i/fl Rechtsche opmarsch wordt snel voortgezet Wanorde onder de linksche troepen Het verzet van de linkschen in Spanje gebroken De val van Madrid VAN K.D.P. NAAR ZWART FRONT ROOD Bij bezetting van Madrid werden 40.000 republikeinen krijgsgevangen gemaakt Vreugde te Rome en te Berlijn Het lot van Spanje in Franco s handen Mgr. C. Abels jubileert ORANJE£b2 Ten opzichte Van Valencia heeft de Verdedigingsraad nog niets besloten HEESCH? HOEST? Buitenlandsch overzicht 20sluta 25 ets WOENSDAG 29 MAART 1939 Arabieren blijven in staking Een proefvlucht van Australië naar Afrika Crisis na inlijving bij Mands joekwo WlNGS American Cigarettes Poolsch patriottisme wordt wakker Kath. Nederlandsch Persbureau gesticht Dat na de ontbinding van de K. D. P. niet alle oud-K.D.Pers bla kend van geestdrift zouden over gaan tot de R.K. Staatspartij, zal zelfs ce meest optimistische bewonderaar Van de R.K. Staatspartij, haar politiek en haar leiding wel nooit in allen ernst hebben durven veronderstellen. Wel zal het voor velen een teleurstelling ge weest zijn, dat hier en daar groepen K.D.P.ers pogingen aanwenden om een nieuwe, georganiseerde K. D. P. in het leven te roepen, doch het resultaat van deze pogingen behoeft tot nu toe zelfs den meest verknochten R.K.S.P.er niet te verontrusten. De K. D. P.ers, die zich wel hebben aangesloten bij de R.K. Staats partij, hebben o.i. het beste gedaan, wat zij onder de gegeven omstandigheden doen konden. Niet omdat zij hun meest dierbare en waardevolle principes zou den hebben prijs gegeven, maar omdat zij met behoud van hun meest dierbare en waardevolle principes binnen de staatkundige eenheid der Katholieken in het partijverband nu zullen gaan ijveren voor wat daarvan buiten het verband der Staatspartij niet te verwe zenlijken bleek. Het is te hopen, dat op den duur beide elementen, nJ. de oude Staatspartij ers en de oud-K. D. P.ers tweezijdig naar elkaar zullen toegroei en, zoodat er een versterkte en verrijkte innerlijke eensgezindheid ontstaat. Daarvoor moet veel uit het verleden vergeven en vergeten worden en veel tact en soepelheid en wederzij dsche goede wil worden betracht. Gebeurt dat niet, dan zal te eeniger tijd zich waarschijnlijk een nieuwe splitsing voordoen, welke dan nóg moeilijker te overbruggen zal zijn. De Staatspartij mag zich niet behaaglijk en verzadigd gevoelen als de wolf na het verslinden van Roodkapje, want dan zou zij even als die wolf wel eens in een gevaarlijken slaap kunnen vallen. En de K. D. P.-ers, die zich bij de Staatspartij hebben aan gesloten, moeten niet de rol van de stee- hen willen vervullen, die na de bevrij ding van Roodkapje den wolf in den buik werden geladen. Vermetel vertrou wen noch wantrouwen bij voorbaat kunnen de noodzakelijke innerlijke staatkundige eenheid der katholieken bewerkstelligen, doch een ernstige en eerlijke wil om elkander bij alle ver schil van meening te verstaan en te waardeeren en de bereidheid tot het brengen van offers in het belang van het geheel. Het is daarom zeer te betreuren, dat een oud-hoofdbestuurslid van de K. D. P., die van de K. D. P. is overgegaan tot het Zwart Front van Arnold Meyer, thans per circulaire tracht wantrouwen en verdeeldheid te zaaien onder de oud-K.D.P.ers door hen aan te sporen zijn voorbeeld te volgen. In deze circulaire beschuldigt hij de R.K. Staatspartij er van, dat zij haar belofte ten aanzien van de 5 Provin ciale Statenzetels, waarover de K. D. P. beschikte, niet is nagekomen, terwijl een ieder weet, dat het ontbindingsbe- sluit der K. D. P. en de