rAt4t jecovitol7 Het groen verdwijnt uit de binnenstad alteïk 6# KREYMBORG Haarlem, 30 Maart WIE KIEST U?? SPRINGBOK STOUTENBEEK «i 'iniaiHM Ged. Oude Gracht krijgt nieuwe bestrating DONDERDAG 30 MAART 1939 Achterstelling van katholieken Bij benoemingen Pygmeeën Dr. Paul Julien voor de R.K. Reis- vereeniging MAURICIALAAN 2 52 7 FLAT-COMBINATIES WONINGINRICHTING BEVERWIJ Meineed afgelegd Leonidas De ,,Arnoud"-kwestie Ned. Werkgevers spreken in een motie hun oordeel uit VCQkAVLLING DUITLNPLMTÖ„TQC0LONG DOOD GEMECNTC O/EQ TE NEMEN OADUf MET «3ETXXJW. OMTPCk' NIEUWE XW3E ^ffiifESÏlöEOTEEGENDE DOUWü ILLEGOM gezondheids verzekering voor Uw kinderen! OMwm Keuring van particu liere siertuintjes Examens Moore's School of Commerce Treslong" te Hillegom Jubileum Schoonheid ver te zoeken Hoe het worden zal DIRECTEUR BEVERWIJKSCHE ARBEIDSBEURS Veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf HERWONNEN LEVENS KRACHT- R.K. Studieclub Graficus AGENDA Bioscopen 31 Maart Bioscopen ZAADHANDEL JAN ROOZEN SPRINGBOK Goeie tyding van die Kaap STAD UWS By de algemeene beschouwingen over de ge- ftieentebegrooting voor het dienstjaar 1939, is cpnieuw gebleken, dat de benoeming van méér Katholieken in Haarlemschen gemeentedienst nog steeds een précaire kwestie vormt. En het kan geen kwaad, dat er nu de Verkiezingen naderen weer eens op gewezen Vvordt, hoe allernoodzakelijkst het ook in dit verband is, dat de Katholieken in Haarlem hun politieke positie niet alleen handhaven maar, indien mogelijk, ook versterken. Allereerst moet ons van het hart, dat, wan neer een der katholieke raadsleden den ach terstand der katholieken bij de benoemingen ter sprake brengt, altijd weer de heeren socia listen zich geroepen gevoelen, den handschoen en tevens de strijdbijl op te nemen. Alsof zij van 't veroorzaken van dien achterstand wor den beschuldigd en alsof de bevoegde autori teiten hun hulp noodig hebben. Wij herinneren ons, hoe de leiders der S. D. A. P. de katholieken dan altijd aanvie len, in stede van een eerlijke distributieve rechtvaardigheid te betrachten. De heeren Rei- nalda; wijlen Gerritsz en nu weder Noordhoff V/aren dan niet alleen de verdedigers van het college van B. en W. (eventueel van den Raad), maar zij gingen verder en luchtten hun hart over z.g. tekort-komlngen der katholieken elders. Wij bepalen ons nu tot de laatste algemeene beschouwingen en nemen hierbij het officieele verslag van het gesprokene als leidraad. Vol gens dit verslag vroeg de heer Noordhoff: „Achten de roomsch katholieken dit een ge zonden toestand, vooral nu er een andere bur gemeester gekomen is, die niet is een represen tant van een der rechtsche groepen?" en hij antwoordde er zelf op. „Naar sprekers inzicht zou een College samengesteld uit 2 roomsch katholieken en 2 S. D. A. P.-ers plus den Bur gemeester, een betere weerspiegeling zijn van den wil van de kiezers, dan die welke tot nog toe bestaan heeft." Het schijnt dus nog niet zoo onbillijk, noch ook zoo kinderachtig, te verlangen, dat in het openbare leven dus ook in het bezetten van openbare functies de wil der kiezers weer spiegeld worde. Intusschen was de uitnoodiging aan ons adres om samen met de S. D. A. P. de wethou derszetels te gaan bezetten wel heel lief, en zij zou van goede vriendschap getuigen, indien hetzelfde raadslid niet gemeend had den Ka tholieken bij dezelfde algemeene beschouwingen weer eens een trap te moeten geven. De heer Castricum had voor de zóóveelste maal den achterstand der Katholieken bij be noemingen gebrandmerkt, en hoe reageerde de heer Noordhoff daarop? Wat de aanstelling van roomsche ambtenaren betreft, verklaart spreker in het geheel geen behoefte te hebben om iets toe te doen aan het