HOOFDKOU W Naar een mislukking van de Westersche plannen Zelfs Hitier niet „zeker" meer De Nederlandsche Bank 125 jaar DE GROOTE VRAAG Ljgg 5 Verklaring van het Episcopaat Steeds meer invloed verkregen BELANGRIJKE FUNCTIES HAAR TOEVERTROUWD h 1j"';8 Stop die ellendige VlCKS VA-TRO-NOt Buitenlandsch overzicht ONTLASTINGPILLEN VRIJDAG 24 MAART 1939 Verbinding Amsterdam- Brussel Electrificatie van het baanvak DordrechtAntwerpen? Yankee Clipper heden naar Europa Veerpont gezonken Betreffende het aanhangen van niet-Katholieke beginselen LUCHTVERDEDIGINGSFONDS- VLIEGERS VOOR INDIË Groote belangstelling van de jeugd Mr. WC. Mees Kent U de bloedzuiverende van Dr. J. B. MEENK Hr. Ms. Tromp" te Bordeaux HOFBERICHT De gouden standaard De Duitsche lawine, welke Oost waarts in Europa voortrolt en Tsjecho-Slowakije en Memel heeft bedolven, doet de wereld en ook Nederland zich afvragen of deze lawine tc>t stilstand zal komen uit eigen bewe ging dan wel door een gewelddadig in grijpen tot staan zal moeten worden Sebracht. Het is duidelijk, dat de groo ts democratieën er nog niet toe kunnen hesluiten krachtdadig in te grijpen. Nebben zij de hoop, dat de innerlijke krachtsontwikkeling der Duitsche lawine Zichzelf zal verlammen, of dat zij ten slotte zal stuiten op een natuurlijk ob stakel, dat eindelijk houden zal? Of billen zij nóg meer schoppen en hou welen vervaardigen, alvorens zij een hoging willen wagen om het dreigend geweld met geweld te keeren? Er zijn er, die meenen, dat Duitschland niet meer tot stilstand kan komen, nu het een maal zóóveel vaart gekregen heeft op de scherpe helling naar Oost-Europa en dat dus liever vandaag dan morgen gered moet worden, wat er nog te red den valt. De mogelijkheid, dat dezen straks door de feiten in het gelijk zul len worden gesteld, is niet uitgesloten en daarom is het niet zinledig de vraag te stellen, zal Nederland, indien het tot een Europeeschen oorlog komt, er bui ten blijven of niet? Deze vraag kan slechts beantwoord worden met min of dieer waarschijnlijke veronderstellin gen, niet met betrouwbare stelligheid. Al kunnen in geval van een Europee schen oorlog de meest sombere voor spellingen van de meest zwartgalligen °nder ons bewaarheid worden, het is °ok mogelijk, dat de optimisten, die vol gens de zegswijze altijd gelijk heeten te hebben, het ook wezenlijk krijgen Zullen en daarom lijkt het ons niet on dienstig in deze dagen van zorg en spanning eens een voor ons land min of öieer geruststellende en niet geheel on waarschijnlijke visie ten beste te geven. Vergeleken bij het rampjaar 1914 is de situatie thans geheel an ders. Toen wilde het Duitsche leger zoo snel mogelijk naar Parijs en Omdat het de Belgische grens minder onoverkomelijk achtte dan de Fransche Wiel het België binnen, ons land rechts liggend latend, om zoo min mogelijk te genstand te ondervinden. Thans echter gaat de drang van Duitschland naar het Oosten, en het wenscht niets liever dan dat Engeland en Frankrijk niet tusschen Deide zullen komen om dien drang tegen te gaan. Engeland en frankrijk hebben duidelijk getoond al leen dan zich gewapend te weer te zul- lh stellen, wanneer rechtstreeks hun Pieest directe eigenbelang geschaad Wordt. Een lang niet onredelijke op- Vatting is, dat indien Duitschland Ne derland zou aanvallen, Engeland onmid dellijk ons land te hulp zou snellen, omdat het de Duitsche strijdmachten Piet vlak tegenover zich aan onze kust kan dulden. Ook Duitschland zal wel de waarde van deze opvatting erken den. Het moge voor een in een Euro peeschen oorlog gewikkeld Duitschland, dat naar het Oosten dringt, strategisch van belang zijn ons land te bezetten om vandaar uit Engeland gemakkelijker te kunnen aanvallen, tegenover dit strate gisch voordeel, dat niet zonder groote risico's behaald zou kunnen worden, in dien 't tenminste te behalen zou blijken, staat een voor Duitschland misschien veel grooter