Simplex rijwielen, sportief - licht - snel. 46 We luisteren I N.S.B.-er Rost staat terecht De Duitsche dag te Utrecht FINANCIEN HET UL TIM A TUM MN DE SCHEEPSWERVEN DE FRAUDE IN ELBURG Kerkelijk leven W aters tanden Dagfilm 1 o-°2 jc0 DONDERDAG 23 MAART 1939 Wegens beleedigende artikelen over de zaak-Oss in het Nationale Dagblad Voorwaardelijke straf en geldboete geëischt Requisitoir Moeilijke tijd voor onze scheepvaart Donkere wolken wegens inter nationale spanningen NEDERLAND EN LETLAND Gezant te Riga overhandigt geloofsbrieven Besloten met toespraken van minister Steenberghe en Staatsraad Helfferich Tegen gewezen Rijksontvanger negen maanden geëischt KIND UIT AUTO GEVALLEN EN GEDOOD De moeilijkheden op zïekenfondsgebied Nieuwe voorstellen aangekondigd H.H. WIJDINGEN Paters van den H. Geest Vrijdag 24 Maart Nadere mededeeling over het standpunt van de werknemers MOFFELOVEN ONTPLOFT Rijwielhersteller ernstig gewond MARKTEN S s 3 S 1 g o.c4 O.of Vanochtend werden voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. J. H. van Laer, drie beleedigings- zaken tegen mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, behandeld. Mr. Röst van Tonningen had zich te ver antwoorden wegens het publiceeren van artikelen over de zaak Oss, welke beleedi- gend geacht werden voor den minister van Justitie, mr. Goseling, den procureur-gene raal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. E. L. M. M. baron Speyart van Woerden, en voor den Centraler. Raad van Beroep. Het ging hier om de artikelen „Het hemel tergende vonnis", verschenen in het nummer van 23 December jX. „De eer der Nederland- sche jeugd", verschenen in het nummer van 29 December jX en „De zedenmisdrijven van Oss", verschenen in het nummer van 4 Jas- nuari jj. Voor deze artikelen zijn indertijd door de Leidsche politie de persen van het Nationale Dagblad onklaar gemaakt, welke maatregel la ter, na ingediend verzoekschrift van mr. A. J. van Vessem, ongedaan werd gemaakt. Mr. Rost van Tonningen werd in rechten bij gestaan door mr. W. J. C. A. Nijgh te 's-Gra- venhage. De drie zaken werden gevoegd, dus tegelijker tijd behandeld. Na het stellen van de gebrui kelijke formeele vragen, waarbij mr. Rost van Tonningen de aansprakelijkheid voor de ge noemde artikelen erkende, nam de officier van Justitie, mr. N. S. Hoekstra, requisitoir. Spreker begon met het artikel „Het hemel tergende Vonnis", dat beleedigend werd geacht voor den Centralen Raad van Beroep. Verdachte betichtte er, aldus de officier, den raad van be roep van. een onjuist vonnis te hebben ge wezen en nog erger, tergend onrechtvaardig. Wat het artikel ,,De eer der Nederlandsche jeugd" betreft, hier achtte spreker smaadschrift tegen minister Goseling bewezen. Den minister wordt een bepaald feit ten laste gelegd, n.l. dat hij in zijn plicht zou zijn tekort geschoten met het vervolgen van misdrijven. Wei haalt de schrijver van het artikel eenige zinnen aan, welke in de Kamer zijn gebezigd, doch dat ontneemt aan het artikel het karakter van smaadschrift niet. Evenzoo is het gesteld met het derde artikel, waarin aan baron Spey art van Woerden eveneens plichtsverzaking wordt verweten, omdat hij twee arrestanten zou hebben vrijgelaten, in stryd met zijn plicht -ils openbaar ministerie. Evenals het smaad schrift tegen minister Goseling is hier het mis drijf gepleegd tegen een ambtenaar in de recht matige uitoefening van zijn bediening. Ook beroep op algemeen belang gaat niet op, omdat vorm en inhoud noodeloos krenkend zijn. Spreker was van meening, dat de pers zich moet onthouden van beleedigende critiek. Critiek, die beleedigend is, heeft veel minder effect 'dan reëele critiek. Wegens overtreding van art. 137 a W. v. S. eisohte de officier een geldboete van 900 subs. 3 maanden hechtenis en bovendien een voorwaar de lyloe gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie Jaar. Hierna nam mr. Rost van Tonningen het woord om eerst zelf zijn verweer te voeren. De reeks artikelen voor welke hij thans terecht staat, zijn, aldus spr., niet geschreven om de bedoelde personen te