Eerst bouwen, dan graven M0RTH TOTI We luisteren naar... FINANCIEN NATIONALE PAASCHLOTERIJ? Een kanaal zonder dijken en zon der water TREKKING REEDS 25 APRIL A.S. VRIJDAG 31 MAART 1939 Sneeuw en hagel en barre koude Dag film VERZOND U REEDS UW LOT-KAART VAN DE Lange reeks kunstwerken Voor het Krüger-standbeeld te x Utrecht VAN HET KATHOLIEKE KAMP Missiewedstrïjden in gevaar? Moeilijkheden tusschen R.K.V.B. Breda en l.V.C.B. ATHLETIEK DE INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN Uitslagen van den eersten dag Zaterdag 1 April OP 83-JARIGEN LEEFTIJD VRIJ VAN RHEUMATISCHE PIJN Na jaren vreeselijke pijnen te hebben geleden BOEK EN BLAD DE ZOMERPRIJS VOOR BOTER Schommelingen rondom f 1.30 ten bate van het Katholiek Comité van Actie „VOOR GOD" Rivierbedding uit den IJstijd leVert een kwart millioen kubieke meter zand De eetuicenoude windmolen aan de Lek, die Jacob van Ruysdael inspireerde tot zijn beroemde meesterwerk, bevindt zich in de nabijheid van twee kunstwerken van waterbouwkundigen aard, de groot ste binnenvaartsluis van Europa bij Wijk bij Duurstede en het sluizencomplex bij Ravenzivaaij Het AmsterdamRijnkanaal be gint zijn voltooiing te naderen. Het is misschien een bewering, die opti mistisch aandoet, als men weet, dat er toch zeker nog vier jaren over heen zullen gaan voor het kanaal ge opend kan worden, doch als men re kening houdt met den tijd, die noo- dig is geweest om het werk zoo ver te brengen, een tijd, die vooral in be slag is genomen door het voorberei dende werk, dan is een periode van vier jaren niet zoo lang, en dan kan men wel zeggen, dat nu het einde in zicht is. Vooral de niet-deskundige, die van tijd tot tijd de werkzaamheden ziet, zal allicht van meening zijn, dat men eigenlijk nog niet zoo hard is opgeschoten, en dat het werk niet wordt uitgevoerd in dat tempo, dat passen zou bij de snelle levenswijze van de tegenwoordige wereld. Hij vergeet dan echter, dat een belang rijke arbeid moet worden verzet voor de eerste spade in den grond kan worden gestoken. En met deze eerste spade begint immers voor den toeschouwer het werk. Voor de ingenieurs, die de leiding hebben, begint het echter al eenige jaren vroeger. Het gaat niet aan op een stafkaart 'n lijn te trekken en te zeggen: Zoo zullen we het kanaal graven; evenmin als het aangaat de kaart van Amsterdam te nemen en er gens een punt te zetten en te zeggen; Hier zullen we een huis bouwen. Landmeters moeten het geheele terrein uitmeten en in kaart brengen, en dan eerst kan een defi nitief ontwerp worden gemaakt. Maar dan moeten nog onderhandelingen wor den gevoerd met provinciale besturen, met wa terschappen en met particuliere belanghebben den; onteigeningen zijn noodig; de waterstaats toestanden van het geheele omliggende gebied moeten worden bestudeerd en er zijn plannen noodig voor de nieuwe situatie, die zal ont staan. Een kanaal is nu eenmaal geen weg. die over bruggen en bruggetjes kan worden geleid. Doch dan is men er nog niet. Proefboringen zijn noodig om de vastheid van den bodem te onderzoeken; een onderzoek, dat zeer gedetail leerd wordt uitgevoerd op de plaatsen, waar op ritten voor de bruggen zullen komen, omdat ons land nu eenmaal een zeer onfcetrouwbaren bodem heeft. Dan kunnen de ontwerpers over gaan tot het maken van de gedetailleerde ont werpen en dan eerst, maar ook geen dag eer der, kan de eerste spade in den grond. Het merkwaardige is, dat deze eerste spade dan nog niet eens in den grond gaat om een begin te maken met het graven van het kanaal, doch alleen om een begin te maken met het Uitvoeren van kunstwerken. En ook dat