betoog, verleden' jaar van de zijde van Burge meester en Wethouders èn schriftelijk èn mon deling geleverd. Wel echter wil hij zich de vrijheid permitteeren, om thans even met den heer Castricum, in gedachte namelijk, op reis te gaan naar Venlo, 's-Hertogenbosch, Eindho ven, Tilburg en Maastricht. De heer Noordhoff verklaart, dat in Venlo nooit anders dan roomsche ambtenaren wor den aangesteld. In 's-Hertogenbosch gaat het plaatselijk chauvinisme zelfs zoo ver, dat als daar iemand uit Vught No. 1 op de voordracht staat en een Bosschenaar op No. 2, de laatste wordt benoemd. In Tilburg is het net zoo. In alle openbare scholen worden daar zonder uit zondering roomsch katholieke onderwijzers aan gesteld. Een ander komt eenvoudig niet aan bod en toen eenmaal, op grond van sterkspre- kende capaciteiten een adjunct-directeur werd benoemd bij Publieke Werken, die niet katho liek was, verschenen er reusachtige artikelen in de plaatselijke bladen, waarin de vraag werd gesteld, waarom niet een katholiek tot adjunct directeur was benoemd en werd de roomsch ka tholieke raadsfractie, die het gewaagd had daaraan mede te werken, in gebreke gesteld. In Eindhoven is het van hetzelfde laken een pak. Daar is de zaak begonnen. De Meyerijsche Courant heeft spreker moet parlementair' blijven en zegt daarom deze actie in gang gezet en toen haar eindelijk gevraagd werd om nu eens de samenstelling te publiceeren van het Eindhovensche corps gemeente-ambtenaren, is dat geval niet meer in de kolommen van dat bewuste blad behandeld. Men durfde zelfs die publicatie niet aan." Had de heer Noordhoff zich ten opzichte van de benoemingen gehouden aan de vroegere ver dediging van het college van B. en W., wij zou den er vrede mede kunnen hebben, ofschoon hij er ook het zwijgen toe had kunnen doen; hij meende de Katholieken echter te moeten aan vallen met „beweringen" omtrent hetgeen ge schied zou zijn. Een paar voorbeelden mogen aantoonen, dat hij bovendien verkeerd was in gelicht. De actie om den achterstand der katholieken bij benoemingen aan te toonen ging niet uit van de „Meyerijsche Courant", doch van het dagblad „De Tijd". Er is zelfs een brochure aan gewijd met uitsluitend uit „De Tijd" over genomen artikelen over' deze materie. Het zoogenaamde chauvinisme in Den Bosch heeft met het katholicisme niets, maar dan ook niets te maken. Het is ons intusschen bekend, dat er aldaar wel degelijk ambtenaren zijn, die van elders gerecruteerd werden enniet ka tholiek; jarenlang is er bijvoorbeeld een pro- testantsch inspecteur van politie een gezien ambtenaar geweest. Nu is er weer minstens één die komt van buiten Den Bosch. In Eind hoven is de hoofdinspecteur van politie, de heer Ten Haaf, niet-katholiek. Tilburg zou een ruzietje gehad hebben over een niet katholieken adjunct-directeur van Pu blieke Werken. Wel typisch, dat die man dan inderdaad toch benoemd werd! Sinds 1920 is de heer Heunder daar Directeur van Publieke Werken; deze ambtenaar was voorheen onder directeur van Openbare Werken te Haarlem (onnoodig op te meken, dat hij dus niet katho liek is!) en voelt zich in Tilburg best thuis, ondanks zijn roomsche omgeving. Doch al wa ren er in die gemeenten heelemaal geen an dersdenkende ambtenaren, dan zou men zulks toch niet aan Haarlems Katholieken kunnen verwijten en dan zijn de verhoudingen daar ginds toch nog wel even anders! Of in een ge meente 60 of 90 procent menschen van een zelfde partij wonen, zal toch ook volgens den heer Noordhoff wel van invloed zijn by de be noemingen. Of vordert hij, dat men in het Zui den den katholieken ook minder kansen biedt? In Eindhoven is er maar één niet-katholieke inspecteur van politie op de vier inspecteurs: in Haarlem is er maar één katholiekop