beleedigen, doch als ant woord op de artikelen in de Zuidelijke pers. Spr. protesteerde tegen het in beslag nemen van de persen en was de rechtbank dankbaar, dat zij dezen maatregel ongedaan heeft gemaakt. Wat de geëischte straf betreft, zeide spr., dat hij daardoor in zijn arbeid ernstig wordt beknot. Mr. Nijgh vervolgde hierna het pleidooi. In verband met de inbeslagneming van de persen zal het Nationale Dagblad tegen den Staat een vordering wegens schadevergoeding in stellen. President (interrumpeerend): „Dat is thans niet aan de orde." Pleiter achtte hetgeen verdachte geschreven heeft, onschuldige taal. Men kan de geïncrimi neerde artikelen niet beleedigend noemen. Bij repliek zeide mr. Hoekstra, dat pleiter de formeele en materieele beleediging verwart. Het gaat hier alleen om de formeele beleediging. Uitspraak 6 April. Te 's-Gravenhage is Woensdag de jaarlyk- /che algemeene vergadering van de Nederland sche Reedersvereeniging gehouden. De voorzitter, de heer J. G A. Fontein, di recteur van de N. V. maatschappij „Zeevaart" te Rotterdam, hield een rede, waarin hij her innerde aan de telkens terugkeerende interna tionale moeilijkheden, die ieders handelen ge durende het afgeloopen jaar in sterke mate hebben beïnvloed. Het streven van vele landen om goederen onder nationale vlag te vervoeren is voor de Nederlandsche scheepvaart buitengewoon na- deelig. Spr. vreest, dat de Nederlandsche koopvaardij tengevolge van maatregelen in het buiiemand een moeilijken tijd voor den boeg heeft. - Met belangstelling had spr. vernomen, dat de minister van Economische Zaken verleden week in de Eerste Kamer heeft medegedeeld, dat de regeering met voorstellen zal komen ter bevordering van de vernieuwing van de Ne derlandsche koopvaardijvloot Spr. betwijfelt, of voor de wilde vaart financieele hulp voor het bouwen van schepen aanleiding zal zijn om tot bouwen over te gaan, daar de dispari teit tusschen de vrachten in de wilde vaart en die. welke noodig zijn om nieuwe booten loonend te exploiteeren, zeer groot is. Hij gelooft, dat hier steun in anderen vorm bovendien noodig zal zijn. De vrachten in de wilde vaart zijn in het afgeloopen jaar behalve van de beschermde ge bieden slecht geweest. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de samenwerking tusschen reeders van verschillende landen om te trachten de vrachten op een zeker peil te handhaven de volle aandacht van de vereeniging heeft gehad. Indien het streven, dat hoe langer hoe meer het streven naar voren komt om ladingen voor eigen land onder nationale vlag te vervoeren, voortgang vindt en regeeringen en charterers tot voorwaarde stellen, dat ladingen met na tionale schepen moeten worden vervoerd, zullen de minimum vrachten schema's tot onbillijk heden voeren. Het is te hopen, dat tijdig maat regelen worden genomen, waardoor de voor- deelen van de minimum vracntenschema's niet aan een paar bevoorrechten ten deel va-len. Naar de meening van spreker is de oplossing te vinden in een compensation pool, waardoor schepen, die opgelegd worden, ook hun deel zullen ontvangen. De spanning op de be schermde markten zal dan vanzelf minder worden. In het algemeen kan worden gezegd, dat het van groot voordeel voor de reeders geweest is, dat de minimum vrachtenschema's bestaan en het is te hopen: dat er zich geen aanleiding zal voordoen, waardoor zij zullen moeten wor den opgeheven. Onder de vele onderwerpen, waarmede de vereeniging zich in het afgeloopen jaar heeft beziggehouden, maakte spr. nog in het bijzon der melding van de verschillende wetten, ver band houdende met de economische verdedi gingsvoorbereiding. Over deze wetten en hiermede verband hou dende vraagstukken heeft de vereeniging her haaldelijk overleg met de betiokken regeerings- instanties gepleegd. Het stemt tot voldoening, aldus spr., dat de regeering bij de voorberei ding dezer maatregelen zooveel mogelijk het bedrijfsleven wenscht te betrekken, daar het alleen op deze wijze mogelijk zal zijn op snelle en doelmatige wijze de gewichtige belangen te verzorgen, die op het spel staan, indien zich onverhoopt de noodzakelijkheid voor zou doen tot uitvoering dezer maatregelen over te gaan. Spr. eindigde met den wensch, dat de econo mische en politieke verhoudingen niet zuilen leiden tot spanningen, welks onhoudbaar zul len worden. In de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren D. Hudig en W. Ruys Bzri., werd voorzien door tot bestuursleden te kiezen de heeren H. A. Crommelin, lid van de directie van de N. V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam en J. J. Jonckheer, directeur van de N. V. Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Mij. te Amsterdam. De vergadering betuigde haar dank aal! den heer Fontein, die als voorzitter aftrad, voor het dtx>r hem gevoerde beleid en koos in diens plaats tot voorzitter den heer E. G. Wesselink, directeur van de N. V. Hollandsthe Stoom boot Maatschappij te Amsterdam. Tot onder voorzitter werd benoemd de heer F. C. Fbu- man, directeur van de N. V. HollandAmerika Lijn te Rotterdam. De Nederlandsche gezant te Riga, de heer L. P. J. de Decker, heeft Donderdag zijn geloofs brieven overhandigd aan staatspresident Ul- manis. In zijn toespraak wees de heer De Decker op de overeenkomst van politieke doeleinden van Letland en Nederland: het zich verwijderd hou den van conflicten van derde mogendheden, 't handhaven van strikte neutraliteit en de ern stige wil mede te werken aan het behoud van den vrede. In zijn antwoord zeide de president, dat de overeenkomstige politieke aspiraties van beide staten de beste uitdrukking vormen van hun natuurlijke ontwikkeling en van de rechten van beide volken op vrijheid en onafhankelijk heid. Engelschman koud, doch de Nederlander staat daartusschen." Spr. bewonderde deze flegmatieke levensop vatting van het Nederlandsche volk. „Moge u," aldus besloot spr., „de rol beschoren zijn, zoo kenmerkend aan uw karaktereigenschap, in de toekomst als middelaar op te treden. De han del is immers een zeer belangrijke factor in de internationale verhoudingen." De Duitsche dag tijdens de Jaarbeurs te Utrecht is Woensdag besloten met een diner in het Jaarbeurs-restaurant. Verschillende autoriteiten hebben daar het woord gevoerd. De tafelpresident, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, wees in zijn tafelrede op de groote moeilijkheden, waarmede een ieder te kampen heeft bij het zoeken naar middelen om het in ternationale handelsverkeer te verbeteren. In verband hiermede bepleitte spr. de nood zakelijkheid van een harmonische samenwer king. Als tweede spreker richtte de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, zich met een rede tot de dischgenooten. De minister herinnerde allereerst aan de even hartelijke als interessante ontvangst, welke hem te Leipzig ten deel was gevallen. In vroegere tijden waren de jaarbeurzen bij na de eenige brandpunten van het toenmalige zooveel bescheidener internationale handels verkeer. De koopman trok in dien tijd uit den vreemde onder zeer moeilijke Omstandigheden met zijn waren naar de jaarbeurs, om deze ter plaatse te verkoopen. Op de jaarbeurs trof hij dan de kooplustige burgers aan, aan wie hij zijn waren verkocht. Daarnaast trof hij andere kooplieden en na dien zelfs ook vrienden uit het land, welks gast vrijheid hy genoot, aan, met wie hy beraad slaagde over de vraagstukken van zijn handel. In den loop der jaren hebben de jaarbeur zen een ander karakter gekregen, doch zij hebben in geen enkel opzicht aan onontbeer lijkheid ingeboet. Van meebrengen en verkoopen werd het, dank zy de huishoudelijke en verkeerstechni sche ontwikkeling, exposeeren van hetgeen hy anderen kon aanbieden. De jaarbeurs als ryke tentoonstelling van hetgeen geproduceerd wordt, dat is heden ten dage de grond, waarop het bouwwerk van den handel rust. De minister memoreerde vervolgens de reeds jaren bestaande en nog steeds voortdurende handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland. Daarbij wees spr. op het groote belang van den transitohandel. De handhaving en inten- siveering hiervan drukken haar stempel op een belangrijk onderdeel van deze jaarbeurs, waar