Instantine Aatpt! Men bcfoUjfët onó; We luisteren naar... Segoba-comité geïnstalleerd Kerkelijk leven Pastoor J. L. Röselaer FINANCIEN De 81 -jarige heeft emeritaat aangevraagd 't is van W aterstanden fa Dagfilm DONDERDAG 30 MAART 1939 Gemeente Rotterdam benadeeld? Het drama te Koedijk ZEEUWSCHE OVERSTROO- MINGSRAMP KATHOLIEKE ILLUSTRATIE WRAAK TEGEN EEN HUISEIGENAAR? BRIDGEN OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP LIBRE Vrijdag 31 Maart HET GEVAL-DE RAAD MARKTEN 3 1 i 5I43 BOERDERIJ AFGEBRAND CIGARETTES Een werkcommi8sie is ingesteld Woensdag is ten departemente van Sociale Zaken te 's-Gravenhage de installatievergade ring gehouden onder voorzitterschap van den minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, van het landelijk comité voor geeste lijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloo- zen. kort genaamd het Seboga-werk. Daar de minister nog zeer onlangs in een Uitvoerige radiorede zijn plannen had uiteen gezet, kon hjj volstaan met een kort woord ter installatie, waarin hy o.m. mededeelde, dat reeds van onderscheidene gemeenten gebleken ls, dat zy met spoed deze zaak zullen aanvat ten. Spoedig kon het comité overgaan tot den ar beid. Men heeft zich op deze eerste vergade ring beperkt tot een algemeene bespreking van wat reeds ter beschikking staat, van de wijze van organisatie en van de aanbiedingen, die naar aanleiding van 's ministers radiorede reeds zijn gedaan. In dit verband zij opge merkt, dat reeds verschillende menschen zich bereid hebben verklaard om medewerking te verleenen: tooneelgezelschappen, zangers, per sonen, die zich bezig houden met lichamelijke ontwikkeling, enz. Vervolgens werd overgegaan tot de instelling van een werkcommissie onder voorzitterschap van den heer G. W. P. van Hoeven, chef van den socialen jeugddienst van het departement van Sociale Zaken. Deze werkcommissie krygt tot taak, plannen te ontwerpen voor de geheele organisatie, zoo wel met het oog op de georganiseerde als de niet-georganiseerde arbeiders, voor de finan ciering van het Segoba-werk en voor de propa ganda» Deze propaganda is noodzakelijk met het oog zoowel op deelneming van arbeiders als op de offervaardigheid van het Neder- landsche volk en eventueele medewerking in anderen dan financieelen zin. Hierbij moet worden gedacht aan het zich beschikbaar stellen voor de leiding van speciale onderdeelen, enz. De eerste vergadering van dit comité zal reeds Dinsdag 11 April worden ge houden. Het door het werkcomité op te stellen schema zal aan de algemeene commissie wor den voorgelegd ter nadere beslissing. Een van de oudste en meest bekende pas toors van de mynstreek, de Z.E. heer J. Luc. Röselaers, heeft op zyn 81sten verjaardag zijn ontslag aangevraagd aan den Bisschop van Roermond als pastoor van Hoensbroek. Als merkwaardige byzonderheid mag wel gemeld worden, dat pastoor Röselaers op den zelfden dag geboren is als wijlen Pius XI en dat hy zijn SOsten verjaardag in de eeuwige stad heeft gevierd. Pastoor Röselaers zal met Paschen afscheid nemen van zyn parochianen en gaat zyn in trek nemen in het gerestaureerde Kasteel Hoensbroek. Van deze restauratie, die jaren lang duurde en tienduizenden guldens kostte, waardoor het historische kasteel in zyn ouden luister kon worden hersteld, was hy een der promotors. Het Kasteel werd de zetel van de vereeni- ging „Avé Rex Christus". In de vroegere ge restaureerde slotkapel zal pastoor Röselaers het H. Misoffer kunnen opdragen. Op 29 Maart 1884 werd pastoor Röselaers tot priester gewijd, zoodat hij op hoogen leef- tyd, geschraagd door een uitstekende gezond heid, van zyn welverdiende rust gaat genieten, na een 55-jarige zielzorg. Sedert Januari 1911 is de Z.E. heer Röse laers pastoor te Hoensbroek. Voorheen was hy pastoor te Baexem, kapelaan in Lutterade, Nieuwstadt en Herkenbosch, rector te Swart- broekWeert. Toen pastoor Röselaers