de DOODE van Brazilië DONDERDAG 30 MAART 1939 Hoofdredacteuren te Nice bijeen Wereldvrede en bestrijding van persleugens TIEN JAAR NEDERLANDSCHE JEUGDHERBERGEN Meer dan een millioen overnachtingen NED. CONGRES LICHAME LIJKE OPVOEDING Opening 13 April STEUN AAN MARKT- TUINDERS Ten hoogste f 150.000 beschik baar gesteld HISTORISCHE OPTOCHT 1938 Herinneringsbijeenkomsten der deelnemers AUTOBOTSING DOOR ONVOORZICHTIGHEID Vluchteling uit Weenen ernstig gewond OM HET BEHOUD VAN WERK GELEGENHEID ONZE EENDRACHT KRACHT 's LANDS C.A.O. in stucadoors- bedrïjf Verzoek om verbindendverklaring afgewezen EERSTESTEENLEGGING TE EEFDE Voor den bouw der Detmers- kazerne INVOER VAN MALTA AARDAPPELEN Prijsverschil vastgesteld TERTIAIRE WEGEN IN NOORD-BRABANT Oproep van den Commissaris der Koningin MILLIOENEN EIEREN UITGEVOERD Zeshonderd wagons in één week verladen NAT. PADVINDERSRAAD Prins Bernhard presideerde de vergadering UITBREIDINGSPLAN BIJ GROESBEEK Ingestelde beroepen ongegrond verklaard ZUID-AFRIKA Als bestemmingsland voor den Nederlandschen emigrant BOERDERIJ AFGEBRAND Vee in de vlammen omgekomen INSPECTIEREIS MINISTER VAN DIJK Kazernebouw in oogenschouw genomen DUIZENDSTE CHAUFFEUR GEKEURD In het psychotechnisch labora torium der P.T.T. DE SCHOOLSTAKING TE ENSCHEDE Leerlingen handhaven hun zienswijze DE TARIEFWET Rotterdamsche K. v. K. tegen wijziging RAAD VAN STATE HET SPORTVERKEER MET DUITSCHLAND Vragen van Kamerlid Wijnkoop aan regeering AMSTERDAMSCHE BANK Dividendvoorstel 5 (v. j. 6) pCt. SURVEILLEEREND AGENT AANGEREDEN Limburgsche dakpannen-industrie Wetsontwerp inzake beheer van de Beilervaart UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Rijkswerf Rijksaccountantsdienst Georganiseerd overleg _4 door A. HRUSCHKA Van 21—23 Maart had naar K.W.P. bericht te Nice de const'tueerende vergadering plaats Van een Internationale Vereeniging van Hoofd redacteuren van Dagbladen en Persagentschap- Pen. Aanwezig waren vertegenwoordigers van 36 verschillende landen en medewerkers aan 250 dagbladen van de meest uiteenloopende richting. Er werd een studiecommissie samengesteld, die alle gegevens verzamelt om te komen tot een controle-apparaat ten dienste van de bestrijding der persleugens. Ook werden de verantwoordelijke hoofdredac teuren opgeroepen „om in deze beslissende ure voor den wereldvrede al hun krachten te geven, opdat dit werk des vredes en der waarheid moge gelukken." Verder hield Mgr. Rémond, Bisschop van Nice, éen geestdriftige rede over zijn voorbereidingen Van het Internationaal Eucharistisch Congres, dat in 1940 te Nice zal plaats vinden en riep alle aanwezigen het meerendeel representanten van neutrale dagbladen en periodieken op, om „in eenheid van geest dit grootsche feest Van Eerherstel aan Christus, den Koning aller Volkeren en aller rassen, te doen welslagen." Als Nederlandsch vertegenwoordiger, mede na mens de R. K. Journalistenvereeniging, nam aan de besprekingen deel Dr. Hein Hoeben, hoofd redacteur van de K.W.P. te Breda. Op 5 April a.s. herdenkt de Nederlandsche Jeugdherbergcentrale haar tweede lustrum. In dien korten tijd wist zij haai bestaansrecht te Veroveren en een instituut te scheppen van na tionale beteekenis. In den zomer van 1929 werden reeds twaalf jeugdherbergen in gebruik genomen, die in het eerste jaar 8575 overnachtingen boekten. In 1934, toen het aantal jeugdherbergen reeds aan zienlijk was toegenomen, steeg het aantai over nachtingen met een reuzensprong tot 168.790 De groei zette door en op het oogenblik heeft men de beschikking over niet minder dan 65 jeugdherbergen met een totaal aantal overnach tingen, sinds de oprichting, van ruim één millioen 1 Belangrijk is de taak, die de jeugdherbergen in internationaal opzicht vervullen, omdat ze leiden tot een zoozeer gewenschte uitwisseling .van de jeugd van vele landen. In 1938 kwamen er niet minder dan 16.000 