strategisch voordeel, dat gelegen zou zijn in een ook door Enge land en Frankrijk geëerbiedigd strikt en betrouwbaar neutraal Nederland en België. De Duit sche vloot is in verhouding tot de Britsche en Fransche veel zwak ker dan in 1914. Zouden Nederland en België buiten den oorlog kunnen blij ven en worden gehouden, dan zou Duitschland aan de Noordzee-zijde door ons land en België gedekt en beveiligd zijn en zijn zeestrijdkrachten in de ge makkelijk te verdedigen Oost-zee kun nen worden geconcentreerd. Deze neu trale barrière tusschen Engeland en Duitschland zou dan aansluiten op de Fransche Maginot-linie, waartegenover de Duitsche Siegfriedlinie slechts bezet behoeft te worden. Heel de geweldige Duitsche landmacht zou dan met uit zondering van de bezettingstroepen voor de Siegfriedlinie Oostwaarts kunnen worden gedirigeerd. Deze voor ons land betrekkelijk gunstige situatie ingeval van een Europeeschen oorlog zou zich echter alleen dan kunnen voordoen, in dien Engeland en Frankrijk niet van plan zijn Duitschland via België en Ne derland aan te tasten. Om hun, zoowel als Duitschland den mogelijken lust tot schending van ons grondgebied bij voor baat te doen vergaan, is het in ieder geval noodzakelijk voor ons land ons defensie-systeem alzijdig te versterken. Aan deze alzijdige versterking wordt met de beschikbare middelen krachtig gewerkt, zóó krachtig, dat wel niet een absolute, voor alle gevallen en mogelijk heden afdoende weerbaarheid zal wor den verkregen, maar toch wel zóó, dat onze militaire defensie voldoende af schrikkend zal werken op den al te licht- vaardigen militairen overmoed van mo gelijke aanvallers. Bovendien is het niet ondenkbaar, dat het ingeval van een Europeeschen oorlog Engeland en Frankrijk bijzonder aangenaam kan zijn in hun bewegingsvrijheid beperkt te worden door eerbied voor de onschend baarheid van een neutraal België en Nederland. Of de Nederlandsche regeering deze optimistische visie bezit, weten wij niet, maar het feit, dat bij het eeuwfeest van onzen Generalen Staf de inlichtingen dienst geprezen werd, omdat hij door zijn voortreffelijke gegevens ons in Sep tember 1938 een algeheele mobilisatie heeft bespaard, terwijl België volledig mobiliseerde en wij dus geen cent méér hebben uitgegeven dan achteraf strikt noodzakelijk bleek, en het feit, dat ook thans nog voor onze defensie alleen „het noodzakelijke" wordt gedaan, wettigen niet geheel ongegrond lijkende ver moedens in deze richting. v t Het hoofdgebouw der Nederlandsche Bank aan het Rokin te Amsterdam Naar wij vernemen is onlangs op initiatief van de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Brussel een bespreking gehouden door den di recteur, ir. W. Hupkes, met de directie der Bel gische Spoorwegen over de electrificatie van het baanvak DordrechtAntwerpen, om aldus te komen tot een electrische verbinding Am sterdamBrussel. De wenschelijkheid van een dergelijke verbinding werd door beide zijden erkend. Ter bestudeering van het vraagstuk is een commissie benoemd, waarin vertegenwoordigers der technische en bedrijfsdirectie der beide spoorwegmaatschappijen zitting hebben. De eer ste zitting van deze commissie is heden te Utrecht gehouden. NEW-YORK, 24 Maart (Havas). Indien de noodige vergunningen van de regeeringen van Frankrijk, Engeland en Portugal op tijd bin nenkomen, zal de groote Amerikaansche vlieg- boot „Yankee Clipper" hedenmiddag om arie uur, Greenwichtijd, voor de eerste vlucht over den Atlantischen Oceaan opstijgen. Het toestel vertrekt uit Baltimore en zal over de Azoren, Lissabon en Marseille naar Southampton vlie gen. Aan boord zullen zich negen waarnemers en een uit twaalf personen bestaande beman ning bevinden. AMERICAN CIGARETTES DEZE NIEUWE DRUPPELS VER LICHTEN UW .HOOFD DIRECT Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Bijna oogenblikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, voelt U als het ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer frisch en aangenaam adem. Voorkom óók vele verkoudheden! Maar dat is niet alles. U kunt vele verkoudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt! Het is Speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den leus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren Van infecties, zoodat daardoor menige dreigende Verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. fel BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUB Prijs per flacon 0.90 Tijdens den storm van Donderdag, waardoor bet water op de Maas tamelijk onrustig was, 18 te Mook de veerpont, die de verbinding tus- Schen den Limburgschen en den Brabantschen °ever onderhoudt, gezonken. T Op de pont bevond zich een vrachtauto van r uit Cuyk met een lading van tweehonderd bUssen melk, op weg naar de melkfabriek te cUyk. De pont had "juist den oever verlaten, toen be veerman haar niet meer in bedwang kon ouden en het veiliger oordeelde terug te kee- *en. Dit gelukte slechts ten deele, want dicht den oever gekomen zonk de pont. truck met aanhangwagen verdween met lading gedeeltelijk in de Maas. Ruim acht honderd liter melk ging verloren; circa hon- ^erd bussen wist men uit het water op te ha- 'eh. Wanneer de rest niet gevonden wordt be haagt de totale schade ruim 2000 gulden. vrachtwagen en de veerpont zijn later Plicht. Üe veerman en de chauffeur, de laatste zat ■oen het ongeluk gebeurde niet in zijn auto, *isten zich zelf te redden. Wat al belachelijke muisjes, zou de spotvogel Horatius zeggen, hebben in deze dagen onder veel politiek misbaar het levenslicht aan schouwd! Wie de vorige Week den Britschen premier aanhoorde, toen hij te Birmingham het gedrag van den Fuehrer geeselde (met woorden, wel te verstaan), meende alleen al uit den feilen toon te mogen concludeeren, dat Chamberlain thans een krachtige daad zou stellen. In de algemeene opwinding werden vurige plannen gesmeed, om het den Duitschen rijkskanselier zéér duidelijk te maken, dat het nu met zijn agressieve daden uit moest zijn. Het smadelijk verloop van deze dappere plan nen is iedereen bekend; het is nu wel duide lijk, dat er noch van een verklaring, noch van een, als alternatief voorgestelde, internationale conferentie iets komen zal. Natuurlijk: men heeft een actie aangekondigd, en om zich niet onsterfelijk belachelijk te maken, zullen Lon den en Parijs misschien nog te zamen met Sovjet-Rusland, dat zijn steun reeds zou toe gezegd hebben wel een demonstratieven stap doen. Doch wanneer men de verklaring leest, die de prime minister gisteren in het Lager huis deed, dan vraagt men zich af, waarheen al de „zou's" en „indien's" van den vastbera den Chamberlain moeten leiden. Hoe dan ook, de geadresseerde van de nog niet gereedgekomen verklaring wacht niet op de toezending; terwijl de Fransch-Britsche senaat vergaderde, bracht Hitier een bezoek aan het intusschen verloren gegane Memel: van den weeromstuit raakte ook hij zijn zekerheid kwijt of was alleen maar de woelige zee daarvoor verantwoordelijk? en verklaarde hij in even vage termen als de staatslieden van het Westen gewoon zijn, dat hij vermoedde, dat het einde van zijn herstelactie misschien Wel nabij is. Zeker is hij er dus niet van, en wij nog minder. Prettig is dit voor de Polen niet. Kolonel Beek kreeg dezer dagen een Britsch mes op de keel gezet: meedoen met het Westen, of overgelaten worden aan Duitschland. Toen hij evenwel te Londen liet vragen, of Engeland ook een Duit sche agressie tegen Polen niet zou dulden, kreeg hij ten antwoord, dat hij dat zelf zou moeter. opknappen. Voor zooveel dapperheid schrok ken de Polen terug, zoodat Chamberlain alweer een van zijn kaartenhuisjes ineen ziet storten Intusschen ziet Warschau met bezorgdheid Duitschland machtiger worden aan zijn Noord en Zuidgrens, vooral nu de nieuwe status van Slowakije Duitsche garnizoenen