Een Engelsch-Fransche garantie voor Polen Het Bomaanslagen duren voort Mussolini gaat hevig te keer nieuws van heden Kaartjes knippen vervalt HEDENMIDDAG SPREEKT CHAMBERLAIN DE BAROMETER SCHOENEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 31 MAART 1339 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No 21715 Duitsche voorstellen en militaire maatregelen trokken aandacht van andere landen Officieuze verklaring uit Warschau Geen Duitsch ultimatum De houding van Rusland Beroemd Christusbeeld teruggegeven Hindenburgs paleis wordt verbouwd De lokkende grens iiili imam m Rondomi Madrid zijn door de verdedigers vele mijnen gelegd. Op de plaatsen worden thans waarschuwingsborden geplaatst gevaarlijke Ontploffingen vonden plaats te LiverpoolBirmingham en Coventry Laatste katholieke dagblad verdwijnt Europeesch goud naar Amerika SPAANSCHE KUNSTWERKEN OVERGEDRAGEN I v; J De nieuwe Engelbrecht van Nassau-kazerne te Roosendaal is Donderdag in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten officieel geopend. Tijdens de rede van den commandant van het Veldleger, generaal baron J. J. G. van Voorst tot Voorst Het WeeriiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHj illinium Tisso over het lot van Slowakije Uitdagende rede te Reggio wordt luide toegejuicht Sano Mach richt heftigen aanval op Hongarije De Osservatore over Daladier's rede Doodstraf op verraad in Ierland Resultaten van een Zuidpool-expeditie Geldelijke voordeelen van ,,Mein Kampf" Hitier misschien de best betaalde auteur ter wereld Canadeesche premief spreekt over defensie De regeering wil zich niet van te voren binden DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Proef der Spoorwegen op C.S. te Utrecht voldeed aan de verwachtingen De Tromp" weer thuis Na een tournee van drie maanden ONDERGRONDSCHE BOTSING TE NEW-YORK Het betere merk vWWTOtWIWW NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen 'egel 50 '"-oei mededeelingen 50 cent; idem op pag éér 65 tent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 31 Maart. (Havas)Ingeval Po len Hoor Duitschland zou worden aangeval len, zullen Engeland en Frankrijk onmid dellijk te hulp komen. Aldus zal volgens de Londensche bladen de verklaring luiden, die naar wordt gemeld Chamberlain he denmiddag in het Lagerhuis zal afleggen. Toen hedenochtend minister-president Chamberlain het Lagerhuis betrad al dus meldt Reuter werd hij door zijn aan hangers met luid gejuich begroet. De premier verklaarde: „Ik veronderstel, dat ik in staat zal zijn een volledige ver klaring af te leggen even voor drie uur he denmiddag. Wat betreft de geruchten, die de ronde doen, deze zijn door geen enkele officieele mededeeling, welke in mijn bezit is, bevestigd. Men moet niet zeggen, dat de regeering deze als waar aanneemt." Reuter verneemt, dat de geruchten, waarop Chamberlain doelde, de ronde deden in de City en betrekking hadden op mobilisatie en concentratie van troepen. Volgens Reuter heeft de bijeenkomst van de commissie voor buitenlandsche zaken van het kabinet, welke vanochtend te kwart voor tien bijeen is gekomen, een uur en een kwartier geduurd. De „Times" bericht over den kabinetsraad, die gisteren vergaderde en waarin de garantie tegenover Polen besproken werd, dat daarin de verhouding van dit land tot het Rijk sterk de aandacht der regeeringen van Engeland, Frank rijk en sommige staten in Oost Europa heeft getrokken. „Vooral ook toen te Londen berichten bin nenkwamen betreffende Duitsche militaire ac tiviteit, die meer bestond in het samentrekken van materiaal dan van manschappen, bleek het noodig dadelijk den toestand te bespreken. Bovendien werd gisteren her bericht bevestigd dat de regeering te Fierlijn ongeveer een week geleden aan Warschau voorstelde onder handelingen aan te knoopen over de Danzig- kwestie en over het aanleggen van een auto baan door den Poolschen corridor." Over de aanvallen der Duitsche pers op Po len schrijft de „Times" dat het doel daarvan niet geheel duidelijk is, maar dat de Duit- Schers wellicht hierdoor inwilliging van hun eischen hoopten te verkrijgen. Misschien ook wilden zij minister Beek verhinderen een accoord met Londen te onderteekenen tijdens zijn a.s. bezoek aldaar. Er is echter geen