden, in 1928 (toen de opbrengst al hard aan het minderen was) 12.124.667. Toch dient gerealiseerd dat, ook wan neer de vischrijkdom van de Noordzee na eenige jaren van pufverbod weer zal zijn toegenomen, deze zee toch niet in staat zal zijn als voorheen den vloten van de omringende Staten geheel loonend em plooi te geven. Dit werd reeds ingezien door de reeders van Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitschland, welke met hun modem uitgeruste treilers hun werkzaam heden hebben verlegd naar verder verwij derde zeeën als Witte Zee, IJsland enz. En geland haalde in 1936 uit de Noordzee 82 millioen K.G. en van verre 240 millioen K.G.; Duitschland respectievelijk 22 en 139 millioen K.G., Nederland 38 en 1 (zegge en schrijve één) millioen K.G. De Nederlandsche vloot is voor het over- groote deel niet geschikt de visscherij van verre uit te oefenen. IJmuiden zal blijven achteruitgaan, heeft geen reden van be staan wanneer de vloot niet wordt gemo derniseerd. Zeker wij erkennen dat er verschillende en zeer belangrijke omstandigheden zijn waar door IJmuiden den bijnaam van „Stervend IJmuiden" heeft gekregen. Wij noemden reeds de pufvisscherij. Dan is er de sluiting van den invoer. Duitschland (eens IJmuidens voor naamste afzetgebied) is vrijwel gesloten, En geland heft invoerrechten, Frankrijk contin- genteert enz. Verder zijn er plaatselijke moei lijkheden geweest, de vakvereenigingen hebben meer dan eens het onderste uit de kan ge haald. de Regeering verhaalt de kosten van de vrije Rijkshaven zooveel als mogelijk (meer dan de visscherij verdragen kan) op het ree derij bedrijf. Maar dat alles neemt riet weg, dat de vloot van thans grootendeels geen reden van bestaan heeft. De vloot moet gemoderniseerd. Er moeten grootere schepen komen, mo- tortreilers. uitgerust met koelmachines en in staat de visscherij ter verre uit te oefe nen. Het is mogelijk. In de Memorie van Antwoord van de begrooting voor 1939 heeft de Minister ver klaard in beginsel niet afwijzend te staan tegenover het denkbeeld om tot op zekere hoogte een prikkel te verleenen tot ver nieuwing en moderniseering van de vis schersvloot. Indien de Economisch-Technologische Dienst van Noordholland deze zaak aan vat, en de Regeering moreelen en (zij het bescheiden) financieelen steun verleent dan is IJmuiden weer tot bloei te bren gen. Het behoeft geen betoog, doch zekerheids halve zij het opgemerkt, dat eene reorgani satie van de vioot slechts langzaam kan gaan. De vloot van IJmuiden is van jaar tot jaar in aantal achteruitgegaan, bij tien jaar terug is het getal ongeveer gehalveerd, in dien het cijfer weer klimt en elk nieuw schip dat aan de vloot wordt toegevoegd werkelijk een nieuw, modem schip is in staat de verre visscherij uit te oefenen, ziet de toekomst er niet meer somber uit. Men bedenke dat IJmuiden nog een hon derdtal treilers heeft, dat de allerslechtste reeds gesloopt zijn, dat bij het toenemen van den vischrijkdom van de Noordzee een heel wat betere bestaansmogelijkheid komt voor den kleinen treiler. De Noordzee-treilvisscherij is echter geen monopolie voor één soort schepen. Er is een nieuwe visscherij geboren, eene visscherij, geheel passend in de verande ring, die zich is beginnen te voltrekken, eene visscherij die onzen visschers bijzon der ligt en die past bij de ligging van ons land. Bedoeld wordt de visscherij met motor- kotters. Ondanks de gunstige uitkomsten van de andere visscherijen, bloeit de motorkot- ter-visscherij. Er varen thans van Den Helder en Texel een 15-tal van deze kleine moderne sche pen, die stuk voor stuk hun bemanning, de grootste tellen 5 