Reacties op de rede van Chamberlain Gevlucht uit hun vaderland New-Yorksche Beurs ROEMEENSCH-FRANSCHE VERDRAGEN ZATERDAG 1 APRIL 1939 De indruk te Washington Italië ingelicht Reactie in Sovjet-kringen Rijksbanktegoed in beslag genomen Bulgaarsche premier naar Berlijn Een cultureel en een handelsver drag tusschen beide landen onderteekend Tsjechen in angstige afwachting aan onze grens Alles is hun ontnomen Angst voor terugzending Lof voor douane-beambten Geen strafvervolging Aanklacht van Ootmarsums oud burgemeester afgewezen BILJARTEN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN LIBRE Sweering verliest weer Academische examens Examen apothekers-assistent Handelshoogeschool Technische Hoogeschool Stemming flauw; koerspeil zakte verder in Katholieke Economische Hoogeschool R.K. Universiteit Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 31 Maart MARKT NIEUWS WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN '(Vervolg van pag. 1) In Polen heeft de verklaring van Cham berlain betreffende steunverleening door Frankrijk en Engeland bij het publiek veel sensatie en tegelijkertijd een duidelijke vol doening gewekt. Het is nog te vroeg om in lichtingen over de indrukken in officieele kringen te krijgen, doch wel kan gezegd worden, dat de verplichting, door Engeland aanvaard, hier van het grootste gewicht ge acht wordt in verband met de internationale betrekkingen. Da# geldt te meer in verband met Beck's aan staande bezoek aan Londen. Ook politieke kringen in Polen bereiden, vol gens het Poolsche persagentschfp, de verklaring van Chamberlain de meest positieve ontvangst. Zij zijn van oordeel, dat zij beteekent, dat de Britsche regeering voor de eerste maal het be ginsel erkend heeft van gelijke vredeswaarbor- gen voor Oost- en West-Europa, dat de Poolsche regeering herhaaldelijk tot uitdrukking had ge bracht. De houding, die door Groot-Brittannië wordt ingenomen, bewijst eveneens, dat de Britsche regeering zich duidelijk ondubbelzinnig verbon den heeft in den zin van een Europeesche soli dariteit, met opgeven van de reserve, die zij tot dusverre in dit opzicht in acht had genomen. Ten slotte beteekent het besluit van de Britsche regeering de erkenning van Polen als een onaf- hankelijken politieken factor, die in de eerste plaats steunt op zijn eigen krachten en beslist over de lotsbestemmingen van den vrede in dit deel van Europa. Polen, dat met voldoening het belangrijke be sluit van de Britsche regeering begroet, heeft geen enkele reden tot wijziging van zijn onaf hankelijke, buitenlandsche politiek, die geba seerd is op zijn eigen moreele en materieele krachten, op het streven naar handhaving van goede betrekkingen met zijn naburen, op zijn bondgenootschappen en vriendschappen. De reis van minister Beek naar Londen zal een belangrijke etappe vormen in de beraadslagin gen van de Britsche regeering ten opzichte van het veiligheidsprobleem, waarover Chamberlain in het Lagerhuis vandaag heeft gesproken. Er moet aan herinnerd worden, dat Beek een maand geleden tot een bezoek aan Londen was uitgenoodigd en dat het program van zijn be zoek drie weken geleden was opgesteld. De be sprekingen te Londen zullen, behalve op het veiligheidsprobleem, betrekking hebben op een reeks andere vraagstukken, o.a. op het pro bleem der koloniën en het probleem der Joden. Men weet, dat, wat deze laatste kwestie betreft, Beek door den Roemeenschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Gafencoe, gemachtigd is om ook het Roemeensche standpunt uiteen te zetten. Te Washington is de Britsch-Fransche toezegging aan Polen met warme goedkeu ring ontvangen. Men beschouwt haar als het eerste, onverwacht krachtige resultaat van Roosevelt's politiek, die uitgaat naar een verstrakken der politiek van de Europeesche democratieën. Men erkent, dat er een licht element van risico ligt in de toezegging van heden. Wat er echter ook moge volgen, de belofte van Cham berlain wordt te Washington beschouwd als een opruiming van iederen schijn van dubbelzinnig heid in de Britsche politiek jegens Duitschland. Welingelichte kringen gelooven, dat daardoor veel bereikt zal worden ten aanzien van een tot zwijgen brengen der critiek op en van het wan trouwen in de Britsche politiek, die door een belangrijk deel van de Amerikaansche pers en openbare meening steeds aan den dag zijn gelegd vanaf het begin der kalmeeringspolitiek. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken Ciano heeft Vrijdag den Britschen zaak gelastigde, Noel Charles, ontvangen, die hem in kennis stelde van de verklaring der Britsche re geering ten aanzien van Polen. Chamberlain's waarborg aan Polen is een ver rassing geworden voor de Italianen, die in hun ochtendbladen gelezen hadden, dat het garan- tievoorstel waarschijnlijk nooit verwezenlijkt zou worden. De eerste reactie in Sovjet-kringen te Londen op Chamberlain's verklaring was gunstig, aldus de diplomatieke medewerker van Reuter. Toen Maisky Vrijdag om één uur zijn bezoek bracht aan het Foreign Office, stelde Halifax hem op de hoogte van den tekst van Chamberlain's ver klaring en dit contact heeft ertoe bijgedragen om den indruk weg te nemen, dat de UBB.R. buiten de deur gelaten was bij de Europeesche besprekingen, die door Groot-Brittannië begon nen zijn. Sovjet-kringen verwachten, dat een verdere toenadering tot hen ondernomen zal worden, wanneer de tegenwoordige onderhande lingen verder gekristalliseerd zijn. NEW YORK. 31 Maart. (Havas) De Ameri kaansche fiscus heeft last gegeven tot inbeslag neming van een deel der fondsen, die door de Rijksbank zijn gedeponeerd bij de Federal Re serve Bank, wegens niet-betaling van inkomsten belasting. In officieele kringen verklaart men, dat deze maatregel geen vijandige actie beteekent ten aanzien van Duitschland. Men herinnert er aan, dat de regeering der Vereenigde Staten al ver scheidene jaren tracht nadere bijzonderheden te verkrijgen ten opzichte van het bedrag der win sten, die door de Rijksbank gemaakt zijn op haar beleggingen op de Amerikaansche markt en betaling vraagt van de belastingen, die op deze winsten geheven worden. Het is niet bekend hoe groot het bedrag is, dat in beslag is genomen. SOFIA, 31 Maart. (Reuter) In verband met de in Bulgarije heerschende ongerustheid over de mogelijke uitwerkingen van het Duitsch- Roemeensche handelsverdrag, dat, naar men vreest, een aanzienlijke vermindering van den Duitschen invoer uit Bulgarije zal beteekenen, is de Bulgaarsche minister-president, Kiosseiwa- nof, voornemens naar Berlijn te vertrekken, om deze kwestie met Hitler te bespreken. Voorts vertrekken vijf Bulgaarsche handels deskundigen dezer dagen naar Berlijn. Kiossei- wanof zal onderweg in Belgrado nog besprekin gen voeren met den Joego-Slavischen minister president, Tswetkowitsj. Men verwacht, dat de in Berlijn te voeren be sprekingen zullen loopen over het door dr. Funk, tijdens zijn bezoek aan Sofia, voorgestelde plan, dat Bulgarije in economisch opzicht aan Duitschland zou binden. In Bulgarije wordt een krachtige Duitsche propaganda gevoerd. Zoo heeft Berlijn zulke gunstige voorwaarden ge boden aan landarbeiders, die in Duitschland wil len werken, dat zich 40.000 in plaats van de 5.000 benoodigde boeren hebben aangemeld. BOEKAREST, 31 Maart. (Havas) In het Sturdza-paleis te Boekarest is vandaag een cultureel verdrag geteekend door de Roe meensche ministers van Buitenlandsche Za ken en Onderwijs, Gafencoe en Andrei, en den Franschen gezant te Boekarest, Thierry. Te Parijs is een handelsverdrag tusschen Roemenië en Frankrijk onderteekend. Na de onderteekening van het FranschRoe meensche handelsverdrag hebben Bonnet, Gentin er. de Roemeensche ambassadeur Tatarescoe nog het woord gevoerd. Bonnet zeide o.m., sprekende over de vriendschap tusschen Frankrijk en Roe menië, dat deze onmisbaar is voor het behoud van den vrede. Tatarescoe verklaarde, dat Roemenië op zjjn grondgebied nooit monopolierechten heeft verleend en dat ook nooit zal doen en dat Roemenië, wetende dat economische onderworpenheid vroeg of Iaat tot politieke onderworpenheid leidt, zijn politieke afhan kelijkheid en de onschendbaarheid van zijn grenzen verdedigt. Het FranschRoemeensche handelsverdrag is het resultaat van maandenlange besprekingen. Het doel is het handelsverkeer tusschen beide landen uit te breiden en de Roemeensche prij zen aan te passen aan de Fransche markt. Voor den tijd van 1 jaar zullen 500.000 ton petroleum- producten uit Roemenië in Frankrijk