f v v w^m ji@IiHeiUKH ËmimtiËmtn SS „Zoeklicht" VREDE IN SPANJE TiJl i En nu aan den opbouw m Hrnova ZONDAG 2 APRIL 1939 K.L.M. koopt DC-5- vliegtuigen In het najaar worden er vier aan de vloot toegevoegd EEN PAASCHEI VOOR HET ZWAKKE KIND PERSONEEL VOOR KUST- GRENSBEVEILIGING EN Geen verlof of bewegingsvrijheid EEN BEDRIJF TE BUNNIK STILGELEGD Gebrek aan grondstoffen Belgische Roode Kruis-postzegels Penningmeester in de val geloopen Postwisselvervalscher bekent ook verduistering Politie te Tiel heeft druk werk „NEDERLANDSCHE DRACHTEN-MODE" VAN WEEK TOT WEEK NAAR DE NIEUWE GEMEEN- SCHAP Oproep tot alle standen in radio uitzending a.s. Dinsdag Generaal Nedermeyer van Rosenthal begraven Pater dr. J. v. Rijswijck onderscheiden In de Vereenigde Staten Passiespelen Tegelen Plechtige uitreiking der rollen voor 1940 DE KINDERBIJSLAG VERZEKERING Bezwaren van een aantal werkgeversorganisaties TIEN JAAR N.J.H.C. Minister Slotemaker spreekt de feestvierenden toe Bedrijvigheid in den scheepsbouw yi' m tCCfv%V De K.L.M. heeft besloten over te gaan tot aankoop van vier vliegtuigen van het type DC-5, het nieuwste product van de Dougias- fabrieken. De minister van Waterstaat heeft hiervoor zijn toestemming verleend. Deze vliegtuigen worden reeds in dit najaar in Nederland verwacht. Dat de K.L.M. voor 1940 tot uitbreiding van haar vloot kan overgaan, is zonder twijfel verheugend. Het luchtverkeer in Europa heeft zich in enkele jaren ontwikkeld tot een factor van economisch belang, zoowel nationaal als internationaal. De K.L.M. neemt in dit verkeer de plaats in, die haar op grond van de historisch gegroeide verhoudingen toe komt. Het luchtverkeer neemt regelmatig toe; de vervoerscijfers, en vooral die van het laatste halfjaar, wijzen dit uit. Wil de K.L.M. haar plaats behouden, dan dient zij hiermede reke ning te kunnen houden en wel op een wijze welke haar veroorlooft met die ontwikkeling minstens gelijken tred te houden. De vier DC-5 vliegtuigen zullen in den aanvang van 1940 ter beschikking zijn voor het net in het binnenland en in Europa. De eigenschappen van de DC-5 maken dit vliegtuig vooral bruikbaar voor korte tra jecten. Het is een zeer economisch vlieg tuig, dat 22 passagiers kan vervoeren. Het vliegtuig heeft veel overeenstemming met de DC-2, doch het wijkt in principe hiervan af door de constructie als hoogdekker en de aanbrenging van een neuswiel. Het toestel vliegt sneller en heeft een groote beweeg lijkheid op den grond, welke het zeer bruik baar maakt op kleine landingsterreinen. Ook bij zijwind start het vlot. De installatie voor z.g. blindlanden, waarmee de DC-5 is uitgerust, kan worden beschouwd als het begin van een nog verder te ontwik kelen apparatuur, waarbij blind starten en blind landen automatisch kunnen geschieden. Men schrijft ons: spaarpot willen kukeleku-en voor die kinde ren. Ge zult ondervinden, hoe lief uw kinderen zijn; hoe ze het hart op de rechte plaats hebben zitten. Leert uw kinderen van jongsaf het mooiste wat een mensch doen kan: andere menschen helpen in hun nood. Stuurt de zilveren eitjes op aan den pen ningmeester va.n het Ned. R.K. Huisvestings comité, Hekellaan 6, 's-Hertogenbosch. Giro nummer 34348. Of doet ze in het Paaschzafcje, dat U dezer dagen zult ontvangen. Eind Februari zijn de dienstplichtigen, die een taak bij de grens- en kustbeveiliging heb ben te vervullen, na beëindiging van hun eer ste oefenperiode bij de voor de grens- en kustbeveiliging