koppen, een behoor lijk bestaan geven. Gerekend kan worden op een gemiddelde weekverdienste van 30 tot 40 gulden per man. Deze vaartuigen leenen zich bijzonder goed voor de kustvisscherij, doch kun nen ook iets verdere reizen maken, naar Helgoland bijv. De ontwikkeling van onze visscherij moet gaan als volgt; groote treilers, naar de verre visscherij, kleine treilers de Noordzee op, de kustvisscherij, de naam zegt het reeds, langs de kust. Het pufverbod kan daarom juist voor de kustvisschers van zoo groot belang zijn. Zij toch vinden dan dicht bij huis de'vischgronden die de zoo gewilde platvisch, vooral de tong, in rijken overvloed zullen leveren. Wel is waar wordt er beweerd dat dc kust visschers de opbrengst van de puf niet mis sen kunnen, doch de feiten weerspreken mJ. deze beweringen. Wij geven hier de besomming van een wille- keurigen motorkotter reis voor reis, de cijfers spreken voor zich zelf. Datum Gewone visch Puf 1938 9 Juli 420 74 16 Juli 540 104 23 Juli 320 40 30 Juli 414 69 6 Aug. 318 80 13 Aug. 325 25 27 Aug. 435 75 9 Sept. 662 42 17 Sept. 972 48 27 Sept. 848 30 6 Oct. 610 nihil 17 Oct. 429 nihil 27 Oct. 970 75 8 Nov. 505 20 18 Nov. 767 65 26 Nov. 610 nihil De kustvisscherij biedt straks plaats voor meerdere honderden van deze motorkotters en dit feit opent een rijk perspectief. Boven is reeds geschreven dat deze visscherij onzen vis schers zoo goed ligt. Er moet hard worden gewerkt, maar men werkt patriarchaal, men is onder elkaar, dicht bij, zoodat men vrij geregeld kan thuis komen, blijft vrijwel eigen baas en verdient goed. Niet alleen voor de visschers van Den Helder, Texel en Wieringen, maar ook voor vele visschers van de vroegere Zuiderzee Volendam, Enkhuizen enz. is dit bedrijf in elk opzicht geëigend. Deze zijn thans voor een groot deel op den steun (Zuiderzeesteunwet) aange wezen. Hoeveel ontevredenheid deze toestand verwekt getuigen de kolommen druks jaarlijks bij de behandeling van de be grooting voor het Zuiderzeefonds. Wan neer men bedenkt dat Minister Lely den visschers op rijkskosten het bezit van een vaartuig heeft toegezegd, welke bedragen de Zuiderzeesteunwet jaarlijks zonder eeni ge voldoening uitgeeft, voorts dat ook hier de bovenvermelde uitspraak van den Mi- nister van Economische Zaken eenig vooruitzicht opent, en daarnaast overweegt hoe onze scheepsbouw, motorfabrieken, de nevenbedrijven en niet te vergeten, gemeen ten als Den Helder en Wieringen zullen profiteeren, dan vraagt het landsbelang dat deze mogelijkheid tot verwezenlijking wordt gebracht. Hier is door samenwerking, met betrek kelijk weinig kapitaal, hetwelk thans toch gedeeltelijk reeds wordt uitgegeven, buitengewoon veel heilzaams te bereiken. Ik heb mij in bovenstaande bepaald tot eene bespreking van den heropbouw van de vis scherij op versche visch. Daarnaast heeft de Noordzee voor ons land nog wel andere belangen, als de reeds genoem de haringvisscherij en ook de gamalenvis- scherij. Deze visscherijen lijden echter meer door gebrek aan afzet dan aan vangstmogelijkheid. De afzetmogelijkheden in eigen land zal ik in een volgend artikel bespreken. De directeur van den Rijksdienst ter Uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet schrijft mij, dat op de knoopenfabriek te Spakenburg ruim 300 man tewerk zijn gesteld, op de schoenfabriek ongeveer 90 man, terwijl op de te Bunschoten onlangs geopende sigarenfabriek ongeveer 30 personen, grootendeels jongeren, werkzaam zijn. Mijne waardeering uitsprekende voor deze inlichting merk ik op, dat dit resultaat noch beantwoordt aan de vele moeiten welke de heer Houben zich al jaren geeft om werk voor