de zestien. De Katholieken vragen geen bevoorrechting bij benoemingen, doch zij meenen recht te heb ben op een zoo rechtvaardig mogelijke gelijk stelling, waarby het vanzelfsprekend wordt ge acht, dat de bekwaamheid en geschiktheid do- mineeren. Niet echter zóó, dat bekwaamheid en geschiktheid voorwendsels mogen zijn om de katholieken te weren; wanneer er een merk bare achterstand is ontstaan, moet men den katholieken sollicitanten een behoorlijke kans geven. Zij, die benoemen, vergeten toch vooral niet, dat de Grondwet iederen Nederlander gelijke rechten toekent en dat ook de katholieken hun wettelijke verplichtingen nakomen. Zoo lang er in Haarlem een merkbare achterstand blijft, zullen de Katholieken zich verplicht gevoelen, tegen dien toestand te protesteeren. MODELHUIZEN In de groote zaal van „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat hield Dr. Paul Julien gister avond een lezing voor de leden der afdeeling Haarlem van de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken, over de pygmeeën in Centraal Afri ka. Voor deze lezing bestond een ongewoon groote belangstelling. Dr. Paul Julien maakte indertijd een reis door Afrika voor een bloed onderzoek van de Pygmeeënvolken. Pygmeeën zijn altijd voorgesteld, aldus spr., als menschen, die enkel goede eigenschappen bezaten. Dit is een zeer onjuiste voorstelling, hoewel de balans van hun eigenschappen wei naar het goede doorslaat. Pas op het eind van Maart 1870 zijn de pyg meeën ontdektdoor Dr. Schweinfurt, alhoe wel de oude Egyptenaren plm. 2300 voor Chris tus reeds van hen spraken. Tot aan Schwein furt geloofde niemand echter werkelijk aan hun bestaan. De pygmeeën zijn zwervers, die onder negers leven; voornamelijk bewonen zij de streek bij het Victoria- en het Albertmeer en bij de Bam- buti- en Iturierivier. Het zijn uitsluitend boschbewoners, die van jacht leven. Aan de hand van lichtbeelden besprak Dr. Julien vervolgens het leven, de gewoonten, de levenswijze, de gebruiken, en de eigenaardig heden van de dwergvolken. Pygmeeën leven met 20 tot 30 personen sa men in een kamp, dat doorgaans in het bosch opgeslagen is. Pygmee-mannen leven doorgaans maar met één vrouw, hoewel het zeer dikwijls voorkomt dat een man meerdere vrouwen heeft. De man moet de vrouw van zijn keuze koopen met wapens, levensmiddelen, jachtbenoodigd- heden en desnoods met arbeid in het kamp van de vrouw. Is de man eenmaal gehuwd, dan moet hij in het kamp van zijn schoonouders blijven, totdat deze overleden zijn. Een kinderaantal boven de vijf komt slechts zelden voor. De dwergen leven in bladerhut ten, die door de vrouwen worden gebouwd. Zy wapenen zich hoofdzakelijk met de lans. Pijl en boog hebben velen nog nooit gezien. Ziekten komen veel voor, tengevolge van de hoogst ongunstige klimaatsomstandigheden, zooals hooge vochtige warmte, moerassige bo- demgrona, enz. Frambosia, pokken en pneu monie zijn de voornaamste ziekten. De pygmeeën leven onder de negers en zijn van hen afhankelijk. Dikwijls leidt dit tot con flicten. Uitvoerig besprak Dr. Julien de verschillen tusschen neger en pygmee, wat betreft den lichaamsbouw en de ras-eigenschappen. Door het gedirig verblijf onder de negers dreigt het pygmeeënras zich op te lossen als gevolg van huwelijken tusschen negers en pyg mee-vrouwen. Dr. Julien besloot zijn interessante lezing met het uitspreken van de hoop, dat de koloniale regeeringen zouden mogen inzien, dat voor het voortbestaan der Afrikaansche dwergenrassen gezorgd dient te worden. Ter voorkoming van de oplossing zag spr. maar één middel: de pyg meeën moeten tot landbouw worden gebracht. Na de pauze draaide er een opgenomen film van Dr. Julien over diens expeditie dooi Afrika, waarbij de