HENSEN LAAT MAAR TREKKEN!! Geen belasting Groote veranderingen in het wegennet Haarlemmermeer van Een gevaarlijke hond SANOSTOL Haarlem, 29 Maart MiaarstèèWe Dezen zomer komt veel gereed Om te watertanden.. Van der Linden's Bakkerijen WOENSDAG 29 MAART 1939 Mr. Slingenberg en een pensioenkwestie De oud-minister in het ongelijk gesteld R.K. PROPAGANDACLUB Parochiekerk O. L. Vrouw van Zeven Smarten STADSSCHOUWBURG NEDERLANDSCH FABRIKAAT Algemeene vergadering HOOG BEZOEK AAN HET FRANS HALS-MUSEUM Jubileum dr. E. Düsterbeek Autobestuurder verleende geen voorrang Een WERKBROEK van HEKSEN kan er tegen BIllOEKEN ENGELSCH LEER 4.15-3.60-3.15-2.25 manchester 4.25-3.70-3.25-2.50 SPORT-CORD4.10 fantasie 3.75-3.25-2.75-2.— MUZIEK UIT 'T STOPCONTACT Programma Radio-centrale CONCERT HAARLEMS STRIJKORKEST W eldadigheidsconcert TWEEDE DRINGENDE OPROEP HaarlemSchiphol Hilversum Dames en jongedames van Haarlem en omstreken! Gevonden voorwerpen en dieren BURGERLIJKE STAND PMBÏA PHILIPS en ERRES SSs&iöïU ook in huurkoop HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 Tel. 12762 Haarlem Nasji Droezja's Dimitri had niet mogen bijten De sop, de koop en de fazant Het gladde wegdek Zoo'n versch broodje uit Van der Linden's Bakke rijenom te watertan den, zóó geurig, zóó sma kelijk, zóó goudbruin.— BAKENESSERGRACHT 71 TEL. 15882 - HAARLEM to fiilD' *AKKCR>JCH® „Het lekkere levertraan-product AGENDA Bioscopen Autobusexploitant veroordeeld STAD De oud-minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, die tevens oud-wethouder van Haarlem en oud-gedeputeerde van de provincie Noord-Holland is, heeft zich voor den centralen raad van Beroep verzet tegen de uitkeering, die de pensioenraad hem als oud-minister gaf. Hij meende, 'dat deze raad onjuiste gegevens verza meld had en o.a. berekend had, dat hij 3000, Pensioen kreeg van de gemeente Haarlem, ter- Wijl dit bedrag in werkelijkheid 750,bedroeg. Ingevolge de anti-cumulatiewet werd het mi- histerpensioen daarop gekort. Ook verzette mr. Slingenberg zich tegen de te lage vergoeding, ontstaan ingevolge zijn dienstplicht. De centrale raad van Beroep verklaarde den Oud-minister niet ontvankelijk voor zijn vorde ring ten aanzien van den militairen dienst en Verklaarde het voor het overige ingestelde be roep ongegrond. De vergadering van bovengenoemde club op Donderdag 30 Maart a.s. zal niet gehouden wor den in het gebouwtje naast de kerk, maar in de St. Catharinaschool aan den Rijksstraatweg. Op dien avond zal het plan van actie voor de a.s. verkiezingen door den voorzitter worden uiteengezet. Wij rekenen op de komst van al onze pro pagandisten, terwijl iedere parochiaan die bij de a.s. verkiezingen zijn medewerking wil ver- leenen dien avond eveneens van harte welkom is. Hét sprookje der rechtvaardigheid, spel in vijf bedrijven van Ladislaus Fodor door gezelschap SaalbornParser. In dezen vorm is het inderdaad een sprookje Van rechtvaardigheid, daar die goede fee, in mannelijk gewaad, heel sterk associaties met een sprookje oproept. Want we zouden heusch niet kunnen garan deeren, dat het andermaal zoo zou gaan, indien de thans zoo fortuinlijke garderobejuffrouw nog eens in een dergelijk moeilijk parket geraakte. Het geval zit zoo. Een garderobemeisje krijgt in de eerste acte een gouden cigarettenkoker van een dronken graaf en grondbezitter cadeau. In de tweede acte brengt zij hem naar de bank van leening (den koker, wel te verstaan), en Wordt stante pede gearresteerd op vermoeden van diefstal en, dat in het bijzijn van haar spiksplinternieuwen vriend mr. dr. Stener Ko- rah, een gesjochten advocaat. In de derde acte ontkent de jonge graaf uit angst voor zijn verloofde de gift, terwijl in de vierde de oude graaf, verder van den gewetenloo- zen graaf in den arm wordt