Een felle rede met weinig zakelijken inhoud EEN POLITIEKE KLUIF ïwaneSÉ Engeland zondenbok Waarschuwing aan het adres van Polen Simplex rijwielen, breukvrije voorvork, 46* Heden verkiezingen in Denemarken CEBUTO-REISBUREAU? Het laatste oorlogs communiqué BESTEIRO IN ARREST GESTELD HET VISSCHERIJVERDRAG CEBUTO PAASCH-REIZEN <*-f„0t veé°n9 llfir^lirn i i 'lil' Buitenlandsch overzicht Voor of tegen grondwets hervorming Kerkelijk leven MAANDAG 3 APRIL 1939 Londen polst Italië Rome neemt een afwachtende houding aan JAN MASARYK NAAR ENGELAND A-ierf- 9;oe^" °Pe,en V,et9 s 9 bet V>«* -^ottee 9 Wtee" „„en *ee*' Bff 1 f |i uorq v,e* v® 0 Slp E C0H5 jt^yi»W sïÊjjÈL dj «moEK-re-conS^ jÉ W£-coNSERve 1 1 Li 1 M Deensche nazi's en Duitsche nat. socialisten op Zuid-Jutland maken propaganda voor een ^Anschluss" Van beteekenis voor geheel Scandinavië NIEUW TWEEDE KAMERLID BENOEMINGEN In Het bisdom Haarlem Er wordt een speciaal proces tegen hem voorbereid Fransch schip gepraaid Kolonel Slawek overleden Een der intiemste medewerkers van Pilsoedski De hoogst ernstige verklaring, die de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland zich verplicht achtten te herhalen en waarbij de H.H. Sacramenten en bij afsterven zonder bekeering ook de kerkelijke begrafenis ontzegd worden aan de katholieken, die de socialistische, commu nistische, liberale of vrijzinnige beginselen op godsdienstig of zedelijk gebied openlijk aanhangen, bekend staan als leden van een socialistische of communistische vereeniging of van een vereeniging, welke dusdanige vereenigingen metterdaad steunt, geregeld socialistische of communistische geschrif ten lezen of socialistische of communisti sche vergaderingen bijwonen, of aan de be weging van het nationaal-socialisme in be langrijke mate steun verleenen, is weer als een knuppel gevallen in de kakelzieke hoen derhokken der socialistische, communisti sche, liberale en nationaal-socialistische or ganisaties. Deze verklaring is niet nieuw, men heeft er zich indertijd al danig over opgewonden, maar desniettegenstaande doet men dat thans weer, omdat men zich nu eenmaal opwinden wil in de verwachting anderen mee op te winden tegen de Katho lieken en het Kerkelijk Gezag, waaraan deze op godsdienstig en zedelijk gebied trouw gehoorzamen. De liberale pers meen de in deze verklaring van het Hoogwaardig Episcopaat een lekkere politieke kluif te zien. Zij zette er haar overjarig gebit in, maar het brak jammerlijk, zoodat zij thans, zonder tanden, tóch met den mond vol tanden staat. Zoo verklaarde de liberale „Avondpost", dat de bisschoppelijke beslis singen haar niet geheel duidelijk zijn. Dat kunnen wij ons best begrijpen, jwant ten eerste zijn deze beslissingen niet voor de liberalen bedoeld, en ten tweede is den li beralen wel meer niet duidelijk, zelfs in hun eigen program en partij. Zij zou graag willen weten, wat de Bis schoppen verstaan onder „de liberale of vrijzinnige beginselen op godsdienstig of zedelijk gebied, die blijkbaar zoo regel recht van den duivel afkomstig zijn, dat ze geen recht geven op sacramenten of ker kelijke begrafenis." Dat sommige liberalen zoozeer van hun beginsel vervreemd zijn, dat zij niet meer schijnen te weten, welke die beginselen zijn, typeert hun liberaliteit. Ofschoon wij ons niet geroepen achten den liberalen een lesje te geven in liberale or thodoxie, willen wij het geheugen van de Avondpost toch 'n kleine opfrissching geven. Onder de liberale beginselen, welke hier worden bedoeld, vallen om. de leer van de absolute individueele vrijheid op godsdien stig en in