buitenlanders op be zoek, of 8V2 pCt. van het totaal aantal trekkers van dat jaar. Voor haar arbeid op internationaal gebied de N. J. H. C., gaf den stoot tot de oprichting van de internationale arbeidsgemeenschap van jeugdherbergen had zu het vorig jaar den Van de Wateler-vredesprijs in ontvangst te Kernen. Wat het trekken van de Nederlandsche jeugd in het buitenland betreft, ook dit laat weinig te v.'enschen over, al is de toestand buiten de grenzen niet steeds zoo, dat overal een tehuis Wordt gevonden, zooals men dat in eigen land gewend is. Door internationale samenwerking zyn, waar noodig, verschillende verbeteringen tot stand gekomen. De samenwerking met de scholen is zeer Kauw. Hoe langer hoe meer wint de idee ve'd, de jeugdherbergen te gebruiken als schoolbui- tenhuizen, waar de leerlingen een aantal dager» kunnen vertoeven en met eigen oogen het landschap, flora en fauna kunnen aanschou wen, iets waarbij de beste aardrijkskundeles het moet afleggen. Op dit gebied bestaan nog groote mogelijkheden, die in de naaste toekomst zooveel doenlijk zullen worden benut. Het tienjarig bestaan der N. J. H. C. zal op 1 April a.s. te Amsterdam worden herdacht met een feestelijke bijeenkomst in de groote zaal Van het A. M. V. J.-gcbouw, waar o.a. het woord zal worden gevoerd door hen Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Biruïne. Op Paaschmaandag 10 April volgt in een aantal jeugdherbergen de viering in engeren kring. De belangstelling voor het eerste Nederland sche Congres voor Lichamelijke Opvoeding is boven verwachting groot. Het aantal deelne mers is reeds ver de 400 gepasseerd en nog dagelijks komen de aanmeldingen binnen. Het congres zal geopend worden op 13 April te 10 uur in het Koloniaal Instituut, waar het bestuur vele autoriteiten zal ontvangen. Na een openingsrede door prof. van Poelje zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. Slotemaker deBruïne, het congres met eenige woorden voor geopend verklaren. Na deze openingszitting wordt het congres officieel door het gemeentebestuur van Amster dam ontvangen. De kennismakingsavond zal worden opge luisterd door film en muziek en wordt, even als de gewone zittingen, in het Muzieklyceum, Albert Hahn-plantsoen, gehouden. Even groot ten slotte is de animo voor de Haagsche zitting op 15 April in de Dalton H.B.S. aan den Aronskelkweg. Een aantal auto riteiten uit de onderwijswereld zal ook hier de zitting bijwonen, terwijl ook voorname mili taire hoogwaardigheidsbekleeders van hun be langstelling blijk zullen geven. Het congres zal 's middags worden gesloten met een thee, den congrescomité's en congres sisten aangeboden door de regeering in de rid derzaal op het Binnenhof. De minister van Economische Zaken heeft besloten, uit het Landbouw-crisisfPnds aan hen die bij de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale als markttuinder of als teler-klein handelaar zijn aangesloten, steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste 150.000 en wel in den vorm van een toeslag per hoeveel heid geveilde producten. f Nadat Dinsdagavond de herinneringsbijeen komst van de deelnemers aan den Hlstorischen Optocht, welke drie avonden zal duren, officieel werd geopend, zullen de groepen 5 tot en met 9 uit het historische gedeelte en verder de groe pen uit Noord-Holland, t.w. „de Zaansche Mo len", Marken, Volendam, West-Friesland, Alk maar (kaasdragers), Wieringermeer en Huizen als vertegenwoordigers van de provinciale ge westen aanwezig zijn op Donderdag 30 Maart a.s. 