bestemde onderdeelen van de weermacht overgeplaatst. Teneinde te bevorderen, dat vorenbedoelde dienstplichtigen in korten tijd volkomen ver trouwd zullen zijn met de hun aangewezen taak, zullen de onderdeelen, welke niet in de onmiddellijke nabijheid zijn gelegerd van de plaats waar zij hun taak hebben te vervullen gedurende eenigen tijd daar verblijf moeten houden. Daartoe zullen die onderdeelen in het begin van de volgende week derwaarts worden ver plaatst. Met het oog op de voorbereiding van deze verplaatsingen is aan het personeel van meergenoemde onderdeelen Zaterdag en van daag geen verlof of bewegingsvrijheid verleend. In verband met de moeilijkheid om de noodi- ge grondstoffen te betrekken uit Tsjecho-SIo- wakije is de N.V. Ned. Zekcringenfabriek te Bunnik genoodzaakt .geweest Zaterdag het per soneel ontslag te verleenen. Zoodra de grondstoffen-aanvoer weer nor maal geregeld is, zal het bedrijf worden voort gezet. 2d. Brussel, Ardennen en Luik 1 7 2 d. Rijn, Zevengebergte en Ahrdal 1 7 H 4 d. Parijs, Versailles en Fontainebleau 38 9 7d. Parijs en Kasteelen a. d. Loire 7 5 OEN HAAG-GROENMARKT 36A - TEL. 117666 AMSTERDAM - LEIDSCHESTR. 9 - TEL. 33663 AMSTERDAM Müller's Pass, bur Damrak 90 Tel. 47008 ROTTERDAM Müller's Pass. bur. Schier), singel 33 Tel. 21495 DEN HAAG Müller's Pass. bur Plaats 33 Tel tl 7323 LEIDEN Breestr 7 T 1062 Utrecht lanskerkhol '5 1 10638 BREDA St. Annastr 10 1 3910 TILBURG Willeuillstr 30 T 2454 ROOSENDAAL Brugstr. 51T 48 NI1MEGEN Molenslr. 57 T 24000 Uit de verdere nasporingen van dc politie te Tiel en het door haar ingestelde onderzoek in de boeken van den enkele dagen geleden te Tiel aangehouden postwisselvervalscher is vast ko men te staan, dat de aangehoudene, een onge veer 50-jarige werklooze, zich, behalve aan de vervalsching van den postwissel, ook schuldig gemaakt heeft aan verduistering van gelden, die hij als federatie-penningmeester van een land arbeidersorganisatie onder zijn beheer had. De man heeft, ook wat deze zaak betreft, een bekentenis afgelegd. Hij is inmiddels ter be schikking van de justitie gesteld en naar Arnhem overgebracht. De politie te Tiel heeft voorts aangehouden den bediende van een drogist, die een kwitantie van zijn patroon had geïnd en zich het geld had toegeëigend, -voorgevende dat de kwitantie nog niet voldaan was. Bij onderzoek bleek hij ook groote voorraden winkelgoederen te hebben ont vreemd, terwijl in zijn woning een distilleerketel werd gevonden, waarin aardappelmeel zat, zoo dat hij waarschijnlijk clandestien alcohol heeft vervaardigd. Voordat pater M. Molenaar M. S. C. zijn be kende levens van heiligen te boek stelde Geertruid van Helfta, Mechtiid de Begijn, Een buitengewoon mensch, Gemma van Lucca verscheen er van zijn hand bij het Nederland- sc-he Boekhuis te Tilburg een kleine bundel prozaschetsen, getiteld „In koele schaduw", waardoor hij zich zijn voorname plaats onder de katholieke schrijvers van dezen tijd verze kerde. Heelemaal vrij van zoogenaamde „woord kunst" waren deze schetsen niet, maar pater Molenaar wist alle overbodige mooidoenerij toch te vermijden en bepaalde zich ertoe, zijn taal, die hij bijzonder verzorgde, ook hier en daar te verfraaien. Later heeft hij die gewoonte af gezworen, overtuigd, dat zuiver proza tevens mooi proza is. De schetsen uit den bundel „In koele schaduw" maakten hem bekend als een man met mijmerenden aanleg, een beschou wende natuur, die voor luidheid en geweld gaar