tot bij de Kar- pathen dóet leggen. In deze omstandigheden kan Polen zich geen scherpe anti-Duitsche demonstratie veroorloven zonder zeker te zijn van hulp, wanneer Berlijn neiging zou krijgen om wraak te nemen wie denkt hier niet met bezorgdheid aan Stresa, waar uit een Wester sche mislukking de ..as" geboren werd? Ook Roemenië nam het zekere voor het on zekere en sloot het geduchte handelsverdrag met Berlijn. De overeenkomst gaat verder dan den Roemenen zelf lief is, doch wat hebben zij aan platonische beloften? De Hongaarsche troepen aan Roemenië's grenzen hebben hun werk gedaan: thans kun nen de Magyaren, die in dit troebele water hoopten te kunnen visschen, Weer door Berlijn uit hun roes gewekt worden. Dat de bezetting van Slowaaksch gebied nog ernstige beteekenis heeft, kan men nauwelijks aannemen: hoog stens kan hieruit een vriendelijk kibbelpartijtje ontstaan over den spoorweg, die Hongarije met Polen verbindt. Duitschland treedt als de groote overwinnaar uit dit strijdperk; het heeft zijn Pax Germa- nica aan nieuwe staten in het Donau-gebied opgelegd. Dat dit het Westen niet zint, is een kwestie, waaraan Berlijn nauwelijks aandacht behoeft te schenken: alleen dr. Goebbels zal in zijn propaganda-organen een schaterlachen doen hooren over de nieuwe mislukking van de Westersche plannen. Koning Willem I oprichter der Nederlandsche Bank „Sancta Maria" bevat de volgende verklaring van de Hoogwaardige Bisschoppen van Neder land, welke jaarlijks zal worden afgekondigd op Passie-Zondag: De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Ne derland achten zich verplicht, bij den aanvang van den Paaschtijd de hoogst ernstige verkla ring te herhalen, die zij vroeger in hun herder lijke bezorgdheid voor het heil van de hun toevertrouwde zielen hebben afgelegd. De H.H. Sacramenten moeten geweigerd wor den, en, als hij zonder bekeering sterft, ook de kerkelijke begrafenis: 1. aan den Katholiek, die de socialistische cf communistische beginselen op godsdienstig cf zedelijk gebied openlijk aanhangt; 2. aan den Katholiek, die de liberale of vrij zinnige beginselen op godsdienstig of zedelijk gebied openlijk aanhangt; 3. 'aan den Katholiek, die bekend staat als lid van een socialistische of communistische vereeniging of van een vereeniging, welke dus danige vereeniginger. metterdaad steunt; 4. aan den Katholiek, van wien bekend is, dat hü, hoewel geen lid van een socialistische of een communistische vereeniging, toch gere geld socialistische of communistische geschrif ten ol bladen leest, of socialistische of com munistische vergaderingen bijwoont; 5. aan den Katholiek, van wien bekend is, dat hij aan de beweging van het nationaal so cialisme in belangrijke mate steun verleent. Mogen deze herderlijke waarschuwingen ter harte worden genomen en hen, voor wie ze be stemd zijn, doen besluiten van hun dwaalwe gen terug te keeren en zich met God en de H. Kerk te verzoenen. Gegeven den 16en Maart van het jaar 1939. Nota. Deze verklaring dient ter vervanging van het mandement, dat tot hiertoe jaarlijks moest voorgelezen worden op den vierden Zon dag van den Advent. Naar aanleiding van dezer dagen verschenen berichten deelt men ons van de zijde van het Luchtverdedigingsfonds mede, dat het ten eenen- male onjuist is, dat de belangstelling voor de geheel kostelooze opleiding tot het M-brevet ter uitzending als aspirant-officier-vlieger naar In- dië onvoldoende is. Integendeel blijkt uit het aantal sollicitaties de zeer groote belangstelling van de Nederlandsche jeugd. Tot nu toe kwa men ruim 100 sollicitaties in van personen, die wat betreft leeftijd en schoolopleiding aan de gestelde eischen voldoen en deze worden gelei delijk opgeroepen voor de keuringen. De kosten voor de keuring voor de tropen, welke te 'sGravenhage geschiedt en die voor de vliegmedische keuring te Soesterberg komen, met uitzondering van de reiskosten, niet voor