genomen, die een kolos van Invloed, rechtvaardigheid en macht ft. Die belooft zijn medewerking, welke in de 5e acte dringend noodig' blijkt te zijn, daar alle getuigen liegen dat ze van kleur veranderen en de rechtbank zelf een hoogeschoollesje in onbe nulligheid en partijdigheid geeft. Is dit zoo ongeveer de ruwe lijn van het stuk, door de heftige pogingen om deels de sociale vraag stukken in het geding te betrekken en deels een heusche rechtvaardigheid te lanceeren, wel ke eerst in het laatste bedrijf van haar krukken bevrijd wordt, is het geheel een stuk geworden, dat met jeukende handen wordt gevolgd. Als dan nog politieke sneers worden geventileerd komen er zelfs open doekjes, zoodat wel niemand den propvollen schouwburg! onaangenaam ge stemd zal hebben verlaten. Afgezien van de „actualiteiten" echter zal wel niemand het ons kwalijk nemen, wanneer Wij meenen, dat een en ander een tikje uit de oude doos is, en dat, dat eeuwenoude probleem thans nog eens met botte, verroeste messen is aangesneden. Dat doet niettemin betrekkelijk Weinig terzake, daar het klaarblijkelijk van den schrijver niet de bedoeling, was ragfijn serieus te blijven; hij wilde louter en alleen een mon ter, genoeglijk, spel maken, dat voor het groote Publiek een aangename ontspanning kan zijn. En daarin is hij, mede, en misschien wel op de eerste plaats, door de zeer verzorgde uitvoering en voorname aankleeding, zeker geslaagd. Want was Carli de Raet niet zoo'n frissche en bekoorlijke ingenue, soms verdrietig en soms blij, met groote spontaneïteit en hoogst geloof waardig, en was Louis Saalborn niet zoo'n prachtige en waardige oude graaf en Ko van Dijk Jr. niet zoo'n rasechte lammeling! van een a-sociaal graafje en Bob van Leersum niet zoo'n vinnige advocaat en al de gasten van het café en de leden van de rechtbank niet van zoo'n Uitstekend, doch twijfelachtig kaliber, dan, ja dan zouden we misschien lust gevoelen, enkele opmerkingen te maken over bepaalde karakters en, voor dezen tijd althans, onrechtvaardige Uitlatingen. Nu kreeg elk figuur en iedere per soon het juiste accent en bleef het stuk de oorspronkelijk bedoelde waarde behouden, n.l. van gezellig, pretentieloos amusement, al kan de eventueele aansporing tot rechtvaardigheid op zichzelf natuurlijk nooit kwaad voor dezen reeds eeuwenlang aan onrechtvaardigheid zoo rnank gaanden aardbol. De gortvolle zaal was dan ook terecht ver rukt en de aanwezigen verkleurden hun handen Van het applaus. Voor volwassenen een best stuk. V. T. De afdeeling Haarlem en omstreken der Ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" hield haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. van Weerden, her dacht in de eerste plaats met eenige gevoelvolle Woorden de nagedachtenis van den overleden voorzitter, den heer H. P. Deinum; na eenige oogenblikken van stilte werd met de gewone Werkzaamheden begonnen. Het jaarverslag en de rekening en verantwoording van het gelde lijk beheer werden goedgekeurd. Tot nieuwe leden in het bestuur werden met algemeene stemmen gekozen mevr. J. L. Viser Brutel de la Rivière en de heer mr. C. M. J. de Jongh. Een nieuw huishoudelijk reglement Werd in verband met de gewijzigde statuten der Vereeniging vastgesteld. Naar aanleiding van een vraag uit de ver gadering omtrent de plannen voor het loopende Jaar deelde de voorzitter mede, dat verschillende Projecten in studie worden genomen en het be stuur o.m. zich voorstelt zijn aandacht speciaal te wijden aan de propaganda in de omliggende gemeenten, welke tot de afdeeling behooren. Nog werd vermeld, dat het aantal leden van de afdeeling voor het eerst weder een stijgende lijn te zien geeft. Ten slotte werd een woord van dank gebracht aan de plaatselijke pers, welke steeds bereid werd gevonden mededeelingen