Aanzienlijke zetel winst voor de Belgische Katholieken Echo's op de rede van Hitier FISK 3eck is Berlijn al gepasseerd Het nieuws van heden 1 Dr. Martens vraagt ontslag Marine bestelt watervliegtuigen RYNBENDE HEIT DE KLOK DE STERKSTE PARTIJ IN HET PARLEMENT CHAMBERLAINS WOORDEN TROFFEN DOEL beter f goed VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Per Liierkruik f 3.75 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 3 APRIL 1939 - AVONDBLAD ZES EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21720 Met een achteruitgang van zes zetels verliezen de socialisten hun leidende positie Rexisten lijden een zware nederlaag De volledige uitslagen In tegenwoordigheid nan Adolf Hitler is Zaterdag te Wllhelmshaven het nieuwe Duitsche slagschip „Tirpitz" tewater gelaten Hoewel de Europeesche crisis niet definitief voorbij is, werd er toch eenig uitstel gegeven Waarom wij aan Polen waarborgen gaven" Het Weeriiiiiiiijiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiini| Polen acht de reis naar Londen een beslissende fase in de inter nationale gebeurtenissen „Geen omsingeling van Berlijn beoogd" PAASCHWEEKEND is p HOTEL VAN OUDS HET RAADHUIS DIT ^"^MER BESTAAT UIT 16 BLADZIJDEN De garantie door Polen Een verklaring van Paderewski Heusch Mevrouw BAKKER S BEHANG is nog goedkooper en beier Palm-Paschen op de markt te 's Hertogenbosch. De verkooper van de palmpaasch- boompjes heeft schik in zijn jeugdige klanten Ex-Koning Alfonso bij den H. Vader Met de hem verschuldigde eer bewijzen ontvangen „Om de atmosfeer van kalmte te scheppen, die voor het land onontbeerlijk is" Opdracht aan Fokker tot levering van 31 toestellen type T 8 W Dat is het signaal, waarmede om vijf uur het diner feestelijk wordt ingeluid en neemt U het middagmaal tusschen 12 en 2 uur, ook dan is een oude Rynbende vooraf 'n dagelijks terugkeerende tractatie NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., tngez. mededeetlngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze correspondent te Brussel Maandagmorgen seinde ons Van alle katholieke gebouwen van België wapperen op het oogenblik de vlaggen, want de katholieken zijn de groote overwinnaars van den dag: zij winnen tien zetels voor de Kamer en vier zetels voor den Senaat en worden opnieuw de sterkste partij in België met 73 Kamerzetels van de 202. Zij hadden in 1936 deze leidende positie moe ten afstaan aan de socialisten. Hiermede heeft de nieuwe federatieve katholieke partijforma tie glansrijk haar proef doorstaan. Het is im mers opvallend, dat de katholieken zijn voor uitgegaan niet alleen door de Katholieke Vlaam sche Volkspartij in het Vlaamsche land, maar schier in alle kiesdistricten van België, ook te Brussel en in Wallonië; in Wallonië echter voornamelijk te Luik. De liberalen hebben, zooals te verwachten Was, winst behaald uit hun verwoede patriot tische actie: te Brussel alleen wonnen zij reeds drie zetels. In Wallonië blijken de stemmen der Rexis ten grootendeels naar de liberalen te zijn over gegaan; in het Vlaamsche land concentreeren zich de stemmen van de weerbarstigen, die niet mede willen met de nieuwe tijdsstrooming, op de liberale lijsten. Zij boeken dan ook een ge lijke winst als de Katholieken, namelijk ook tien zetels voor de Kamer en voor den Se naat v ij f zetels. Toch is de vooruitgang der 'kafÏKïïTckeiï veel belangwekkender, daar dezen niet alleen zetel- Winst binnenhaalden, maar hun leidende po sitie van vroeger in de Belgische politiek