?A?A? VRIJDAG 31 MAART 1939 Wie is kiezer? Wat iedere propagandist moet weten voor de komende verkiezingen Stemmen in een andere gemeente AMBACHTSSCHOOL BURGERLIJKE STAND Haal geen vogel nestjes uit! AANBESTEDING UIT DEN OMTREK B.V.L. KORPSWEDSTRIJDEN BEVERWIJK HANDELSAVONDSCHOOL „DE HANZE" Diploma's uitgereikt Mauricialaan 25-27 - Overveen ZIJN ELKEN ZATERDAG GEOPEND VAN 2 TOT 9 UUR STOUTENBEEK - BEVERWIJK Opvoering Passiespel Uitbreidingsplan in den Raad Jubileum bij de politie HEEMSTEDE PAASCHTENTOONSTELLING TE ZAANDAM ■onder God geen gezag. Afd.sVet rundvee Vee uit de IJpolders Vette runderen uit de Zaanstreek HILLEGOM VELSEN Arbeidsverkörting bij Papierfabriek IJMUIDEN Opvoering Passiespel ZAANDAM VAN GELDER ZONEN Het ondetzoek naar de derde papierfabriek in Indië De rede van Daladier Waar deer end schrijven van de Fransche Kardinalen Hongarije wijst tegen voorstellen af WATERPOLO HET IJ KAMPIOEN VAN NEDERLAND 64-zege op de H. Z. en P. C. WIELRENNEN H.R.C. De Jonge Kampioen SCHAKEN Denk en ZetRochade 010 Haarl. Postduivenbond RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD In verband met de verkiezingen voor de Prov. fitaten (19 April) en voor den Gemeenteraad (21 Juni) vestigen wij de aandacht van de pro pagandisten op het volgende: Om kiezer te zijn voor de Provinciale Staten Of voor den Gemeenteraad moet men aan de volgende eischen voldoen: le. Op 1 Januari van het jaar, waarin de ver kiezingen worden gehouden, binnen de Provin cie, resp. binnen de Gemeente, zijn werkelijke woonplaats hebben en tevens Nederlander zijn of door de wet als Nederlandsch onderdaan er kend zijn Tot nu toe moest men. om in een bepaalde provincie of gemeente aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten of Gemeenteraad te kun nen meedoen, op 1 Januari van het jaar, waar in de verkiezingen geschieden, minstens 1 jaar binnen de provincie hebben gewoond. Dit is r.u niet meer noodig. Thans is het voldoende, dat men op 1 Januari van het verkiezingsjaar binnen de provincie (de gemeente) zijn werke lijke woonplaats heeft. Ieder, die dus op 1 Ja nuari binnen de provincie (gemeente) woont, al is het slechts één dag. kan natuurlijk mits hij overigens aan de gestelde vereischten vol doet aan de verkiezingen voor Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad deelnemen 2e. Vóór 16 Mei van het jaar, waarin de kie zerslijst is vastgesteld, 25 jaar oud zijn. De kiezerslijst is vastgesteld op 22 Februari naar den toestand op 1 Januari. Het zal dus voorkomen, dat iemand, die na 1 Januari naai een andere gemeente verhuisde, niet op de kie zerslijst van zijn nieuwe gemeente voorkomt Hij is dan gerechtigd in zijn vroegere woonge- meente aan de verkiezingen deel te nemen. Personen, die dit jaar tusschen 19 April en 15 Mei 25 jaar worden, stemmen thans reeds op 24-jarigen leeftijd. Voor de Provinciale Staten ia het mogelijk dat men op den dag der stemming in een ande re plaats in dezelfde provincie, dan waar men woonachtig is, stemt. Hiertoe moet men zich uiterlijk veertien dagen Vóór de stemming zal plaats vinden in persoon ter secretarie van een gemeente aanmelden. Dit behoeft niet te geschieden in de plaats, waar men woonachtig is, noch in de plaats, waar men wil stemmen, maar kan geschieden m elke gemeente in de Provincie, waar men toe vallig verblijft. ft Bij aanmelding moet men opgeven: Naam en voornamen, de dagteekening en plaats van ge boorte, de gemeente waar men op de kiezers lijst staat en een adres In die gemeente, waar men wil stemmen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en huisnummer. - indien men geen oproepingskaart ontvan gen heeft, informeere men een of twee dagen vóór de stemming aan het hoofdbureau Ver kiezingen wat hiervan de reden is en verzoeke men een duplicaat. Ook kan men op den stemmingsdag zich aanmelden aan het stem bureau. waar men gewoon is te stemmen en Verzoeken om een duplicaat. Ter overtuiging brenge men belastingbiljet cf trouwboekje mee en dan ontvangt men daar een nieuwe oproepingskaart. De volgende leerlingen van de Ambachtsschool werden na een 2-jarigen cursus gediplomeerd: Metaalbewerkers: W. H. Brosens Haarlem; P. v. Heerden Haarlem; H. v. d Heyden Haarlem; T. Keyzer Haarlem; J. Th. J. Lampe Haarlem; A. M. Lijs