Z.H.PausPiusXII 40 jaar priester Geen sensationeele mededeelingen in de rede van Hitier Rede feller van toon dan van inhoud Sa,van Ma At an Het heden Amerika erkent Franco de jure Uit Vaticaanstad AIs wij door onderhandelingen problemen hadden moeten oplossenhadden wij nooit iets bereikt" nieuws van BRITSCHE VERKLARING OVERDUIDELIJK DE FRANSCHE MINISTER RAAD BIJEEN DE BAROMETER Partijcongres heet dit jaar Partijcongres van den vrede" „Engeland wordt deugdzaam op zijn ouden dag" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTJE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27J4 ct. per week, per kwartaal f 3.58 ZONDAG 2 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD ZES EN ZESTICSTE JAARCANC No. 21718 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Aan Chamberlains uiteenzetting valt niet te tornen Het Weer Besteiro en Casado te Madrid gearresteerd Telegram van den Paus aan Franco Een bezoek van Kardinaal Fuma- soni-Biondi aan Nederland? Het 40-jarig priesterfeest van den H. Vader a Zaterdagmiddag heeft Hitier te Wilhelmshaven zijn met spanning verwachte rede gehouden, die in het geheel twee en zestig minuten heeft geduurd. Bij deze rede, die, hoewel fel van toon tegen Engeland, weinig sensationeele aankondigingen bevatte, werd Hitier herhaaldelijk onderbroken door kreten van „schande", tel kens wanneer hij Engeland noemde. Over het Engelsch-Duitsche vlootverdrag zeide Hitier o.m.: „Wanneer in Engeland de wensch naar vrede niet meer bestaat, is de noodzakelijke voorwaarde voor het vlootverdrag opgeheven. Verder wees de rijkskanselier er op, dat Duitschland niet van plan is zich te laten omsingelen. i§P« mmm:, Chamberlains verklaring diende om een „verrassing" te voorkomen De Spratly-eilanden F.I.S.-wereldkampioenschappen „Duitschland laat zich niet omsingelen" WONINGINRICHTING BINNENHUISKUNST GR.HOUTSTRAAT155 TEL. 11159 - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Palmzondag NIEUWE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Paus Pius XXI veertig jaar priester! Deze feestelijke gebeurtenis is in zekeren zin een tra gedie. Veertig jaar is de H. Vader thans pries ter, maar nimmer kon Hij priester zijn in den vorm, waar zijn hart naar uitging. Hij wilde in de zielzorg, Hij snakte er naar in het pa rochie-leven werkzaam te zijn, doch zijn talen ten veroordeelden Hem tot het bureau en de kerkelijke diplomatie. Ook als kerkelijk ambte naar zorgde Hij voor de zielen, maar hoeveel fantasie was er niet noodig om door de cijfers en de diplomatieke formules heen te zien; om daarachter den man met de stola te ontwaren, die het levendmakende water uitgiet over de hoofden, die de hand heft om te absolveeren, die God uitreikt aan het schepsel1 En men vertelt, dat de onvergetelijke Paus Pius XI slechts eenmaal zijn Staatssecretaris Pacelli iets weigeren moest en dat was de drin gende bede om hem van het ambt van Staats secretaris te ontslaan en hem een diocees te geven. Is dit niet een verzonnen verhaal? Kar dinaal Pacelli, de Pauselijke Staatssecretaris, Hij scheen zoo geheel met zijn hooge functie vereenzelvigd. Hij was als 't ware de incarnatie van die functie. Wij zullen nooit den indruk vergeten, welken Hij op ons maakte den eersten keer, dat wij Hem zagen. Wij bevonden ons op het plein van Sint Damascus, het hart van Vaticaanstad, omstreeks het middaguur; het was er uitgestorven. Op eenmaal werd de stilte ver scheurd door een claxon; uit de duistere, over welfde gangen, die naar het plein van Sint Da mascus voeren, schoot een lange, zwart-gelakte auto in het felle licht van den vroegen middag en stoof rakelings langs ons heen. Maar één oogwenk zagen wij door het portierraampje den passagier, één oogwenk, ruimschoots voldoende echter om Hem van de. foto's, welke wij van Hem gezien hadden, te herkennen, ruimschoots voldoende om het pauselijk staatssecretariaat va,n een bijna abstract begrip tot een uiterst suggestieve, levende werkelijkheid te maken. Wij herkenden Kardinaal Pacelli en wij zagen, hoe Hij bewegingloos, recht op zat en hoe Hij strak voor zich uit keek, een en al geslotenheid. Het pauselijk staatssecretariaat was Kardinaal Pacelli en Kardinaal Pacelli was het pauselijk staatssecretariaat. En