HENSEN v BEPROEFDE ZADEN LAAT MAAR TREKKEN!! Aan de Katholieken van Haarlem Haarlem, 23 Maart VECHTPARTIJ OF DOODSLAG? Vrije Ziekenhuiskeuze DONDERDAG 23 MAART 1939 den Gemeenteraad Sympathie voor H.O.V. in klinkende munt V A Feestplannen Teylerfeest Parochiehuis Kleverpark ZAADHANDEL JAN ROOZEN Een WERKBROEK van HE A SEA kan er tegen HIIOEKEX ENGELSCH LEER 4.15-3.60-3.15-2.25 manchester 4.25-3.70-3.25-2.50 SPORT-CORD4.10 fantasie 3.75-3.25-2.75-2.— De uitkeering over 19371938 BURGERLIJKE STAND Wat zagen wij bij Wisbrun en Liffmann? Drie jaren gevangenisstraf geëischt Haarlemsche straat namen What is in a name? HAARLEMSCHE VOORJAARS- BEURS Reeds 12094 bezoekers Mauricialaan 25-27 - Overveen ZIJN ELKEN ZATERDAG GEOPEND VAN 2 TOT 9 UUR STOUTENBEEK - BEVERWIJK AGENDA Bioscopen 24 Maart Bioscopen Apotheekdiensten Rond het Kenaupark De bruggen worden het eerst aangepakt 25 jaren bij Beynes STAD toet het zalig feestelijke gevoel van een '«brandschen jongen, die van een min of r toevallig op zijn levensweg verschenen te een gaven Hollandschen gulden cadeau eS en nu alle winkelétalages en marktuit- bngen afneust om zich bij voorbaat te ver ben in al het moois en lekkers, dat hij wel bunnen koopen voor het geldstuk, dat hij '^end met zijn vingers om en om wentelt broekzak en nu en dan verleidelijk ben laat in het volle licht, met zóó'n ge- ito i ^eet de Haarlemsche vroedschap zich de ^tster van het befaamde „potje", dat de Hals-tentoonstelling zoo rijkelijk vulde, heeft geruimen tijd geduurd, vóórdat de Gtl mocht worden besteed en omgezet in ei heerlijkheden de derde suppletoire Ooting-1937 moest door Gedeputeerde Sta- goedgekeurd zijn, alvorens Burgemeester Wethouders met voorstellen aan den Raad aeh komen tot uitkeering uit het „potje", 'S'ijk „het Fonds voor Kunsten en Weten- aPpen" genaamd maar begin Maart bet dan toch zoo ver, en met welhaast r dan bekwamen spoed hebben B. en W. de dato 7 Maart met een voorstel tot den 'San u gewend om aan de H. O. V. om te "Urien voor éénmaal een uitkeering te j b van 2500,dat is 1000,méér dan etl W. aanvankelijk in de Memorie van Ant- J°rd op het Verslag betreffende de gemeen- footing voor 1939 beschikbaar meenden ®b°gen stellen. méér dan gebruikelijken, officieelen be- atrien spoed besloten en adviseerden B. en doch den christelijk-historischen heer Vis- Pulstaander in den Raad voor de kunst in ct u'gemeen en voor de edele schilderkunst, eerkunstvaardigheid hierbij inbegrepen, in bijzonder, ging een en ander nog niet vlug niet wetende: dat B. en W. reeds bovengenoemd advies besloten hadden, ,8llde hij een voorstel in, toevallig van precies ^e'fde strekking, n.l. om aan de H. O. V. een a8 van 2500,te schenken, met dien baande echter, dat hij meteen ook 2500, v ^trokken wenschte te zien voor opdrach- Uan Haarlemsche schilders en beeldhou- j8ts> Welk laatste voorstel hij nu terstond aan a8enda toegevoegd wilde krijgen, v et verbaast ons niet, dat de burgemeester |(b bamens het college van B. en W. ietwat (^toord toonde over dezen gang van zaken: he, 'H Si er Visser had eventjes kunnen afwachten, en W. ten aanzien van de H. O. V. zou- 1 Voorstellen, en had niet, misschien onbe- behoeven te suggereeren, dat B. en W. «ebreke zouden blijven; bovendien getuigde Wel eenigszins van voorbarigheid, nü zonder dat B. en W. daaromtrent nog 'e~advies hadden kunnen uitbrengen en '.