vóór 28 jaren in Hoensbroek kwam, telde deze landelijke ge meente nog maar 1250 inwoners. Tengevolge van den mynbouw, staatsmijnen Emma en Hendrik is de gemeente uitgebreid tot een der belangrykste myncentra van het mynge- bied met 14.000 inwoners. Thans telt Hoens broek 2 parochies en 2 rectoraten. In Hoensbroek vooral heeft pastoor Röse laers veel en hard gewerkt. Daar heeft hy zijn groote werkzaamheid en activiteit ook op ve lerlei terrein van het maatschappeiyk leven ontplooid. Hij stichtte de Boerenleenbank en den Landbouwbond. Op het terrein van de volkshuisvesting heeft pastoor Röselaers, gesteund door wijlen mr. Lietaert Peerbolte, in wiens persoonlijke vriendschap hij zich mocht verheugen, pio niersarbeid verricht. Door Z. Em. Kardinaal van Rossum werden in 1902 reeds de eerste 160 arbeiderswoningen ingezegend, gebouwd door pastoor Röselaers. Later werden nog in ver schillende z.g. koloniën 800 arbeiderswonin gen gesticht. Bovendien was pastoor Röselaers een yve- rig herder, een yveraar voor de verfraaiing der kerk, en voor het bijzonder onderwijs. Een 7-tal byzondere scholen werden tot stand ge bracht, voor jongens en meisjes. Pastoor Röselaers was een militante figuur, zoodat hy meermalen met anderer meening in botsing kwam. Doch aan zyn eerlijkheid en oprechtheid heeft nooit iemand getwijfeld. Zijn eenvoudige pastorie heeft menigmaal in- vloedryke personen uit de hoogste kringen ont vangen. Talloos velen, zonder onderscheid van godsdienst of politieke richting, heeft hy aan een betrekking kunnen helpen. De groote verdiensten van den straks schei denden pastoor Röselaers werden door de Re geering erkend door hem te benoemen tot .Ridder in de Orde van Oranje-Nassau" en later te bevorderen tot „Officier in deze orde". Aandeelhouders beschuldigen een centrale handelsvennootschap In een brief, welken mr. dr. H. P. A. Vollmar te 's-Gravenhage dezer dagen gericht heeft tot de Centrale Handelsvennootschap voor het loodgieters- en fit'tersbedrijf in Nederland, welk lichaam gezeteld is aan het Groote Kerksplein te Rotterdam, is deze handelsvennootschap na mens een groep aandeelhouders aangezegd een buitengewone algemeene vergadering van aan deelhouders büeen te roepen. Zulks geschiedde naar aanleiding van het feit. dat deze aandeelhouders ernstige grieven en beschuldigingen jegens de directie hebben terwyi ook een accountant van de N.V. in deze kwestie schuld zou treffen. In hoofdzaak komen de beschuldigingen er op neer, dat de directie met de waardeering van de voorraden balanscijfers zou hebben ge noteerd, die de gemaakte winst niet in werke lijkheid aangaven. De aandeelhouders zouden hiervan nadeel ondervinden. In de jaren 1936 en 1937 zou de directie specu latieve transacties in blokzink hebben gevoerd. In verband met het huren van de voormalige vischhal aan het Groote Kerksplein, waai de C. H. V. gevestigd is in 1935, moesten verbou wingen geschieden. De gemeente Rotterdam zou hiervan een zeker bedrag op zich nemen en de hoogere kosten kwamen voor rekening van de C. H. V. De directeur van de C. H. V. zou, wat dit betreft, valsche rekeningen hebben op gemaakt, met als resultaat, dat van „plaatse lijke werken" een bedrag van f 3000.het dubbele ongeveer van het bedrag, waarop de C. H. V. aanspraak kon maken, verkregen werd. Woensdagmiddag drie uur was te Rotterdam een algemeene aandeelhoudersvergadering be legd, waarin mr. Vollmar zijn grieven uitvoerig heeft gedocumenteerd. In deze vergadering, welke zeer druk be zocht was, en die duurde tot kwart over zes, spraken partyen zich omtrent deze kwestie uit. Mr. Roes, wonende te 's-Gravenhage, trad op als raadsman van het bestuur. Het Nederlandsch instituut van accountants had een accountant aangewezen, die de hande lingen van den accountant had gecontroleerd. Hier zou gebleken zijn, dat de onderhavige aantygingen, zoowel wat betreft de directie als den