K.L.M. dezen zomer naar Oslo, Helsingfors en Zürich '1 n 'h. p Autovervoer voor personen J DE IN DE PIJP. De derde „verklaring van deze week Een handige zet van Chamberlain Vanmiddag de vierde verklaring 35 VLIEGTUIGEN OP DE LIJNEN 1 ANTW00RD-MEM0RIE AAN TWEEDE KAME$ Restaurant DORRIUS Buitenlandsch overzicht ZATERDAG 1 APRIL 1939 Zomerdienstregeling brengt nieuwe verbindingen en snellere diensten Eerste kwartaal was zeer gunstig Weer een vlucht naar Zuid-Afrika De Zilveren Vloot vliegt uit" De nieuwe lijnen Autodienst Den Haag Schiphol CREM met exqu* GEVULDE EITJES in onovertroffen smaken J v.a.25ct. per ons 1 1 I1 k Binnenlandsch luchtverkeer Film Levensgang" ten paleize Soestdijk Vertooning op verzoek van Prins Bernhard OP VISITATIE HET LUCHTNET DER K.L.M Eenzijdige bescherming van het spoorwegbedrijf wordt niet beoogd Het vergunningsstelsel Schad eloosstelling Bedrijf scommissie OP 1 APRIL ERIN GEVLOGEN. AA AAR Ex-resident voor het Hooggerechtshof Behandeling der zaak bepaald op 24 April L-andbouwhoogeschool Koninklijke onderscheiding De K. L. M. zal dezen zomer haar Europeesche luchtnet weer met 2000 traject-kilometers uitbreiden. De nieuw ingelegde luchtlijnen zijn Am sterdamChristiaansandOslo, de verlenging van de Stockholm-lijn tot Helsingfors en de verbinding met Ba- Zei en Zürich. 1 25 Europeesche steden Zullen op denzelfden dag door de lucht bereikbaar zijn. Op verschillen de trajecten zijn de reistijden bekort, enkele diensten zijn opnieuw uitge breid. In het binnenland wordt de Zeer floreerende dienst op Leeuwar den thans afzonderlijk gevlogen naast de verbinding met Groningen. Dit waren de belangrijkste mededeelingen, welke de heer A. Plesman, directeur der K.L.M.. op de traditioneele voorjaarspersconferentie heeft gedaan, waarbij hij, naast de inleiding van den nieuwen zomerdienst, een beeld gaf van den algemeenen toestand op luchtverkeers- gebied, in het bijzonder van de K. L. M. Terwijl het volume luchtverkeer in de wereld gemiddeld met 20 pet. per jaar toeneemt, komt de K. L. M. met 36 pet. in 1938 daar zeer gun stig bovenuit. De eerste drie maanden van het nieuwe jaar laten nog veel betere cijfers zien. Zeer tevreden was de heer Plesman over de resultaten op de Indië-route. De DC 3's vol doen hier uitstekend. Sedert het gebruik van de radio en den automatischen piloot is het aan tal vertragingen wegens ongunstig weer sterk teruggeioopen; men hoopt binnen afzienbaren tijd geheel onafhankelijk te zijn van het weer. De vliegcapaciteiten van de DC 3 zijn opnieuw verbeterd. Ten slotte wordt ook de grondorganisatie op de Indië-route nOg voortdurend geperfection- heerci, o.m. door den aanleg van startbanen, on misbaar voor het huidige materieel. In Midden-Amerika bestaan voor het luchtnet der K. L. M, nog vele mogelijkhe den. Reeds in den loop van dit jaar zullen deze voor een deel tot haar recht kunnen komen. Zoo nemen de plannen tot het ves tigen van een luchtverbinding tusschen Su riname en Curacao steeds vasteren vorm aan; de mogelijkheid van een dienst Trini dadCiudad Fölivar (Vtnezula) wordt eveneens bestudeerd. In Suriname teekent zich een opleving af, Welke ook de K. L. M. gereed zal vinden. Bin nenkort vestigt zich in Paramaribo een verte genwoordiger. Sinds eenigen tijd overweegt ook het Gouvernement den aanleg van een nieuw vliegterrein. Het groote succes van de bijzondere vlucht van de „Reiger" naar Zuid-Afrika heeft aan leiding gegeven tot het voorbereiden van een nieuwe vlucht. Deze zal meer het karakter dra gen van een handelsmissie; verschillende om standigheden brengen mede, dat het oogenblik zeer gunstig is voor de versterking van de com- mercieele banden tusschen Nederland en Zuid- Afrika. Het vertrek is bepaald op begin