^r dat de besteding van het „potje" vol- overwogen was, een beslissing van den Uit te lokken tot voteering van 2500,- ^et opdrachten aan Haarlemsche beeldende Wnaars. Was een vriendelijke en sympathieke Van onzen fractieleider, Mr. Dr. Bijvoet, Qen heer Visser het moreele recht dezer ^^naars te bepleiten en het voor te stel- 4,ialsof hier slechts sprake zou zijn van een Ptr reserveering der gevraagde uitkeerings- hiaar o.i. terecht, bleef het college, bij Hj. "e van den burgemeester, persisteeren bij v eisch, den Raad hieromtrent tevoren van "advies te dienen: den gaven gulden van den Hilde- ^hschen jongen zijn zoo ontzaglijk veel en mooie dingen te koop, daarmee zijn veel verschillende, allemaal belangrijke van kunst en wetenschap te dienen; 'lg behoort het geheel overzien te worden, zeker dient men zich af te vragen, in Vefre het „potje" binnen afzienbaren tijd 'Upeerd zal mogen worden. faag heeft de Raad aan de H. O. V. de boor B. en W. en door den heer Visser ^eflachte 2500,— gegund (jammer alleen, 5 bedrag volkomen ontoereikend is om in i^eboeften der H. O. V. te voorzien! We ho- ,6t dah ook, dat bij de verdere besteding van 6tl)f°hds de H. O. V. alsnog bedacht zal wor- e blaar 's heeren Visser's voorstel tot toe- van 2500,— aan Haarlemsche beel- e kunstenaars ging om prae-advies. baar onze meening toonde de heer Vis- ll6tZich met dit voorstel al te ijverig, maar V <*'as beneden de waardigheid van een te insinueeren zooals de heer C^off (sd.) deed dat verkiezings- jja8anda hieraan niet vreemd was. de heer Noordhoff zijn insinuatie ^a)b, toen even later zijn partijgenoot, 'bknia, met veel behagen en zeer demon- er eraan herinnerde, hoe hij steeds ge- ^ad voor steun aan de H. O. V.? Prettige verrassing vormde in de overi- e Vervelende debatten de mededeeling van W., dat we gaan fuiven bij gelegenheid 'if. eeuw-jubileum der spoorwegen in Ne- dcL waarmede samenvalt de herdenking f;t* in °ns blad aan de orde gestelde feit, 0 laar geleden de „Camera Obscura", het uitstek Haarlemsche boek van Nico le eete> verscheen. - burgemeester begon met heel beschei- feestsubsidie van 1500,aan te en wethouder Van Liemt zette uit- j Uiteen (zonder natuurlijk feest-planne- ■'-!jvc C verklappen!) hoe „Haarlems Bloei" heeft voor e<fe grootsche spoorweg- helling te Haarlem, doch daarvan EUWS heeft moeten afzien met het oog op de groote financieele consequenties, en hoe er voorloopig een prachtig plan was ontworpen om beide eeuwfeesten in één viering te combineeren, waarbij de „Camera" overheerschend zou zijn: er schemerde reeds nu iets door van een his torische tooneelopvoering, niet alleen in Haar lem, maar ook in andere groote steden van Nederland, en van een literairen optocht, wel ke naar wij nu al getuigen durven een grootsche gebeurtenis belooft te worden. De heer Bijvoet toastte bij voorbaat op het welslagen van de feesten, maar als expert op het gebied van optochtenfinanciering vroeg hij, of een bedrag van 1500,voor een der gelijke onderneming, waarvan het vreemde lingenverkeer hier ter stede toch prachtig pro- fiteeren kan, niet al te schriel geraamd was. Het hield een prettige belofte in, dat de Raad zich na dit betoog bepaalde tot de uit spraak „in beginsel'', dat de fuifpartij den financieelen steun der Haarlemsche overheid zal genieten, en dat er geen limiet gesteld werd. Het belang, dat de Haarlemsche burgerij bij de aangekondigde feesten heeft, wettigt het vermoeden, dat in kringen van handel, ver keer, enz. groote ook offervaardige be langstelling voor de viering aan den dag zal komen. Ons is het opgevallen, dat de heer Bijvoet bij zijn pleidooi voor méér steun aan de feest- onderneming plotselmg met een vervaarlijke verheffing van stem ging spreken; hield deze opmerkelijke stemverheffing verband met sprekers slotwoord, waarin dank gebracht werd voor de aandacht, waarmede het college van B. en W. de