Nog een nadere verklaring van Chamberlain te wachten Het Lagerhuisdebat Hitier ernstig verstoord over Chamberlain's verklaring Groote voldoening in Polen Het heden k I Wanneer de besprekingen met andere mogendheden geëindigd zijn Pauselijk geschenk voor Nederland Men verwacht dat de Rijkskanselier hedenmiddag in zijn rede hard terug zal slaan Duitsch-Poolsche spanning Non-agressie-pact Polen-Litauen nieuws van Japan annexeert Spratly-eilanden Amerika acht de Verklaring het eerste resultaat van Roosevelt's politiek Een verrassing voor Italië HONGAARSCHE EISCHEN INGEWILLIGD 9 DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJDE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 1 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD ZES EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21716 Chamberlain's verklaring is niet alleen in het Britsche Lager huis, maar in geheel Engeland met groote instemming ontvangen. Zij wordt echter algemeen als voorloopig beschouwd. Wanneer de besprekingen met de andere mogendheden geëindigd zijn, zal de Eerste Minister, naar men verwacht, een meer omvattende ver klaring afleggen, waarin hij waarschijnlijk verwijzen zal naar de medewerking van Roemenië en andere Balkanstaten tegen de poli tiek van geweld en agressie. De debatten gesloten De kwestie-Danzig Letterlijke tekst der verklaring „Het land heeft gesproken" Arabische staking ten einde Het Weer Bestemd voor de missieloterij in het bisdom Haarlem Londensche bladen spreken over Duitsche troepenconcentraties aan de Poolsche grens Berlijn bevreesd voor de radio Straf op het verder vertellen van radio-berichten (Vervolg zie pag. 2) Weidmann en Million schuldig verklaard Vijf leden uit Labour- party gestooten Van groote strategische beteekenis als defensie-basis in Zuid- Chineesche Zee VERSTERKING VAN HET LEGER IN ZWEDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen 'egel 30 ct Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Tijdens het debat in het Lagerhuis verklaar de Greenwood van de Labouroppositie: „Ik ben er alleszins zeker van. dat het Huis de moge lijkheden inziet, die uit de door den minister president afgelegde verklaring kunnen voort vloeien. In haar gevolgen kan het een ver klaring blijken te zijn, zoo gewichtig als in een kwarteeuw niet in dit Huis is afgelegd. Het is, met zulke recente verklaringen voor ons, zeer moeilijk veel te zeggen, doch ik mag den minis ter-president een paar vragen stellen omtrent hetgeen naar mijn meening niet geheel duidelijk is. Ik zou willen vragen of de verklaring, die hij voorgelezen heeft, beschouwd moet worden als de eerste stap tot de ontwikkeling van een politiek tot het afwenden of beteugelen van agressie. ZOo ja, wil de regeering dan onmid dellijk krachtige stappen doen om in deze rege ling ook andere mogendheden op te nemen? Wil zij in het bijzonder denken aan de waarde van de Sovjet-Unie, tezamen met andere mo gendheden, groot of klein, en wil zij zulks doen met het oogmerk, een zoo groot moge lijke mate van samenwerking te verkrijgen bij de verdediging van den vrede, en wil zij, en dit is mijn laatste vraag, thans de wensehelpkheid overwegen van een onverwijlde conferentie van die mogendheden, welke bereid gevonden kun nen worden, zich aan de zijde van den vrede en tegen een aanvaller te scharen?" Chamberlain antwoordde: „Ik ge loof, dat mijn verklaring het duidelijk maakt, dat hetgeen ik gezegd heb bedoeld is om te gelden voor wat ik een interim-periode zou willen noe men. De Britsche regeering is, zooals reeds is medegedeeld, bezig met ver scheidene andere mogendheden, met inbegrip natuurlijk van de regeering der Sovjet-Unie, overleg te plegen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft hedenochtend den Sovjet-am bassadeur ontmoet en met hem een zeer uitvoerig onderhoud hierover gehad. Ik twijfel er niet aan, dat de beginselen, volgens welke wij te werk gaan, door de Sovjet-regeering ten volle op hun waarde geschat en be grepen worden. Het zal het Huis