de duizenden Zuiderzeevisschers te vinden, noch voldoening geeft aan hen, die in het vis- schen hun roeping zien. Spakenburg maakt in dit opzicht bovendien nog een uitzondering op de andere Zuiderzee plaatsen. De kwalificatie gunstige vloeit ook met de meeste welwillendheid tegenover dezen Rijksdienst niet uit de pen, immers bij de kustvisscherij kunnen successievelijk alle valide visschers worden geplaatst, vinden zij werk waarvoor zij geboren zijn, worden zij beloond naar hun aard en hooger dan in welke fabriek of overheidsbaantje ook. B. J. GELDER 1937 was beter dan 1936, het afgeloopen jaar 1938 liep de opbrengst echter weer terug. De groote landelijke actie voor een nieuwe gemeenschap heeft thans ook in Beverwijk een steunpunt gevonden. Na een gloedvolle rede van den heer L. Beumer, secretaris van het Nationaal comité voor de actie naar de Nieuwe Gemeenschap, gehouden tijdens den gisteravond gehouden „praatavond" van het comité „katholiek Beverwijk", is tot de vorming van een plaatselijk actie-comité overgegaan. Zooals gebruikelijk, werd de bijeenkomst voor afgegaan door een kort Lof in de kapel van het St. Jozefrustoord, waaronder de weleerw. heer kapelaan van Ginkel een kort toepasselijk woord sprak. Vervolgens werd in een der zalen van het K.S.A.-gebouw de bijeenkomst door den voor zitter, den heer W. de Groot, geopend met een korte rede, waarin hij herinnerde aan het initiatief van het R. K. Werkliedenverbond, dat het signaal heeft gegeven voor een groot apos tolaat van dezen tijd. Op den grondslag van Quadragesimo Anno wil men de constitutie van de maatschappij veranderen. Voorwaar geen ge makkelijke taak. Als wij de maatschappij van vandaag eritisch bekijken, aldus spr., dan deugt er niet veel meer van. Er moet op allerlei terrein verandering komen. In hoofdzaak op geestelijk terrein, doch men zal er niet aan ontkomen, om ook het stoffelijk terrein te betreden. Eerst de zelfverbetering, dan wenschen, dan eerst kan de „immoderatus amor Labendi", de ongeregelde begeerlijkheid, die van veel de oor zaak is, aan banden worden gelegd. Als er iets duidelijk is komen vast te staan, dan is het dit, dat alleen een goed beleefd Christendom in staat is, verbetering te bren gen in de wereld, recht door alle uitwassen van links en rechts heen. Even opvallend is, dat de grondgedachte van Quadragesimo Anno on bewust overal aanwezig is, waar men den op rechten wil heeft tot iets goeds te komen en niet alleen bij de katholieken. Ook bi) anderen treft men dien geest aan. Spr. wees hierna op de verwording en den chaos van dezen tijd. De toestand is benauwend. Acht jaar van werkloosheid, van uitmergeling van den middenstand, van verwildering der jeugd door gebrek aan loonende bezigheid, van voortbrenging van producten voor de gemeen schap zonder belooning, van groeiende minach ting voor de menschelijke instellingen. Men constateert groote armoede, tevens overdadige weelde, honger bij grooten overvloed, gebrek aan koopkracht bij vernietiging van levens middelen, werkloosheid bij een zee van werk dat niet kan worden uitgevoerd. Bouwen wij dan allen aan den Toren van Babel? Wij liggen gekneveld voor het gouden kalf der rentabiliteit, waarbij zeer bewust de levende mensch op het tweede plan is gescho ven. Deze toestand schijnt eindelijk hetmensch- dom tot bezinning te brengen. De roep naar geestelijke en moreele herbewapening is er ook een bewijs van. Wij christenen hebben mede schuld aan dezen toestand. Maar nu heeft het groote comité de trompet gestoken en zal met een groote cam pagne trachten de wereld terug te brengen aan de grondslagen van Gods Wet, de Wet