engeren zin zedelijk gebied, waardoor b.v. de vrijdenkerij, het neo- Malthusianisme en de echtscheidingsepide mie zooveel kans hebben gekregen hun heil- loozen invloed uit te oefenen, op zedelijk gebied in ruimeren zin, waardoor de recht vaardigheid geweld wordt aangedaan, de economisch zwakke aan den economisch sterke als slaaf wordt uitgeleverd, den ar beider zijn rechtvaardig loon en een menschwaardig bestaan kan worden ont houden. Deze liberale leerstellingen bestaan en zijn volstrekt verwerpelijk voor de Ka tholieken. Zij zijn lijnrecht in strijd met de katholieke leer en dus hebben de Bisschop pen het recht en den plicht den katholieken, die deze leerstellingen aanhangen, verkon digen of zich wetens en willens in gevaar brengen zich daarmee te besmetten, de sa cramenten te onthouden, omdat deze ken nelijk niet in de vereischte geestelijke ge steldheid verkeeren, welke voor het waardig ontvangen dier sacramenten wordt geëischt. Of genoemde liberale leerstellingen nog veel of weinig aanhangers tellen, doet niets van haar ongeoorloofdheid voor de katho lieken toe of af. Overigens zou het al van heel weinig vrijheidszin bij de vrijheidlie vende liberalen getuigen, indien zij den bis schoppen de vrijheid zouden willen ontzeg gen om den katholieken voorschriften en vermaningen te geven overeenkomstig den plicht en de taak van hun geestelijk gezag. De liberale N. Rott. Crt. vindt met deze bisschoppelijke voorschriften in de hand, dat de katholieken niet het recht hebben zich over de bestrijding van liberale zijde en over anti-papisme te be klagen en meent den bisschoppen te mogen verwijten, dat de nationaal-socialistische beginselen niet in deze verklaring worden genoemd. Het anti-papisme, waarover de katholieken zich echter te recht beklagen, is niet, dat wat zich richt tegen de katho lieke beginselen, maar tegen de katholieken zelf, louter en alleen, omdat zij katholiek zijn. Dit anti-papisme is van 'n onverdraag zaamheid, welke wederom in strijd is met een door vele liberalen veronachtzaamd liberaal beginsel nJ. dat der verdraagzaam heid. De nationaal-socialistische beginselen konden niet in de bisschoppelijke verklaring worden genoemd, omdat die eigenlijk niet bestaan, of slechts bestaan in brochuurtjes, die per brochuurtje weer herroepen kunnen worden. Het Episcopaat richt zich tegen de nationaal-socialistische beweging, zooals die thans is en die zich kenmerkt door een be ginselloos opportunisme. De zgn. beginselen van het nationaal-socialisme zijn papieren propaganda-middelen, die in de practijk on middellijk verloochend worden, indien dat van belang wordt geacht. Wat deed Hitier met het rasbeginsel en het volksch begin sel, toen hij de Tsjechen bij het Duitsche Rijk inlijfde? En wie vond ten leste naast enkele woorden van voorzichtige afkeuring de meeste verontschuldigingen voor deze Nationaal - socialistische beginselloosheid? Ir. Mussert, de Algemeen Leider der N.S.B. Als terzake meest bevoegden en ge rechtigden hebben de Bisschoppen dus de liberale en vrijzinnige, de so ciaal-democratische en communistische be ginselen onverzoenbaar met de katholieke verklaard. De liberale bemoeizucht op al te breede basis kan daaraan niets verande ren. Zij vinden, gelijk het Nationale Dag blad zeer juist opmerkt, geen aanleiding tot een veroordeeling van de beginselen der N.S.B. Niet echter omdat wat de N.SJ3. voor beginselen door wil laten gaan, hun instem ming zou hebben, maar omdat die zgn. be ginselen niets anders dan draaibare poli tieke windmolens zijn en zij niet van zins 'zijn tot genoegen van den