her overden. De winst van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij is zooveel te markanter wijl de Vlaamsch Nationalisten, die toch ook grooten deels Katholieken zijn, in strijd met de algemeene verwachting, geenszins zijn achter uitgegaan, integendeel nog vooruit! Zij winnen nog één zetel voor de Kamer (thans 17, vroe ger 16 zetels) en vijf zetels voor den Senaat. Ongetwijfeld zou er een groote overgang van de Vlaamsch Nationalisten naar de Katholieke Vlaamsche Volkspartij hebben plaats gehad, indien de liberalen en in het bijzonder ook de Brusselsche pers, door haar bittere campagne tegen de Vlaamsche beweging, niet een scherpe reactie in het Vlaamsche land hadden uitge lokt. Ook staatsminister Van Cauwelaert noemde Zondagavond den vooruitgang van de Vlaamsch- nationalisten een reactie tegen de onverdraag zaamheid van Brussel. Vooral te Antwerpen waar de Vlaamsche agitator en strijder voor de integrale toepassing van de taalwetten, Gram mens. eerste op de lijst stond van de Vlaamsch- nationalisten, werden de stemmen op de Vlaamsch-nationalistische lijst niet uitgebracht op de lijst „België Kapot", maar op de lijst die toeliet solidariteit met Grammens te betuigen. Deze lijst heeft dan ook 21000 stemmen behaald. Als bijzonderheid voor Antwerpen moet nog Worden vermeld, dat het de eenige» plaats is van het Vlaamsche land, waar de katholieken eenigszins achteruit gingen en dat Frensen, de dwaze candidaat der technokraten, er gekozen werd als Kamerlid. De verslagenen van den dag zijn de socia listen, die zes zetels verliezen en die in het land en in bijna alle districten stemmen ver loren. En de Rexisten, die in 1936 21 man naar de Kamer zonden, van wie er thans nog maar vier terugkeeren! Terwijl zij voor den senaat slechts één enkelen gekozene heb ben. Het is daarbij merkwaardig, dat er in het /laamsche land geen enkele Rexist meer ge- Kozen werd, wat ongetwijfeld een gevolg is van het Franskiljonsche standpunt, dat de jong' ste weken op bevel van Degrelle door de Rexis- tische partij in Vlaanderen werd aangenomen stelde bracht van wat sommigen er van hadden verwacht: in plaats van 'n verdringing van het Vlaamsche volk in de Kamer, staan wij voor een zegevierenden terugkeer van de aange groeide Vlaamsche katholieke kracht en van de groep der Vlaamsch-nationalisten. In verschillende Vlaamsche steden worden dezen avond optochten gehouden om de katho lieke Vlaamsche zegepraal te vieren. De nieuwe Kamer is thans samengesteld als volgt: 73 Katholieken (63) 64 socialisten (70) 33 liberalen (23) 17 Vlaamsch-nationalisten (16) 9 communisten (9) 4 Rexisten (21) 1 Technocraat Frensen (-) 1 Waalsch oud-strijder (-) De samenstelling van den Senaat is thans als volgt: 38 Katholieken (34) 35 socialisten (39) 16 liberalen (11) 8 Vlaamsch-nationalisten (5) 3 communisten (4) 1 Rexist (8) De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal zetels in Kamer en Senaat der thans beëindigde periode aan. Terloops zij vermeld, dat de Rex-leider De grelle werd verkozen te Brussel, maar hij zal in de Kamer slechts een belachelijk klein groepje van vier Rexisten te leiden hebben. Voor de socialisten is de nederlaag nog zoo veel te zwaarder, daar zij naast het verlies van hun leidende positie in de Belgische politiek ook riskeeren vroeg of laat buiten de regeering te worden gedrongen. In de nieuwe Kamer kun nen katholieken en liberalen eventueel de vol strekte meerderheid vormen, zonder de socia' listen met 106 stemmen