Een gematigde rede van Mussolini Kracht der as blijft ongeschokt Gunstig oordeel over Duce's rede Japanners nemen Nantsjang Eischen ten opzichte van Frankrijk liggen uitgedrukt in de woorden: Tunis Djiboeti en Suezkanaal Het nieuws van heden Autobestuurder gedood Duitsch optreden was onvermijdelijk „SINT PETRUS" H. ELSENBURG FISK safti flight „Een gemeenschappelijke Verklaring van Duitseh- land en Italië" Sommige bladen nemen echter een afwijkende houding aan Fr ankrijk moet zich v sterk toonen" Onderhandelingen over visscherij- conflict hebben thans een gunstig verloop VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 27 MAART 1939 - AVONDBLAD Most up to date firm in all TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY» 65e JAARCANC No. 21707 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Krachtig van bouw, soepel van actie, veilig in moeilijkheden: Pastoor Linthorst uit Tuitjenhorn zwaar gewond Luxe auto verpletterd V er keer s vliegtuig neergestort Wijziging in politiek van Tokio? In het stampvolle Olympisch Stadion te Rome heeft de Duce Zondagochtend zijn met spanning verbeide rede gehouden, ter gelegenheid van de herdenking der oprichting van de fascistische strijdhonden in 1919. Wanneer men in aanmerking neemt dat hier een dictator sprak voor oud-strijders, blijkt de toon dezer rede niet oorlogszuchtig, en zal zij zeker er toe bijdragen den gespannen toestand in Europa te verbeteren. Tot Frankrijk werd de uitnoodiging gericht om het initiatief te nemen tot onderhandelingen betreffende het koloniale yraagstuk, dat den naam draagt „Tunis-Djiboeti-Suezkanaal". Volgens diplomatieke kringen te Rome zijn de minimale ver langens van Italië op dit gebied: een algemeen statuut voor de Italianen in Tunis, afstand van den spoorweg van Djiboeti en een vrije zone te Djiboeti; verder een herziening, ten gunste van Italië, van de tarieven der Suezkanaalmaatschappij, benevens toetreding yan Italië tot den raad van bestuur dezer maatschappij. Het zal aan Rome wel mogelijk blijken omtrent deze punten met Parijs in nader overleg te treden. Politieke beginselen De „Prinses Beatrix" is Zaterdag van de werf van „De Schelde" te Vlissin- gen door Z. K. H. Prins Bernhard te water gelaten. Het schip verlaat de helling Italië en Frankrijk Buitenlandsch oordeel Het WeeriiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimjs immuuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifü Ten aanzien van de Italiaansche eischen schrijft Bourgues in de „Petit Farisien" dat Frankrijk aan Italië niets heeft te vragen. In dien de regeering te Rome het noodig vindt om te onderhandelen, dan kan zij op het Palazzo Farnese iemand vinden, die kennis kan nemen van haar verlangens, en ook heeft zij een am bassadeur te Parijs, die deze verlangens op den Quay d'Orsay kenbaar kan maken. Italië blijft de zee, welke de Zuidkust van Frankrijk, Cor- sika, Noord Afrika en Syrië bespoelt, beschou wen als haar „levensruimte". Italië moet niet vergeten dat de Middellandsche zee voor Frank rijk een even groot belang is als voor Italië, om gelijke redenen. Tenslotte schrijft Bourgues: „Wij weten, dat de leuze „Wee den zwakke" een treurige wet is geworden in den tijd, waarin wij leven. Wij moe ten derhalve zorgen niet zwak te zijn". Peri schrijft in de „Humanité", dat indien de Fransche regeering zou toestemmen in onderhandelingen, zij hiermee toe zou geven aan de Italiaansche eischen en zou breken met de politiek, welke plechtig is bevestigd door minister-president Daladier, in de Kamer, den Senaat, in Tunis en Algiers. De Kerillis