Met ultra-duitschen bril Grooter kansen op een conferentie Mussolini voor een dilemma Kan hij volledig op Hitier rekenen? In afwachting van zijn rede Bij allerlei pijnen Met de 3 Damp o-producten bestrijdt U alle verkoudheden DONDERDAG 23 MAART 1939 ssMBI De abnormale koude Nog geen kentering in zicht NATIONALE PAASCHLOTERIJ .MikJ& in T-üsU.-c^Men aan de Memel op de grens twva het geen Duitschland Het vertrouwen der kleine staten in Engeland niet versterkt Ongerustheid over Sleeswijk Nogmaals het gesprek van Hacha met Hitier Een nieuw démenti door het D.N.B. Te Berlijn is beiden heeren geenszins een, Geheimzinnige explosie te Birmingham MET 90 K.M.-VAART TEGEN BOOM GEREDEN Auto vernieldbestuurder en mede-inzittende gewond Memel, de hoofdstad van 't MemélgeMed, Het Nationale Dagblad draagt ter hulpe van zijn verregaande kortzich tigheid, subsidiair bijziendheid, een Wtra-Duitschen bril. Heel duidelijk is dit te?r gebleken uit de commentaren, welke zgn. nationale Nederlandsche blad heeft lieverd op de gebeurtenissen in Midden- ^fopa. De Rijksminister voor Pers en Pro banda, Dr. Jozef Goebbels, zou wel een ®eer handige, maar niet een meer vooroor- ^eelde verdediging en lofprijzing hebben 'lonen geven van het optreden van ^Uitschland tegenover Tsjecho-Slowakije. ^°°dra er in de wérkelijk Nederlandsche P«s ciaar een weinig enthousiaste beschou wing wordt gegeven over Duitschland, zijn '%ime, zijn politiek, zijn toestanden, zijn de "•8-B. en haar persorganen er als de kippen, ^r dan natuurlijk als kippen zonder kop, k'i' om haar van onduldbare politieke in- "koging, die de goede betrekkingen tus sen ons land en het Derde Rijk in gevaar 'ao brengen, te beschuldigen, maar ten op- achte van alle niet-autoritaire. staten, hoe ^vriend die ook met Nederland mogen zijn ÈÏ1 hoe belangrijk de betrekkingen tusschen staten en ons land ook mogen wezen, ^hnitteert de N.S.B.-pers zich „vrijheden", *elke méér dan democratisch zijn. Ook in b opzicht volgt de N.S.B. getrouwelijk het 'Oorbeeld der autoritaire broeders aan den Aderen kant van onze Oostgréns volgens klassieke recept: „Wat den oppergod ■kipiter geoorloofd is, is niet geoorloofd aan runderen". *h vetgedrukte, a la wijlen Wolfenbuttel EOorkende manifesten heeft het Nationale ^kgblad „zijn" visie gegeven op de overrom- ^ühg van het innerlijk verdeelde Tsjecho- ®'0Wakije. Van den eenen kant verzekerde kot, dat de Tsjechen en Slowaken het zoo v°ortreffelijk hadden onder de Oosten- bjksch-Hongaarschc Dubbelmonarchie, dat met heimwee naar dien goeden ouden tijd bugverlangden en dus niets beters konden k°on, dan bij ontstentenis van deze dubbel monarchie haar eigenmachtigen erfgenaam duitschland in de armen te vallen. Maar Van den anderen kant maakt het onnavolg bare Mussert-orgaan, dat zelf een navolging m van de gelijkgeschakelde Duitsche pers- I 0rganen, den Tsjechen er een bitter verwijt I Vah, dat zjj de bepalingen van het verdrag I >an Pittsburg, waarbij de Tsjechen en Slo kken zich op voet van gelijkheid verbon- kon om zich aan die door hen zoo vurig Ver©erde en begeerde Dubbelmonarchie te ontworstelen, niet zijn nagekomen. Hoe dit met elkaar te rijmen valt, begrijpt alleen de 'ordiehtende fantasie van de gebrilde N.S.B. Zinspelend op het accoord van München drijft het Nationale Dagblad dan om. het v°igSEde: „Zoo scheen in September 1938, na som bere weken vol oorlogsgeruchten en enor me troepenverplaatsingen, plotseling stra lend de vredeszon. Het leed, dat millioenen hienschen twintig jaren lang op de meest geraffineerde wijze was berokkend, zou oindelijk