van den Hemelschen Vader, die toch alles, wat van Hem komt, zoo schoon, zoo volmaakt, en zoo overvloedig gemaakt heeft. Daartoe moeten wij allen oproepen, aldus ein digde de heer de Groot, die van goeden wffie zijn en die in God en Zijn voorzienigheid ge- looven. Het woord was hierna aan den heer Beumer, die allereerst een overzicht gaf van het ont staan der actie naar de Nieuwe Gemeenschap. We leven in een tijd van overgang naar nieuwe vormen. Er is aan alle kanten een zoe ken naar nieuwe beginselen, die in de toekomst het maatschappelijk leven zullen moeten dragen. W3j, katholieken, hebben al jaren lang in Qua dragesimo Anno den weg uitgestippeld gezlhn, waarlangs de hervorming zich behoort te vol trekken. Thans heeft het Werkliedenverbond zich gericht tot het geheele katholieke volk en zijn wekroep is met groote begeestering ont vangen. Er heeft zich een nationaal comité ge vormd, waarin alle groote organisaties zitting hebben en dat nu de actie zal voeren. Wat willen wij daar mee? Het uiteindelijk doel is natuurlijk de verwezenlijking van de nieuwe gemeenschap, waarin de godsdienstige, zedelijke belangen voorop staan en daarna de zorg voor het materieele. Immers, bij een volk, dat geestelijk gezond is, zal de stoffelijke wel vaart niet veel te wenschen overlaten. De verwezenlijking van dit uiteindelijke doel is niet zoo eenvoudig. Daarom is het directe doel, het geheele Nederlandsche volk, alle men schen, die van goeden wille zijn, tot samenwer king te brengen om met elkaar in Nederland een betere toekomst te brengen. Daarbij zijn we ook aangewezen op anders denkenden. De basis der actie rust dan ook niet op katholieke dogma's, maar op zuiver natuur rechtelijke beginselen, b.v. dat ook in het maat schappelijke leven de menschen gebonden zijn aan zedelijke normen, enz. Ook niet-katholie- ken kunnen deze beginselen onderschrijven en met de actie meegaan. Daarom is allereerst een intensieve en grootsche propaganda. Het buitenland heeft ons in dit opzicht geleerd, dat niet de wapenen, maar de pro paganda tenslotte den beslissenden stoot geeft. Willen we iets bereiken met onze actie, en doeltreffend alle mistoestanden uit de wereld bannen, dan moeten we met alle middelen, welke de moderne reclame ons ter beschikking stelt, de hoofden en harten van ons volk bewerken, systematisch de mentaliteit omwerken. Een dergelijke propaganda moet goed voor bereid worden. Radio en pers zijn reeds inge schakeld, er wordt contact gezocht met het onderwijs in al zijn geledingen, kortom op alle mogelijke manieren wordt getracht op den geest van ons volk in te werken, en het er toe te brengen, zich over geschilpunten heen, tot sa menwerking te zetten. Deze tijd leent zich voor propaganda, ook al vreest men soms het tegendeel. Typische ver schijnselen, zooals het succes van den Bond zonder naam, de Oxford-beweging, e.d. bewij zen het. Wij moeten bij ons zelf beginnen en trachten de gemeenschapsgedachte in onze eigen om geving in praktijk te brengen. Laten wjj ons hart wijd open zetten voor vriendschap en liefde en alle dingen, die het leven zooveel mooier kunnen maken. Met het vormen van betere menschen kan men evenwel niet volstaan! Er moet een toe stand geschapen worden, waarin die betere men schen kunnen leven, de nieuwe gemeenschap, waarop onze actie gericht is. Nu zal ook in Beverwijk een comité worden opgericht. Laat men ook hier begrijpen in welk buitengewoon belangrijk tijdsgewricht wij leven en hoe wij, als katholieken, zooveel gemakke lijker den weg naar verbetering kunnen bewan- Dat er dringend behoefte was aan de uitbrei ding van de bestaande vischhallen