worden ingevoerd, voornamelijk benzine. Dit is meer dan het dubbele van den invoer van 1938. De vermeerdering van den Roemeenschen in voer in Frankrijk zal automatisch tot gevolg hebben, dat de uitvoer van Frankrijk naar Roe menië wordt vergroot. Hierdoor zal weer het betalingsverkeer, zoowel 'van den staat als par ticulier, vergemakkelijkt worden. Tenslotte zal een cultureel fonds worden ge vormd tot het dekken der kosten van het ver blijf van Roemeensche studenten in Frankrijk, het verstrekken van Fransche kranten en boe ken, e.d. Nog steeds houdt de stroom van vluchte lingen, die in allerijl hun vaderland Tsjecho- Slowakije hebben verlaten, aan. De stations wachtkamer van Oldenzaal was Vrijdag weer stampvol met menschen, die wachten en steeds maar wachten op het bewijs, dat him doorgang zal verleenen en waardoor zij Engeland kunnen bereiken. Een onzer medewerkers was juist getuige van dè aankomst van een trein met enkele honder den vluchtelingen, van wie, na in de visitatie zaal te zijn gebracht, door de douanebeambten de passen werden ingenomen, terwijl stuk voor stuk wordt geïnformeerd of deze menschen in Engeland een garantie hebben in den vorm van een bankrekening of relaties, die zoolang voor hun onderhoud zullen zorgen, zoodat dit niet voor rekening van den staat zal komen. Hierna worden door het Engelsche bureau, dat op het station is gevestigd, de diverse verklaringen ge controleerd, terwijl van iedereen de geheele levensloop wordt nagegaan. Vanzelfsprekend kost dit alles enorm veel werk en met te vergetenveel tijd, waarin de vluchtelingen steeds maar leven tusschen hoop en vrees: te mogen doorreizen of teruggestuurd te worden. Het grootste gedeelte van deze menschen wordt gevormd door Israëlieten. De meesten behooren tot de beter-gesitueerde klasse, onder wie ver schillende fabrikanten, hoteleigenaren, doktoren en advocaten, menschen, die halsoverkop have en goed hebben verlaten daar zij plotseling de mededeeling kregen, dat ze na dien en dien datum hun beroep niet meer mochten uitoefe nen. Slechts in het bezit van tien Mark komen zij hier aan! Alles, maar dan ook alles, is hun af genomen: horloges, vulpennen, armbanden, en- zoovoorts moesten alle in Duitschland worden achtergelaten. Een van hen toonde ons zelfs een bewijs, waar in hij van de bank in Praag toestemming had verkregen enkele artikelen mede te nemen, ter wijl men hem in Bentheim ondanks die verkla ring toch van alles beroofde. Toen we de wachtkamer binnenkwamen, wer den we dadelijk dooreen heer aangeklampt met de vraag: „Wissen Sie auch ob man uns zurück schicken kann?" En wanneer wij hem hierom trent gerust hebben gesteld, klaart zijn gezicht op; „Gott sei dank. Ich wiirde mich lieber vor die Lokomotive werfen". Dat is het juist wat op den buitenstaander zoo'n geweldigen indruk maakt, die angst om terug te moeten, terug naar datgene, wat men al zoo ver weg waande. Naar men ons mede deelde, zijn tot dusver nog slechts twee personen om zeer bijzondere redenen terug gezonden. De telefoon in de stationsvestibule is geen seconde onbezet. En telkens hoort men een naam afroepen met de mededeeling, dat Londen of Praag aan de lijn is. Sommigen zitten reeds van Zondag af op hun garantiebewijs te wachten en telkens wanneer door een ambtenaar de namen be kend worden gemaakt van hen, die in En geland kunnen worden toegelaten, ziet men enkelen blij zwaaiend met het reeds zoo lang begeerde papier door de zaal hollen, om zich maar zoo gauw mogelijk voor het verdere gedeelte van de reis gereed te ma ken. En voor de anderen blijft het nog maar steeds wachten. Uit verschillende gesprekken, welke wij met deze menschen hadden, bleek, dat men zeer te spreken was over de behandeling door de ver schillende ambtenaren. Natuurlijk baren de huisvesting en voedsel voorziening voor Oldenzaal groote zorg. De bur gemeester, de heer G. H. P. Bloemen, dien wij te midden van de bedrijvigheid op het perron spra ken, deelde ons mede, dat het R. K. dagsanato rium, het St. Theresia-parochiehuis en „Ons Huis" voor slaap- en eetgelegenheid waren in gericht. Tot nu toe zijn duizend personen in Olden zaal aangekomen, terwijl in Bentheim nog een trein met 300 vluchtelingen staat te wachten. De vroegere burgemeester