heer Bijvoet zal wel niet alle leden daarvan bedoeld hebben geluis terd had naar zijn betoog? In het Haarlems Tehuis van Ouden van Da gen wordt heden het jaarlijksch Teylerfeest ge vierd. Reeds in den vroegen morgen werden de fees telijkheden ingezet met een gezellig ontbijt in de fraai versierde eetzaal, waar de dienst van Hout en Plantsoenen een fleurig geheel had geschapen. Nadat de oudjes tegen elf uur getracteerd waren op koffie met gebak, trokken zij naar de binnenplaats, waar „The Elsnerus Band" o. 1. v. den heer G. Elsnerus een muzikalen rond gang hield. Hoewel het weer niet zomersch was, waren haast alle oudjes hierbij tegenwoordig, en heel wat jeugdherinneringen zijn opgehaald onder het spelen van die oud-Hollandsche liedjes. Tegen half een zette men zich aan de feest tafel, waarop heerlijke puddinkjes, sinaasappe len, bier, limonade en sigaren reeds een klein beeld vormden van wat er volgen zou. Het hoogtepunt van het programma, de feest avond, zal hedenavond om 8 uur aanvangen, waaraan Santpoorts Klein Cabaret en ,,The Slsnerus Band" zullen medewerken. Ook het Haarlems Kinderhuis is vandaag in feestelijke stemming, daar ook hier een vroo- lijk kinderfeest georganiseerd is. Men schrijft ons; De penningmeester van de loterij ten bate van het Parochiehuis der H. Hartkerk heeft zijn afrekening bij het hoofdbestuur ingezonden. De netto-opbrengst van de loterij is f 1382.20. Na de prachtige resultaten van het Winter feest thans dit succes, dat het parochiehuis weer belangrijk dichterbij heeft gebracht. Ver- koopers(sters) van loten en schenkers van prij zen worden dan ook hartelijk bedankt. Al onze zaden worden bij ons in een kiem-ïnstallatie eerst op kiemkracht getoetst, daarna pas verkocht. SPEKSTRAAT 5 - TEL. 16061 - HAARLEM. VAKKLEEDINGM A G.A Z IJ N Volgens het bij de Staatse, van Woens dag behoorende bijvoegsel zal over het uit- keeringstijdvak 19371938 uit het gemeente fonds aan onze gemeente worden verstrekt 1.201.250. Geboren: 20 Mrt.: J. J. Dollév. d. Mey, d.; 21 Mrt.: M. L. OudendijkAmor, d. Overleden: 21 Mrt.: L. J. Proot, 86 j., Van Eedenstraat; R. J. M. Wendrik, 3 dg'., Kamper laan; 22 Mrt.: H. Hessels, 70 jaar, Romolen- straat; 21,Mrt.: L. M. VerhagenWiekhoff, 83 j„ Rustenburgerlaan; J. H. Schagen van Zoelen, 69 j., Gasthuisvest. Ondertrouwd: 23 Mrt.: F. v. d. Velde en M. Ackema; J. J. Logman en M. H. Hanhart; F. K. Hellemink en S. C. van Welsenes; D. J. Oos terhof en H. W. Schoonbeeg. Getrouwd: 23 Mrt.: B. M. C. Braat en P. T. A, Eibers; J. W. F. Cassee en J. de Vries. Voor een uitgelezen schare belangstellende dames hield de N.V. Funke en Zn. in een der bovenzalen van het gebouw een gezellige voor- jaars-show. Naast een uitgebreide collectie Rodex-man- tels in allerlei tint en snit zagen we ook ver schillende gewone swaggers die weliswaar dezen beroemden naam niet droegen doch er geenszins voor behoefden onder te doen. Deze jassen zijn uitstekend geschikt voor wandeling en reis. Verschillende mantelpakjes en een enkele trois- pièces o.a. in lichtgrijs droegen een zeer ge distingeerd stempel. Verder waren er aangeslo ten mantels met hier en daar een garneering van zomerbont. Bij de gekleede toiletjes zagen we zeer mooie pasteltinten zooals fraise, groen en lavendel blauw. Ook in imprimé uitgevoerd voldoen der gelijke japonnetjes uitstekend. Hier herinneren we ons een op tule gedrukt bloempatroon dat de mannequin buitengewoon flatteerde. De witte ballen op verschillende kleuren zijn weer teruggekeerd en wat zijn ze snoezig! Hier bij zagen we zeer wijde klokrokken en nu en dan een geplisseerde strook. Evenals bij de Fransche