Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? j Tragisch geval in Polanenstraat Gemeenteraad van Heemstede Minderheden in het Derde Rijk Plaats dan een Omroeper' voor 90.000 gezinnen J BECK'S BEZOEK AAN LONDEN BESLISSEND VRIJDAG 31 MAART 1939 giiiimiiiiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiininniiinniifiimnimmnrmnmnniiiiiiiiiiiiMiiiiiiimmg Bijzondere Vrijwillige Landstorm Croote landdag op 1 Juli 'in Zandvoort WERKNEMENDE MIDDEN STAND Is deze standsorganisatie sociaal- economisch bezien noodzakelijk? MENSCHEN VAN ONZEN STAND Makelaardij Bloemendaals Chr. Gemengd Koor AMSTERDAM OOK SCHINKELHAVEN TOT VERDWIJNEN GEDOEMD Voor de nieuwe brug over de Schinkelkade 12-jarige jongen verwaarloosd uit ouderlijke woning gehaald In zes maanden was Hij niet buiten geweest Amsterdam draagt twee millioen bij In kosten tunnel bij Veisen MOTOR TEGEN AUTO GEBOTST Zijn buurman met hooi vork mishandeld Drama onder Nijkerk door het Hof berecht „Nu kun je de dagen tellen" Vrouw de oorzaak? „Hij gaat eraans Duitsch zweefvlieger daalt te Arnhem Op 1600 meter richting kwijt geraakt (Gedeeltelijk gecorrigeerd) (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Eucharistisch Congres te Algiers REEDERIJ BENADEELD UITSPRAKEN RECHTBANK Wederom zeven maanden tegen schipper geëischt Offert liever dan een uur Dan uw verd ren levensduur! Toch een plantsoen aan de Joh. Wagenaarlaan Ook Heerenweg wordt ,,ontboomd" Plantsoen Joh. Wagenaarlaan Hamerpunten Rooien boomen Heerenweg Minister Frick over de niet- Duitsche volksgroepen in Duitschland De Poolsche pers wijst op de groote beteekenis van deze reis OLYMPISCHE SPELEN Uitnoodiging voor de Olympische winterspelen Mr. G. van der Flier als raadsheer geïnstalleerd BILJARTEN SWEERING GESLAGEN Op de wereldkampioenschappen Libre te Lausanne Waarschijnlijk niet naar Berlijn EEN ÓTOPNAALP ÜtllllllIIIIIlllllll!llllllil||||IIIIilllllll|||||lllllll||li!l||||||||!lllll||UllllllllllllUIIIIIII!lllII!IIIIIIIIIIIIIIIlllllllllll!lllli NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT mlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllllllllllillllllllllUlllllllllllllllllUilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü STAD UWS Door de stellingen Amsterdam en Ken- nemerland van den Bijzonderen Vrijwi'ligen Landstorm, zal op Zaterdag 1 Juli as. te Zandvoort een groote landdag worden ge houden, waaraan ook militairen in actieven dienst zullen deelnemen. Tijdens den :and- dag zal het woord worden gevoerd door den oud-minister van marine, mr. H. Eüjleveld. Des morgens zullen de autoriteiten ten stad- huize worden ontvangen, waar de burgemeester van Zandvoort hen zal toespreken. In de middaguren wordt gedefi'eerd op den boulevard. De leden van den B.V.L., stelling van Amsterdam en stelling van Kennemer- land, zullen aan dit défilé deelnemen met hun vaande's en gewapende vaandelwachten. In het sportpark achter het Casino wordt vervolgens een demonstratie gehouden. Hierin zal ook een afdee ing pantserwagens deelne men, waartoe de minister van defensie reeds zijn toestemming heeft gegeven. Voorts zullen springdemonstraties worden gegeven door on derofficieren van de veldartillerie; tevens zul len deze een demonstratie geven van carronssel- rijden. Leden van den motordienst van het vrij willige landstormcorps uit Amersfoort zullen uitkomen in onderlinge behendigheidswed strijden op motoren. Medewerking ver.'eent voorts de stafmuziek van het vijfde regiment infanterie, onder leiding van kapitein van de Glas. Verwacht wordt, dat voor dezen landdag zeer veel belangstelling zal bestaan, niet alleen van landstorm ers, doch ook van de zijde van het publiek. Het veelzijdige programma, dat- reeds is