's avonds in Bellevue te Amsterdam. Op Vrijdag 31 Maart zijn verder aanwezig de groepen 10 tot en met 15 uit het historische gedeelte en vanuit de provincie de Beemster, Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht (Spakenburg), Noord-Brabant, Limburg, Groningen, Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland. De openingsrede op Donderdag a.s. zal worden uitgesproken door mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier en op Vrijdag door den heer J. R. Nestelroy. Belangstellenden kunnen voor ieder van deze avonden een zeer beperkt aantal introduetie- kaartên afhalen aan het secretariaat Heeren gracht 466, tel. 40366. Woensdagochtend omstreeks elf uur is op den Rijswijkscheweg op den hoek van de Broekslootkade te 's-Gravenhage een aanrijding geweest tusschen een personenauto, bestuurd door den 40-jarigen B. P. uit Amsterdam en een vrachtauto met oplegger, bestuurd door den 30-jarigen H. M., eveneens uit Amsterdam. In den personenauto was gezeten het echtpaar S„ dat, voortvluchtig uit Weenen, op weg was naar Australië. Woensdagmiddag zou hun boot uit Rotter dam vertrekken. De 56-jarige heer S. S. brak beide knieën en kreeg een hersenschudding Hij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Zijn echtgenoote kwam met den schrik vrij. Het ongeval werd veroorzaakt door on voorzichtig rijden van den vrachtautobestuur der. De personenauto werd vrijwel geheel ver nield. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot bekrachtiging van het Koninklijk Besluit van 21 Februari 1939 tot regeling van den invoer van linnen en/of katoenen knoopen. Aan de memorie van toelichting wordt o.m. ontleend: Een onbeperkte invoermogelijkheid van lin nen en/of katoenen knoopen zou momenteel de Nederlandsche industrie van dit artikel, welke in het afgeloopen jaar van de contingenteering ecnigen steun ontvangen heeft, wederom ernstige nadeelen berokkenen. In de eerste plaats zou hierdoor de werkgelegenheid, welke thans een bevredigend verloop heeft, ongunstig worden beïnvloed. De minister van Economische Zaken heeft dan ook gemeend, dat deze contingentee ring vooralsnog- niet kon worden gemist. Als basistijdvak werden ongewijzigd vastge steld de jaren 1935, 1936 en 1937. Het percen tage werd verlaagd van 40 tot 30 naar het aan tal grossen. De R.K. Staatsparty heeft een nieuw verkie zingsmanifest uitgegeven, waarin er op gewe zen wordt, wat de eenheid der party heeft we ten te bereiken. De minister van Sociale Zaken heeft afwy- zend beschikt op het verzoek van den bcdrijfs- raad voor het stucadoorsbedrijf tot verbindend verklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst, afgesloten tusschen den Ned. Stucadoorspatroonsbond en den Ned. R.K. bond van Studadoorspatroons „St. Antonius" eenerzijds en den Alg, Ned. Stucadoorsbond, den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en den Ned. Chr, Bouwarbeidersbond anderzijds. Naar aanleiding van de ingediende bezwaren, welke betreffende de artikelen 13, 14 en 15 der collectieve arbeidsovereenkomst, waarin eischen zyn gesteld ten aanzien van de toelating en op leiding van leerlingen, heeft de minister over wogen, dat bedoelde leerlingenregeling van groot nut is te achten en de daartegen aangevoerde bezwaren niet gegrond kunnen worden geoor deeld. Verder is overwogen, dat de in de collectieve arbeidsovereenkomst vastgestelde uurloonen voor vrijwel alle gemeenten des rijks niet onbelang rijk uitgaan boven die van arbeiders in andere bedrijven, die gelykwaardigen arbeid verrichten, met name van arbeiders in het bouwbedrijf en het schildersbedrijf en dat dit toonverschil nog versterkt wordt doordat in het stucadoorsbedriji veel in tarief pleegt te worden gewerkt. Deze overschrijding van het normale loonpeil kan naar het oordeel van den minister niet ge motiveerd worden geacht, met het oog waarop bezwaar bestaat, de bedoelde uurloonen en de daarop gebaseerde tarieven algemeen verbin dend te verklaren. Ook heeft de minister overwogen, dat de re geling in zake de verstrekking van vacantie- bons, neergelegd in artikel 6 der collectieve ar beidsovereenkomst, niet voldoet aan het be haalde bij artikel 1637 s van het Burgerlijk Wet boek en derhalve niet voor verbindendverkla ring in