van Ootmarsum, jhr. Von Hönninghausen, heeft, naar men zich zal herinneren, toen de zaak aan het rollen was gebracht, welke tenslotte tot zijn ontslag heeft geleid, bij den officier van justitie te Almelo een klacht ingediend tegen de beide wethouders van Ootmarsum, wegens het doen van een lasterlijke aangifte. De raadsman van jhr. Von B. heeft thans van genoemden officier van justitie bericht ontvangen, dat hem van een aanklacht der beide wethouders niets is ge bleken, zoodat er voor hem geen termen aan wezig zijn om tot een vervolging over te gaan. In verband met een en ander hebben we ons Vrijdagavond in verbinding gesteld met een der wethouders van Ootmarsum, die ons uitdruk kelijk verzekerde, dat noch hij, noch zijn col lega, ooit deze zaak bij den officier van justitie aanhangig heeft gemaakt. Er kan dan ook geen sprake van zijn, aldus onze zegsman, dat bij het onderzoek, dat de minister van Binnenlandsche Zaken op het ge meentehuis in Ootmarsum instelde, een stuk aanwezig zou zijn geweest, dat een door beide wethouders onderteekende aanklacht tegen jhr. Von B. inhield. De uitslagen van de partijen gespeeld in de vierde ronde van het tournooi om het wereld kampioenschap libre luiden: pnt. brt h.serie gefn. Galmiche 500 3 483 166.66 Sweering 26 3 26 8.66 Butron 500 2 488 250.00 Romy 5 2 5 2.50 Ferraz 500 3 388 166.66 Deckner 3 3 2 1.00 Inaebnit 500 20 187 25.00 Leuthgeb 453 20 179 22.65 AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Het algemeen verbindend en het onverbindend ver klaren van bepalingen van collectieve arbeids overeenkomsten", de heer mr. S. Mok, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heeren J. R. van Eerde en F. M. J. Jansen; voor het doctoraal examen klassieke letteren mej. A. J. Middelkoop, mej. H. C. Louwaars, mej. J. C. B. de Kreuk, mej. A. M. Liedmeyer en de heer Th. G. A. Bos; voor het doctoraal examen geschiedenis mej. E. Tas; voor het candidaats- examen Engelsche taal en letterkunde mej. J. I Fontein en voor het doctoraal examen Engel sche taal en letterkunde mej. H. Nieboer LEIDEN. Geslaagd voor 't doctoraal examen rechten (vrije studie) de heer P. van Warmelo, Leiden. Doctoraal examen rechten de heer J. W. van der Zanden, Rotterdam. Candidaatsexamen Aegyptologie de heer J. Jansen, Roermond. Artsexamen eerste gedeelte: de heeren K. J. Muhring, Rotterdam; A. C. Taverne, Den Haag en J. A. Mens, Leiden, Bevorderd tot arts: de heeren Ph. L. Sadee, Den Haag; R. Drion, Den Haag; C. van Bok- kum en J. A. F. Coebergh, Leiden. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift de heer G. W. Sannes, geboren te Middelburg; geslaagd voor doctoraal examen rechten: de heer G. A. Canneman, Den Haag; doctoraal examen geschiedenis: de heer P. W. Foeken, Haarlem. UTRECHT. Geslaagd voor taalkundig candi daatsexamen Indologie: Ph. K. Beversluis; semi- arts-examen: E. Bouman, S. J. Bruggeman, J. L. Hoffman, mej. W. C. E. Kruyt, mej. A. J. Stam, R. F. H. Bokeiman; arts-examen: H. Doeleman, A. H. M. Le Loux, C. L. van Woelderen; theo retisch tandheelkundig examen eerste gedeelte: B. Goosen, M. G. van Manen; theoretisch tand heelkundig examen tweede gedeelte: P. C. Meeuwse; tandarts-examen: B. Donk, G. R. M. Langeveld, H. R. van As, W. Huiskes, C. Keesing, C. J. Sindram, C. Tammes. AMSTERDAM. Geslaagd de dames E. C. II van de Ven te Maastricht, J. M. C. H. Lub te Heerlen en de heer J. H. Romkes te Leeuwarden. ROTTERDAM. Doctoraal examen economische wetenschappen de heeren L. L. Homeman, B. J. v. d. Wielen, H. de Vries. Candidaatsexamen eco nomische wetenschappen de heer P. H. Blok. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur, W. Schlösser, Kerkrade. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor electro-technisch ingenieur J. M. Balvers (Düs- seldorf), NEW YORK, 31 Maart (Part). De beurs heeft heden een vrij bewogen verloop gehad. Reeds bij de opening had de markt een nerveus en ongedecideerd voorkomen. De scherpe re actie, die gisteren in de tweede beurshelft heeft plaats gehad, had klaarblijkelijk nogal wat ver warring gesticht. Daarbij kwamen de ook niet in alle opzichten geruststellende politieke be richten uit Europa. Bovendien verkeerde men in afwachting van de verklaring van Cham berlain, die wellicht eenige opklaring in den toestand zou kunnen brengen, hoewel dit geens zins zeker was. Het behoeft geen betoog, dat onder die omstandigheden de economische fac toren in het geheel geen aandacht trokken. Toch was de stemming bij opening niet ongun stig. De aanzienlijke daling van gisteren bleek tamelijk groote kooporders te hebben uitgelokt, waarschijnlijk op de overweging, dat deze daling ongemotiveerd was geweest. Bij de opening konden dan ook vrijwel over de geheele linie winsten worden geboekt, varieerende van y, tot, 1 dollar, waarbij de handel van zeer leven- digen aard was. Nog in het eerste uur echter werd de markt kalmer, daar de voor de beurs binnengekomen kooporders toen uitgevoerd wa ren en men geen initiatief aan den dag wilde leggen dn afwachting van de verklaring van Chamberlain. Als gevolg van de inkrimping van de affaire begonnen de koersen toen echter licht terug te loopen, doch deze aarzeling maakte weer voor een vastere tendenz plaats, nadat de verklaring van den Britschen Minister-Presi dent, waarin steun aan Polen bij een eventu- eele agressie tegen dat land werd toegezegd, bekend was geworden. Over het algemeen werd het openingspeil weer bereikt, doch de markt bleef hoogst nerveus en de koersen fluctueer den op hoogst onsystematische wijze, terwijl de handel beperkt bleef. Klaarblijkelijk was men bevreesd voor de reactie van Hitier op dezen Engelschen stap in zijn morgen te houden rede en dit leidde opnieuw tot een sterke terughou ding, welke automatisch winstnemingen veroor zaakte. Het gevolg was dan ook, dat de koersen in het tweede uur weer tamelijk snel terug liepen. In vele gevallen gingen de aanvanke lijke winsten zelfs weer ruimschoots verloren en moesten ten opzichte van het slot van gis teren verliezen tot een punt toe worden ge registreerd. Toen de daling zich verscherpte, nam tegelijkertijd de affaire weer in omvang toe, hetgeen niet naliet een onaangenamen in druk te maken. In het eerste uur bedroeg de omzet 450.000 shares en in het tweede uur 160.000 shares. In het -verdere verloop bleef de stemming flauw en geleidelijk aan zakte het koerspeil verder in en nieuwe laagterecords moesten wor den geboekt. De handel bleef daarbij van groote afmetingen en het waren niet alleen verkoopen uit hoofde van liquidatie, want op groote schaal werden blanco verkoopen uitgevoerd. De handel nam nu en dan zulke afmetingen aan, dat meerdere malen de ticker het tempo niet kon bijhouden en vele minuten achter was. Over de geheele linie werden flinke verliezen geleden, die in sommige gevallen 4 >4 dollar bedroegen. Niet overal kwam het slot op het laagste punt van den dag terecht, zooals o.a. voor Atch. Topeka, die ruim 1 'dollar boven dat punt de markt verlieten. De grootste nadeelïge verlie zen werden geleden door Chrysler, National Steel, Youngstown, Amer. Smelting, Phelp Dod ge, Union Pacific, Sears Roebuck, Douglas Air craft, Goodyear, Amer. Car en Foundry, Amer. Tel. en Tel., Du Pont de Nemours, die 3 4% TILBURG. Geslaagd voor het prop. examen economische wetenschappen mej. E. J. C. M. van Dooren te Tilburg en de heeren J. M. Meys te Valkenburg (L.), F. van Tulder te Utrecht en N. Wolf te Veghel. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats examen in de wijsbegeerte mej. A. C. Ch. M. ba ronesse van Hövell van Wezeveld en Westerflier uit Maastricht. NIJMEGEN. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift en twaalf stellingen de heer J. C. P. Kats, geboren te Roermond; geslaagd voor het candidaatsexamen Ger- maansche taal- en letterkunde Engelsch de heer Ch. C. Naninck, uit Tilburg. Koersen voor stortingen op 1 April tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75,63 en Lires 9,90. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Tidewater Shell Union 111. Central 299—2971/2 33%—33/2 201,4-19% 40 Vi—40 ya 47%—47% 133/8-13% 10 1/16 9 3/16—9 5/16 10 9/16 Van 4.305 uur Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel 20 -40 >4 78" 47% 1314—13% LEEUWARDENj 31 Maart. Buitenl. graannot. Gele Amer. Mais 170.00 boordvrij Leeuwarden en 162.00 boordvrij Rotterdam. Gele Java Mais 170.00 boordvrij Leeuwarden en 162.00 boordvrij Rotterdam. Am. Gerst 173.00 boordvrij Leeuwar den en 165.00 boordvrij Rotterdam. La Plata Gerst 175.00 boordvrij Leeuwarden en 167 00 boordvrij Rotterdam. Gele Laplatamais disp. 173.00 boordvrij Leeuwarden en 165.00 boordvrij Rotterdam. Noord-Am. Lijnkoeken disp. 9.2o boordvrij Leeuwarden en 8.75 boordvrij Rotter dam. Noord-Am. Lijnkoeken merk S.K. disp. 8 75 boordvrij Rotterdam. Stemming vast. 