fusie met de Staatspartij te laat kwamen om nog Vóór de aanstaande Statenverkiezingen het politieke advies te wijzigen, hetgeen door het Hoofdbestuur van de K. D. P. destijds volmondig werd erkend. Het gaat dus niet aan op grond van het' feit, dat deze belofte niet kón worden nagekomen, te verklaren, dat alle goed vertrouwen in de R.K. Staatspartij mis plaatst moet geacht worden. „Iri de R.K. Staatspartij," aldus de circulaire Van den heer P. Zopfi, oud-hoofdbe stuurslid van de K.D.P., „konden wij niet bereiken wat wij wilden: arbeid voor ons volk, een menschwaardig be staan, een behoorlijk loon zoowel voor arbeider, boer, als middenstander." Konden de K.D.P.ers in de K.D.P. dat alles dan wèl bereiken? En meent de heer Zopfi, dat „Zwart Front" hiertoe in staat is? „Waar wij steeds voor ge vochten hebben in de K.D.P.", aldus de circulaire, „daarvoor strijdt ook Zwart Front. Voor vrijheid van godsdienst. Voor de armen en verdrukten, voor de zelfstandigen, voor middenstander en boer. Kortom: tegen het groot-kapitaal, tegen de geldmagnaten." Wij zouden dit oud-hoofdbestuurslid van de K. D. P. Willen vragen, waarom hij zich dan niet veel eerder bij Zwart Front heeft aan gesloten, en waarom de K. D. P. dan zoo vaak de pen heeft gekruist met dit Zwart Front. Was dat misschien ter wille van de democratie, waarvoor de Katholieke Democratische Partij op de allereerste plaats heette te strijden en waartegen Zwart Front steeds met de van deze beweging bekende felheid en hartstochtelijkheid vocht en waarover de heer Zopfi in zijn rattenvangers circulaire thans meer listig dan eerlijk in alle talen zwijgt? JERUSALEM, 29 Maart (Havas). De pro teststaking, welke is afgekondigd na den dood van Abdur Rahim, wordt voortgezet. Twee Arabieren, die poogden het politiecor- don aan de grens te doorbreken, zijn doodge schoten. De politie heeft verder 34 arrestaties verricht en talrijke uniformen in beslag ge nomen. CANBERRA, 28 Maart (Reuter). De Austra lische minister van burgerluchtvaart heeft aangekondigd, dat de regeering voornemens is in Juni a.s. een proefvlucht te doen houden van Onslow in Noordwest Australië naar Mom basa in Kenya, via de Cocos- eilanden, Diegos Garcia en de Seychellen. Men hoopt, dat deze route van waarde zal blijken voor de militaire of burgerluchtvaart, ter vervanging van de huidige route via Singa pore, Calcutta en Karachi. Examen apothekers-assistent UTRECHT Geslaagd mej. H. Reparon, Oudewater, en de heer J. Brandsen, Amers foort. SALAMANCA, 29 Maart (Havas). Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco bericht, dat bij de bezetting van Madrid 40.000 man van het leger van den Verdedigingsraad krijgsgevangen zijn ge maakt. Ook zijn talrijke dorpen in de om geving van Madrid bezet. Aan het Zuidelijk front wordt de op marsch eveneens voortgezet en talrijke dorpen zijn ingenomen, evenals aan het Oostelijk front. Hier werden 7500 krijgsge vangenen gemaakt. Terwijl de bezetting van Madrid wordt vol tooid aldus bericht Reuter uit Burgos gaat de opmarsch ten Noorden en ten Zuiden van de hoofdstad! voort. Volgens de laatste berichten zijn de legers van den verdedigingsraad geheel gedesorganiseerd. In Guadalajara rukken de troepen van Franco snel op in de richting van Cifuentes. Aan het front bij Toledo trekken de troepen uit Navarra naar het Zuiden, eveneens in snel tempo. Te Madrid is een raad van de Phalanx ge vormd, welke zetelt in het presidents-gebouw. De Phalanx-politie heeft reeds den dienst in de straten aanvaard. Zonder een schot te lossen zijn de troepen