Nederlandsch Fabrikaat betreffende in hare kolommen op te nemen. Op Dinsdag 28 Maart bezocht de Minister, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het Frans Halsmuseum ter bezichtiging van de al daar geëxposeerde portretten van de Graven en Gravinnen van Holland. Zijne Excellentie was vergezeld van den heer E. A. Kuipers, Referendaris aan het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Ter ontvangst waren aanwezig de Burgemees ter van Haarlem, de Wethouder van Onderwijs en de Directeur van het M'useum. Laatstge noemde gaf alle gewenschte inlichtingen over de pas volbrachte schoonmaak der schilderijen. Zijne Excellentie verklaarde zich zeer voldaan over het aanschouwde en maakte na de bezich tiging der tentoonstelling nog een rondgang door het Museum, waarbij vooral aan de Halsen veel aandacht werd gewijd. De expositie is inmiddels gesloten, de portret ten der Graven en Gravinnen zijn weder naar het Stadhuis teruggebracht. Naar wij vernemen zal Dr. E. Düsterbeek a.s. Vrijdag, des avonds te kwart voor negen, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum, door zijn patiënten een huldeblijk aangeboden worden, in de Groote zaal van Café Restaurant Brinkmann, Groote Markt. Velen zijner pa tiënten zullen dien avond aanwezig zijn om hun gelukwenschen aan te bieden. De leden van het mannenkoor „Caecilia" zullen dezen avond spontaan medewerking verleenen. Door een onbekend gebleven auto, waarvan de bestuurder geen vorrang verleende aan het verkeer van rechts en na de aanrijding door reed, is gistermiddag een 17-jarige wielrijdster op den hoek van den Kleinen Houtweg en de Krelagestraat aangereden. Door voorbijgangers werd het meisje naar het Groote Gasthuis gebracht; zij had een hoofdwonde en een lichte hersenschudding. Ter taxi is zij naar huis ver voerd. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich voor het geven van inlichtingen aan het Bureau van Politie te melden. VAKKLEEDINGMAGAZUN. Model RT 't Begint direct al prettig bij DKW: lage aanschaffingsprijs Verder: be lastingvrij gewicht en zéér laag verbruik Dit alles in een motorrijwiel, dat én van constructie, én van uit voering, én van rij-kwaliteiten de perfectie zelf is! Weet er méér van: de brochure No. 10 met afbeeldingen en technische gegevens wordt U op aanvraag gaarne gratis toegezonden. STANDAARD-MODEL t 245.- LUXE-MODEL i 260.- Imp: HART NIBBRIG EN GREEVE N.V. Parkstr. 91a - Tel. 116078 - Den Haag. OVERAL AGENTEN. Officieel agent: F. P. VAN RUMPT, Spaarnwoudestraat 103 Haarlem DONDERDAG 30 MAART Programma I: Jaarsveld. Programma II Hilversum I en II. Programma III: Keulen 8.00—9.50; Radio PTT Nord 9.50— 11.20; Parijs 11.2012.35; Ned. Brussel 12.35— 2.20; Danmarks 2.20—2.35; Parijs 2.35—3.15; Pauze 3.15—3.20; Keulen 3.20—5.20; Fransch Brussel 5.205.50; Ned. Brussel 5.506.05; Ra dio PTT Nord 6.056.20; Diversen 6.20—6.40; Keulen 6.40—8.20; Fransch Brussel 8.20—10.50; Keulen 10.50—12.00. Programma IV Ned. Brussel 8.00—9.20; Parijs 9.20—9.30; Di versen 9.30—10.35; Londen 10.351.20; Droit- wich 1.202.20; Londen 2.203.35; Droitwich 3.35—5.05; Londen 5.05—5.20; Droitwich 5.20— 6.35; Fransch Brussel 6.35—7.20; Droitwich 7.20 —8.35; Straatsburg'8.35—8.50; Droitwich 8.50— 12.00. Programma V 8,oo7.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramo- foonplaten-concert; 8.0012.00 Diversen. Vrijdag 31 Maart 1939 vindt in de gemeen telijke concertzaal het jaarlijksche concert plaats van Haarlems Strijkorkest (het van naam veranderde Steenman's Orkest), dirigent Felix de Nobel, ten bate van de afdeeling Haarlem der Centrale Vacantiekolonies. Felix de Nobel treedt als solist op met een pianoconcert van Joh. Chr. Bach. Een opwekking om dit traditioneele concert bij te wonen is, zoowel uit muzikaal oogpunt als om het liefdadig doel dat er mede gediend wordt, niet misplaatst. Op Vrijdag 31 Maart a.s. geeft het Haarlems Strijkorkest o.l.v. van Felix de Nobel in de Ge meentelijke Concertzaal een concert. De op brengst van dit concert komt ten goede aan de Centrale Vacantiekolonies, afd. Haarlem. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad. Onder leiding van deskundigen hebben wij de groote werkzaamheden bezichtigd op het gebied van den wegenbouw* in en om den Haarlemmermeerpolder. Dezen zomer nog zul len belangrijke werken worden voltooid en daarmee zulllen belangrijke verbindingswegen tot stand zijn gebracht. In de eerste plaats de groote provinciale ver keersweg HaarlemHeemstede—Aalsmeer Hilversum. v Vanaf Aalsmeer is de weg, die geheel langs de spoorlijn loopt, tot aan de Thamerbrug voor Uithoorn gereed. Bij Aalsmeer duikt de weg onder de spoorlijn AmsterdamAalsmeer en krijgt daardoor een diepte van ongeveer 1 M. beneden het polderpeil. Bij mogelijke re genval wordt het overtollige water automatisch door een electrische pompinstallatie wegge pompt. Bij een groote watervloed stelt zich eveneens automatisch, een tweede motor in werking, een zeer handig technisch snufje. Voorts gaat het langs den provincialen weg tot de Thamersluis ons een halt toeroept. Hier is men nog druk bezig met het leggen van hei wegdek, welke w'erkzaamheden binnenkort klaar komen. Over den ouden ongemeen slechten weg, het Zijdelveld, naderen we de in aan bouw zijnde brug over den Amstel. Vanaf de oude houten brug heeft men een mooi gezicht op de nieuwe. Twee der drie peilers zijn gereed en een der landhoofden. De beide opritten en de verdere bruggenbouw zullen in de maand Augustus zeer waarschijnlijk ge reed komen, waarmee de verbinding van Haar lem en Utrecht zal zijn tot stand gebracht. Deze verkeersweg van Haarlem langs Neder lands vliegerscentrum naar het Gooi zaj ook in dezen zomer gereed komen. Over een groot gedeelte ls de onder-verhar ding gelegd, waardoor het mogelijk is den pro vincialen weg reeds te volgen tot aan den rijksweg AmsterdamUtrecht en den daarmee parallel loopenden spoorweg nabij Diemerbrug Deze verkeerswegen loopen beide onder den provincialen weg door. Het verkeer wordt naaJ het Gooi geleid over twee naast elkaar gelegen viaducten. Enkele tientallen meters verder houdt de weg op en geeft dan verbinding op den rijksweg. Vanaf dezen rijksweg moet het laatste gedeelte tot den Bijlmerbrug nog wor den voltooid, welke werkzaamheden nog enke le maanden vorderen. Eerst dan en wanneer de Bijlmerbrug nabij het meest N.O.-punt van den Bijlmerpolder klaar is, zal een directe ver binding van Haarlem met Hilversum over Schiphol zijn voltooid. Even voor deze brug krijgt de provinciale weg nog een zijtak naar den rijksweg Amster damHilversum even voorbij Diemerbrug. Terugkeerende over den provincialen weg heeft men vanaf de brug over den Amstel nabij Ouderkerk een mooi gezicht op de oude dubbele ophaalbrug, die de verbinding tus- schen het dorp aan weerszijden van den Am stel onderhoudt. Binnen enkele weken echter zal deze ophaal brug onder deskundige leiding worden afge broken om te worden overgeplaatst naar het Nederlandsch Openlucht Museum te Arnhem. Een pontveer zal den dienst overnemen en den voetgangers en fietsers gelegenheid geven in het dorp den Amstel over te steken, daar de nieuw'e brug uit veiligheidsoogpunt buiten het dorp is aangelegd. We naderen den Haarlem mermeerpolder weer en zien rechts de werk zaamheden ten behoeve van het Boschplan. Nog voor de polder bereikt is komen we voorbij twee werkobjeeten, waar ook al weer talrijken een werkgelegenheid vonden. Op twee plaatsen zullen paden en beken van het Boschplan onder den provincialen weg moeten loopen en worden weer een tweetal viaducten