rekening van de sollicitanten, doch worden door het Luchtverdedigingsfonds gedragen. Personen, die zich wellicht hebben laten af schrikken, kunnen alsnog hun sollicitatie inzen den. Bfj Souverein Besluit van 25 Maart 1814, dus 125 jaar geleden, is de Nederlandsche Bank op gericht. Den 5den April daaropvolgende opende zij haar loketten. Het was in den tijd van algeheele vernieu wing van ons staatsbestel. De herwonnen onaf hankelijkheid was een gereede aanleiding, om niet terug te grijpen naar de oude uitgesleten vormen van het voor-Napoleontische tijdperk. Met de uitwissching van de kenmerken der Fran sche overheersching moest tevens de nieuwe vorm geschapen worden, waarin het nieuwe Ne derland zich tot nieuwe welvaart zou kunnen ont plooien. De toen nog Souvereine Vorst, de latere Koning Willem I was te veel koopman, om niet terstond naast zijn andere maatregelen, die tot opleving van de tot stervens toe leeggebloede nijverheid en handel moesten bijdragen, een centrale bank in het leven te roepen. Dit insti tuut, de Nederlandsche Bank genaamd, ver kreeg voor een bepaald aantal jaren octrooi, d.w.z. zij alleen mocht bankbiljetten uitgeven. Het eerste octrooi werd voor een vijf en twintig tal jaren verleend. Regelmatig is het octrooi hernieuwd, hoewel deze hernieuwing dikwijls een gereede aanleiding was, om de bevoegdheden van de Nederlandsche Bank al naar gelang om standigheden te herzien en dan meestal uit te breiden. Aldus zijn de octrooiverlengingen in den vorm van dorre en droge wetten en besluiten de be langrijke mijlpalen geworden in de geschiedenis van onze „bank der banken". Het ging in den beginne niet zoo voorspoedig met de Nederlandsche Bank. Vóór haar had nog nooit hier te lande een circulatiebank bestaan en al gaf de Staat het voorbeeld, door voor 1 millioen in het kapitaal van 5 millioen deel te nemen, het heeft toch heel wat voeten in de aarde gehad, om het kapitaal volteekend te krij gen. Merkwaardig is ook, dat de Nederlandsche Bank nooit een wettelijk monopolie heeft beze ten. Wil de Staat naast de Nederlandsche Bank aan een andere bank het octrooi van bankbiljet- tenuitgifte verleenen, geen wet noch belofte staat hem dan in den weg, al lijkt een dergelijke maatregel wel zeer onwaarschijnlijk. Een andere merkwaardigheid is ook wel, dat tot 1904 de bankbiljetten zelfs geen wettig betaalmiddel wa ren. Wanneer men de bank niet vertrouwde, be hoefde men het bankbiljet niet als wettig be taalmiddel te aanvaarden! Dit wijst er wel op, dat de Nederlandsche Bank haar weg niet geplaveid vond, maar dien zelf heeft moeten maken. Er bestond immers in den beginne nog wantrouwen genoeg tegen het pa pieren geld; de eerste minder aangename ken nismaking daarmee, n.l. met de Fransche as signaten, lag nog te versch in het geheugen. Doch toen in 1904 tenslotte bij wet het bank papier der Nederlandsche Bank als betalings middel gesanctionneerd werd, stond menigeen verbaasd te kijken, dat dit nog gebeuren moest. Dat was immers vanzelfsprekend, vond men toen. Wel een bewijs, dat de Nederlandsche Bank het vertrouwen van het publiek had weten te veroveren en het papieren geld algemeen als betaalmiddel was aanvaard. In de geschiedenis van de Bank staat één centrale figuur: Mr. Willem Comelis Mees. In 1849 benoemd tot secretaris van de Nederland sche Bank, zag hij al spoedig in, dat niet alleen de taak van de circulatiebank veel ruimer moest zijn, maar ook de Bank zelf zich veel meer moest uitbreiden. Zijn beroemde stellingen zijn in 1863 werkelijkheid geworden. Tegelijk met de invoering van de eerste beurswet is toen het derde octrooi verleend, waarbij de Bank vele bevoegdheden maar ook verplichtingen kreeg opgedragen. Mr. Mees werd president van de Bank. Onverpoosd tot zijn dood in 1884 wijdde hij zich aan zijn lievelingsbetrekking, meer malen een zetel in de vergaderzaal van Provin cie en Staat weigerende, terwijl hij ook de mi