aanmerking komt. Ten slotte is overwogen, dat tegen verbin dendverklaring van de overige daartoe voorge dragen bepalingen der collectieve arbeidsover eenkomst, geen, althans geen overwegend bezwaar bestaat, doch dat die verbindendverklaring, in verband met het tydstip, waarop de onderha vige collectieve arbeidsovereenkomst afloopt, geen effect zou sorteeren. Generaal-majoor W. F. Sillevis heeft Woens dag den eersten steen gelegd voor de Detmers- kazerne te Eefde, gemeente Gorssel. By deze plechtigheid waren o.m. aanwezig de burgemeester, wethouders en gemeentesecre taris van Gorssel, de burgemeester en gemeente secretaris van Zutfen, tal van militaire autori teiten en de officieren, onderofficieren en man schappen van het tweede bataljon achttiende regiment infanterie, dat théèns in de Isendoorn- kazerne te Zutfen verbluf houdt. Na een inspectie van de troepen richtte de bataljonscommandant, majoor Schrek, het woord tot de aanwezigen, waarbij spr. generaal- majoor Sillevis verzocht de plechtigheid te willen verrichten. Deze metselde daarop een gedenksteen en een oorkonde in, waarby het muziekcorps van het vyfde regiment infanterie uit Amersfoort, onder leiding van kapelmeester Van der Glas, plechtige muziek ten gehoore bracht. Nog voerden de burgemeesters van Gorssel en Zutfen de heeren L. R. Wontholt en mr. J. Dijckmeester het woord, waarna majoor Schrek een afscheidswoord sprak. Hierby overhandigde spr. generaal-majoor Sillevis als geschenk den troffel, waarmede de steenlegging was geschied. Een défilé der troepen besloot de plechtig heid. Naar wy van bevoegde zijde vernemen, beeft de minister van Economische Zaken het invoer- prijsverschil voor aardappelen vastgesteld op f 3 per 100 K.G. netto voor het tydvak 1 April— 10 Juni 1939 en op f 5 per 100 K.G. netto voor het tijdvak 11 Juni31 Juli 1939. In het provinciehuis te Den Bosch is, op uit- noodiging en onder leiding van den Commis saris van de Koningin in de provincie Noord- Brabant, een byeenkomst gehouden van ver tegenwoordigers van gemeente- en waterschaps besturen, welke belang hebben bü de verbete ring van de tertiaire wegen. Vierenveertig burgemeesters en watcrschaps- bestuurders hadden aan den Oproep gehoor ge geven. De Commissaris der Koningin wekte hen op tot het zoo spoedig mogelijk aanpakken van cte noodige reconstructies en verbeteringen van de wegen, voorkomende op het tertiaire-wegen- plan. Daarmede wordt niet alleen het belang van het verkeer en van de ontwikkeling van de verschillende deelen van de provincie gediend, maar ook wordt daardoor een veel belangrijkere werkverschaffing verkregen. Tal van vragen, welke de aanwezigen stelden, gaven gelegenheid tot het verstrekken van na dere inlichtingen en gegevens omtrent de voor dit. doel beschikbare middelen. De Nederlandsche eieren-uitvoer heeft, naar het Handelsblad meedeelt, de vorige week een record gevestigd, n.l. 43Y- millioen stuks of ruim 2lA millioen kilo; de helft daarvan ging naar Duitschland. In April zullen wederom 30 millioen eieren in koelhuisverpakking naar Duitschland mogen worden geleverd, dus ongeacht de versche eieren. Men krijgt van deze in zes dagen tyds ge- exporteerde hoeveelheid een indruk, wanneer men weet, dat per wagon 100 kisten k 720 eieren worden geladen, zoodat voor deze 43J4 millioen eieren een goederentrein van ruim zeshonderd wagons noodig is! Dinsdag heeft Prins Bernhard op het na tionale hoofdkwartier der Nederlandsche pad vinders te Den Haag de vergadering van den Nationalen Padvindersraad bijgewoond en daar bij gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid als koninkiyk commissaris om de vergadering te presideeren. Behalve de leden van den Nationalen Pad vindersraad, de heeren A. Oosterlee, mr R. Höppener, A. H. van Leeuwen, dr. A. Ram- selaar, ds. W. M. A. Kalkman en C. Beets, was ook aanwezig de onlangs benoemde hoofdkwar