schrijft in de „Epoque", dat de groeiende macht van Duitschland Mussolini slechts kan verontrusten. Doch hij kan niet meer stilstaan op den weg, waarop Ciano Farinacci en Starace hem hebben gedreven. Hij kon niet erkennen, dat hij in zijn berekeningen is gedwarsboomd door het dynamisme, de leugen en list van Duitschland. Om de waarheid voor zijn volk te verbloemen, moet hij nieuwe suc cessen aankondigen. Saint Brice schrijft in „Le Journal", dat Mussolini geen olie op het vuur heeft gewor pen. Hij heeft gezegd, dat Italië vrede noodig heeft. In de „Figaro" schrijft Dormesson, dat Mus- soloni heeft gesproken van kracht als het eenige element, dat in zijn oogen waarde heeft in de internationale betrekkingen. De gebeur tenissen van de laatste veertien dagen hebben hem maar al te zeer gelijk gegeven. Daladier moet hem evenwel de kracht van Frankrijk in herinnering brengen. De Londensche bladen wijzen er alle op, dat Mussolini een langdurige periode van vrede voor Europa noodzakelijk oordeelt, en de „Daily Mail" voegt hieraan toe dat Italië niet is be zield met dien geest van avontuur, welke on langs bij het andere einde der as tot uiting is gekomen. De „Times" schrijft, dat de rede, met behulp van een kundige diplomatie, een keerpunt kan vormen in den gang van za ken in Europa. Mussolini heeft een nieuw punt van uitgang gevonden. De „News Chronicle" en de „Manchester Guardian" beschouwen beide de woorden van Mussolini ten aanzien van de Adriati- sche zee als een waarschuwing aan Duitsch land om hier uit te blijven. In het commentaar op de lede welke Musso lini gisteren heeft gehouden, schrijft de „New York Times" in een hoofdartikel: „De rede laat Europa, waar het voordien was zonder eenige werkelijke veiligheid, doch schijnbaar heeft de rede Europa op het oogenbiik gespaard voor een nieuwe crisis". De „New York Herald Tribune" merkt op dat Mussolini den democratieën heeft medegedeeld, dat hij niet vraagt, doch hun zegt, dat zij moe ten wijken. Hêt „pronunciamento" van Mus solini laat de geheele situatie open, en het is nutteloos in zijn phrases te zoeken naar ont hullingen voor de toekomst. Alleen blijkt eruit dat het brutale, barbaarsche en cynische de wereld blijft regeeren. SJANGHAI, 27 Maart (D.N.B.) De Ja- pansche troepen hebben vanmiddag om vijf uur (pl. tijd) Nantsjang, de hoofdstad der provincie Kiangsi, veroverd, nadat zij over de ten Noord-Westen van Nantsjang stroo- mende rivier Han waren getrokken. Verder deelt Havas mede, dat de Chineesche jeering besloten heeft de voornaamste jcntrale regeeringsorganen uit Tsjoenking te :vacueeren en onder te brengen op verschillen de plaatsen in den omtrek van 100 K.M. van de stad. Naar Reuter uit Moskou meldt, zijn volgens de Japansche autoriteiten de vooruitzichten op een regeling in het Russisch-Japansche vis- -cherijgeschii aanzienlijk beter geworden. Er verluidt dat de Japanners thans bereid zijn een tijdelijke overeenkomst voor een jaar te aanvaarden en af te zien van de visscherij- rechten op 37 perceelen, welke de Sovjet-Unie zich wil voorbehouden om strategische rede nen. MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ankersmit'» Katoenfabrieken, Deventer Marquisettes Voiles Etamlnes Telegram-ad res „Facta" N.Z.Voorburgwal 165-167,Tel 32087-49313, A dam Fancies'Silks Lawns Cretonnes Chintzes Mussolini hield te Rome een gematigde rede. De vredesonderhandelingen tusschen Madrid en Burgos hadden geen definitief resultaat. De Japanners hebben Nantsjang bezet. De Spaansche nationalisten begonnen een offensief bij Cordova en in Estremadura, en behaalden vele successen. Pater W. van Dijk in Chicago overleden. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Vergadering R. K. bond van Werkmees ters afd. houtbedrijven, utiliteits-, water en wegenbouw. Schijndel afdeelingskampioen in afd. Zuid II van den IVCB. DWS en Achilles de nieuwe KNVB-kam- pioen in West en Noord. Zondag a.s. begint reeds de competitie om het kampioenschap van Nederland, o Hedenmorgen om half elf is op de .grens van Heiloo en Limmen op den Rijksweg een vreeselijk auto-ongeluk gebeurd, waar bij een doode viel te betreuren en de pas- toor van Tuitjenhorn, de zeereerwaarde heer S. H. Linthorst, zwaar werd gewond. Pastoor Linthorst reed met den heer J. Mors uit Tuitjenhorn in een luxe auto in de richting van Haarlem. De heer Mors, die den wagen be stuurde, wilde een langs den weg staanden handwagen passeeren, toen op het zelfde oogen biik van den anderen kant een groote, zwaar met meel beladen vrachtauto, aankwam. De heer Mors kon den handwagen niet meer voor bijkomen, remde uit alle macht, met het gevolg, dat de auto slipte, door den vrachtwagen bij de spatborden werd gegrepen en rondgedraaid, waardoor de personenauto dwars voor den meel- wagen kwam en volkomen werd verpletterd. De heer J. Mors was op slag dood en de Zeereerw. heer pastoor Linthorst werd met het hoofd vooruit door de ruiten van den auto op den weg geslagen, waar hij met een zware hersenschudding en een zwaar verwond hoofd bleef liggen. Onmiddellijk werd van alle kanten hulp ver leend. De pastoor van Limmen, de zeereerw. heer P. W. de Wolf, ijlings gewaarschuwd, gaf den heer Mors nog de absolutie en diende hem het H. Oliesel toe. Pastoor Linthorst werd per Ziekenauto naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Hij is nog steeds buiten be wustzijn. De rijks- en gemeentepolitie van Heiloo stelde een onderzoek in, maar het bleek al spoedig, dat de chauffeur van den vrachtauto, welke uit St. Annaparochie kwam, geen schuld aan het ongeluk had. OKLAHOMA, 27 Maart. (Havas). Een toestel van d< lijn ChicagoDallas- -Yexas is enkele oogenblikken na te zijn opgestegen neergestort. Er vielen acht dooden en vier gewonden. Het toestel vloog in brand. Zeven passagiers en de stewardess kwamen in de vlammen om. De twee piloten en twee pasagiers werden ernstig gewond. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 756.4 Vorige stand: 756.7 SJANGHAI, 25 Maart (Reuter). In de vandaag verschenen Chineesche nationalistische bladen wordt een belangrijke wijziging voorspeld in de buitenlandsche politiek van, Japan, onder invloed van Keizer Hirohito. Verklaard wordt, dat de Keizer den jongsten tijd zeer actief is geweest bij de leiding der staatszaken. Gezegd wordt, dat hij meer gezag en macht heeft verworven dan een der Keizers sinds de Japansche regeering werd gecentrali seerd ooit heeft bezeten. Verklaard wordt, dat de wenschen van den Keizer betreffen: le. Te voorkomen, dat Japan een militair bbndgenootschap aangaat met Duitschland en Italië. 2e. Het hardnekkige streven der ministeries van Marine en Oorlog om Japan in nieuwe in ternationale moeilijkheden te storten tegen te gaan. 3e. Te voorkomen, dat Japan een totalitairen regeeringsvorm aanneemt in fascistischen stijl en 4e. De betrekkingen te verbeteren tusschen Japan en de democratische mogendheden. In vijf punten zette de duce daarop de beginselen van zijn politiek uiteen. Hij ver klaarde o.a.: „Hoewel het wel bekend is, dat wij een eeuwigdurenden vrede als een ramp Voor de menschelijke beschaving zouden be schouwen, zijn wij van oordeel, dat een lange periode van