Daladier's antwoord aan Italië „Nooit was Frankrijk eendrachtiger" Rechtsche troepen te Valencia Versterking van Engelands territoriale leger Het heden Frankrijk is vastbesloten zijn idealen en zijn rechten te Verdedigen De Hongaarsche eischen nieuws van 0P DUBBELE OORLOGS STERKTE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 30 MAART 1939 - OCKTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21712 De Fransche minister-president, Daladier, heeft Woensdag avond voor de Fransche radio-zenders zijn te voren aangekondigde redevoering gehouden, waarin hij een uiteenzetting gaf van Frank- rijks houding ten aanzien van de Italiaansche eischen. Hoewel Frankrijk steeds den vrede wil, is het vastbesloten zijn rechten zoo noodig te verdedigen. Frankrijk zal geen duimbreed van zijn grondgebied afstaan. Frankrijk weigert echter geenszins voorstellen, die het gedaan zouden worden, te bespreken. Tenslotte deed Daladier een beroep tot samenwerking op alle mogendheden, die den vrede willen. Frankrijk s kracht (Zie vervola vaa. 2) Het Weer De leden van den Verdedigings- raad te Valencia gearresteerd Mussolini wenscht Franco geluk Pétain te Burgos De kwestie van den nationalen dienstplicht tijdens het bezoek van Lebrun ter sprake gebracht De Poolsch-Duitsche spanning De samenwerking met Rusland Beck's bezoek aan Londen Het vrijwilligerssysteem Weest waakzaam De Arabische winkel sluiting Commandant van Jeruzalem dreigt met een curfew SPOORWEGONGELUK IN POLEN NIEUWE HAARLEENSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen 'egel 50 ct Inoez. mededeelinaen 50 cent; idem op pag één 65 :ent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Daladier begon zijn rede met te verklaren, dat hij zich richtte tot de ï'ranschen en tot al degenen in de wereld, die een loyaal en edelmoedig hart hebben. „Er is een taal, die geen enkele vertaling behoeft om door allen begrepen te worden: de taal van het hart. Wanneer wij tegen over elkander zouden staan, gij die naar mij luistert met uw kinderen naast u, en ik met de gedachte, dat mijn zoons naast mij staan, dan zouden wij elkander begrijpen op hetzelfde oogenblik, waarop onze blikken elkander zouden ontmoeten. Wij zouden ons gelijkelijk bewust zijn van de vreeselijke moeilijkheden van thans en wij zouden de- zelde hoop op de toekomst hebben. Wij zou den woorden noch zinnen noodig hebben om te begrijpen, dat wij allen slechts denken aan de handhaving van den vrede in eer, waardigheid en vrijheid des vaderlands." „Ieder onzer zoo vervoigde Daladier vraagt zich af, of het land met bedreigd wordt, of de naburen betrouwbaar zijn. De onzekerheid verplicht de regeering voorzorgsmaatregelen te nemen. Verdragen worden onderteekend, maar zelfs voor dat zij van kracht geworden zijn, vormen zij voor sommigen reeds geen waarborg meer en voor anderen geen hinderpaal. Zij die niet optreden voelen zich de medeplichtigen van het geweld en zij die wel optreden vreezen het geweld uit te lokken. Overal vernielt een krank zinnige herbewapening iedere andere bedrijvig heid. Hoe zouden de menschen nog vrij kunnen handelen en denken? Door een gelijke fatali teit, terwijl ongerustheid nieuwe ongerustheid wekte, bewapeningen nieuwe bewapeningen de den ontstaan, is reeds vele malen oorlog ont ketend. Deze toestand maakt het mij tot een plicht u hedenavond te zeggen wat Frankrijk wil, wat zijn kracht is en wat zijn vaste besluit. Wat wil Frankrijk? Vrede van vrije menschen. Wat is de kracht van Frankrijk? Zijn moreele en materieele eenheid die eens te meer tegenover het gevaar verwezenlijkt is. Wat is het vaste besluit van Frankrijk? Zijn ideaal, zijn rechten te verdedigen. Om al deze zoo eenvoudige, zoo duidelijke za ken te doen begrijpen, polemiseert het hoofd der regeering niet. Hjj zal den luisterenden Fran- schen niets leeren, maar wellicht zal hij iets leeren aan de vreemdelingen, wanneer hij zegt, dat de eenheid van Frankrijk nooit zoo diep en zoo