Hongaarsche inval wordt voortgezet Moskou sluit zich aan bij het Britsche voorstel Lebrun bezoekt Westminster Hall II Hitier uit Memel vertrokken Handelsaccoord met Boekarest Het nieuws van heden FORMEEL PROFEST VAN BRATISLAVA DE VERKLARING VAN CHAMBERLAIN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal ^3.25. Bij onze Agenten 27H et- per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M£T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 24 MAART 1939 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 21702 Omtrent de houding der regeering te Berlijn is nog niets bekend geworden Hitier gaat spoedig naar Bratislava Telegrammen tusschen Bra tislava en Boedapest Het Duitsch-Slowaaksche verdrag Het Weer mum Besluit der Britsche assuradeurs Geestdriftige ontvangst door de leden van Lagerhuis en Hoogerhuis Sabotage bij de Skoda- fabrieken K Parijs weigert vloot uit te leveren Pétain wordt wellicht heden door Franco ontvangen Maarschalk Bluecher niet herkozen De stad wordt tot een sterkte onder commando van de Duitsche marine gemaakt Een verklaring van Gafenco Z. H. de Paus ontvangt Hongaarsche pelgrims De Duitsche plannen inzake IJsland Ontslagen burgemees ter in beroep Is het Ambtenaren-gerecht bevoegd? RUITEN VAN SYNAGOGEN TE KAUNAS VERNIELD HUDSON TE MOSKOU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inpez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per- regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 23 Maart. (Reuter;. Volgens de laatste berichten, die in Duitsche poli tieke kringen zijn ontvangen, schijnt de Hongaarsche inval in Slowaaksch gebied ernstiger en van grooter strekking te zijn dan men eerst meende. Er js een formeele nota door Bratislava aan Boedapest gezonden tegen de schending van ^*1 Slowaaksche gebied door Hongaarsche troe- Brit- Een bevredigend antwoord wordt binnen ®®kele uren geëischt. Herlijn is op de hoogte gebracht door de Slo waaksche regeering. Men weet echter nog niet Duitsche militaire hulp is gevraagd. Sterke Hongaarsche gemotoriseerde afdeelin- en infanterie, komende uit de Karpathische Ukraine en ook uit het zuiden zijn volgens ®®0. bericht uit welingelichte bron te Bratislava Slowaaksche grens overgegaan. Öe stad Michalevce, op 16 kilometer van de hongaarsche grens is feitelijk door Hongaar se troepen omsingeld. Hbngaarsche vliegtuigen zijn boven de stad ^fesbv op 32 kilometer over de Slowaaksche Brens verschenen, doch zij hebben geen bom den uitgestrooid. Slowaaksche troepen bieden teBenstand aan den aanval en gemeld wordt, öat zich kleine gevechten hebben voorgedaan, barbij aan beide zijden dooden en gewonden a'jn gevallen. De minister van buitenlandsche zaken der peering te Bratislava heeft, volgens het Hong Ag., een telegram gezonden aan den Hon- Baarschen minister van Buitenlandsche Zaken. Waarin hij er tegen protesteert dat Hongaar se troepen uit Rusinko (Karpathisch Oekrai- Slowaaksch grondgebied zijn binnengedron gen en daar militaire operaties zouden ten uit- 'Oer brengen. In zijn antwoord aan den Slowaakschen mi- •''stfer van Buitenlandsche Zaken heeft minis- is, dat uit deze omstandigheid een eventueel plaatselijk geschil tusschen Hongaarsche en Slowaaksche troepen ontstond. Van militaire operaties kan echter geen sprake zijn. Het op 23 Maart te Berlijn gedateerde en door rijksminister von Ribbentrop eenerzijds en Tisso, Tuka en Durcansky anderzijds ondertee- kende „Schutzvertrag" met Slowakije is