van Franco langs alle zijden de stad binnen gerukt. De soldaten werden omhelsd door mannen, vrouwen en kinderen. Reeds zijn de eersten van de 6500 vrachtauto's met levens- Z. Exc. minister Romme bracht Dinsdag een bezoek aan het werkloozenkamp ,,De Volksabdij O. L. Vtouw ter Duinen" te Ossendrecht. Persoonlijk reikte de minister ,/de vlag van verdiensten" uit, welke dagelijks aan de ijverigste ploeg wordt toegekend middelen, welke voor Madrid gereed stonden, de stad binnengereden. Naar Havas uit Valencia bericht, hebben de leden van den Verdedigingsraad aldaar vergaderd, doch men weet nog niet, tot welk besluit men is gekomen. De stemming te Valencia is kalm, hoewel men vreest, dat de rechtschen hun operaties in de rich ting van deze stad zullen voortzetten. Naar thans uit Boekarest wordt gemeld, heeft de regeering van Roemenië de regeering van Franco op 23 Februari j.l. de jure erkend. Deze erkenning werd evenwel geheim ge houden, aangezien een aantal aanhangers van Franco een toevlucht had gevonden in deRoe- meensche legatie te Madrid. Nu de stad in handen van Franco is gevallen, bestond er geen reden meer deze erkenning geheim te hou den. Gevluchte Spaansche anarchisten Vijftienhonderd leden eener speciale divisie van anarchisten van de republikeinsche troe pen zijn ondergebracht in de oude vesting te St. Louis in de Pyreneeën. Een drievoudige cirkel van ruim 19 meter hooge muren in het gebergte sluit hen volkomen van de buiten wereld af en biedt hun weinig kans om te ont snappen, temeer daar de waarschuwing is ge geven, dat bij eenige poging tot ontsnapping direct geschoten zal worden. De Fransche autoriteiten hebben volgens het A.N.P. geen halve maatregelen genomen, na dat zij er van in kennis gesteld waren, dat zich onder de duizenden vluchtelingen uit Spanje anarchisten bevonden. Gezien het feit, dat zij syndicalisten zijn (leden van de FAX, den bond van Iberische anarchisten) worden zij be schouwd gevaarlijker te zijn dan de Fransche anarchisten, die „individueel" zijn in hun op vattingen. De ingesloten 1500 manschappen zijn onder worpen aan een strenge discipline. Verschei dene malen per dag moeten zij zich in het fort laten inschrijven in een meldingsregister. Zij zijn verantwoordelijk voor het schoonhou den van de vertrekken. Onderling is er des nachts geen mogelijkheid tot verstandhouding. Door deze gestrenge maatregelen hoopt men te bereiken, dat de ingeslotenen alle pogingen in het werk stellen een visum voor een ander land te verkrijgen. In Frankrijk worden thans concentratie kampen ingericht voor „vluchtelingen zonder vaderland" waarin alle uitgewekenen zullen worden ondergebracht, die niet in het bezit zijn van geldige papieren. Een nieuw vraagstuk is dat van de officieren van het Spaansche repu blikeinsche leger, die door de regeering van Madrid met militaire missies belast waren en zich te Parijs bevinden. Hun geloofsbrieven zijn niet meer geldig, en zij zullen gerepatrieerd of wel in concentratiekampen ondergebracht moeten worden. 