bekend zijn, dat wij de komende week bezoek verwachten van kolonel Beek, den Poolschen minister van Buitenland sche Zaken. Er zal dan gelegenheid zijn, met Beek nog verscheidene andere maatregelen te bespreken, die genomen zouden kunnen worden, om zooals Greenwood het uitdrukte de grootst mogelijke mate van samenwerking te verkrijgen bij alle pogingen, welke ondernomen zouden worden om aan agressie, zoo deze gepleegd mocht worden, een eind te maken, en hiervoor een meer redelijke en ordelijke methode van beslechten van geschillen in de plaats te stellen. Greenwood vroeg daarop, of Chamberlain de grootst mogelijke samenwerking van alle mo gendheden in een conferentie, met inbegrip van de Sovjet-Unie zou toejuichen. Hierop antwoordde Chamberlain; „Ja, wij zouden de grootst mogelijke mate van samen werking toejuichen. De kwestie eener confe rentie is naar onze meening slechts een kwestie van practische opportuniteit. Wij stellen ons niet op een theoretisch standpunt en, indien het de beste manier zou blijken, zouden wij niet aarzelen, haar te aanvaarden. Als er andere, meer doeltreffende, manieren zijn om ons doel te bereiken, zouden wjj er van af kunnen zien." ft De geheele verklaring en de daarop volgende vragen namen slechts 17 minuten in beslag. Het debat eindigde op dramatische wijze. De labour-afgevaardigde Pellenger gaf te kennen, dat Maandag eenige woordvoerders van de oppositie zich het recht zouden voorbehou den, er twijfel over uit te spreken of de minis ter-president wel de juiste man is om de nieuwe politiek te leiden. Onmiddellijk nam Thurtle, eveneens tot de oppositie behoorend, het woord. Ten tijde van de crisis in September j.l. zoo zeide hij heb ik mijn standpunt ten aanzien van den premier uiteengezet, ik ben van meening, dat hij in het verleden zeer ernstige fouten heeft gemaakt. Ik geloof echter, dat er in de om standigheden alle rechtvaardiging was om te doen wat hij te München heeft gedaan. Thurtle vervolgde; „Er zou een andere minister kunnen zijn om in dit ernstige uur de zaken van dit land te leiden, doch, als de minister-presidenr thans werkelijk en oprecht, en zonder eenig geestelijk voorbehoud, ervan overtuigd is, dat het noodzakelijk is, dat hij deze nieuwe politiek van het bijeenbrengen van de vrienden van den vrede voortzet, en niet terugziet naar het doode verleden, dan geloof ik, dat hij, gezien zijn wereldreputatie als man van den vrede, waar schijnlijk de beste man voor dit ambt is." (luide toejuichingen) De zitting werd daarop verdaagd. Men verwacht, dat Chamberlain een verdere verklaring zal afleggen, wanneer cte besprekin gen die thans gevoerd worden met andere lan den geëindigd zullen zijn. De verklaring van vandaag in het Lagerhuis wordt daarom als een voorloopige verklaring beschouwd. De Vereenig- co Staten zijn volledig op de hoogte gehouden ten opzichte van de recente ontwikkelingen in den Europeeschen toestand en ook van den inhoud van Chamberlain's verklaring, alvorens zij vandaag werd afgelegd. In Whitehall wordt hedenavond in het licht gesteld», dat het besluit om de verklaring heden af te leggen niet ge nomen is op grond van de ontvangst van eeni- gerlei verontrustend bericht, dat niet gepubli ceerd zou zijn. Een dergelijk bericht is niet ontvangen uit eenigerlei officieele bron. Het optreden van vandaag, aldus voegt de diplomatieke correspondent van Reuter hieraan toe, is logisch voortgevloeid uit de algemeene spanning in Europa en uit den toestand, die geschapen is door Duitschlands inval in Bo- hemen en Moravië. De Duitsche perscampagne tegen Polen en de algemeene gisting betreffen de de Poolsche kwestie, die volgens een vroeger model schijnen te verloopen, hebben aanleiding gegeven tot den indruk, dat niet het geringste risico mag worden genomen. Men had den in druk, dat c«it in het bijzonder het geval was met het oog op de snelheid, waarmede de gebeur tenissen zich thans kunnen ontwikkelen. De mogelijkheid van onderhandelingen tus- schen Duitschland en Polen ten aanzien