November; met het oog op de weersomstandigheden is dit üe gunstigste tijd. Bij de samenstelling van de zomerdienstrege- hng 1939 is in de eerste plaats getracht de dien sten nog meer te verbeteren en de vertrektijden m overeenstemming te brengen met nieuwe be hoeften. Maar daarenboven heeft de K. L. M. een aandeel genomen in de uitbreiding van het Europeesche luchtverkeer. Drie nieuwe lijnen Zu'len dezen zomer worden geopend- verbindin gen met Noorwegen, Finland en Zwitserland De nieuwe dienstregeling treedt 16 April in wer king. De K, L. M. zal dit jaar beschikken bver 20 Douglasvliegtuigen van het type DC-3, waarvan 11 op de Amsterdam—Batavia route in dienst zijn en 9 voor het verkeer binnen Europa worden gebruikt. Voor dit Europeesche en binnenlandsche verkeer staan daarenboven 12 DC-2 toestellen ter beschikking. Voor den dienst op Midden- Engeland zal wederom de Lockheed Super Electra worden gebruikt. De gunstige erva ringen, welke op deze lijn m het vorige jaar met dit vliegtuig werden opgedaan, recht vaardigen deze keus. In het binnenlandsch verkeer werden in het vorige jaar op som mige lijnen voortdurend passagiers afgewe zen wegens plaatsgebrek; in dit verkeer zullen daarom in dezen zomer de groote Fokkervliegtuigen F 22 en F 36 worden ge bruikt. De K. L. M. zal dus met een vloot van 35 vliegtuigen het zomerprogramma van de Nederlandsche verkeersluchtvaart uitvoeren. Als symbool hiervan zal dit jaar op 16 April wederom een aantal Dbuglasvliegtuigen een rondvlucht maken boven de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, terwijl in het groepsverband tevens twee vliegtuigen van de Deutsche Lufthansa, een Ju. 52 en een Heinkel 111, meevliegen. Op het oogenblik heeft de K. L. M. 72 vlieg tuigbestuurders in vasten dienst; verder 4? boordwerktuigkundigen, 49 radiotel'egrafisten, 16 airhostesses en 20 stewards. Er zijn nog 11 air- hostesses en stewards in opleiding. Waar mogelijk is bij de nieuwe dienstregeling de vJiegtijd opnieuw bekort; voor enkele Euro peesche trajecten zijn de reistijden als volgt Amsterdam—Berlijn 2 uur 10 minuten; Amster damKopenhagen 2 uur 25 minuten; Amster dam Stockholm 4 u. 25 minuten; Rotterdam Praag 2 uur 50 minuten. Met de Doug'asvliegtuigen, waarmede bijna het geheele Europeesche net wordt gevlogen, heeft de K. L. M. uitstekende resultaten be haald. In samenwerking met de Swissair zal de K. L. M. dit jaar een luchtlijn op Zwitserland exploiteeren. Tien jaar geleden Onderhield de K. L. M. reeds een dergelijken dienst, welke toen via Brussel werd gevoerd. In vergelijking met 1929 duurt de reis 2% uur korter. De tijdwinst op een reis naar Zwitserland is door de gunstige dienstregeling aanmerkelijk; op den dag van vertrek kan men in Zwitserland nog alle bestemmingen bereiken. Het vliegtuig vertrekt op werkdagen 's ochtends Om 9.00 uur uit Amsterdam en om 9.30 van Rotterdam. Zon der verdere tusschenlanding arriveert men na nauwelijks 2/ Uur in Bazel, waar men alle aan sluitingen naar het Meer van G-enève, het Bur ner Oberland en verder gelegen gebieden vindt. Van Bazel naar Züricht is het slechts 25 minu ten vliegen, zoodat men daar nog vóór de lunch aankomt, terwijl er onmiddellijke aan sluitingen per vliegtuig en per trein bestaan naar alle overige gedeelten van Zwitserland Ook Noorwegen wordt dit jaar in het K. L. M.