gepu bliceerd. De voornaamste bepalingen hieruit luiden als volgt: Artikel 1: Het Duitsche rijk neemt de be scherming op zich van de politieke onaf hankelijkheid van den Slowaakschen staat en de onschendbaarheid van zijn gebied. Artikel 2: Voor de ten uitvoerlegging van de door het Duitsche Rijk overgenomen bescherming heeft de Duitsche weermacht te allen tijde het recht in een zone, be grensd ten westen door de grens van den Slowaakschen staat en ten oosten door de algenieene lijn: oostrand van de Klei ne Karpathen, de Witte Karpathen en den oostrand van het Javornik-gebergte, mili taire posities in te richten en in de door haar noodig geachte sterkte bezet te houden. Artikel 3: De Slowaaksche regeering zal haar eigen militaire krachten in nauw overleg met de Duitsche weermacht or- ganiseeren. Artikel 4: Overeenkomstig de aangega ne beschermings-overeenkomst zal de Slowaaksche regeering haar buitenland sche politiek steeds voeren in overeen- ming met de Duitsche regeering. Artikel 5: Deze overeenkomst treedt bij de onderteekening direct in werking en geldt voor 25 jaar. De beide regeeringen zullen zich voor den afloop van dezen termijn tijdig met elkaar verstaan voor een ver lenging. Naar Havas uit Berlijn bericht verwacht men zeer spoedig een bezoek van Hitier aan Bratislava. Zonder twijfel zal het bezoek nog vóór 1 April gebracht worden. ter graaf Csaky beloofd direct een onderzoek zullen laten instellen waarvan hij het re- "Itaat aan de Slowaaksche regeering zal me- "eöeelen. Tegelijkertijd heeft de minister er de regee- E te Bratislava opmerkzaam op gemaakt, at de oostelijke grens van Slowakije nimmer Was vastgesteld en dat het derhalve mogelijk VOOR GRONINGEN, FRIESLAND, DRENTE, OVERIJSEL EN H GELDERLAND: S Betrokken tot zwaar bewolkt, geen neer- jrj slag van betcekenis, meest matige wind E uit Oostelijke richtingen, in den middag E H kouder dan gisteren. VOOR DE OVERIGE PROVINCIES: S Ij Gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van II S betcekenis, meest zwakke veranderlijke H wind, zelfde temperatuur als gisteren. De ellende der Chineesche burgerbevolking. Honderden burgers, die voor de oprukkende Japanners zijn gevlucht, wonen in goederenwagens LONDEN, 23 Maart. (ReuterJ. Het ant woord van de Sovjet Unie op het Brit sche voorstel inzake een gemeenschappe lijke verklaring is gisteren te Moskou over handigd. Naar Reuter verneemt is het ant woord toestemmend. In het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain verklaard: „De regeering heeft reeds uiteengezet, dat de jongste actie van de Duitsche regecring de vraag heeft doen rijzen, of die regeering niet door opeenvol gende daden wil trachten Europa te over- heerschen en misschien zelfs nog verder te gaan. Indien deze uitlegging van de bedoe lingen der Duitsche regeering zou blijken juist te zijn dan acht de Britsche regee ring zich verplicht te verklaren dat een dergelijk optreden, zooals ook in het ver leden is gebeurd, den succesvollen tegen stand van Engeland en andere landen, die prijs stellen op hun vrijheid, tot gevolg zal hebben. Ik kan nog geen mededeelingen doen zoo zei-de de premier verder over de be raadslagingen, die met andere regeeringen gehouden zijn in verband met de jongste ontwikkeling." „Ik wensch duidelijk te maken, aldus ver volgde Chamberlain, dat bij de regeering van Londen, 23 Maart (Reuter) Ter gelegen heid van het bezoek van den Franschen pre sent Lebrun was heden het koudste