vrede noodzakelijk is om de menschelijke beschaving zich verder te laten ontwikkelen." Pogingen om de as Rome-Berlijn te verbre den zijn, volgens Mussolini, kinderachtig. Wat 'b Midden-Europa gebeurd is moest noodzake- Tük gebeuren. Ik kan hieraan toevoegen dat, als het pro bleem op het moreele plan wordt geplaatst, nie mand ik herhaal, niemand het recht heeft, flen eersten steen te werpen, zooals de oude er moderne geschiedenis van Europa overvloe dig aantoont. Het is duidelijk, dat, wanneer een ^blk, dat een groot aantal manschappen en 'horme wapenarsenalen had, niet in staat is, den gebaar te maken, dat aantoont dat het zéér rijp is voor zijn nieuwe lot. En moent zooals men probeert, een coalitie tegen de Autoritaire regeeringen tot stand komen, dan A°Uden deze regeeringen den handschoen opne- Reeds zeer vroeg stroomde de oude garde der revolutie in twaalf colonnes naar het Olympisch Stadion. Dit vulde zich onder een stroomenden regen, doch later werd het Weer beter. Tot de in het Stadion aanwezigen behoor den vele fascistische autoriteiten, delega ties van oudstrijders en verminkten uit den Wereldoorlog, de oorlogen in Abessinië en Spanje en van de Italiaansche Lictoren- jeugd. Verder was er een Duitsche delega tie onder leiding van dr. Ley en een Spaan sche onder leiding van Cuesta, den secre taris-generaal van de Phalanx. Beide de legaties werden luide toegejuicht. De duce herdacht allereerst degenen, die voor 'e beweging gevallen zijn, zoowel op de straten pleinen van Italië als in Afrika en Spanje. Hij herinnerde aan hetgeen in de afgeloopen 'wintig jaren tot stand is gebracht en dat, naar bij zeide, bestemd is om eeuwen lang voort te Rijven bestaan. De duce sprak smalend van de 'eUgens van de democratische landen, die de Aanstaande zekere ineenstorting van het fas cistische Italië hadden aangekondigd. Het had Abessinië en Spanje zijn bloed verloren en •*>u dringend een leening noodig hebben, die Natuurlijk niet anders dan Engelsch zou kun nen zijn. „Wat wij gedaan hebben," aldus Mussolini, •is belangrijk, maar voor ons is nog belangrijke! *at wij zullen doen. En wij zullen het doen om- flat mijn wil geen hinderpalen kent, en omdat flw enthousiasme en uw opofferingsgezindheid °hgeschonden zijn 'men om op alle punten der aarde van verde diging tot den aanval over te gaan. In mijn rede in Genua, aldus Mussolini, heb ik gesproken van een barricade, die Italië van Frankrijk schudt. Deze barricade kan als vrijwel geslecht beschouwd worden en over enkele da gen, wellicht over enkele uren, zal de infanterie van het nationale Spanje haar laatsten slag slaan en dit Madrid, waar de linkschen den dood van het Fascisme verwachtten, zal daarentegen het graf van het Communisme zijn. De duce wees er op, dat de Italiaan sche vraagstukken ten aanzien van Frankrijk in de nota van 1 7 Decem ber j.l. duidelijk gesteld zijn. Zij hee- ten Tunis, Djiboeti en het Suez kanaal. De Fransche regeering is vol komen vrij om te weigeren deze pro blemen zelfs ook maar te bespreken, maar zij behoeft er zich dan ook niet over te beklagen, als de kloof, die op het oogenbiik de beide landen scheidt, zóó diep zal worden dat het moeilijk of onmogelijk zal worden haar te overbruggen. Wij wenschen niet dat men Van broeder schapsbanden spreekt. De betrekkingen tusschen de staten zijn betrekkingen van kracht, en dit zijn de elementen die hun politiek bepalen. Vervolgens noemde Mussolini de Middelland sche Zee, die, naar hij zeide, in geografisch, historisch, politiek en militair opzicht een vitale ruimte voor Italië is. Wanneer wij