deze naar het scheen geboren en getogen diplomaat zou niets vuriger wenschen dan zich als pastoor aan de directe zielzorg te kunnen wijden? Doch daar is meer dan het boven aangeroer de vertelsel. Daar is in de sacristie van de kerk van Sint Philippus Nerius het boek, waarin de H.H. Missen staan ingeschreven. En daarin leest men keer op keer den naam van Mons. Pacelli, die door den pastoor dier kerk, wanneer deze „extra-hulp" noodig had, nimmer tever geefs werd gevraagd. En men toont u thans nog den biechtstoel, waarm Mons. Pacelli uren achtereen de miserie der rnenschelijke zwakheid aanhoorde en de bevrijdende woorden sprak: „Absolvo teEn daar is het getuigenis van oog- en oorgetuigen, dat de kerk te klein was wanneer Mons. Pacelli preekte, hetgeen Hij minstens iederen eersten Vrijdag van de maand deed En die gesloten diplomaat wekte in duizenden en duizenden een vervoerende liefde op tot God wanneer Hij sprak als legaat van den H. Va der der Christenheid te Lourdes, te Lisieux. te Buenos Aires, te Boedapest De ijzeren wil om zijn plicht van A tot 2 te volbrengen, maakte Hem tot den voorbeeldig- sten diplomaat, dien men zich denken kan priester was Hij uit hartstocht, uit dien zul- versten hartstocht, welke ingeblazen wordt door de liefde jtot het zuiverste. Priester is Hij thans veertig jaren. En nu is Hij de priester der priesters, de herder der her ders, de Pontifex. Zijn verlangen naar het her derschap werd vervuld, maar zoo, dat Hij, het hoofd buigend onder den zwaren last der drie voudige kroon, slechts stamelen kan van zijn zwakheid, welke God alleen tot sterkte kan om smeden. Bidden wij voor den Paus, opdat Hij, de veertigjarige priester, de kracht ontvange een Pastor te zijn naar Christus' voorbeeld, Wiens plaatsbekleeder op aarde Hij is, Pastor Angelicus LONDEN, 1 April. De verklaring van Chamberlain wordt in diplomatieke kringen met de grootste aandacht bestudeerd, zegt Reuter's diplomatieke correspondent. Voor zoover het mogeiijk is dit te zien, bevat de verklaring geen uitvluchten en is zij vol komen duidelijk. Wat Danzig en den Corridor betreft, meent men in Londen, dat Polen moet beslissen, of het zijn onafhankelijkheid op zeker oogenblik bedreigt acht in zulke mate, dat het tot geweld moet overgaan. In dat geval zou Polen zoowel Engeland als Frankrijk aan zijn zijde vinden. In officieele kringen te Londen heeft men zijn verbazing erover uitgesproken, dat in Lon den pogingen zouden zijn aangewend om de door Chamberlain in het Lagerhuis afgelegde verklaring te verkleinen. De verklaring moet integendeel, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter, beschouwd worden als een uiting van de allereerste beteekenis, waarvan de be doeling volkomen duidelijk en categorisch is. In officieele kringen twijfelt men niet, of de Poolsche regeering zal in de tegenwoordige om- standigheden er prijs op stellen, de Britsche regeering volledig op de hoogte te houden, hoe wel de laatste in geen enkei opzicht ernaar streeft de Poolsche regeering te beïnvloeden, wat haar betrekkingen met Berlijn betreft. VOOR HET GEHEELE LAND: kouder dan gisteren, zwaar bewolkt tot 2 betrokken, geen neerslag van beteekenis, H zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuide- lijke wind. WASHINGTON, 1 April. (Reuter). De Vereenigde Staten hebben besloten de regeering-Franco de jure te erkennen. Gelijk met de erkenning hebben de Ver. Sta ten het embargo op de verscheping van wape nen naar Spanje, dat ruim twee jaar van kracht is geweest, opgeheven. Diplomatieke kringen wijzen erop, dat het be sluit der regeering om Franco te erkennen gisteravond genomen is na een telefoongesprek tusschen Cordell Hull en Roosevelt. Het besluit was niet verwacht, want gistermorgen nog was Huil tot erkenning niet bereid. Men denkt, dat Cardenas, de agent van Franco, tot ambassadeur in Washington zal benoemd worden. Ook de republiek Ecuador heeft de regeering- Franco de jure erkend. Naar Reuter uit Madrid verneemt zijn de leden van den vroegeren Verdedigingsraad Casado, Besteiro en Prada gearresteerd. Zij worden goed behandeld. Teneinde oen terugkeer tot het normale leven te bespoedigen hebben de autoritei .en van Ma drid gelast, dat ieder