ne de wijk nam om de stilte te zoeken, en wiens gemoed geneigd was naar het innige, het vrome, ja, naar een zekere geestelijke verfijning, die soms gevaarlijk dicht aan de grenzen der ge zonde spiritualiteit scheen te komen. Pater Mo lenaar was toen nog jong, hij hield van het mooie, het zachte, het droomerige. De legende scheen hem liever te zijn dan de waarheid en de goede manieren dierbaarder dan het hard labeur, maar juist op dat oogenblik hadden de Nederlandsche katholieken behoefte aan den Invloed van ingetogen droomerigheid, want het leven ontwikkelde zich snel en bracht, veelkleu rig, uitbundig en luidruchtig als het was, het groote gevaar mee, dat de stilte, waarin de Heilige Geest spreekt, zou worden overstemd door de schreeuwerigheid, de reclame en de propaganda. Met zijn eenvoudig boekje deed pater Molenaar veel goed, want de jonge men schen hadden groot vertrouwen in hem en luisterden graag naar hem. Hij werd redacteur van „Roeping", het maandblao der „katholieke jongeren", door dr. Moller gesticht, en kwam door deze functie, die hy vandaag nog bekleedt, met vele jeugdige schrijvers in aanraking. Hij won zonder moeite hun respect en hun vriend schap. Ze leerden veel van hem. Maar misschien heeft pater Molenaar ook van hen iets geleerd. Want zijn volgend werk werd steeds minder mijmerzuchtig, steeds reëeler en concreter, en de schrijver wijdde zich ook niet meer aan los.se bespiegelingen, maar legde zich toe op het ver halen van de levens der heiligen. Tezamen met Emile Erens, schrijver van De Heilige Pelgrim en De Pastoor van Ars is hij de beste letter kundige hagiograaf, dien Nederland op dit oogenblik bezit. Anderen mogen hem overtref fen in wetenschappelijkheid, exactheid of stel selmatigheid bij de behandeling van hun on derwerp, geen weet als hij de stem van de stilte verstaanbaar te maken en de gestalte van den heilige te plaatsen in de passende sfeer van ingetogenheid en van zuivere liefde tot God. De deugd wordt in zijn werk het element, Waarin de vrome ziel zich uitleeft. Men proeft, ha wereldsche boeken te hebben gelezen, in het werk van pater Molenaar de werkzame aan wezigheid van zuiverende krachten, zooals men de lentelucht proeft, wanneer men in het voor jaar een bedompt vertrek verlaat. Zulk een schrijver dient men te eerbiedigen. Hij verricht arbeid, welks waarde niet uitsluitend door de letterkundige kritiek kan woiden bepaald, hoe hoog ze zijn stijl en zijn kunstvaardigheid ook aanslaat. Hij zuivert de gemoederen. Den laatsten tijd plaatste pater Molenaar in „Roeping", waarvan hij nog altijd redac teur is, nu en dan. korte prozaschetsen, die naar den vorm met de opstellen uit zijn eerste boekje tamelijk veel overeenkomst vertoonen, hoewel de geest krachtiger is en de bedoeling didacti- scher. Hij heeft ze thans onder den titel „Zoek licht" gebundeld en uitgegeven bij de N.V. Paul Brand's uitgeversbedrijf te Hilversum. Het is maar een boekje van 64 bladzijden, met veel Wit en veel naïeve teekeningetjes van Lilly Wielders tusschen den tekst, doch te oordeelen haar hetgeen er tegenwoordig omgaat in de katholieke uitgeverij, schijnt het wel, dat men Over geestelijke onderwerpen graag zulke wei nig-omvangrijke, goed-verzorgde boekjes koopt. Voor groote en degelijke boeken over geestelijke zaken schrikt menigeen terug. Men heeft bf neemt niet den tijd om ze door te wer ken. De moderne wereld, het hedendaagsche verkeer, het groote gemak om bezoeken af te