zal iederen insider bekend zijn. Dit gold de laatste jaren niet zoozeer voor de gewone versche visch, doch meer voor de soms abnormaal groote aanvoeren van versche haring, welke alle in den kortst mogelijken tijd moesten worden gelost, verbocht en verladen. Hierover waren de klachten zoowel van reeders als wel uit handelaarskringen zeer groot. Vooral in het najaar, wanneer groote vlaktes schelvisch en makreel de uitgestrekte markthallen voor een zeer groot deel in beslag namen, was de overblijvende ruimte soms bij iange na niet voldoende, om de enorme partijen haring te plaatsen. Steeds weer kregen de koo- pers van versche visch of haring consigne, de zco juist gekochte visch direct weg te werken, om de haringloggers of Engelsche drifters ge legenheid te geven wederom een deel van hun lading te doen lossen. Voor de koopers had dit veelal een groot nadeel, daar het tijdens het .hoogseizoen" niet altijd mogelijk was deze ge kochte partijen te verwerken. Vooreerst ont breken op zulke dagen geschikte arbeidskrach ten en last not least laat een vlugge verlading in de wagons nog wel eens te wenschen over, doordat de perrons een betrekkelijk gering aan tal wagons bunnen plaatsen. Een andere veel geuite klacht van handelaren was, dat de „ver- koopploeg", door de geringe ruimte, dikwijls on telbare „restantjes" moest gaan verkoopen en hierbij van de eene vischhal naar de andere trok, zoodat de kocper soms moeilijk een over zicht kon krijgen waar zijn partijen zich bevon den. Ook de geweldige chaos van ledige kisten, welke soms aan barricades deden denken, was voor een vlotte verwerking en verzending niet bevorderlijk. Geen wonder oob, dat de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf deze wijze van verkoop in betere banen wilde leiden. Een der grootste en kostbaarste maatregelen was wel de bouw van een groot verkooplokaal in hal C. welke voorzien is van een electrische klok. De verwachtingen hierover waren gun stig, doch de practijk heeft uitgewezen, dat de ze kostbare zaal tot heden geen genade kon vinden bü de vischhandelaren en ze daarom practisch nooit gebruikt wordt. Elke insider weet, dat visch niet op een be paald standaardmonster gekocht kan worden. Daarom gaf de handel er de voorkeur aan de visch op de oude wijze te laten verkoopen. Hier aan kleven ook nog gebreken, doch men ziet wat men koopt. Deze maatregel bleek een groot fiasco te zijn. De ingrijpende maatregelen, welke men thans heeft genomen ten aanzien van de uitbreiding der vischhallen. blijken inderdaad een zeer be langrijke verbetering te zijn. Alvorens men tot den bouw van de nieuwe hal C kon overgaan, heeft men vele houten pakhuizen opgeruimd en verrold, waardoor de oude Tegeltjesmarkt ge heel vrij kwam. Deze is thans bijna geheel over kapt, waardoor men de vischhal aanmerkelijk heeft kunnen uitbreiden. Deze geheel uit beton opgetrokken hal is van binnen wit geverfd, waardoor het lichteffect, mede door de vele rijen glazen overkappingen, tot een maximum is opgevoerd. Een zeventiental nieuwe pakhuizen heeft men er in kunnen optrekken met kan toren. Wanneer nu ook het veelbegeerde en hoogstnoodzakelijke parkeerterrein gereed zal zijn, beteekent dit voor den handel, alseok voor de entourage, een zeer belangrijke en hoogst noodzakelijke verbetering. delen, omdat deze door Hen plaatsbekleeder van Christus voor ons is uitgestippeld. Het is een grootsch werk! Met grooten na druk spoorde spr. aan, om met hart en ziel aan de actie mede te werken. In dit opzicht kunnen we helaas 'n voorbeeld nemen aan te genstanders, die soms met ongelooflijke energie hun denkbeelden propageeren. Wij