het werk moet hervatten. Dezelfde methode is met succes te Barcelona toegepast. De arbeidende bevolking heeft aan den oproep beantwoord. Alleen de winkels bleven gesloten en de handel is nog niet hervat, doch dit zal vermoedelijk niet lang meer uitblijven. Een aantal schouwburgen en bioscopen zijn weer geopend. De café's zijn nog gesloten, doch dit komt, doordat de levensmiddelenvcorgie- ning op de eerste plaats alle pogingen in het werk stelt de bevolking te voorzien van de eerste levensbehoeften. De H. Vader heeft volgens een Havasbericht uit Burgos een telegram gezonden aan gene raal Franco. Hierin zegt de Paus o.a.: „Wij verheffen Ons hart tot God en verheugen Ons met Uwe Excellentie over de zoo vurig verbeide overwin ning van het katholieke Spanje. Wij wenschen, dat uw Ons zoo innig dierbaar land, wanneer het eenmaal den vrede verkregen heeft, krach tig zijn oude Christelijke beginselen hervat, welke het zoo groot gemaakt hebben. Met die gevoelens bezield, schenken wij Uwe Excellen tie en het edele Spaansche volk Onzen Apos- tolischen Zegen". Generaal Franco heeft hierop geantwoord door uiting te geven aan de dankbaarheid vac het Spaansche volk, en de bescherming van den Paus te vragen voor het groote werk, dat hem wacht. Onze Romeinsche correspondent seinde ons Zaterdagavond: Hedenmorgen bracht de „Messagero" het bericht, dat de prefect van de H. Congre gatie de Propaganda Fide, Kardinaal Fu- masoni Biondi in Mei van dit jaar naar Nederland zal komen ter gelegenheid van de inwijding van het grafmonument, dat in het Redemptoristenklooster te Wittem thans wordt opgericht voor Zijn grooten voor ganger als prefect der Propaganda Fide, den Nederlander Willem, Kardinaal van Rossum. Kardinaal Fumasoni Biondi zou dan deze plechtigheid persoonlijk leiden. De Heilige Vader heeft Zaterdag in plechtige audiëntie ontvangen den nieuwen gezant van Brazilië, dr. H. Pompeu Pinto Accioly en gevol machtigd gezant van Brazilië, die aan Z. H. den Paus zijn geloofsbrieven heeft overhandigd. Hedenmorgen werden namens de Zusters Camaldolezen van Sinte Prisca en namens de familie Bresca van San Remo overeenkomstig de traditie aan den Heiligen Vader twee artis tiek bewerkte palmtakken aangeboden. De „Osservatore Romano" van Zaterdagavond herdenkt het feit, dat voor veertig jaren Z. H. Paus Pius XII in de Santa Maria Maggiore tot priester werd gewijd. Het blad herinnert er daarbij o.a. aan, dat de Heilige Vader als legaat van Paus Pius XI tot duizenden en duizenden priesters over de ver hevenheid van het priesterschap heeft gespro ken. Eenmaal sprak Hij als volgt: „Er is niemand onder ons, die zich niet met ontroering het uur herinnert, waarin de handen van den bisschop ons op 't hoofd werden gelegd en deze ons door de hemelsche macht van den Hei ligen Geest tot priesters van Christus maakte, ons bekleedend met een waardigheid, de engelen, evenarend, waardoor wij met ons mede dragen het hoogste onderpand van de God delijke vriendschap." De „Osservatore" eindigt het artikel met te verzekeren, dat cle hoop van allen gevestigd is op het priesterlijk hart van Paus Pius XII en dat de Paus aan het altaar van God smeekt om het groote geschenk van den vrede. Nadat in het raadhuis van Wilhelmshaven aan Hitier de eere"burgerbrief was overhandigd be gaf de rijkskanselier zich naar het raadhuis plein, waar hij nog een korte toespraak vair den gouwleider en rijksstadhouder Rover het woord nam voor het uitspreken van zijn redevoering. Hitier gaf in den aanvang van zijn rede een overzicht over de gebeurtenissen in Duitsch- land en de wereld sedert het sluiten van den vrede. Hij herinnerde er aan, dat honderddui zenden in den oorlog gevallen zijn, niet door vijandelijke wapenen, maar door de honger- blokkade, die nog maanden lang is voortgezet om het Duitsche vt>lk nog meer te kunnen afpersen. De krijgsgevangenen mochten niet terugkee- ren, de Duitsche koloniën zijn geroofd, de be zittingen van Duitschland in het buitenland in beslag genomen, de Duitsche handelsschepen weggelokt, voor een deel ai geperst. Daarbij kwam een financieele uitplundering, zooals de wereld nog niet had gezien. De Volkenbond zelf is niet geworden tot een instrument van een rechtvaardige