leggen of te ontvangen, bieden wellicht te veel verstrooiing dan dat er voor de overweging van het geestelijke veel meer zou overschieten dan wat snippertijd. Voor zulke oogenblikken nu is het boekje van pater Molenaar bijzonder geschikt. Men leest er een paar bladzijden in, legt het neer, grijpt het later weer op, herleest het hier en daar, wordt er ten slotte bevriend mee en gaat zich steeds dieper bezinnen op de levenswaar heden, die de schrijver tot uitdrukking bracht door middel van korte schetsen, eenigszins met parabels te vergelijken. Het is een boekje in den trant van de beroemde „Gelijkenissen" door Johannes Jörgenssen, die vroeger veel ge lezen werden, en die, wanneer ze niet meer ver krijgbaar zijn, een herdruk verdienen. Maar bij Jörgenssen heeft men te doen met afgeronde vertellingen, bij pater Molenaar meestal met vlugge schetsen, in weinige trekken op papier gebracht. P.ij beiden is de zeer verzorgde stijl het middel om de gedachten van den lezer te wekken en tot zelfstandige werkdadigheid te prikkelen „De man Bonus" zoo bericht pater Mole naar „is altijd geprezen om zijn juist in zicht in personen en zaken. Dies werd hem veel geheim toevertrouwd, werd aan zijn oordeel veel raad gevraagd, werd aan zijn verstandig beleid het welzijn öcr groepen toevertrouwd. De man Bonus, die altijd geprezen werd om zijn juist inzicht in personen en zaken, be dreef echter maar één fout: hij wist niet dui delijk, dat er verschil bestond tusschen perso nen en zaken: hoe een persoon nog bovendien een hart bezat, en hoe dit hart in ieder weer iets anders bracht aan pijn, aan verlangen, aan vreugde: en dat in ieders hart zulke fijne dingen bestonden, dat zelfs geen teeken ze aanwees. Toch werd de man Bonus geprezen, en werd aan hem vee] toevertrouwd: en nu hij oud is geworden, zal hij tevreden zijn over een leven wel besteed. Ik vraag u, die met mij door hem is mishan deld; verstoor zijn rust niet. Deed hij zijn best niet?" Dit is een der kortste schetsen uit het boekje. Ze kan echter als voorbeeld gelden voor de manier, waarop vrijwel alle andere geschreven zijn. Op het eerste gezicht heeft het verhaaltje omtrent den man Bonus erg weinig om het lijf, doch wie er een oogenblik over wil naden ken, ontdekt er de zelden betrachte waarheid in, dat het onvoldoende is, strikte rechtvaar digheid te betrachten, wanneer men bij de rechtvaardigheid niet de liefde bezit. De man Bonus is een goed mensch, vandaar dat hij zelfs Bonus (d. w. z. de Goede) heet, maar hij is een van die goede menschen, die iedereen hun recht geven, en zich verder niet met de menschen bemoeien, terwijl de menschen voor wie ze een beetje begrijpt juist bedelen, dat men zich met hen bemoeien zal. Ze hebben iets anders noodig dan recht, ze hebben troost noodig, of bemoediging of steun. Om dit aan te voelen, moet men de menschen beter ken nen dan de man Eonus ze kent. Men moet min der bedacht zijn op zijn eigen rechtvaardigheid dan op de nooden van anderen. De goede man Bonus is wreed en koud bij al zijn goedheid, zooals het loutere „humanisme" ten slotte wreed en koud is, omdat het de charitas mist. Pater Molenaar houdt zich gaarne bezig met de kleine fouten van goede, fatsoenlijke men schen en met wat hij noemt „de onveilige vei ligheid", waarin zulke menschen zich ver schansen tegen de volmaaktheid. Ze willen wel braaf zijn, maar ze zijn bang, dat hun iets over komt, al ware het van Godswege. Deswege ne men zij de vlucht in