moeilijkheden, bij het trek ken ondervonden, zeer duidelijk bleken. Dr. Julien heeft den leden van de R.K. Reis vereeniging een onvergetelijken avond bezorgd. OVERVEEN in oud-Engelsch en modern 3 KAMERS, geheel compleet met tapijten, gordijnen, lampen, matrassen, enz., voor totaal 1444.. Vrij te bezichtigen van 2 tot 5 uur. Des Zaterdags van 2 tot 9 uur. Het artistieke gedeelte wordt -erzorgd door onzen binnen huis-architect P. J. Feij. Drie maanden gevangenisstraf met aftrek luidde de eisch tegen een jongeman uit IJmui- den-Oost, die op 2 Februari voor de Haarlem- sche rechtbank in een strafzaak tegen een Vel- sensch melkhandelaar onder eede een valsche verklaring had afgelegd. De rechtbank veroordeelde den jongen tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Leonidas geeft op Zondag 23 April des avonds 8 uur in de Gem. Concertzaal een groote gym- nastiek-uitvoering ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan, door 225 leden: dames, adspiran- ten en kleuters cn met medewerking van de heeren gymnastiekvereeniging Winfried. Het programma vermeldt o.a. kleuterlessen, hoepel oefeningen, vrije oefeningen dames, vrije oefe ningen adspiranten, poppenwasch kleuters, massale vrije oefening; en wat de heeren be treft: ringen, hoogbrug, tafelspringen. Deze uitvoering dient tevens als liefdadig heidsuitvoering, waarvan de baten komen voor een te bouwen jeugdhuis in de parochie St. Bavo te Haarlem Nrd. In de algemeene vergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers, te Amsterdam gehouden, heeft de voorzitter, de heer H. P. Gelderman C.Mzn., in zijn openingswoord, ook de „Ar- noud"-kwestie besproken. Hij wees er o.m. op, dat het bestuur van mee ning is, dat deze onderneming door het verbod, dat geheel in afwijking van vroeger gedane toe zeggingen van regeeringszijde is opgelegd, on recht is aangedaan, dat moet worden goedge maakt. Na eenige discussie werd met algemeene stem men (één onthouding) de volgende motie aan genomen: „Het Verbond van Ned. Werkgevers, enz, overwegende, dat een zijner leden t.w. de N.V Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom, in verband met een persoonlijk door den toen- maligen Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid bij geschrifte 'gegeven aanwijzing, tot een kostbare reorganisatie van haar bedrijf overge gaan zijnde, ten einde een bepaalde werkwijze als door den minister bedoeld te kunnen toe passen, moet ondervinden, dat haar deze werk wijze door het bevoegde gezag achteraf wordt onmogelijk gemaakt, hoewel door den huldigen minister van sociale zaken wordt erkend, dat hiermede het bestaan der onderneming is ge moeid. „Stelt vast, dat het ten deze gevoerde beleid het vertrouwen in beslissingen en toezeggingen van de overheid ondermijnt, de rechtszekerheid aantast en onrust in het bedrijfsleven veroor zaakt, ten nadeele van het algemeen belang, „en is, wat het onderhavige geval betreft, van oordeel, dat de rechtvaardigheid eischt, dat aan de getroffen onderneming genoegdoe ning worde gegeven." De Vereeniging van Kalkzandsteenfabrikan- ten schryft naar aanleiding van het bekende geval „Arnoud": Wij constateeren met ontsteltenis, dat het in Nederland mogelijk is, ondanks het bestaan van de Arbeidswet, gedurende een periode van 15 maanden dag in dag uit door een groot aantal arbeiders te doen werken in strijd met de Ar beidswet, dat zulks door de overheid niet kan worden belet en dat de Rechterlijke macht dengene, die het durft bestaan om den strijd met de overheid aan te binden, straft met een geldboete van f 1.50. Waar de Wet zoo met voeten getreden kan worden zonder noemens waardige bestraffing, moet in die wet een leemte schuilen. Wij, die in denzelfden bedrijfstak als de „Ar noud" werkzaam zijn en aan den lijve het be staan van de zoo juist vermelde leemte dage lijks ondervonden, zouden het als een verzuim OPtNoanc wcBvcNmwivveaoK^^r WAAT3T 199Q .'