volledig is geweest als thans. Dit is stel lig niet wat sommige menschen herhalen, die tot taak hebben gekregen in de wereld het dwaze verzinsel te verspreiden over onmacht of abdicatie van Frankrijk: nooit is Frankrijk eendrachtiger, vastberadener, sterker geweest. Het hoopt, dat de vrede gered zal worden, want het haat den oorlog. Maar wanneer het de oorlog zou worden opgelegd, of wanneer het voor den oorlog werd gestelc als voor het eenige alternatief voor verval of oneer, dan zou het in één aandrift opstaan, om zijn vrij heid te verdedigen. Frankrijk is in staat die vrijheid te behouden. Gealarmeerd door de wanorde in Europa en de wereld, hebben de Franschen begrepen, dat ter beveiliging van hun heil een groote inspanning noodzakelijk was. Zij hebben die tot stand ge bracht, de toegenomen arbeid, 't gezonde krach tige beheer der openbare financiën, de aanvaar ding van onvermijdelijke offers hadden reeds nuttige resultaten afgeworpen. De economische toestand verbeterde, gelijk blijkt uit de cijfers der Fransche productie. De franc hield zich krachtig op de door ons vastgestelde lijn. De landsverdediging werd hecht gewaarborgd. De internationale crisis, die uitbarstte, sloeg dus niet neer op een zwak en uit het veld ge slagen Frankrijk. Integendeel, ondanks de in- Daladier ternationale crisis zet Frankrijk zijn herstel voort. De productie stijgt, de werkloosheid neemt af. De munt is een der hechtste. Dinsdag nog hebben wij in den loop van één enkelen dag ruim vier ton gouds ontvangen. Tegenover de toenemende gevaren moest Frankrijk een toeneming van zijn macht stellen. Omdat ik bezield was door een helder inzicht in deze noodzakelijkheden, heb ik volmachten ge vraagd voor een periode, tijdens dewelke de vrede in gevaar kan zijn. Waarom heb ik die volmachten gevraagd? Waarom heeft het parlement ze mij' verleend? Omdat er gehandeld en niet beraadslaagd moest worden. Omdat snel en stil bijzondere maatregelen genomen moesten worden, die noo dig waren voor de verdediging des lands. Door onze recente decreten, die een aanvulling vor men op die, welke wij in den herfst hebben uit gevaardigd, hebben wij besloten den arbeid des lands nog te vergrooten en alle particuliere be langen ondergeschikt te maken aan het be grip van het openbaar welzijn, het eenige dat op dit oogenblik de Fransche geesten moet bezielen. Wij hebben ook maatregelen van mili tairen aard genomen en de natie heeft met mannelijke vastberadenheid geantwoord op on zen oproep, zooals zij dat gedaan heeft in alle ernstige uren van haar geschiedenis. De in spanning, die wij vragen, weigert niemand ten uitvoer te leggen, omdat een ieder weet, dat Frankrijk een rechtvaardig vaderland is en dat het niet de eischen van zijn verdediging grond vest op den nood van zijn zonen. Wanneer wij lijdelijk gebleven waren, wanneer 't land werke loos gebleven was, wanneer de regeering haar verantwoordelijkheden niet op zich had geno men, dan zou de bevestiging van onze rechten weldra nog slechts ijdele rhetorica zijn, terwijl onze kracht grooter is dan zij ooit is geweest. Weet gij wel wat de Fransche kracht be- teekent? Zij bestaat uit dat geheel van prachtige le gers, welker leiders en manschappen opgeleid door een langdurige ervaring, eendrachtig door dezelfde gedachten, één enkel blok vormen, zonder dat zij iets verliezen van de individu - eele deugden. De Fransche kracht vindt haar steun in een rijk, evenwichtig land, welks vruchtbare bodem door het taaie streven van onze landbouwers beveiliging geeft tegen ar moe en hongersnood. Fransche kracht is in de geheele wereld aanwezig, in onze verste bezit tingen. De Fransche kracht is evenredig aan dat onmetelijke rijk, waarvan het Afrikaanschc-, onaantastbare blok de centrale wapenrusting vormt en waarvan ik nog kort geleden zelf de alg'eheele toewijding aan het moederland heb kunnen zien. De Fransche kracht ligt niet al leen in al deze materieele krachten, maar ook in die geestelijke