zijn niet fel genoeg en fel juist moet deze actie gevoerd worden. En zijn er dan toch nog sceptici, die in geen resultaat gelooven, laten deze dan be denken welk een enormen invloed ten goede de Rerum Novarum heeft uitgeoefend en hoe deze encycliek er toe heeft medege werkt, dat vele wantoestanden verdwenen zijn. Zouden wij dan van Quadragesimo niets mogen verwachten? De gedachte van deze encycliek worden hoe langer hoe meer gemeengoed, ook onder niet- Men zij niet kleinmoedig. Herinneren wij ons St. Willibrord, die onder de meest ongunstige omstandigheden het grootsche werk van de be keering van Neerland volbracht. Wanneer wij God's zegen mogen hebben en daarom ook bid den, dan zal ook ons werk niet zonder resultaat blijven. Spr. eindigde zijn rede met het Beverwijksche comité een succesvollen arbeid toe te wenschen. Na een hartelijk dankwoord van den voorzit ter, werd met de samenstelling van het plaat selijk comité, waarin uit elke organisatie of vereeniging een afgevaardigde zitting zal ne men, begonnen. Aangewezen werden: J. Pel, R. K. Volksbond. A. v. d. Plas, R. K. Grafische Bond: H. Bouw- mans, R. K. Metaalbewerkers; mej. Tr. Scheer- man, Vrouwelijke Jeugdbeweging; H. Vink, Fa brieksarbeiders; Th. van Lent, R. K. Staats partij; J. Taffijn, Haven- en Transportarbei ders; J. Ruurda, K.J.C.; P. J. Tervoort, Schil derspatroons; A. Tervoort, St. Jozefsgezellen; Th. v.d. Wetering, Spoor- en Tramwegpersoneel. De benoemingen geschiedden behoudens goed keuring der ledenvergaderingen. Daar niet alle organisaties ter vergade ring vertegenwoordigd waren, werd de ge legenheid om afgevaardigden aan te wijzen opengesteld tot 1 April a.s. Opgaven te zen den aan het secretariaat; Breestraat 101 (Pastorie). Katholiek Beverwijk zal voorloopig nog haar medewerking verleenen, tot ook het actie-comité zelfstandig kan werken. Uit het groote Alge meen Comité zal een werkcomité gevormd wor den. Nadat de voorzitter het comité had geïnstal leerd, werden nog enkele mededeelingen ge daan, o.m. over het reclasseeringswerk. Om ver schillende redenen bleek de oprichting van een afdeeling Beverwijk niet wenschelijk, doch er zal voor een beter onderling contact gezorgd worden. Voorts zal het comité pogingen doen om een kring of controle in het leven te roepen, die zich belast met het organiseeren van lezingen, uitvoeringen en alles, wat daarmede verband houdt. Aan het slot der vergadering bracht de voor zitter hartelijk dank aan den heer Vernooij, die wegens drukke werkzaamheden het secretariaat had moeten neerleggen en aan den heer Veek, die bedankt heeft als penningmeester. Opvolger van dezen laatsten is de heer Joh. Bruins. Volgens het bij de Staatse, van Woens dag behoorende bijvoegsel zal over het uit- keeringstijdvak 19371938 uit het gemeente fonds aan onze gemeente worden verstrekt 140.850. Vergadering Ned. Kath. Volksbond. Woens dagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. Kath. Volksbond haar slotvergadering in dit winterseizoen, met als spreker den heer Ant. J. M. Angenent, districtsbestuurder, die als onderwerp behandelde; „Ontwerp Kinderbijslag regeling". Naar aanleiding van een op de vorige ver gadering besproken! klacht over het niet-uitkee- ren van loon door Maatschappelijk Hulpbetoon, voor de hulp van een meisje in een hulpbehoe vend gezin, werd medegedeeld dat dit loon thans voor slechts 50 pet. was uitbetaald. De voorzitter deed een beroep op belangheb benden eventueele klachten in den geest als bovenstaande zoo spoedig mogelijk aan het be stuur bekend te maken, opdat dit zoo mogelijk in kan grijpen ter bevoegde plaatse. Medegedeeld wordt dat