een einde nemen. Het onrecht, dat twintig jaren had kunnen voortduren, konder dat de democratische mogendheden een hand uitstaken, zou eindelijk hersteld borden. We zijn thans nog geen zes maan- Öen later en weer blijkt, wat Tsjechische beloften waard zijn! Dat deze van nul en keener waarde zijn, werd reeds onmiddel lijk na de stichting van de onafhankelij ke Tsjecho-Slowaaksche republiek dui- Onze weerkundige medewerker schrijft: *ïet is geen toevallige omstandigheid, dat ?et weer in den laatsten tijd zoo koud is. Wij tcbben hierbij niet te doen met een oorzaak, °'e slechts gedurende korten tijd werkzaam is W-Weest. Gaan we n.l. het verloop der tempe ruur in de laatste twee maanden na dan 'leö wij, dat het weer sedert de eerste dagen an Februari zoo goed als niet warmer is ge erden en het is nu nog evenzeer winterweer *s toen. temperatuur was gedurende het groot- e gedeelte van de maand Februari en vooral jmstreeks den lOden vrij veel boven de nor- Langzamerhand verminderde de posi- '®Ve afwijking van de normale temperatuur a terwijl dus de normale in den loop der i eken geleidelijk steeg, bleef de werkelijke jfmperatuur ongeveer op hetzelfde peil staan. r8' heeft geduurd tot 8 Maart, den laatsten dag aarop <je thermometer nog boven het nor- 3?ale peil heeft gestaan. Daarna is een nog v 6fkere afkoeling gekomen, waardoor de tem- i 'etuur thans vier tot vijf graden beneden de 0aRiale is gedaald. ^«et is duidelijk, dat hierbij een langdurig ®rkzame oorzaak in het spel is en niet een j, ®Vaiiige ongunstige weersgesteldheid. De feilen, waarom na de strenge vorst in De- delijk. In 1917 bepleitten de Tsjechen hetzelfbeschikkingsrecht der volken en in Mei 1918 teekende de latere presi dent Masaryk in de Amerikaansche stad Pittsburg plechtig een verdrag, dat aan de Slowaken een volledige gelijkheid, dus onafhankelijkheid van Praag, binnen een bondsstaat Tsjecho-Slowakije verzekerde. De handteekening was echter nog maar nauwelijks opgedroogd, of het accoord werd reeds verkracht." Wij willen geenszins ontkennen, dat de Tsjechen zich niet aan de be palingen van het verdrag van Pittsburg, waarvan zij echter de wettigheid bestreden, hebben gehouden en dat de Slo waken geen reden hadden om zich af te vragen, of zij na de afscheiding van Oos- tennjk-Hongarije onder het régime van Praag niet van den regen in den drop waren geraakt, maar wij willen, indien dat ten minste nog mogelijk is, in Nederlandschen gemoede aan het Nationale Dagblad vragen, wie in September 1938 enorme troepenver plaatsingen heeft bevolen en of, wanneer binnen een internationaal erkenden souve- reinen staat millioenen op de meest geraf fineerde wijze leed wordt berokkend, de democratische mogendheden het recht heb ben een hand uit te steken, opdat dat on recht hersteld worde? Indien zij volgens de N.S.B. dat recht niet hebben, mag zij hen daartoe ook niet aansporen of hun er een verwijt van maken, dat zij twintig jaren lang geen onrecht hebben willen plegen. Hebben zij volgens de N.S.B. wél dat recht en zelfs een plicht op dit punt, dan zouden wij moe ten constateeren, dat het Nationale Dagblad tot actieve politieke inmenging in de bin- nenlandsche aangelegenheden van vreemde en bevriende mogendheden maant en dus op oorlog aanstuurt. Of is het zoo gelegen, dat de N.S.B. alles recht noemt wat autoritaire staten gelieven te doen en alles onrecht noemt, wat democratische staten principieel meenen te moeten nalaten. In dat geval heeft de N.S.B. een der meest karakteristieke en volkseigene Nederlandsche eigenschappen verloren, n.l. het gezond