accountant, op vry losse gronden zouden zijn gedocumenteerd. Er zou dan ook niets van haar gegrondheid zijn gebleken en het resultaat was, dat de accountant (er was voorgesteld hem te ontslaan) werd herbenoemd. De ge meente Rotterdam zou volgens de inlichtingen, welke wy omtrent de vergadering, die een be sloten karakter had, ontvingen, dus niet bena deeld zijn. evenmin als de aandeelhouders. Geëindigd is de vergadering echter nog niet Om kwart over zes werd de byeenkomst ge schorst zy zou volgende week Woensdag voort gezet worden. De officier van justitie gaat in hooger beroep Naar wy vernemen, heeft de Officier van Justitie by de Rechtbank te Alkmaar hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van die rechtbank, waarbij een dertigjarige arbeider uit Bergen, die 2 Januari 1938 met een huur auto in het Noord-Hollandsche Kanaal is ge reden, tengevolge waarvan drie van zyn kin deren verdronken en tegen wien de Officier van Justitie wegens poging tot moord op zyn vrouw en moord op zijn drie kinderen levens lange gevangenisstraf had geëischt, is vryge- sproken. Oude fundeering blootgelegd B 't verrichten van werkzaamheden ten be hoeve van 's Ryks telefoondienst op Noord Be veland zyn de fundeeringen blootgelegd van 'n huis, dat behoord heeft tot de voorheen over stroomde gemeente Cats. Een aanmerkelijke hoeveelheid gesteente is te voorschijn geko men. Behalve deze steenmassa werd ook een cud voorwerp, een z.g. Jacoba-kannetje, ge vonden. Het gaat hier om restanten van den grooten vloed van 1530. Deze vloed deed het gansche eiland Noord-Beveland (en b.v. ook het toen malige eilandencomplex Zuid-Beveland met uitzondering van de stad Reimerswaal) over- stroomen. Dorpen en verspreide hofsteden zon ken weg onder het opdringende water. Geen inwoner bon op het eiland blijven. Slechts en kele hoogere bouwwerken, zooals kerktorens, staken boven de eindelooze watervlakte uit. Noord-Beveland werd eerst zeer geruimen tyd later weer aan de zee ontrukt. De nieuwe in poldering begon in 1598, zoodat het eiland na genoeg zeventig jaren ona'fgebroken in ver dronken toestand is gebleven. By de latere restauratie van het eiland werd het dorp Cats weer tot nieuw leven gebracht. Het behoort tot heden tot de typische plaats jes van het kleine eiland. 73e jaargang no. 26 Een merkwaardig verschijnsel op den open baren weg, nu nog tameiyk zeldzaam, is de af gerichte blindenhond. Van dit onbetaalbare dier en zyn prestaties wordt in het eerste ar tikel van dit nummer een interessante beschrij ving met foto's gegeven, in verband met de Nederlandsche Geleide-hondenschool te Am sterdam. Henri de Greeve houdt een meditatie over Volbrachte Roeping. Een aardige serie, die tot een prijsvraag blijkt te behooren, zien we bij de vraag: Maken de kleeren den man? Christine van Eyck schetst de handelsstad Rotterdam by groepen mooie foto's. Een be langwekkende reportage is die van de bloed transfusie, een oude medische wetenschap, die nu veelvuldig wordt toegepast. Pakkende kie ken illustreeren de filmbespreking, maar niet minder indrukwekkend zyn de foto's, die de voornaamste gebeurtenissen op politiek en di plomatiek gebied van den laatsten tyd in beeld brengen. Ten slotte zorgt de vrouwelyke re- Het moderne pijnstillende middel dactie voor varieerende blouses en voor delica tessen op de paaschtafel. Ter opluistering zien we twee kleurplaten: Marktvrouwtje, naar Lizzy Ansingh, en Christus aan het kruis, naar Velasquez. Ook in de verhalen is variatie. Enid Dinnis geeft een vrome verteling: Het portret van een koning: het korte vervolgverhaal Het lied der dwazen, van John G. Pearsol, vindt een tref fend besluit; Salam Petola schetst een pakkend geval: De geheimzinnige violist, en Pierre Ver- meir een ontroerende episode: De klompenma ker van ons dorp. In de Narrenkap zijn Rob Bollen, Carlo Friso en Joh. Kors als vertellers aan het woord en zy