en moreele waarden, welke thans even groot zijn als in welke andere eeuw van onze geschiedenis ook. Zij ligt in dat voortdurende streven naar menschelijke waardigheid in vrijheid en orde. Zij ligt in de broederschap van alle gelooven en alle denkwijzen, in de spontane eenheid van een geheel volk, dat de waarheid en de recht vaardigheid zoekt tot in zijn politieke twisten toe, maar dat geen behoefte heeft aan een ver zoening om eendrachtig te zijn, zoodra het uur van het gevaar slaat. De Fransche kracht ten slotte ligt in de vriendschappen van Frankrijk, die vastgelegd zijn in onze accoorden. En in die welke Frankrijk spontaan aansluiten bij de vrije volkeren en bij de lijdende volkeren. In de wan orde der tegenwoordige wereld worden nieuwe levensdefinities voorgesteld aan de beklemde volkeren om daarmede de oudste praktijken en de oudste lapmiddelen te verhullen. Slavernij noemt men vrijheid, onderwerping noemt men vrijwillige instemming; wanhoop noemt men levenstrots; vernieling der mensche lijke waarden noemt men vooruitgang. VOOR GRONINGEN, FRIESLAND, H DRENTE EN OVERIJSEL: nevelig tot zwaar bewolkt, geen regen van Ej betcekcnis, zwakke tot matige verander- EJ lijke wind, weinig verandering in tempe- ratuur. 1 VOOR DE OVERIGE PROVINCIES: H nevelig tot gedeeltelijk bewolkt, droog weer, zwakke tot matige wind uit Ooste- lijke richtingen, iets zachter overdag. BURGOS, 29 Maart (Havas). De rechtsche troepen zijn Woensdag middag te 1 7 uur Valencia binnen gerukt. Het omroepstation te Albacete heeft medegedeeld, dat de stad zich aan de zijde van Franco schaart. Ook Car- thagena meldt, dat de bevolking de zijde der nationalisten heeft gekozen. Verder is een uitzending opgevangen van Radio-Aücante, waarin gezegd werd, dat de stad zich aan Franco overgeeft. De republikeinsche luchtmacht te Valencia heeft zich ter beschikking van Franco gesteld. Reuter meldt verder uit Burgos, dat met uitzondering van Miaja en Casado alle leden van den republikeinschen verdedigingsraad te Valencia in hechtenis zijn genomen. Intusschen gaat de opmarsch der rechtsche troepen voort. Het Urgel-legercorps heeft Guadalajara bezet en de verbinding tot stand gebracht met de uit Tarragona komende troepen. Ket geheele gebied rond Madrid met een straal van zestig kilo meter kan thans als bezet worden beschouwd De troepen in Andalusië rukken naar Linares op zonder tegenstand te ontmoeten. Het Galicische legercorps is den opmarsch langs de kust der Middellandsche Zee begonnen Stefani meldt uit Rome, dat Mussolini aan Franco het volgende telegram heeft gezonden" Nu uw prachtige troepen na de bezetting van Madrid gekomen zijn tot het doel van de slot- overwinning, wil ik u mijn groet en dien van het geestdriftige Italiaansche volk zenden. Het Spanje van morgen, vrij, vereenigd en sterk zooals het Spaansche volk en gij, Caudillo. het wenschen, is bezig uit deze bloedige krachts inspanning geboren te worden Ik verklaar nog maals, dat ik de banden, die zich tusschen onze beide volken gevormd hebben, onverbreekbaar acht. Maarschalk Pétain heeft te Burgos een onder houd gehad met Jordana, den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Daarna is hij naar San Sebastian teruggekeerd. De nieuwe Britsche ambassadeur in Spanje, Peterson, is van Londen naar Burgos ver trokken. Met een der 23 republikeinsche vliegtuigen die Woensdagochtend te Oran i.jn aangekomen, is ook generaal Miaja gearriveerd. BRATISLAVA, 29 Maart. (Reuter) De wapenstilstand tusschen de Slowaaksche en Hongaarsche strijdkrachten duurt voort tot den terugkeer van de Slowaaksche delegatie naar Boedapest. Intusschen is de toestand in Oost-Slowakije, naar gemeld wordt, rus tig. De Slowaaksche ministerraad heeft de bestu deering der Hongaarsche eischen in Oost-Slo wakije voortgezet. Volgens inlichtingen uit offi- cieele bron zou de grens volgens Hongaarsch standpunt zoo moeten loopen, dat de Hongaren den spoorweg, die Polen met Hongarije ver