Halfweg; C. B. de la Mar Vijfhuizen; W. F. Monné Haarlem; H. J. Niemeyer Haar lem; W. v. d. Plaat Zandvoort; A. Schluter Haar lem; A. v. Schravendijk Haarlem; J. W. B. See- gers Haarlem; H. Smit Haarlem; H. Strobel Haarlem; W. H. Tullenaar Overveen; J. Vos Heemstede; C. de Vries Haarlem; D. B. Zon Overveen; Th. P. v. d. Zwaan Nieuw Vennep; A. Zwart Haarlem; W. T. Zwemmer Zandvoort; ,W. G. Veldkamp Haarlem. Automonteurs: F. D. Antonisse Haarlem; Th. J. v. Beek Haarlem; C. H. Bekker Heemstede; J. Boeree Haarlem; G- J. Borgmeyer Haar lem; H. W. v. Eek Haarlem; A. Filipson Haar lem D. Keur Zandvoort; H. F. Koopman Bloe- mendaal; H. A. Kors Haarlem; W. L. v. Ligten Heemstede; G. J. v. Musscher Haarlem; A. M. Rosa—Tas Haarlem; K. Schouten Hoofddorp; J. F. ter Smitten Haarlem; B. Tiggeloven Half weg; J. A. Vennik Haarlem; A. Vink Halfweg; P. Visbeen Haarl.meer; C. Werdekker Haarlem; J. J. Wijdenes Haarlem; C. v. Accooy; H. G Bergman Haarlem; H. J. Bindels Haarlem; L de Boer Haarlem; P. Bravenboer Haarlem; C. J. Burger Haarlem; W. J. Dernison Haarlem; A. v. d. Hoef Haarlem; C. A. HÜrkmans Haar lem; P. Kerkman Zandvoort; H. Kroes Haar lem; G. G. Kruup Overveen; J. L. Leuven, Heemstede; H. Marijnis Hillegom; J. Moison Halfweg; H. S. v. d. Pluym Heemstede; K. de Raadt Halfweg; J. v. Schaik Heemstede; H. H. Tollenaar Haarlem; J. G. Turkenburg Haarlem; H. Th. Ultermark Haarlem; J. W. v. d. Veen Haarlem; A. C. Vos Amsterdam; C. W. N. Wal- brecht Haarlem; J. v. Dijk Haarlem; J. Fral Hoofddorp J. P. Nieuwdorp Vijfhuizen. Electriciens: J. D. Boerkoel Haarlem; G. M. Dammers Haarlem; H. J. A. Duiveman Bloe- mendaal; H. den Engelsen Haarlem; A. v. Gin- kel Haarlem; T. v. d. Haak Haarlem: W. E. Hartman Haarlem; N. Hendriks Haarlem; K. v. d. Heyde Haarlem; H. C. Honhof Haarlem; J. J. v. Hooff Haarlem; K. de Jong Haarlem: G. H. Kok Haarlem; A. Koopman Haarlem; A M. I. Koperberg Haarlem; H. Kraay Hillegom; H. de Kwant Haarlem; J. P. Leonhardt Haar lem; W. Pesschar Heemstede; A. W. Rom bouts Haarlem; N. P. Roozen Bennebroek; E. P. Se- walt Haarlem; J- C. v. d. Staay Haarlem; C. Steetskamp Bloemendaal; J. Verhagen Halfweg; P. G. Verschragen Haarlem; W. Wildeboer Haarlem; J. Niemeyer Haarlem; P. G. Boting Haarlem P. H. Gerfertz Haarlem; P. H. Hen driks Haarlem; P. J. Hoogervorst Vijfhuizen; P. Hoogestijn Haarlem; P. J. J. v. Iersel Haarlem; J. N. Koper Haarlem: P. J. Luiting Haarlem; A. Mulder Lisse; Th. Oderkerk Haarlem; C. v. Ol- denmarkt Haarlem: R. H. Padding Noordwjjker- hout; L. Pleging Haarlem; J. J. Roosma Haar lem; J. Scholtens Haarlem; A. J. Stecher Haar lem; J. G. Stuyfzand Haarlem; D. L. Veldhuis Haarlem; J. Vermeeren Haarlem; H. A. Wacha Haarlem; J. J. Wullems Haarlem. Timmerlieden; p. J. v. d. Berg Overveen; B Bippes Haarlem; N. G. v. Dam Beverwijk; M Dingemanse Haarlem; M. J. Heule Bloemen daal; H. v. Huis Overveen; P. J. de Koning Vijfhuizen; O. v. d. Kooi Haarlem; N. Koopman Hillegom; H. J. Malefijt Haarlem; J. H. H. M. v. d. Putten Heemstede; P. M. Preyde Heem stede; G. Radsma Haarlem; J. H. Reedijk Haar lem; E. S. Sewalt Haarlem N. L. Sewalt Haar lem; A. A. Spook Haarlem; J. G. Standaard Hillegom; A. H. F. Vlasveld Haarlem; H. v. d. Wiel Haarlem; F. J. Beelen Haarlem; J. v. d. Berg zandvoort; J. B. Breeuwer Haarlem; M. B. de Graaf Haarlem; L. Joosten Haarlem; N. J. Koolman Bloemendaal; G. H. Kuiken Haar lem; P. v. d. Laan Hillegom; H. v. Leeuwen Haarlem; J. Spierings Halfweg; J. M. M. Ver boom Haarlem H. Wernik Haarlem. Meubelmakers: C. A. Boon Haarlem; K. Hen driks Haarlem; G. Holleman Haarlem; J. Klerk Haarlem; J. Luttik Haarlem; J. M. Miedema Haarlem. Schilders: F. D. Baas Haarlem; E. W. A. Duk- kers Zandvoort; G. B. J. M. te Marvelde Heem stede; J. M. Pel Haarlem; L. M. Roozekrans Haarlem; A. J. Verzandvoort Haarlem; J. H. Vink Haarlem; A. v. wonderen Heemstede; J. v. Wonderen Haarlem. De geslaagden, die na het behalen van het diploma van den 2-jarigen cursus, nog een jaar de school voor hetzelfde vak hebben bezocht zijn: Automonteurs: F. J. Boekman Hillegom H. Rookhuyzen Haarlem. Timmerlieden; H. j. Bremer Haarlem; A Fröhlking Haarlem; F. R. Althuisius Haarlem; A. J. Hoogmoed Hillegom; J. H. A. Beyersber- gen van Henegouwen Spaarndam; H. R. Kuy- ken