doen het goed. Zij worden daarbij gezel schap gehouden door een aantal humoristen, die aan het interessante blad een eigen toon geven. De kinderen krijgen in Okki weer ruim schoots hun deel met lectuur en prenten, zoo dat in gansch het huisgezin de voldoening over de K.I. van deze week weer groot zal zijn. De belangstelling voor de wedstrijden om het persoonlijk Bridge-kampioenschap van Neder land voor R.K. is groot, zoodat moet worden afgeweken van het oorspronkelijk plan, de demi-finale in Amsterdam te doen spelen. Waarschijnlyk zal in diverse plaatsen een demi-finale worden gespeeld. Streken of plaatsen met 50 of meer inschrijvers komen hiervoor allereerst in aanmerking. Een demi- fmale voor Den Haag is reeds zoo goed als zeker. Clubs of Vereenigingen, welke zich voor deze wedstrijden willen inschakelen, gelieven zich te melden. Het adres voor inlichtingen en inschrij vingen blyft het secretariaat van den R.K. Dekenalen Bridge-Bond „Amsterdam", Orte- liusstraat 149 1, Amsterdam-West Huizen beschadigd in de residentie In de Vreeswijkstraat en de Rhenenstraat te 's-Gravenhage heeft zich hedennacht een ern stig geval van zaakbeschadiging voorgedaan. Negen perceelen, meest leegstaande woningen, werden met carbolineum besmeurd en tal van ruiten werden met een schroevendraaier ver nield. Vele steenen van muren en portieken werden door het scherpe goedje danig aange tast, zoodat de schade niet gering is. Op den muur van een der perceelen stond geschreven: „In dank voor hulp voor mij en myn gezin". Men heeft dus waarschynlijk met een wraak neming tegen den huiseigenaar te doen. De vermoedelijke dader is bekend. Oud-Hollandsche meesters op blik Het grootwinkelbedryf in levensmiddelen J. Zijlstra Hz. N.V. te Amsterdam, heeft voor zijn klanten tot Paschen een fraai uitgevoerde blikken koffie-bus ter beschikking gesteld met schilderij-reproducties van oud-Hollandsche meesters. Sweering geklopt door den Portugees Ferraz Woensdag zyn te Lausanne de wereldkam pioenschappen libre aangevangen, waarbij J. Sweering ons land vertegenwoordigt. Onze land genoot kwam uit tegen den Portugees Ferraz, die in zes beurten zyn party uitmaakte. Swee ring noteerde 28. De hoogste serie van dezen eersten middag, n.l. 497, werd door den Zwitser Inaebnit gemaakt. De uitslagen luiden' Cote 500 6 494 83.33 Galmiche 449 6 393 74.73 Deckner 500 29 142 17.24 Leuthgeb 230 29 47 7.93 Inaebnit 500 3 497 166.66 Romv 17 3 16 5.66 Ferraz 500 6 201 83.33 Sweering 28 6 14 4.66 KUNSTMEST VOOR KAMERPLANTEN 25 cl 40 el Over: Wie de jeugd heeftheeft de toekomst: In het jaarverslag van den Kring 's-Graven hage der R.K. Staatspartij, uitgebracht op 23 Februari j.l., werden ook eenige woorden gewijd aan de Katholieke Jongeren. In een der persverslagen staat o.a. het vol gende vermeld: „Een minder gelukkig verschyn- sel was echter het weinige medeleven van de katholieke jongeren in het Haagsche politieke leven. Enz." Het komt my voor, dat dit echter een min der juiste weergave is van hetgeen op dit ge bied is geschied. Toen eenige jaren geleden in den kring werd voorgesteld de adspiranten, die toen nog on der de afdeelingen behoorden, centraal te or- ganiseeren als Jongeren, werden eenige bloeien de Adspirantenclubs, door het daarop genomen besluit tot centrale organisatie, van hun af deelingen losgemaakt. Ondergeteekende heeft het genoegen gehad in zyn afdeeling aan den uitbouw der adspiran- ten-club te mogen medewerken. Ten tijde van bovenvermeld fataal besluit was in die afdee ling een club met circa 75 adspiranten, welke zeer actief deelnam aan het politieke werk. De adspiranten toonden veel belangstelling en ver leenden bovendien steeds hun medewerking bij diverse acties in de afdeeling. Nadat deze adspiranten van de afd. waren losgemaakt en in het centraal-jongeren-ver- band overgeheveld, waardoor het contact met het afd.bestuur kwam te vervallen, werden