neemt weer eenige jaren in beslag, waarna dan ein delijk, het oogenblik komt, dat een baggermolen wordt losgelaten op den grond en dat eindelijk het kanaal wordt gegraven. Men spreekt over het graven van een ka naal, maar het eigenlijke graven het blijkt wel is bjj wyze van spreken 'n boe- renkunstje, waar geen aardigheid aan is. De leiders van het werk doen het moeilijkste en zwaarste werk, als niemand nog iets ziet. Als het eigenlijke graven begint dit was een opmerking van den heer ir. W. H. Brinkhorst, Ndie met den heer ir. C. G. Krayenhoff van de Leur de opperste lei ding van het werk heeft, tydens een on derhoud, dat wij met deze beide ingenieurs hadden over het kanaal als het eigenlijke graven begint, is voor de leiders het meest interessante er meestal af, en gaat de uit voering in een stevig tempo verder. Thans is de aanleg zoover gevorderd, dat een tocht langs het nieuwe kanaal alleszins de moeite loont. Men kan het zien in alle stadia van uitvoering. Terwijl op het traject van Utrecht tot Jutphaas de baggermolens werken is het stuk van Jutphaas naar Vreeswijk reeds geheel klaar. Op het traject van Jutphaas naar Wijk bij Duurstede ziet men allerlei kunstwer ken in aanbouw, ziet men de dijken en de oevers gereed komen: de groote sluis bij Wijk bü Duurstede is reeds heelemaal gereed en wordt al gebruikt om werkmateriaal van de Lek naar binnen te laten; aan de overzüde van de Eek is men bezig met het gigantische werk van de schut- en keersluis van Ravenswaay; ver derop staat midden in het land een hefdeuren- bergplaats, die eens langs de oevers van het Betuwepand zal staan; midden in de Betuwe gaat ergens de duiker van de Linge onder een plas water door en bij Tiel, waar het kanaal Zijn eindpunt zal vinden en waar de grootste kunstwerken zullen worden aangelegd, ziet men nog niet veel meer dan het bouwen van een 9S&CLHCC8* Mg. t. .Situatie, Een schetskaartje van het nieuwe kanaal, waarop de sluizencomplexen staan aangegeven petieterig gemaaltje in een uiterwaard polder en een aarden baan, waarop gedurende korten tijd een hulpweg zal komen te liggen, dien men later weer moet opruimen. Om in dit stadium den tocht langs het werk met vrucht te kunnen maken, hadden wy de gastvrijheid van den Rijkswaterstaat te Utrecht gevraagd en deze gevraagde gastvrijheid zou niet grooter en bereidwilliger hebben kunnen zijn, als het spontaan was aangeboden. Verge zeld van de beide ingenieurs, die in de ver schillende vakken met de uitvoering zijn belast, hebben wij het werk kunnen bezichtigen. Het eenige bezwaar by den tocht was de barre, bit tere en ellendige kou, die met woeste vlagen van sneeuw en hagel uit de Maartsche lucht omlaag viel en waartegen geen beschutting was te vinden. Het meest opvallende verschil tusschen het pand UtrechtJutphaas en hét verdere traject was het water. Li het eerstgenoemde deel heeft men te maken met het bestaande kanaal en met verschillende vaarten, zoodat het werk vaak in het water moet worden uitgevoerd; in het tweede gedeelte gaat alles nog op het droge Men ziet er hier en daar een pas; op enkele andere plaatsen loopt over kilometers lengte een vrij breede sloot, maar het meeste werk geschiedt nog op het droge en Van een kanaal is nog niet veel te zien. Het merkwaardige van het pand van Jutphaas naar wyk bij Duurstede is. dat dit een kanaal wordt zonder dijken, omdat het diep insnijdt in den bodem. Op het oogenblik is het zelfs nog een kanaal zon der kanaal, want men kan alleen hier en daar de oevers zien en aan het baggerwerk is men nog niet begonnen. Soms kan men enkele kilometers rijden over een klinker