modehuizen werden ook hier namid dagtoiletjes gedragen waaronder de onderjurk te voorschijn kwam, al dan niet met kant ge garneerd. Deze indruk wekte ook het eenvou dige wollen japonnetje in marineblauw met witte lakbiesjes. Voor garneering werd veel ge bruik gemaakt van witte en soms zwarte Va- lenciennes-kantjes. Bij de vlotte linnen jurkjes waren enkele exelnplaren versierd met En- gelsch borduurwerk. Deze waren in meerdere tinten uitgevoerd zoodat ieder type haar kleur kan kiezen. Een enkel licht bleu japonnetje had snoezige zakjes op het voorpand die uit de in klokken geknipte banen voortvloeiden. Ten slotte de avondtoiletten. Hieronder wa ren enkele opvallend mooie exemplaren o.a. een japon van gebloemd doorschijnend materiaal over tafzijden onderjurk. De bloemen in streep- dessin waren schuin tegen elkaar verwerkt en op den rok was hier en daar een kleine witte strik aangebracht. Er werd veel gebruik ge maakt van moiré-zijde en tule en wel in zwart, rose en wit. Een veelkleurige corsage als hoofd bedekking voltooide vaak het geheel. Hier den ken we even aan dat geestige geval waarbij de steeltjes rechtop naar boven stonden. De hoeden waren zeer gelukkig bij de ver schillende toiletten gekozen en vertoonden veelal een voile al dan niet omgebonden. Tot besluit speelde het verdekt opgestelde strijkje ons aloude mooie volkslied waarmee deze interessante show beëindigd was. „Alleen het Katholieke ziekenhuis kan aan Katholieke patiënten een ver zorging geven, die in vollen omvang beantwoordt aan hun geestelijke en lichamelijke behoeften." Tot deze conclusie kwam de onlangs gehouden Ver gadering van de Vereeniging van Katholieke Ziekenhuizen in Nederland. Het lijkt ons nuttig en noodzakelijk de Katholieken van Haarlem en omgeving nog eens te wijzen op de groote waarheid, welke genoemde uitspraak be helst, omdat er zoovelen zijn, die onze Roomsche Ziekenhuizen mijden, zonder dat daarvoor eemge reden aanwezig is. Sedert jaren toch bestaat reeds de vrije ziekenhuiskeuze, d.w.z. iedereen mag zelf beslissen in welk ziekenhuis hij zich wenscht te laten opnemen. Dit geldt zoowel voor parti culiere als voor ziekenfonds- en armlastige patiënten. Niemand mag op deze keuze invloed uitoefenen. De Gemeente Haarlem heeft indertijd reeds dit recht in een raadsbesluit vastgelegd en de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, die veelal voor een ziekenhuisopname toestemming moet verleenèn, zorgt er dan ook steeds voor, dat dit besluit wordt uitgevoerd. Toch komen er nog vele Katholieken in niet-Katholieke inrichtingen terecht. Waarom? Vroeger kon men dit nog begrijpen, omdat het nog al eens gebeurde, dat patiënten zich lieten behandelen door specialisten, die niet aan onze Katholieke ziekenhuizen verbonden waren. Thans echter bestaat er voor iederen specialist gelegenheid zijn patiënten, ook die op de 3de klas, in de Mariastidhting en St. Joannes de Deo te behandelen. Wij hebben wel eens hooren verluiden, dat sommige artsen hun patiën ten naar niet-Katholieke inrichtingen trachten te verwijzen met een of ander bedrieglijk voorwendsel, zooals bijv. „In de Mariastichting of St. Joannes de Deo heeft men niet het instrumentarium, hetwelk voor de behandeling van U vereischt wordt" of „er is geen plaats in de Katholieke ziekenhuizen," enz. Wij kunnen aan deze „verhalen" moeilijk eenig geloof schenken. Van alle doctoren, die hun waarlijk verheven taak ernstig opvatten, moet toch verondersteld worden, dat zij de beginselen van hun patiënten respecteeren. Men moet daarom helaas wel aannemen, dat vele Katholieke zieken uit een zekere laksheid buiten het voor hen