nisterportefeuille afwees. Hij was een erkende autoriteit op gebied van geld- en bankwezen, ook in het buitenland. Onder Mees' stuwende leiding heeft de Neder landsche Bank zich zoodanig kunnen ontwik kelen, dat zij haar beide groote en voorname functies sindsdien zoo goed heeft kunnen ver vullen. Ten eerste heeft de bank zich ontwikkeld tot Mr. L. J. A. Trip, president der Nederlandsche Bank VERBAZEND, zooals die het lichaam zuiveren 40 ct. p. doosje. Verkrijgb. bij apoth. en drogisten Hartelijke ontvangst van onzen flottieljeleider De bladen van Bordeaux wijden artikelen aan de komst van den Nederlandschen flottieljelei der „Tromp" te Bordeaux. De „France de Bordeaux et Sudouest" reprodu ceert een fraaie foto van deze Nederlandsche vlooteenheid en een interview met de Neder landsche officieren, die de journalisten met de grootste hoffelijkheid ontvingen en hun ver haalden van de onderscheiden plaatsen, welke de „Tromp" op zijn kruistocht aandeed. Waarschijnlijk zal de „Tromp" Maandag Bor deaux verlaten om naar Nederland terug te kee ren. Donderdagmorgen maakte de commandant van de „Tromp", kapitein ter zee L. C. A. M. Doorman, zijn opwachting bij den prefect van het departement van de Gironde, den burgemees ter van Bordeaux en den generaal-commandant van de achttiende militaire afdeeling, alsmede bij den commandant der marine, Vittu. Deze bracht daarna een tegenbezoek aan boord van de „Tromp". Donderdagavond om zes uur is in den marine kring een receptie gehouden onder voorzitter schap van commandant Salles. Daarna bood de commandant der marine een officieel diner aan den état-major van de „Tromp" aan. Vandaag en Zaterdag zullen de Nederlandsche officieren de wijngaarden bezoeken. Donderdagavond is in het Paleis Noordeinde te Den Haag voor H.M. de Koningin en een aantal genoodigden de film van het Kon. Ned.- Indisch leger vertoond. het centrale crediet-instituut, waarbij de ge wone banken hun verleende credieten kunnen onderbrengen. Hierin schuilde een mogelijkheid, om invloed te krijgen op het geheele Nederland sche credietwezen. Door nJL eischen te stellen welke credieten, in den vorm van wissels, pro messen, etc. en tegen welke condities zij alleen zal accepteeren, zijn verder alle banken verplicht om bij het verleenen van credieten met die eischen rekening te houden. Zoo is het disconto van de Nederlandsche Bank doorslaggevend voor den rentevoet in 't algemeen. Maar natuur lijk moet de Nederlandsche Bank er ook weer rekening mee houden, welken prijs de handel genegen is voor het crediet te betalen bij het vaststellen van haar disconto. Zoo kan, of kon althans in het voormalige vrije internationale ruilverkeer, de centrale bank door de hoogte van de rente ook vanuit het buitenland geld aantrekken of afstooten, naar gelang zij dit voor het economisch leven noodig achtte. En hier komen we aan het tweede deel van de taak der Nederlandsche Bank: de regeling van de verhouding van het Nederlandsche betaal middel tegenover dat van andere landen. In de wijze waarop dit geschiedt, zijn vooral in het laatste decennium vele wijzigingen geko men. Het klassieke instrument, in den loop der tijden gesmeed en geperfectionneerd, was de enkele, speciaal de gouden standaard. De Neder landsche Bank is een der laatste circulatie banken geweest, die aan dit systeem heeft vast gehouden. De felle strijd om de handhaving van den gouden standaard ligt nog in aller herin nering. De kamp om den z.g. gaven gulden is ten langen leste beslecht door de devaluatie m September 1936 En toch hadden wij sinds tientallen jaren den échten gouden standaard niet meer. Immers, deze was gebaseerd op de verplichting van de Nederlandsche Bank, om aan een ieder tegen een vasten prijs goud af te staan, gesymboli. seerd in het gouden tientje. Maar wanneer wij ook voor de devaluatie met een briefje van tien bü de loketten van de Nederlandsche Bank verschenen, dan