in dit voorjaar geen retraite zal worden gehouden, terwijl getracht zal worden een aparte bedevaart van Heemstede naar .Heiloo te organiseeren. Voor de definitieve stichting van een comité der „Voor God Actie" is het wachten nog op het antwoord van eenige vooraanstaande perso nen. Hierna kreeg den heer Angenent het woord voor de behandeling van zijn onderwerp. Wij, als katholieken uit de arbeidersbeweging, aldus spr., hebben reeds lang gessreefd, naar een Rijkskinderbijslagfonds, en hebben reeds lang bewezen, dat dit noodzakelijk en mogelijk is. Op vele plaatsen is dit reeds doorgevoerd, en thans geeft het voorontwerp van minister Romme de gewettigde hoop, dat de groote ge zinnen wat uit den knel zullen geraken. Nu dit voorontwerp is verschenen, en in de afdeelingen in behandeling is, komt de sympa thie of antipathie naar voren. De vraag stellende of kinderbijslagregeling noodig is, beantwoordt spr. met het wijzen op de schrille tegenstelling tusschen het bestaan van een groot en klein gezin. Men moet tot de overtuiging komen dat de groote gezinnen ge holpen moeten worden om door den moeilijken tijd heen te komen. Onze conclusie, aldus spr., is, dat de kinder bijslag nauw verbonden is aan het gezin en het loon. Het voorontwerp behandelend, zeide spr., dat het goed gezien is van minister Romme dat hij de loontheorie heeft losgelaten. Dit loonstelsel behandelend, schetste spr. den tijd dat het ka pitalistische stelsel werd aanvaard, waarmede het loonvraagstuk acuut was geworden. Zeer uitvoerig behandelde spr. dit loonvraag stuk, dat veelal beheerscht werd door „Vraag en aanbod", met als gevolg de politiek der vak organisaties en sociale wetgevingen. Spr. gaf toe, dat er in Nederland al veel in de richting van kinderbijslag tot stand is gekomen zoowel vanwege rijk, provincie en particulieren maar het is nog onvoldoende. Mocht minister Romme slagen, dan zal elk gezin geholpen wor den, met een regeling die spr. tenslotte uiteen zette en dan zal de kinderzegen, een gave Gods, ook voor de gemeenschap, niets van haar glans missen, door gebreklijden der kinderen uit een groot gezin. Onmogelijk is het niet, zoo besloot spr., dat onze tegenstanders in deze regeling zullen zien een loondruk, omdat de werkgevers vermoedelijk 1 pet zullen moeten Opbrengen, wat zij op het loon zouden trachten te verhalen, maar wij heb- Onder flinke belangstelling werden in R^st" Bolwerk vh. Kennemerplein de eerste 3 Par* tijen voor den bekerwedstrijd gespeeld. I. Davidson (Rembrandt) H. Daniëls (Java) 128 32 23 4."" 225 32 25 V-03 Een zeer matige partij, gelijk vaak bij eerste matches van een tourno'oi. Aanvankelijk ging het gelijk op. Later liep Daniëls regelma tig uit en won. H. Daniëls J. Stolk (Ben. 't Y) 214 33 39 6.39 225 33 37 6.81 Een spannende strijd, waarin beiden beurte lings de leiding hadden. Tenslotte won Stolk met gering verschil. I. Davidson H. J. Heytbrink (Wilh.) 225 38 23 5.92 174 38 24 4.57 Heytbrink speelde beneden zijn kunnen,waar door zijn tegenstander spoedig uitliep en ziin voorsprong wist te behouden. Voor heden zijn de volgende partijen vast* gesteld 8 uur: F. v. d. Berg—L Davidson; J. Stolk— F. Haberer. 