's-HERTOGENBOSCH, 31 Maart. N.V. Bo- termijn. Aanvoer 19350 kg. Hoogste prijs 1.42, laagste prijs 1.32, middelprijs 1.39 per kg. LEEUWARDEN, 31 Maart. Aardappelmarkt. Roode Star 3.80—4.10, Bergers 2.60—3, Bintjes 2.10, alles per 100 kg. ARNHEM, 31 Maart. Eierveiling. Aanvoer 2.800.000 eieren. Kipeieren 2.90—3.25.» c-endeie- ren 2 653 per 100 stuks. Ganzeneieren 78 ct. per stuk. dollar in reactie verkeerden. Een groot aantal fondsen over alle rubrieken verdeeld, belandden 2 d, 3 dollar lager, waaronder o.a. U. S. Steel Bethlehem Steel, Atch. Topeka, South. Rails, General Motors. Montgomery Ward, United Aircraft, diverse petroleumwaarden, U. S. Rub ber en Amer. Tobacco B. Voor public-utilities en kunstzijdfc-aandeelen bleven de verliezen van kleiner afmetingen, hoewel bij laatstge noemde rubriek Amer. Celenase toch nog een nadeelig verschil van 3'A punt te zien gaven. In* de laatste twee beursuren was de handel het levendigst; in het vierde uur verwisselden 800.000 en in het laatste uur 820.000 shares van eigenaar en het totaal kwam op 2.890.000 sha res, een hoeveelheid, die den laatsten tijd niet is voorgekomen. Laatst gedane koersen Mrt. 31 30 29 Allied Chemical 166 168 170 American C in Co. 8 5 3/4 88% 89% Am. Car F.dry 20 23 25% Am. Rolling Mills 13% 15% 161/4 Am. ->melt Ref. 36% 40% 41 Am. Ter. Te) 153% 157 1533/4 Am. Tobacco 13. 82 84 86% Am. Waterworks 9% 10% 11% Anaconda Copper 23% 25% 27% Atchison Topeka 27% 30 33 Baltimore V Ohio 5 5% 6 Bethlehem Steel 59% 62 65% Canadian Pacific 3% 4% 43/s Case Tres ing 75 76% 81% Chase National B. 30% 303/4 313/4 Ches. Ohio 31 7/8 33% 35% Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 67% 70% 73% Cities Service 6% 6% 7 3/8 Consr.l Gas N.Y. 29% 30% 31% Continental Oil 24 25 26 7 Dawesi. 22% r3% 25 5)4 Young 18% 15% 18% Deleware Huds. 15% 18% 20% Douglas Aircraft 59 62% 65% Dupont do Nem. 141% 146 l493/8 Eastman Kodak 163 166 169 EL Bond Sh. 8% 8% 9% General Electric 34% :6% 37% General Motors 41% 433/8 46 Good Year 26 29 30% Hudson Motor 5 6 63/8 Illinois Central 11 13% 14% Intern. Ham ter 53-% 56 58 Intern. Nickel 46 47% 48% Intern. Tel. Tel. 6% 7% b Kennecott Copper 32 33% 3)7/8 Missouri Pacific Idem pref. 1 lVs 1% Montgomery Ward 43% 46% 483/8 Nat, City Bank 22% 23% 24% Nat. Dairy Prod. 13% 143/8 14% New York Centra) 14% 16 17 1/8 North Am. Ay. 13% 15% 16% North. Amer. n.a. 19% 21 1/4 22% Norfolk Western 17J 18! 181% Pennsylvania 18% 193/8 203/8 Phillips Oil 34 36'/a 33 Proctor Gamble 55 56 56 Pub). Serv. N. J. 32 34% 35 Radio Corporation 6 6% 6% Rep. Steel 15% 17 18% Sears Roebuck 66 70% 71% Shell Union Oil 11% 12 12% Socony Vacuum 113/4 12 3/8 12% Southern Pacific 12% 14% 153/8 Southern Railway 13% 16% 17% Standard Brands 6% 6% 6% Stand. Oil of N.-J[. 45% 46% 47% Tidewater Ass. Oil 12% 13 13% Union Pacific 91 95 99% United Aircraft 33% 36% 37 United Corp A. 2% 23/4 2% U. S Leather 4 4 U. S. Rubber 36% 39% 43% U. S. St 50 52% 55V4 Western Union 18 193/4 20% Westingh. Electr. 94 95% 100% Woolworth Building 45% 47% 47% ex. dividend ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten t bieden. i nominaal NEW YORK, 31 Mrt. Slotkoersen Mrt. 31 30 29 Brussel 16 82% 16.82% 16.82% Rome S.26V4 5 26% 5.261/4 Bern 22.44 22.42 22.47% Madrid Oslo 22.52% 22.52% 22.52 A'dam 53 08% 53.09 53.09 Londen 4 68% 4-ÖSmr 4.68 Va Parijs 2.64% 2.64# 2.64# Berlijn 40.12 40.12% 40.12 31 Mrt. Suiker Jan. Sept Mrt. Nov. Mei 1.95-96 1.95-96 Jan. Juli 1.91-2001.93-99 Mrt. Katoen Mei 8,08-10 8.05Dec. Juli 7.89-90 7.85- Jan. Oct. 7.597,58- Mrt. Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 31 Mrt. 30 Mrt. 31 Mrt. 30 Mrt. 202 -03 2.06 1 98-99 2.01 02 2 01-02 2,04 1 97 98 1.9—201 7.557.52 7.56753 7.037.61 •- (Santos) Dec. •- Mrt Mrt. Mei 5.88 5,91 Mei 4.19 4 23Juli 5,93 5.98 Juli 4,11 4.18-Sept. 5.98 6.03-04 Sept. 4 11 4 18 Dec. 6 J2- 6 08-09 Dec. 4.13 4.20-— Maart 6.06— 612 Rubber Standaard Mei 15,78 15.86-—Dec. 15.7 15-87 Juli 15.79- f 15.87Jan. 15.81 15.87- f Sept. Oct. Tin Loco 15.79. f 15.78 46.60 31 Mrt. 15.87 46 60 Termijn 46.55 CHICAGO, 30 Mrt. 31 Mrt. 46 60 31 Mrt. 30 Mrt. Tarwe Haver Mei 68 68 - Mei 29% 29% Juli 68 - Ö7 - 68 Juli 27%-- 27% Sept. 64-68% b8f% Sept. 26% - 26% Maïs Rogge Mei 47% 473/4 Mei 42 41 - Juni 49%- 49% Juli 43% 427/6 Sept. 50 503/g- Sept. 441/4 44 Reuzel Mrt. 6,25 6,25 Juli 6.50 6.50 Mei 6.35 6 35 Sept. 6.67 6 67 31 Mrt. Tarwe WINNIPEG, 31 Mrt. 30 Mrt. 31 Mrt. 30 Mrt. Gerst Mei 61% 60 Vo - Juli 61 - b 1 - Oct. 62%-— 0z%- Rogge Mei 40V« -39%-—Juli Juli 40% 40%Mei Oct. 41 40% Haver Mei 29 28% Juli 2828% gedaan en laten I. Me) J7 Vs 37 Va - Juli JS 35%- Oct. 35 35 Lijnzaad 159 159 157 155% Oct. 28%28 - bieden BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 30 Mrt.: Klaus Olden- dorff, s..Brake (voor Velsen); Euryclochus, s., Java, VUlcanus. s.. Hamburg; Wilbo, m.s.,. Lon den; Vechtstroom', s., Huil. 31 Mrt.: Amstelstroom, ms., Fowey: Dennis Rose, s., Swansea; Zaanland, s., Z.-Amerika; Entd Mary, s.. Gooole; Pan Aruba, tank. Maimer; Ba- rendsz, m.s., Danzig; Moena, s., Java. Vertrokken 30 Mrt.: Texelstroom. s., Liverpool. 31 Mrt.: Juno, s., Tanger via R'dam; Gylfe, tank. Vlisslngen. Aangekomen 31 Mrt.: Anna W., nv.s„ Husum. Vertrokken 31 Mrt.: Costa Rica, s., W.-Ind'iy; Elusa, tank, St. Kitts v.o.o; Phrontis. s., Ja'vtö; Odysseus, s., Gdynia; Nereus Passages ria Rotterdam; Akershus, s.. Oslo; Venersborg, s., Mal- m'o. Aangekomen 31 Mrt.: Bor, s.. Delfzijl; Marne, m.s., Lowestoft. Vertrokken 31 Mrt.; Utena, s., Libau. AMSTERDAM. Aangekomen 31 Mrt.: Bor, Delf zijl, ledig, J. P. Coenhaven. Wm. H. Muller Co.; Anna W., Husum, repareeren, Werf Ceuvel, Scheepv. Bcdr. Gruno; Prinses Juliana, Presto, uitklaren. Steiger H.A.L.. idem. Aangekomen 30 Mrt.: Vulcanus, Hamburg, stuk goed. Sumatrakade. Verg. Cargadoorskantoor; Wilbo, Londen, stukgoed, Steiger H.A.L., Kamp man. 31 Mrt.: Euryclochus. Java, stukgoed, Borneo- kade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij.; Amstelstroom. Fowey, klei. Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij.; Den nis Rose, Swansea, steenkolen, Fransche Boeien. Gebr. van Uden; Zaanland, Z.-Amerika, stukgoed en graan. Handelskade. Kon. Holl.. Lloyd; EUid Mary, Goole, stukgoed en steenkolen. Handels- kad'e. Gebr Scheuer: Pan Aruba, Malmo, repa reeren. Ned. Dok. A.P.C.; Vechtstroom', Huil, stuk goed. Handelskade. Holl. Stoomb. Mij; Barendsz, Danzig, hout, J. P. Coenhaven. Wm'. H. Muller Co.: Moena, Java. stukgoed, Sumatrakade. Mij. Nederland. KON. PAKETV. MM. BOI3SEVAIN, 28 Mrt. van Shanghae te Hong kong. MAETSUYCKER, 29 Mrt. van Sydney naar Singapore. ROGGEVEEN, pass. 30 Mrt. Thursday Island. STRAAT SOENDA. naar Java. was 30 Mrt. 12 uur 's middags op 25 gr. 55 min. Z.B. en 36 gr. min. O.L. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJILEBOET. 29 Mrt van Manilla naar Kobe. JAVA-NEW-YORK LIJN MAPIA, Java n. New-York, 30 Mrt, te Belawan. SOEKABOEMI31 Mrt. van New-York te Be lawan. TANIMBAR, 31 Mrt. van St. Vincent naar Java, ROTTERDAM-Z-AMERIKA LIJN ALHENA. thuisreis, 30 Mrt. te Santos. ALCYONE, 30 Mrt. n.m. van Hamburg te Rot terdam. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. PHOBOS, pass. 30 Mrt. Gibraltar. COBILLA, naar R'dam. pass. 30 Mrt. Ouessant. MIJ. OCEAAN EURYCLOCHUS. 31 Mrt. van Java te Amst. PHRONTIS, 31 Mrt. van Amst. n. Java. KON. NED. STOOMB. MIJ. .NEREUS, 31 Mrt. van Amst. vla R'dam naar Piraeus. ODYSSEUS. 31 Mrt. van Amst. n. Gdynia. TITUS, 31 Mrt. van Susak naar Dubrovnik. ORION, naar Algiers, pass. 31 Mrt. v.m. Gi braltar. HERMES. R'dam naar Piraeus, pass. 31 Maart Gibraltar. MARS, 31 Mrt. van Beyrouth naar Tripoll. ROTT. LLOYD BLITAR, thuisreis, 31 Mrt. te Suez. INDRAPOERA, thuisreis, 31 Mrt. v.m 11 uur van Tanger. GAROET, thuisreis, pass. 31 Mrt. Ouessant. TAPANOELI, thuisreis, 31 Mrt. te Liverpool. TOSARI. thuisreis, 30 Mrt. van Genua. HOLLAND-AMERIKA LIJN NIEUW AMSTERDAM, 30 Mrt. van New-York naar Rotterdam'. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK. 31 Mrt. van Londen te R'dam. HOLLAND-O. AZIE LIJN SEROOSKERK, 31 Mrt. van R'd'am! n. Japan, HOLLAND - AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, thuisreis. 