gebouw ah Londen, de Westminster Hall, welke nooit erivarmd is, zelfs niet voor bezoeken van den °hing en andere leden van de koninklijke ahiilie, verwarmd. Gedurende drie weken Rebben monteurs gewerkt om de verwarmings- bstaiiatie aan te brengen. Heeds lang voor de aankomst van den pre- 'bent en zijn echtgenoote kwamen de leden van ffooger- en Lagerhuis met hun dames aan. De Berzii, leden van het Hoogerhuis namen ter lin- aan :r2ijde plaats, de leden van het Lagerhuis de rechterzijde. h klokslag elf uur arriveerde de president, fbiten het gebouw werd de president luide j°e"ejuicht door de vele belangstellenden, die 'ch hier hadden verzameld. Toen de president e zaal binnentrad stonden fille aanwezigen 0bmiddellijk op en riepen „Vive le president", ''"ive la France," waarna de Marseillaise werd Bezongen. Dij het vertrek van de Fransche gasten werd Wederom de Marseillaise gezongen, gevolgd °°r het Britsche volkslied. Ka de beide huizen van het parlement te ebben bezichtigd legde president Lebrun nog krans op het graf van den onbekenden ®°ldaat in Westminster Abbey, waarna hij zich 'aar Windsor begaf om daar met den Koning de Koningin te lunchen. Londen, 23 Maart. De Praagsche corres- j*°hdent van de „Daily Telegraph" meldt, dat Gestapo bij de wapenfabrieken van Skoda e Pllsen meer dan honderd arbeiders, die van j^botage verdacht werden, gearresteerd heeft. ahige belangrijke machines, aldus verluidt, aren zóó ernstig beschadigd dat zij voor ten Jbhste zes weken niet gebruikt zullen kunnen ***den. Te Osaka liep een nieuwe Japansche torpedojager, de Natusiote water Zooais United Press aan haar bladen meldt heeft de Fransche regeering geweigerd, om Franco's eisch in te willigen, om onmiddellijk aan de Burgos-regeering de Spaansche vloot uit te leveren, die sedert 7 Maart te Bizerta ge- intemeerd is. Deze vloot bestaat uit 3 kruisers, één onderzeeër en 8 torpedojagers. Ook heeft de Fransche regeering Franco's eisch van de hand gewezen, om de artillerie, kanonnen en tanks, die het terugtrekkende Ca- talaansche leger mee over de Fransche grens heeft genomen, aan hem uit te leveren. De Fransche regeering baseert haar weige ring op de non-interventie-politiek, die het overhandigen van oorlogsschepen en oorlogs materiaal aan Franco vóór het einde van den krijg verbiedt. Wel is de Fransche regeering bereid, om reeds thans er in toe te stemmen, dat alle be zittingen, die aan Spanje behooren, naar dat land zullen worden teruggezonden, zoodra de vrede is geteekend. Havas meent te weten, dat maarschalk Pé tain heden of morgen door Franco zal worden ontvangen en zijn geloofsbrieven zal overhan digen. MOSKOU, 23 Maart. (Reuter) Gisteren is ten onrechte gemeld, dat maarschalk Bluecher gekozen was in het politieke bureau, evenals Petrowsky. Deze onjuistheid is door een sein- foufc ontstaan. In plaats van het verminkt over gekomen onjuiste bericht volgt thans het ver beterde Vier prominente Sovjet-persoonlijkheden zijn niet herkozen in het centraal comité der com munistische partij, nJ. Petrowsky, de oud-pre sident van de Oekraïne; Kossier, oud-vice-voor- zitter van den raad van volkscommissarissen; Tsjoebar, de oud-minister van Financiën en vice-voorzitter van deii raad van volkscommis sarissen, en maarschalk Bluecher. De lijst van het nieuwe politieke bureau, die eerst heden is uitgegeven, omvat de namen van Stalm, Adrejef, Worosjilof, Sjdanof, Kaganowitsj, Ka linin, Mikojan, Molotof, Kroesjef, Berjja en