over deze paden en beken gebouwd. Bij den Spieringweg in Haarlemmermeer houdt de Spaarnwouderweg als onderdeel van Men schrijft ons: Nogmaals doet het Comité voor de Emma- bloem-collecte een ernstig beroep op u, om het Comité te helpen bij de Emmabloem-collecte a.s Woensdag. Helpt, indien gij u een paar uur kunt vrij maken op den Bloemendag, mede aan het nobele doel, de bestrijding der tuberculose. Gij helpt daarmede niet alleen de slachtoffers der tuberculose, doch tevens werkt gij mede aan de bescherming van uzelf en uw vrienden en kennissen tegen eventueel infectiegevaar. Komt, laat u niet langer bidden en smeeken, maar geeft u spontaan op als bloemverkoopster. Als velen zich opgeven, is de taak voor ieder slechts gering en de opbrengst der collecte groot. Helpt het Comité zijn schone taak vervullen, n.l. den strijd tegen den grootsten volksgeesel mogelijk te maken. Een flink aantal personen gaf zich al op, maar nog niet voldoende om alle wijken te bezetten en daarom richt het Comité dezen dringenden op roep tot u. Wacht niet tot morgen, maar geeft u nog heden op aan het Consultatiebureau, Ged. Oude Gracht 41. Namens het Emmabloem-Comité, C. B. GELINCK—v. NOOTEN, Alg. Presidente. G. VAN WAARD, secretaris Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Gebedenboek, v. d. Velden, Laan van Rozen burg 17, Heemstede; guitaar, Bureau van Politie, Smedestraat; geit; Slachthuis, Slachthuisstraat 150a; hond, De Vries, Ged. Oude Gracht 48; hond, Eckman, Kennemerplein 5; armbandhor loge, C. A. Brenninkmeyer, Anegang 1620; Regenjas, Vroom en Dreesmann, Groote Hout straat; regenmuts, Jans, Allard Piersonstraat 14; zakmes, Lugtmeijer, Vinkenstraat 46; oor bel, Kucok, v. Oosten de Bruijnstraat 214; por- temonnaie met inhoud, Ruiter, Heemsteedsche Dreef 170, Heemstede; portemonnaie met in houd, v. Boven, Zaanenlaan 8; stoel, Bureau van Politie, Smedestraat; boodschappentasch, Bu reau van Politie, Smedestraat; vulpenhouder, v. d. Wel, Dunklerstraat 38; vulpenhouder, Sche- ïink, Slachthuisstraat 17. GETROUWD, 29 Maart; O. A. Eliam en K. Weber; B. Bosboom en A. Mok; L. Nijman en j Sioelé; B. Homburg en A. J. van der Maat; C. de Leeuw en A. van Dam; C. Sprockel en W. G. van Dijk; E. de Jong en C. M. W. van Looij; J. Zijlstra en N. Rietveld; C. Smit en W. C. Bakker; A. Wernik en C. Knuf; A. Olie mans en P. C. van Son; A. D. van der Matten en A. J. MosseveldP. C. van Leeuwwen en J. Bon; S. Hogendoorn en G. Reijn; W. J. M. van der Eisen en J. T. Hoes. GBOREN27 Maart G. Taams—Edel z; 28 Maart L. T. KornelissenWaning z; 26 Maart G. J. Rienstravan der Veldt d; 27 Maart C. HDgeveenLameris z; 28 Maart W. Box Verhagen z. OVERLEDEN: 25 Maart A. Ploeg 79 j. Rip- perdapark; 28 Maart M. Prins—Achenbach, 77 j., Nieuwe Gracht; 27 Maart J. Bruijn, 53 j., Hazepaterslaan28 Maart M. C. Breda Kleij- nenberg, 88 j., Dreef. ONDERTROUWD, 29 Maart: H. van Dijk en E. M. Springveld; G. van Wijnen en J. van Marsbergen; J. Schabbing en E. Tromp; F. W. A. Tillemans en J. P. M. Christiaans; B. J. Glas en J. L. C. Fielmich; J. J. M. Beerenhout en E. Mesman; H. M. Rooijens en J. A. G. Bergfeld; J. Commandeur en T. Weichert; J. J. Loerakker en K. R. Bolten; J. E. T. B Driesen en H. C. M. Jonckbloedt; C. Koek en M. Ruijgvoorn; A. J. Gruijters en J. Deen; J. H. Zwarts en G. Bouw; J. C. Ruijgh en J L. Polfliet; J. S. van Straten en M. J. Arnoldus; C. P. Visser en H. C. van Ferkum; J. P. H. Bismeijar en H. van der Heeft; J. Kroon en B. E. Lindeman; F. A. M. van der Peijl en G. J. Schriever; C. G. van Houten en J. T. H. de Vries; D. Baas en H. A. B. van Meurs. Ongecorrigeerd. den provincialen weg plotseling op snelver- keersweg te heeten. In deze omgeving staan eveneens groote ver anderingen te wachten, vooral voor Haarlem van buitengewoon groot