passend milieu blijven, hetzij doordat men niet voor zijn geloof durft uit te komen, wanneer gevraagd wordt aan welk ziekenhuis men de voorkeur geeft, of ook misschien omdat men be scheiden zwijgt, wanneer men door den huisdokter, die onbekend is met de wenschen van den patiënt, naar een niet-Katholieke inrichting wordt verwezen. Iedere Katholiek kenne dus zijn RECHT! H. C. J. SONDAAL, pr. MODELHUIZEN. Een 44-jarige chauffeur, die reeds 12 veroor deelingen achter den rug had verschillende onschuldig volgens zijn zeggen had in do laatste dagen van Januari weer meerdere mis drijven gepleegd, waarvoor hij zich hedenmor gen voor de Haarlemsche rechtbank had te ver antwoorden. Op 28 Januari had hij van een fiets, die voor een café aan de Lange Veerstraat stond, een tasch weggenomen, waarin aardappelen, groente en een pyama verpakt waren. Den volgenden dag had hij zich aan erger schuldig gemaakt. Na een scheldpartij met een bewoner van de Lange Heerenvest had hij dezen onder een vechtpartij met een fietssleutel eenige steken toegebracht, die doodelijk hadden kunnen zijn. Volgens de verklaringen van den dokter, die het slachtoffer behandelde, had een steekwond aan het rechterbovenbeen een diepte van 8 cen timeter gehad. Een andere wonde aan de borst had slechts een diepte van een centimeter, het geen te danken was aan het feit, dat de sleutel was afgestuit op 'n rib. Was de steek een halve centimeter hooger toegebracht,- dan was hij zeker doodelijk geweest. Door infectie aan de wond was de toestand van het slachtoffer nu ook reeds gevaarlijk geweest. Er was verd. dan ook poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling ten laste gelegd. De eerste getuige was de automonteur, wiens tasch met groenten was weggenomen, toen hij „What is in a name?" zoo luidt Shakes peare's beroemd geworden vraag. Inder daad, wat beteekent eigenlijk een naam? En wat beteekent eigenlijk in het bijzonder een straatnaam? (We hebben er nog vaak over gefilosofeerd sinds wij ons vorig arti kel over Haarlemsche straatnamen publi ceerden) Als men zoo'n straatnaam voor het eerst hoort klinkt hij wellicht eigen aardig, maar als de naam dikwijls wordt gebruikt, denkt men niet meer na over het eigenaardige ervan. Pas als we in een vreemde stad komen, valt het ons op, hoe eigenaardig straatnamen kunnen zijn. Wij lachen als we in Amersfoort ergens „Ha- nengeschrei" lezen, vinden den naam „Pa rade" voor de markt achter de St. Jan in den Bosch verre van toepasselijk en wat heeft de „Mient" in Den Haag eigenlijk te beduiden? En het „Rokin" in Amsterdam? Het blijven onbeantwoorde vragen. Maar hebben wij al eens nagedacht over de na men van verschillende plaatsen in onze stad? Och neen, daar is men bij opgegroeid en men is er al zoo aan gewend geraakt, dat men over de eigenaardigheid nauwe lijks meer prakkezeert. Nu ja, als men eens een keertje filoso fisch is Er zijn namen, die zichzelf verklaren. Nie mand zal zich bijvoorbeeld verwonderen over de benaming „Amsterdamschevaart" en Kleine Houtweg. „Groote Markt" en „Botermarkt" lij ken ook nogal verklaarbaar. Maar daar is dan weer zoo'n mysterieuze naam als „Raaks." Hoe komt een straat in 's hemelsnaam toch aan zoo'n naam? De oplossing van dergelijke namen-myste ries is doorgaans te vinden in de historie, voor namelijk in de historie der middeleeuwen, de eeuwen, waarin de steden, de meeste steden al thans, ontstonden. Wie aan middeleeuwen denkt, herinnert zich meteen vanuit de boekjes der vaderlandsche ge schiedenis den rijken bloei van de industrie in dien t.Vd' de gilden' enz- enz- Het is zeer be grijpelijk, dat deze factoren invloed