politiek van overeenstemming, maar tot den garant voor het gemeenste dic taat, dat menschen ooit uitgenaeht hebben De algemeene verblinding heeft verschrikkelijke vor men aangenomen. De ontwapening, die Duitsch land geheel alleen ten uitvoer heeft gelegd is door de anderen niet in acht genomen. Inte gendeel, zij hebben verder bewapend. Men heeft een groot volk door woordbreuk zijn recht ont nomen en zijn bestaan praetisch onmogelijk ge maakt. Zoolang het Dictaat van Versailles op het Duitsche volk drukte, was het in feite ge doemd om ten gronde te gaan. De Führer sprak vervolgens over den weder opbouw van Duitschland sedert 30 Januari 1933, waarna hij o.m. zeide: „Het Duitsche volk is door de Voorzienigheid niet geschapen om een wet, die Engelschen of F-ranschen past, gehoorzaam op te volgen, maar om zijn levensrecht te vertegenwoordigen. Wij zijn niet meer afhankelijk van de genade of ongenade der andere staten of van hun staats lieden. Wanneer thans een Engelsch staats man meent, dat men alle problemen In de omgeving van het Albert-kanaal zijn door het Belgische leger grocte manoeuvres gehouden. PARIJS, 1 April. (Havas) De Fransche minis terraad van hedenmorgen was grootendeels ge wijd aan een bespreking van de buitenlandsche politieke kwesties. George Bonnet bracht zijn ambtgenooten op de hoogte van de verwikkelin gen sedert den vorigen ministerraad en in het bijzonder over den stand der besprekingen van Parijs en Londen met sommige hoofdsteden van Oost-Europa. Voorts zette hij den zin en beteekenis uit een van de besprekingen in verband met de gisteren door Chamberlain in het Lager huis afgelegde verklaring. Deze verklaring had in deze omstandigheden vooral ten doel een verrassing te voorkomen. De door En geland ten aanzien van Polen aangegane verplichting is bedoeld om behelsd te wor den in een wederzijdsch pact van bijstand tusschen de westelijke mogendheden en de landen van Oost-Europa. De beraadslagingen van den ministerraad lie pen voorts over het vluchtelingenvraagstuk. Men hoopt te Parijs, dat de Spaansche uitgewekenen weldra naar hun land kunnen terugkeeren. De raad heeft zich ook bezig gehouden met de Japansche bezetting der Spratly-eilanden. De souvereiniteit over deze eilanden vormde eenigen tijd een twistpunt tusschen Frankrijk en Japan, dat de rechten van Frankrijk betwist had. Daar Japan een arbitrage heeft afgewezen, zal Frankrijk waarschijnlijk een protest tot Tokio richten. Voorts nam de raad een besluit in zake de noodige credieten om de Fransche legatie in Boekarest te verheffen tot een ambassade. Na de bijeenkomst van den ministerraad is een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat minister-president Daladier den president der republiek een aantal decreten ter teekening heeft voorgelegd. Een dezer decreten verscherpt de contöle van de politie op vreemdelingen. Drie andere decre ten hebben betrekking op het vervaardigen van brandstof voor vliegtuigen. De F.I.S. heeft besloten de wereldkampioen schappen 1940 van 24 Februari tot en met 4 Maart te doen plaats vinden. De wedstrijder, beginnen met de alpinenummers te Rjukan, de andere wedstrijden worden te Holmenkollen gehouden. moet bespreken, dat men ze door vrijmoedige besprekingen en onder handelingen moet oplossen want dat kan men toch dan zou ik de zen staatsman slechts willen zeggen: daarvoor was vóór onzen tijd vijftien jaar lang gelegenheid. Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat wij noch in de binnenlandsche, noch in de bui tenlandsche politiek van ons volk ook maar het geringste zouden hebben bereikt, wanneer wij nog vijftien jaren gewacht hadden tot deze bela chelijke instelling van Genève er toe zou zijn gekomen om door rede voeringen de problemen op te lossen. Wij zouden waarschijnlijk voor altijd hebben kunnen wachten. Wanneer de wereld thans zegt, dat men de volkeren moet indeelen in deugdzame naties en in naties, die niet deugd zaam zijn, en tot deze deugdzame naties behoo- ren in de eerste plaats de Engelschen en de Franschen en tot de niet deugdzame behooren de Duitschers en de Italianen, dam kunnen wij slechts zeggen: De beoordeelmg of een volk deugdzaam is of niet, kan een sterveling nau welijks uitspreken, dat