liberalen Sancho Pancha een Don Quichote-rol te spelen. Het Episcopaat verbiedt den katholieken daarom slechts in belangrijke mate steun te verleenen aan de beweging der windma kers, die deze mallemolens laten draaien naar hun beginsellooze willekeur. Het Nationale Dagblad noemt dat natuurlijk weer „politiek katholicisme", en suggereert, dat de verschuiving van de jaarlijksche afkondi ging van deze bisschoppelijke verklaring van den vierden Zondag van den Advent naar Passie-Zondag geschied zou zijn in de over weging, dat verkiezingen in het voorjaar en niet in den winter worden gehouden. Deze suggestie is wel van zeer laag politiek allooi en allerminst katholiek. Weet zelfs de zgn. „Raad van Katholieken" der N.S.B. nu al niet meer, dat er zooiets als een Paaschplicht voor Katholieken betref fende het ontvangen der Sacramenten be staat en dat het dus doeltreffender is, de bisschoppelijke verklaring bij het begin van den Paaschtijd dan in den Advent in de kerken te laten voorlezen? Aan het bis schoppelijk verbod ligt geen enkele politieke overweging ten grondslag, het is slechts de onverbiddelijke consequentie van de katho lieke beginselen en daarom wordt het door beginsellosse liberale en beginsellooze na tionaal-socialistische politieke tinnegieters niet begrepen en verkeerdelijk uitgelegd. ROME, 3 April. Het Italiaansche pers bureau Stefani zet uiteen, dat de Britsche zaakgelastigde Noel Charles, Vrijdagavond bfj zijn bezoek aan Ciano zich er the beperkt heeft den tekst der verklaring van Cham berlain te overhandigen. In het communiqué van Stefani wordt, naar men, volgens Havas, in diplomatieke en politieke kringen zeer juist opmerkt, geen melding gemaakt van het tweede bezoek van Charles aan Ciano op denzelfden avond en van zijn bezoek van gisteren. Het communiqué heeft waarschijnlijk de be doeling langs indirecten weg de te Rome ver spreide geruchten tegen te spreken, volgens welke Charles aan Ciano voorstellen van de Engelsche regeering in verband met een even tueel byeenroepen van een internationale con ferentie tot organisatie van den Europeeschen vrede zou hebben overgebracht. Politieke en diplomatieke kringen te Rome betoonen groote belangstelling voor deze bespre kingen tusschen de Britsche ambassade en het Palazzo Chigi. Blijkbaar hebben deze besprekin gen betrekking op den Europeeschen toestand in het licht van Chamberlain's verklaring. In- oerdaad schijnt de Britsche regeering zich moei te te geven om van de Italiaansche regeering te verkrygen, dat zy van haar vriendschappelijke relaties met Duitschland en Polen gebruik maakt om een ontspanning tusschen beide landen te bevorderen. Eerst dan zou Engeland, naar men te Rome gelooft, uitbreiding van de Polen ge geven garantie tot zekere landen in Midden- en Zuid-Oost-Europa overwegen. Men heeft den indruk, dat Rome niet ongunstig gereageerd heeft, doch van zijn kant van Engeland gedaan heeft trachten te verkrijgen, dat de Britsche diplomatieke actie niet het karakter zou hebben van een poging tot omsingeling van Duitschland, waartegen Italië zich zon kceren. De indruk overheerscht, dat het resultaat van het Britsch-Italiaansche overleg zal afhangen van de houding van Duitschland en zyn bedoe lingen ten aanzien van Polen. Aan de geruch ten, volgens welke Italië het initiatief zou wil len nemen voor de organisatie der veiligheid in Midden- en Zuid-Oost-Europa, wordt in het ge heel geen geloof geschonken, omdat Mussolini in zijn rede van verleden week Zondag verklaard heeft, dat een dergeiyk initiatief niet te ver wachten is, zoolang de „heilige