verstand. Hoe ge vaarlijk, óók voor ons land, de visie van het Nationale Dagblad op de Tsjecho-Slowaak sche gebeurtenissen is, blijkt wel hieruit, dat de N.S.B., volgens hetgeen in haar pers organen dagelijks geschreven wordt, van meening is, dat in ons land millioenen op de meest geraffineerde wijze moeten lijden en door de regeering en de politieke partijen worden geterroriseerd, zoodat het in haar onzalig hoofd wel eens zou kunnen opkomen haar verafgoden Jupiter te hulp te roepen om in te grijpen op dezelfde wijze als de Slowaken dat gedaan hebben. Wat het Na tionale Dagblad over het verdrag van Pitts burg vertelt, kan met nagenoeg dezelfde woorden worden toegepast op het hoogge roemde accoord van München en de scheids rechterlijke uitspraak van Weenen. Wat zijn de stellige verzekeringen en beloften déar waard gebleken? Zij werden eenvoudig eenzijdig „vervallen" verklaard. Al wil de N.S.B. niet consequent zijn, Wij willen en moeten het des te sterker blijven en daarom dienen wij bij de aanstaande verkiezingen de N.S.B. wederom zóó verpletterend van ant woord te dienen, dat het voor goed uit is met de propaganda voor voor ons zelfstandig en onafhankelijk Nederlandsch volksbestaan levensgevaarlijke inconsequenties en hun consequenties. Hartjes van Mijnhardt maken U pijnvrij. Doos 30 en 50 cent. cember de winter zacht is gebleven, hebben geleidelijk afgedaan en er is blijkbaar iets an ders voor in de plaats gekomen, een oorzaak, die een gedurige en vrij groote afkoeling heeft gebracht. Dat geeft dan ook, al kennen wij de oorzaak niet, alle aanleiding om te ver wachten, dat het weer nog geruimen tijd ab normaal koud zal blijven, want oorzaken, die een abnormalen weerstoestand in het leven roepen over een groot gebied, houden in den regel niet plotseling op te werken en er moet eerst een groote omwenteling in den weers toestand over heel groote gebieden plaats vin den eer de weersgesteldheid in Europa zich herstellen kan. Van een kentering of van een verandering in gunstigen zin is bovendien op dit oogenblik nog niets te bespeuren. (Nadruk verboden). Een oude Two-Seater is nog duurder dan de ruime nieuwe Ford V8, die een der zeventien hoofdprijzen uitmaakt van de Nationale Paaschloterij 1939. iederee. rgt Zondag een gratis lotkaart machtig te 'orden. Naar wij vernemen is het aantal kaarten, beperkt. Laat geen kaart verloren gaan! Onze correspondent te Londen seint ons Don derdagmiddag Het onderhoud, dat minister Chamberlain en minister Bonnet gisterenavond gevoerd hebben, had in hoofdzaak betrekking op den stand van de besprekingen, welke Lon den met verschillende Oost-Europeesche hoofdsteden aangeknoopt had, teneinde te geraken tot een verklaring, volgens wel ke gemeenschappelijke tegenstand gebo den zou worden, indien de politieke integri teit van een der betreffende staten aange tast werd. De resultaten dier pogingen schijnen niet in ieder opzicht bemoedigend geweest te zijn en dit wordt vooral hieraan toegeschreven, dat de Britsche voorstellen te vaag zijn. In het bij zonder Polen verlangt scherp omschreven ver bintenissen ook van militairen aard. Dampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbonbons, Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels, Flacon met druppelspuitje 60 ct. (Van een bijzonderen correspondent) Als er één staatsman is, wien de jongste ge beurtenissen in Centraal-Europa stof tot na denken gegeven hebben, dan wel Mussolini. De Italiaansche pers heeft de annexatie van wat er na München van de Tsjecho-Slowaaksche republiek overgebleven was, wel niet afgekeurd, maar