weg, terwyi rechts noch links iets bijzon ders is te zien aan het land. Hier rijdt men over den dyk van den nieuwen vaarweg. Thans is men vlak by de splitsing van den tak naar Vreeswijk en den tak naar Wijk by Duurstede nog bezig met het bouwen van een keersluis. Is deze gereed, dan kunnen de bag germolens worden ingelaten, die in vry korten tijd den grond wegbaggeren; ongeveer honderd meter per week over een voorloopige bodem breedte van veertig meter. Dit schiet dan zeer snel op, maar men moet zich niet voorstellen, dat deze machines in één trek doorwerken tot aan de Lek, want voor het zoover is, moeten nog verschillende kunstwerken worden uitge voerd, die een aanzienlijken tijd in bes'ag zul len nemen, en waarvan het voornaamste is de kruising met den Spoorweg UtrechtDen Bosch. Alvorens men zoo ver is, passeert men eerst nog de plaats, waar een rijdend veer door het kanaal zal komen, noodzakelijk voor de boe ren, wier landeryen door het kanaal doorsne den worden. De belangen zijn hier niet zoo groot, dat men kan overgaan tot het bouwen van een vaste hooge brug, en daarom zal men hier een van de rijdende veren aanbrengen; tijdeiyk zal hier een pont in de vaart komen, die tot voor kort dienst heeft gedaan in het oude Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Utrecht. Hier krygt men een goeden indruk van een der vele typische moeilijkheden, die de aanleg van het kanaal met zich meebracht. Want alvorens men den bestaanden weg mag opruimen, moet eerst het veer in orde zyn, en alvorens men het veer in orde kan maken, moet eerst een gedeelte van het kanaal uitge baggerd worden, want het is voordeeliger de onderbaan voor het veer te leggen in het reeds gegraven kanaal dan in een drogen bouwput. Eenzelfde moeilijkheid voor het bouwschema, maar dan fn grooter formaat, brengt de spoor wegovergang nabij Schalkwijk. Rijdende met den trein van Utrecht naar Culemborg kan men aan zijn rechterzijde reeds de opritten zien voor de nieuwe spoorbaan, benevens het via duct, waar de trein den provincialen weg Hou tenSchalkwijk zal kruisen. Deze weg wordt onder het spoor doorgeleid en zal het kanaal kruisen ter plaatse, waar de tegenwoordige spoorbaan loopt. Maar over deze baan zal men eerst kunnen beschikken, als de nieuwe gereed is. Het is dus duidelijk, dat men deze twee wer ken niet tegeiykertijd kan uitvoeren, maar dat het eene op het andere zal moeten wachten. Eerst als de beide overgangen, die voor het spoor en die voor den weg, gereed zullen zyn, kan men verder werken aan het baggeren van het kanaal. Al deze dingen eischen tijd en uit deze twee voorbeelden blijkt overduideiyk, dat het eigenlijke graafwerk van het kanaal veel minder moeilijkheden meebrengt dan alle voorbereidende werkzaamheden. Het zand voor de opritten van den nieuwen spoordijk haalt men aan de overzijde van de lijn. Reizigers, die het traject van Utrecht naar Culemborg bereizen, zullen wel hebben bemerkt, dat op een goeden dag een onnoozel klein spoorbaantje onder de groote baan doorging, en dat over dit lijntje de zandtreintjes heen en weer reden. Dit was het eerste begin van het kunstwerk, dat hier zal worden aangelegd en dat men met den dag zal kunnen zien groeien; een eerste begin ook, dat by ons de nieuwsgie righeid opwekte om de vorderingen met het ka naal te gaan zien. Ten Oosten van de spoorbaan heeft men in het kanaalbed een oude rivierbedding ge vonden, waar een kwart millioen kubieke meter zand uitgehaald kan worden, welk zand daar gebracht moet zijn door een arm van den Rijn, door geologen geschat op 20.000 jaar oud, die zijn dienst heeft ge daan in