moeten hebben gehad op de benaming der straten. Nemen wij zoo b.v. eerst eens het floree- rende weversbedrijf van die dagen, dat zijn stempel door de eeuwen heen heeft ge drukt op de straten in en nabij de Volders gracht. Hier loopt o.m. de Drappenierstraat. Drappe- nier, wat is dat eigenlijk? Het woord, dat van bijzonder oude afkomst is, heeft reeds den af tocht uit onze vocabulaire geblazen en wij moeten teruggaan in de gesqhiedenis, bladeren in oude vergeelde boeken; en de verklaring van dien straatnaam bracht de verklaring voor de benaming der straten in den omtrek. In Haarlem mocht zich de lakenindustrie vroeger in een blakenden welstand verheugen. En deze nijverheid had zich voornamelijk ge nesteld om en nabij de Drappenierstraat. Drap beteekent laken. Een drappenier was dus een lakenwever. W. P. Overmeer geeft in zijn voortreffelijk boekje een korte zakelijke beschouwing van het weefbedrijf in de latere middeleeuwen. Tegen het eind van de veertiende eeuw blijkt er reeds lakenindustrie te zijn en wel in een zeer eigenaardigen vorm. De wever hield een aantal kleine bazen, wevers, voldejs en ververs aan het werk, die ieder in hun eigen huis met een aantal knechten werkten. De lakenhal was het stadhuis en bij de St. Gangolfskerk op de Botermarkt was hun arbeidsbeurs. Reeds in 1407 spreekt mén van de Voldersgracht, maar het stadskwartier, waar thans nog de namen Wolstraat, Drappenierstraat, Lakenstraat en ook Vlamingstraat (naar de talrijke wolwerkers van Vlaamsche afkomst) van het bedrijf spre ken, schijnt in zijn tegenwoordigen vorm eerst na den grooten brand van 1578 te zijn aange legd, alhoewel het toch zeer waarschijnlijk is, dat reeds in de 14de eeuw de weversbevolking zich in die buurt heeft neergezet. Ook de Raamsingel ontleent zijn naam aan de lakenindustrie, waarbij de wevers gebruik maakten van weeframen. De Raampoort werd omstreeks 1610 gebouwd toen de oude schut- terstoren werd afgebroken. In dat jaar maakte men op dat punt 'n opening in den tot dusver gesloten vestingmuur en sloeg men een brug over de singelgracht, om de ramen van de la kenwevers, die voor een groot gedeelte aan de overzijde van den singel waar ook hetraam- huis stond waren opgeslagen, in de commu nicatie te betrekken. De Raampoort werd echter weer in 1849 ge sloopt en vervangen door een ijzeren hek. In het kort is dit de geschiedenis van de straatnamen, die betrekking hebben op het weversbedrijf van vroeger eeuwen. Men ziet, de namen zijn niet zoo onver klaarbaar als zij wel lijken. De groote moei lijkheden worden echter gevormd door woorden, die wij nu niet meer kennen. Min of meer in verband met de lakenindustrie stond de nijverheid der garenkokerijen, die hun naam hebben gegeven aan de tegenwoordige Garenkokerskade. Op stadsgrondgebied, even buiten de Zijl poort, waren vroeger de garenkokerijen geves tigd. Reeds voor 1637 waren de garenkokers hier bekend en noemde men het water Garen- kokersvaart. In een volgend artikeltje zullen wij nog eenige andere interessante straatnamen ver klaren. in een café een glaasje dronk. Verd. ontkende dezen diefstal die tusschen tien en elf uur moest zijn gepleegd. Hij beweerde de tasch om kwart over elf bij een opslagplaats aan het Spaame gevonden te hebben. Omdat het toen al zoo laat was had hij van deze vondst niet dadelijk aan gifte gedaan. Thuis was hij er echter op zonderlinge wijze mee omgesprongen. De groente en de aardappe len had hij in de keuken gelegd de tasch werd weggegooid en de kinderpyama in een kast ge legd. Toen verd. den avond daarop gearresteerd werd, was de tasch in beslag genomen. Vervolgens kwam de mishandelde