vrienden en voor alles kooplieden uit het bui tenland van de producten van onze nationa- len handel, doch ook van dien uit het buiten land, kennis kunnen nemen. In de hoop en de verwachting, aldus besloot minister Steenberghe, dat de Utrechtsche Jaar beurs in de komende jaren de verdere ontwik keling van het handelsverkeer tusschen het moederland onzer Duitsche gasten en uit ons eigen land op dezelfde voorbeeldige wijze als in de voorafgaande jaren dienen zal, verzoek ik u allen het glas op te heffen en te drinken op het welzijn van ons beider landen. Staatsraad Emil Helfferich, president van de Hamburg—Amerika Lijn, herinnerde in zijn rede aan de sterke banden, die Duitschland met Nederland binden. Deze banden moeten al dus spr. nog hechter worden. Spr. heeft ons volk het beste leeren waar- deeren en bewonderen in de overzeesche gebie den, waar hy jarenlang werkzaam was. „Wij leven in moeilyke tyden. Laten wij ondanks dat alles zorgen voor goede handels betrekkingen. De Duitscher is heethoofdig, de Heden werd voor de Zwolsche rechtbank be handeld de opzienbarende verduisteringszaak tegen D. S„ voorheen ryksontvanger te Elburg, die zich van 1932 tot 1938 heeft schuldig ge maakt aan verduistering vfin belastinggelden tot een totaal bedrag van ruim f 21.000. Verschillende belasting-autoriteiten woonden de zitting bij. Tusschen twee veldwachters werd verdachte binnengeleid. Hy is pes 45 jaar oud, doch zijn gezondheid is dermate geschost dat hy een afgeleefde goede zestiger lijkt. Hem is ten laste gelegd meermalen opzettelijk geiden toebehoorend aan het Rijk, zich te hebben toe geëigend. Na de gebruikelijke vragen en nadat verdachte heeft bekend, deelde de president, mr. De Muinck, mede, dat van een verder verhoor wordt, afgezien nu alle partijen kennis hebben geno men van de stukken in het dossier. Getuige J. de Willigen, inspecteur van de rijksbelastingen te Nunspeet, heeft de boeken en bescheiden gecontroleerd. Hij bevestigt, dat verd., die er een dubbele boekhouding op na hield, ruim f 21.000 heeft verduisterd. Ook de officier van justitie, mr. Van Hasselt treedt niet in détails en vordert wegens ver duistering negen maanden gevangenisstraf met aftrek van ruim drie maanden preventief. De raadsman, mr. Schut uit Amsterdam, be gint met erop te wijzen, dat vrienden van ver dachte hem verzocht hebben de verdediging op zich te nemen. PI. noemt verdachte een toege wijd ambtenaar. Ondanks tegenwerking van de bevolking, heeft hij in de jaren vóór den oorlog groot nadeel voor den Staat voorkomen. Wie verdachte als mensch wil leeren kennen, die moet kennis nemen van het door verdachte geschreven blauwboek. Zijn levensweg was een smartegang. Zijn zieke kinderen moesten voor herstel van gezondheid naar het buitenland. Toen heeft hij voor de keus gestaan, fraude of zijn kinderen ten grave dragen. Dan deed de eerste onregelmatigheid zich voor, welke helaas onherstelbaar bleek. In dezen toestand wordt hij geroepen tot allerlei belangrijke functies. Hy voelt, dat hij daarvoor onwaardig is en dat hij eigenlijk moest spreken. De dreigende schande weerhoudt hem. Groot nadeel heeft hij den Staat bezorgd, zoo als hy in het verleden den Staat groot voor deel heeft gebracht Dit kan niet tegen elkaar worden afgewogen, doch wel kan er rekening mee gehouden worden bij het bepalen van de strafmaat. Vrienden willen verdachte voorthelpen, opdat hij weer in het onderhoud van vrouw en Kin deren kan voorzien. Daarom vraagt pl. de uiter ste clementie. Tydens het pleidooi barst verdachte in snik ken uit. Hij erkent, dat wat hy deed verschrik kelijk is geweest. Door ziekte van vrouw en kin deren was hy tot het misdryf gekomen. Uitspraak over veertien dagen. Woensdagmiddag is het driejarig dochtertje van den veehandelaar Neppelenbroek uit Leme- lerveld, dat naast haar vader in diens auto had plaatsgenomen, even nadat de wagen startte, uit de cabine gevallen en tegen den grond ge smakt. Het kind was op slag dood. Vermoedelijk heeft het kind aan de kruk van het portier gedraaid, waardoor dit openviel. De secretaris-penningmeester der Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft namens het hoofdbestuur der Maat- schappy aan de besturen van: het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen, het R. K. Werk liedenverbond in Nederland, den Bond van R. K. ziekenfondsen in Nederland, het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland en den Centra len Bond van ziekenfondsen een schryven ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat na een gecombineerde groepsvergadering van huisartsen en specialisten deze vergadering het hoofdbestuur heeft verzocht de hangende onderhandelingen voort te zetten, teneinde zoo mogelijk voor allen aannemelijke voor waarden te bereiken. In verband hiermede hoopt de Ned. Mfj. tot bevordering der geneeskunst den aangeschre ven organisaties zoo spoedig mogelyk in den loop van de maand April nieuwe voorstellen te doen toekomen. Zaterdag 25 Maart zullen de volgende Theo loganten van het Groot-Scholastikaat der Paters van den H. Geest, te Gemert, in de ka pel der Bisschoppelyke Kweekschool te Den Bosch uit de handen van Z. H. Exc. Mgr Diepen de H. Wyding van het Diaconaat ont vangen: Antonius Rijnen (Tilburg), Antonius Kosian (Beek en Donk), Jacobus de Ruiter (Panner- den), Hermanus Vloet (Mill), Petrus Scholten (Zaandam), Martinus Aarts (Liessel), Huber- tus Steur (Eindhoven), Albertus van den Berg (Amsterdam), Joannes Stas (Geldrop), Jaco bus van der Lubbe (Amsterdam), Wilhelmus Verheid (Utrecht), Martinus Sillekens (Neer), Albertus van Lieshout (Helmond), Antonius de Winter (Heemstede), Theodorus Rooijakkers (Beek en Donk), Henricus Lammers (Budel), Petrus van Doom (Someren), Fïanciscus Soontiëns (Ginneken). 1 XXXXXXXXcbXXXXXXXAXXXXXXXXXXXXXAXXXXXXX&XXAAX&cfcAckXXcfeXXXcfeXXXX'fcéi •8 HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA 11.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoomnuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoomnuziek. 12.15 Berichten. 12.30 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 1.15 Gramofoonmuziek. 1.45 AVRO-Amusementsorkest. 2.15 Causerie: „De tuin in het voorjaar". 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 De Palladians: 4.00 Gramofoonmuziek, 4.30 Orgelspel. 5.30 VARA-orkest. 6.28 Berichten. Letterkundig overzicht. 6.50 Hammond-orgelspel. 7.23 Berichten ANP. 9.00 De Ramblers. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Fragmenten operette „Ball In Savoy" 10.30 Berichten ANP. 11.00 Orgelspel. 11.30 Jazzmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Viool voordracht met piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 „Quintolia". 2.35 Christelijke Lectuur. 3.00 Zang en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Hollandsch Kamermuziek-ensemble. 5.45 Declamatie. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten. Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel. 9.00 Nederlandsch Kamerorkest. 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10.35 Vervolg concert m. m. v. solist. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. il 40 Gramofoonmuziek. 12.10 Orgelconcert. 12.35 Brian Lawrance's sextet. 1.35 New English Trio 5.20 Cellovoordracht. 5.40 Victor Olof Sextet. 7.20 Gevarieerd concert. 7.50 Letlands koor. 10.05 BBC-orkest, BBC-koor en declama tor. 11.10 New Georgian Trio. 11.35 Oscar Rabin's Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.30 Marlev-orkest. 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Zang. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.50 Vioolvoordracht. 5.05 Zang. 6.35 Pianovoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.25 Derveaux-orkest. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 11.20 Curt Vesely's orkest. 12.35 Amusementsorkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Leo Eysoldt's orkest en vroolijk in strumentkwintet. 4.50 Cello en piano. 5.50 Quatre-mains. 6.25 Gramofoonmuziek. 8.35 en 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Piano en hoorn. 7.20 Schollerenkoor. 8.20 Orkest. 8.50 Radiotooneel met muziek. 9.50 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Danscrkest. 