40 cent --4soc™oc- ssr601c Jfcmeusleiu op de Veluwe IS95 Voorjaarstijd Schoonmaaktijd De modernste en aller nieuwste verlichtinc voor huiskamers, bureaux, winkels, kan toren, werkplaatsen enz Alleen Zijlstraat b.d. brug H. P. v. d. ZON 650 2*5 (36. 395 345 6?5 1795 4*5 395 SCHOONHEID OP E HOOGE VELUWE3 295 J. 6. KAASENBROOD Magazijn DE KROON PERMANENT WAVE H. F. VAN KOERSEL ONS LENTE-NUMMER NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bosch-anemone NAAIMACHINE Veel voordeeliger HAARLEM Prachtige vergezichten over onafzienbare heidevelden en zandverstuivingen Mimosa, een der meest poëtis che attributen der vroege lente Zacht züverschoone Bosch-anemone I Rein helderklare Lach van Aprül In de valleie Heft ge de blije Kapjes omhoog, en wij danken U stü. DAVID TONKINS Zacht züverschoone Bosch-anemone! Teerderlijk weeft ge Vu lentefestoen. Sieren uw lichte Hartjes de dichte Mollige sprei van uw diep donkergroen. Zacht züverschoone Bosch-anemone! Teerder albast met een Vlam van karmijn. Als held're sterre Lacht ge van verre Kaatst ge 't licht van de hemélsche schijn. RIJWIELEN, RADIO EN STOFZUIGERS monumenten REEDS VAH/af Nederlandsch fabrikaat Twee jaren garantie Betaling vanaf DUIVENBODEN De dieren- en plantenwereld „De Hooge Veluwe" Merkwaardige gebouwen Bij contant met onze bekende EDEGO Waarde-Bonnen met 20 c.M. chroom pendel pracht verlichting TE HAARLEM BIJ: GR. HOUTSTRAAT 131 SMEOESTRAAT 7 Speciale i behandeling, 1 11 compleet «taU Als Reclame - Tarief OnduL 0U Wassen 30 c. Wassen ondul. 30 c. Dames- en Herenkapsalons Kleine Houtstr. 71 - Haarlem met haar nieuwe en dat is geen wonder want ze kan voortaan haar geheele garde robe zelf vervaar digen precies zooals zij dat zelf wil en het is ANEGANG 29 - TELEF. 12472 L Een „ZON"-rijwiel stelt U nooit teleur, een Radio schenkt TJ mu ziekgenot en een stofzuiger helpt U gemakkelijk door den schoonmaak. Wij stellen U op gemakkelijke be- talingscond. in het bezit van deze atikelen 24 Schagchelstr. 24 Haarlem mat nikkei, indirecte verlichting Mooie verlichting Er rust een land op d' armen van Rijn en IJsel, dat van alle Nêerlandsch schoonheid een kleinigheid bevat. De hooge heuvelranden omwanden een vallei. De bosschen blokken tusschen prairiën, zand en hei. De beddingen der beekjes, die aad'ren door het veld, zijn stêe voor alle dieren, die Nederland maar telt. Musea en kasteelen zingen van d' ouden tijd; fabrieken en machines zijn der techniek gewijd. De Veluwe, op d' armen van Rijn en IJsel, moet ik daarom steeds bezingen: zij is al Nêerlandsch goed! A. O. Een van de „duinlandschappen"die de mooiste deelen van de Veluwe te zien geven De opdracht voor het ontwerp werd gegeven aan den Vlaming prof. H. vj d. Velde, een van de grootmeesters der hedendaagsche architec tuur. Besloten werd het museum te plaatsen op de heuvelenreeks van den „Franschen Berg". In denzelfden ged'achtengang, waarin de nieuwe gebouwen ontstonden, werd aan eenige kunstenaars de schepping van opgedragen; daaronder neemt het standbeeld van den Boerengeneraal Christiaan de Wet, van den bekenden beeldhouwer dr. J. Mendes da Costa, midden in het Otterloosche Zand gele gen, een eerste plaats in. In het Museumpark schiep professor Van de Velde, ter nagedachtenis van President Steyn, de monumentale Steynbank, die in een eigen architectonischen tuinaanleg, een kerk symbo- liseerend. haar plaats vond. Het „Steenen Hert" aan de Prins Hendrik- Langs den Hollandschen IJsel op 'n veelbelovenden lentedag laan, is door John Raedecker vervaardigd, na bestudeering van de dieren op het landgoed zelf. Aan den voet van den Franschen Berg ligt 'n zwaar granietblok, met een in reliëf gebeeld houwd hertengewei, eveneens van John Rae decker, weer herinnerend aan de St. Hubertus- legende. En met deze explicaties nemen wij Konin gin der Aarde afscheid van U, wandelaar, om den weg terug te aanvaarden naar ons redactie bureau. Langzaam is de overgang: buiten—stad. Het hart van Gelderland, „De Hooge Veluwe", is krachtig en houdt een groot gebied intact. Maar tenslotte vallen de pittoreske kerktoren tjes toch weg tegen de opdringerige fabrieks- schoorsteenen en overschreeuwt het stadslawijt de wondere muziek van bosch, hei en hun lieve bewoners. Desniettemin kunnen