Sjvemik. Groot Brittannië geenszins de wensch bestaat om redelijke pogingen van de zijde van Duitsch- land om zijn uitvoerhandel uit te breiden in den weg te staan. Evenmin is deze regeering er op belust in Europa twee tegenover elkander staande blokken van landen met verschillende opvattingen over de vormen van hun interne bestuur in het leven te roepen. Maar wij betoogen met nadruk, dat wij ons niet kunnen onderwerpen aan een procedure, op grond waarvan onafhankelijke landen on derhevig zijn aan een zoodanige pressie, onder dreiging met geweld, dat zij er toe verplicht worden hun onafhankelijkheid prijs te geven en wij zijn vastbes'oten met alle middelen waarover wij beschikken, indien pogingen zou den worden gedaan een dergelijke procedure in werking te stellen, ons daartegen te verzetten." In antwoord op de door het conservatieve Lagerhuislid Beit gestelde vraag, of hij ten einde de Duitsche agressie in Europa te be antwoorden, overleg wil p'egen met de regee ringen van Frankrijk, Eelgië, Australië en Zuid Afrika, met het oog op een inlijving van vroe ger Duitsch koloniaal bezit, dat thans onder mandaat staat van deze landen en Groot Brit tannië zeide Chamberlain: „Neen, ik geioof niet, dat het voorstel van Beit de uitwerking zou hebben, welke hij er zich van voorstelt." Verhoogde premies De Londensche assuradeurs hebben een cir culaire uitgegeven, waarin bekend gemaakt wordt, dat de minimumpremies op oorlogsrisico voor vrachtverschepingen in verband met de tegenwoordige internationale spanning, ver hoogd worden. De verhoogde tarieven zijn reeds morgen van toepassing. De verzekeringstarieven voor reizen van en naar de Oostzee zijn verhoogd tot tien shillings percent. De verschepingen van Engeland of het vasteland naar buiten zijn onderhevig aan een tarief van tien shillings percent en reizen naar 'Engeland en het vasteland aan een tarief van '12 shillings 6 pence percent. Het tarief voor verschepingen naar de Vereenigde Staten of Canada bedraagt een halfcrown percent en in Omgekeerde richting 5 shillings percent. MEMEL, 23 Maart Omtrent het bezoek van den Führer deelt D.N.B. alsnog mede, dat deze om twee uur aan land is gekomen met de torpedoboot „Leopard", waarop hij zich had ingescheept na de „Deutschland" te hebben verlaten. Toen hjj voet aan land zette, loeiden de si renen. Hitier werd begroet door den leider der Duitsche bevolking, Neumann. Na de eerewacht der marine geïnspecteerd te hebben, reed hij per auto naar het hoofdplein van Memel en hield daar de rede, waarvan wij reeds in een deel onzer vorige oplaag den inhoud weer gaven. Hitier heeft zich tegen vier uur weer aan boord begeven van de torpedoboot „Leo pard," waarmede hij de haven van Memel heeft verlaten. Verder bericht Havas uit Berlijn dat het vandaag door leger en vloot van Duitschland bezette Memel een sterkte onder commando van de Duitsche marine worden zal. Volgens Reuter wordt de aankomst van een aanzienlijk getal oorlogsbodems te Memel te Kaunas beschouwd als een demonstratie van Duitschlands kracht in het noordoosten van Europa. In politieke kringen acht men het waarschijnlijk, dat de Duitsche invloed in Li- tauen zal toenemen, en het non-agressiepact zou wellicht in dien zin kunnen worden uitge legd. Hier wordt gemeld, dat vele Litauers te Memel gearresteerd zijn. Ohdaukantas, oud minister van Oorlog, zou in hechtenis genomen Öjn. Gaf Roemenië aan Duitschland veel meer dan eerst in de bedoeling lag