voor hei hekje. Op Zondagavond 29 Januari had hij verd op de Botermarkt ontmoet, die hem zooiets toe voegde als: „Heb je een fiets gestolen?" Get. was toen woedend geworden. De twee marmer begonnen tegen elkaar te schelden, waarbij verd Uitriep: „Ik zal je overhoop steken" en „daai heb ik best een paar jaar voor over." Toen get op zijn fiets stapte was verd. naast hem komen rijden en vergezelde hem tot zijn huis Daar begon de vechtpartij, die aanvankelijk slechts wat hardhandig verliep. Toen verd. echter zün fiets weer wilde pakken en den aftocht wilde blazen en daarin door get. ver hinderd werd, haalde hij den sleutel te voor schijn en gaf zijn tegenstander verschillende steken. Zelf had getuige daarvan tijdens het ge vecht niets gemerkt. Pas toen alles achter den rug was en hij zijn huis binnen wilde gaan, voelde hij bloed stroomen en zich dui zelig worden. Zijn vrouw en twee zwagers hadden de vecht partij aanschouwd. „Waarom zijn jullie niet tusschenbeide ge komen?" vroeg de president. „Ze waren zelf mans genoeg," verklaarde een der broers. De vrouw beweerde, dat zij iets in de hand van verd. had gezien dat glinsterde. Of het een mes was geweest kon zij niet zeggen. De officier van Justitie achtte zoowel den dief stal als de poging tot doodslag of poging tot zware mishandeling bewezen en eischte een ge vangenisstraf van drie jaar. Tegenover de ge pleegde feiten en de 12 veroordeelingen, die verd. reeds achter den rug had, stond zijns inziens het onvoorzichtige optreden van het slachtoffer. Mr. RömeJingh, de verdediger, besprak uitvoe rig het agressief optreden van den mishandelde en kwam tot de conclusie, dat hier hoogstens sprake kon zijn van opzettelijk mishandelend op treden. Hij vroeg vermindering van straf. Uitspraak 6 April. Heden, op den laatsten dag, dat de 7de Haar lemsche Voorjaarsbeurs, georganiseerd door de Afdeeling Haarlem Omstreken van de Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen in het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden wordt, kan met zekerheid reeds gezegd worden, dat ze volkomen geslaagd is. Gisteravond waren 12094 bezoekers de con trole gepasseerd en ook vanmiddag bij den kook- wedstrijd van het Gemeentelijk Gasbedrijf mag groot bezoek verwacht worden, evenals van avond, als Tholen en van Lier optreden. De beoordeeling der inzendingen van de Haar lemsche Broodbakkers Patroons Vereeniging door de bezoekers is nu afgeloopen en de uitslag is, dat de firma Carels met 8339 punten eerste werd; Firma G. de Vries Zoon werd tweede met 4641 punten; Eigen Hulp nummer 3 met 3610; Bakkerij „De Zeeuw" nummer 4 met 2653; Simon's Bakkerijen nummer 5 met 2631 punten en Firma v. d. Linden nummer 6 met 2453 pun ten. Hoewel alle inzendingen niet bekroond kon den worden, kunnen de andere inzenders met genoegen op de behaalde resultaten terugzien, want de belangstelling van de zijde van het publiek was groot. Vanavond om 11 uur wordt deze Voorjaars- Beurs weder gesloten. TAtAr Gebouw St. Bavo: Bestuur R. K. Volksbond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Fed. Gr. en Fr.-handel, 8 uur. Stadsschouwburg: ..Parkstraat 13", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Haarlemsche Voorjaars beurs, 1.305.30; 7.3011 uur. Brinkmann, Gr. Markt: K.J.M.V.-vergadering. Ged. Oudegracht 104: H. A. F. V., 8.15 uur. Tehuis voor Ouden van Dagen, Schotersingel: Teylerfeest. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Hotel Funckler: Kruisstraat: B.B.T.B3.A.