samengesteld, belooft zeer aantrekke ijk te worden. Dit is de eerste maal sinds den land dag te Hilversum in 1935, dat de stellino- Am sterdam van den B.V.L. een landdag organiseert Voor de afdeeling Haarlem van de R K Standsorganisatie voor den Werknemenden Mid denstand heeft de heer E. Hoogestraaten uit Echt gisteravond in een der zalen van hotel Royal aan het Stationsplein op een propaganda- avond van deze standsorganisatie een antwoord gegeven op de vraag: Is sociaal-economisch be zien een nauwere aaneensluiting van Werkne- mende Middenstanders noodzakelijk? In het eerste gedeelte van zijn uiteenzetting heeft de heer Hoogenstraaten de beteekenis ge schetst van de standsorganisatie in het algemeen en van die van den Werknemenden Middenstand in het bijzonder. Duidelijk kwam uit, dat de sociaal-economische activiteit der standsorgani satie slechts een onderdeel is van de geheele activiteit van deze sociale organisaties. Haar groote beteekenis voor de katholieke cultuur dient te praevaleeren. Voor de werknemende middenstanders blijkt de noodzakelijkheid van een groote centrale organisatie het duidelijkst, wanneer men moet constateeren, dat het juist deze groep is, die over het algemeen het meest ontvankelijk is gebleken voor factoren, die een destructieven invloed hebben op hun katholieke mentaliteit. In dezen kring praevaleert het vak- eigene boven den totalen katholiek. Uitvoerig behandelde de inleider de verschillende oor zaken, die belemmerend werkten en vaak nog werken op het inzicht, dat de werknemende middenstanders, zoowel godsdienstig-zedelijk als sociaal-economisch, sterk verbonden zijn. In het tweede gedeelte van zijn inleiding wees spr. op de groote lijnen, die op sociaal-econo misch terrein loopen door de verschillende wen- schen en verlangens, die bij de verschillende vakgroepen van werknemende middenstanders leven. Op dit terrein dringt de noodzakelijkheid eener sterke organisatie te meer, wanneer men oog heeft voor den opbouw der maatschappij volgens de richtlijnen van Quadragesimo Anno. Alleen door een sterke organisatie zal het moge lijk zijn aan de intellectueele middengroep de juiste plaats toe te kennen in b.v. de bedrijfs- raden en later in de beroepschappen. Hierna werd het woord gegeven aan den secre taris der afdeeling, dqn heer P. G. Tel, voor het voorlezen van het jaarverslag. Wat kan een secretaris van een twee-jarige afdeeling van een nog pas 5-jarig bestaande organisatie naar voren brengen? Er werd in de falrfjke vergaderingen genoegzaam gesproken over het nut en de noodzaak van een stands organisatie voor de katholieke hoofdarbeiders. Spr. wilde in het kort samenvatten wat de af deeling in het afgeloopen jaar verricht heeft. We hebben allereerst getracht, aldus de secre taris, tot de stichting van een retraitefonds over te gaan, zoo ook tot vorming van leesportefeuil les, speciaal voor onze leden. Deze plannen mochten helaas tot op heden nog niet verwezen lijkt worden. Wel zijn wij tot overeenstemming gekomen betreffende het houden van korte lezingen, waardoor onze leden zelf een uiteen zetting kunnen geven van hun eigen beroep. Verschillende van deze lezingen zijn reeds ge houden. Men organiseerde een bedevaart naar Heiloo, op het voorjaarscongres te Den Haag diende de afdeeling drie voorstellen in, met St. Nico- laas kregen onze leden een brochure, getiteld: Heeft de W. M. werkelijk iets om het lijf? Doch er is nog veel meer werk te verrichten, dat de W. M. landelijk, maar ook de afdeeling Haa.riem op zich moet nemen, om zoo ef fectiever en ook financieel-voordeeliger te kun nen arbeiden. Moge het werk van Mgr. dr. Poels, bekrach tigd door de goedkeuring van ons Hoogwaardig Episcopaat, zich ontplooien in een