belang. Thans wordt de verbinding onderhouden over een smalle brug nabij het fort de Liede en over den smal- len Nieuwen Weg. Naast deze brug zal binnen korten tijd een nieuwe brug over de Ringvaart komen. Over de landerijen zal dan een weg worden aange legd rechtstreeks naar den Spaarnwouderweg Met de onderhandelingen betreffende overna me van deze landerijen is men bezig, zoodat verwacht kan worden, dat met deze werkzaam heden spoedig een begin zal worden gemaakt. Over de brug zal een nieuwe weg parallel aan den Nieuwen Weg verbinding geven met den ouden spoorweg HaarlemHoofddorp. Deze oude spoorweg zal in een zeer modernen verkeersweg worden omgetooverd en een ver binding geven met den Rijksweg Haadlem Amsterdam. Een directe verbinding van den verkeersweg over de spoorlijn, aansluitende op den weg naar de brug over de Ringvaart, zal eventueel door Haarlem zelf worden aan gelegd. Ten slotte rest ons nog de verbeteringen te vermelden in het Zuidelijk deel van de Haar lemmermeer, waar eveneens «en gedeelte van een spoorlijn zal worden gebruikt voor het ma ken van een goede verbindingsweg met Zuid- Holland, n.l. de spoorbrug over de Ringvaart in de lijn HoofddorpLeiden, die sinds enkele jaren is opgeheven. Nabij den Venneperdwarsweg zal van den Rijksweg AmsterdamDen Haag een zijtak worden getrokken naar den spoorweg Hoofd dorpLeiden en het dorp Leimuiden verbin den met den RijksWeg. Daarom zal deze ver bindingsweg- over den Ringdijk worden door getrokken naar Oude Wetering, waar hij voor de tweede maal de Ringvaart zal kruisen, waar op de verdere doortrekking voor rekening van Zuid-Holland komt. Met recht schreven we dus, dat in en om de Haarlemmermeer groote veranderingen, die voor het snelverkeer enorme beteekenis heb ben, te wachten staan. Bij eventueele viaducten zal voor op- en af ritten gezorgd worden. Deze zullen niet als bij den Rijksweg HoofdstadHofstad worden aan gelegd, waar hoofdweg en oprit vlak langs el kaar loopen, doch de afritten zullen in het vex-volg den overkrulsten weg een meter of vijf tig verder bereiken met het oog op meerdere veiligheid. Over enkele maanden zal Haarlem mermeer dan een wegennet hebben, dat zeker tot de beste uit ons land zal behooren. Een Russische hond met den schoonen naam Nasji Droezja's Dimitri had op een particulier terrein een dame, die daar over een weggetje liep, aangevallen, haar man tel gescheurd en eenige onbeduidende won den toegebracht. Het particuliere terrein behoorde aan een kennel en voor het weg getje stond een bordje „Verboden toe gang". Ingewijden wisten echter, dat de kennel houder volgens huurcontract verplicht was, over het weggetje doortocht te verleenen. De hond logeerde bij den kennelhouder en de dame aan wie hij toebehoorde, wandelde iede- ren dag langs het weggetje en over den par ticulieren grond. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht had haar ten Taste ge legd, dat zij er niet voldoende voor gezorgd had, dat haar hond geen schade aanrichtte. Volgens den kennelhouder was het beest niet gevaarlijk, maar nader bleek hij reeds meer menschen aangerand te hebben, daar de dame al vaker schadevergoeding voor vernielde klee- ren had moeten betalen. De Ambtenaar vond den hond een gevaar lijk beest en eischte een boete van 25. Mr. dr. F. A. Bijvoet, die als verdediger op trad, vroeg zich echter af, of de eigenares wel op de hoogte was geweest van het bepaalde over den doortocht in het betreffende huurcon tract van den kennelhouder. Zij was van meening, over particulier terrein te wandelen en hoefde dias voor Nasji Droezja's Dimitri geen speciale voorzorgsmaatregelen te nemen. Daar voor het weggetje het bordje met „verboden toegang" stond ging ook de aange vallen juffrouw niet geheel vrijuit. Zelfs als de kantonrechter