0 Uit Oran meldt Havas dat veertien vlieg tuigen der luchtmacht van den Spaan- schen Verdedigingsraad aldaar zijn aange komen met 48 personen aan boord. Persstemmen over Madrid De Romeinsche ochtendbladen wijden heele pagina's aan de bezetting van Madrid en noe men deze gebeurtenis de definitieve ineenstor ting van het Communisme en de roode bar- baarschheid in Spanje. De triomf der wapenen van het Spanje der Phalanx aldus schrijft de „Messagero" is van universeele waarde voor alle volkeren. Vanmorgen hebben studenten een vreugdebe- bereid met de genees krachtige ingrediënten van Vicks VapoRub. Groote doos 25c. No pasaran! Met dezen kreet werden de troepen van Franco, die als een wals over het verwarde Spanje gingen, in het najaar van 1936 voor Madrid tot staan gebracht. Het scheelde toen maar weinig: reeds waren de rechtsche voorhoeden in de universiteitswijk van de Spaansche hoofdstad binnengedron gen, de regeering Was gevlucht, en het verzet nauwelijks georganiseerd. De internationale bri gade redde op het allerlaatste oogenblik de situatie voor de linkschen vooral met behulp van Russische tanks en deed het rechtsche offensief doodloopen. Van dat oogenblik is het beruchte beleg voor Madrid. Maandenlang heeft Franco getracht den val van de hoofd stad te forceeren, doch de linksche troepen hielden stand, en langzaam aan verstarde het front rondom Madrid tot een vast complex stellingen, waarin de beide partijen soms tot op enkele tientellen meters tot elkaar gena derd aan elkanders offensieven weerstand boden. In het voorjaar van 1937 gaf de Caudillo het op; hij wendde zich naar het Noorden, waar het offensief tegen de Basken begon. Twee jaren hebben de rechtschen sedertdien moeten strijden, telkens een nieuw gebied veroverend op hun tegenstanders, die in een steeds benarder positie geraakten. Doch Madrid bleef voor hen behouden, als een symbool van het onwrikbaar verzet der linkschen. Gruwelijk is in die twee jaren het lot geweest van de trot- sche hoofdstad van Spanje. Dynamiteros onder mijnden de rechtsche stellingen in de univer siteitswijk, waar gansche gebouwencomplexen werden opgeblazen; ter andere zijde antwoord de men met een genadeloos bombardement, dat geen rekening hield met de kostbaarheden aan bouwkunst in Madrid: langzaam maar zeker Werd de stad tot één puinhoop. En de men- schenZij, die met geëvacueerd konden wor den of die weigerden hun vaderstad te verlaten, hebben blootgestaan aan verschrikkingen, die nauwelijks te beschrijven zijn. En rondom Madrid woedde de strijd voort: Guadalajara, Brunche, Alcazar, Toledo het zijn alle namen, die de herinnering wekken aan bloedige gevechten, welke gevoerd werden om het symbool in den Spaanschen burger oorlog: Madrid. Dat symbool is thans gevallen; het ,,no pasa ran" is verstomd en de troepen van Franco, die van gisteren af de hoofdstad binnenrukken, worden ontvangen met den kreet „Arriba Es- pana": Franco heeft overwonnen. Voor wie de gebeurtenissen in Spanje in de laatste weken ook maar oppervlakkig gevolgd heeft, kan dit geen verrassing meer zijn. Door het wijken van Negrin, na den val van Catalonië, voor den na- tionalen defensieraad, die van het begin van zijn „bewind" af den vrede door overgave procla meerde, was het spoedig einde van den broe- derkrijg zeker. Toch hebben de communisten nog roet in het eten kunnen gooien: nog een maal ratelden de mitrailleurs in de straten van Madrid thans niet om een rechtschen aanval te weerstaan, doch om hen te bedwingen, die het welzijn van allen wilden opofferen aan hun eigen veiligheid. Hun opzet is in zooverre gelukt, dat de onderhandelingen over de over gave gestoord werden, zoodat deze overgave toch nog eenigszins het karakter kreeg van een vlucht. Zondag kwam het einde. Franco kondigde zijn offensief aan, ongeduldig geworden en waarschijnlijk niet vertrouwend op de goede bedoelingen van al zijn tegenstanders. En op het oogenblik van dien aanval zelf heesch Ma drid de witte vlag. Nog is een groot deel van Spanje te ver overen, doch nu het symbool van den weer stand genomen is, blijft