praal en heerlijkheid, een katholieke standsorganisatie in. Nederland waardig. waarvan vijf maanden voorw. met een proef tijd van drie jaar en bijz. voorw. J. W., houtbewerker, wonende te Zaandam, thans ged. „Diefstal door middel van valsche sleutels", een jaar gevstraf, te ondergaan in de bijz. strafgevangenis voor jongelieden o.v. A. F. de K., los werkman, wonende te Zaan dam, thans ged. A. P. S., los werkman, wonende te Zaandam, „Diefstal in vereeniging". sub. 1: 12 maanden gevstraf met aftrek prev. hecht., waarvan zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. sub. 2: zes maanden gevstraf met aftrek prev. hecht., waarvan twee maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. N. S., los werkman, wonende te Zaandam. „Diefstal", zes maanden gevstraf voorw. met een proeftijd van één jaar en bijz. voorw. H. v. d. D„ los arbeider, wonende te Bever wijk. J. v. R„ los arbeider, wonende te Be verwijk. „Diefstal in vereeniging". Ieder zes maanden gevstraf voorw., met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaarden. J. J. v. Z., los werkman, wonende te Ffcver- wijk, thans uit anderen hoofde ged. in de Straf gevangenis te Alkmaar. „Heling". Zes maanden gevstraf o.v. A. M. R„ hvr. M. L., zonder beroep, wonende te 's Gravenhage. „Appèl overtr. Motor- en Rij- wielwet". Vrijgesproken. W. O., bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom. „Locaalvredebreuk" Veertien dagen gevstraf o.v. J. M., kantoorbediende, wonende te Pur- merend. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet" f 25 boete subs. 15 dagen hecht. o.v. G. v. H„ fabrieksarbeider, wonende te Haar lem. „Valschheid in geschrifte". Drie weken gevstraf o.v. Het Nederlandsche Tooneel, directeur Cor van dter Luet Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. De- fresne, zal op Maandag 3 April in den Stads schouwburg te Haarlem een opvoering geven van Menschen van onzen stand, blijspel in 3 bedrijven door St. John Ervine. In dit stuk treden op: Mien Duymaer van Twist, Ank van der Moer, Loudy Nylioff, Tatia Wyma, Joséphine van Gasteren, Corrie Kore- vaar, Cissy van Bennekom, Oscar Tourniaire, Louis van Gasteren Paul Storm, Jacques Snoek, Gysbert Tersteeg, Han Bentz van den Berg, Jo- han Schmitz e.a. Regie: Cor van oer Lugt Mel sert. Décors: Karei Brfickman, vertaling: Simon Koster. Het stuk is voorbehouden voor volwassenen. De president der Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op 28 Maart tot makelaar beeedigd den heer F. M. Heerkens Thijssen. lid der firma Heerkens Thijssen en Burdorf. Op Dinsdag 4 April, des avonds om 8.15 uur, geeft het Bloemend. Chr. Gem. Koor onder lei ding v.an Piet Halsemer een uitvoering van Heinrich Sch/itz' Matthaus-Passion in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Solisten zijn: Vine, van Bers, tenor (evangelist), Jos. de Klerk, bariton (Christus), Jac. Lagas, bariton en Alb. c'«e Klerk, orgel. In verband met de werkzaamheden ten behoeve van een nieuwe brug over de Schinkelkade zullen de huizen benoorden de Schinkelhavenstraat moeten worden af gebroken. Hieronder valt dus ook de uit spanning „Schinkelhaven", waarin thans o.m. een manege is gevestigd. In dit bouwplan is, zooals bekend, begrepen een nieuwe verbindsweg van den Overtoom af naar Nieuw-West, welke nog komt te loo pen door de Andreas Schelfhoutstraat. De Overtoomsche schutsluizen komen te ver vallen .terwijl de brug, welke nu den Overtoom met Nieuw-West verbindt, eveneens wordt af gebroken. Het ligt in de bedoeling, dat nog dit jaar met de werkzaamheden wordt begonnen. Donderdag heeft de kinderpolitie te Am sterdam ingegrepen in een ergerlijk geval van kinderverwaarloozing. Reeds eenigen tijd was de aandacht van dezen dienst