van Danzig wordt zeker niet beschouwd als uitge schakeld door hetgeen Chamberlain vandaag gezegd heeft. Integendeel wordt er de nadruk op gelegd, dat Chamberlain uitdrukkelijk gezegd heeft, dat de Britsche regeering voortdurend een regeling heeft bepleit door vrije onderhan delingen tusschen de partijen, die betrokken zijn bij geschillen, welke ook, die tusschen haar zouden kunnen ontstaan en dat zij geen recht vaardiging zag voor het stellen van geweld of bedreigingen in de plaats van onderhandelin gen. Men verwacht, dat de toestand nog verder zal worden opgehelderd als gevolg van het bezoek van Beck, die Maandagavond as. te Londen verwacht wordt. Kort nadat Chamberlain zijn verklaring had afgelegd, bracht de Russische ambassadeur, Maisky, een bezoek aan het Foreign Office. Naar verluidt was het doel van zijn bezoek in lichtingen in te winnen over den inhoud van Chamberlain's verklaring. Nadat het Lagerhuis de vergadering gesloten had, heeft Lloyd George Chamberlain op diens verzoek een bezoek gebracht. De beide staats lieden bespraken den internationalen toestand. Omwille van de groote politieke beteekenis van de uiteenzetting van Chamberlain voor het Lagerhuis, laten wij hier den volledigen en letterlijken tekst van de verklaring van den Britschen Eersten Minister volgen: Zooals ik hedenmorgen gezegd heb, heeft de regeering geen officieele bevestiging van de ge ruchten omtrent eenigen beoogden aanval op Polen, en derhalve moet zij niet geacht worden, deze als waar te aanvaarden. Het verheugt mij, deze gelegenheid te baat te kunnen nemen, om opnieuw de algemeene poli tiek der regeering uiteen te zetten. Zij heeft voortdurend gepleit voor een regeling door mid del van vrije onderhandelingen tusschen de be trokken partijen van alle geschillen, die tus schen hen kunnen ontstaan. Zij beschouwt dit als de natuurlijke en de juiste procedure, waar geschillen bestaan. Naar haar meening mag er geen kwestie zijn, die niet met vreedzame mid delen kan worden opgelost, en zij wil geen recht vaardiging zien voor de vervanging van onder handelingsmethoden door geweld of bedreiging met geweld. Zooals dit Huis weet, wordt thans met andere regeeringen overleg gepleegd. Teneinde in de tusschenperiode, welke moet verloopen alvorens dit overleg is geëindigd, het standpunt der Brit sche regeering volkomen duidelijk te maken, moet ik het Huis thans mededeelen, dat gedu rende die periode de regeering, in geval van eenige actie die duidelijk de Poolsche onafhan kelijkheid bedreigt en waartegen de Poolsche regeering het derhalve van vitaal belang acht zich met haar nationale strijdkrachten te ver zetten, zich verplicht zou voelen, de Poolsche regeering onverwijld allen in haar macht staan- den steun te verleenen. Ik heb de Poolsche regee ring de desbetreffende verzekering gegeven. Ik kan hieraan toevoegen, dat de Fransche regee ring mij gemachtigd heeft, duidelijk te ma ken, dat zij zich op hetzelfde standpunt stelt als de Britsche regeering. Eden heeft vanavond in een te Newcast'e uitgesproken redevoering gezegd, dat de ver klaring, welke de minister-president in het Lagerhuis heeft afgelegd, naar zijn meening door de geheele natie wordt onderschreven. Hij voegde hier aan toe: „Ik ben van gevoe len, dat wij een bestand in de partijpolitiek moeten afkondigen om de wereld te laten zien. dat ons doel ons helder voor oogen staat en dat wij vastberaden zijn alle bedreigingen te overwinnen." In een te Londen gehouden redevoering heeft ook minister Hore Belisha commentaar geleverd. Hij zeide, dat het land vandaag heeft ge sproken. Met hoeveel trots moeten wij allen de bood schap hebben gehoord, welke uit het trouws hart van het Britsche volk voortkomt en den- gene die agressieve neigingen mocht hebben toeroept: ..Tot hier en niet verder". JERUZALEM, 31 Maart (Havas). Hoewel be sloten was, dat de staking der Arabieren zeven dagen zou duren, is de staking in het groot ste deel van het land ten einde. Toch hebben zich nog een aantal incidenten voorgedaan, waarbij twee Arabieren werden gedood. In Ga- lilea hebben de Britsche troepen een honderd tal arrestaties verricht. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUE VOOR GRONINGEN, FRIESLAND H EN DRENTE: droog, plaatselijke ochtendnevel, helder EE tot half bewolkt, iets kouder dan gisteren, zwakke tot matige Oostelijke wind. 1 VOOR DE OVERIGE PROVINCIES: droog, helder tot half bewolkt, zelfde tem- peratuur als gisteren, zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Onze Romeinsche correspondent seinde ons Vrijdagavond: De „Osservatore Romano" publiceert he denavond het volgende bericht. De Heilige Vader heeft Zich verwaar digd een kostbaar geschenk van massief zilver te bestemmen voor de missieloterij, welke gehouden zal worden in het diocees Haarlem. Dit vaderlijk gebaar van den Paus wil tevens uitdrukking geven aan Zijn groote dankbaarheid, omdat de Nederlandsche katholieken aan het missiewerk zoo over vloedig deelnemen. BERLIJN, 31 Maart (Reuter). Men gelooft, dat Hitier grootelijks veront waardigd is over de wijze, waarop Engeland de Poolsche situatie behan delt en over de aankondiging van Chamberlain. Alle welingelichte kringen zijn het LONDEN, 31 Maart. De Londensche bladen publiceeren verschillende geruchten, die in omloop zijn omtrent de spanning tusschen Duitschland en Polen, waarmede ook de gisteren: belegde bijeenkomst van het Britsche kabinet verband hield. Steeds veelvulaiger worden de berichten omtrent Duitsche troepenconcentraties aan de Pool sche grens. Te Berlijn was. naar de correspondent van de „Daily Telegraph" aldaar meldt, de atmo sfeer Donderdagavond eenigszins gespannen, doch hoewel er alle reden Is om aan te nemen, dat Duitsche troepen in de grensgebieden ge reed staan, vormen de veronderstellingen, dat zij te allen tijde order zouden kunnen krijgen om op te rukken, althans volgens den corres pondent, waarschijnlijk een deel van de stel selmatige fluistercampagne, die van Berlijn uit is ingezet om te Warschau nervositeit te ver wekken. Het is, naar de correspondent er nog aan toevoegt, niet twijfelachtig, dat het bezoek van Beek aan Londen te Berlijn met groote ach terdocht en ergernis wordt beschouwd, en dat men in de Duitsche hoofdstad gaarne zou zien, dat middelen konden worden gevonden om een uitstel te forceeren. Elders schrijft de Daily Telegraph nog, dat het bekend is, dat Duitschland sedert zijn coup in Tsjecho-Slowakjje een groot deel van zijn strijdkrachten in de nabijheid van de Zuid westelijke grenzen van Polen samengetrokken heeft. De Polen houden eveneens hun in de frontlinie gelegen stellingen bezet. In officieele kringen te Londen heeft men echter geen be vestiging van de geruchten, volgens welke de Duitsche troepenconcentraties plotseling krach tig versterkt zouden zijn. Volgens de „Daily Herald" kan nog niet wor den aangenomen, dat een aanvalsdatum op handen is of in het voornemen ligt, doch, zoo vervolgt het labourblad, de bewijzen zijn daar, en de ondervinding van het verleden doet ver moeden, dat in elk geval de mogelijkheid be staat, dat de Poolsche regeering te staan komt voor een reeks gebiedende eischen, gesteund door dreigementen of minstens door militair vertoon. Volgens de „Times" hadden de geruchten omtrent Duitsche militaire activiteit meer be trekking op materiaal dan op manschappen. Het blad voegt hieraan de mededeeling toe, dat men te Londen na een schifting der verschil lende berichten heeft kunnen vaststellen, dat vele ontstellende vermoedens terzijde konden worden gelegd. BERLIJN, 31 Maart (Havas). Het offi cieele tijdschrift „Deutsche Justiz" heeft aangekondigd, dat iedere Duitscher, die aan een ander berichten uit de buiten landsche radio, welke schadelijk zyn voor Duitschland, verder vertelt, gestraft kan worden met een maximum van twee jaar gevangenis, indien dit in een particulier gesprek geschiedt en met een maximum van vijf jaar, indien dit in het openbaar geschiedt. er over eens, dat Hitier zeer hard te rug zal slaan in zijn rede van