het is er verre van, dat zij aan vreugde uiting gegeven heeft. Men begint er zich te Rome ongetwijfeld rekenschap van te geven, dat de „spil"-politiek tot dusver alléén het Derde Rijk voordeelig geweest is. Achtereen volgens heeft de Germaansche dictator, zonder oorlogvoeren en zonder bloedvergieten, mede dank zij den Italiaanschen steun, beslag kun nen leggen èn op Oostenrijk, èn op Tsjecho- Slowakije. En naarmate de Duitsche macht in Centraal-Europa groeide, is de Italiaansche in vloed er verminderd. Welke voordeelen evenwel heeft het bond genootschap met Duitschland Italië opgele verd? Eén zeer belangrijk: de verovering van Ethiopië. Maar Italië heeft, om dat groote doel te bereiken, niettemin een uitputtendenoorlog moeten voeren, en de kolonisatie van het land is niet mogelijk zonder dat Italië over groote kapitalen de beschikking krijgt. Duitschland kan de voor de ontginning van het land van den ex-Negus benoodigde gelden niet fournee- ren en Italië kan er zelf geen groote sommen aan ten koste leggen. Ethiopië verslond in het vorige jaar 17 milliard lire en de winsten, die er gemaakt zijn, staan tot dit reusachtige be drag in geen enkele redelijke verhouding. Italië is gedwongen in Abessinië een groote troepen macht op de been te houden, wil het zijn posi ties in het enorme en slechts zeer ten deele onderworpen land handhaven. Verder heeft Italië een strijd in Spanje gevoerd, waarvan de voordeelen, al is die strijd dan ook met de overwinning van de partij, waaraan de Ita liaansche strijdkrachten hulp verleenden, ge ëindigd, nog steeds problematiek zijn. Bij ver schillende gelegenheden heeft generaal Franco verklaard, dat de Italiaansche troepen het grondgebied van Spanje zullen (moeten) ver laten, als eenmaal de definitieve zege behaald is. Territoriale wïnst is voor Italië in deze rich ting dus uitgesloten en het zal van de ontwik keling van het politieke gebeuren in Europa afhangen of Italië op andere wijze eh in an deren vorm voor de bewezen diensten een ver goeding krijgt, die tegen de Italiaansche offers inderdaad opweegt. Men zou evenwel wél naïef moeten zijn om te veronderstellen dat Mussolini aan Hitier vooi Centraal- en Oost-Europa een vrijbrief gegeven heeft, zonder daarvoor een of meer waarde volle beloften in ruil te krijgen. Welke zijn die beloften? Zij kunnen slechts bestaan in de toe zegging, dat Duitschland Italië steunen zal, wanneer het er voor Mussolini om gaat zijn aspiraties in en can het bekken van de Middel- landsche Zee te verwezenlijken. Maar het komt er op aan in welke termen deze belofte gedaan is. Nóch Mussolini nóch Hitier kan zich ont veinzen, dat elke ietwat stoutmoedige po ging van Italië om zijn positie in de Middel- landsche Zee en langs haar kusten uit te bou wen een conflict met Frankrijk ten gevolge hebben moet, en dit kan, zooals de zaken thans staan, slechts een gewapend conflict zijn. Een gewapend conflict tusschen twee groote Euro- peesche mogendheden welke dan ook leidt op staanden voet tot generalisatie. Een oorlog waarbij Frankrijk betrokken is, heeft automa tisch Engelands ingrijpen ten gevolge, en on der die omstandigheden kan Duitschland niet anders doen dan zijn ,,spil"-genoot integralen bijstand geven. Dit nu lacht den Duitschers niet toe. De dictator van het Derde Rijk is er tot dus ver in geslaagd zijn politieke en militaire doel einden te verwezenlijken zonder tot het „laatste argument" zijn toevlucht te nemen, en Hitier zou niets liever willen dan op deze wijze voort gaan. Het is er den Fuehrer voorloopig aller minst om te doen met de