ge vestigd op een familie, bestaande uit man en.vrouw en een 12-jarig zoontje. Van dit gezin, wonende in de Polanenstraat, deed in deze buurt het hardnekkig gerucht de ronde, dat het twaalfjarig zoontje op er gerlijke wijze zou worden verwaarloosd en in een toestand van ondervoeding ver keerde. De man is 'n godsdienstleeraar en men sprak hem in de buurt aan met do- miné, zijn vrouw is iemand, die zeer goed ontwikkeld is en aktes bezit, o.a. M.O. Ge schiedenis en Engelsch. Deze menschen schenen vroeger in goeden doen te zijn ge weest doch de laatste jaren was hierin verandering gekomen. Zij raakten meer en meer in verval en ver lieten hun vroegere woning om zich te gaan vestigen op een eerste étage-woning in de Po lanenstraat. Man en vrouw bemoeiden zich nooit met de buren en deze kregen het idee dat zij zeer teruggetrokken leefden en tee kenen van menschenschuwheid vertoonden. Hoogst zelden verlieten zij hun woning. Een kerkgenootschap had al meerdere malen po gingen aangewend om dit gezin daadwerkelijk te steunen, doch als bezoekers om toelating verzochten, werden zij aan de deur afgewezen en deelde de man kort en bondig mede: „Ik heb u niet geroepen, ik red mij zelf wel." Dikwijls gebeurde het dat de man plotse ling tegen iemand zeide, van wien hij verwacht te dat men hem hulp kwam bieden: „Kan ik u met iets van dienst zijn?" Hij keerde dus de rollen om. Het huisgezin ontving steun, welke hun werd gebracht. De bezoekers hadden reeds herhaaldelijk op gemerkt, dat er in de woning een allesbehalve frissche atmosfeer hing en het was er in een woord verschrikkelijk vuil. Ook was het opgevallen dat men het zoontje van de familie in geen maanden meer buiten had gezien. Al spoedig deed het gerucht de ronde, dat het kind door het echtpaar opgesloten werd gehouden. Men zond het niet meer naar school en verspreidde het gerucht dat de jongen ziek was. Buurtbewoners verklaarden echter, het kind verschillende keeren aan de achter zijde van het perceel voor een raam te hebben zien staan. De jongen zag er zeer slecht uit en ook zijn kleeren waren er barmelijk om aan te zien. Hoewel de man reeds enkele malen een boete had opge- loopen voor het niet naar school zenden van zijn zoontje, trok hij zich daar niets van aan. Tenslotte besloot de politie in te grijpen en afdoende maatregelen voor het kind te nemen. Donderdagmiddag begaf zich de commissaris van politie, de heer Voordewind, met recher cheurs en agenten naar het bedoelde perceel en eischte toegang. Dit werd hem eerst door den man geweigerd, doch toen de commissa ris sommeerde, liet men de politie toe. De mannen der wet troffen in de woning een ver- schrikkelijken toestand aan en in een kleine achterkamer vond men het verwaarloosde kind op een stoel zitten. Het.bleek ernstig onder voed te zijn en maakte een zeer achterlijke in druk. Oogenblikkelijk werd het ventje aan de zorgen van den Geneeskundigen Dienst toever trouwd en naar een ziekenhuis overgebracht om onder observatie te worden gesteld. Toen het kind wegging sputterden de ouders heftig tegen en haalden daarbij bijbelteksten aan. zijn motor in volle vaart tegen een auto ge botst. De man brak zijn rechterpols en is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Zijn motor werd grcotendeels vernield. De inzittenden van den auto kwamen met den schrik vrij. Naar men ons bevestigt, zal bü den Raad 'n voorstel worden ingediend om voor twee mil lioen gulden deel te nemen in de kosten groot tien millioen, voor den bouw van een spoor wegtunnel onder het Noordzeekanaal nabij Velsen. Donderdagavond om half tien is op de Jan van Gooyenkade een 32-jarige motorrijder met Met de twee families V. en J„ die in het lan delijke Nijkerkerveen dicht