■■Biiimtiiitli, Dt oesercua Twee lepels Jecovitol per dog: een afdoende be- OP TRIt)LOHGA^ I i 6EPBO). 5TPAAT - scherming tegen de ge vreesde Engelsche ziekte! Jecovitol bevordert boven dien hun groei en spoort ze voor verkoudheden en .VEILING griep ''Lfp levertrcum itaww* oe1,kU li i» O O 50 «O 30 gevoelen, indien wij niet een waarschuwing voor de gevolgen van die leemte voor het Nederlandsche bedrijfsleven zouden doen noo- ren. Het wil ons voorkomen, dat uit het geval- Arnoud" de conclusie valt te trekken, dat de Arbeidswet 1919 een zeer gevaarlijke leemte vertoont en wij spreken de hoop uit, dat de overheid daarin aanleiding moge vinden om in die leemte spoedig en op afdoende wijze te voor zien. Aangemoedigd door het succes in 1938, heeft het afdeelingsbestuur van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, de keuringscommis sie verzocht, zich ook dit jaar te belasten met het keuren van siertuinen van particuliere hui zen. De commissie heeft deze opdracht aan vaard. T. en P. beoogt met deze keuring de liefde voor het verzorgen van bloemen en plan ten aan te kweeken. De keuring geschiedt dooi een commissie van deskundigen, die rapport opmaakt. Dit zal ter inzage liggen voor de deelnemers. De deelname is geheel gratis. Voor de best onderhouden en aangelegde tuintjes worden prijzen beschikbaar gesteld. Voor de laatst gehouden examens van Moore's School, Frans Halsstraat NP. 1 te Haarlem, slaagden 24 der aangemelde candi dates en wel voor Machineschrijven: de dames H. Sfcolten, A. Ouwerkerlc, H. Floor, H. Wagner, R. Donse, R. Habiegt, B. Maandag en de heeren J. Jacobs, F. J. Veldman en J. H. Timmer; Steno-typist(e)de dames G. Pesman, L. Koning, N. Kuipers, L. van Ravensberg, G.. Douma, G. van der Velde en de heeren W. van Lienden en J. H. Te'jeur; Kantoor-stenograaf: de dames M. de Ridder, G. Bakkenhoven, D. Stuit, M. Calvelage en S. B. Wempe; Stenografie Duitsch: mej. C. J. Nijssen. allen leerlingen van bovenvermeld instituut. Afgewe zen candidates 4. Donderdag 6 April hoopt de heer H. J. Mense den dag e herdenken, da hij 25 jaren werkzaam is in de Afd. Expediie van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". Ve'e jaren heeft de jubilaris ge zorgd voor de verzending van de Katholieke Illustratie. Wat de boomen altijd zorgvuldig voor ons verborgen hielden, wordt thans aan de open baarheid prijsgegeven: de troostelooze leelijk- heid van de Gedempte Oude Gracht. Reeds eer der hebben wij kunnen zien hoe een dergelijke breede straat aan schoonheid inboet als de boomen aan het verkeer worden opgeofferd. Tüen eenige maanden geleden de Oude Gracht tusschen Verwulft en Kleine Houtstraat „ont groend" werd, gingen tal van stemmen op. die vergeefs protesteerden tegen de tentoongesprei de stadsarmoede. En met het andere gedeelte van de Ged Oude Gracht blijkt het zoo mogelijk nog erger gesteld te zyn. POeileeiyke geveltjes, oude hui zen, vuil-wit beschilderd, een stoepje hier, een hekje daar, een moderne pui naast een voor de breedte van de straat veel te laag huisje uit de 18e eeuw.... wat hebben de boomen dat ge mis aan schoonheid van deze Gedempte Gracht toch liefderijk voor ons verborgen. Dit kan toch niet een voorbijgaande afschuw zijn, omdat we een met boomen beplante gracht gewend zijn, deze kale, stijllooze straat in onze binnenstad is beslist een monstre. Toch zullen we ons langzamerhand met het kale geheel verzoenen. Deels omdat de tijd alle wonden heelt, deels omdat het verkeer nu een maal zijn eischen stelt en het omkappen van de boomen blijkbaar de