democratische groote mogendheden, die vrij zeker op den steun van de Vereenigde Staten en op dien van de repu bliek der Sovjets zullen kunnen rekenen, een strijd op leven en dood te beginnen een oor log, waarvan de afloop zeer twijfelachtig is en waarvan de risico's voor Duitschland in ieder geval enorm zijn. Duitschlands expansie-drang richt zich naar het Oosten naar het,gebied van den geringsten weerstand niet naar het Westen. Maar Mussolini is daarmee niet gediend. Mus solini heeft den volstrekten bijstand van Duitschland noodig, wil hij zich aan de Noord en de Zuidkust van de Middellandsche Zee de posities kunnen verschaffen, die met de Ita liaansche „nationale en natuurlijke aspiraties" strooken. De Italiaansche dictator kan zich dit maal, zooals in het geval van Ethiopië, niet met economische en diplomatieke hulp tevreden stel len; wat hij noodig heeft is de Duitsche „Wehr- macht". Is Duitschland bereid die ter beschikking te stellen van een bondgenoot, wien het ongetwij feld zekere wederdiensten schuldig is, maar die doeleinden najaagt, waarvan de verwezenlijking de Duitsche belangen slechts zeer middellijk of misschien zelfs in het geheel niet dient? Van het antwoord op die vraag hangt voor Italië alles af. Neemt Duitschland een aarzelende hou ding aan, dan is Italië een gedupeerd land. Dan zijn de Italiaansche offers in Centraal-Europa geheel vergeefs gebracht. Dan heeft Italië zelfs opnieuw verloren wat het in den grooten oorlog als winst boekte: de vernietiging van den erf vijand, de Oostenrijksch-Hongaarsche Dubbel monarchie. Want Oostenrijk is vervangen door het Derde Rijk, en de enorme massa van het Duitsche Blok weegt heel wat zwaarder op de Italiaansche grenzen dan het innerlijk-verdeelde weinig-homogene land van Franz Josef ooit ge daan heeft. Neemt Duitschland een aarzelende houding aan, dan staan Mussolini nog slechts twee wegen open: óf veel water in zijn wijn doen, met een onbelangrijke wijziging van het indertijd met Laval gesloten verdrag genoegen nemen en zich daarna resoluut in andere rich ting wenden, van Duitschland af en naar Enge land en Frankrijk toé, óf een bruusken aanval beginnen, in Tunis of elders, om zoo Duitsch land te noodzaken Italië bijstand te verleenen. Ziedaar het Italiaansche dilemma. Mussolini kan er zeker van zijn, dat hü een substantieele belooning ontvangen zal als hij de „spil" breekt, wijl 'n Italiaansche „volte-face" een algemenen oorlog, die thans nog steeds dreigt, zoo goed als zeker verhindert. Maar het breken van de „spil" maakt een einde aan zekere Italiaansche droo- men, die de dictator niet dan in het uiterste j^eval zal willen loslaten. Anderzijds kan de man, die het lot en de toekomst van Italië in de hand heeft, van oordeel zijn, dat hij in de bestaande omstandigheden niet meer terug kan en resoluut de kaart-van-den-oorlog spelen met de zekerheid Duitschland aan zijn zijde te vin den, als Hitier geen andere keus meer blijft. De eerstvolgende dagen zullen aan de onzeker heid, waarin wü thans ten aanzien van de wer kelijke positie en bedoelingen van Italië leven, vermoedelijk een einde maken. De rede, die de Italiaansche dictator weldra uitspreken zal, kan voor de toekomst van Europa van het grootste belang zijn. Het spreekt vrijwel vanzelf, dat Mussolini nóch verklaren zal, dat Italië en Duitschland voortaan gescheiden wegen gaan, nóch een formeel ultimatum aan Frankrijk zen den. De rede zal zeer waarschijnlijk „au fond" een afwachtend karakter dragen, maar dat ont neemt haar niets van haar belang. Als een ver gelijk met Italië mogelijk