den IJstijd. In het veen ziet men niet op een turfje; de geologen hebben geen moeite met een enkele eeuw meer of minder. Verder rüdende langs het kanaal stuit men Op de opritten van hoofden voor de brug in den weg HoutenBeusichem en op een klein gemaal, dat daar niet noodig is om het water van het land uit te slaan, maar om het land te bevloeien. Het peil van het grondwater is hier immers ongeveer drie meter hooger dan het peil van het kanaal en als men het land niet bevloeit zou in korten tijd al het water zijn verdwenen; de grond werd dor en on vruchtbaar. Bij dit gemaal in aanbouw liggen een paar vijvertjes, die ter verhooging van hes landelijke schoon door ir. A. G. Maris, de lei der van het werk in dit vak en den gids op on zen tocht door deze mooie streek, zijn versierd met waterlelies. Voort gaat de tocht langs grondbergplaatsen, waar het uitgebaggerde materiaal zal worden geborgen. Overal langs het kanaal vindt men deze bergplaatsen, waar zand en klei naar toe worden gebracht als men het niet kan gebrui ken voor het maken van opritten of dijken. De grond blijft er liggen; misschien is deze over een tijd ergens anders nuttig, misschien heeft men er niets meer aan, en dan worden deze bergplaatsen tot heuvels in 't vlakke landschap, begroeid met groen, met boomen beplant, als deze er groeien willen. Het kanaalvak benoorden de Lek wordt af gesloten door de groote schutsluis by Wijk bij Duurstede, de eerste, die de schippers zullen ontmoeten, als zij van Amsterdam komen; de grootste binnenvaartsluis van de wereld, 350 meter lang, 18 meter breed, berekend op een maximumverval van acht en een halven meter. Deze sluis, welker torens als teekenen van be dwongen kracht hoog boven het vlakke land staan, is gereed gekomen in het voorjaar van 1938. Hierdoor wordt het groote baggermateriaal ingelaten voor het graafwerk. Twee Inachtige baggermolens werken naar elkaar toe, een van het Westen, een van het Oosten, en als zij el kaar zullen ontmoeten, over vier jaar, zal het AmsterdamRijnkanaal voltooid zijn van het IJ tot aan de Lek. Het Krüger-comité te Utrecht werd dezer da gen verbiyd door een storting op postrekening no. 9099 van de Utrechtsche Provinciebank te Utrecht van een belangrijke gift der familiele den van wijlen mr. W. H. de Beaufort, die als minister van Buitenlandsche Zaken zijn krach tige medewerking heeft verleend voor de over komst van Paul Kriiger naar Nederland. Naar wij vernemen, is door het bestuur van den R.K.V.B. Breda aan den I.V.CB. een schrijven gericht, waarin uiting wordt gegeven aan de vrees, dat deze diocesane bond zyn medewerking aan de komende mis siewedstrijden niet zal kunnen verleenen Zulks vindt zyn oorzaak in het afwijzend be schikken van het I.V.C.B.-bestuur op een ver zoek van den R.K.V.B. Breda om een proef- wedstrijd te mogen spelen tegen den kampioen van West I, het Rotterdamsche Spartaan, en een voorloopig bondselftal, terwijl hiertoe in het verleden steeds gelegenheid werd gegeven. Gelijk men weet zou het elftal van het Bre- dasche diocees dit jaar in het veld komen tegen Den Bosch en Haarlem en wei op 16 en 30 April. Onder leiding van de studentenvereeniging „Unitas Studiosorum Amstelodamensium" wer den als onderdeel der interacademiale sport- wedstryden van de Unitatis en bonden, op de Sintelbaan te Amsterdam de athletiekwedstrij den gehouden. Op de sprintnummers werden enkele goede resultaten behaald. Zoo bracht W. Hey het bij het hoogspringen tot 1.75 meter, waarna hy niet verder sprong, omdat er geen concurrentie was overgebleven. Bij het verspringen kwam dezelfde athleet tot 6.33 