eenige oplossing voor het verkeersvraagst.uk was. De straat wordt- niet geasfalteerd, doch er komt een klinkerbestrating, soortgelijk aan die in de Ramplaan. De toestand kon niet langer biyven zooals hy was. En thans zal een betere verbinding met de Raaks tot stand komen; bovendien wordt hier een begin gemaakt met de nieuwe rioleering. Die verbeteringen zijn alle zeer prettig en fcroodnoodig. Uit schoonheidsoogpunt bezien blijft het om kappen van de boomen echter een groot ver lies. Men zie de foto slechts. Binnen een paar jaar zal de omgeving van het oude buiten „Treslong" aan de Weeresteinstraat te Hillegom geheel veranderd zijn. In den loop der jaren is dit met veel buitengoederen in onze gemeente evenzoo gegaan. Door bijzondere om standigheden werd het „Hof van Hillegom" ge spaard. De familie van Waveren deed dit pand aan de gemeente cadeau in 1903. Terecht leest men in den gids voor Hillegom, dat het „Hof" met zijn Hoftuinen een van de mooiste plekjes van ons dorp is. De eenvoudige, rustige hoofdvormen en de fraaie ligging tusschen prachtig geboomte geven aan dit landgoed een zekere landelijke voornaamheid, welke weldadig aandoet. Daarbij was tot op heden „Treslong" overge bleven. In den loop der jaren verdwenen de mooie buitenplaatsen „Méér en Dorp" en „Lapienen- bergh", doch „Treslong" bleef! Tot 1929. In de laatste raadsvergadering werd de ge meente eigenaar van dit buitengoed. In tegen stelling met de overdracht van het „Hof van Hillegom", dat bewaard bleef, doordat het in 't bezit kwam van de gemeente, is deze verande ring van eigenaar voor het buitengoed „Tres long" waarschijnlijk het begin van het einde. Reeds eerder zijn er gedeelten van „Treslong" vcor bouwterrein verkocht, waardoor al veel schoons van de omgeving vervreemd werd. Nu echter zal er een groote verandering plaats heb ben. Het landgoed zal waarschynlijk, eerst ge deeltelijk en daarna geheel verdwijnen. Wij zijn het eens met het genomen besluit van den Raad, maar waar er aan de Weeresteinstraat een groot gedeelte van den grond zal worden volgebouwd, is er al veel van het mooie ver dwenen. Zooals onze lezers op de schets kunnen zien, komen er aan de Weeresteinstraat vier villa's. Deze villa's zullen een garage krijgen. De toe gang tot de garage loopt vanaf de Weerestein straat, via den toegangsweg naar het nieuwe wandelpark. Dit is één van de oplossingen die wij betreu ren. Daardoor verliest" het rustige park veel aan rust. De teekening wijst uit, dat het park nog twee andere toegangswegen zal krijgen n.l. vanaf de Vossenlaan en uit de nieuwe straat achter Treslong. Langs de nieuw aan te leggen straat zullen dubbele middenstandswoningen gebouwd wor den. Voorloopig blijft het een doodloopende straat. Aan het einde van de straat ligt n.l. een particulier bezit. Naar de directeur van openbare werken ons mededeelde, zal de nieuw aan te leggen weg een teerbedekking krijgen. De breedte van den rij weg is zes Meter, met aan weerszijden een trot toir van twee Meter Het geheele park heeft een oppervlakte van 8000 M2. Ofschoon „Treslong" behouden biyft, gaat haar charme geheel verloren. Wanneer dit plan geheel ten uitvoer is ge bracht, zullen de woningen op den hoek van de Mariastraat wel gesloopt worden, zoodat er een rechte verbinding met de nieuwe straat komt. Voor „Treslong" is de nieuwe weg niet vreemd. Zooals wij „Treslong" vanaf de Weere steinstraat zagen, ziet men den achterkant van het buitengoed. Het front ligt aan de zijde van den nieuwen weg. Voor ruim honderd jaar is er waarschynlijk een weg geweest aan de Westzijde van „Treslong". Hillegom heeft binnenkort drie mooie parken Al zal „Treslong" geen verfraaiing blijken, toch is dit bezit een aanwinst vcor de gemeente. Wij maken de Abonné's er op attent, dat de Groote trekking van Credit National 1920, met zijn buitengewoon hooge prijzen, Hoofdprijs c. f 50.000, plaats vindt Maandag 3 April a.s. Deze WETTIG GEOORLOOFDE Loten kan men reeds bekomen tegen een storting van f2.50, welke recht geeft op de VOLLE prij zen, dus NIET l/20ste. De uitbetaling wordt gewaarborgd door den Franschen Staat, en de trekkingslijst ont vangt U franco p. post. Haal of bestel daarom Uw Lot uitsluitend bij Gelukskantoor de Kans, Jansstr. 