moet men aan Onzen Lieven Heer overlaten. Misschien zal nu een Britsch staatsman tegen mij zeggen: God heeft het oordeel reeds uitgesproken, want hij heeft den deugdzamen naties een vierde deel der wereld geschonken en den niet deugdzamen heeft hij alles ontnomen. Het is nu slechts de vraag met welke middelen de deugdzame naties zich dit vierde gedeelte der wereld verworven hebben. En dan moet ik zeggen, dat zijn geen deugdzame methoden geweest. Driehonderd jaar lang heeft Engeland ondeugdzaam gehandeld en thans op zijn ouden dag spreekt het over deugd. Nog twintig jaar geleden was de kwestie der deugd voor de Britsche staatslieden niet volkomen opgehelderd, in zooverre zij naar willekeur omgingen met vreemden eigendom. Men hield het toen nog voor vereenigbaar met de deugd, dat men heeie koloniën heeft veroverd eenvoudig, omdat men de macht had. Toen wij nationaal-socialisten aan de macht kwamen, trachtt e ik ieder probleem door be sprekingen op te lossen en ik heb bij ieder pro bleem aanbiedingen gedaan en zij zijn afge wezen. Er is in het geheel geen twijfel aan, dat ieder volk belangen heeft, die heilig zijn, omdat zij identiek zijn met zijn leven en zijn levensweg. Wanneer thans een Britsch staatsman eischt dat ieder probleem, dat temidden van de Duit sche levensbelangen en de levenssfeer van ons volk ligt, eerst met Engeland moet worden be sproken, dan kan ik juist zoo eischen, dat ieder Britsch probleem eerst met ons besproken moet worden. Een ding zou ik hier willen uitspreken; Het Duitsche volk van thans, het Duitsche rijk van tegenwoordig, zijn niet bereid levensbelangen prijs te geven. Zij zijn ook niet bereid werkeloos te staan tegenover opkomende gevaren. Wan neer de geallieerden zonder rekening te houden met doelmatigheid, met recht, met historische traditie of ook slechts met verstand de land kaart van Europa zouden wijzigen, dan zouden wij niet de macht hebben dat te verhinderen. Maar wanneer zij van het tegenwoordige Duitschland verwachten, dat het trawanten- staten, welker eenige taak is tegen Duitschland in het spel gebracht te worden, geduldig laai rijpen tot den dag, waarop dit netwerk dicht getrokken moet worden, dan verwisselt men het tegenwoordige Duitschland met het Duitschland van den vorigen oorlog. Wie zich reeds bereid verklaart, om voor deze groote mogendheden de kastanjes uit het vuur te halen, moet erop bedacht zijn, dat hij zich daarbij de vingers verbrandt. (Vervolg zie pag. 2). Hitler's rede te Wilhelmshaven bracht weinig sensationeele aankondigingen Amerika erkent de regeering-Franco de jure. Een compromis tusschen Slowakije en Hongarije gesloten. Fransch-Duitsch handelsverdrag automa tisch voor een jaar verlengd. Volgens officieele kringen te Londen valt aan de verklaring van Chamberlain niet te tornen. Ter gelegenheid van het een-jarig be staan van den Bond zonder Naam is te Den Haag een tentoonstelling ingericht- Cambridge wint den jaarlijkschen roei- wedstrijd op de Thames van Oxford. Nederlandsch hockey-team verliest met 3-0 van Engeland.! Stand der clearing met Duitschland per 3 1 Maart. Beurs van New York: Stemming zeer vast. De palm groeit onder de verdruk king. Daarom is het symbool van den palm ons dezen dag van lijdensover denking lief. Al kenpen wij in onze Westersche Noorderlanden den eigen lijken palm niet en nemen we er buxus voor waaraan we den naam van palm geven, als symbool blijft ook dit groen, mèt den palmnaam óók de vooraf beelding behouden. We weten dat de palm verzinnebeeldt de jubüatie der overwinning. Met palmen is de in tocht van Jezus binnen Jeruzalem ge vierd De palm der overwinning is voor den Godmensch weggelegd Die hel en dood zal overwinnen op Golgotha. Overwinning! Maar ook aan het lijden herinnert de palm: het lijden dat we moeten doorstaan om de glorie der eeuwige overwinning deelachtig te worden. De palm der overwinning groeit onder de verdrukking en daar om behoeven we geen verdrukking te vreezen, geen lijden te duchten. Door lijden tot overwipning! Dit is de les van den palm op heden. En daarom is Palmzondag van zoo wereldomvat tende beteekenis. Stand op Zondag 1 uur v.m. 759.2 Vorige stand 760.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1