-net opgenomen. In samenwer king met Det Norske Luftfartsels'kab opent de K. L. M. op 1 Juni een dagelijkschen dienst AmsterdamChristiaansandOslo. Deze verbinding is mogelijk gemaakt door den aanleg van nieuwe vliegvelden nabij Oslo en Christiaansand. In de nabijheid van de Noorsche hoofdstad werd aan het Christianiafjord een terrein gereed ge maakt, dat over enkele maanden als het vliegveld Fornebo zal worden geopend. De aanleg van deze luchthaven is een waar meesterstuk. De rotsachtige bodem werd over een groote Oppervlakte gelijk gemaakt, een werk dat verschillende jaren duurde en in totaal 15 millioen Kronen kostte. De Douglas DC-2 vliegtuigen, welke voor de zen dienst zullen worden gebruikt, vertrekken om 11 uur 30 uit Amsterdam, zoodat er voor passagiers uit Londen, Parijs, Brussel en Mld- den-Engeland aansluiting bestaat. De route loopt langs de Deensche kust; bij Christiaan sand wordt een tusschenlanding gemaakt, waar door aansluiting bestaat naar Stavanger en Bergen. Na een kort oponthoud wordt de reis naar Oslo vervolgd, waar men om 3 uur 30 in den namiddag aankomt. Van Oslo is het vertrek bepaald op 10 uur 10. De aankomst op Schiphol is om 3.00 uur, zoodat van hieruit de voornaamste hoofdsteden nog gemakkelijk bereikbaar zijn. De Scandinavian Air Express zal van 1 Juli af worden verlengd van Stockholm tot Hel singfors, waardoor Finland een snelle verbin ding met West-Europa krijgt. Men vertrekt om 9.15 uur uit Londen, om 11.25 uur uit Amster dam en komt na een tusschenlanding in Ko penhagen om 15.50 uur in Stockholm aan, waar na de reis naar Helsingfors, welke 1% uur duurt, wordt voortgezet. Een belangrijke vooruitgang voor passa giers van en naar de Residentie is de instel ling van een autodienst tusschen Den Haag en Schiphol. De dienstregeling hiervan is zoo opgesteld, dat van Den Haag uit op practtsch alle binnenlandsche en interna tionale luchtlijnen aansluiting bestaat, even zeer als passagiers, die op Schiphol per vliegtuig aankomen onmiddellijk kunnen doorrijden naar Den Haag. Vertrek en aan- HET K.L.M. LUCHTVAARTNET IN NEDERLAND. MSTERD, DE NAAM ZEGT ALLES komst in Den Haag vinden plaats voor het K. L. M. hoofdkantoor aan den Hofweg. In den aanstaanden zomer zal de K. L. M. ondanks de moeilijkheden, welke zich hierbij vaak voordoen wederom een binnenlandsch luchtnet in exploitatie brengen. In den loop der jaren heeft dit verkeer zich niettegenstaan de de betrekkelijk geringe afstanden in ons land ontwikkeld en bleek er een toenemende vraag voor te bestaan. In dezen zomer zal ons land dan ook weer de beschikking hebben over een luchtnet, dat in vele opzichten verbeterd is in vergelijking met het vorige jaar. Vijf luchtverbindingen zullen worden onder houden en wel: AmsterdamRotterdamHaam stedeVlissingenKnocke; AmsterdamRot terdamEindhovenRotterdamAmsterdam Leeuwarden; RotterdamAmsterdamGronin gen; AmsterdamTexel. Het is jammer, dat verschillende omstandig heden zoo zwaar wegen moesten, dat Twente dit jaar niet in het binnenlandsch luchtverkeer kon worden opgenomen; het is echter zeer wel mogelijk dat onder gewijzigde omstandighe den in een volgende periode de fraaie lucht haven Twente weer dbor de lucht met Schiphol wordt verbonden. Op de meeste lijnen werden die diensten op Zaterdagen en Maandagen uitgebreid, evenals in Juli en Augustus. De dienst op Leeuwarden, welke het vorige jaar zulke verheugende resultaten gaf, wordt op 15 Mei heropend Deze verbinding wordt, evenals de verbinding met Texel, uitgevoerd met de ruime Fokker vliegtuigen F-22 en F-36, waardoor, naar men hoopt, het weigeren van passagiers wegens plaatsgebrek veel minder zal voorkomen. De luchtlijn op Leeuwarden heeft in de nieu we dienstregeling een afzonderlijk bestaan ge kregen, dat wil zeggen, dat de diensten niet meer worden gecombineerd met de verbindin gen RotterdamAmsterdam—Groningen. Op de Zeeland-lijn gaat de zomerdienstrege ling 17 April in; dan wordt ook de dubbeldaag- sche dienst op Eindhoven hervat. Op 15 Mei volgt Groningen. De dienst AmsterdamTexel, de vacantielijn bij uitnemendheid, wordt weer tip 1 Juli geopend. Naar wij vernemen, heeft Z. K. H. Prins