rechten" van Italië niet erkend zouden zyn. Deze verklaring wordt ook aangegrepen d^er de Italiaansche commentaren, die zich op het standpunt stellen, dat er geen ware Europeesche vrede zal zijn, zoolang de Italiaansche eischen niet ingewilligd zijn. Men kan opmerken, dat Italië een afwachtende houding aanneemt. Mussolini, die op zijn reis in Calabria meer malen de gelegenheid heeft gehad, zijn stand punt ten aanzien van Daladier's rede in een rede kenbaar te maken, heeft dat niet gedaan. Bovendien is de toon der persactie tegen Frank rijk sedert eenigen _tyd wat veranderd. Schimp scheuten hebben plaats gemaakt voor een venijnige polemiek. De terughoudendheid van Italië wordt dus verklaard door den wensch on zekerheid omtrent de ware Italiaansche bedoe lingen te laten bestaan. Wat de rede van Hitier betreft, onderstreept de fascistische pers de belangrijkste passages van de rede van Hitler, die haar algeheele in stemming heeft. De passage betreffende de Duitsch-Italiaansche solidariteit wordt in het byzonder in het licht gesteld. De Populo dl Roma acht het zeker, dat de rede ertoe zal bijdragen in een zoo ernstig uur voor Europa, dat aanvalt en zich verdedigt, vast te stellen, wie omsingelen wil en wie zich tegen de on*ingeling verdedigt. NEW YORK, 3 April. (Reuter). Jan Masaryk, de vroegere gezant van Tsjecho-Slowakije te Londen is naar Engeland vertrokken. Het rechtsche radiostation in Spanje „Radio-Nacional" heeft Zaterdag het laatste communiqué van het groote hoofdkwartier verspreid, waarin gezegd wordt: Na het roode leger te hebben ge vangen genomen en ontwapend, hebben de nationale troepen hun laatste militaire doel bereikt. De oorlog is geëindigd. De Fueheer heeft dan tenslotte toch gespro ken. Wel had er om zijn rede, die Zaterdag te Wilhelmshafen werd uitgesproken, tot het laat ste oogenblik een waas van geheimzinnigheid gehangen, zoodat men in het ongewisse bleef, óf er wel een politieke redevoering uitgespro ken zou worden; doch klaarblijkeiyk heeft Hit- Ier zich het genoegen niet kunnen ontzeggen om Engeland' van repliek te dienen. Dit moest dan in allerijl geschieden de rede was blijk baar al klaar vóórdat Chamberlain's verklaring uit de lucht kwam vallen en wie des avonds de heruitzending op gramofoonplaten beluisterd had, stond eenigszins verbaasd over het keurige uittreksel, dat het D. N. B. verstrekt had: de rede zelf droeg onmiskenbaar het kenmerk van verwardheid en haastig maakwerk. Het zag er uit, alsof de rijkskanselier het zich in het hoofd gezet had een exposé te geven van de jongste financieele en economische maatregelen door het Derde Rijk genomen, doch, daarin door de Britsche verklaring gestoord, deze rede door regen had met slagzinnen over buitenlandsche politiek. De Fuehrer, zoo had men voorspeld, zou (Van een byzonderen correspondent) Vandaag 3 April gaat Denemarken ter stem bus. Het wordt dezen keer een zeer bijzondere verkiezing. De oude Ryksdag heeft besloten een hervorming van de grondwet door te voeren, welke Denemarkens grondwet nog democrati scher maakt: verlaging van den kiesgerechtigden leeftyd van 25 tot 23 jaar, mogelykheid van een plebisciet en tegenover de vroegere verdeeling van den Rijksdag in Folketing en Landsting invoering van het systeem van één Kamer. De nieuwe grondwet werd met de stemmen van de beide regeeringspartijen (sociaal-demo craten en radicalen) alsmede van eenige con servatieven aangenomen; tegen stemden van de vier groote partyen slechts de linksche boeren. De nieuwe grondwet is echter nog niet definitief aangenomen, ook al is zy door