Zater dag te Wilhelmshaven. Officieele kringen waren Vrijdagavond uiterst voorzichtig en er is langdurig beraad slaagd in het propagandaministerie over net uitgeven van Chamberlain's verklaringen aan de Duitsche pers. Het eerste blad, dat de ver klaring behelsde, was eerst om ongeveer acht uur des avonds te krijgen. Reeds vroeg in den middag was een hevige anti-Britsche cam pagne in vollen gang. Naar aanleiding van Chamberlain's verkla ring schrijft het Duitsche Nieuwsbureau: „Het is eenigszins onbegrijpelijk, hoe de Brit sche minister-president tot een dergelijke ver klaring uit helderen hemel komt. Overigens biedt de verklaring in zakelijk opzicht niets nieuws, want ieder weet, dat sedert vele jaren Engeland en Frankrijk op grond van hun bond- genootschappenstelsel verplicht zijn Polen in geval van een gewapenden aanval terzijde te staan. Men kan deze verklaring slechts be schouwen als een hoogst belachelijke poging om onrust te verwekken en in den kring der vol ken wantrouwen tegen Duitschland te zaaien. Chamberlain heeft zich daarmede in strijd met zijn eigen bewering, dat er niet de geringste verdenking bestaat voor een gewapenden aan val van Duitschland. genoopt gevoeld de lijn door de Britsche pers aangegeven, verder door te trekken. Daaraan wordt ook niets veran derd door het feit, dat hij verklaart, dat er niet de geringste aanleiding is op het oogenblik vrees voor de zelfstandigheid van Polen te koesteren. Waartoe dient dan deze verklaring? De geheele actie heeft sterk den schijn, dat Engeland slechts op deze wijze de kleine vol ken kan doen gelooven, dat het tot handelen bereid is. Al te zeer is in den loop der laatste maanden op de democratieën de verdenking komen te rusten, dat zij nóg slechts redevoe lingen houden en protesteeren. Vandaar deze verklaring van het groote gebaar. Met zulke platonische verklaringen kan men Duitsch lands doelbewusten opbouwenden arbeid in Midden-Europa niet verhinderen. Deze poging kan slechts als belachelijk gekenmerkt worden." De Duitsche pers houdt zich onder opschrif ten als „Een nieuwe leugenmanoeuvre van Engeland tegen Duitschland". Brutale Engel- sche leugens over een Duitsch ultimatum aap Polen", „Gelogen berichten over troepenbewe gingen" etc. uitvoerig bezig met de nieuwe anti-Duitsehe campagne der Engelsche pers, waarbij gewezen wordt op de onjuiste berichte» betreffende een beweerd Duitsch ultimatum aan Polen en beweerde Duitsche troepencon centraties aan de Duitsch-Poolsche grens. De gevolgen zijn geweest: Onmiddellijke bui tengewone ministerraad in Londen en het ne men van een besluit betreffende de aankondi ging van Chamberlain. Wederom is het een Britsche actie gelukt om uit leugens en laster een stemming in het leven te roepen, waarvan de Britsche premier gebruik kan maken om in de kunstmatige opwinding zijn voornemens af te kondigen. PARIJS, 31 Maart. (Havas). De jury heeft Weidmann en Million schuldig ver klaard, zonder dat verzachtende omstandig heden in aanmerking genomen worden, Kolonel Beck, die Dinsdag a.s. naar Lenden zal vertrekken WARSCHAU, 31 Maart. (Havas) Hard nekkig doet in Polen het gerucht de ronde, dat besprekingen worden gehouden tusschen de regeeringen van Polen en Litauen over het sluiten van een non-agressie-verdrag. Deze geruchten worden noch tegengespro ken, noch bevestigd. In verband hiermede is het opmerkelijk, dat de eerste vertegenwoordiger van Litauen te Warschau, Skirpa, op het oogenblik gezant te Berlijn, de orde Polonia Restituta heeft gekre gen. Deze orde is hem overhandigd door den Poolschen ambassadeur te Berlijn, Lipski. Bij de hierbij gehouden toespraken is de hoop tot uiting gekomen, dat de betrekkingen tusschen beide landen steeds inniger mogen worden. BRATISLAVA, 31 Maart (Havas). De Slo- waaksche regeering deelt mede: „Om 11 uur is de Slowaaksche ministerraad te Bratislava bij eengekomen om te beraadslagen over de Slo- waaksch-Hongaarsche betrekkingen en de on derhandelingen der gemengde commissie te Boedapest over de