BOEKAREST, 23 Maart (D.N.B.). Na vrjj langdurige en in vricndschappelijken geest ge voerde onderhandelingen werd hier heden een Duitscli-Roemeensche overeenkomst geteekend, welke den grondslag vormt voor een verdere uitbreiding der wederzijdsche handelsbetrek kingen. Naar Reuter nader bericht behoudt Roeme nië onder deze overeenkomst zijn economische onafhankelijkheid. In Roemeensche politieke kringen echter krijgt men den indruk, dat Roemenië heeft toe gestemd in veel meer dan het oorspronkelijk wenschte te onderteekenen. Gafenco, de minister van Buitenlandsche Za ken, heeft kort na de plechtigheid der onder teekening tegenover den vertegenwoordiger van Reuter verklaard: „Wij zijn bereid verdragen van overeenkom- stigen aard te onderteekenen met andere lan den, die dat zouden wenschen". Uit Duitsche kringen wordt vernomen, dat de overeenkomst in hoofdzaak voorziet in reeksen Duitsche beleggingen in Roemenië. Deze zullen worden terugbetaald uit de opbrengst dezer be leggingen gedurende een periode van vijf jaren. Duitsche kringen noemden de overeenkomst een soort Duitsch-Roemeensch vijfjarenplan. De voornaamste punten der overeenkomst zijn: le. Duitschland zal hulp verleenen bij den toenemenden verbouw van oliehoudende plan ten (soya en zonnebloemen), vlas en hennep, veevoeder, zooals hooi, wortelen en maïs. 2e. Roemenië zal bauxiet en andere zeld zame ertsen in Noord-Roemenië exploiteeren. De bauxiet komt er veel voor en volgens de nieuwe Duitsche methoden kan er gemakkelijk zuiver aluminium worden gewonnen. 3e. Een Duitsch-Roemeensche maatschappij zal de oliebronnen exploiteeren. 4e. Het economische plan behelst bovendien het leveren van oorlogsmateriaal en ultrustings stukken voor het Roemeensche leger, de marine de luchtmacht en de bewapeningsindustrie, als mede de oprichting van openbare bedrijven. Onze Romeinsche correspondent seinde Don derdagavond; Hedenmorgen ontving de H. Vader een groep van 700 Hongaarsche pelgrims in audiëntie Het was geen eigenlijke openbare audiëntie maar voor het aantal pelgrims en door het leit, dat zij vt>or het overgroote deel behalve dan als Hongaren slechts a's geloovigen ter audiëntie vertoefden, kwam zij daar toch dicht bij Mis schien zal dan ook de vorm, waarin de audiën tie plaats vond. wel de vorm blijken te zijn der gewone openbare audiëntie, welke Pius XII zal verleenen. De Paus kwam te voet de audiëntiezaal bin nen, maar aan de zijde, waar de troon stond, zoodat Hij niet langs de geloovigen schreed. Na op den troon te hebben plaats genomen, nam Hij het woord en wel allereerst in het Hongaarsch, hetgeen uiteraard de aanwezigen sterk aangreep. In het Hongaarsch zeide de H. Vader: „Geloofd zij Jezus Christus. Dier bare Hongaarsche kinderen, wij ontvangen met liefde en oprechte blijdschap u, het trouwe volk van de groote Patrones der Hongaren, hier in het huis van den vader." De H. Vader vervolgde daaiop zijn toespraak in het Duitsch, en wenschte o.a. aan Hongarije toe, dat het vrede met «e buitenwereld mocht vinden, een vrede gebaseerd op rechtvaardig heid en onderling begrijpen, en tevens een in- wendigen vrede gebaseerd pp sociale gerechtig heid en discipline. De H. Vader eindigde weer in het Hongaarsch: „Leve Hongarije, leve het rijk van Maria De liefde van den Eucharistischen Jezus zij met u." KOPENHAGEN, 23 Maart (Havas) De correspondent van „National Tidende" te Reykjavik seint aan zijn blad: Maandag zijn hier vertegenwoordigers der Lufthansa