bij elkaar wonen, was het reeds langen tijd mis. Voortdurend hadden hoogst onaangename ontmoetingen plaats en eenmaal werd J. zelfs met een hooi vork bedreigd. Toen J. in den avond van 10 September j.l. op de fiets langs de woning van V. reed, kwam laatstgenoemde plotseling achter de dahlia- planten te voorschijn en dwong J. van de fiets af te stappen. Er ontstond een korte woordenwisseling tij dens welke V. met een hooivork zijn buurman eenige harde slagen op het hoofd toebracht. Met een bloedende hoofdwonde bleef J. be wusteloos op den weg liggen. Eenige ooggetui gen, die op het land werkten, kwamen toeloo- pen en waarschuwden de marechaussee. Wegens zware mishandeling werd V., die chauffeur van beroep is, door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot 1 jaar en acht maan den gevangenisstraf, van welk vonnis verd. in beroep kwam bij het Gerechtshof te Arnhem. Als eerste getuige trad het slachtoffer op, dat verklaarde nog steeds hinder van de mis handeling te ondervinden. „Toen ik bij de woning kwam, aldus get., sprong verd. plotseling uit de dahlia's te voor schijn. Hij had een hooivork in de hand en riep: „Nu kun je de dagen tellen". Nadat er een paar woorden waren gevallen kreeg ik vier of vijf slagen op het hoofd. Wat ei verder gebeurd is, kan ik me niet meer her inneren". Voorts verklaarde getuige gezien te hebben, dat de vrouw van verd. bij de woning stond en een greep in de hand had. Eenige maanden voor de mishandeling had getuige ook al kwestie met verd. gehad en is toen ook geslagen. Als de president informeert naar de oorzaak van de beroerde verstandhouding tusschen cie beide families geeft get. een heel relaas over grasmaaien, onrechtmatig steuntrekken enz. Verdediger (tot getuige): Heeft verd. wel eens geprobeerd vrede met u te sluiten? Getuige: Nooit! Verdediger: Ook niet bij den rechter-com- missaris? Getuige: Ja, toen hebben we elkaar de hand gegeven. De landbouwer H. van den H. verklaarde, dar verd. 's middags bij hem op het land is geko men en iets over J. had gezegd, 's Avonds zag getuige de mishandeling. J. lag op den grond en was geheel versuft. Op een desbetreffende vraag van den president zegt get. dat verd erg valsch en driftig is. De opperwachtmeester v. d. Poll uit Nijkerk, als getuige a décharge gehoord, zeide in de af geloopen v/eken tot de conclusie te zijn geko men, dat de vrouw van getuige J. wel eens de oorzaak van het gebeurde kon zijn geweest. Deze vrouw zou de ruzie telkens hebben aange wakkerd en oorzaak zijn geweest, dat verd. er toe is gekomen zijn buurman te overvallen en te mishandelen. Get is van meening, dat bij het eerste on derzoek de getuigenverklaringen wel wat al te ongunstig over dezen verd. zijn geweest. De verklaringen van den opperwachtmeester werden bevestigd door den arbeider H. D. aan wien de vrouw van verd. sprekende over J. eens zou hebben gezegd: „Al kost 't mij geld, hij gaat er aan". Tenslotte komt de jeugdige T. E. getuigen dat getuige J. kort na de mishandeling met een hooivork op de deur van verd's woning zou hebben geslagen. Getuige had dit zelf waar genomen en heeft ook gezien, dat J. even na dat hij mishandeld was opstond en een sigaret opstak. Get. J. ontkende dit ten stelligste. De president vraagt den opperwachtmeester naar diens oordeel over deze tegenstrijdige ge tuigenverklaringen. Als de wachtmeester heeft medegedeeld, dat hij niet de minste reden heeft om aan de ge tuigenis van den jeugdigen E. te twijfelen, ont vangt hij van den procureur-generaal opdracht naar de juistheid van de verklaringen van ge tuige J. een onderzoek in te stellen om uit maken of deze zich aan meineed heeft schul dig gemaakt. De procureur-generaal zeide van meening te zijn, dat de rechtbank, gezien het vonnis, wel een wat al te ernstigen indruk van het gebeur de heeft gekregen. De getroffene heeft een vrouw, die, naar thans wel vast staat, in staat is bij een ander 't bloed aan 't koken te ma ken. In aanmerking nemend, dat verd. boven dien erg zenuwachtig is, vorderde de P. G. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis. Mr. Boom uit Zwolle pleitte clementie en vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling vau verd., welk verzoek door het Hof werd afge wezen. Uitspraak Donderdag 13 April. Gistermiddag te vier uur daalde vanuit zui delijke richting een Duitsch zweefvliegtuig op een der weiden van het Arnhemsch Broek, ach ter de Vospoort. Aanstonds was een groote massa volk op de been, die haar belangstelling verdeelde tusschen den verbouwereerden vlieger en de groote ha kenkruisen aan beide zijden van den staart van het vliegtuig. De spoedig gearriveerde politie wist o.l.v. in specteur Westhof de nieuwsgierige menigte in korten tijd buiten de weide te werken. Eenmaal op behoorlijken afstand „waagden" een stelletje opgeschoten kornuiten het, de ont stane situatie met „Sieg Heil"-geroep te om lijsten. Bij informatie bleek het vliegtuig uit Mfin- ster afkomstig te zijn en vandaar om 2 uur 's middags voor een tocht „opgetrokken" te zijn De vlieger was de universiteitsstudent Wil helm Hanisch, eveneens uit M|ünchen. Hij ver telde ons, dat hij op 1600 M. hoogte den koers was kwijtgeraakt en meenend boven Duitsch gebied te zijn, een noodlanding had moeter maken. Hanisch had met een snelheid van 60 tot 70 K.M. gevlogen. Nadat door de douane en de politie de ver- eischtc controle was uitgeoefend, werd met collegialen steun van zweefvliegers van Terlett. hiervoor gemobiliseerd door den heer Kramer het zweefvliegtuig, dat niet de minste materieelp chade bekwam, gedemonteerd. Eenige arbeiders, die op de we ito werkzaam waren, verzekerden ons, dat zij de daling een tikje onthutst hadden gadegeslagen. De Haarlemsche rechtbank deed gisteren de volgende uitspraken: J. M. B., slooper, wonende te Wijk aan Zee, gem. Beverwijk: thans ged. „Diefstal" tien maanden gevstraf met aftrek prev. hecht. De procureur-generaal mr. j. Versteeg eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank, waarbij een 24-jarige schipper wegens verduis tering in dienstbetrekking en diefstal was ver oordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van de reeds ondergane voorloopige hechtenis. De schipper maakte destijds deel uit van het complot, dat de reederij Bergmann voor be langrijke bedragen heeft benadeeld. Hij was schipper op een van de motorbooten van de reederij. Op het kantoor had hij 18 abonne mentskaarten gestolen, voorts zou hij bovendien voor eigen rekening oude kaartjes hebben ver kocht en ook aan de knoeierijen met de valsche kaartjes zou hij hebben meegedaan. De man, die intusschen 'n andere betrekking heeft gevonden, riep de clementie van 't Hof in. De verdediger, mr. Benno J. Stokvis, bepleit te een voorwaardelijke veroordeeling. Als ,u tóch iets moet verliézen iiiï -Vj|l u hebt t voor t kjezen De raad der gemeente Heemstede kwam gis teren in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van mej. M. Boudewijn om eervol ontslag als onderwijzeres aan cc Vcorwegschool, wegens be noeming te Amsterdam. Het gevraagde ontslag zal worden verleend. Een verzoek inzake een laag electriciteitsta- rief voor het gebruik van een electrisch fornuis, werd ter afdoening in handen van B. en W. gesteld met de bedoeling een bevredigende op- 'ossing te vinden Het aangehouden agendapunt betreffende den an'eg van een plantsoen Joh. Wagenaarlaan dat bij de vorige raadszitting een stevige dis cussie veroorzaakte, daar