nog eenige bijeenkomsten belegd en zelfs eenige malen een speciaal orgaan bij hen bezorgd. Di rect ha de losscheuring van de afdeeling be gon een en ander te verflauwen, m.i. omdat het directe contact met de leiding door de centrali satie was weggenomen. Er werden geen bijeen komsten meer belegd, met alle gevolgen van dien. Het afd.bestuur heeft geprotesteerd m den centralen raad, doch niets mocht baten, de centralisatie moest en zou doorgaan. Der halve meen ik goed te doen een en ander aan de vergetelheid te ontrukken, opdat aan de Jongeren niet worde te kort gedaan. Want er was wel veel belangstelling een actief mede leven en spontane medewerking! Met onzen hoogvereerden Dr.Ariëns mogen wij ook in dit geval „Centraliseeren is de dood in den pot!" uitroepen. Moge dit ertoe bijdragen een juisten kijk op deze aangelegenheid te geven en ertoe leiden, dat de Jongeren wederom in hun afdeelingen in de Adspirantenclubs kunnen worden georgani seerd en geleid. A. L. L. 8- HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA 11.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Orgelspel. 10.45 Declamatie. 11.00 „Esmeralda". 12.00 Orgel en zang. 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 AVRO-Amusementsorkest m. m. v. solist. 1.30 Viool en piano. 2.00 Pianovoordracht. 2.30 Causerie: „Is de conversatie werke lijk morsdood?" 3.00 De Palladians. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Fantasia". 5.30 Gramofoonmuziek. 6.28 Berichten. Literaire causerie. 6.50 Zang en orgel. 7.05 Causerie. 9.00 De Ramblers, Noviteiten-orkest m. m. v. solisten. 9.45 De Stem des Volks, H. O. V. en solis ten. 10.35 Berichten ANP. 11.00 Trioconcert. 11.30 Jazzmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door den Kro 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Paul Wijnappel's strijkensemble. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Pianovoordracht. 5.15 KRO-Orkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.20 KRO-Melodisten en solist. 6.30 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Onderwyshernieuwing". 7.35 Gewijde muziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-New Style-Artists. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Orgelconcert. IC 30 Berichten ANP. 10 40 Bela Kiss' Hongaarsch orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.10 Orgelspel. 12.35 Sydney Kyte's Band. I.35 Holst-strijkkwartet. 2.45 Planoduetten. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Populair concert. 5.40 Arthur Dulay's kwintet. 7.20 Opera ,,I1 Trovatore". 10.05 BBC-Harmonie-orkest. 10.35 BBC-Orkest. II.20 Joe Loss' orkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Cantrelle-orkest. 12.30 Zang. 1.25 Fernand Warms' orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Cellovoordracht. 3.50 Zang. 4.45 Gramofoonmuziek. 4.50 Zang. 5.05 Pianovoordracht. 5.25 4ndolfi-kwartet. 7.20 Luclen Goldy's orkest. 8.35 Harpvoordracht. 10.50 Hamvoordracht. 11.20 Orkestconcert m. m. v. solist. KEULEN, 456 M. 11.20 Sted. orkest v. Recklinghausen. 1.30 Populair concert. 3.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Volksliederenconcert. 8.50 Cello en piano. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Kleinorkest en solisten. 11.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.23 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 en 5.20, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuz. 8.23 Orkest. 10.30 pansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.55 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Orkest. 5.45 Pianovoordracht. 6.00 Orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Van Hecke-kwartet. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.35 Symphonie-orkest. 10.30 Cabaretprogramma. 11.15 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.50 Orkest m. m. v. soliste. 9.50 Orgel en blokfluit. 