wij ook de stad niet haten, want de steden met hun fabrieken en de dorpen met hun rustige nijverheid en de bergen en dalen met hun wonderen der natuur maken te zamen onze mooie Veluwe, al Neêr- landsch goed VAKKUNDIGE BEDIENING in shantung Moderne verlichting met glasplaat Met mooie perkament kap compleet Wij «anisoleeren Uw vloer met A LATUM G. Oude Gracht 108-110 Telefoon 17165 hoogste punt den „Franschen Berg" was om zijn natuurschoon een groote aanwinst. Daarop volgden Hoog-Baarle en het groote zandverstuivings- en heidegebied, de Deelen- sche en Oud-Beemster heide bezitting van de familie Van Pallandt en eindelijk, om een beteren toegangsweg uit Arnhem te verkrijgen, werden nog de Kemperbergsche terreinen aan gekocht. En nu iets over de rijke fauna en flora, wel ke aan de Hooge Veluwe haar bijzondere aan trekkelijkheid verleent. De ervaring had onderwijl geleerd, dat ter wille van fauna en flora en ter voorkoming van al te veel wildschade door herten, reeën en mouflons een splitsing der terreinen gewenscht was en wel in cultuurpark en natuurreservaat. Hiertoe koos men den ouden weg Hoenderloo— Otterloo tot scheidingslijn. Vooral met medewerking van Wageningen wordt aan de vogelwereld bijzondere aandacht besteed; door dit oordeelkundig toezicht neemt het aantal vogelsoorten nog geregeld toe. Dring de Veluwe binnen. Komt er niet op aan vanuit welke richting. Houd vooral de oo- ren. oogen en neus wijd open en ge wordt dron ken van de natuur, die je hier aan alle zijden omknelt. Het is Lente. Lente op de Veluwe: onweer staanbaar! Dan roept de natuur van achter de bosschen en aan de overzijde van een droome- rig beekje of zittend op de bergen tusschen de struiken en verleidelijke bosschages of wiegend over de eindelooze hei: Komt! En gij komt: loopend, fietsend, op motor en in auto met brutaal opengeslagen dak en gij valt in een draaikolk van schoonheid, want gij zijt op de Veluwe en het is Lente. Gtf komt vanuit alle kanten en ontmoet el kaar bij het hart van Gelderland, ja, bij het hart van Nederland. Binnen den grooten driehoek, besloten tus schen Arnhem, Apeldoorn en Ede, ligt „De Hooge Veluwe", een uitgestrekt gebied, rijk aan afwisselend natuurschóon. dat é£n afgeslo ten geheel vormt en als prachtig natuurmonu ment zijns gelijke in ons land niet heeft. Hier dringt gij binnen en maakt een tocht van innerlijke onuitsprekelijke genoegens en wij de Koningin der aarde noemt zich: wij fungeeren ditmaal als gids en beantwoorden de Vragen, die wij ons voorstellen, dat gij zult stellen. „Hoe is deze gedachte ontstaan, om zooveel tegenstrijdigs tot één harmonisch geheel te vereenigen?" „Zij hing in de lucht! Zjj was om eens met den ANWB te spreken een uiting van 't gemeenschapsgevoel, dat heden zoo gepronon ceerd voor den dag treedt, dat het voor velen,' ja, voor heele volkeren, een basis vormt voor 'n nieuwen opbouw, maar dat ook toen al in den enkeling leefde en hem tot nadenken dreef. Van de Havezate Harskamp uit, een eenvou dig zomerverblijf, werd de Veluwe door de stichters ontdekt op verre tochten te paard of met de heikar met toen nog geen anderen Wegwijzer dan karrespoor en zandwegen langs Otterloo en Hoenderloo, gehuchten met oude kerkjes, langs Hoog-Buurleo met zijn overblijfselen van grootschen aanleg, door het eigenaardige schaapherdersdorpje Deelen met zijn prachtige vergezichten over onafzienbare heidevelden en uitgestrekte zandverstuivingen, met him ruigte van statige jeneverbessen en spookachtige vliegdennen. Het was in deze omgeving van oorspronkelijk heid en eenzaamheid, dat de gedachte ontwaak te en rijpte, een deel van de eigenaardige schoonheid van dit landschap in zooveel moge lijk ongerepten staat voor het nageslacht te be houden. Vereischten hiervoor waren: een terrein van voldoende uitgestrektheid want op de VeluWe komen alleen groote afmetingen tot hun recht het ontbreken daarin yan openbare Wegen en een omrastering tot samenvatting van het geheel en tot bescherming van de flora en fauna. De stafkaart leerde, dat uitsluitend de bos schen, heide en zandverstuivingen, gelegen tus schen Otterloo, Hoenderloo en Schaarsbergen, dus in de drie gemeenten Ede, Apeldoorn en Arnhem, voor de verwezenlijking van het plan in aanmerking konden komen. Nergens