Bernhard aan het bestuur van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen den wensch kenbaar gemaakt, de film „Levensgang", welke in opdracht van dezen bond de ci neast Kox heeft vervaardigd, op het Paleis Soestdijk te doen vertoonen. Op verlangen van Z. K. H. zal de film in het najaar naar Soestdijk worden opge zonden. Zaterdag 8 April a.s. zal de H.E. P. Dr. L. H Warmerdam, Provinciaal der Paters van het Allerheiligste Sacrament, zich te Boulogne in schepen voor een visitatiereis naar Brazilië. Zijn H. Eerw. zal ongeveer drie maanden afwezig zijn. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS OU JOUR EN LA CARTE EN SAMENWERKENDE MAATSCHAPPIJEN IN DEN AANSTAANDEN ZOMER ELSINGFOR nöRRKOPING fac li iVE RPOOL MAfStHESTER HAMBURC- BREMEN LONDEN BERLIJN HANNOVER frankfort PRAAG PARIJS WEENEN ZURICH BOEDAPEST DIENST AMSTERDAM-BATAVIA AMSTERDAM NIEUW INGELEGDE LUCHTLIJNEN RO.VIL ROTTERDAM Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot vervoer van personen met motorrijtuigen Hieraan wordt om. het volgende ontleend: De door enkele leden uitgesproken stelling, dat er geen rechtsgrond zou zijn, die een zoo diep ingrijpen door de overheid rechtvaardigt, als thans met een vergunningsstelsel wordt be oogd, kan de minister niet als juist aanvaar den. Het ingrijpen van de overheid vindt naar zijn oordeel afdoende rechtvaardiging in de onmogelijkheid om zonder dit ingrijpen tot be vredigende toestanden te geraken. Dat zeer vele leden geen principieele bezwa ren hadden tegen een vergunningsstelsel, stemt den minister tot voldoening. Van een zoo innige samenwerking, dat de spoorwegen hun bezwaren tegen het ontstaan van nieuwe concurreerende autobusdiensten zouden opgeven, 'is door den minister niet ge rept. Waar in het voorloopig verslag in dit verband ook de wilde busdiensten worden ge noemd, meent de minister niet onvermeld te moeten laten, dat ook van de zijde van on dernemers van die busdiensten is aangedron gen op maatregelen tegen ongebreidelde con currentie, en op medewerking van regeerings- wege om tot samenwerking met de spoorwegen te geraken. Opneming in de wet zelve van richtlijnen, waarlangs de coördinatie zal moeten of kun nen worden bereikt, komt den minister niet mogelijk voor. Vergunning voor een met een spoorwegver binding evenwijdig loopenden autobusdienst zal slechts behooren te worden verleend onder de noodige voorzorgen, dat de autobusdienst het voortbestaan van de spoorwegverbinding, in dien deze uit algemeenen hoofde niet kan wor den gemist, niet in gevaar brengt. Maatregelen moeten worden getroffen om het in gevaar brengen van de onmisbare spoor wegverbindingen door daarmede evenwijdig loopende autobusverbindingen te voorkomen, waarbij dient te worden bedacht, dat het oe- staan in ons land van een deugdelijk spoor wegnet niet alleen mag worden gezien als de som van eefi aantal vervoertrajecten, maar als een eenheid, welke als zoodanig een belangrijk nationaal bezit vormt. De grond voor de van verschillende zijde ge uite bezwaren tegen deelneming door de spoor wegen of him dochterondernemingen aan het wegvervoer is den minister niet geheel duide lijk. Bezwaarlijk kan men van de spoorwegdirec tie verwachten, dat zij de onttrekking van ver voer door de autobussen lijdelijk zou ondergaan en zou nalaten te streven naar herstel van het geleden verlies. De minister is bereid aan een samenwerking op dit gebied van de spoorwe gen met vrije ondernemers de voorkeur te geven boven eigen activiteit der spoorwegen, indien die samenwerking op redelijken voet mogelijk blijkt. Dat de onder de werking van het RAP. voortgezette practijk zich zou kenmerken door het streven om het particuliere bedrijf terug te dringen en de publieke, semi-pu- blieke