meter, terwijl G. Meyst het interacade miale record bij het nummer hinkstapsprong op 13.07 meter bracht. De belangrükste uitslagen luiden: 100 meter: 1. Struebe (U.S.R.) 11.5 sec.; 2. Obbink (U.S.R.) 11,6 sec. 200 meter: 1. De Jong (R.S.G.) 23.9 sec.; 2. De Boer (U.S.A.) 24,1 sec. 400 meter: 1. Obbink (U.S.R.) 56,7 sec.; 2. Nile (U.SA.) 58,8 sec 800 meter: 1. Sluyter (U.S.A.) 2 min. 14,9 sec.; 2. Peenstra (U.S.V.) 2 min. 16.6 sec. 1500 meter: 1. Bontenbal (R.S.G.) 5 min.; 2. Jubbink (U.S.R.) 5 min. 0.8 sec. Verspringen: 1. Hey (U.S.A.) 6.33 meter; 2. Meyst (U.S.A.) 6.27 meter. Hoogspringen: 1. Hey (U.S.A.) 1.75 meter; 2. Duifjes (D.S.B.) 1.55 meter. Hinkstapsprong: 1. Meyst (U.S.A.) 13.07 meter; 2. Holkema (U.S.R.) 12.37 meter. Olympische estafette: 1. U.S.A. 3 min. 59,2 sec. 2. R.S.G., 4 min. 6,3 sec. 4 x 100 meter: 1. U.S.R. 47,5 sec.; 2. US.A 47.6 sec. Kogelstooten1. Kronig (U.S.L.B.) 12.55 me ter; 2. Van der Woord (U.S.R.) 11.58 meter. Discuswerpen: 1. Van der Woord (U.S.R.) 31,86 meter; 2. Scheepstra (U.S.A.) 27.78 m. Speerwerpen: 1. Van Tienhoven (R.S.G.) 44,05 meter; 2. Mr. Liem (U.S.A.) 38,88 m. Totaal-klassement: 1. U.S.A. (Amsterdam) 56 punten; 2. U.S.R. (Utrecht) 46 punten; 3. R.S.G. (Rotterdam) 39 punten: 4. U.S.L.B. (Leiden) 15 punten; 5. D.S.B. (Delft) 6 punten; 6. U.S.V. (Wageningen) 3 punten. I M AMERICAN CIGARETTES cf:cbcbcLXcfc>efcXc4>cLXcEcbckicbclDckcb(i>ckcfc>XXX<&ciiXXXcb<4>XcfcctcEctei>efcAcfccfceLXeEXcEcEcbcfccbcfccfcXcfccfcci>cbcbefcX& •9 6- -6 3- m. v. solist 8- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. HRO-Uitzending (8.00—4.00 en 5.0012.00) 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.35 Causerie „De Paaschei-actie voor het zwakke kind". 2.40 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gram- muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Medisch-opvoeo causerie. 7.35 Actueele aether,i..sen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-Orkest. 9.00 Voordracht en imitaties. 9.10 Vervolg concert. 9.30 Fragmenten operette „Hofball ln Schönbrunn". 9.50 Vervolg concert. 10.00 Voordracht en imitatie». 10.10 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Religieuze declamatie met muzikale omlijsting. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending (8.0010.00; 10.20—7.00 en 8.0012.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 1.30 Pianovoordracht, 1.50 Causerie „De nieuwe veilig'. .vei". 2.10 Vervolg pianovoordracht. 2.40 Zang en piano. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 VARA-Kinderkoor. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. Friesch programma. 7.10 Politiek radiojournaal, 8.00 Berichten ANP. 8.20 De Ramblers. 8.50 Gramofoonmuziek 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 „En nu;Oké!" 10.30 Berichten ANP. 10.40 Community-singing. 11.00 VARA-Orkest m. m. v. soliste. 11.45 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.50 BBC-Northern-Ireland-orkest. 12.35 Orgelspel. 12.55 Gramofoonmuziek. 1.20 Aston Hippodrome-orkest. 2.25 Gramofoonmuziek. 3.05 Crystal Palace-orkest m. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 Mantovani's dansorkest. 7.05 Joseph Lewis' orkest. 8.20 Music-hall-programma. 10.00 BBC-Theater-orkest en solisten. 11.20 Harry Roy's Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuz. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.25 Francois Gras' orkest. 2.40 Grajpofoonmuziek. 2.50 en 3.35 Zang. 3.50 Vioolvoordracht. 4.05 en 5.00 Zang. 5.50 Vioolvoordracht. 7.20 Andolfi-orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 11.20 Militair orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 en 6.30 Gramofoonmuziek. 