op de 202 Kamerleden. Voorloopig is echter weinig waarschijnlijkk, da; 'n katholiek-liberale regeeringscoalitie zal wor den gevormd, daar katholieken en liberalen te ver van elkaar verwijderd staan op het weder- zydsche standpunt in det Vlaamsche vraagstuk, Maar men moet erkennen, dat zulk een coali tie voortaan als een bestendige bedreiging boven het hoofd der socialisten hangt. De katholieke Vlaamsche pers verheugt zich er over in de speciale edities, die zoo juist ver schijnen, dat de katholieken weer aan de leiding staan. Wat ook beteekent, dat het Vlaamsche element in België aan de leiding staat, want ongeveer zeventig prc-cent der katholieke geko zenen van het Parlement zijn Vlamingen. Deze katholieke Vlaamsche pers doet opmer ken, dat alles bij elkaar genomen deze bewogen politieke periode als uitslag juist 't tegenoverge- De ondanks de felheid van toon tegen Engeland toch, wat den inhoud betreft, be trekkelijk kalme rede van Hitier geeft in het buitenland geen aanleiding tot com mentaren van eenige beteekenis. Ook de Duitsche pers is opmerkelijk schaarsch in haar commentaren. De Völkische Beobachter schrijft, dat de rede van Hitier de dingen weer op hun juiste plaats heeft gebracht, tegenover de leugens ijzeren en dwingende waarheden heeft gesteld, en getoond heeft, wie in Europa nog altijd de beste zenuwen heeft. Degenen, die voor de nieuwe omsingelings pogingen verantwoordelijk zijn, kunnen uit de rede duidelijk leeren, dat de actie haar psycho logisch doel geheel gemist heeft. Daar Duitsch- land in geen enkele richting aanvalsneigingen heeft, zou iedere staat die zich aan de om- singelingspolitiek dienstbaar zou maken, zich in een gevaarlijke zóne begeven zonder eigen voordeel en ten bate van andere staten. Wat de Fransche pers betreft, vindt men haar oordeel over het algemeen het best weer gegeven in „l'Ordre". Dit blad is van meening, dat de algemeene indruk van de rede in één woord kan worden samengevat: Varwarring. Het Derde Rijk weet thans, dat een nieuwe daad van geweld een oorlog zou uitlokken, een oorlog waarin het onvermijdelijk het onder spit zou moeten delven. In een commentaar uit Berlijn schrijft het Journal ten aanzien van het besluit van Hitier, het congres te Neurenberg, het „Congres van den vrede" te noemen: dat is toch al te gek! De annexatie van Oostenrijk, het Sudetenland, Bohemen, Moravië en Slowakije, Hitier her haalt het doodleuk, heeft midden-Europa en den vrede een dienst bewezen! Overigens komt Hitier niet terug op hetgeen hij gedaan heeft. Hij zou willen, dat men het voldongen feit be groef. De Petit Parisien wijst erop, dat de Führer gezwegen heeft over de rede van Daladier. Se dert langen tijd, aldus dit blad, is geen rede van Hitier zoo verward geweest. De Engelsche pers is van meening, dat Chamberlain's verklaring haar uitwerking niet heeft gemist. Beverley Bexter noemt in de Sunday Gra phic de redevoering „het zwakke antwoord van Hitier aan Chamberlain". Hij verklaart, dat de zichtbaar bedoeld is voor binnen- Ziin vertÜfcringen wareh niet hen dier volledig op de hoogte zijn, doch zijn beschuldigingen en merkbaar gebrek aan verhouding waren alleen voor de onrijpe gees ten van waanzinnig gemaakte jongelui, die hem als een god beschouwden. De Sunday Dispatch schrijft: „Hitier heeft ons meer gemystificeerd, maar niet minder verontrust gelaten dan tevoren". Dit commen taar schijnt volgens Reuter de gemiddelde re actie der Engelschen te zijn. Hoewel de Dispatch het