de plantsoenencom missie -gepasseerd was, lokte ook thans weer aenig debat uit. De heer VOORS (C.H.) zeide tegen het voor stel dat thans in de plantsoenencommissie is besproken te zullen stemmen. Spr. wilee, gezien de breedte van de laan en de hoogte dei- bebouwing, het idee van een avenue handhaven en de laan niet onderbroken zien door een plantsoen, waaraan geen behoefte bestaat en welks aanleg stec'ebouwkundig onjuist zou zjjn. De heer v. d. ERF (R.K.) was het in groote lijnen met den vorigen spreker eens. Waarom onnoodig f 3500 uitgeven, omdat de plantsoen- grond een cadeautje van den exploitant is. De heer ADRETSCH (V.B.) daarentegen vroeg zich af hoe thans nog oppositie tegen dit voorstel kan worden .gevperd. Dit plantsoen is immers in het belang der gemeente. De heer JONCKBLOEDT (R.K.)Men moet het juist toejuichen, als een straat nu en dan onderbroken wordt door een plantsoen. Spr. vroeg zich af, waarom de leden der plantsoenen commissie tegen dit voorstel zijn. De heer RIJKES (V.B.) verklaarde zich voor het vcorstel van B. en W. Wethoucter DROOG (R.K.) verklaarde, dat zoowel de commissie van O.W. als de Schoon heidsadviseur juist zeer verheugd over het voorstel waren. Een van de practische redenen van het voorstel is, dat bij niet-aanneming er van een in-pandig terrein zal ontstaan, dat uit stedebouwkunrtig oogpunt zeker ongewenscht zou zijn. Bij stemming werd het voorstel aange nomen met 11 tegen 4 stemmen. Aangenomen werden de voorstellen inzake herziening uitbreidingsplan, kasgeldleening. voorschot vergoeding bijzondere scholen, vast stelling uitgegeven bedrag per leerling aan be looning vakonderwijzers over 1939, voorschot vergoeding vakonderwijs '39, voststelling rooilijn langs Glipperweg. verkoop grond behoorendf tot het Grotshek, begrootingswijzigingen, ge meenschappelijke regeling van de Psychiatri sche vóór- en nazorg voor geesteszieken. B. en W. stellen voor te besluiten, gezien het advies der Plantsoenen-commissie, tot het doen rooien van 35 iepeboomen, staande langs den Heerenweg tusschen de grens der gemeente Haarlem en de Koediefslaan. Komen er weer andere boomen voor in de plaats? vroeg de heer ADRETSCH, die er op wees, dat de Heerenweg juist door die boomen zulk een schoone laan is geWeest. Wethouder DR'OOG moest hem echter teleur stellen. Tenslotte kwam aan de orde een voorstel in zake gemeenschappelijke regeling betreffenüa streekplan Kennemerland-Zuid. Dit werd in be sloten zitting behandeld. VATICAANSTAD, 30 Maart (Havas). Z. H. de Paus heeft Kardinaal Verdier aangewezen als Pauselijk Legaat voor het Eucharistisch Congres, dat in Mei van dit jaar te Algiers zal worden gehouden. BERLIJN, 30 Maart (D.N.B.). De Duit- sche rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Frick, heeft op een ontvangst, door rijiksleider Rosenberg aan diplomaten en buitenlandsche pers aangeboden, gesproken over „co niet-Duitsche volksgroepen in het Duitsche Rijk." Hij zeide onder meer, dat men in Europa nooit zal bereiken, dat „Volkstuin" en staat el kaar volledig dekken. Des te noodzakelijker is 't, dat daar, waar een vreemd volk in 'n anderen staat leeft, de natuurlijke levensrechten be schermd blijven. Onnoodige plagerijen van min derheden moeten vermeden worden. Dat geldt zoowel voor de Duitsche volksgroepen in het buitenland als voor de niet-Duitsche volks groepen in het rijk. Men kan een heel goeci lid van zijn stamvolk en tegelijk een plichtsbetrach- tend staatsburger van een vreemden staat zijn. Duitschland verwerpt het met geweld germa- niseeren van niet-Duitsche volksgroepen. Sprekende over de sterkte der verschillende niet-Duitsche groepen, zeids Frick: De grootste niet-Duitsche volksgroep vormen de ongeveer 300 