kregen wij dit niet ingewisseld tegen een gouden tientje. Neen, onze geheele z.g. gouden standaard berustte op een eenvoudige verklaring door de Bank tegenover de Regeering reeds in 1903 afgelegd, om zoo lang zij daartoe bij machte was, dus haar goudvoorraad het toe liet, voor internationale betalingen steeds goud tegen een vast bedrag beschikbaar te stellen. Voor 1903 hadden wij den z.g. ..hinkenden" standaard. In de kern van de zaak werd dus de gouden standaard alleen volledig tegenover het buitenland gehandhaafd en daarom heet deze vorm dan ook het goudkernstelsel. Tijdens de abnormale omstandigheden van den oorlog van 1914 is dit stelsel niet gehandhaafd, doordat de Regeering eenvoudig allen uitvoer van goud ver bood. Een bewijs, dat de Nederlandsche Bank nooit zoo heel zelfstandig is geweest in haar valuta-politiek. Pas in 1925 is het goudkern stelsel weeringevoerd, zij het in gewijzigden vorm, om na den reeds gememoreerden feilen strijd van pro of contra in 1936 te sneuvelen. Sindsdien „zweeft" de gulden, op peil gehouden door het geheimzinnige, door de Nederlandsche Bank beheerde Egalisatiefonds. Geheimzinnig is dit fonds, omdat zijn werkwijze niet bekend is. Het opereert o.a. op de valutamarkt door aan bod of aankoop van vreemde gelden tegen een door haar gewenschten koers, om aldus den gulden ten opzichte van de andere deviezen op een door haar gewenscht peil te houden. Eigenlijk heeft dus de Nederlandsche Bank thans veel meer invloed op dé valuta dan vroeger, nu zij zonder openbaarheid het peil van den gulden kan be palen, al zal bij deze navigatie met onzen gul den de minister van Financiën wel een oogje in het zeil houden. Zoo staat thans de Nederlandsche Bank na 125 jaar weer als bij haar begin in een kentering der tijden op monetair en economisch gebied. Ons centrale monetaire instituut is meestal conservatief en nogal passief geweest in haar optreden. Uitgezonderd de periode van 1925 1931, toen zij een „goudwisselpolitiek" voerde, doch die heeft haar dan ook een verlies van bijna 30 millioen, d.i. l'A maal haar kapitaal, bezorgd, toen n.l. het Engelsche Pond Sterling in 1931 „ongewaarschuwd" devalueerde. Doch in het algemeen heeft zij anderen landen steeds rustig den voorrang bij het nieuwe ge laten. Wel heeft zij vele knappe en deskundige leiders aan het hoofd gehad, die het Nederland sche geld- en bankwezen een internationale faam van deskundigheid en degelijkheid gaven. Naast Mees, den grooten organisator van de moderne centrale bank, heeft zij in Pierson een even groote en internationale figuur gevonden, op theoretisch-economisch en monetair gebied een vermaardheid. En ook de laatste vyf a zes jaren voor de crisis van 1929 waren onder lei ding van Mr. G. Vissering glorie-jaren voor de Nederlandsche Bank, al liep het uit op een débacle. De tegenwoordige president, Mr. L. J. A. Trip, heeft, mede als oud-president der Bazelsche Bank voor Internationale Betalingen, een inter nationale faam. Met personen veranderen ook de methoden en wijze van beheer. Maar één vaste lijn heeft de ontwikkeling van de Nederlandsche Bank ge kenmerkt. Haar invloed op 't economische leven is steeds grooter geworden en het mag ten sterk ste betwijfeld worden, of zij ooit weer haar oude passieve functie zal kunnen hervatten. zy beheerscht thans grootendeels het mone taire verkeer en beïnvloedt daarmee ten sterkste het economisch leven. Zij rekent in millioenen en beheert den romantischen goudschat, die als 's lands reserve aan rijkdom rust in haar kelders aan het Rokin. Zij administreert elk bankbiljetje van tien, dat de arbeider by zyn weekloon beurt, evenals die der duizenden guldens en de internationale wissels, waarmee de groote handelstransacties betaald worden. Zoo verricht zij haar veelzijdige functie als de bank der banken. Moge dit zijn en blyven het land tot heil.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9