reden waarom dit bezoek zou worden uitgesteld. Volgens „Financial News" is er goede reden om te gelooven dat de Britsche regeering weldra aan Polen financieelen steun zal verleenen. Reeds onderhandelt men over het verstrekken van een crediet van 10 millioen pond voor het aankoopen van vliegtuigmotoren en ander materiaal. Ook is het waarschijnlijk dat een overeenkomst zal worden gesloten, waarbij de Sovjet-Unie zich zal verbinden oorlogs materiaal aan Polen te leveren. Men is vol ver trouwen op de kracht van Polen, om zijn ge bied te kunnen verdedigen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat minister president Chamberlain een duidelijke waar schuwing wil richten tot Duitschland, dat En geland zich met alle ten dienste staande mid delen zal verzetten tegen verdere daden van agressie in Europa. De „Daily Herald" en de „Daily Express" ver klaren, dat Frankrijk en Engeland aan Polen garanties zullen geven, dat het in geval van een niet uitgelokten aanval zal worden gehol pen, en de „Daily Herald" voegt hieraan toe, dat de drie mogendheden overeen zijn gekomen, dat wanneer een van hen zal worden aangeval len, de beide andere te hulp zullen komen. De Poolsche pers publiceert naar Havas uit Warschau meldt hedenochtend een blijkbaar van hooger hand geïnspireerde mededeeling over de betrekkingen tusschen Polen en Duitschland. Hierin wordt gezegd: „Ten aanzien van de geruchten, welke den laatsten tijd de ronde deden, zijn wij gemach tigd categorisch te bevestigen, dat geen enkel ultimatum tot Polen werd gericht, en dat geen druk op de Poolsche regeering werd uitge oefend. Aangezien de wijze van handelen van Duitsch land dikwijls de wereld heeft verbaasd, moet groote waakzaamheid worden betracht, hoewel tot nu toe deze methode nog niet is toegepast in vraagstukken, welke direct Polen betreffen". Verder waarschuwt de Poolsche pers de open bare meening tegen zekere laaghartige en demo- raliseerende geruchten, welke door onverant woordelijke elementen worden verspreid. Het schijnt, dat door het bezoek van minister Hudson aan Moskou de banden tusschen Enge land en de Sovjet-unie nauwer zijn aangetrok ken. In Sovjetkringen toont men zich zeer vol daan. De geschillen op handelsgebied, welke nog bestaan, kunnen worden opgelost. Ook gelooft men, dat beide landen ver langen den weerstand tegen een aanval op een gezonde basis te plaatsen. De Sovjet unie begrijpt de hoging van Polen, dat niet wil toestaan, dat Russische troepen over zijn gebied trekken, ook niet als bondgenooten. Het schijnt, dat de vrienden van Polen dit land liever willen steunen met grondstoffen en oorlogsmaterieel uit de Sovjet-unie en het is blijkbaar zeker, dat deze geen initia tief zal nemen, waardoor gealarmeerd kan worden. In diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de Sovjet-unie de democratische landen reeds veel zou steunen, wanneer het in geval van een oorlog zijn grondstoffenmarkt sloot voor Duitschland en zijn bondgenooten. Ook schijnt Engeland de hulp, welke Rusland in het Verre Oosten zou kunnen bieden, te waardeeren. In aanwezigheid van een. ontelbare menigte heeft generaal Alvarez Aronas op het beroem de Catalaansche Plein het veel vereerde „Christusbeeld van Lepanto" overgegeven aan den burgemeester van Baaxelona, die 't beeld op zijn beurt overhandigde aan het Kathedrale Kapittel. Het beeld werd door de rooden ge roofd, maar dicht bij de Fransche grens in be slag genomen door de Brigade van Navarra. De drie beroemde beelden van Barcelona de Madonna van Montsenrat, O. L. Vrouw van Barmhartigheid en het Christusbeeld van Le panto konden dus gered worden uit de han den van de rooden. BERLIJN, 30 Maart. Nu de uitbreiding van de rijkskanselarij voltooid is, heeft men een aanvang gemaakt met de verbouwing van de „presidentieele kanselarij", het vroegere verblijf der presidenten Ebert en Hindenburg. Dit gebouw ligt op korten afstand van de rijkskanselarij, aan de Wilhelmstrasse, vlak naast het ministerie van Buitenlandsche Zaken en dicht bij de Britsche ambassade. Het heeft een zeer bescheiden aandoenden gevel. Gedurende de laatste jaren voor den wereld oorlog werd deze kanselarij gebruikt voor spe ciale administratieve doeleinden. Na de uitroe ping van de republiek