Haarlem; B. Vreugdenhil Vijfhuizen. Schilders: J. L. Couenberg Heemstede; C. F. Visse Overveen. AVONDVAKTEEKENSCHOOL Lijst van leerlingen, gediplomeerd In het jaar 1939 Metaalbewerkers: Th. W. J. v. d. Meer Haar lem; V. H. Snel Haarlem; C. B. Steggink Haar lem; L. Tuppe Haarlem; J. Bouman Haarlem; G. F. M. Franzel Haarlem; Th. v. Hout Haarlem; H. g. Janssen Haarlem; H. Jonker Haarlem; S. A. Korbee Hillegom; H. v. d. Mey Haarlem; H. C. Ruis Haarlem; D. J. Muis Haarlem; H. Oomkes Haarlem; G. Planting Haarlem; B. Scholte Haarlem W. J. Spijker Haarlem; A. v. d. Stoop Haarlem; A. Zandstra Haarlem; J. Eichhorn Haarlem. Automonteurs: A. J. M. Angenent Haarlem: T. v. Asselt Haarlem; A. J. Bezem Haarlem; -J. K. Drenth Haarlem; P. G. W. de Korte Haar lem; J. H. Mos Aerdenhout; N. Roemer Haar lem; C. Schalkwijk Haarlem. Electriciens: J. J. Bruyn Haarlem; J. Heeren Haarlem; W. Hendriks Haarlem; J. J. v. Kuyk Haarlem; J. M. Landman Haarlem; Th. Rutter. Haarlem; P. M. P. Tromp Haarlem; M. A. J. v. d. Werff Halfweg; H. de Wit Vogelenzang; N. J. Rejack Haarlem J. P. Nupoort Haarlem. Loodgieters: C. Baars Haarlem; W. den Bra ven Haarlem; H. Makkelie Haarlem. Timmerlieden: H. v. Essen Halfweg; J. P. v. Tongeren Vogelenzang; P. Wiedijk Haarlem; J. Hart Haarlem; G. C. Hoogenes Haarlem; T. Kleijberg Haarlem; I. Krabbendam Heemstede; J. B. Nieuwenhuis Haarlem; C. Poelgeest Haar- lemmerliede; H Timmerman Haarlem; C. P. Vos Heemstede. Meubelmakers: Th. v. d. Ven Haarlem. Schilders; P. Braspenning Haarlem; W. A. v. Hemert Haarlem; C. W. Th. Heemskerk, Haar lem; Ch. Horsmeyer Haarlem; O. Houssaert Haarlem; J. Keesman Zandvoort; J. Kooien Haarlem W. G. Lemmers Haarlem; N. Lijnzaad Haarlem; L. C. de Man Haarlem; F. J. Quintus Heemstede. Graveurs; W. M. v. Latum Haarlem. Lithografen: A. D. Stöver Haarlem. Drukkers: C. A. Bergfeld Haarlem; D. Jor- óens Haarlem. Zetters: C. Blok IJmuiden; A. C. de Boer Haarlem; A. Dors Beverwijk; H. Gerrits Haar lem; A. F. J. Kempen Haarlem; H. G. Vestering Haarlem; A. G. v. Engelen Haarlem. Schoenmakers: H. J. Driessen Heemstede; J. C. Th. Melchers Haarlem; P. Ouwendijk Heem stede; J. Portegies Heemstede; M. Spoor Haar lem. Behangers; D. C. Burger Beverwijk; H. B. Lammé Haarlem. Geboren: 29 Mrt. P. M. Woestenburg-Bim- merman, d.; 30 Mrt. C. J. S. van der Meulen- van Elswijk, d.; 31 Mrt. L. Klapwijk-Stans, z.; 31 Mrt. E. P. Honing-Blankwater, d.; 29 Mrt. M. H. J. G. Laurenssen-Grondman. z.; 30 Mrt. H. A. Joosten-van Bruggen, z.; 30 Mrt. C. M. Schrama-Tempelman, z.; 29 Mrt. L. G. Lui- ning-Grooters, z.; 30 Mrt. J. M. de Jong-Plat- t/66l fi Overleden: 30 Mrt. F. Lagerwey-Klomp, 81 jr., Jan Haringstraat; 30 Mrt. P. de Zwart, 82 jr., President Steynstraat; 29 Mrt. H. Dijkstra- Kuipers, 69 jr., Esschilderstraat30 Mrt. C. Diekman-Markwat, 86 jr., Lange Annastraat. In een circulaire heeft het bestuur der Ver- eeniging tegen het mishandelen van dieren zich gericht tot alle hoofden van Lagere Scholen te Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, om hun medewerking in te roepen tegen de „sport" van het nestjes uithalen. Het uithalen van vogelnestjes komt blijkbaar nog veelvuldig voor. De vereeniging heeft een geïllustreerd pam fletje verspreid, waarin Rens Slot met een rijmpje het vogelleed veroorzaakt door „uitha len" schetst. De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat te Haarlem heeft aanbesteed het ver wisselen, schoon- en roestvrljmaken, herstellen en met beschermende lagen bestrijken van de binnenvloeddeuren, de binnendeuren en de bui tendeuren van de Middensluis te IJmuiden, met bijkomende werken. Hoogste inschrijfster Nederlandsche Dokmaat schappij N.V. te Amsterdam voor f 46.220, laag ste inschrijver J. van der Vies te Sliedrecht voor f 25.950. Op de korpsschietwedstrijden, welke door den B. V. L. gewest Kennemerland in het Patro- 'naatsgebouw te IJmuiden-O. Zaterdag zijn ge opend en dezer dagen werden voortgezet, waren thans de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort en Schoten aan de beurt: De uitslag was als volgt: Personeel: 1 C. L. Flaton 49 (steun 48), IJmuiden; 2 P. Slot, Haarlem 49 (47); 3 C. Huisman, Haarlem 49 (47); 4 P. Smit 49 (47) Bloemendaal; 5 Hietbrink, Haarlem 49 (46); 6 v. d. Voort 49 (43) Haarlem; 7 R. L. v. d. Berg Haarlem 49. 