en daarmee samenwerkende onder nemingen te begunstigen, kan de minister niet toegeven. Eenzijdige bescherming van het spoorweg bedrijf, waarvan de breede massa de dupe zou worden, ligt in het geheel niet in de bedoeling van den minister. Ter beoordeeling van de vraag of vergunning behoort te worden gegeven voor groepsvervoer dan wel het vervoer dient te worden overgelaten aan een op het zelfde traject bestaanden al gemeenen vervoerdienst, zullen de verschillen de belangen moeten worden afgewogen. Voor het ongeregeld vervoer zal zoowel de omvang als de aard van het te verrichten ver voer van belang zijn. Zoo zal, indien tegen het afleggen van een voorgenomen reis met fle algemeene vervoerdiensten bepaalde bedenkin gen bestaan, hetzij omdat deze op het betrok ken traject onvoldoende of bezwaarlijke ver- voervoorziening bieden, hetzij doordat de bij zondere behoeften van de te vervoeren reizigers aan de vervoervoorziening speciale eischen stellen, een ongeregelde rit behooren te worden toegestaan. Ontkend moet worden, dat door de voorge stelde regeling van het groepsvervoer voor ve len het reizen onmogelijk zou worden gemaakt. Op de verklaring, door dr. Colijn als minister van Waterstaat a.i. afgelegd, dat het Verkeer als ,één geheel moet worden beschouwd, wordt met het wetsontwerp in geenen deele terugge komen. De opmerking, dat het ontwerp te veel aan de Kroon en aan de commissie overlaat, acht de minister niet juist. Naar de meening van den minister verdient vrijheid der commissie inzake de voorwaarden welke aan een vergunning kunnen worden ver bonden, de voorkeur boven de limitatieve op somming van onderwerpen, welke het R. A. P kent, en welke in de practijk reeds te beperkt is gebleven. Tegen het openen van de mogelijkheid van toekenning van een schadelooèstelling aan houders van een vergunning voor een autobus- dienst n meer dan een gemeente, welke op den hierbedoelden grond wordt ingetrokken, bestaat I bij den minister geen bezwaar, al ontveinst hii zich niet, dat het niet licht zal vallen een voci alle gevallen bruikbaren maatstaf te vinden. Met alle waardeering voor het vele goede, dat de verschillende colleges van Ged. Staten in de uitvoering van de wet openbare vervoer middelen hebben verricht en tot stand gebrach.t meent de minister toch, dat een sterk gecen- traliseerde uitvoering van het vergunningstel sel als thans wordt voorgesteld, de voorkeur verdient. De noodzakelijkheid van de onderscheiding tusschen toerwagenritten en ander vervoer vloeit voort uit de omstandigheid, dat toer wagenritten zoowel een geregeld als een onge regeld karakter kunnen hebben, en het niet gewenscht is geregelde toerwagenritten aan de zelfde strenge voorschriften te binden als het overige geregeld vervoer, nJ. autobusdiensten en groepsvervoer. Daar zij in den regel door dezelfde onder nemers worden uitgevoerd als het ongeregeld vervoer, is voor beide vervoervormen een ge meenschappelijke bedrijfsvergunning gedacht. Beperking van den vergunningseisch, ook voor zoover autobussen betreft, tot vervoer te gen vergoeding, acht de minister niet wensche- lijk Met een bindend voorschrift tot het instel len van een bedrijfscommissie kan de minister zich vereenigen. Naast de commissie, welke de vergunningen zal hebben te verleenen, bestaat, naar de mi nister meent, behoefte aan voorlichting van de zijde der rechtstreeks belanghebbenden of hun vertegenwoordigers. Opneming van vertegenwoordigers van het reizend publiek zou naar het oordeel van den minister eveneens kunnen worden overwogen al zal hierbij de vraag, wie als zoodanig m aanmerking komt, eenige moeilijkheid kunnen opleveren. Naar de minister meent behoort de taak der bedrijfscommissie, althans zeker aanvankelijk van