tiercommissaris voor pers en propaganda, C. R. T. baron Krayenhoff. Bij K.B. zijn ongegrond verklaard de beroepen, ingesteld door P. J. M. van Stokkum te Rotter dam, F. C. J. A. M. baron van Lamsweerde te Berg en Dal en A- J- van Haaften te 's Graven- hage, tegen het besluit van Ged. Staten van Gelderland van 9 Februari 1937, waarbij een uit breidingsplan c.a. voor een deel van Groesbeek is goedgekeurd. Uitgegeven door de stichting „Landverhui zing Nederland" zag een keurig uitgevoerde brochure het licht over: „De Unie van Zuid- Afrika, als bestemmingsland van den Neder landschen emigrant." Zij werd samengesteld door Stichting Landverhuizing „Nederland" te 's Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg 97, en de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam, Keizersgracht 141. Op onderhoudende wijze worden tal van bij zonderheden vermeld over Zuid-Afrika, die niet alleen interessant zyn voor degenen, die zich in dat land willen vestigen, maar voor allen, die belang stellen in de toestanden in het land van Jan van Riebeeck. De brochure is op aanvraag verkrijgbaar bij bovengenoemde vereenigingen. Door nog niet bekende oorzaak is de boerderij van H. Dijk te Terwispel tot den grond toe af gebrand. De motorspuit uit Gorredyk, die spoe dig ter plaatse was, kon tegen de vlammenzee niets uitrichten. Twintig stuks vee kwamen in de vlammen om, De inboedel ging grootendeels verloren. Ver zekering dekt de schade. Weineen! Gas los laten - desnoods wal bijremmen, als u zoo'n waarschuwingsbord passeert. Want dal staat slechts op plaat sen, waar onverwacht gevaar kan dreigen. Dusweest op uw hoede De minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk, heeft zich Dinsdag, vergezeld van zyn adjudant, kapitein mr. H. J. Kruis, ook op de hoogte gesteld van den bouw van de nieuwe kazernes te Steenwijk, Wezep, Diepenveen, Eef- da, Arnhem en Ede. Bij zijn bezoek aan de beide eerste plaatsen heeft de eerstaanwezend ingenieur uit Gronin gen. in de overige gemeenten de eerstaanwe zend ingenieur uit Arnhem den minister voor gelicht. In het psychotechnisch laboratorium der P.T. T. te 's-Gravenhage is Woensdag de 1000ste keuring voor chauffeur verricht. Na afloop van de keuring werd de candidaat, een adspirant- besteller van het postkantoor te 's-Gravenhage. door mej. dr. Biegel, cheffin van 't laboratorium, in tegenwoordigheid van het voltallige perso neel toegesproken. Hem werden bloemen overhandigd en als her innering aan dezen mijlpaal in de werkzaam heid van het laboratorium een boekwerk (Brand, De Automobiel en zyn behandeling) aangeboden. Een aardige byzonderheid is, dat de adj.- commies A. C. Sneep, van 't Laboratorium, de eerste candidaat, die aan deze keuring voor chauffeur werd onderworpen, thans by de 1000e keuring als proefleider fungeerde. Omtrent het gebeurde op de hoogere textiel school te Enschede vernemen wij nader, dat de leerlingen hun zienswijze inzake de benoeming van den directeur handhaven. Zy besloten nog een adres te richten aan den minister van On- derwys, Ged. Staten en den inspecteur-gene raal van het Nyverheidsonderwys, waarin zy een toelichting geven over hun optreden en ver zoeken, alsnog maatregelen te nemen, waardoor dr. Mattaar tot directeur der school benoemd wordt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij zegt, met zeer groote bezorgd heid kennis te hebben •genomen van het inge diende wetsontwerp tot wijziging van de Tarief- wet en waarschuwt tegen den weg, welken de regeering wil inslaan. De conclusies van het adres zyn: Primair: het onderhavige wetsontwerp goed keuring te onthouden. Subsidiair a,: het wets ontwerp zoodanig te amendeeren, dat alle ver hoogingen op hier te lande niet geproduceerde artikelen daaruit verdwynen; b. door verdere amendeering recht te doen wedervaren aan op merkingen van technischen aard. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Dinsdag de vergadering van den Raad van State bygewoond. Het Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop, (comm.), heeft aan den minister van Aigemeene Zaken, voorzitter van den raad van ministers, de volgende schriftelijke vragen gesteld: Wil de minister mededeelen. wie de Bevoegde officieele instanties zyn, bedoeld in het bericht van den regeeringspersdienst over de sport-be trekkingen tusschen Nederland en Duitschland. die tot een bevredigende conclusie zouaen heb ben geleid? Wil de minister ook mededeelen. wat de met de Duitsche instanties overeengekomen voor waarden zyn, waardoor thans aan het sportver- keer met Duitschland geen belemmering meer in den weg staat? In de vergadering van den raad van commis sarissen der Amsterdamsche Bank N.V. is be sloten aan de eerlang uit te schryven aige meene vergadering van aandeelhouders voor te 6tellen over 1938 een dividend uit te keeren van vijf pCt. op de gewone aandeelen en zulks na afschrijving van 162.799.87 op onroerende goederen en verhooging van de aigemeene de- Diteuren-reserve met ƒ500.000.—, waarna 190.368.20 op nieuwe rekening zal kunnen worden overgebracht. Dinsdagavond omstreeks half tien surveil leerden agenten van politie te voet op oen nieuwen rijksweg tusschen Dordrecht en Wil lemsdorp. Om het oog te kunnen houden op het tege moetkomende autoverkeer, liepen zij geheel links van den weg. Plotseling werd één van beiden, een hoofdagent, door een hem achter op rydenden auto, die geheel links reed, gegre pen en meegesleurd. Een eind verder bleef hij ernstig gewond liggen. Later is hy op last van den directeur van den geneeskundigen dienst uit Dordrecht, die inmiddels gewaarschuwd was, naar het gemeente-ziekenhuis aldaar over gebracht. De autobestuurder reed, na even naar het slachtoffer te hebben gekeken, door. De toestand van den gewonden hoofdagent is redelyk wel. De minister van Saciale Zaken maakt bekend, dat is ingediend een verzoek tot verbindend verklaring van de collectieve arbeidsovereen komst in de Limburgsche dakpannen-, gresbui- zen en verblendsteen-industrie en dat de ver bindendverklaring wordt gevraagd voor het ge bied der provincie Limburg. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot overbrengen van een gedeelte van de Beilervaart in beheer en onderhoud by de gemeente Beilen en het nemen van een leidings kanaal met duiker te Beilen in beheer en on derhoud by het Ryk. Benoemd is tot officier in de orde van Oranje- Nassau mr. dr. J. C. Witteveen, administrateur bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage. Met ingang van 1 April 1939 is op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. dr. J. C. Witte veen. Toegekend is de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan A. J. Hofman, hoofdbaas by de N. V. Steenkolen Handelsvereeniging te Rotterdam Met ingang van 1 April 1939 by de Rykswerf benoemd tot commies de adjunct-commies A. W. Kwak. De accountant by den Rijksaccountpnt'dienst D. van der Sluys is verplaatst van het bureau van den Ryksaccountantsdienst te Tilburg naar het le bureau van dien dienst te Rotterdam. P. K. Sjollema, directeur der registratie en domeinen te 's Gravenhage, lid van de byzon- dere commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren der directe belastingen, enz. en der registratie, enz. is tevens benoemd tot on der-voorzitter van die commissie en A. B. J. Prakken, hoofdinspecteur der invoerrechten en accynzen te Amsterdam, plaatsvervangend lid van die commissie, is benoemd tot lid van die commissie. (Nadruk verboden) 30 Hempel wipte op de vensterbank, terwyl de Indiaansche snel en onhoorbaar de ladder af klom. Toen Hempel op zyn beurt beneden was, droeg zij de ladder terug naar het afdak, waar zy thuis hoorde. Vervolgens stopen beiden naar den achterkant Van het huis, waar Poesje een naar de maïsvel den leidend voetpad