1 A. A. v. Riet, Haarlem 48 (49)2 P. Schuur man, Haarlem 48 (49)3 W. Pool, Haarlem 48 (48); 4 J. C. v. d. Linden 48 48) Overveen; 5 Jansma, Zandvoort 48 (48); 6 P. F. Witte, Bloe mendaal 48 (47); 7 A. v. d. Weiden, Heemstede 48 (47); 8 G. Preenen 48 (45) Haarlem; 9 M. Hulsebosch, Haarlem 48 (45)10 A. Langendijk 48 (36), Vogelenzang; 11 B. W. Hoefakker, IJmuiden 48. Korps: Afd. Schoten 237; afd. Heemstede 236; afd. Bloemendaal 232; afd. Haarlem 227; afd. Vogelenzang 226; afd. Zandvoort 223; afd. Santpoort 221; afd. Bennebroek 216 p. In een der zalen van het K. S. A.-gebouw heeft de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, gisteravond de diploma's uitgereikt aan de leerlingen van de handelsavondschool „De Hanze", die den drie-jarigen cursus met goed gevolg hebben doorloopen. De voorzitter van De Hanze, de heer N. J. Out,-sprak een welkomstwoord, in het bijzon dér tot den burgemeester, waarna hij de leer lingen geluk wenschte met het behaalde succes. Het diploma heeft in dezen tijd, vooral voor de middenstanders te meer beteekenis, omdat de vestigingswet eischen stelt, waaraan men moet kunnen voldoen, om later zelfstandig een zaak te kunnen drijven. Weliswaar is het diploma van deze school nog niet voldoende, maar eenmaal in het bezit ervan, is er maar een klein stapje noodig om ook het vestigingsdiploma te behalen. Werd het diploma vroeger als een soort luxe beschouwd, thans is het noodzakelijk gewor den en de Hanze prijst zich dan ook gelukkig, dat het vroegere bestuur deze onderwijsin stelling gesticht heeft, waardoor het den kin deren van middenstanders thans zoo gemakke lijk gemaakt wordt. Hierna gaf de directeur, de heer A. v. Gessel, een overzicht van het afgeloopen cursusjaar. De eerste klas begon met 49 leerlingen, waar door de vorming van een parallelklasse noodig werd. Het tweede leerjaar telde 35 leerlingen, terwijl de derde klas door 36 leerlingen werd bezocht. In totaal werden de cursussen ge volgd door 118 leerlingen, verdeeld over 6 klassen. Voor de eerste maal was de 3e klas gesplitst in een gedeelte, dat voor het schooldiploma studeerde en een deel, dat zich voor het diploma algemeene handelskennis, vereischt door de vesti gingswet, bekwaamde. Voor het laatstgenoemde diploma slaagden het vorig jaar 18 van dê 19 leerlingen. Binnen kort zullen wederom 18 leerlingen worden geëxamineerd. Van de a-klasse verwierven alle 17 leerlingen MODELHUIZEN. het schooldiploma. Van het eerste naar het tweede leerjaar werden bevorderd 39 leerlingen en van het tweede naar het derde leerjaar 34 leerlingen. Het leerplan werd uitgebreid met een cursus in R. K. Maatschappijleer, voor de R. K. leer lingen. De lessen werden gegeven door den Weleerw. heer kapelaan Willemse. Burgemeester Scholtens reikte hierna met een toepasselijk woord de diploma's uit. De burgemeester wenschte den leerlingen en ook den ouders geluk en sprak zijn voldoening uit over den groei van het aantal leerlingen. Moge dit telken jare het geval zijn. Het diploma ontvingen: Bep Berghuis; Gonnie de Bie; Jednne Kuys; Ria Passchier; Gretha de Weerd; Giel Aris; Jan Duijn; Gerard Kleijne; Engel Koopman; Wim Lamers; Gerrit v. d. Leden; Herman Schoone; Plet Tijms; Jan Timmer; Evaristo Toffoli; Jacob Vessies; Piet Weel. Nadat de heer J. Timmer namens de leerlin gen een woord van dank had gesproken, richtte de directeur zich voor de laatste maal tot de gediplomeerden, waarbij hij hun en'hun ouders hartelijk geluk wenschte en de beste wenschen meegaf voor hun verder leven. Later zat blijken hoeveel nut dit diploma in de praktijk zal hebben. Spr. dankte tenslotte het bestuur en de leeraren voor de prettige samenwerking. De heer Out bracht zijnerzijds dank aan de leeraren en beval de school in aller belangstel ling aan. Namens de ouders werd tenslotte nog een woord van dank gesproken door den heer Kuijs. De Jozefsgezellen van het district Haarlem hebben het Passiespel van Tom Putten, onder regie van Anton Sweers, gisteravond te Bever wijk opgeyoerd In het K.S.A.