liquidatie van het Slo- waaksch-Hongaarsche grensincident. In den wensch de rust te bewaren in Midden-Europa heeft de ministerraad be sloten toe te stemmen in de gerechtvaar digde eischen van de Hongaarsche regee ring ten opzichte van den spoorweg van Uzhorod naar Polen en den weg van Vel- keberezne Starina over Urske tot Polen." De gemengde Hongaarsch-Slowaaksche com missie is vanmiddag opnieuw bijeengekomen. Nadat de nieuwe grens definitief was vastgesteld werd de vergadering gesloten. Maandag zullen de deskundigen bijeenkomen ter regeling van de details. LONDEN, 31 Maart. (Reuter) Vijf leden der Labourparty, onder wie twee leden van het par lement, zijn uit de partij gestooten op grond van hun voortdurende deelneming aan de campagne van Sir Stafford Cripps ten gunste van een volksfront. Volgens de officieele mededeeling van de Labourparty zijn de uitgestooten leden de Lagerhuisleden Aneurin Bevan en George Strauss. Voorts de vroegere minister van Arbeid. Trevelyan en Rovert Bruce en E. Young. Hei eerste optreden der partij in dezen strijd tegen de vorming van een volksfront bestond in de uit stooting van Stafford Cripps. Chamberlain's opzienbarende verklaring over de toezegging van Britsch-Fransche garanties voor Polen. Men verwacht een scherpe reactie van Hitier op de verklaring van Chamberlain Geruchten over een non-agressie-^act tusschen Polen en Litauen. Het Fransch-Roemeensche handelsver drag en een cultureel verdrag onder teekend. De Spratly-eilanden in de Zuid-Chinee- sche Zee door Japan bezet. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de voorgestelde beperking van het recht van vereeniging en vergadering. Beurs van New York: Stemming flauw; koerspeil zakte verder in. Oremus „Oremus!" Telkens en telkens klinkt ons deze opwekking der kerkelijke liturgie in de oor en. „Laat ons bid den!" „Quaesnmus omnipotens Deus famïliam tuam propitius respice„wij bidden U, almachtige God, zie gena dig neer op uw gemeente." Wij moe ten in deze dagen den hemel geweld aandoen. God wil gevraagd worden. Zelf heeft Christus ons het „Onze Vader" op de lippen gelegd. Hij heeft ons geleerd wat we moeten vragen en hoe we moeten vragen. Oremus Laat ons dus bidden. Ecclesiae tuae quae sumus Domine preces placatus ad- mitts„wil Heer. zoo smeeken wij U, de gebeden van Uw Kerk genadig aanhooren." „Oremus." .Laat ons daarom bidden." Het „laat ons bidden" legt de Hei lige Kerk telkens en telkens hear dienaren in den mond. Het „oremus" is dan ook een bekende klank in ka tholieke oor en. Evenwelsteeds volgt er ook na eenigen tijd op: „Deo gratias," „Gode zij dank." Dit dient steeds op ons gebed te volgen. We moeten niet alleen weten te vragen, we moeten ook weten te danken. God ivil gesmeekt worden, maar Hij wil ook gedankt worden. „Oremus!" Deo gratias!" TOKIO, 31 Maart. (Domei) De Japansehe regeering heeft den Franschen ambassadeur te Tokio medegedeeld, dat de Spratly-eilan den, een groep koraalriffen voor de kust van Fransch Indo-China, onder de jurisdictie van de regeering van Formosa zijn geplaatst. Hieraan werd toegevoegd, dat bekend was, dat deze eilanden zonder eigenaar waien. De Spratly-eilanden, die vijf honderd mijl ten Zuiden van de Paracelsusgroep liggen, zijn ko raaleilanden, die geen enkele economische maar wel strategische waarde hebben, daar zij mid- cien in de Chineesche zee, op gelijken afstand van Indo China, de Phiiippijnen en Borneo lig gen. Volgens de meening in welingelichte kringen beteekent het Japansehe besluit, dat de Japan sehe marine een nieuwen stap in de Zuidelijke wateren wil doen in de richting van Singapore, dat op minder dan 800 mijl van de Spratlygroep ligt. STOCKHOLM, 31 Maart. (Reuter) De Zweed- sche regeering heeft gelast, dat een aantal recruten. die hun dienstplicht in termijnen zou den verrichten, ononderbroken onder de wape nen moeten komen. n wwwwwwwwuwm in j s j i#Z Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 760.8 Vorige stand 761.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1