insloeg, dat door dicht kreu pelhout was bezoomd. Bijna op dezelfde plaats waar Rosario een Paar dagen tevoren op Nelly had getoerd, ston den de twee muildieren gereed. Zwijgend wipte de Indiaansche in het zadel én reed vooruit. In den beginne ging het in de- Zelfde richting als twee dagen tevoren by de éxpeditie naar de Mangrovevallei. Doch al spoedig sloeg Poesje rechts af, én toen ging 't steil omhoog door een rot sig dal, aan het eind waarvan 't oerwoud zich als een zwarte muur aflijnde. Daar steeg Poesje af, koppelde de muildieren en zei: Nu moet u my de hand geven, meneer, an ders komen we niet vooruit. Maar Poesje kent den weg. Zij dook schier onder in een warreling van bamboes, struiken en slingerplanten, die afhin gen van de boomen. Hempel kon niet begrypen, hoe men in de Egyptische duisternis en temidden van een alles overweldigenden plantengroei zich een weg zou kunnen banen. Maar reeds na verloop van eenige minuten voelde hy, dat zij een gebaand, smal voetpad volgden en werkelyk kwamen zy nog al snel vooruit, 't Was blijkbaar een pad, dat Poesje zelf had gebaand en waarvan zij dikwijls gebruik had gemaakt, om heimeiyic op de farm levensmidde len te gaan halen. Hempel begreep nu, dat Poesje dc hoender diefstallen op haar kerfstok had. Herhaaldelijk trachtte hij met Poesje een ge sprek aan te knoopen om althans een of ander voornaam punt te weten te komen, maar Poesje wilde niets loslaten en antwoordde telkens: Van juffrouw Nelly zult u alles hooren. XXIII De morgenzon wierp haar eerste stralen op de plantages der farm, toen Silas Hempel weer aan het maïsveld kwam, waar hy des nachts met de Indiaansche vrouw zyn rit was begon nen. Hij keek zeer ernstig, maar nu en dan trilde een grimmig lachje over zijn gezicht, terwyi hij 't muildier zadel en toom afnam. Beide voorwer pen verborg hy in 't midden van het maïsveld en met een forschen slag joeg hij 't muildier naar een weidegrond niet ver van daar; waar het onmiddellijk begon te grazen. Op de farm kon men gelooven, dat het uit den stal was ont snapt en nu volop van zijn vryheid profiteerde. Vervolgens slenterde Hempel naar de farm. De eerste mensch, dien hij tegenkwam, was Go mez, die juist het huis verliet. Hij schreed onmiddellijk op Hempel toe en drukte vriendelyk zijn verwondering er over uit, dat meneer Drost reeds zoo vroeg op was en een wandeling maakte. Naar ik hoop, toch geen teeken, meneer Drost, dat u slecht hebt geslapen of dat een of ander gedruisch u te vroeg heeft gestoord? Ik heb wel is waar strenge orders gegeven, maar u weet, hoe 't gaat bij zoo'n groot personeel Wees gerust, meneer Gomez, ik heb goed geslapen en niemand heeft mijn rust gestoord. Maar ik houd van een morgenwandeling en zoo ben ik een half uur geleden 'n kykje gaan ne men in het park achter het huis. Ik had nog geen tijd gevonden om het te bezichtigen. Dit alles zei Hempel met het onnoozelste ge zicht ter wereld, maar hij hield Gomez scherp in het oog en bemerkte heel goed, dat de man ongerust was. Zou hy ook iets van Poesje's nachtelijk bezoek en van mijn weggaan bespeurd hebben? vroeg Silas zich af. Hij bleef daarom nog een poosje met Gomez praten, maar dat bracht hem niet verder. Hij constateerde echter, dat Gomez, die anders een zoo opgeruimd gezicht toonde, zich nu vruchte loos inspande, om zyn ongerustheid, die zelfs op angst geleek, te verbergen. Hempel vroeg eindelijk, of kolonel Lindweg reeds op was. Gomez wist het niet. De kolonel had nog niet om zijn ontbijt gebeld, en met 't oog op zyn bevel van daags tevoren, had men 't niet gewaagd, het ongevraagd boven te bren gen. Ik zal eens gaan zien en u dan laten weten, wat ervan is, meneer Gomez, sprak de detec tive. Ik zal ook maar onmiddellyk by hem op zyn kamer ontbyten, want de morgenwandeling heeft mij honger bezorgd. In weerwil van den honger duurde het nog lang vóórdat Hempel een bediende riep