het overige slechts opruim ingswerk. In wezen is Spanje thans reeds in handen van Franco moge hij van zijn macht ge bruik maken, om het leed van twee en een half jaar verbitterenden strijd te herstellen en Spanje de eervolle plaats te geven in de rijen der volkeren, die het toekomt. tooging gehouden voor de Spaansche ambassa de. De gezant verscheen op het balcon, bedankte de studenten en zeide, dat het fascisme in Spanje gezegevierd heeft en er orde en bescha ving gebracht heeft. De Duitsche bladen wijden ook alle aan dacht aan dit onderwerp. Madrid is het graf van 't communisme ge worden, zoo schrijft de „Lokalanzeiger Hier had het zijn sterkste bolwerk opgericht doch Spanje heeft kracht ontwikkeld als in de beste tijden van zijn roemvolle geschie denis. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: „Het nieuwe Europa, zooals het belichaamd is in het Duitsche Nationaal-socialisme en het Italiaansche Fascisme begroet den ver overaar van Spanje en zijn roemvol leger in de historische hoofdstad des lands." De Engelsche pers brengt eenstemmig hulde aan de dappere verdedigers van Madrid. De „Times" schrijft bovendien dat Franco al leen zijn geweldige teak van het opbouwen van een nieuw Spanje kan vervullen, wanneer hij het volk kan' leeren te vergeten, dat de namen na tionalisten" en „republikeinen" hebben bestaan, door hen eraan te herinneren, dat zij allen Spanjaarden zijn. Men- mag aannemen dat Franco en zijn vrienden onmiddellijk het herstel ter hand zullen nemen, doch de onmiddellijke teak den hongerenden millicenen te hulp te ko men zal het uiterste van hun kracht vergen. De neutrale Engelschen, die den broederstrijd niet als fascisten of communisten hebben be schouwd, doch als menschen met medelijden zullen thans voelen, dat het tijd is voor wettige inmenging. Het is de overweging waard of de Britsche regeering niet aan moet bieden bij dit onpartijdige werk van barmhartigheid te helpen. Zestig jaar priester, waarvan 58 jaar onafgebroken doorgebracht in de missie Is het in deze landen een zeldzaamheid, dat een priester den zestigsten verjaardag van zijn H. Wijding mag vieren, zeldzamer nog valt dit voor in de missie, waar b.v. de Missionarissen van Scheut tot in 1930 ge middeld slechts den leeftijd van 37 jaar be reikten. Het is dan ook een gedenkwaardige gebeurtenis, dat Z. H. Exc. Mgr. C. Abels vandaag zijn diamanten priesterjubileum viert. Toen deze Weertenaar in 1881 op 25-jarigen leeftijd in China aankwam, (hij had in Rome gestudeerd en was twee jaar profes sor geweest te Scheut) beschikte hij slechts over 'n zwakke gezondheid. In hem zou be waarheid worden de meening van Paolo Manna, dat zwakke missiona rissen in de missie het langst leven. Kort na zijn aan komst werd hij aan getast door de vlektyphus, zoo gevaarlijk voor jon ge missionarissen, maar hij doorwor stelde ze met succes en was daarna lichamelijk aangepast aan het land, dat hij niet meer ver laten zou. Na op enkele plaatsen de priesterlijke bedie ningen te hebben uitgeoefend, werd hij in 1889 Provinciaal en volgde in 1897 Mgr. Th. Rutjes op als apostolisch vicaris van Oost-Mongolië, thans Jehol geheeten. Sedert dien bestuurt Mgr Abels dit zeer uit gestrekte missiegebied. Bestonden er 9 missie posten in 1897, thans zijn er op dezelfde opper vlakte 65 plaatsen, waar een of meer missio narissen verblijven. De meesie posten zijn on geveer een dagreis van elkaar verwijderd. Thans staan er kerken in alle voorname centra, ook al komen de meeste bekeerlingen uit de dorpen. Het aantal katholieken