feit toejuicht, dat Hitier er van heeft afgezien het Engeisch- Duitsche vlootverdrag op te zeggen en dat de redevoering geen „verwoeden oorlogstlust" be vatte, welke was verwdacht, geven andere bladen uitdrukking aan hun verrassing over de be trekkelijk reserve van Hitler's vuurwerk van woorden. De Sunday Express is van meening, dat de redevoering „getemperd" was en uitgesproken werd in een buitengewone atmosfeer van mys terie, in het bijzonder met het oog op de ver warring ten aanzien van de maatregelen voor de radio-uitzending. Arthur Greenwood, de plaatsvervanger van Attlee, heeft in een redevoering te Bradford verklaard, dat de uitlatingen van Hitier geen aanwijzingen vertoonen voor een afwijken van zijn vastgestelde politiek. Hij heeft geen con structieve voorstellen gedaan voor een regeling .in Europa. Zijn strategie fnuikt de geestkracht der kleinere Europeesche landen en schept een onbestendigheid in Europa. Zoo lang die stra tegie zal voortbestaan, zal het gevaar voor een oorlog, welken Hitier heetf gezegd te willen voorkomen, blijven bestaan. De Amerikaansche ochtendbladen wijzen op den „hartstochtelijken" toon van de rede van Hitier en haar uitdagend karakter, als mede op de aarzeling van Duitschland na de waarschuwing van Engeland. De New York Herald Tribune schrijft: Als men verband legt tusschen eer. zekere gereser veerdheid van Hitier en de Italiaansche zoet sappigheid van den dag tevoren, kan men slechts de nieuwe kracht van de democratische positie voelen. De New York Times is getroffen door het feit, dat de rede geen ultimatum aan Polen behelst, doch zoo voegt het blad eraan toe, het is nauwelijks noodig te zeggen, dat in Oost- Europa nog steeds een toestand heerscht, die 1 VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: toenemende bewolking met eenigen regen, later gedeeltelijk opklarend, meest matige wind uit Zuidelijke richtingen, weinig ver- andering in temperatuur. EI Zon op 5.33 onder 18.35. Licht op 19.05. =E gon op 5.33 onder 18.35. Licht op 19.05. pj|||||||||||||llllltllllllllHIIIIIII,ll||l||lllll,lllllllll"ll"l,,l,lllllllll,lll,fi WARSCHAU, 3 Aril. Zondagmiddag tegen half twee is de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek, uit Warschau via Berlijn naar Londen ver trokken. Hij wordt vergezeld door Joseph Potocki, directeur der afdeeling West-Polen van zijn ministerie, en van twee secretaris sen. Hedenochtend zou Beek te Oostende aan boord gaan; hij wordt te half vijf in den mid dag te Londen verwacht. Toen de Noord-Express, waarmee kolonel Beek de reis maakte, te Berlijn stopte, werd de Poolsche minister aldaar begroet door den Duitschen adjunct-chef van het protocol, von Halem, en het personeel van de Poolsche am bassade. De Poolsche ambassadeur te Berlijn, Laps ki, had zich te Frankfort a. d. Oder bij Beek aangesloten. Uit den aard der zaak hechten Poolsche kringen groot belang aan deze reis van den minister van Buitenlandsche Zaken. Vol gens diplomatieke kringen te Warschau zal de reis van Beek naar Londen een wellicht beslissende fase vormen in de internationale gebeurtenissen. EEN GOED ADRES VOOR UW OVERVEEN Telef. Haarlem H351 De verkiezingsuitslagen in België; aan zienlijke winst voor de katholieken. Te Madrid wordt een proces tegen Julian Besteiro voorbereid. Japansch-Russisch visscherijverdrag on derteekend. Kolonel Beek wordt heden verwacht. te Londen Benoemingen in het bisdom Haarlem. Groote hoeveelheid ongemerkt goud en zilver bij overval te Amsterdam