adviseerenden aard te zijn. De minister stelt zich een zoodanige regeling van tarieven en voorwaarden van vervoer voor dat bij algemeenen maatregel van bestuur en kele hoofdlijnen worden vastgelegd, doch dat daarbij overigens, evenals thans het geval is de goedkeuring van een daartoe aangewezen autoriteit wordt verlangd. Op deze wijze wordt naar zijn oordeel de grootste soepelheid en de beste aanpassing aan de plaatselijke omstan digheden bereikt. Aangezeni het ontwerp gericht is op coördi natie van personenvervoer, behoort het alge meen verkeersbelang niet tot zijn werkingssfeer. Dit belang wordt geregeld bij en krachtens de wegenverkeerswet. Het ligt in de bedoeling, dat de dienstrege- Aangezien het ontwerp gericht is op eoördi- gekondigd door de ondernemers, doch de goed keuring van een rijksinspecteur van het verkeer zullen behoeven. Hoewel het doel van een tramdienst en een autobusdienst hetzelfde is, n.l. geregelde voor ziening in de vervoersbehoefte, bestaat ten aanzien van de wijze, waarop dit doel door beide vervoermiddelen wordt verwezenlijkt, zooveel verschil, dat voor beide niet dezelfde wettelijke regelen kunnen worden gesteld. Naar de meening van den minister bestaat er geen reden om van van gemeentewege ge- exploiteerde diensten geen vergunning te eischen. Douwe igbert-s Echte Tr'etche Hecren-Baa! en Oud-Hollandsche Pijptabak. Ammo 1755 KlA Het ontwerp beperkt zich ten aanzien van het vervoer binnen een gemeente tot het stei- len van zekere in verband met de vervoers- coördinatie noodige minlmum-eischen. In het stelsel van het ontwerp vormen de Ibedrijfs) vergunningen en de toestemming voor de uit te voeren ritten een logisch samenhan gend geheel. De vergunning dient om onge breidelde toeneming van het aantal onderne mers van toerwagenritten en ongeregeld ver voer tegen te gaan. De minister is van oordeel, dat aan een uit zondering voor het vervoer van marktkooplie den en dergelijke reizigers geen behoefte be staat Verboden wordt niet: vervoer van een gezel schap dat de kosten over de deelnemers om slaat. Zulk een verbod ligt niet in de bedoe ling van den minister en komt dan ook in het ontwerp niet voor. Het in het artikel opgeno men verbod richt zich tegen een voor de invoe ring van het R. A. P. veel voorkomend gebruik, dat niet de geheele huurauto wordt beschix- baar gesteld, doch dat de vervoerder op zich neemt een of meer reizigers tegen een bepaal den prijs naar het doel van hun reis te ver voeren, en daarbij tracht ook andere in de zelfde' richting gaande reizigers, eveneens te gen betaling, op te nemen. De „voorloopige" verklaring, die de prime minister gistermiddag in het Britsche Lager huis heeft afgelegd, beteekent weinig minder dan een revolutie op diplomatiek gebied; nog nooit heeft Engeland zich zoo zeer vastgelegd in zijn politiek ten aanzien van Centraal- Europa. Chamberlain moet dus wel bijzondere redenen gehad hebben, om een bij alle ,jn- dien's" en „wonneer's" toch nog krachtige ver klaring af te leggen, Waarin de gebruikelijke „niet-uitgelokte aanval" vervangen werd door de nieuwe formule van „gewapend verzet tegen agressie". Die redenen kunnen allereerst liggen bij den prime minister zelf, die door den Duit- schen rijkskanselier in een gênant kleedingstuk gezet is bij het hardnekkig vasthouden aan zijn Münchener vredespolitiek, en thans bereid is met dezelfde koppigheid de vroeger zoo ge smade omsingelingspolitiek te volgen; daarbij zijn eigen ministerieele huid reddend, daar men in het parlement reeds gisteren de unanieme opvatting kon erkennen, volgens welke niemand deze politiek beter en hardnekkiger kan voeren dan Chamberlain zelf, nu men het over de be ginselen eens is geworden. Een andere reden ligt vermoedelijk aan