1, Haarlem, Tel. 21101, Giro 134408. Credit National, Siège Social a Paris Rue Saint Dominique 4547. (Adv.) Twee weken geleden behandelde de Haar- lemsche rechtbank de zaak tegen den directeur van de Beverwijksche Arbeidsbeurs, die van Juli tot November van het vorige jaar op frau duleuze wijze geld aan de instelling had ont trokken, dat hij ten eigen bate aanwendde. Het verduisterde bedrag was f 350,groot. De Officier eischte een gevangenisstraf van 1 jaar zonder aftrek van preventief, waarvan zes maanden voorwaardeiyk en met byzondere voorwaarden. De rechtbank veroordeelde den man tot acht maanden zonder aftrek en vier maanden voor waardelijk. Het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht roept vriendelijk alle comitéleden en belangstellenden hedenavond op voor de jaarvergadering in het gebouw St. Bavo, welke 8.15 uur begint, ter bespreking van zeer belangrijke punten. Wij herinneren onze leden aan de bijeen komst van hedenavond in de St. Jozefburcht, waar de heer Spierings een causerie zal houden over het onderwerp: „Hoe een kleurplaat ont staat in diepdruk". Ook de leden van de af deeling Haarlem van den Ned. Kath. Graf. Bond, die hieromtrent iets meer wenschen te weten, zijn welkom. Voor de leden, die deelge nomen hebben aan de diverse prijsvragen, zyn er enkele belangrijke mededeelingen. Gebouw St Bavo: Herw. Levenskracht, 8 uur; Reisclub Bouwvakarbeiders, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; Best. R.K.V.B., 8 uur; Haarl. Strijkorkest, 8 uur. Stadsschouwburg: „Ik heb den graaf ver moord", 8.15 uur. Royal: Stationsplein: R. K. Werknemende Middenstand, 8.30 uur. Raadhuis Heemstede: Gemeenteraad, 8 uur. Domi, Zandvcortschepad, Overveen: Qomité „Katholiek Overveen", 8.15. Knnstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Ochtendpatrouille", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „In den greep der wildernis", „Che- ribibi", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De vrouw in het rood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Morgen gaat het beter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Spoorwegpersoneel, 8 uur; H.G.K., 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Schaakclub, 8 uur; Bestuur Bouwvakbond, 8 uur. Gem. Concertgebouw Concert Haarlenms Strijkorkest, 8.15 uur. „Royal", Stationsplein Reddingsbrigade Noord-Holland, 8 uur. Kunstzaal De Bois Expositie van 10 tot 5 uur. Kunstzaal Leffelaar Expositie van 10 tot 5 uur. Stadsschouwburg „Het dubbelleven van Jourdain", 8.15 uur. Cinema „Zyn laatste vlucht", „Onderzee patrouille", 2 en 8.15 uur. Luxor „De man, die zyn ziel verkocht", „Tusschen Shanghai en Frisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Morgen gaat het beter", 2A0, 7 en 9.15 uur. Moviac „Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. de kwakzalver of de dokter? de markt, of SPEKSTRAAT 5 TEL. 16061 HAARLEM voor Zaden, Bloembollen, Vaste planten en Heesters? Pryscourant op aanvraag 'n Wynjaar met baie son, dus volop .gebottelde son- skyn* in elke fles Springbok. Hulle is beter as ooitl Bestel gou 'n paar flesse. 'n Baie goeie soet muskadelwyn I EtUfl Imp.WED. G. OUD Pm. Co. - HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5