blijkt, treedt een ont spanning in, die voor ons geheele werelddeel de gelukkigste gevolgen hebben kan. PRAAG, 22 Maart (DJf.B.) Staatspresi dent dr. Hacha heeft Woensdag een persver tegenwoordiger te Praag een onderhoud toege staan, waarin hij sprak over de verschillende in het buitenland verspreide geruchten over zijn bezoek te Berlijn. Hacha verklaarde: „Het is onjuist, dat de Duitsche gezant te Praag den middag van den veertienden Maart de Tsjechische regeering een uïtnoodiging heeft overgebracht naar Ber lijn te komen; de Praagsche regeering heeft veeleer zelf te Berlijn gevraagd of staatspresi dent Hacha en minister van Buitenlandsche Zaken, Chvalkowsky, naar Berlijn konden ko men om te onderhandelen. gereedgemaakt document voorgelegd. De tekst van het bekende document is pas na de on derhandelingen overeengekomen, opgeschre ven en door beide zijden onderteekend. Juist is, dat hij (Hacha) vóór de ondertee- kening van het document een ruggespraak met de regeering te Praag noodig heeft geacht. De regeering te Praag heeft des nachts vergaderd en op grond van deze telefonische ruggespraak het optreden van den president gebillijkt. De opwinding en zijn ouderdom zullen het volkomen begrijpelijk doen zijn, dat hij na den langen tocht en de onderhandelingen moe is geweest, zoodat hij onder geneeskundige con trole een verfrisschingsmiddel heeft ingeno men. Dit is echter pas gebeurd na de onder- teekening óer documenten. President Hacha wees met groote veront waardiging de beschrijvingen van zekere bui tenlandsche bladen van de hand, in het bijzon der het artikel van den diplomatieken corres pondent van de „Daily Telegraph", waarin ge zegd werd, dat Hacha slechts onder bedreigin gen had kunnen worden gedwongen de over eenkomsten te onderteekenen. LONDEN, 23 Maart. (Reuter). Een geheim zinnige ontploffing heeft Woensdag te Birming ham een kleinen auto aan stukken gereten, de ruiten van de in den omtrek staande huizen ver nield en een dertig centimeter diep gat in de straat geslagen. Men gelooft, dat de ontploffing heeft plaats gevonden in het achterste deel van den auto, die op dat oogenblik reed. De politie kan echter niet zeggen, of zich iemand in het voertuig bevond. Men meent te weten, dat reeds vijf arrestaties-verricht zijn. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is op den Frieschen straatweg, op de grens der gemeente Groningen, een personenauto, op weg van Groningen naar Zuidhom, door de gladheid van den weg in een bocht tegen een bbom gereden. De wagen reed met een snelheid van negentig kilometer. De chauffeur, de 26- jarige M. Drent, garagehouder te Zuidhom, liep een hersenschudding en inwendige kneu zingen op. De 29-jarige H. Rozema, eveneens uit Zuidhom, die naast D. zat, brak zijn rech terarm en kreeg een hoofdwonde. Nadat den slachtoffers ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, zijn zij per politie-ambulance naar het academisch zieken huis -bvergebracht. De auto, welke geheel ver nield was, is vanochtend met een kraanwagen weggesleept. De chauffeur was hedenmorgen nog steeds buiten bewustzijn; de toestand van R. is niet levensgevaarlijk. In Engeland heeft de meening veld gewon nen, dat de door Rusland voorgestelde metho de tot beter resultaat zou leiden. Zij zou hierin bestaan, dat eerst een con ferentie belegd wordt en dat deze een binden de verklaring aanneemt, waarin de te nemen veiligheidsmaatregelen geformuleerd zijn. Polen en ook andere landen weigeren zich bij een defensief blok aan te sluiten, indien de leden geen bindende wederzijdsche militai re verplichtingen