-gebouw. Na hetgeen over de opvoering te Haarlem in ons blad is geschreven, behoeven wij er thans niet uitvoerig over uit te weiden. Het spel was ook thans weer goed verzorgd en de mooie tafereelen, geaccentueerd door c.e fraaie decors, hebben op de aanwezigen grooten indruk gemaakt. Naar wij vernemen ligt het in 't voornemen om het uitbreidingsplan, he,welk intusschen nog niet verschenen is, op 14 April a.s. door den gemeenteraad te doen behandelen. Morgen, 1 April, zal het 25 jaar geleden zijn, dat brigadier Th. M. Blikslager bij de Bever- wijksche gemeente-politie in dienst trad. Reeds het vorig jaar, toen hij op denzelfden datum zijn zilveren jubileum als poli/ieman vierde, bleek hoeveel waardeering men voor dezen politie-ambtenaar heeft. Zijn werk en verdiensten, o.m. als politie-fotograaf, hebben wij bij zijn vorig jubileum reeds in het licht gesteld. Hij heeft een staat van dienst, die met eere genoemd mag worden en zoowel bij zijn superieuren en collega's als bij het overgroote deel der burgerij staat hij goed aangeschreven. Zoo behoeft er niet aan te worden getwijfeld, of ook den len April in 1939 zal voor den heer Blikslager een gedenkwaardigen dag zijn. Emtmabloemcollecte. Op Zaterdag 1 April zal te Heemstede worden gehouden de Emma- bloem-collecte ten bate van de tuberculoselij ders. De vereeniging tot bestrijding der tuber culose alhier richt tot u een dringenden op roep hieraan te willen geven en zoo mogelijk nog meer dan u vroeger reeds deed. Men make zich er niet van af door te zeg gen: alweer een collecte. Er worden inderdaad tegenwoordig veel collectes gehouden, maar de Emmabloem heeft een oud recht en komt allen gezindten ten goede. Zij vraagt ons een oogenblik na te denken over het leed van velen, die niet kunnen wat een gezond mensch kan, die soms jaren van hun leven moeten geven om van hun ziekte te herstellen. Zij kunnen dit bereiken door zorgvuldig te kuren, maar dit kuren, het verblijf in een Sa- Onder groote belangstelling is Woensdag de, 37e Paaschtentoonstelling, met een van veel waardeering getuigende toespraak van burge meester In 't Veld geopend. De waardeering van het hoofd der gemeente voor deze jaarlijksche expositie was tweeërlei. Eerstens brengt 'n dergelijk gebeuren altijd veel vreemdelingen naar de stad, waarvoor het ge meentebestuur altijd gaarne de poorten wijd open zet. Anderzijds is het een middel om stad en platteland, wier belangen uiteenloopen, tot elkaar te brengen, elkaar te leeren begrijpen. Niet altijd worden daarvoor de juiste middelen aangewend. ZOo trof het spreker, dat in den Westzaanschen gemeenteraad een lid 'n inter pellatie heeft gehouden over het slachthuis te Zaandam, een aangelegenheid, waarmede die gemeente niets te doen heeft, en daarom trent allerlei heeft verteld, dat kant noch wal raakte. Als men klachten heeft, behoort men die te brengen waar die moeten zijn: bij het gemeentebestuur of bij den burgemeester. In de hoop, dat deze tentoonstelling zal leiden tot het doel, dat men daarmede beoogt, opende de burgemeester daarop deze altijd populaire ex positie. Tevoren had de voorzitter, ae heer H. Brink man Cz„ den aanwezigen, voornamelijk den in zenders en den juryleden het welkom toegeroe pen en allen het beste succes toegewenscht. Ondanks de woelige en onzekere tijden en ondanks de concurrentie met andere tentoon stellingen, voornamelijk Schagen, valt net in- gezondene weer bijzonder te loven. Wat het rundvee betreft is de collectie beduidend groo- ter dan vorig jaar. Daarentegen zijn de klassen geiten, konijnen en hoenders aanmerkelijk te- ruggeloopen. Het wolvee werd dit jaar geheel gemist. Met bijzondere instemming werd waargeno men dat de orde, dank zij de krachtige me- dewerking van de politie, dit jaar voorbeeldig was. De prijzen werden als volgt toegekend; Meeste en beste exemplaren vet vee; 1 O. de Kok, Nw. Vennep; 2 A. Rijnsburger, Leiderdorp; 3 J. Worp, Wageningen. Vette ossen (met niet meer dan 6 breede tanden) 1 P. de Koning, Hoofddorp; 2 G. Worp, Wageningen; 3 P. Duivevooröe, Beverwijk. Vette ossen (met meer dan 6 breede tanden) 1 G. Worp, Wageningen; 2 H. Brinkman Cz, Zaandijk; 3 fa. Husslage, Zaandam. Vaarzen (niet meer dan 2 breede tanden)1 J. J. Meyer, Hoofddorp; 2 O. de Kok, Nw. Venne; 3 G. Worp, Wageningen. Schotten (niet meer dan 4 breede tanden) 1 O. de KOk, Nw. Vennep; 2 A. Rijnsburger, Leiderdorp; 3 G. Worp, Wageningen. Schotten (met niet meer dan 6 breede tan den): 1 A. Rijnsburger, Leiderdorp; 2 J. J. Meyer, Hoofddorp; 3 B. Jansen, Bussum. Wisselbeker, vaarzen en schotten, gewonnen door O. de Kok, Nw. Vennep. Afgewisselde koeien, A. Rijnsburger, Leider dorp, die hiermede eveneens den wisselbeker verwierf. Vette koeien (melkgevend)1 G. van Haast recht, den Haag; 2 H. Kroonenenberg, Haarlem; 3 W. Dekker, Assendelft. Vette kalveren (Hollandsche)1 en 2 H. Rijnsburger, Zoeterwoude. Vette kalveren (Brabantsche en Geldersche) 1. 