het correcte, het precieze, het „juist niet te veel", waardoor ze betrouw baar en respectabel kunnen blijven, terwijl ze toch de beslissende edelmoedigheid missen, die hen zou kunnen bevrijden uit de benauwenis van hun belangen-cirkeltje. Het menschen- soort, dat A. J. D. van Oosten eens „de cactus kweekers" genoemd heeft, krijgt in dit boekje van pater Molenaar tusschen de regels door menige behartenswaardige les. Maar ook de bandeloozen en de onbeheerschten, de baat- zuchtigen en de „vurigen", die zich alleen maar opwinden, worden aan onontkoombare waarhe den herinnerd. Soms schrijft pater Molenaar wel een beetje te precieus. Een zinnetje als: „Het ontvankelijk verkeer met de bloem is een zeldzaam voorval" kon gerust wat eenvoudiger zijn zonder aan duidelijkheid of kracht te verliezen. Ook is de spontane gemoedsopwelling van ergernis of af keer wel eens al te zeer teruggedrongen tot een bijna woordlooze ironie. De nette oude juf frouw in „De Kamer", waar alles precies op zijn plaats staat, is toch eigenlijk een harteloos mensch. Van den anderen kant maakt de schrij ver zich ook wel eens geestdriftig over zaken, wier waarde twijfelachtig is. Het jonge echt paar te prijzen, omdat het woont in een huis, waar iedereen van buiten af door het „ontzag wekkende staalraam" de heele ruimte doorzien kan, heeft weinig zin, Het jonge echtpaar kan, naar onzen smaak, maar beter de gordijnen dicht doen. Waarom moeten voorbijgangers naar binnen kunnen kijken bij jonge, of an dere echtparen, en waarom zou een woning „geen enkelen eisch van beslotenheid" mogen stellen? Er schuilt niets onbevangens in die geroemde doorzichtigheid, maar ze drukt eer der een zekere vlakheid van gemoed uit, die men bij jonge echtparen kwalijk bewonderen kan. Iemands huis moet besloten blijven. Het „claustrum", waar de kloosters hun naam aan danken, lijkt ons niet minder vroom dan die tijdelijke zucht naar openhartigheid van men schen, die niets verbergen, omdat ze precies zoo onbeduidend zijn als iedereen. Dit is een kleinigheid, maar omdat pater Mo lenaar gedurig ingaat op finesses, telt ook deze mee, en ons dunkt, dat hij zich vergist, als hij de doorzichtigheid van woonhuizen voor aan bevelenswaardig houdt. Ze vervlakt het huise lijke leven, ze maakt openbaar wat voorbehou den moet zijn aan de intimiteit, en ze verbiedt, dat men spontaan leeft. De moderne mensch doet alles openlijk, maar daarom doet hij vaak zoo weinig waarlijk goed. Het is te hopen, dat „Zoeklicht" veel lezers vindt, want het brengt een zeer origineele op wekking tot deugd en volmaaktheid in een stijl, die het gemoed van alle ruwheid wars maakt. A. v. D. Onder het motto „Treedt aan" zal in de serie radio-uitzendingen, welke in het teeken van de Nieuwe Gemeenschap de K.R.O. wekelijks ver zorgt, a.s. Dinsdag een gezamenlijke oproep tot het geheele Nederlandsche volk worden gericht, om het op te wekken tot gezamenlijke en geest driftige medewerking aan dc grootsche actie. Naast mr. A. Diepenbrock pr., secretaris van het Comité van Actie Voor God, zullen namens de Katholieke Werkgevers een kort woord spre ken ir. F. Guljé, voorzitter van de Alg. R.K. Werkgevers-vereeniging, jhr. mr. P. van Meeu wen als voorzitter van de St. Adelbertsvereeni- ging, de standsorganisatie voor de hoogere stan den. Mr. F. Bach zal als directeur van het bureau van den Ned. R.K. Middenstandsbond zich tot den middenstand richten; de secretaris van het R.K. Werkliedenverbond, de