werd het „het presiden tenpaleis." Bij het overlijden van Von Hinden burg, toen rijkskanselier Hitier de functie van rijkspresident afschafte, kreeg het gebouw den naam van „presidentieele kanselarij" en werd het gebruikt voor staatsbankets en het onder brengen van vooraanstaande gasten. De Berlijners, die er aan gewend geraken hun pleinen, straten en gebouwen in een enkelen nacht gewijzigd te zien, vragen zich thans af, wat geschieden zal met het oude presidentieele paleis, dat historie gemaakt heeft door zijn as sociatie met twee presidenten, Friedrich Ebert en generaal-veldmaarschalk Paul von Hinden burg. In den afgeloopen nacht hebben twee jood- sche vrouwen, vermoedelijk Tsjechen, onder leiding van een Pool, die reeds geruimen tijd in Gronau woont, getracht nabij Glanerbrug de Nederlandsche grens op illegale wijze te overschrijden. Een der vrouwen gelukte het door de Gla- nerbeek te waden om ons grondgebied te be reiken. De Pool en de andere vrouw werden door de Duitsche grenspolitie gegrepen en in arrest gesteld. De andere vrouw is door de ma rechaussee te Glanerbrug aangehouden en in voorloopige hechtenis gesteld in afwachting van een nader onderzoek, dat zal moeten uit maken of zij al dan niet in Nederland kan worden toegelaten. S »WM> LONDEN, 31 Maart. (Reuter). In den afge loopen nacht zijn te Liverpool, Birmingham en Coventry bomaanslagen gepleegd. Te Liverpool is een eigengemaakte bom ont ploft, welke was bevestigd aan het traliewerk van een winkelruit in het winkelcentrum der stad. Drie andere bommen zijn te Liverpool gevonden. Een daarvan ontplofte nadat een po litieman het projectiel had verwijderd, en ter wijl de politie bezig was een andere bom on schadelijk te maken, ontplofte een derde in dezelfde straat, waardoor een winkelruit werd vernield. Te Coventry is buiten een garage bij de ben zinepomp een bom ontploft achter een blok woonhuizen. Hierdoor werd een aantal ruiten vernield. De politie veronderstelt dat deze aanslagen moeten worden toegeschreven aan het Iersche republikeinsche leger. De bommen hebben geen directe slachtoffers gemaakt, doch te Birming ham is een man, die aan een hartkwaal leed, vermoedelijk tengevolge van den schrik over leden. BERLIJN, 31 Maart (Havas) De „Marki- sche Volkszeitung", het eenige te Berlijn na de verdwijning van de „Germania" overgebleven katholieke dagblad, zal na vandaag haar ver schijning staken. Verklaard wordt, dat het blad wegens zijn klein aantal lezers, 20.000, ver plicht is samen te gaan met de „Berliner Mor- genpost", een blad met 400.000 lezers. NEW-YORK, 31 Maart. (Havas.) De toevloed van goud naar de Vereenigde Staten duurt voort. Men verwacht vandaag 63 millioen dol lar aan goud, komende uit Europa. De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno men. Sedert het begin van de 'week is voor 175 mil lioen dollar aan goud ingevoerd. GENÈVE, 31 Maart (Havas) Het secreta riaat van den Volkenbond deelt mede, dat de secretaris-generaal Avenol aan markies Day- cinema, Spaansch gezant te Bern, de Spaan- sche kunstschatten, die na de verovering van Catalonië aan de zorgen van den Volkenbond waren toevertrouwd, heeft overgedragen. .a VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: Droog weer, iets kouder overdag, tijdelijk wat toenemende bewolking, ochtendnevel, zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. H Zon op 5.40 - onder 18.29 - Licht op 18.59 jË Maan op 14.05 onder 3.32 4 April V.M. LONDEN, 31 Maart. (Reuter). Te Reggio in Calabrië heeft Mussolini een rede gehou den, welke door middel van de radio is uit gezonden. De duce heeft hierin o.a. gezegd, dat het geen in de eerste periode van het Fascisme is geschied, opmerkenswaardig is, doch wat in de tweede periode zal geschieden, nog be langrijker zal zijn. De landen vormen tezamen één familie, en in deze familie staat Italië in de eerste rij. „Na mijn rede van Zondag j.l. heb ik weinig meer te zeggen. Wij zullen niet ver geten, waarvoor wij ons voorbereiden en wij zijn bereid ons te verdedigen. Sommige vol ken aan de overzijde van de Alpen (hoonend gelach) zijn zich de werkelijkheid niet be wust en voorspellen een scheiding tusschen het volk van Italië en het regime. Wy heb ben bewezen, dat juist het