2 en 3 Verk. Centrale Eindhoven. Vette schotten (niet meer dan 4 breede tan den) 1 O. de Kok, N. Vennep; 2 A. Rijnsbur ger, Leiderdorp; 3 O. de Kbk, N. Vennep. Vette schotten (meer dan 4 breede tanden); 1 O. de Kok, N. Vennep; 2 A. Rijnsburger, Lei derdorp; 3 P. Duivenvoorde, Beverwijk. Vette vaarzen: 1 H. Verkuyl, Assendelft; 2 Gebr. Hoogmoed, Westzaan; 3 W. KnoOk, Nieu- wendam. Vette runderen (dikbillen) 1 en 2 C. v. d. Heuvel, Beverwijk; 3 T. Frank, Assendelft, Vette schotten: 1 en 2 Ph. Vos, Houtrakpol- der; 3 H. Verkuyl, Assendelft. Kampioensprijs (vet vee over alle klassen) O. de Kok, N. Vennep. Vette vaarzen; 1 D. van Wijk, Krommenie; 2 W. Nooy, Zaandam. Vette schotten; 1 W. Nooy, Zaandam; 2 W. Swart, Zaandam; 3 N. Nielen, Assendelft. Vette koeien (afgewisseld): 1 W. Swart, Zaandam; 2 A. Hoogerbrugge, Assendelft. Kampioensprijs en wisselbeker W. Nooy. Zaandam. Vare-koeien (Geld.) (niet afgewisseld)1 C. Brinkman, Zaandam; 2 K. Marrees, Spijker boor; 3 A. Rijnsburger, Leiderdorp. Vare-koeien (afgewisseld)1 D. van Leeuwen, Hoofddorp; 2 W. Swart, Zaandam; 3 K. Mar rees, Spijkerboor. Slachtpaarden (4 jaar of jonger)1 Lb. Kooy, Zaandam; 2 A. Boogaard, Haarlem; 3 J- W. Huiberts, Bakkum. Slachtpaarden (boven 4 jaar): 1 W. Pijper, Zaandam; 2 J. W. Huiberts, Bakkum; 3 A. Boo gaard, Haarlem. Kampioensprijs (Bondsplaquette) W. Pijper, Zaandam. Vette varkens (geen hooger gewicht dan 150 kg.)1 J- Kramer, Dubbeldam; 2 J. Wiedemeyer, Broek in Waterland; 3 J. Kramer, Dubbeldam Vette varkens (zwaarder dan 150 kg.) 1, 2, 3 J. Kramer, Dubbeldam. Kampioensprijs: J. Kramer, Dubbeldam. Geiten (geb. in 1938)1 H. v. d. Heide, Bus sum. Geiten (geb. in 1937); 1 A. Borstlap, Krom menie. Gelten (geb. In 1936 of vroeger)1 J. Schaap Zaandam. Geiten (overloopers geb. In 1938); 1 A. F. Slenters, Zaandam Springbokken (geb. in 1938); 1 Geitenfok- vereeniging, Zaandam. Springbokken (geb. 1937 of vroeger) :1 Geiten- fokvereen. Krommeniedijk. Geiten (mooiste groep bok en 5 geiten)1 Geitenfokver. Zaandam. natorium kost geld. Door de vele opnamen, zelfs in een gemeente als Heemstede, is er aan dit laatste gebrek en is elke gift, hoe klein ook, uiterst welkom. Zaterdag 1 April gaan de collectrices rond en mocht u zelf niet thuis zijn, dan hopen we, dat u uw gift klaar zult leggen, opdat u nader hand geen spijt zult voelen de gelegenheid om te geven, voorbij te hebben laten gaan. Namens de vereeniging J. Laeijendecker. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. W. Smits en J. M. van Duin. Getrouwd; A. W, Sitsen en J. Feenstra. Bevallen: A. TreffersRoest, d.; H. Meijer— Wilts, z. Overleden: E. Kopjes Nieman, 47 j., geh. met G. Breeuwer; C. Th. M. Boester, 43 j., ongeh. Diefstal Door de politie werden twee jonge mannen uit onze gemeente aangehouden en aan de Justitie afgeleverd. Zij werden verdacht van het stelen van rijwielplaatjes, lantaarns en dy namo's. Na de aanhouding van bovenbedoelde perso nen, werd gisterenmiddag wederom een belas- tingmerk gestolen van een rijwiel, dat In de Amerikastraat tegen een muur geplaatst was. De Hanze Maandag a.s. vergadering in „Flora", om 8.30 uur. De landbouwcursus Hedenavond om 8 uur sluiting van den cursus der 2-jarige landbouw school. Bij deze sluiting zal een eindles worden gehou den. Wethouder Vermeer zal de sluiting namens het gemeentebestuur doen. Streven tot Verbetering. De Hill. Pluim- Veevereeniging „Streven tot Verbetering" hield een vergadering in café Flora, geleid door den voorzitter den heer J. W. v. Schie. Tot tentoon stellingssecretaris werd de heer A. Heij be noemd. De vergadering stónd geheel in het teeken der tentoonstelling op 11 en 12 Nov. a.s. Reeds werden tijdens de vergadering' 5 bekers benevens een lauwertak toegezegd. Als bijzon derheid