10.20 Blaasensemble v. h. Weensch Philh. orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. INSTALLATIE SOESOE- HOENAN Vermoedelijk 26 April DJOKJA, 29 Maart. (Aneta). De installa tie van den Soesoehoenan zal vermoedelyk 26 April geschieden. De nieuwe vorst deed aan den ratoe Hemas (de gemalin van den overleden soesoehoenan) het aanbod, voorloopig het bestuur over den kraton te voeren als ratoe-regentesse in kra ton-aangelegenheden, welk aanbod is aan vaard. De ratoe Hemas zal de kraton-koeion bewo nen en de nieuwe vorst de sonopraboe-kraton, welke vroeger is bewoond door soesoehoenan Pakoeboewono. BATAVIA, 29 Maart. (Aneta). Het hoofdbe stuur van de Christelyke Staatspartij kwam gisteren in vergadering bijeen ter bespreking van het lidmaatschap van den Volksraad van den heer De Raad, die destijds aan geheugen verlies leed. Er is thans correspondentie met hem gaande. Het hoofdbestuur b' ij ft het standpunt inne men, dat geen mededeelingen worden gedaan, alvorens de beslissing is genomen. WILNIS, 28 Maart. Eierveiling. Aanvoer 63340 stuks eieren: kipeieren 3.304.30, eencleieren 2.40—-2.90 per 100 stuks. t GOUDA, 30 Maart. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1785 stuks, waarvan 51 slachtvarkens. Vette 2324 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, 526 magere varkens 2640, 717 biggen 914, Geldersche biggen 1417, 8 runderen 160250, 472 nuchtere kalveren 36, 1 gras- kalf, 10 bokken en geiten 25 per stuk. Han del matig. Algemeene markt. 102 partijen kaas. Prijzen le kw. met rijksmerk 2223, 2e kw. met rijksmerk 2021. Handel traag. Crisis aftrek 8.2 ct. 554 ponden boter. Goeboter 60 65 ct., Weiboter 5560 ct. per pond. Handel vlug. 199.000 eieren. Kipeieren 3.203.60, een deneieren 2.60—3 per 100 stuks. Handel willig. GOUDA, 30 Maart. Coop. Zuid-Hollandsche Eierenveiling g. a. (C. Z. H. E.). Aanvoer 186500 kipeieren. Prijzen: 56-58 kg. 3.303.35, 58-60 kg. 3.35—3.40, 60-62 kg. 3.40—3.45, 62-64 kg. 3.45—3.80, bruine 58-68 kg. 3.40—4.10, klei ne eieren 3.203.30 per 100 st. Aanvoer 1500 eendeneieren 2.502.80 per 100 stuks. BREDA, 29 Maart. Paardenmarkt. Op de heden gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 60 paarden. Ondanks een kalm begin werd het later cp den morgen zelfs zeer levendig met den han del, vooral in jaarlingen bijzonder goed. De hit ten gingen vlot, zelfs gingen er meerdere van hand tot hand. Gebruikspaarden werden veel ge vraagd en ook verkocht, daarin was de handel zeer best Prijzen: voljarigen 200.00300, werk paarden 170.00260, tweejarigen 170.00240, jaarlingen 80.00160, hitten 80.00240, slacht- paarden 150.00250. AMSTERDAM, 30 Maart. De aardappelprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 222000 kg. BARNEVELD, 30 Maart. Plulmveemarkt. Oude kippen 3090 cent per stuk, 3648 cent per kg. Oude hanen 0.501, jonge hanen 4080 cent per stuk. 5565 ceiu per kg. N.H. Blauwen 8085 ct. pe> kg. Jonge bennen 11.40, duiven per paar 3040 cent, tamme eenden 2550 cent, ganzen 1.251.60, kalkoenen 5065 cent per kg. Tamme konijnen 0.751.30, wilde konijnen 3040 cent, piepkuikens 1540 cent. Aanvoer 18500 st. Han del redelijk. Eiermarkt. Witte eieren 3.503.65, gemengde 3.553.70, bruine 3.704.10, eendeieren 2.80 2.90 per 100 stuks. Aanvoer 2.690.000 st. Handel vlug. EROEK OP LANGEND IJK, 30 Maart. 46000 kg. Roode kool 8.6011.10, 48000 kg. Gele kool 6.10 7.60, 70.000 kg. Deensche Witte kool 44.80, 750 kg. Uien 2.703.70, grove 3.50, drielingen 1.20 2, stek 0.8,0, 1600 kg. Peen 5.90—6.30, kleine Peen 3.50, 500 kg. aardappelen: Blauwe Eigenh. 3.30, 233 kg. Witlof 19.80, 650 kg. Prei 17.90— le .10. NOORDSCHARWOUDE, 30 Maart. 64600 kg. Roode kool 8.3012.70, 46900 kg. Gele kool 6 7.30, 89600 kg. Deensche Witte kool 3.50—4.80, 3400 kg. Uien 3.303.40, grove Uien 3.904, 4800 kg. Peen 5.405.90, idem kleine 2.903.20, 2000 kg. Bieten 0.603.10 800 kg. Blauwe Eigenh. 