Middellan- Mussolini tijdens zijn rede in het Olympisch Stadion te Rome. (Telegrafisch over gebrachte foto) sche Zee zeggen, aldus de Duce, rekenen wij hiertoe natuurlijk ook de golf, die Adriatische Zee heet, en waarin de Italiaansche belangen de voornaamste, doch ten, aanzien van de Slaven niet exclusief zijn en daardoor heerscht er se dert twee jaar vrede. Tenslotte legde Mussolini den nadruk op de noodzakelijkheid van bewapening. Het wacht woord, zeide hij, is dit: wij zullen de kanonnen, schepen en vliegtuigen vermeerderen tot eiken prijs, zelfs indien wü tabula rasa moesten ma ken van alles, wat men het burgerlijke leven noemt. Wanneer men sterk is, is men bij zijn vrienden geliefd en wordt men door zijn vijan den gevreesd. De Duce besloot met hulde te brengen aan den moed, de opofferingsgezindheid en het ge loof der squadristi. In Fransche politieke kringen gelooft men, volgens Reuter, hoewel dit niet in officieele kringen wordt bevestigd, dat Frankrijk van de door de redevoering van Mussolini ge boden gelegenheid gebruik zal maken om langs diplomatieken weg te polsen naar de mogelijkheid van het openen van onder handelingen. Resumeerende schijnen de vooruitzichten voor den internationalen toestand na de redevoering van Zondag beter noch slechter. Op de uit Fransch standpunt bezien belangrijkste vraag, namelijk of Fransch—Italiaansche onderhan delingen onder bevredigende omstandigheden 1 VOOR GRONINGEN, FRIESLAND, I DRENTE EN NOORD-HOLLAND: Nu en dan eenige lichte regen of mot- jj| regen, betrokken tot zwaar bewolkt, iets zachter; matige, tijdelijk krachtige Noord- E j= Oostelijke tot Oostelijke wind. 1 VOOR DE OVERIGE PROVINCIES: §j Nu en dan eenige lichte regen of mot- regen, betrokken tot zwaar bewolkt, iets EE EE zachter; zwakke tot matige Nocrd-Oos- E telijke tot Oostelijke wind. kunnen worden gehouden, geeft de redevoering ten slotte geen nauwkeurig antwoord. In Duitsche politieke kringen wordt naar Havas bericht de rede van Mussolini in hoofdzaak voorgesteld als een „gemeenschap pelijk antwoord van Duitschland en Italië1' aan de democratieën, en als een waarschuwing tegen de „omsingelingspogingen", die door deze mo gendheden tegen de autoritaire staten zouden worden ondernomen. In dezen gedachtengang verklaart men, dat Frankrijk en Engeland zul len moeten gewennen aan de gedachte, dat de „tegenwoordige toestand niet veel langer kan duren". Men is echter van meening dat de re devoering van Mussolini niets oorlogszuchtigs heeft, en vindt het volkomen natuurlijk, dat hij gesproken heeft over „bewapeningen", aan gezien Roosevelt en Hore Belisha en anderen dat evenzeer doen. De eerste indruk in gezaghebbende leringen te Londen is volgens Reuter, dat Mussolini de verwachtingen niet heeft gelogenstraft, welke gewekt waren door de recente rede van den Italiaanschen Koning. Men heeft den indruk, dat, terwijl de redevoering van Mussolini niet de gebruikelijke kracht en strijdlustigheid mist, er weinig is, dat kan worden opgevat als in wezen agressief. Niemand verwachtte dat Mus solini de as zou afvallen, maar stilzwijgend er kent deze rede de bijzondere behoeften van Italië, zooals die door den Koning zijn uitge sproken en geeft zij uitdrukking aan de opvat ting, dat er nog tijd is voor Frankrijk en Italië om te komen tot onderhandelingen over de op den voorgrond staande moeilijkheden. In dit ver band is er niets van den aard van een bedrei ging of ultimatum of eenigerlei uitwerking en uitbreiding van de Italiaansche eischen, die op de bekende basis blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1