7.30 Gevarieerd programma. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Melodie-Serenader. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Bioscooporgelspel. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Muzikale causerie m. gramofoonmuz 2.55 Pianovoordracht. 4.20 Zang. 5.05 Pianovoordracht. 6.20 Orkest m. m. v. solist. 8.20 Symphonie-orkest. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Populair concert. 11.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.55 en 1.30 Orkest. 1.50 en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.20 en 4.00 LeJeune-kwartet. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Dansorkest. 6.35 Pianovoordracht. 7.05 Zang. 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Orkest en koor. 10.30 Dansorkest. 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Otto Dobrindt's orkest. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 O'to Fiicke's orkest, banjo-ensemble en solisten. (Ingezonden Mede deeling Deze oude dame kreeg in 1931 rheumatiek en langzamerhand breidde dit zich over haar geheele lichaam uit. Toen begon zij Kruschen Salts te nemen en nu zendt zij ons dezen eigenhandig geschreven brief: „Sinds 1931 lya ik aan rheumatische pijnen. Eerst kwam het in mijn beide armen en het werd steeds erger, tot het in de toppen van mijn*vingers gekomen was. Toen kwam het in mijn enkels en knieën en dat maakte my langen tijd hulpeloos. Een vriendin raadde mij aan Kruschen te gaan ge bruiken en ik vind dat het mij meer goed doet dan eenig ander middel. Ik schrijf dit zelf, hoewel ik bijna 84 jaar ben." Mevr. H. De pijnen en stijfheid door rheumatiek wor den bijna altijd veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts spoort Uw organen aan tot regelmatige, krach tige werking en helpt ze, het urinezuur en andere schadeiyke afvalstoffen volkomen te verwyderen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten. SCHRIFT EN SCHRIJVEN, door W. Hoogenboom en A. S Moer man. Uitg.: W. L. en J. Brusse Rotterdam. Als ondertitel van deze interessante uitgave lezen we: Handleiding voor kweekelingen en voor hen, die belast zijn met het geven van schrijfonderwijs terwijl de auteurs in hun Voorbericht nog opmerken, dat het werk ook voor hen, die zich voor het hoofdakte-examen bekwamen, een geschikte leidraad is. Interessant noemden we de uitgave. We den ken hierbij vooral aan de eerste hoofdstukken over het Geschiedkundig Overzicht van de ont wikkeling van het schrift en id. van het schryfmateriaal en id. van ons schrijfonder wijs na 1600. De magnifieke afbeeldingen in die hoofdstukken: van het beeldschrift der India nen en der Egyptenaren van Japansch hout- snywerk van spijker-, runen- en hiërogly- plienschrift, en later van Angelsaksische. Ger- maansche en Gothieke schryfkunst van sier en band- en koordschrift, enz. enz. bieden met den bijgevoegden tekst eiken belangstellende, ook buiten onderwijs of examen, een prachtigen kyk op de ontwikkling en den voortdurenden vooruitgang in het streven van oudsher naar schrifteiyke weergave der gedachten. En de vol gende hoofdstukken over schrijfonderwijs en Hygiëne, Methodiek van het Schrijven, Toelich tingen bij eenige methoden der auteurs, beloven aan de belanghebbende studenten een flink suc ces op hun examen. Een mooi werk, wat tekst en toelichting een schitterend werk, wat afbeelding en uitvoering betreft. G. J. Dache, Pemiqnier des Zouaves, par Paul de Semant; Fraudl kommt mm Rundfunk, von Franz Bauer; Querschnitt durch die deutscbe Prosa der Geg-enwart I en II. Uitg.: J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Het is weer een 4-tal kostelijke boekjes, welke de firma Meulenhoff aan haar .Première Collection" en haar .jSammiungen" toevoegde. De beide eerstgenoemde deeltjes, voor de leerlin gen der eerste klasse van Ulo-school en H.BjS. zijn voor dezen weer zeer boeiend, wat hun leuken inhoud en zeer leerzaam wat de anno taties van Benjert en Elzinga in het Fransche en de Erlauterungen van dr. Lena Jansen in het Duitsche nummer betreft. De beide deeltjes Querschnitt, bewerkt en geannoteerd door dr. J. de Buisonjé en Felix Augustin, geven een flink getal „Kurzgeschichten" van vele jonge re Duitsche schrijvers: deel I voor de lagere, deel n met moeiiyker proza voor de hoogere klassen. Ook de inhoud van deze boekjes, hier en daar wat zwaarder op de hand, vooral voor de oudere leerlingen natuurlijk, is aantrek kelijk genoeg om de uitgave een flink gebruik te kunnen voorspellen, terwijl de verklarende aanteekeningen in degeiykheid met die van de beide eerstgenoemde werkjes wedijveren. G. J. HERDRUKKEN Van „Ons Blokschriftkaartje", ontworpen door H. C. v. d. Schuur, uitgave van de N.V. H. J. Spruyt's Uitgevers My., een handig en goedkoop uitgaafje voor leerlingen van ULO- schdlen en voor de hoogste klasen der Lagere School om in korten tijd het blokschrift te lee- ren, verscheen de tweede druk. An Oscar Wilde Quartette, door G. J. van der Keuken. Uitg.: W. J Thieme en Co., Zutfen. Als no. 5 in de „New Series" van de firma Thieme wordt hier uit Oscar Wilde's werken een „kwartet": een viertal nummers bezorgd. Deze 4 nummers zijn: Wilde's meest bekende tooneelspel „An Ideal Husband", en een drie tal van zijn mooiste verhalen, nX „The Model Millionaire", „The Devoted Friend" en „The Happy Prince". Overvloedig geannoteerd aan den voet en van fonetische aanteekeningen voorzien in de marge van elke bladzijde, geeft het werkje een stuk degelijke Engelsche lectuur en flink, stu die-materiaal voor de leerlingen der hoogere klassen van inrichtingen voor voortgezet onder was. We willen gaarne met den schrijver ver trouwen, dat zijn pennevrucht een goed ont haalt vindt. G. J. 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen. Op de Lon&ensche wisselmarkt blijft de vraag naar dollars levendig vooral van Con tinentaal Europeesche zijde. Vooral van Zwitsersche zijde is de vraag groot. De goudprijs te Londen steeg met V2 d. 716.00 werd in goud omgezet. De South African Reserve Bank heeft het Zuid-Afrikaansche Pond verlaagd en ge bracht van Z.-Afr. 100.2.6 per 100 tot Z.-Afr. 100.7.6 per 100 Pond Sterling. Deze verlaging houdt verband met de hoogere verzekeringspremies bij verscheping, waar uit wordt afgeleid, dat de goudverschepin gen uit Zuid-Afrika binnenkort zullen wor den hervat. De Amerikaansche Spoorwegen eerste klasse boekten in Februari aam netto-ont vangsten 18.59 millioen tegen een verlies van S 1.91 millioen in Februari 1938. In de eerste twee maanden 51.49 millioen tegen S 5.23 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Commonwealth and Southern boekte in het jaar per einde Februari een netto winst van S 12.80 millioen of S 0.11 per aan deel tegen 14.07 millioen of s 0.15 per aan deel het vorig jaar. De Norfolk and Western keert een onver anderd kwartaal-dividend uit van 0.75 per aandeel. De Canadian Pacific boekte in Februari aan netto-ontvangsten 233.368 tegen 90.788 in Februari 1938. De Andes Copper boekte in 1938 een netto winst van 2.55 millioen of S 0.71 per aan deel tegen 5.45 millioen of 1.52 per aan deel het vorig jaar. De Tidewater Associated Oil Hoekte in 1938 een