heer J. A. Schutte, spreekt tot de arbeiders; de heer A. N. Flcskens, ais voorzitter van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, zal de boeren toespreken. Het geheel is in een speciaal daarvoor samen gesteld hoorspel gevat. Onder groote belangstelling is Zaterdag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag het stoffelijk overschot van den gep. ge- nerala-majoor der cavalerie Th. L. S. Neder- meijer ridder van Rosenthal, in het familie graf bijgezet. Kukeleku! Alweer een ei! Wat zou het fijn zijn, als de kukelekuus voor één week eens gouden eieren zouden leggen! Dan kregen ze vast een standbeeld! Maar wat de echte kukelekuus niet klaar kunnen spelen, dat kunnen wijalthans fi guurlijk. Het Ned. R.K. Huisvestingscomité tot uit zending van zwakke kinderen naar Gezond heidskolonie-huizen.vraagt zilveren (öf gouden) eitjes. Probeert het eens! Kukelefcuut eens met heel het gezin ge zult er geen kiespijn van krij gen. Keert de spaarpotjes eens om met goed- vinding van uw kinderen. Zegt hun eens, dat er zooveel kinderen zijn van hun leeftijd, die lang niet iederen dag ge noeg te eten krijgen; die ziekelijk zijn en lucht en zon en eten volop noodig hebben, maar maar vader en moeder hebben geen geld! Vraagt dan eens, of zij niet iets uit hun Van de zijde van het Nederlandsche Roode Kruis wordt er de aandacht van philatelisten op gevestigd, dat ten bate van het Belgische Roode Kruis, de oudste nationale Roode-Kruisvereeni- ging ter wereld, een serie van acht Roode-Kruis- postzegels met toeslag wordt uitgegeven, zulks naar aanleiding van het 75-jarig bestaan var het Belgische Roode Kruis. De zegels behouder frankeerwaarde tot 30 September 1940. Het Nederlandsche Roode Kruis is bereid zijr bemiddeling te verleenen bij het bestellen uvar deze series. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: pater dr. J. A. H. van Rijswijck, pastoor te Boxmeer. Jnternatoinal Textiles" bericht uit New York: Je Amerikaansche mode, die in den laatsten tijd veelal haar eigen weg gaat en niet aan alle Parijsche invloeden onderhevig is, heeft zoo juist Nederland „ontdekt". Nadat eerst de schoen- fabricatie schoenen in den vorm van klompen had vervaardigd en onder het slogan „As Dutch as Edam Cheese" (zoo Nederlandsch als een Edam mer kaas) in den handel had gebracht, worden thans kleeren met Nederlandsche drachten-mo tieven gelanceerd. Volendam viert triomfen. Ook bij de stofmonsters duiken veel Neder landsche motieven op, althans wat men daar onder in Amerika verstaat. Er zijn stoffen, be drukt met windmolens en tulpen, (waarbij de molens kleiner zijn dan de tulpen) terwijl mo tieven van Delftsche tegels zijn toegepast op stoffen, warauit peignoirs worden gemaakt. Broeders! Weesi zoo gezind als Chrisius Jezus Hij ver nederde Zichzelf en werd ge hoorzaam lof aan den dood, ja ioi den dood aan hel kruis. Daarom heef! God Hem ook verheven en Hem een naam gegeven, die boven iederen anderen naam verheven is, opdaf in den naam van Jezus iedere knie zich buige, van hen die in den Hemel, op de aarde en onder de aarde zijnj en iedere long moei belijden: Jezus Chrisius is dè Heer in de heerlijkheid van God den Vader. Episiel Tegelen staat weer in het teeken der passie spelen, welke daar in 1940 in het openlucht theater zullen worden opgevoerd. De voorschriften der Stichting Passiespelen Tegeien bepalen, dat op Witten Donderdag voorafgaande aan het speeljaar (om de vijf jaar) de verdeelnig