10 uur: F. v. d. BergF. Haberer; I. David sonJ. Stolk. Voor de onderlinge clubcompetitie kwamen de volgende partijen tot een uitslag: W. v. Wort—T. v. Wort 2—0 J. LucasG. Eising 02 G. KraakL. E. v. Schie 20 G. Boxelaar—P. IJzermans 11 Jac. BosseG. Zeeuwe 20 De eindstand van de wintercompetitie luidt gesp. gew. rem. vrl. Pn' 1. Jac. Bosse 10 7 2 1 *6 2. G. Zeeuwe 10 7 1 2 15 3. C. Heesakkers 10 6 2 2 14 4. M. Herben 10 5 3 2 l3 5. G. Boxelaar 10 5 1 4 11 6. J. Lucas 10 2 6 2 30 7. Th. Bandsma 10 3 2 5 8 8. G. Kraak 10 2 4 4 8 9. T. v. Wort 10 2 3 5 7 10. L. E. v. Schie 10 4 6 4 11. P. IJzermans 10 4 6 4 ben onze vakorganisaties, die dit zullen trachten te beletten, maar ook al was dit zoo, dan weegt dit toch niet op tegen den steun die de groote gezinnen van de hopelijk komende nieuwe rege ling zullen ondervinden. Tenslotte werd nog behandeld de agenda vah de Centrale raadsvergadering, waarvoor als af gevaardigden werden gekozen de heeren H- Meeuwenoord en R. Deelissen als plaatsvervan ger. De geestelijk adviseur, kap. J. Klijn, spra een slotwoord. Fonds voor Ziekenhuisverpleging Vrijdag avond houdt het fonds voor Ziekenhuisverple* ging haar jaarvergadering. De agenda bevat o.m. de jaarverslagen yaI1 secretaris en penningmeester, rapport controle commissie, bestuursverkiezing en een voorste tot contributieverhooging. Deze contributieverhooging is noodig, omdat' ingevolge een besluit der Haarlemsche Specia- listenvereeniging, bij eventueel klinische hu'P als operatie e.d. dit niet meer gratis zal ge schieden en daarvoor een geldelijke vergoed!11® in rekening zal worden gebracht. Het bestuur stelt daarom voor bij opname van leden in de Haarlemsche Ziekenhuizen he honorarium der specialisten voor rekening va» het fonds te houden en de contributie nader te bepalen van 5 tot 6 cent per week voor personen boven 16 jaar en van 2V2 tot 3 cent per wee voor personen beneden 16 jaar. Met pensioen De heer H. J. H. Ledeboe beheerder van het bijkantoor der P.T.T. v Aerdenhout, heeft eervol ontslag aangevraag met ingang van 1 Mei a.s. f De heer Ledeboer was gedurende 4 ,is^ werkzaam te Aerdenhout. Daarvoor was hij jaar in Hen Haag, waarvan 4 jaar bij het H- der P.T.T. j Na zijn opleiding genoten te hebben aan gymnasium te Arnhem, kwam hij bij de P°-s rijen en was o.a. werkzaam te Elburg, Doet' chem, Harderwijk en Eist. Tuinbouw- en Plantkunde Op Dinsd8^ avond houdt „Tuinbouw- en Plantkunde" e® bijeenkomst in .café Rusthoek. Hierin zal de heer Ir. J. M. Riemens, rijkstuinbouwconsule voor de glascultures te Naaldwijk, een lezf met lichtbeelden houden over „Cultuur en ten van de diverse fruit- of groentegewasse onder glas". v»P van Verder komt aan de orde de benoeming een penningmeester Wegens het aftreden den heer Mr. W. Snellen. Door het beS werd voorgesteld de heer P. Kool Jzn. te f» mendaal. IJMUIDEN, 23 Maart. Versche visch. Tarb°'t —88 cent. Tong 0.62—1, Heilbot 0.86—1-02. M kg. Griet 30.00—38, groote Schol 20.00, B01 Schol 20—22.50. Zetschol 27.00—28, kleine 17.00—25, Bot 5.40—7, "Schar 8.50—17, TongS" p 20.00—30, Poontjes 9.00—11. groote Schelf. 17.50—20. middel Schelvisch 18.00—20, kleine w del Schelvisch 18.0020, kleine Schelvisch 11.50, groote Gullen 8.009, kleine Gullen rt>e 11, Wijting 4.20—7, Makreel 3.70—5.80, verb Haring 5.105.70 per 50 kg. Kabeljauw 1,2,05 58 per 125 kg. Leng 0.701.90, Koolvisch 10 cent per stuk. van de heden binnengekomen TRAWLERS .^laO^ En Avant IJm. 8 570 manden 4240.Au® gO IJm. 19 750 manden 3170.—, Dolfijn IJm- lw manden 1250.Sch. 61 70 manden 1320. LOGGERS 12' K.W. 159 1380.—, K W. 161 950.—, SCh- 1470.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 23 Maart 4.22 0.06 4.39 24 Maart 4.56 0.39 5.12 25 Maart 5.29 1.12 5.48 26 Maart 6.10 1.48 6.30 27 Maart 6.54 2.30 7.18 28 Maart 7.47 3.19 8.18 0.2* 0.5® 1.2» 2.1® 2.54 3-47 gMiiiimifimiiiitimimiimimiifiimiuniiiiiiimiimimii""""'''! OjBod beproeft het zwaarst dien het meest bemint. 5iuiiiuiiiiiiiiiimiimimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii|i,i liin""

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2