31 Mrt. v.m. 6 n. te Genua. DIVERSE SCHEPEN KERKPLEIN. 30 Mrt. van Narvik naar R'dam. TRITO. 31 Mrt. van Belfast te Fowey. WESTPLEIN. 30 Mrt. van Oxelosund n. R'dam. EBRO, sleepboot, 29 Mrt. van Moville te Co- leraine. HOOGLAND, 31 Mrt. van Immingham n. Farge. ST. PHILIFSLAND, 31 Mrt. van Hamburg op de Tyne. SCHIELAND, 31 Mrt. van de Tyne te Hamburg. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance 28 Maart 1939 is aan Gerard Wilhelm1 Klooster boer, wonende te Barchem, gem. Laren (G.), voorloopig surséance van betaling verleend. Tot bewindvoerder werd benoemd mr. R. Bichon van IJsselmonde, te Zutfen. Schuldvorderingen, t.a.v. waarvan a'e surséance werkt, moeten uiterlijk op 6 April bij den bewindvoerder worden ingediend. Verhoor over het ontwerp van accoord, dat bij dit verzoek gelijk werd ingediend, in Raadkamer der Arr. Rechtbank te Zutfen op Donderdag 20 April 1939, des v.m. 11.30 uur. 29 Maart Is surséance van betaling verleend aan Francis Jacobus Adrianus Marie van Beers, wonende te Rotterdam, voor den duur van 1 jaar, ingegaan 2 Januari 1939. Tot bewindvoerder Is benoemd mr. P. B. Bouman, te Rotterdam. Failliet verklaard: 29 Maart: N.V. Winkel Mij. „De Koning". Soe- tendaalscheweg 81a, Rotterdam. R.c. mr. A. Dirk zwager. Cur. mr. H. Bavinck. te Rotterdam C. Warmer, gewoond hebbende te Rotterdam, Laanzichtstraat 3, verblijfhoudende te Amsterdam, Singel 24. R.c. mr. A. Dirkzwager. Cur. mr. J. Wlarda Jr., te Amsterdam. Heerengracht 473. Hugo Weggeman, koopman ln manufacturen, Rotterdam', Groen van Prinstererstraat 33 b.. R.c. M. Franken. Cur. mr, E. M. J. Mlnderop, Rot terdam. A. Bartde Man, (wol en handwerkhuis 't Anker), wonende te Schiedam'. Rubensplein 12. R.c. mr. A. Dirkzwager. Cur. mr. G .M. Hovingh, Schiedam. A. J. Hartman, kolenhandelaar, Gorinchem, Visschersdijk 31. R.c. mr. K. T. Dorama. Cur. mr. L. F. Dlngemans Gorinchem', Aart Nugteren Azn, tuinman, Groote Lindt, gem. Zwijndrecht, Lindtschebenedenrijweg 89. R.c. mr. K. T. Dorama. Cur. mr. G. Philipse, Dordrecht. 30 Maart: J. Kehl, caféhouder, C'astrlcum. R.c. mr. H. M. Fruin. Cur. mr. H. Schuurman, Alk maar L. van Hengel, tandarts, Dieren. R.c. mr. C. Star Nauta Carsten. Cur. mr. z. Heymans Visser, Arnhem. Stationsplein 20. Hendrikus Vedder, Stoomwasscherij „Het Westen". Arnhem. R.c. mr. C. Star Nauta Car sten. Cur. mr. K. H. Koers, Arnhem', Velper- hinnensingel 9. Arle de Jong, concierge vereenlgingsgebouw, Leeuwarden. Nieuweburen 88. R.c. mr. S. N. van Opstall. Cur. mr. J. Th. H. Buiël, Leeuwarden. Sj. Meijer, winkelier. Suameer. R.c. mr. S. van Opstall. Cur. mr. P. T. van der Herberg, LeeuwaraBn. Jan Jellema, zonder beroep, Sneek (v.h. te Nijmegen). R.c. mr. S. N. van Opstall. Cur. mr. H. H. J. van Bottenburg. Sneek. L. Claessens, zich ook noemende en schrij vende L. Claessens-Boumans, koopman, wonende te Heer aan den Akersteenweg 25. R.c. mr. Hustlnx, Cur. mr. Ch. vanOppen. Maastricht S. Cromvoets, manufacturier, wonende te Brunssum. Dorpstraat 89. R.c. mr. Ruland. Cur. mr H Spauwen. Brunssum. H. A. Otten, smid en rijwielhandelaar, Ol- burgen, gem. Steenderen. R.c. mr. H. L. Mees. Cur. mr. C. E. Stolk, Zutfen. Gerardus Hubertus van Vugt, wonende te Amsterdam, Karei du Jardinstraat 58 I. R.c. mr. W. M. A. Weitjens. Cur. mr. J. R. Voute Jr.. Heerengracht 172. A'dam. J. Vreeland, handelende onder den naam) Heerenkleeding Magazijn „La Moderne", wonende te Amsterdam, Nleuwendijk 36. R.c. mr. W. M- A. Weltjens. Cur. mr. H. A. J. Muijser, Leidschegracht 18. A'dam. Levie Andries, zich noemende en schrij vende Louis Slier, slooper, wonende te Amster dam, Nicolaas Maesstraat 97. R.c. mr. W. M A. Weitjens. Cur. m'r. H. A. J. Muijser, Leidsche gracht 18, Amsterdam. J J. Stelnhauszer, steenkolenhandelaar. wo nende te Amsterdam, Alb. Thljmstraat 34. R.c- mr. W. M. A. Weitjens. Cur. mr. W. C. Hassoldt, Vosslusstraat 49, Amsterdam'. Vernietigd door het Gerechtshof te Amsterdam. A. Wolff. Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief. H. ouae Bekke Oldenzaal: W. Stender, Enschede; H- Eljhuizen Jr., Enschede; J. F. Lathouwers, Gei- drop; J. Wiebenga (eigenlijk genaamd Z. Wie benga), Eindhoven; H. J. Christiaens, Boxmeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2