werd ver tienvoudigd; inlandsche priesters werden er onder het bestuur van Mgr. -47 gewijd. Het on derwijs werd georganiseerd en thans telt men in het gebied van het Vicariaat, dat tot een derde van de vroegere oppervlakte is terugge bracht, 33 lagere scholen, welke bijna alle door de regeering erkend zijn. Het is zeker niet de geringste verdienste van Mgr. Abels geweest, dat hij geheel in den geest van de Romeinsche instructies het missiewerk op een gezonde financieele basis ge bracht heeft. Misschien ondergaat de missie thans haar grootste crisis sedert haar bestaan. In de lente van 1933 werd de provincie Jehol ingelijfd bij den nieuwen staat Mandsjoekwo. Hierdoor werd haar lot verbanden met dat van de an dere missies in dat land. Bij de bezetting van het gebied door de Japansche troepen koester den de missionarissen hooge verwachtingen van de toekomst. Ofschoon de Kerk nog geen wettig statuut heeft, toch erkennen de nieuwe wetten het be staan van de Kerk, op gelijken voet met het Boeddhisme en de Oostersche godsdiensten. Men schijnt hier dus verder te zijn dan men ooit in China is kunnen komen, waar het be staan van de Kerk alleen gegarandeerd wordt door verdragen met buitenlandsche mogend heden. Scheen de regeering aanvankelijk tevreden met haar „erkenning" door dc missie, al spoe dig rezen er andere moeilijkheden: de veree ring van Confucius, het verplichte bijwonen van vaderlandsche ceremoniën in heidensche tem pels, het bijdragen aan tempels enz. De regee ring wilde dit alles voor alle staatsburgers ver plichtend stellen. De bisschoppen bestudeerden deze verschil lende vraagstukken en stelden te Rome een op lossing voor.. Op 28 Mei 1935 antwoordde Rome, dat men tegenwoordig mocht zijn bij deze plechtigheden, mits men goed vasthield aan de verklaring van het Ministerie van Godsdiensten, dat al deze plechtigheden absoluut geen gods dienstig, doch slechts een burgerlijk karakter droegen. Het onderwijs Al spoedig had men ondervonden, dat de nieuwe regeering bewust streefde naar de mo- Ook voor U.' Hoe eerder, hoe beter/ nopolisatie van alle onderwijs. Alles werd door de bisschoppen gedaan om de bijzondere school te redden. Ofschoon de inspecteurs dikwijls met veel k>f over onze scholen spraken, ondervonden de missionarissen toch overal geheime tegenwer king. Toch wordt door de scholen der rrussie volledig het staatsprogram gevolgd. Het onder wijs staat er op hooger peil dan op de scholen van de regeering en de missionarissen hopen dat men daarom de scholen der missie zal la ten bestaanDit alles blijft echter onzeker en een angstwekkend vraagstuk. De algemeene toestand voor de missie in de twee laatste jaren blijft zorgwekkend. De re- geeringsambtenaren geven meer en meer blij ken van wantrouwen tegenover de missie. Nog steeds schijnt men niet te begrijpen dat de missionarissen enkel en alleen gekomen zijn voor de zielen van de menschen en geenszins in dienst staan van him vaderland of van een andere mogendheid. De politie-maatregelen laten niet na op de inwoners van een land, waar tot nu toe oe grootste vrijheid heerschte, den indruk te ma ken, dat de missionarissen „personae ingratae" zijn bij de regeering en dat het niet voordeelig zal zijn met hen betrekkingen aan te knoopen. Vandaar een sterke achteruitgang in het aantal bekeerlingen. Deze maatregelen hebben echter bij het volk de overtuiging gevestigd, dat de missionarissen voor hen zijn gekomen en niet om het land te veroveren. Verscheidene missio narissen zijn ook de meening toegedaan, dat er nu bestendiger