5.35 Klarinetvoordracht. 5.50 Vervolg dansmuziek. 6.50 Belgisch Pianoduo. 8.20 Orkest, koor. 9.05 Vervolg concert. 10.30 Cabaretprogramma. 11.15 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Orkest. 9.50 Wiesbadener Collegium Musicum. 10.20 Kielnorkest en solisten. Omtrent de besprekingen met den rijksbemid- delaar, die vooraf zyn gegaan aan het stellen van het ultimatum inzake de loonen der metaal bewerkers in den Rotterdamschen scheepsbouw, meldt men ons van de zijde van de samenwer kende metaalbewerkersbonden nader: In de Dinsdag gehouden conferentie met den rijksbemiddelaar over het in Rotterdam drei gend conflict in de metaalindustrie is geen over eenstemming bereikt. De werkgevers blijven op hun standpunt staan, zooals zij dit innamen in de laatst gehouden conferentie op Vrijdag 17 Maart te Rotterdam. Van den kant van den rijksbemiddelaar is toen het reeds vermelde voorstel gedaan. Dit was in feite hetzelfde als reeds door de werkgevers was voorgesteld en door de arbeiders als onaanvaardbaar werd afgewezen. Naar aanleiding van dit zeer teleurstellend verloop der onderhandelingen besloten de be sturen het ultimatum te verzenden, dat Woens dag 29 Maart a.s. afloopt. Hierbij is door de samenvjerkende besturen aan den Metaalbond en de betrokken werkge vers medegedeeld, dat zij rekening willen hou den met de door den rijksbemiddelaar geopperde bedenkingen tegen een conflict in de metaal industrie, vooral op dit oogenblik nu 's lands belang (defensie-orders) er mede door getrof fen wordt. Reden, waarom zy zich bereid verklaard heb ben arbitrage met bindende uitspraak voor bei de partijen over de gestelde punten te aanvaar den. Wanneer de werkgevers dit ook doen, zal het ultimatum worden ingetrokken. In de werkplaats van den 43-jarigen rywiel- handelaar H. B. te Sittard is een ernstig onge luk gebeurd. Terwijl hy met zijn 18-jarigen zoon bezig was rywielen te herstellen, is plotseling met een luiden knal de lakoven ontploft. B. werd getroffen door de stukken, die door de werk plaats vlogen. Ernstig aan het hoofd gewond stortte hy neer. De zoon bleef ongedeerd. BARNEVELD, 23 Maart. Pluimveemarkt. Oude kippen 3090 cent per stuk, 3640 cent per kg. Oude hanen 0.501, jonge hanen 4080 cent per stuk, 5060 cent per kg. N.H. Blauwen 82— 92 cent per kg. Jonge hennen 1—1.40 per stuk. Duiven 30—40 cent per paar. Tamme eenden 30 55 cent, ganzen 22.30, kalkoenen 5060 cent per kg. Tamme konijnen 0.751.35, wilde ko nijnen 3040 cent. Aanvoer 17200 st. Handel re- deliik Eiermarkt. Witte eieren 3.40—3.50, gemengde eieren 3.503.60, bruine eieren 3.604, eendeie ren 2.753 per 100 stuks. Aanvoer 2.684.000 st. Handel traag. HOUTEN, 22 Maart. Eierenveiling. Kipeieren: witte 3.303.50, gemengde 3.403,55, bruine 3.50—3.80, zware 3.75—4.10, eendeieren 2.40 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK. 23 Maart. 42000 kg. Roode kool 5.408.40, 49000 kg. Gele kool 5.10— 6.20, 37000 kg. Deensche Witte kool 2.803.70, 4425 kg. Uien 2—2.80, grove 2.10—3.30, drielin gen 1.50—1.70, 125 kg. Peen 4.30, 1025 kg. Bieten 2.403.70, 100 kg. aardappelen: Blauwe Eigenh. 3.00, 210 kg. Prei 8.00. AMSTERDAM, 23 Maart. Visch. Aangevoerd door consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Koolvisch per 5 stuks 1.40—1.70, Pufschol 5.40 per kistje v.an 35 kg. Kabeljauw 0.501.40 per stuk. Leng 0.60—1.80 per stuk. Schelvisch 1.40 6 per 10 stuks. Groote Tongen 6068 cent, mid del Tongen 0.781.10 per kg. Karper 912 cent, Snoek 21 cent per pond. Uit de hand verkocht op het buitenteweinBot 15—22 cent per pond. Ver- sche Bokking 1.25—2.50, Harder Bokking 1.45 1.75 per 100 stuks. Garnalen 3.75 per kistje van 15 kg. Gest. Makreel 12—14 cent per pond. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Maart. Veemarkt. Op de markt waren aangevoerd 3409 stuks: 1862 run deren, 71 vette kalveren, 386 nuchtere kalveren, 868 biggen, 71 zeugen, 40 loopers, 111 schapen lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 150.00—250, kalfvaarzen 130.00—225, magere os sen en koeien 115.00185 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 6874. 