in beslag genomen. Algemeene vergadering der Alg. Veree- niging voor Bloembollencultuur. Treinontsporing te Delft. Ajax wint zijn eersten kampioenswedstrijd van Achilles; Eindhoven en DWS deelen. Nereus wint vóór Laga. de Head-of-the-river-race Ferraz wereldkampioen biljarten libre. Kaers wint de Ronde van Vlaanderen. O uen druk ondervindt van woelingen en drama's de dat Het is nog veel te vroeg te zeggen crisis, die zich de vorige week zoo plotseling ontwikkelde, definitief voorbij is. Toch is he. duidelijk, dat er op zijn minst eenig uitstel is Onder het opschrift „Waarom wij Polen een waarborg gaven" schrijft de Britsche Sunday Times: Het is duidelijk geworden, dat wannee. wij Europa aan zijn lot overlaten, het onder e heerschappij van een uitsluitend agressief mi litair despotisme zal vallen. Indien Polen en Roemenië gaan, zullen Ne derland, Denemarken en Zwitserland ook gaan en zouden Frankrijk noch Rusland onafhanke lijk kunnen blijven. Wij staan eens te meer voor het gevaar van een volkomen verdwijning van het machtsevenwicht. Ons nationale be wustzijn is vrij van ook maai" den geringsten wensch ons zelf te vergrooten, doch de dreiging is duidelijk voor ons en wij zijn verplicht haar te weerstaan. Dit prikkelt Hitler. In zijn redevoering van gisteren heeft Hitier klagelijk ontkend, dat hy iemand bedreigt. Het eenige wat hij wenscht is alleen te worden gelaten. Wat dat aangaat zijn wij aller, bereid hem te verplichten, indien hij anderen alleen laat. Steeds opnieuw heeft hij zijn kans gehad op vrije onderhandeling en vrije regelingen. Steeds opnieuw heeft hij beraadsla gingen onmogelijk gemaakt 'loor uitbarstingen welke het wereldgeweten hebben geschokt. Steeds opnieuw heeft hij zijn plechtig gegeven woord zoo flagrant gebroken, dat zijn woord nergens langer wordt vertrouwd. V/ij vinden geen aanmoediging, geen opluchting van eeni gen aard in de redevoering van gisteren Er blijft hoop den vrede te redden in samenwerking, niet in afzondering. Wanneer zij aaneenge- geschaard staan zijn de vredelievende mogend heden nog steeds de sterkste Het is noodig de juiste diplomatieke basis te vinden, waarop zij kunnen samenwerken, doch de taak vereischt tijd en haast maken zou alles kunnen bederven, derven. Verder is daarom noodig een interim-politiek en een dergelijke interimpolitiek is de waar borg aan Polen. De Sunday Observer schrijtt: het doel der Britsche en Fransche regeeringen is nog steeds den vrede te behouden, doch de methode is ge wijzigd. Verzoening rede en schikking, zijn met het Duitschland van heden onmogelijk en het Duitschland van heden verschilt geen jota van het Duitschland van 1914. Duitschland ureigt thans, zooals het een kwart eeuw geleden heeft gedreigd het erf deel der vrije menschen te vernietigen. Deze uitdaging moet worden aangenomen. De eenig overblijvende hoop is dat een duidelijke waar schuwing zal dienen. Hoewel het bezoek reeds voor de jongste cri sis van Tsjecho-Slowakye werd onder oogen gezien, zal de Britsche verklaring van Vrijdag een nieuv. uitgangspunt der besprekingen vor men. De beslissing over de hulpverleening door Londen en Parijs hangt tot nu toe van War schau af en bij de eerste besprekingen zal aan de orde komen, welke waarborgen Polen van zyn zijde zal geven. Ook zullen de Poolsch- Russische, de Pooisch-Roemeensche, de Poolsch- Litausche betrekkingen en op oeconomisch ge bied de kwestie der grondstoffen, der emigratie en der Engelsche credieten aan Polen aan de