netto-winst van 10.42 millioen of 1.28 per aandeel tegen S 15.80 millioen of S 2.09 per aandeel het vorig jaar. Het rubberverbruik in de Vereen. Staten in de maand Maart wordt op 49.000 ten ge raamd, hetgeen het grootste verbruik zou zijn sedert Juni 1937, toen riet 51.000 ton bedroeg. In Februari j.l. bedroeg het ver bruik 42.365 ton en in Maart 1938 30.487 ton. Sears Roebuck boekte in de maand per 26 Maart aan omzetten S 42.16 millioen, hetgeen 15.6 pCt. meer is, dan in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. In de eerste twee maanden van het boekjaar per 26 Maart 76 26 milloen of 14.5 pCt. meer. In 37 Oostelijke Amerikaansche Staten hadden de bouw-contracten in de eerste drie weken van Maart een 46 pCt. hoogere waarde dan in dezelfde periode van het vorig jaar. In de eerste twee weken bedroeg da stijging slechts 12 pCt. De American Rolling Mills boekte in 1938 een verlies van S 1.30 millioen tegen een ivinst van 8 8.23 millioen of 2.55 per aan deel. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag j.l. 2.47 millioen Vb. 7>TI De uitvoer van staal en ijzer door Ame rika gedurende de maand Februari bedroeg 459.690 ton tegen 362.670 ton in Januari en de invoer 19.150 ton tegen 27.640 ton. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York bedroeg gisteren de in voer van goud uit Engeland 8.690.000. ter wijl de invoer van 549.000 uit Engeland werd besproken. De invoer van goud in de Vereen. Staten bedroeg in de week per 29 Maart j.l. 26.20 millioen uit Engeland, 2.29 millioen uit Britsch-Indië, S 2.18 millioen uit Canada, 824.000 uit Nederland, S 8.64 millioen uit Japan en S 145.000 uit Australië. De Amerikaansche wag onverlading en zijn in de week per 25 Maart ten opzichte van de voorafgaande week met 10.900 wagons gestegen tot 605.500 wagons en ten opzichte van dezelfde week van het vorig jaar met 32.500 ivagons gestegen. De Shell Union boekte in 1938 een netto bedrijfswinst van 11.31 millioen tegen 20.66 millioen het vorig jaar en een netto winst van 0.72 tegen 1.44 per aandeel. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.81%—8.82M (v. slot 8.82); de Dollar op 1.88M—1.88A (vorig slot 1.88 7/16); de Frank op 4.98Vz—4.99\i (vorig slot 4.99): de Belga op 31.6831.72 (vorig slot 31.71) en de Zwitsersche Frank op 42.20—42.27M (vorig slot 42.30). De Nivas verhoogde de prijzen voor sui ker met bestemming ten Oosten van Suez met 10 cent. Zij verkocht 1524 tons supe rieure suiker voor export en 202 tons su perieur voor consumptie. Van bevoegde zyde wordt ons het volgende medegedeeld Zooals indertyd is bekend gemaakt, zou de winterprijs voor de boter gelden voor een half jaar, nX van 1 October—1 April. In overeen stemming hiermede zal 6 April de zomerprys ingaan. Deze zomerprijs is, evenals het vorige jaar, vastgestela op een gemiddelde van 1.30 per KG. als prijs voor den producent. Dit houdt niet in, dat deze prijs, waarvoor als maat staf kaa worden genomen de commissie-notee ring voot Nederlandsche boter, vermeerderd met de heffing, altijd precies 1.30 zal zijn. De werkelijke boterprijs in dezen zomer zal met vrij ruime afwijkingen om ƒ1.30 kunnen schom melen. Dit geschiedt, om in de heffing zoo weinig mogelijk wyzigingen te brengen. 9 Goedgekeurd by Min. Besluit van 3 Febr. 1939 no. 1199 Weet U, dat een bedrag van 10.000 aan pryzen op U wacht, waaronder een waardevolle auto, twee jaar levensonderhoud ter waarde van 2000. voor 1000 koopen naar keuze? Lotkaarten kunnen nog aangevraagd worden, Postbus 2, HEEMSTEDE en worden U gratis en franco toegezonden. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9