tegenovergestelde het geval is. Het Italiaansche volk is bereid te strij den." De rede werd luide door de toehoorders toegejuicht. Volgens Havas schijnt het dat Italië na de rede, welke minister-president Daladier voor de radio heeft gehouden, een afwachtende hou ding wil aannemen. In fascistische kringen denkt men blijkbaar dat Daladier, nu hij de eenheid van Frankrijk tot stand heeft gebracht en den wil van Frankrijk zijn rechten te ver dedigen heeft aangetoond, langs diplomatieken weg Rome zou kunnen polsen. Men neemt een zekere reserve waar in de fascistische pers, welke wel opmerkt, dat Frank rijk niet wil wijken, doch tevens verklaart, dat Italië zijn tijd kan afwachten. BRATISLAVA, 30 Maart. (Havas) In een radio-redevoering heeft Tisso, de premier van Slowakije, o. m. verklaar», dat na de jongste gebeurtenissen in Slowakije het Slowaaksche volk de neiging heeft het vertrouwen in zijn eigen staat te verliezen, omdat het het Hon- gaarsche leger over de door het Derde Rijk gewaarborgde grenzen heeft zien komen zonder dat dit tusschenbeicte kwam. „Het Slowaaksche leger heeft echter gele genheid gehad te laten zien, dat het in staat was den staat te verdedigen. De aanwezigheid van het leger van het Rijk in Slowakije is noo- ciig, omdat de hebzuchtige buren van dit land niet zijn verdwenen. Wij zijn de speelbal der groote politiek, doch willen onze onafhanke lijkheid bewaren." Sano Mach, de Slowaaksche perschef, heeft in een radio-toespraak heftige aanvallen gedaan op Hongarije. „In *dit landi, waar 730.000 Duit- schers, 550.000 Slowaken, 500.000 Roethenen, 40.000 Kroaten en 10.000 Roemenen wonen, moeten allen onrechtvaardigheden doorstaan, meer dan eenig andere minderheid in eerng ander land. De Hongaarsche staat is onverza digbaar, heeft meer minderheden dan alle an dere landen in Europa en houdt deze in slech ter omstandigheden." De Osservatore Romano schreef over de rede van Daladier: „De indruk, door de rede van het hoofd der Fransche regeering verwekt, was goed wegens den serenen toon, de veroordeeling van den oorlog, het pleidooi voor overeenstem ming en het vertrouwen in oplossingen volgens het recht méér dan in oplossingen, die met geweld worden bereikt. De verzekering betref fende medewerking en voorbereidingen van Frankrijk, evenals het verlangen om alle naties' voor een ramp te behoeden, heeft een zeer goeden indruk gemaakt". DUBLIN, 31 Maart (Reuter) De Dail" heeft met 58 tegen 31 stemmen een wetsont werp aangenomen, dat de doodstraf stelt op ver raad. Dit is een der twee wetten, welke be oogen op te treden tegen illegale organisaties, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan het Icrsche republikeinsche leger. BERLIJN, 30 Maart (D.N.B.). Een dezer da gen wordt de „Schwabenland" van haar Zuid poolexpeditie terug verwacht. Reusachtige ijs vlakten en gebergten tot 4.000 M. hoog zijn door de expeditie ontdekt. Voorts is gebleken, dat zich tot de pool een groote hoogvlakte uitstrekt. De geografische pool ligt waarschijnlijk op een hoogte van 2.900 meter boven den zeespiegel. De expeditie heeft verder enkele exemplaren meegenomen van den Keizerpinguin, een tot dusver onbekende pinguinsoort. In ck Vereenigde Staten zijn pas twee in het Engelsch geschreven edities verschenen van „Mein Kampf", het boek, waarin de „Fiilirer" zijn program tot opbouw van het Derde Rijk ontvouwde. Een dezer edities zal volkomen gelijk zijn aan de eerste Duitsche uitgave, die in de mees te landen niet verkocht mag worden en daar zeer gecastigeerd in den handel komt. Verte genwoordigers van Hitier hebben tevergeefs ge tracht, de uitgave van deze niet-gezuiverde editie te verhinderen. De opbrengst er van zal door de uitgevers worden bestemd voor Jood- sche vluchtelingen. De uitgave kon niet worden belet, omdat de Amerikaansche uitgevers de stelling hebben ver dedigd, dat Hitier geen copyright kan laten gelden,aangezien hij het boek schreef in den kerker van Landsberg en hij toen een staat- looze persoonlijkheid) was. Deze kwestie is een der vele, welke zich in Amerika rond „Mein Kampf" hebben afge speeld. In Maart 1934 publiceerden de Nouvel- les Eciitions Latines te Parijs een vertaling van Hitler's boek, eveneens naar de eerste uitgave. Vertegenwoordigers