orde komen. Wat de verplichtingen van Polen tegenover Groot-Brittannië aangaat, wijst de Poolsche re- geeringspers erop, dat Warschau meer dan ooit besloten is de onafhankelijkheid van zijn poli tiek niet te vervreemden. Zij herinnert er aan, dat Polen drie weken geleden geweigerd heeft in te gaan op het Britsche voorstel van een gemeenschappelijke verklaring met Rusland te gen een aanvallenden staat. Volgens de Kurjer Poranny beoogt de verklaring van Chamberlain niet een ideologisch blok te vormen om Duitsch land in te sluiten en is zij niet in strijd met de nonagressiepacten van Polen met Duitsch land en Polen met Sovjet-Rusland. De oud-president van Polen, Paderewski, heeft te Los Angelos verklaard, overtuigd te zijn, dat de Polen hun vrijheid niet zonder feilen strijd zullen prijs geven. Indien noodig zullen de Polen zich op het slagveld verdedigen, doch Paderewski hoopt, dat de Europeesche staatslieden niet zullen ver geten, dat een andere wijze van het regelen van geschillen bestaat. H M. BAKKER, Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11R57 Vertrouwde-vakkundige behangers beschikbaar Huiseigenaren korting ROME. 3 Aril (Havasj. De H. Vader heeft Zondag ex-Koning Alfonso XIII van Spanje in particuliere audiëntie ontvangen. Vervolgens bracht Alfonso een bezoek aan den Kardinaal staatssecretaris. In Vaticaansche kringen deelt men mede, dat Alfonso door den Paus ontvan gen werd „met de eerbewijzen, die zijn rang verschuldigd zijn." BRUSSEL, 2 April. (Belga) Doctor Mar tens deelt ons heden, 2 April, om 13 uur mede, dat hij vanmorgen aan koning Leopold ontslag gevraagd heeft als lid van de Ko ninklijke Vlaamsche Academie voor Ge neeskunde van België. Hij heeft deze aanvraag gestuurd voordat de uitslag van de verkiezingen bekend is, om te voorkomen dat aan deze daad een andere ver klaring zou kunnen gegeven worden dan zijn wensch mede te werken om de atmospheer van kalmte te helpen scheppen, die voor 's lands be leid in de huidige omstandigheden onontbeerlijk is. Zoolang zyn benoeming, waaraan hij alleen een wetenschappelijke beteekenis heeft toege kend, een onderwerp van partijtwist was, kon hij geen verantwoordelijkheid nemen. Met de verkiezing zijn deze redenen vervallen. Hij betreurt intusschen diep, dat een maat regel, die als een daad van bevrediging was be doeld, in een zoo verschillenden geest werd be grepen. De Koninklijke Marine heeft dezer dagen aan de N.V. Ned. vliegtuigen- fabriek Fokker opdracht gegeven voor de levering van 31 torpedo watervliegtuigen van het type Fokker T. 8 W., bestemd vooi den dienst der Koninklijke Marine. Zooals bekend is, hebben de Fokker fabrieken in opdracht van de Marine reeds een serie van vijf toestellen van dit type in aanbouw. Het eerste van deze serie bevindt zich te Schelling- woude, waar de proefvluchten een gunstig verloop hebben. Van deze nieuwe serie zullen 19 vliegtuigen met houten vleugels worden afgeleverd en de 12 resteerende toestellen in geheel metalen constructie worden uitgevoerd Hiermede doet de bouw in serie van geheel metalen vliegtuigen van Nederlandsch ontwerp hier te lande zijn intrede. Zooals bekend is bevindt zich bij Fok ker bovendien een geheel metalen tweemotorig bombardementsvliegtuig in aanbouw het proto type Fokker T. 9, in opdracht van en bestemd voor de luchtvaartafdeeling van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger. Dit vliegtuig na dert zijn voltooiing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1