werk kan worden verricht, juist omdat de heidenen zich meer uit godsdienstige overtuiging zullen bekeeren. De wet van 24 September 1938 op kerken en geestelijke personen deed weer het engste vree zen. Om niet te spreken van bepalingen bij het oprichten van missies, het minutieus verslag- uitbrengen over geldelijke middelen en over de werkzaamheden enz. gaf de wet aan de overhe den de bevoegdheid om invloed uit te oefenen pp de wijding en de benoeming van priesters, hetgeen in een heidensch land zeer groote moeilijkheden kan veroorzaken. Van de toepas sing wordt het ergste gevreesd. Daarom is Mgr. Gaspais een gebedsactie begonnen om uitkomst te krijgen in de huidige omstandigheden- Op zijn ziekbed zal Mgr. Abels den zestigsten verjaardag van zijn priesterwijding vieren, want de grijze missie-bisschop met zijn patriarchaal voorkomen is reeds enkele maanden ziek en heeft in de laatste weken zijn kamer niet mo gen verlaten. Groeiende verontrusting over Danzig en Litauen WARSCHAU, 28 Maart (Havas) De nieuwe gemeenteraad van Warschau is gisteren voor het eerst bijeengekomen en heeft de volgende motie aangenomen: ,,Op het oogenblik, waarop Pruisen de hand uitstrekt naar de Weichsel-delta, moet de stad Warschau door haar voorbeeld toonen, dat de Polen bereid zijn ieder te antwoorden, die de onaantastbaarheid van de grenzen wil schen- cen, op een wijze, dat hem de lust voor her haling voor verscheidene geslachten vergaat". De gemeenteraad besloot vervolgens een sym bolische som van 1000 zloty te storten in het fonds der landsverdediging en 1000 zloty be schikbaar te stellen voor de Poolsche scholen in Danzig. Te Bydgoscz zijn 11 onrustzaaiers, meest leden van de Duitsche minderheid, gearresteerd. Zij worden beschuldigd valsche geruchten te heb ben gepubliceerd en de gemoederen te hebben opgezweept met de jongste internationale ge beurtenissen. Gemeld wordt, dat de Poolsche organisatie voor de luchtbescherming reeds een begin heeft gemaakt met de uitdeeling van 700.000 gasmas kers te Warschau In Polen wordt de nieuwe Litausche regeering gunstig beoordeeld. De mi litaire en moreele bereidheid van Polen is nog steeds het thema van persartikelen en van open bare uitingen van verschillenden aard. In 't ge- heele land worden door de vereenigingen vader landslievende resoluties aangenomen, terwijl de bijdragen voor het defensiefonds binnenstroo men. De Duitsche verklaring over het zoogenaamde incident te Bromberg is hier niet gepubliceerd. Men verneemt, dat speciale maatregelen tot ver mijding van anti-Duitsche betoogingen zijn ge nomen. Voorlichting aan krantenredacties Op initiatief van de Katholieke Nederland- sche Dagbladpers (Vereeniging van Directeu ren van Katholieke dagbladen) is in het leven geroepen de stichting „Katholiek Nederlandsch Persbureau" (K. N. PAj welke stichting haar zetel heeft te Utrecht met het doel om in het belang der katholieke zaak en zon der winstbejag aan de in de Nederlandsche taal verschijnende couranten redactioneelen tekst te leveren. De dienst van het Katholiek Nederlandsch Persbureau is gevestigd te Breda en staat on der leiding van den heer dr. H. Hoeben en den Zeereerwaarden heer A. van Lierop, al daar. met medewerking van een Raad van Toezicht, gekozen uit de directeuren en hoofdredacteuren van de katholieke dagbladen. De Stichting Katholiek Nederlandsch Persbu reau (K. N. P.) staat onafhankelijk van de K. W. P., die voortaan uitsluitend als inter nationalen Katholieken Persdienst werkzaam zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9