elders bestond een zoo groote uitgestrektheid zonder enclaves. „En wanneer ging men deze gedachte in da den omzetten?" De eerste aankoop, die in 1911 geschiedde, bestond uit de boschaanplanting in de buurt Van Hoenderloo, oorspronkelijk 'n bezitting van den heer Sickesz, mede-oprichter der Neder- landsche Heide-Maatschappij. Deze aanplanting Was toen een circa vijftig jaren oud bosch-com- plex, dat de heer Sickesz. die een groot na tuurliefhebber was, zelf had laten aanleggen. Zeer spoedig volgde het Otterloosche Zand, een uitgewaaide zandvlakte met vliegdennen, die toen onverdeeld grondbezit van Otterloosche boeren was. Kort daarna werd de PampeR bij de bezit ting gevoegd. Dit heuvelachtig terrein, met als In tegenstelling tot het parkgedeelte is in de wildbaan het ongerept karakter vol komen bewaard gebleven, 't Biedt alles wat het leven der dieren in vrijen staat en onder volkomen natuurlijke om standigheden mogelijk maakt. Ook aan den wild stand is wetenschappelijke zorg besteed door het z.g. „Hegen mit der Büchse", het afschieten van min derwaardige exemplaren en door invoering tot bloed verversching van Karpathen- en Rominter- herten, reeën uit Oosr- Pruisen en mouflons uit Luxemburg, zoodat wer kelijk edele exemplaren zijn verkregen. Voor wie het geluk heeft, hier of daar bij ver rassing een enkel stuk of koppel te ontdekken, zal deze aanblik een onverge telijke herinnering blijven. Men zal dit genot echter op officieele bezoekdagen zelden deelachtig wor den, aangezien enhet wild, door de uitgestrekte om geving en den natuurstaat, waarin het leeft, zeer schuw is gebleven. Behalve het vele na tuurschoon ontmoet gij vele merkwaardige gebou wen op de Hooge Veluwe. Bij enkele staat gij een oogenblik stil. Zoo bij het landhuis „St. Hubertus". Het ontwerp van dit landhuis en voor het laarbij behoorende dienst gebouw (kantoor, garage enz.) werd aan dr. H. P. Berlage opgedragen, waarbij men hem volle vrijheid liet, zijn moderne opvattingen in vorm en materiaal tot uitdrukking te brengen, in overeen stemming met het karak ter der omgeving en met als motief de St. Huber- tus-legende, die in diepe ren zin de verheffing van den geest boven de materie vertolkt. Hierdoor kreeg 't huis z'n eigenaardigen, gebogen aan een hertegewei herinnerenden vorm, terwijl de toren de'drager is van het St. Hubertus-kruis. De vijver,, waarin dit huis met zijn hoogen uitzichttoren weerspiegelt, is ontstaan door de uitgraving van een moeras. Hij wordt niet door een wel, maar uitsluitend door hemelwater op peil gehouden, in regenrijke zomers in zulk een mate, dat kunstmatige afvloeiing naar het Ot terloosche Zand noodzakelijk is. Deze vijver is rijk aan karpers, goudwinden en zeelten. Hij wordt ieder jaar met groote netten leeg gevischt, waarbij de nog te jonge en de groote en bijzonder mooie, voor voortplanting bestemde exemplaren, weer in het water wor den uitgezet. Bij aankoop der gronden waren op het terrein reeds aanwezig de huizen „De Zwarte Berg" en „Westerflier", oude, maar nu herstelde wonin gen; verder de boerderij „De Pampelt", een van de oudste, zoo niet het oudste gebouw van Hoenderloo, waar in vroeger tijden de paarde» der postwagens, die tusschen Apeldoorn en Arn hem reden, verwisseld werden. De eveneens zeer oude boerderij „Oud Reemst" is grondig gerestaureerd en in een theeschen- kerij veranderd, met kampeergelegenheid voor speciale jeugdgroepen. Naarmate de ontwikkeling van het land goed „De Hooge Veluwe" voortschreed, ves tigde zich hoe langer hoe meer de gedach te, het Museum, dat eenmaal de kunstver zameling der Kröller-Mtiller Stichting, waarin de bekende Van Gogh-collectie de voornaamste plaats inneemt, zou bevatten, eveneens te Hoenderloo op te richten. S. J. DE GOEDE Mooie 6-armige houten kaarsenkroon Aardige Kroon 5-armige smeedijzeren Kroon met mooie perkament kapjes vanaf ulo—ne Kroon, matnikkelen schalen 3-armige 1295 Zwaar smeedijzer in rose, groen, creme Met indirect licht in diverse uitvoeringen Mooie kap Moderne huisvrouwen nemen jonisoleerende vloerbedek- icing. Vocht- en schimmelwe- rend. Houdt Wou en warmte tegen. Maakt Uw huis minder gehoorig, Goedkoop en duun- zoom. Alle mogelijke dessins.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 17