2e kwal. 6266, 3e kwal. 5260 cent per kg. Gustevaarzen 115.00 165, pinken 65.00120, graskalveren 50.0090, nuchtere kalveren 4.508, zeugen 60.00*80, loo pers 18.0028, biggen 15.0020, schapen 16.00 23 per stuk. Overzicht. Melk. en kalfvee wederom stille han. del bij onveranderde prijzen. Mager vee groote aanvoer, handel sleepend. Jongvee over het ge heel wat meer handel, prijzen aan den stijven kant. Slachtvee ruime aanvoer en wat stille han del, prijzen echter onveranderd. Nuchtere kalve ren duur. Schapen en lammeren goede handel en prijshoudend. Zeugen en loopers stil met onver anderde prijzen. Biggen echter duurder, speciaal gemerkte. NOORDSCHARWOUDE, 23 Maart. 56400 kg. Roode kool 6—9.40, 31500 kg. Gele kool 4.90 6 60. 55300 kg. Deensche Witte kool 2.70, 7300 kg. Uien 2.302.50, grove 2.803, drielingen 1.90. 3000 kg. Peen 4.105.90, kleine Peen 2.402.60, 3900 kg. Bieten 1—3.60. VINKEVEEN, 22 Maart. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Witlof: I 23.0025, II 12.0021, II 46.50, Spinazie 4.0013 per 100 kg- VQLENDAM, 22 Maart. Heden werden aan de veiling aangevoerd 50112 eendeieren, prijs 2.85. WESTLAND, 22 Maart. Middenprijs v. d. Westl. veilingen. Witlof 1924, dunsel 36, spinazie 7 14, aardappelen 3560 cent per kg. Peterselie 4.506, prei 15."50—17.50, kelen 5070 cent, an dijvie 7080, radys 0.701.90, sla 5.70 per 100. Postelein 2225 cent per kg. Peen 28 cent per bos. SCHAGEN, 23 Maart. Eierveiling. Aanvoer 65000 eieren, 3.354.10 per 100 stuks. WOERDEN, 22 Maart. Eierenveiling: Kipeleren: wit 3.103.70, gemengd 3.103.60, bruin 3.10 3.60, eendeieren 2.102.80 per 100 st. Aanvoer 42382 stuks. Boter 6570 cent, Kaas 2028 cent per pond. ZWOLLE, 22 Maart. „De Tuinbouw" Krop sla I 8.00, Knolselderie 13.50 per 100 stuks. Raap stelen 1.90—2.20, Radijs 3—3.90, Selderie 3—5.70 per 100 bos. Andijvie 21.0025, Bieten 2.506.40, Prei 2050. Selderie 33.00, Snijsla 13.00—20, Spi nazie 14.00—17. Witlof 22.00—27. GOUDA, 23 Maart. Veemarkt. Aange voerd in totaal 1781 stuks, waarvan 21 slacht- varkens. Vette 231424% ct. per pond, levend met 2 pet. korting, 636 magere varkens 2538, 509 biggen 1015, Geldersche biggen 1418, 6 runderen 190220, 581 nuchtere kalveren 3 5.50, 6 schapen, 5 lammeren, 17 bokken en gei ten 26. Handel redelijk. Algemeene markt: 72 partyen kaas. Prijzen le kw. met rijksmerk 23 24, idem 2e kw. 2122, crisisaftrek 8.2 ct., 351 zware 7075. handel matig. Weiboter 65 70 ct. per pond. handel vlug. 217000 eieren. Kipeieren 3.203.60, eendeieren 2.502.75 per 100 stuks. Handel willig. GOUDA, 23 Maart. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling g. a. (C. Z. H. E.). Aanvoer 180.000 kipeieren. Prijzen: 56-58 kg. 3.25—3.30, 58-60 kg. 3.30—3.35, 60-62 kg. 3.35—3.40, 62-70 kg. 3.403.75, bruine 58-72 kg. 3.35—4, kleine 1 pe eendeieren 2.502.80 per 100 stuks. AMSTERDAM, 23 Maart. Aardappelmarkt Zeeuwsche Bevelanders 22.20, idem blauwe 3.30 3.50, idem bonte 2.903.20, idem bintjes 2 2.20, idem Eigenh. 2—2.10, idem Redstar 2.60 2.80, idem poters 2.102..40, Friesche Bintjes 2 2.20, idem borgers 2.202.40, idem industrie 2 2.10, idem redstar 2.803, idem alva's 1.902, N.H. Bevelanders 1.902, Andijker blauwe en bonte 2.602.80, Duinzandaardappelen 3.504, Anna Paulowna-zandaardappelen 3.253.50, Drentsche zandaardappelen 2.102.40, alles per H.L. Oude Malta-aardappelen 1213 cent per kg. Aanvoer 196000 kg. DONDERDAG 23 Mrt. Waar- nemJngspunten 0J bxi s <D 5 0° 0 era co ct» 2 3 5 Sedert Gistere" <U bio a Keulen Lobith Nymegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreesw. 1. w Maastr. H.s. 1) Borgh. Lith 39.56 13.10 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43.23 14.17 13.70 7! 61 0 82 3".95 12.09 9.64 4.30 9.51 1.32 10.09 4.11 0 35 42.87 12 93 1242 5^62 2.18 0.00 0.00 0 00 0.C0 0.00 0.00 0.00 0.15 0 04 0 00 0 23 0,26 0.24 0-00 0.16 0.11 Beneden de sluis AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0 39— AP 12 u 0 37- AP 2 u 0.35— AP Stadswater 4 u 9 31— AP 12 u (.37— AP 2 u 0 35- Ap Amstelwater 8 u 0.39- A£ 12 u 0.37- Vp 2 u 0 35- Ar IJselm water 5 u 0.03- aP 12 u 0.11- Ap 0,09- Ar u 2 t> WATERSTAND OP DEN RIJN 23 Mrt. 22 23 Mrt. 22 Mrt. Rheinf 2-10 2.13 Ems Breisach 2.61 2.61 Caub- 2.48 Kehl 2 50 2 54 Coblenz 2 86 Maxau 3 94 3.93 Trier 1.73 Mannh. 