en hem verzocht, het ontbijt boven te brengen. De neger vertelde in de keuken dat de kolonel ernstig ziek moest zijn, want terwyl hy 't ont- byt gereed zette, bleef de oude heer dof myme- rend en zonder een woord te spreken in een hoek van de canapé zitten. En hij was zoo bleek, dat men er bang van zou worden. Een half uur later ging de detective Gomez opzoeken, die schijnbaar doelloos tusschen de arbeiderswoningen drentelde, en vroeg hem of hij een rypaard kon krygen. De kolonel voelde zich, zei hy, nog méér ongesteld dan de vorigen dag en wilde zyn kamer niet verlaten. Daarom wilde hy Hempel van het mooie weer ge bruik maken om een bezoek te brengen aan de mijn, die hy nog niet gezien had en die hem sterk interesseerde. Terwyl Hempel dit zei, bemerkte hy zeer goed, dat Gomez' somber gelaat plotseling ophelderde, alsof het verzoek van meneer Drost een groote verlichting voor hem was. Een goed idee van u, meneer Drost, ant woordde hij snel en byzonder vriendelijk, hier op de farm zoudt u zich toch maar vervelen. Het paard zal onmiddellyk gereed zijn. Mag ik ook een gids te uwer beschikking stellen? Die zal u goed te pas komen. Maar Hempel dankte voor dat aanbod. De weg tusschen de farm en de mijn werd zeker zoo dikwijls gebruikt dat hy hem niet kon missen en hy maakte het uitstapje liever alleen. Een kwartier later reed hy weg. Langzaam, totdat hy er zeker van was, dat men hem van de farm uit niet meer kon nakijken; maar bij de eerste kromming van den weg bracht hij zijn paard in snellen draf. In verband met hetgeen hy den kblonel te voren had meegedeeld, vond hy 't noodig met Holderbcrg de zaken te gaan bespreken. Te meer omdat de sub-delgado tot dan toe niets van zich had laten hooren, zoodat er op de hulp van dien yverigen ambtenaar waarschynlyk niet te rekenen viel. Van kolonel Lindweg had Hempel het vol gende vernomen: Hij Lindweg had dien nacht zeer onrus tig geslapen. Tegen den morgen lag hij volko men wakker. Het moest toen omtrent 4 uur zyn geweestDaar hij niet wist, wat zoo vroeg te beginnen, bleef hij te bed liggen en dacht nog eens grondig na over hetgeen de detective hem aangaande de zaak tusschen Nelly en Rosario had verteldIn 't huis scheen iedereen nog te slapen, want 't was er zeer stil...» Maar plotseling hoorde hy aan den achterkant van t huis een zacht gefluit en tegelijkertijd eenig ge druisch, als roerde iemand aan de houten luiken, die beneden des nachts de vensters afsloten. Hy wist, dat Gomez tijdens de afwezigheid van den eigenaar in de huizinge sliep, en wel in een van de kamers, die op den tuin uitkwamen en juist van die plaats scheen het geluid, dat hij opving, te komen. De logeerkamers, die men ter beschikking van den kolonel, Nelly en Hempel had gesteld, lagen aan den rechterkant van de huizinge en haar vensters boden uitzicht op de werkpleinen en de arbeiderskolonie. De kolonel kon dus niet zien, wat er aan den achterkant van het huis omging. Aanvankelijk lette hij er ook niet veel op, want hij dacht, dat de een of andere arbeider bevel had gekregen, Gomez te gen dien tyd te komen wekken. Eerst toen hij een vensterluik hoorde openen en tegelykertijd een gesmoorden kreet van verbazing of ontstel tenis opving, begon hij scherper te luisteren. Er werd snel en driftig gesproken, maar hy kon slechts nu en dan een woord verstaan; zijn ken nis van de Portugeesche taal was misschien vol doende voor lichte conversatie, maar liet hem byna geheel in den steek, wanneer het zakelyke aangelegenheden betrof. Herhaaldeiyk ving hij 't woord „onmogelijk" op, en één keer den zin: „Wat zou ik anders kunnen doen?" Op welke vraag werd geantwoord met een weifelend: „Nu, kom dan Toen hoorde de kolonel stappen in de richting van den hoek van t huis. Men liep zeer voor zichtig, biykbaax om zoo weinig mogelyk ge druisch te maken..»» (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3