van Hitier betoogden toen voor de rechtbank, dat deze alleen de uitgave van een gepurgeerde editie had toegestaan. De Nouvelles Editions Latines wercon veroordeeld tot het wegnemen van haar uitgave uit de circulatie, ten spijt van haar verdediging, dat het in Frankrijk's belang was, dat het publiek lezen kon wat Hitler met Frankrijk voorhad. In de eerste uitgave eischte Hitier Frankrijks to tale vernietiging. Volgens de Nouvelles Editions Latines ging hier het nationale belang boven het copyright. De rechtbank bleek daar echter anders over te denken. Ook met een Japansche uitgeversfirma heeft Hitier het aan den stok gehad. Hij eischte voor de vertaalrechten tien procent royalties. De Japanners wilden echter niet betalen en pas na het sluiten van het anti-communistische verdirag kwam men tot overeenstemming. Hitler stemde er in toe, zich met vijf procent te ver genoegen. Uit Engeland wordt gemeld, dat thans ook daar een niet-gezuiverde vertaling van „Mein Kampf" zal worden gepubliceerd. De belang stelling voor dit boek, dat men steeds meer als een leidraad van Hitler's politiek gaat beschou wen, neemt nog steeds toe en Hitier moet als schrijver ervan naar schatting ongeveer zeven honderd duizend gulden per jaar aan auteurs rechten innen. Dit bedrag zal nog aanzienlijk stijgen, aangezien „Mein Kampf" in Duitsch land verplich)tend is gesteld voor alle bibliothe ken, ambtenaren en jonggehuwden. Men mag den Ffïhrer dan ook rekenen tot de best betaalde auteurs ter wereld. OTTAWA, 31 Maart. (Havas.) In het Cana deesche Lagprhuis heeft minister-president Mackensie King verklaard, dat de regeering nooit maatregelen zou nemen tot verplichten militairen dienst over zee. Hij voegde hieraan toe dat, wanneer evenwei sen oorlog zou uitbreken in Europa, een groot expeditieleger noodig zou zijn. Verder verklaarde hij dat in geval van een oorlog het parlement zal moeten besluiten ot Canada hieraan deel zal nemen. De regeering wil de dominion niet van te voren binden. De minister-president prees zich gelukkig over de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Canada en Groot-Brittannië. Het is evenwel nog te vroeg om te denken aan het toetreden van Canada tot de pan-Amerikaan- sche unie. Mussolini hield te Reggio een uitdagen de rede. Chamberlain legt een verklaring af over hulpverleening aan Polen. Engeland en Frankrijk zullen Polen hel pen tegen een niet uitgelokten aanval. In Engeland vonden opnieuw bomaan slagen plaats. Ingaande 15 Mei geen kaartjescontróle meer bij het betreden der spoorwegsta tions. Ernstige electriciteitsstoring te Rotter dam. Gema (het Duitsche bureau van Buma) in het gelijk gesteld in het proces tegen een Haagschen bioscoopexploitant, o Naar wij vernemen, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen be sloten op alle stations de controle bij het betreden der perrons met ingang van den zomerdienst op 15 Mei op te heffen. De proefneming op het C. S. te Utrecht ge durende de afgeloopen maano heeft dus vol komen aan de verwachtingen beantwoord. Plaatselijk zal worden bekeken of tourniquets of andere systemen dienen te worden aange bracht om bij den ingang het verlaten der per rons ondoenlijk te maken. Donderdagmiddag te ongeveer half drie arri veerde te Den Helder H. M. „Tromp" op de reede, na een reis van bijna drie maanden naar de Middellandsche Zee. Hedenmorgen om tien over negen voer het schip de haven binnen, hierbij geassisteerd door de sleepbooten „Amsterdam" en „Stentor". Op het havenhoofd stond de scheepskapel van H. M. „Tromp" opgesteld, om de aankomst op te luisteren. Het schip nam ligplaats bij de snelheidsbaan. De voorgenomen inspectie door schout-bij-nacht H. Jolles, die zich Donderdag morgen te IJmuiden aan boord van het schip zou begeven, kon vanwege het mistige weer niet doorgaan. Maandag zal de „Tromp" naar Am sterdam vertrekken om te dokken. NEW-YORK, 31 Maart. (Reuter.) Kort na middernacht zijn in een öer buitenwijken van New-York twee ondergrondsche treinen tegen elkaar gebotst. Ongeveer 100 personen werden gewond, waarvan elf ernstig. Avang lr-5 iv muuiiniiimiiiiiin)))) Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 761.1 Vorige stand: 761.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1