1.70, 110 kg. Witlof 17.10—20.70. SCHAGEN, 30 Maart. Veemarkt. 13 magere gel- dekoeien 140.00160, 5 vette geldekoeien 160.00 200, 32 kalfkoeien 230.00260, 8 vaarzen 150.00— 170, 6 pinken 90.00125, 426 nuchtere kalveren 4.0014 30 vette schapen 22.0036, 211 óver- houders 1Q.0019, 7 bokken en geiten 0.256, 15 magere varkens 22.0030, 75 biggen 9.0017, 8 kippen 0.75—1.25. 70.000 kipeieren 3.30—3.90. VINKEVEEN, 29 Maart. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Witlof I 22.5023.50, II 11.50—16, III 6.50. Spinazie 7.00—14 per 100 kg. Radijs 0.901.30, Raapstelen 60 cent per 100 bos. WOERDEN. 29 Maart. Eierenveiling „W. en O.". Kipeieren: gemengde 3.103.60, witte 3.103.70, bruine 3.203.60, aendeieren 2.50—2.70 per 100 stuks. ZWOLLE. 29 Maart. „De Tuinbouw" Krop sla 5.108.70. Knolselderie 13.10 per 100 stuks. Raapstelen 1.401.80, Rabarber 8.90, Radijs l.Tp 2.20,, Selderie 6.10 per 100 bos. Andijvie 24.00 26, Bieten 3.40—7.20, Prei 22.70—23.20, Snijsla 16.00—25. Spinazie 13.0019, Witlof 22.00—27. WIJK BIJ DUURSTEDE. 29 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 65320 eieren. Kipeieren 3.203.60, eend eieren 2.603 per 100 stuks Kaas 2428 cent, Boter 6575 cent per pond. DONDERDAG 30 Mrt. Waar- nemlngspunten O oq co 05 H CT» 1921- 0 zomerst. CO Sedert Gisteren bo 13 Keulen 39.56 39.05 0 00 0.11 Lobith 13.10 12.11 0.00 0.11 Nymegen 10.75 9.73 0 00 0.08 Kampen 5.56 4 35 0.00 0.10 Westervoort 10.52 9.55 0.00 0.07 Deventer 3.00 1.11 0.00 0.11 St. Andr. W 11.11 10.14 0.00 0.07 Belfeld 5.16 3.83 0.00 0,03 Venlo 0.53 0 26 0 00 0,01 Grave 0 00 0 00 2) Sluis 43.23 42.36 0 00 0.24 Arnhem 14.17 12 58 0.03 O-Oo Vreesw. 1. w. 13.70 12.05 0.01 0 00 Maastr. H.s. 0-00 1) Borgh. 7.61 0.01 0.00 Lith 0 82 16.0 0.10 0.00 Beneden de sluis AMSTERDAM u 12 u 2 u Kanaalwater 0.43— AP 0.41— AP 0.41- AP Stadswater 8 u 0 43— AP 12 u 0 41— AP 2 u 0 41— Ap WATERSTAND OP DEN Amstelwater 8 u 0.43— AP 12 u 0.41- AP 2 u 0 41— AP IJselm. water 5 u 0.10— A 12 u 0.06— AP 2 u 0,08— AP RIJN 30 Mrt. 29 Mrt. 30 Mrt. 29 Mrt. Rheinf. 2-24 2.11 Ems Breisach 2.07 2.01 Caub 2.64 2.70 Kehi 2.52 250 Coblenz 2 88 2.99 Maxau 3 88 3.86 Trier 1.39 1.45 Mannh. 331 3.29 Keulen 3.11 3.22 Diedesh. O.Ou Dusseld 2 56 2.65 Lohr Ruhrort 1.84 1 96 Mainz 3.32 3.37 Wesel 1.91 2.02 Bingen 2.34 234 Emmerik 3.17 3.29 De goudprijs te Londen steeg met Vi d. tot 148/6. 938.000 werd aan goud omgezet. De Fransche Staatsontvangsten bedroegen in Februari jr. 3.918.925.000 en in de eerste tivee maanden jr. 8.472.542.000 tegen Jr. 6.858.178.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. Er moeten aanwijzingen zijn, dat de Brit- sche suikeroogst wederom kleiner zal uit vallen. De „Indische Courant" raamt het tekort op 100.000 ton. Buiten de reeds aan gekochte 200.000 ton in den loop van het jaar, zal dan weder op de Java-suikermarkt gekocht moeten worden. In Londensche kunstzijde-kringen loopen geruchten, dat een verdere verhooging van de Engelsche prijzen verwacht kan worden, ingaande April a.s. De kleinhandel-verkoopen in Engeland hadden in Februari j.l. een 2.3 pCt. hoogere waarde dan in Februari 1938. In Januari bedroeg de stijging 0.1 pCt. De Southern Pacific zal een leening aan gaan van 8 millioen bij de Reconstruction Finance Corporation, waartoe de Interstate Commerce Commission machtiging heeft verleend. De leening zal dienen voor de be taling van rente en hoofdsom op de equip- ment-obligatiën. De kunstzijde-productie in Amerika is in 1938 van 141.600 tot 117.000 ton gedaald en ivas zelfs 125.900 ton lager dan in 1936. De daling was het gevolg van de sterke ver mindering van de vraag in het eerste half jaar. Aan den sterk gedaalden prijs schrijft men het toe, dat hei rendement van het in de kunstzijde-nijverheid werkende kapitaal onbevredigend is. De Pacific Gas and Electra boekte in 1938 een winst van 23.21 millioen of 2.47 pat aandeel tegen 24.66 millioen of 2.71 pat aandeel het