- bijeenkomst, 8 uur. Rembrandt-theater: De schaakspeler, 2.30, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; „Bali", 1130 uur. Frans Hals: Het monster van Frankenstein, 2, 480, 7.00 en 9.15 uur. Luxor theater: Het wetboek der gestraften, 2, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Cinema Palace: Kapitein Molinard. De ge heimzinnige misdaad, 2.00, 5 en 8.15 uur. Moviac: Eén nacht op den Donau, 2.30, 430, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bovo: Winterhulp, half 9; Best. Spoor, 8 uur; RK. Bevolkingsbureau, 8 uur; H.G.K., 8 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, Hu- bert Cuypers' „Minnestreelen", 8.15 uur. Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: „Onze Vloot", 8.15 uur. „De Kerkuil", N. Gracht: „Dante Alighieri", 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: „Alliance Franqaise", 8 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat: Jongeren R.K Staatsparty, 8.30 uur. N. V. v. d. Steur, Kruisstraat: Sluiting her scholingscursus kleermakers, 8 uur. „De Nijverheid", Jansstraat: Alg. Verg. „Rip- perda", half 4. N.V. Kennemerbankvereeniging, Plein 8: Alg. vergadering, half 8. Rembrandt: „Ochtendpatrouille", 230, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Een greep in de wildernis", Cheri- bibi", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De vrouw in het rood", 230, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Morgen gaat het beter", 230, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Droomkoninkje", 230, 7.15 en 9.15 U. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond a.s. worden waar genomen door: Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mamix-apotheek, Mamixstxaat 65, tel. 23525. Steeds geopend z?|n: C. E. Schotsman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bioemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg £0, tel. 28197; De Bloe- menöaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. Deze week heeft men een aanvang ge maakt met het verbeteren van den toe stand VerspronckwegKenaupark. Het werk is opgedragen aan den aanne mer H. E. van Deest te Gouda en wordt uitgevoerd onder leiding van den heer C. A. de Groot. Het allereerst zal men de bruggen aan pakken. De Pieter Kiesbrug komt geheel te vervallen. De weg van Pieter Kiesbrug door het Kenaupark eveneens. Waar het verkeer, dat van het Kenaupark naar den Verspronckweg wil, tegenwoordig onder het viaduct doorgeperst wordt, zal men een bru gslaan, die Kenaupark met Kinderhuissingel zal verbinden. Ook de Schoterbrug vervalt dan, om plaats te maken voor een andere, die recht tegen over den Verspronckweg zal liggen en dezen zal verbinden met het Staten Bolwerk. Het sloopen van de Schoterbrug ge schiedt in tweeën, evenals de bouw van de nieuwe brug. Is de eene helft van de Scho terbrug gesloopt, dan zal de eerste helft (in de lengte wel te verstaan) van de nieuwe brug voltooid zijn. Het verkeer kan dan hierover worden geleid, zoodat de Schoter brug ook voor de tweede helft gesloopt kan worden. De trottoirs onder het viaduct, die langs het water loopen, zullen worden verbreed. Hoewel men momenteel nog met slechts weinig personeel werkt zullen spoedig 25 30 man tewerk kunnen worden gesteld. Het werk zal in een jaar worden voltooid. Vandaag was de heer P. C. van der Meer, Anjelierstraat 18, 25 jaar in dienst bij de N.V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes. Hij werd vanmorgen door den directeur ont vangen, die hem een enveloppe met inhoud over handigde. Van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel ontving hij een getuigschrift met den daarbij behoorenden zilveren draagpenning. Het feest werd in den huiselijken kring voort gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5