de Poolsch-Duitsche grenzen. Weliswaar ontkende Chamberlain, dat hij aan de onrustbarende ge ruchten omtrent Duitsche agressieve voorberei dingen geloof schenkt, en wij heeten hem niet gaarne liegen; doch die geruchten zijn te una niem en eensluidend, dan dat er niet althans een heel klein beetje van zouden gelooven. De fout is nu eenmaal begaan, dat men te lang geaarzeld heeft. Deels lag de oorzaak hier van bij de mogendheden in Oost-Europa, die hun vertrouwen in het Westen vrijwel kwijt geraakt waren, en die beducht waren voor een hulpactie van de Sovjets, die, als waschechte Russen ervan verdacht worden te zullen blijven Waar zij eenmaal zijn. Vooral Polen vreesde hiervoor, en het kon slechts door een loyaal gebaar gerustgesteld worden. De reactie, die Warschau op deze Britsche verklaring te zien gaf, sprak boekdeelen. Het gebaar heeft nog dit voordeel, dot voor kolonel Beek, wanneer hij straks In Londen komt, niet veel meer te marchandeeren valt. Voordat Chamberlain zijn „verklaring" af legde, zond de lobby-correspondent van Reuter een bericht de wereld in, dat prematuur ge acht kon worden, doch waaruit men reeds on geveer de Britsche plannen kon distilleeren. De bedoeling zou zijn een Poolsch-Roemeensch verdrag van bijstand te scheppen, waardoor de Britten ervan verzekerd kunnen zijn, dat zij niet voor een hersenschim en met eenige goede kansen zouden moeten vechten. Warschau zou hiervoor met een leening behoorlijk betaald worden en indien het er niet op ingaat, is het waard aan Duitschland ter kastijding overgeleverd te worden. Maar die kans is ge ring, want de alleenheerschappij van Beek op Buitenlandsche Zaken bestaat al lang niet meer. En Italië? Chamberlain heeft nadrukkelijk verklaard, dat het hem niet erom gaat de to talitaire staten klein te krijgen, doch slechts om een agressie ven staat te bedwingen. Hij zoekt zijn vrienden onder de vrienden van den duce reeds spreken „vele Italianen" er over. dat de „as" de spanning van een Duitschen aanval op Polen niet zon kunnen doorstaan. Indien Mussolini een kans heeft, om zijn schou ders op te halen bij een conflict, dan is het nu. In zooverre ook was deze verklaring een uitstekende zet op net politieke schaakbord. De eenige, die „ernstig verstoord" is, en daar ook reden toe heeft, is de Fuehrer. De verkla ring van Chamberlain is een begin van het einde der afdreigingspolitiek, die tot dusverre zoo goed gelukte. Hitier zal een ander systeem moeten bedenken om zijn successen voor de toekomst te waarborgen, en dit lijkt ons niet zoo gemakkelijk. Het is, lijkt het ons, uit met het „wegmanoeuvreeren" van staatshoofden, en dat is een slag voor de Duitsche politiek, die, na de eerste, Fransche, omsingeling door broken te hebben thans stuit op een veel ster kere, Britsche omsingeling. Zóó ongeveer is de situatie, nu de derde staatsman van deze Week gesproken heeft. De vierde spreekt vanmiddag. Hitier, zoo ver wacht Reuter, zal „hard terugslaan" wachten wi) af met welk instrument. BATAVIA, 1 April (Aneta) De rechtsdag tegen den gewezen resident van Batavia, die uitsluitend wegens zedenmisdrijven zal terecht staan voor het Hooggerechtshof, is bepaald op 24 April. Verschillende getuigen, waarvan het aantal nog niet is vastgesteld, zijn hierbij op geroepen. WAGENINGEN. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde de heer ir. J. J. Fransen, geboren te Arnhem, op proefschrift met stel lingen, getiteld: „Iepenziekte, iepenspintkevers en beider bestrijding". H. M. de Koningin heeft aan den heer A. van Eijsbergen, kamerdienaar ter beschikking, toe gekend het zilveren kruis van verdienste van de Huisorde van Oranje, wegens 40-jarigen koninklijken dienst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9