daar zou wandelen en hij zou een proces-verbaal krijgen wegens het loopen over verboden grond en ik was plaatsvervangend kantonrechter, dan zou ik mij verplicht ge voelen, een, zij het lichte, geldboete op te leggen. Bovendien had de dame, wier mantel ge scheurd is, wel iets voorzichtiger kunnen zijn Zij kon verwachten, dat bij een kennel honden over het terrein zouden loopen en had dus verstandiger gedaan, eerst even aan te bellen om te vragen, of de doortocht vrij was. Spr. was van meening, dat men niet kan zeggen, dat geen noodige voorzorgsmaatregelen genomen zouden zijn. Hij vroeg vrijspraak, subsidiair een lichtere geldboete. De kantonrechter herinnerde zich een ana loog geval in de Haarlemmermeer, waarop zoo wel door hem als in hooger beroep door de Haarlemsche Rechtbank veroordeelend was be schikt. Met den verdediger was hij het echtei eens, dat de boete hoog was en hij veroor deelde de bazin van Nasji enzoovoort tot eei? boete van 10. Een jachtopziener uit Bloemendaal, die in de eerste dagen van Februari in de duinen aan het jagen was, had gezien, dat een fa zant tegen een hek vloog en gewond daar bij bleef liggen. Dit gebeurde vlak bij d^ tramhalte Bentveld en een jongeman, die daar stond te wachten, had het or>k ge zien. Hij rende naar het hek en pakte den fa zant, hetgeen ook de jachtopziener had wil len doen. Nu pakte deze den jongeman ■beet en had daarmee ook den fazant te pak ken, echter tijdelijk, want de jongeling ruk te zich los en liep hard weg, waarbij hij den fazant liet vallen. Bij een vorige behandeling voor het kanton gerecht verklaarde hij, dat hij zich heelemaai niet had losgerukt en dat hij den jachtopziener een onguur individu vond dat hij den fazant naar een veldwachter in de buurt wilde bren gen. Nu verklaarde hij, dat hij in geen geval de bedoeling had gehad, om den vogel op te eten. De kantonrechter zei: „Zeg het nou maar eerlijk. Het is toch heel menschelijk. Jij had hem zelf op willen peuzelen." Een onsympathieke houding vond de ambte naar die van verdachte en hij eischte een geld boete van 15. De verdediger, mr. De Jongh, was van mee ning, dat de jachtopziener den jongeman we) wat ruw behandeld had en dat er van het feit geen voldoende omschrijving in de dagvaarding stond. Verdachte zelf wond zich ontzettend op en zeide, dat hij geen strooper was. „Dat denk ik ook niet," antwoordde de rechter, „maar wel denk ik dat je het beest op wilde eten." Hij legde een geldboete van 5 op. „Het sop is de kool niet waard," zei de amb tenaar, en daar waren wij het allemaal mee eens. Gistermiddag om 4 uur slipte op den hoek PleinBaan een 38-jarige motorrijder. Met een gebroken schouderblad werd hij, na door den ongevallendienst behandeld te zijn, per taxi naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar men hem ter observatie opnam. De man was geslipt over het gladde weggedeelte. De dienst van Openbare Werken, die er van in kermis werd gesteld, zal trachten het wegdek wat stroever te maken. n w Maar Dokter heeft gezegd, dat 3 theelepeltjes per dag voldoende voor hem zijn. Dus hoe heerlijk Sanostol ook smaakt, de kurk gaat erop! Sanostol is een volwaardig levertraan-product, smakelijk ge maakt met het sap van zonrijpe sinaasappelen e» nog waardevoller gemaakt door toevoeging van mout, dat veel diastase bevat. Een schat van vitaminen A, D, C en B is ln Sanostol vereenigd. Per flacon f. 1.40 In de extra-voordeelige „fa milieverpakking" (2y, X zooveel) slechts f 2.75. Sanosto) is óók voor volwassenen het aangenaamste, natuurlijke tonicum. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA Gebouw St. Bavo: Fabrieksarbeiders, 8 uur; Afd. Graf. Bond, 8 uur; Proza, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat: dr. P. Julien over „Afrika", 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 10 tot 5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 10 tot 5 uur. Rembrandt: „Ochtendpatrouille", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „ln den greep der wildernis", „Che- ribibi", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De vrouw in het rood". 230, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Morgen gaat 't beter''. 230, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Droomkoninkje", 230, 7.15 en 9.15 uur. Voor het Haarlemsche kantongerecht had zich hedenmorgen opnieuw te verantwoorden de autobusexploitant K. uit Heemstede, wien primair ten laste was gelegd, dat hij een auto busdienst onderhield tusschen Heemstede en Amsterdam en secondair, dat hij een tourwagen- rit georganiseerd^ had tusschen beide plaatsen. Verleden week was deze ondernemer wegens het onderhouden van een zgn. wilden busdienst reeds veroordeeld tot een geldboete van 300, Dat hij nu weer terecht stond was dan ook meer het gevolg van het feit, dat het Openbaar Ministerie van meening was, een vereenvoudiging van de bewijsgronden ge vonden te hebben. In zijn requisitoir zeide de ambtenaar, dat in de toekomst rigoureus zou moeten worden opgetreden tegen de „wilde bussen". Het optre den tegen den wilden autobusdienst brengt echter vele administratieve moeilijkheden met zich mede. Men kan niet volstaan met de con trole van een rit, doch men moet, zooals bij de vorige veroordeelingen van verdachte tenminste een tijdperk van eenige dagen zelfs con trole op de bussen uitoefenen, voordat men het geregelde kan bewijzen. Een dergelijke contróle is niet alleen zeer tijdroovend maar ook finan cieel een moeilijke kwestie. Thans had de Amb tenaar slechts één rit in de dagvaarding ten laste gelegd. Alleen op de Amsterdamsche vaart was de chauffeur aangehouden en waren de pasagiers ondervraagd. Het is nu aan U om uit te maken, zeide spreker tot den kantonrechter, of hier sprake is van een autobusdienst dan wel van een tourwagenrit. In Den Haag is een soort gelijke zaak bij behandeling gestrand, omdat de rechter het bepaalde in artikel 39 van het R.A. P. niet verbindend verklaarde. Daar K. de vo rige week reeds een boete van 300,heeft gehad, wilde de ambtenaar thans met zijn eisch aan den lagen kant blijven. Hij zou de zaak zelfs misschien principieel gesteld hebben, als ver dachte met zijn busdiensten was opgehouden. Hij eischte tenslottevan meening zijnde, dat hier van een toerwagenrit sprake was een boete van 100,te vervangen door 25 dagen hechtenis. Mr. Van Wijck, de verdediger, had bij het ontvangen van de dagvaarding reeds vermoed, dat het ging om het bewijs te vergemakkelijken. Of men nu echter kan zeggen, dat elk onder deel van exploiteeren exploiteeren is, betwij felde spreker. Dat is toch een samenstelling van handelingen. „Nou, als het dan geen dienst is, dan is het een touringcarrit zegt de ambtenaar." Doch volgens spreker was deze opvatting fout, daar een dienst geen reeks van touringwagenritten genoemd kan worden. Hij concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging of vrijspraak, subs, een zeer geringe boete, daar de door den onder nemer gepleegde feiten reeds bij een vorige ver oordeeling zijn verdisconteerd. In zijn repliek merkte de ambtenaar op, dat het zx van het O.M. afhangt of hij in den wilden bus een autobusdienst, dan wel een tourwagenrit wil beschouwen. De ver dediger zeide daar echter tegenover, dat het er niet om gaat hoe het O.M. de kwestie wil zien, maar meer speciaal hoe de zaak is. De kantonrechter was het niet met den amb tenaar eens. Op het primair ten laste gelegde veroordeelde hij den exploitant tot een geld boete van 75,—, eventueel te vervangen door twintig dagen hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5