vorig jaar. Op de gewone aan- deelen zal een dividend van 0.50 worden uitgekeerd. De Cities Service boekte in 1938 een netto winst van S 4.46 millioen tegen 9 3.95 mill- het vorig jaar. De staalpmductie in Amerika wordt thans op 55 pCt. der capaciteit geraamd tegen 55-5 pCt. de vorige week. De nieuwe staalorders waren in Maart niet noemenswaardig groo- ter. In staalkringen wordt het waarschijnlijk geacht, dat de gemiddelde productie in Maart niet veel verandering zal te zien ge ven ten opzichte van Februari j.l., toen het gemiddelde 54.1 pCt. bedroeg. In Maart 1938 was het gemiddelde 33.8 pCt. tegen 89.9 pCt- in Maart 1937. De Chileensche Senaat hechtte haar goedkeuring aan de economische maatrege len der regeering, o.a. aan de belasting van 10 pCt. op de winsten der kopermijen. De Amerikaansche uitvoer van koper be droeg in Februari 20.843 ton tegen 21.952 ton in Januari j.l. De uitvoer van koper- schroot bedroeg 836 ton. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York bedroeg gisteren de goud- invoer uit Britsch-Indië 145.000, terwijl de invoer van 3.1 millioen uit Engeland en 9 500.000 uit Britsch-Indië werd besproken- Op 27 Maart j.l. bedroegen de monetaire goudvoorraden in de Vereen. Staten 16-14 milliard of 32.01 millioen meer dan op 26 Maart. De Erie Railroad boekte in 1938 aan bru- to-ontvangsten 69.50 millioen tegen 83-93 millioen in 1937. De vaste lasten beliepen 14.37 millioen tegen 8 14.55 millioen. Het tekort bedroeg 10.77 millioen tegen 433.000 in 1937. De Associated Dry Goods boekte in het jaar per 28 Januari een netto-winst van 787.000 of 5.86 per 6 pCt. pref. aandoet tegen 1.21 millioen of 0.02 per gewoon aandeel in het vorig jaar. De Greene Cananea, dochtermij van de Anaconda Copper, boekte in 1938 een winst- van 763.000 of 1.53 per aandeel tegon 2.37 millioen of 4.76 per aandeel het vo rig jaar. De United Aircraft ontving een order van Frankrijk van 200 vliegtuigmotoren, waaJ' door de opdracht sedert Februari j.l. t°l 1000 motoren is gestegen. De waarde be draagt 1.4 millioen. China onderhandelt' volgens geruchten, over een Amerikaanse^ crediet van $1.5 millioen voor den aankoop van vliegtuigen en vliegtuigmotoren. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Dinsdag j.l. 2.43 millioen lb. - De Nederl. Indische thee-uitvoer na/ar de Vereen. Staten bedroeg in 1938 20.639.000 tb- tegen 18.794.000 Vb. in 1937. De totale Ame rikaansche thee-invoer was in 1938 14 Pcl' kleiner dan in 1937. De Thörls Verein. Hamburger ölfabrikea A. G. (behoorende tot het Unilever C07t' cern) boekte in 1938 een netto-winst vOJ M. 709.851 tegen M. 745.672 in 1937. Oldenburg er Margarine Fabrik Unïlevtv keert over 1938 een dividend uit van 5 P~:'a tegen 6 pCt. en de Österreichische GeorO Schicht (Unilever) hervat het divided" met 5 pCt. Het Pond Sterling bewoog zich tieda^' ochtend te Amsterdam op 8.8IV28.82V* <y sl. 8.82Yb); de Dollar op 1.88V4—1.88'A (V- f 1.88 7/16); de Frank op 4.98 Ya4.99'A (V.'f. 4.99); de Belga op 31.68—31.72 (v. sl 3l:l\r. en de Zwitsersche Frank op 42.32A42.37 n (vorig slot 42.34). Volgens de .Javabode" onderzoekt de hffj* C. T. Beuker van de Papierfabrieken Gelder en Zoon de mogelijkheid voor oprichting van een derde fabriek in Neden- Indië. Het bericht wordt bevestigd. Het verbruik van electrischen stroom de Vereen. Staten bedroeg in de week V j 25 Maart 2.19 milliard K.W.U. hetgeen 1 'f pCt. meer is dan in dezelfde week van vorig jaar. Woensdagavond is te Apeldoorn de coer^r- van den heer J. Adelerhof aan den Beem weg afgebrand. Toen de brandweer arrive stonden het woonhuis, dat een rieten dak en de schuren reeds in lichter laaie. He is voltallig gered. „aaa11- De inventaris is grootendeels verloren De brand is vermoedelyk in een schuui staan. De oorzaak is onbekend. Het gr deel der schade wordt door verzekering se°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6