der rollen moet worden bekend gemaakt. Het bestuur der stichting is natuurlijk reeds gruimen tijd bezig om te trachten voor elke rol de beste speler te ver krijgen. Het is thans echter nog aan niemand in Tegelen bekend, hoe de juiste verdeeling der rollen zal zijn Op Witten Donderdag a.s. om negen uur 's morgens komt het bestuur der stichting in een gesloten zitting bijeen om de rollen voor de medewerkenden uit te kiezen Ieder bestuurslid is onder gelofte verplicht zijn stem uit te brengen .zonder aanzien des persoons op degenen, die volgens zijn ervaring, kennis en ernstig onderzoek het meest geschikt is de hem toe te bedeelen rol te vervullen": alleen het belang van een zoo goed mogelijke vertolking van het passiespel is dus doorslag gevend. Op den avond van Witten Donderdag wordt, in een plechtige bijeenkomst van alle dames- en heeren-medewerkenden met geestelijke en wreldlijke ovrheid uit de plaats en den schrij ver van den passietekst (pater Jac. Schreurs) de uitslag bekend gemaakt, waarna de burge meester van Tegelen aan ieder speler persoon lijk zijn rol overhandigt. Voor de aanvaarding verplichten de mede werkenden zich door geloften om de vrijwillig op zich te nemen taak volgens doel en ideaal van het passiespel zoo volmaakt mogeKjk te volbrengen. Zoo wordt in Tegelen Donderdag het groote jaar van voorbereiding p de passiespelen van 1940 ingezet: een vorbereiding, waarmee vrijwel elkeen in meer of mindere mate betrokken zal worden. Een aantal organisaties van ondernemers in verschillende bedrijfstakken heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend naar aan leiding van het daar aanhangige wetsontwerp inzake kinderbijslagverzekering, speciaal in ver band met de loonpolitieke zijde van dit ont werp. De adresseerende vereenigingen kunnen zich op tal van gronden niet met den hoofdinhoud van het ontwerp vereenigen, om welke reden zij de Kamer dan ook verzoeken, haar stem aan het wetsvoorstel niet te willen geven. Het adres bepleit voorts nog verschillende wijzigingen, zooals het doen beginnen van den bijslag met het vierde kind beneden den leef tijd van 14 jaar, premiebetaling uitsluitend door de werknemers of desnoods een gedeelde premiebetaling. De voorzitter, prof. dr. G. A. van Poelje, opende in het A.M.VJ.- gebouw te Amsterdam de vergadering en hield een begroetingsrede, om vervolgens het woord te geven aan den mi nister van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slotema ker de Rruïne. De minister wees er op, dat zijn aanwezig heid bij dit lustrum weinig verklaring behoeft. Met veel belangstelling volgt ZJSxc. het stre ven, dat hier belichaamd is. Nog tal van spre kers uitten daarna hun gelukwenschen. Ook op de receptie van het bestuur boden talloozen hun gelukwenschen aan en werd nog menig waardeerend woord gesproken. Na een gemeenschappelijken maaltijd van bestuurders, jeugdherbergouders en genoodigden, is de dag met een feestavond besloten. De N.V. Stoomvaartmaatschappij ,De Maas", directie Phs. van Ommeren's scheepvaartbedrijf N.V. heeft bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij een motortankschip besteld van 15.000 ton draagvermogen, hetwelk een zuster schip zal zijn van het hij dezelfde werf thans in aanbouw zijnde motorschip „Pendrecht". De machine-installatie zal, ook voor dit schip, geleverd worden door de machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengeloo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5