bindt, zouden kunnen verdedigen. Het opge- eischte gebied is 1700 vierkante kilometer groot en wordt bewoond door 139.000 menschen, van wie 34.000 Roethenen zijn. Volgens inlichtingen van gezaghebbende zijde stelt de Slowaaksche regeering tegenover de Hongaarsche eischen de redeneering, dat de grens is vastgesteld door de grenscommissie bij de conferentie te Versailles, dat deze grens door de autonome regeering van Volosin erkend is, dat de Hongaarsche regeering op 16 Maart plechtig verklaard heeft de grenzen van Oost- Slowakije te zullen eerbiedigen, dat, indien het waar is, dat het Noorden van het geëischte ge bied door Hongaren of Roethenen bewoond wordt, Slowaken de bewoners van het Zuidelijk deel zijn, dat Duitschland garant is voor de Slo waaksche grenzen. Tot dusverre heeft Bratislava er niet de voor keur aan gegeven, zegt men, een beroep op Duitschland te doen, doch wanneer de inmen ging van derden het daartoe zou dwingen, zou het niet aarzelen. Niettemin is de Slowaaksche regeering bereid tot eenige concessies aan Hongarije, indien zij overeenkomstige vergoeding krijgt. Slowakije verlangt in hoofdzaak rectificatie van de grens ten Zuidoosten van Bratislava, Paaschvacantie op de Britsche vloot. De Engelsche Jantjes verlaten te Portsmouth hun schepen om zich met vacantie naar huis te begeven LONDEN, 29 Maart (Reuter). Chamberlain heeft bekend gemaakt, dat de regeering besloten heeft het territoriale leger, dat thans een vredes- sterkte van 1 30.000 man heeft, ter stond tot oorlogssterkte te zullen uit breiden, hetgeen een vermeerde ring met ongeveer 40.000 man mede brengt. Het aldus op oorlogssterkte ge brachte territoriale veldleger zal ver dubbeld worden en zoodoende een sterkte krijgen van 340.000 man. Chamberlain zeide verder, dat men zal in zien, dat een nog veel grootere krachtsinspan ning noodig is, om de natie de noodzakelijkheid bij te brengen, in den kortst mogelijken tijd het vereischte aantal te bereiken, en dat hij ver trouwde, dat alle leden van het Huis bereid zullen zijn, in eenigerlei vorm hun steun aan zulk een krachtsinspanning te geven. Op de vraag van het Labourlid Bellenger, of besprekingen gevoerd zijn tusschen de Britsche en Fransche ministers tijdens het bezoek van Lebrun betreffende de invoering van nationalen dienstplicht, heeft Cham berlain een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: Deze kwestie is wel besproken, maar ik kan niet openbaar maken, wat tijdens deze besprekingen geschied is. Op de vraag of hij een ontkenning kon geven van de verklaring, dat hij de verzekering had gegeven, dat de een of andere vorm van dienst plicht spoedig ingevoerd zou worden, verklaarde Chamberlain: „Het is niet juist mij te vragen om verklaringen af te leggen over wat bespro ken is in particuliere gedachtenwisselingen." Chamberlain vroeg echter den leden van het Huis geen aandacht te wijden aan volkomen ongezaghebbende verklaringen. Op de vraag van het liberale lid Mander of het niet raadzaam moet worden geacht dat Engeland toetreedt tot het Fransch-Russische pact, heeft Butler namens da regeering geant woord: „Neen." Butler voegde hieraan toe, dat het bedoelde pact een bilaterale overeenkomst vormt en geen bepalingen behelst betreffende toetreding van andere mogendheden. De conservatief Boothby vroeg daarop of de mogelijkheid werd uitgesloten van een pact tusschen Engeland en Sovjet Rusland. In ant woord hierop verwees Butler naar de algemeene verklaring van Chamberlain. Op verdere vragen betreffende de Russische voorstellen tot het houden van een internatio nale conferentie gedurende de laatste vijftien maanden, zeide Butler: Het eerste voorstel werd gedaan op 17 Maart 1938. Wat dit voorstel aangaat, verwees Butler naar de verklaring van Chamberlain van 24 Maart 1938. Het tweede voorstel werd naar voren gebracht op 18 Maart j.l. en had betrek king op besprekingen tusschen zekere staten om te overleggen over de mogelijkheid van een