323 3.25 Keulen 3.01 Diedesh 0.06 Dusseld 2 41 Lohr Ruhrort 1.76 Mainz 3.19 3.20 38Vesel 1.85 Bingen 2.24 2.22 Emmerik 3.13 2 48 2.S& 1.69 3.06 2.47 1.80 1.85 3.13 Naar „The Financial News" verneeiaU heeft het Chileensche financieele staats' comité, dat de begrootingsvoorstellen dl' regeering bestudeert, het wetsvoorstel het huis van afgevaardigden tot heffing f0" een belasting op export-kqper verworpen Vóór zijn vertrek van Warschau naH Moskou verklaarde de Britsche ministi'< dat de besprekingen te Warschau een zei' bevredigend verloop hebben gehad en d' bestaande handelsmoeilijkheden tusschi11 Engeland en Polen uit den weg zijn 9e' ruimd. De Nationale Mij. der Belgische Spoorwe gen boekte in Februari aan bedrijfsontvanS' sten fr. 186.6 mill., tegen fr. 192.4 mill'n. Februari 1938; aan bedrijfsuitgaven fr. 21' mill., tegen fr. 231.9 mill. Het bedrijfstekon bedroeg dus fr. 31 mill., tegen fr. 39.5 W"' Het netto-verlies over Februari bedroM fr. 35.3 mill., tegen fr. 43.4 mill, in Febr. I9'e' De Erie Spoorweg boekte in Februari al'' netto-verlies van 363.685, tegen 5O4.0W in Februari 1938. In de eerste twee maande 1.108.791, tegen 286.074 in dezelfde Pe' riode van het vorig jaar. De Union Pacific boekte in Februari afjl netto-ontvangsten 206.248, tegen 645-1' in Februari 1938. In de eerste twee maande 1.55 mill., tegen 1.41 mill, in het qveree komstige tijdvak van 1938. De bouworders in de Vereen. Staten be droegen in de eerste ticee maanden 471* mill., tegen S 314.5 mill, in dezelfde period van het vorig jaar. De orders voor den wo ningbouw bedroegen 140.3 mill., te9e" 74.7 mill. De staalproductie in Amerika bedraaSj thans 55% pet. der capaciteit, tegen 56 Pcf de vorige week. De productie in het tweed' kwartaal wordt op minstens 60 pet. geraaid tenzij de politieke toestand in Europa sleet1' ter wordt. De Republic Steel kocht 20.000 ton stad', schroot tegen prijzen, varieerende van tot 15%, per ton. Deze prijzen waren ho°' ger, omdat de prijzen te Cleveland bij van andere districten zijn ten achter Be' bleven. De American Bemberg boekte in 1938 ef? netto-ioinst van 730.000 tegen S 1.13 f»1"' in 1937. De North American Rayon boekte in 1^\ een netto-winst van 471.000, of 0.60 P% aandeelen A en B, tegen 2.304.000 of 4-1' p.a. het vorig jaar. De Crucible Steel boekte in 1938 een netW verlies van 2.23 mill., tegen een netto' winst van 4.01 mill, of 5.21 per aando6 in 1937. De Western Union boekte in 1938 eet netto-verlies van 1.63 mill., tegen ooj1 netto-winst van 3.18 per aandeel het vol1' jaar. De inkomstenbelasting-opbrengst in Vereen. Staten bedroeg op 15 Maart millioen, tegen 685 mill, op hetzelfde tilJK stip van het vorig jaar. Men gelooft, dO deze cijfers het Congres zullen 'beïnvloed^ bij de herziening der belastingen. De automobielverkoop en door AmerikddK sche fabrikanten bedroegen in FebrdOj 297.841 auto's, tegen 186.531 wagens in 1938. In de eerste twee maanden 636-9* tegen 393.059 wagens, waarvan 486.980 aut° in het binnenland. De koperverkoopen in Amerika bedroedejl Dinsdag 4.84 mill. lb. De verkoopen vf t exportkoper bedroegen gisteren 835 tegen 4910 ton eergisteren. Volgens opgave van de Federal Restfjt Bank of New York bedroeg de goudinV° uit België S 2.037.000 en uit Canada mill. Voorts werd de invoer van goud j sproken uit Engeland $1.1 mill., uit Nedz land 300.000 en uit Britsch-Indië 0 300.000. Volgens Symington en Wilson werd rubbermarkt beïnvloed door den internat' nalen toestand. Handelaren waren a^ent- bereid, tegen lagere prijzen te koopen, wa*a,l door gering aanbod voldoende was, orn prijzen te drukken. De maximum prijsCl' ling bedroeg 7/16 d. per lb. Ter New Yorksche beurze werd een, Z& verkocht voor 60.000, hetgeen 10.000 der is dan bij de vorige transactie. 0.0 0-0 0.03 0.0 0.01 0.0.0 O.flO 0.0 0 00 0.0°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6