kan dienen dat het oud-lid, de heer Theo Kroon in Canada, als bewijs van belang stelling ook een beker schonk, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Bloembollen-nieuws De voorjaarshandel is nog niet begonnen vanwege den moeilijken in ternationalen toestand. De crocussen zijn volop in bloei, terwijl eenige bedden narcissen reeds beginnen te kleuren. Het belooft mooi te worden in de komende bloemendagen. De Hillegomsche V.V.V. is dit jaar wel bijzonder actief. Door aansluiting te zoeken bij de bestaande Middenstandsvereeni- gingen is het haar gelukt, een comité te vormen, dat vast besloten is, alles in het werk te stellen, om het bezoek der vreemdelingen zoo aangenaam mogelijk te maken. Er staat op het programma een uitkijktoren. Als dat eens werkelijkheid kon worden: reeds jaren is er de wensch, om zooiets aantrekkelijks te kunnen exploiteeren. De bestaande plannen en wenschen schijnen nu in vervulling te gaan. Een financieele com missie is gevormd en komt binnenkort bij de in gezetenen met een lijst, om deel te nemen aan deze actie. Dus thans geen verzoek om giften en gaven, neen, een zakelijke aanbieding, op Amerikaansche leest geschoeid. Naar wij vernemen zal tengevolge van den grooten voorraad papier bij de N.V. Vereenigde Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen de werktijd voor de arbeiders met ingang van Maandag a.s. worden verkort. Voor hen die in continuediensten zijn gaat dit in volgende week Zaterdag en, zij zullen eens per drie weken een dienst van acht uur moeten verzuimen. De dagarbeiders werken vanaf Maandag eiken dag een half uur minder, waardoor per week 3 uren minder wordt gearbeid. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat over drie weken wederom nor maal gewerkt zal kunnen worden. Deze verkor ting is geschiedt in overleg met de organisatie. Betreffende de bedrijfsresultaten van deze onderneming vernamen wij, dat bij de alge meene vergadering van aandeelhouders, welke onder voorzitterschap van den heer J. H. A. Kruimel te Amsterdam heeft plaats gehad, het dividend op 3 procent vastgesteld Is, waarbij de huidige voorraden tegen de lagere markt prijzen zijn getaxeerd. Op Zondag 2 April a.s. zal door de St. Josephgezellen uit het district Haarlem, een passiespel worden gegeven. Dit spel, dat a.s. Zondagavond in het St. Fidelisgebouw aan den Zeeweg wordt opgevoerd, staat onder regie van Anton Sweers. Van deze unieke gelegenheid om eens een passiespel bij te wonen, zal ongetwijfeld door zeer velen gebruik worden gemaakt. Veredeling Zaansche kennis Op initiatief van burgemeester in 't Veld belegde de Zaan- damsche Bond van Kunst en Sport Woensdag avond in hotel „De Nieuwe Karseboom" een vergadering om te bespreken, op welke wijze de Zaandamsche kermis is te veredelen. Hiervoor waren plaatselijke vereenigingen, organisaties en particulieren uitgenoodigd. Burgemeester in 't Veld zette de bedoeling der organisatie van een carnavalsoptocht met Prins Saenden als hoofdfiguur uiteen. Spr. gaf toe, dat de benaming van een carnavalsoptocht in Augustus onjuist is. Nu het kermisbezoek de laatste jaren toeneemt, getuige de hoogere opbrengst van de pachtsommen der exploitan ten, is er blijkbaar behoefte de ellende in de maatschappij eens te vergeten. Dit is voor spr. het uitgangspunt geweest, maar dan moet de viering in goede banen geleid worden. Gelukkig missen wij hier aanstootgevende tooneelen, zoo dat tegen de kermis geen bezwaar bestaat. Daar het kermisvermaak echter een zinledig genot is heeft spr. zich afgevraagd of hiervan niet iets meer te maken valt. De kermis zelf is niet te veredelen, maar wel de menschen. De kermis moet weer worden een volksfeest met inhoud. Een klein voordeel ten goede zijn de kermis- harddraverij van paarden en de door de Zaan damsche zeilvereeniging te houden roeiwedstrij- den op den laatsten kermis-Zondag. Dit be vordert ook het vreemdelingenbezoek. Vroeger hadden wij de molens als bezienswaardigheden, tegenwoordig nog het Czaar Peterhuisje. In de kermisweek is alléén een invasie van vreem delingen te bespeuren en alles moet nu worden aangewend om het vreemdelingenbezoek te sti- muleeren. Om deze attractie nog te verhoogen is spr. op de Idee van een optocht gekomen, waaruit