aanvaarden. Minister Bonnet moet gisterenavond tegen over minister Chamberlain den nadruk gelegd hebben op de noodzakelijkheid van onmiddel lijke bijeenroeping van een conferentie, welke de militaire verplichtingen der betreffende mogendheden vaststelt. Terwijl nog niet volkomen bekend is, hoe Engeland op dit voorstel reageert, is het van eenig belang, dat Chamberlain en Bonnet schriftelijke memoranda uitgewisseld hebben, waarin de tegen het einde van Januari ge maakte mondelinge afspraken geformuleerd zouden zijn. Volgens deze afspraak zou Frankrijk Enge land ten volle bijstaan, indien dat land Neder land en België te hulp komt tegen een Duit- schen aanval, terwijl Engeland de overeen komstige verplichting op zich zou hebben ge nomen tegenover Frankrijk met betrekking tot Zwitserland en andere gebieden, bij welker on afhankelijkheid Fransche levensbelangen be trokken zijn. Onder den indruk der gebeurtenissen te Me mel is eenige ontstemming merkbaar over het betrekkelijk langzame tempo der Britsche re geering, die na veel verweer in gebreke geble ven is, om den indruk, dien haar optreden in Duitschland gemaakt had, voldoende uit te buiten. In het bijzonder zijn velen van oordeel, dat Engeland door onmiddellijk en openlijk te ver klaren, dat het volledige militaire verplichtin gen op zich neemt ten opzichte van die lan den, die dbor Duitschland bedreigd worden, niet alleen aan Polen de beslissing vergemak kelijkt zou hebben, maar ook meer vertrouwen gewekt zou hebben in die landen, die zoo als Nederland, België en Zwitserland in de Europeesche verwikkelingen steeds een onpar tijdige rol hebben gespeeld. De groote goudzendingen, welke uit deze lan den en in het bijzonder uit België te Londen aankomen, getuigen van de angstige bezorgd heid die daar heerscht. Volgens een der bladen zou de Duitsche regeering onlangs aan Neder land en België te kennen hebben gegeven, dat zij uitvoer van goudreserves beschouwt als een inbreuk op den neutralen status der landen. Terwijl men in geen enkel land aan de ge zamenlijke kracht van Engeland en Frankrijk twijfelen zal, is Londen tot nu toe in gebreke gebleven andere landen ervan te overtuigen, dat dié kracht onmiddellijk, snel en ten volle zal worden aangewend. En in politieke kringen hoopt men, dat thans na het langdurig onderhoud tusschen Cham berlain en Bonnet dit verzuim hersteld zal worden. Het is niet bekend, of Denemarken gisteren te Londen ook stappen heeft gedaan. De be richten van gisteren wijzen erop, dat de plaat selijke nazi's in Zuid Sleeswijk op de gebruike lijke wijze hun zoogenaamde „bevrijding" voor bereiden en men houdt rekening met de mo gelijkheid, dat Hitier ook ten opzichte van De nemarken het gebruikelijke procédé volgen zal. Met het oog op de populariteit, welke Dene marken steeds in Engeland genoten heeft, Zal elke aanslag op Deensch gebied hier een storm doen opsteken, waaraan de regeering geen weer stand zal kunnen bieden en men gelooft dan ook, dat de bedreigde positie van Denemarken een onmiddellijke ondubbelzinnige verklaring van de Britsche regeering dubbel noodzakelijk maakt. Gisteren heeft men wel zeer duidelijk den indruk gekregen, dat Engeland nog niet vol doende het vertrouwen der kleinere landen, zoowel in Oost- als in West-Europa heeft kun nen versterken. In de Guildhall te Londen werden Woensdag president Lebrun en zijn echtgenoote door den Lord Mayor, sir Frank Bowater, ontvangen, waarbij vele autoriteiten aanwezig waren. Tijdens de rede van den Franschen president

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9