000 Tsjechen in het Suóeten-Duitsche ge bied. Na de Tsjechen vormen de Polen de tweede niet-Duitsche volksgroep in Duitschland. Vol gens de volkstelling van 1933 wonen in Oost- Duitschland 113.000 menschen, wier moedertaal het Poolsch is, terwijl 285.000 als moedertaal Duitsch en Poolsch hadden opgegeven. De bond van Polen in Duitschland heeft slechts ongeveer 22.000 leden. De Polen hebben in bijzondere mate den opbloei van het Duitsche Rijk meege maakt. Er zal nauwelijks een werklooze Pool in Duitschland te vinden zijn, wat helaas, aldus Frick, van de Duitsche volksigenooten in Polen niet gezegd kan worden. De derde groep vermen de Kroaten in het Burgenland, ongeveer 40.000 menschen. De vierde niet-Duitsche groep, de Slovenen, omvat 30.000 menschen. Vervolgens komen de 10.000 Hongaren in het Burgerland. Een kleine, maar op hoog peil staande groep is de Deensche groep van 5000 tot 10 000 men schen. De strijd om het „Volkstum", die geeft volksgroep bespaard blijft, staat in SleeswijK op een buitengewoon hoog niveau. Er wonen in Duitschland verder nog 2000 Slowaken en on geveer 5000 tot 10.000 Litauers. Frick commentarieerde nogmaals, dat in be ginsel de eigen ontwikkeling van alle niet- Duitsche groepen verzekerd is. De nationaal-socialistische staat streeft er naar wederkeerige overeenkomsten met den buurstaat te sluiten tot vriendschappelijke re geling van de positie der groepen. De Duitsch- Poolsche minderheden verklaring van Novem ber 1937 heeft helaas niet alle wenschen kun nen vervullen. Hier is nog een reeks van drin gende vraagstukken te regelen. Geheel anders is het aan de Duitsch-Deensche grens. Hier kan van een verheugend wederzijdsch begrip gesproken worden. Bij het secretariaat van het Nederlandsch Olympisch Comité is, naar wij vernemen, een uitnoodiging ontvangen tot deelneming aan de vijfde Olympische Winterspelen, welke van 3 tot en met 11 Februari 1940 te St. Moritz worden gehouden. Deze uitnoodiging zal op de algemeene ver gadering, welke Zaterdag 1 April te Amsterdam plaats vindt, ter sprake worden gebracht. Bij den aanvang van de zitting van den Hoo- gen Raad is Donderdagmorgen mr, G. van der Flier, die onlangs tot raadsheer in dit college is benoemd, als zoodanig geïnstalleerd. De uitslagen van de in de derde en vierde ronde gespeelde partijen van de wereldkam pioenschappen libre luiden: Galmiche 500 8 249 62.50 Deckner 17 8 10 2.12 Ferraz 500 1 500 500.00 Leuthgeb 0 1 0 0.00 Butron 500 15 198 33.33 Sweering 49 15 16 3.26 Cote 500 9 187 55.55 Romy 105 3 53 11.66 WARSCHAU, 30 Maart (Reuter). De ge heele Poolsche pers wijst op de groote be teekenis van het bezoek, dat minister Beek de volgende week aan Londen zal brengen. De week welke eindigt met den terugkeer van Beek uit Londen kan, volgens de onaf hankelijke Wieczor Warszawski, beslissend zijn. Het gerucht, dat Beek op weg naar Londen te Berlijn zou kunnen afstappen, wordt hier onwaarschijnlijk geacht. Men doet het voorkomen, dat een dergelijk optreden alleen den schijn zou kunnen hebben het resultaat te zijn van Duitschen druk en dat dit de vrijheid van actie van de Poolsche regee ring in de buitenlandsche zaken zou belemmeren- Te Parijs meent men te weten, dat Bonnet Beek heeft uitgenoodigd tot een bezoek aan Parijs, wanneer hij binnenkort op reis zal gaan naar Londen. De Poo'sche minister van E|uitenlandsche Zaken zou deze uitnoodiging in beginsel heb ben aanvaard, doch een datum is nog niet vastgesteld. ontbreekt op <&e auto's: de naald van den snelheidsmeter ver- elt u niet, dat uw rem weg verviervoudigt als snelheid verdubbelt! U kunt pas goed autorijden, als u erkent. STOPPEN IS MOEILIJKER DAN RIJPjjÜ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4