gemeenschappelijk optreden. In recente verkla ringen, aldus Butler, is duidelijk gemaakt, dat de Britsche regeering in actief overleg is met andere belanghebbende regeeringen en dat het verkieslijk is op dit oogenblik met het oog op de recente gebeurtenissen, om het overleg te ple gen langs de gewone diplomatieke kanalen. Chamberlain legde vervolgens zijn, inmiddels reeds gemelde, verklaring af betreffende de uitbreiding van het territoriale leger tot oor- ogssterkte. Greenwood juichte als leider der oppositie deze verklaring van Chamberlain toe, evenajs de herhaling van het voornemen der regeering om het vrijwilligerssysteem te handhaven. Op de vraag of, met het oog op de Duitsche propaganda, die beweert, dat Duitsche inwoners van Polen mishandeld worden en gezien de ge volgen daarvan op den tegenwoordigen staat van spanning tusschen de beide landen, de Britsche regeering zich tot de Poolsche regee ring wilde wenden en aanbieden om neutrale waarnemers uit te zenden, antwoordde Butler, dat een initiatief in een aangelegenheid van dezen aard bij de Poolsche regeering moet blij ven, die zich niet tot de Britsche regeering gewend heeft. Op de vraag of deze aangelegenheid met Eeck te Londen besproken zal worden, antwoordde Butler: „Ik twijfel er niet aan, dat vele zaken met hem zullen worden besproken." Ten aanzien van de handhaving van het vrij willigerssysteem en de versterking van het ter ritoriale leger, luidde de verklaring van Cham berlain woordelijk: „Het Lagerhuis zal zich herinneren, dat ik in een onlangs afgelegde verklaring heb aangekon digd, dat ieder aspect van ons nationale leven, met inbegrip van de nationale defensieprogram ma's, opnieuw zou worden bestudeerd. Tijdens deze bestudeering heeft de regeering onder meer den indruk gekregen, dat het nood zakelijk is nog meer gebruik te maken van den geest van vrijwilligen dienst, die in het geheele land aan den dag treedt. In het bijzonder kan de regeering niet toestaan, dat recruten, die zich aanmelden voor het territoriale leger, af gewezen worden, omdat de eenheden, waarvoor zij zich aanmelden, reeds boven de normale sterkte gekomen zijn. Bijgevolg heeft de regeering den toestand overwogen en is zij tot de volgende conclusies gekomen: 1. Het territoriale veldleger, dat thans op vredessterkte 130.000 man omvat, zal onmiddel lijk op oorlogssterkte worden gebracht, hetgeen een aanvulling met ongeveer 40.000 man met zich mede zal brengen. 2. Het territoriale veldleger, dat op deze wijze op oorlogssterkte zal zijn gebracht, zal verdub beld worden en derhalve gebracht worden op een sterkte van 340.000 man. Men zal begrijpen, dat voorts een veel groo tere krachtsinspanning noodig zal zijn om de natie de noodzaak duidelijk te maken, dat in zoo kort mogelijken tijd de manschappenaantallen moeten worden verkregen. Ik vertrouw, dat alle leden van het Lagerhuis in den een of anderen vorm bereid zullen zijn hun steun bij dat streven te verleenen." Greenwood vroeg Chamberlain om voor de opleiding voor diensten gebruik te maken van een zeer groot aantal oudere mannen, die mis schien niet fit genoeg meer zouden zijn voor actieven dienst, doch die in den tegenwoordigen tijd gebruikt kunnen worden. Voorts vroeg hij den premier of met het oog op de noodige uit rusting voor de geregelde troepen, die van het eerste belang is, actieve en voldoende stappen genomen zouden worden om den vergrooten ter ritorialen dienst te voorzien van de noodige uit rusting. Ten slotte zeide hij: „Terwijl wij de omstandigheden betreuren, die dit noodig heb ben gemaakt, juichen wij in de oppositie de ver klaring van Chamberlain toe als een herhaling van het voornemen der regeering om het vrij willigerssysteem te handhaven." Chamberlain antwoordde hierop: „Het ligt in het voornemen om gebruik te maken van de diensten van gepensionneerde officieren, onder officieren en soldaten voor instructie-doeleinden. Stappen zullen in goede orde genomen worden voor