politiek geheel verbannen dient te blijven. Dit In aansluiting op wat wij gisteren reeds meld den, vernemen wij nog, dat Ir. Beukers, tech nisch directeur van Van Gelder Zonen, die mo menteel in Ned. Indië vertoeft, die nagaat of naast de bestaande fabrieken te Padalarang en Letjens, wellicht plaats is voor een derde fa briek. De twee bestaande fabrieken próduceeren houtvrij papier, terwijl in de derde fabriek even tueel houtpapier zal worden vervaardigd, waar toe vooral in Atjeh de grondstoffen aanwezig zijn. Ir. Beukers is intusschen nog niet tot eén bepaalde conclusie gekomen. Deze derde fabriek zou zich dan in hoofdzaak verder kunnen toeleggen op de productie van goedkoopere papiersoorten, zooals kranten- en pak-papier. Intusschen wordt te Letjens druk gebouwd. Behalve de fabriek worden hier zestien wonin gen gebouwd, welke bestemd zijn-voor het Euro- peesche personeel. PARIJS. 30 Maart. (Havas). Z.Em. Kardi naal Verdier heeft namens de Fransche kardi nalen en aartsbisschoppen, die in hun jaar lijksche vergadering te Parijs bijeen zijn, een schrijven gericht tot Daladier, waarin de pre mier wordt gelukgewenscht en de vurige wen schen worden uitgesproken „voor het uur, waarop gij het groote werk van openbaar wei zijn onderneemt" De hulp der katholieken wordt toegezegd voor de vervulling der groote missie van Frankrijk, dat „de onafhankelijkheid en veiligheid moet behoeden, doch erook toe met bijdragen de be schaving voor een groot deel te bewaren, d.wz. de beginselen en instellingen, welke de ware vrijheid waarborgen, zoomede de gelijkheid al ler menschen en de christelijke broederschap". Daladier heeft den kardinaal voor het schrij ven zijn dank betuigd BRATISLAVA, 30 Maart. (Havas). Vol gens te Bratislava ontvangen berichten uit Hongaarsche bron heeft Hongarije de Slo- waaksche tegenvoorstellen zonder discussie van de hand gewezen. Overigens wordt vernomen, dat de secre taris van Buerckel, Haverschmidt, zich van middag van Weenen naar Boedapest heeft begeven. versterkt tevens den burgerzin. Voor een derge- lijken optocht is veel fantasie noodig. Er is acti viteit onder de Zaansche bevolking genoeg, ai blijft de middenstand de goede niet te na gesproken teveel achter. Wat het financieele gedeelte van zijn plan betreft is spr. optimis tisch. Teneinde de activiteit te verhoogen heeft spr. reeds gedacht aan het stichten van een nieuwe vereeniging „Zaandam Vooruit". Deza vereeniging zou den geest moeten activeeren en den burgerzin versterken. Tijdens de rondvraag bleek, dat de noodige instemming wel aanwezig is, waarna besloten werd een studie-commissie te vormen om de plannen nader te onderzoeken. In deze commissie zullen de verschillende groepeeringen van de bevolking zitting nemen, o.a. zal contact gezocht worden met „Katholiek Zaandam". De tweede wedstrijd tusschen het U en de H„ Z. en P. O. om het kampioenschap van Nederland der wintercompetitie werd Donder dag in het Sportfondsenbad te Amsterdam-Oost gespeeld. De vorige week won het IJ te Den Haag met 54 en ook deze tweede ontmoeting leverde een zege der Amsterdammers op, (64), zoodat Het IJ op het kampioenschap van Nederland beslag legde. Op Zondag 2 April zal bovengenoemde ver eeniging een clubontmoeting hebben tegen Alk maar. Te IJmuiden werd gespeeld de wedstrijd Denk en Zet 2—De Rochade 4. De uitslag werd 0—10. Bovengenoemde bond houdt op 4 April a.s. zijn voor jaarvergadering in Café „'t Hof van Holland", Groote Markt,. Aanvang 8.30 uur des avonds. IJMUIDEN, 31 Maart. Vcrsche visch. Tarbotl-0® —1.14, Tong 0.86—1.30, per kg. Griet 30 0<l7hoi middel Schol 25.00, Zetschol 28.00, kleme Sch 12.00—27, Bot 4.50—14, Schar 3.00—17, Wijting 1.604.70, vcrsche Haring 2.604.50 per 50 KB Kabeljauw 21.5060 per 125.kg. verschc Aangevoerd van de vischhal 1657 kg. verse haring. van de heden binnengekomen TRAWLERS ,„„+0 Dirkje R. O. 53 800 manden 2380.—Adelan Ijm. 19 550 manden 1590.I. S. Groen lJm- 750 manden «60.-^^ Sch. 89 1050.—, K.W. 4 1520.—, K.W. 59 030. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 31 Maart 1 April 2 April 3 April 4 April 11.52 0.27 1.27 2.15 2,57 7.10 8.27 9.27 10.15 10 Ü7 0.59 1.54 2.36 3.18 7.52 8.59 9.54 10.36 11.18

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6