aangekomen om met de regeering te onderhandelen over rechten, welke Duitsch land zou hebben om op IJsland een luchtbasis te vestigen, nadat het zoo vele jaren op het gebied der luchtvaart op IJsland het recht van meestbegunstigde natie heeft genoten. Geen enkele natie echter heeft met betrek king tot de luchtvaart speciale rechten op IJsland. De Duitsche delegatie zal waarschijnlijk morgen weer vertrekken. De eisch inzake een luchtvaartbasis berust op fantasie." Het blad schrijft verder: „Het bericht over een Duitschen stap is dus juist. Men schijnt voorloopig slechts te doen te hebben met een exploratie, maar, aldus vraagt het blad zich af, wanneer zou dat een eisch worden?" Men meende eerst, dat de Lufthansa alleen wenschte te onderhandelen over een landings plaats voor den dienst, welken zij zith voorstelt over het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan te openen. Maandag is d» T>iiter.he kruiser „Emden" aangekomen. De Hongaarsche inval in Slowakije voortgezet. Bratislava protesteert officieel te Boeda pest. Moskou spreekt zich uit voor een ge meenschappelijke verklaring. Chamberlain legde een verklaring af over de houding van Engeland tegenover Duitsche agressie. President Lebrun werd in Westminster Hall ontvangen. Britsche assuradeurs verhoogen premies op oorlogsrisico voor vrachtverscheping. Hitler is weer uit Memel vertrokken. De Duitsch-Roemeensche handelsover eenkomst kwam tot stand. Vergadering van den Ned. Katholieken Drogistenbond te Venlo. Twee ondernemers van wilde busdien sten te Rotterdam veroordeeld. De werkloosheid blijft dalen. Ontslagen burgemeester van Ootmarsum in beroep bij het Ambtenarengerecht. New-Yorksche Beurs. Krachtig technisch herstel, gevolgd door eenige reactie. Slot vast. o Thuiskomen Het is altijd een gelukkig gevoel te kunnen thuiskomen. Welk een betee- kenis omvat dit woord! Na een moei- zamen zwaren dag arbeid te kunnen thuiskomen in een gelukkig gezin, in een eigen woning, in een gezellige ka mer: het is een voorrecht. Na een omzwerving door vele landen of na een inspannende zakenreis in eigen land, te kunnen thuiskomen daar waar onze stoel en 't vertrouwelijke van eigene omgeving ons wachten: het is een niet hoog genoeg te waar- deeren geluk. Welzalig hij die kan thuiskomen in het huis van zijn ver trouwen en zijn liefde, in de woning van zijn levensblijheid en avondrust. Heil ons allen die kunnen thuisko men m het Vaderhuis waar de moe derliefde eener Maagd en de verge vensgezinde ontferming van een Va der ons wachten. We hebben allen een thuis en dit zij een troost bij veel le vensleed. bij veel ontbering en zielig alleen-zijn. Het Vaderhuis wacht ons. Daar zijn vele iconingen! Jhr. E. L. M. Th. J. von Bönninghausen heeft bij het Ambtenarengerecht beroep aangeteekend tegen het hem met ingang van 1 Maart verleende ontslag als burge meester der gemeente Ootmarsum. In bevoegde kringen blijkt geen eenstemmig heid te bestaan over de vraag of voor burge meesters In gevallen als het Ootmarsumsche beroep openstaat. Het Ambtenarengerecht zal dus hebben uit te maken of het daartoe al dan niet bevoegd is. KAUNAS, 23 Maart (Reuter) Onbekenden hebben vandaag de ruiten van vrijwel alle sy nagogen alhier vernield. MOSKOU, 23 Maart, (Reuter) De Britsche onderstaatssecretaris voor Overzeeschen Handel, Hudson, is te Moskou aangekomen. Stand op Vrijdag 1 nur v.m.: 746.7 Vorige stand: 746.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1