de uitrusting der territoriale troepen, zon der inbreuk te maken op de voorziening der uit rusting der geregelde troepen." Voortgaande zeide de premier: „De ver onderstelling van Greenwood is volkomen juist. Dit vormt het bewijs, dat wij naar de meening der regeering nog geenszins uitge put hebben, wat bereikt kan worden door den vrijwilligersdienst. Wij gelooven, dat wij de mogelijkheid kunnen aantoonen, dat het vrijwilligerssysteem aan al onze behoeften kan voldoen." In antwoord op verdere vragen zeide Cham berlain: „Een nieuwe, intensieve recruteerings- campagne voor de noodige manschappen za) noodzakelijk zijn. Het ligt voor de hand, dat de aankondiging de divisies zal verdubbelen, die De- schikbaar zijn voor overzeeschen dienst. Er zal een armband worden uitgegeven voor de terri- torialen, dien zij op hun burgerkleeding kunnen dragen om te toonen, dat zij vrij willig dienst hebben genomen." Het antwoord van den Franschen minis ter-president op de Italiaansche eischen. Chamberlain deelt mede, dat het Engel sche territoriale leger op dubbele oor logssterkte zal wqrden gebracht. De troepen van Franco zijn Woensdag Valencia binnengerukt; Carthagena en Albacete geven zich over. Reactie in Polen op het artikel van de Duitsche „Diplo". Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de acht wetsontwerpen, houdende regelen ter voorbereiding van voorzie ningen ingeval van oorlog, oorlogsgevaar, enz. Geen verbindendverklaring van de C.A.O. in het stucadoorsbedrijf. Eerste steen gelegd voor de Detmers- kazerne te Eefde. Beurs van New York: Prijshoudend slot na lusteloos verloop. De kerkelijke liturgie dezer dagen is rijk aan diepe beteekeni-s. Weest waakzaam roept ze ons als het ware telkens toe. M,Kunt ge dan niet één uur met Mirwaken?" En het wordt ons herhaaldelijk, zij het dan niet in deze woorden, voorgehouden: „Waakt en bidt opdat gij niet valt in beko ring!" De Goede Week nadert en de lusteloosheid der leerlingen spreekt tot ons. Och „de geest was wel gewil lig maar het lichaam Zwak." De mensch is zoo energieloos wanneer het nota bene de hoogste belangen, de eeuwige zaken betreft. In de komende lijdensweek wordt heel onze geest ingesteld op het waakzaam-zijn met Christus! Her haaldelijk voert het evangelieverhaal ons naar den avond en den nacht. We worden in de kerkelijke liturgie uitge- noodigd tot de nachtwake. Het is Gods Zoon Zelf, Die ons ver maant toch met Hem te waken. Wij weten dag noch uur, wij weten slechts dit eene: we moeten waakzaam zijn dat de vijand ons niet overrompelt. Waakzaam met Christus! Dan kan niets onverwacht zijn! Immers voor Hem golden de profe tische woorden: „Ik leg mijn leven af om het weder aan te nemen, macht heb Ik om het af te leggen en macht heb Ik om het weder aan te nemen." (Jo 10, 17—12). JERUZALEM. 29 Maart. (Reuter) De mili taire commandant van Jeruzalem heeft een waarschuwing uitgegeven, dat, tenzij de Arabi sche winkels morgen weer geopend worden, een curfew van 36 uur zal worden afgekondigd voor de oude stad en de winkels in de nieuwe stad gesloten zullen moeten zijn tot Zaterdag. Gelijkluidende waarschuwingen zijn door de militaire bevelhebbers in andere districten ge geven. Een aantal militante Arabieren is in de afge- loopen 24 uur gearresteerd na uitgebreide mili taire operaties over een breed gebied. Onder de gearresteerden bevinden zich leden van ge rechtshoven der rebellen. Ook is een beruchte rebellenleider, Fakhri Hamad genaamd, nabij Jeruzalem gevangen ge nomen. WARSCHAU, 29 Maart. (PA.T.) Te Rember- ton bij Warschau is een goederentrein op een passagierstrein ingereden, die op het station stond. Zeven wagons ontspoorden. Tengevolge van het breken van een electrischen kabel der hoogspanningsleiding ontstond in een der wa gons brand. Zeven passagiers werden gewond, van wie een ernstig. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 758.2 Vbrige stand 757.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1