den ouden Ryks dag goedgekeurd. De nieuw te kiezen Ryksdag moet haar eveneens aannemen en daarna wordt zy, waarschyniyk in Mei, nog aan een plebis ciet onderworpen. En de grondwet is eerst dan aangenomen, wanneer 45 pCi. der kiezers zich er vóór uitspreekt. Het zal niet zoo eenvoudig zyn deze 45 pCt. ja-stemmen te bereiken. Want zooals reeds gezegd, hebben niet alle conser vatieve afgevaardigden zich ten gunste van de grondwetshervorming uitgesproken en een ge deelte van het conservatieve kiezerscorps zal by de volksstemming wel thuis blyven De kwestie betreffende de herziening der grondwet heeft zelfs een scheuring onder de conser vatieven teweeg gebracht. Tegen den par tyleider Christmas AJöller, absoluut demo craat, is de vroegere partyleider Pürschel opge staan en heeft een nieuwe partij gesticht, welke „Nationale Samenwerking" heet. Pürschel zegt niet openlyk, dat hy anti-democraat is of met het nationaal-socialisme sympathiseert, maar hy was gast op een partydag in Neurenberg en een van zyn candidaten zeide dezer dagen in Zuid- Jutland; het is beter voor een Duitschen dan voor een „rooden" Deen te stemmen. Pürchel's „Nationale Samenwerking" is slechts een der vele halve Of heele nationaal-socialis tische partijen, die Denemarken willen redden. We hebben de nationaal-socialistische arbeiders partij, onder leiding van Dr. Fritz Clausen, die als devies heeft: „hakenkruis vecht niet tegen hakenkruis", verder de „Deensche Vergadering" onder Arne Sörensen, die een fascisme wenscht met behoud van de Deensche locale kleur, de pas opgerichte „Boerenpartij" en tenslotte de Sleeswyksche partij, de meer of minder natio naal-socialistische organisatie der Duitsche min derheid in Zuid-Jutland. Bij de Rijksdagverkiezing in 1935 kregen de nazi's ongeveer 16000 stemmen en geen man daat. Al deze snlpper-partijtjes, die zich „ver gadering" en dergelijke noemen, liggen met el kander overhoop, géén enkele heeft reëele kan sen. Dat is echter ook de eenige voorspelling, welke men kan wagen. De belangrijkste regeeringsparty; de sociaal democraten, had bij de verkiezingen der laat ste jaren voortdurend een vooruitgang te boeken (1935: 759.102 van de 1.646.438 stemmen), ook de gemeenteraadsverkiezingen van anderhalf jaar geleden brachten hun een aanzienlijk groo- ter aantal stemmen. Dat zy, de meerderheid zullen verkrijgen, zooals de Zweedsche broe- derparty bij de verkiezingen in September f.1., is echter weinig waarschijnlijk. Zweden ertsland leeft in een tyd van hoogconjunctuur en heeft 140.000 werkloozen. De Deensche sociaal-demo craten, die zich den laatsten tyd sterk van het internationalisme hebben afgekeerd, weigerden in te gaan op de voorstellen der communisten om samen te werken; de coalitie met de radi calen blyft ondanks zekere differenties bestaan. Van de oppositie-partyen voeren de linksche boeren hoofdzake'ijk negatieve propaganda door hun stryd tegen de grondwetsherziening, waar aan zy om vrij onbegrijpeiyke rede nen niet heb ben deelgenomen. De pas opgerichte boerenparty, zal wel een verdere verzwakking van deze party beteekenen. Volkomen onduidelyk is de werke- lyke krachtsverhouding tusschen ce conserva tieven van de oude richting, die echte democra ten zyn en de huidige regeering voornamelyk de gebrekkige bewapening verwijten en de afge scheiden „nazi-freundlliche" groep (Pürchel's Nationale samenwerking)Hier ligt 'n Onbekende grootheid. De kleinere party en zyn weinig be langwekkend. Tusschen de vier voornaamste partijen was de verdeeling der mandaten by de laatste verkiezingen in 1935 als volgt: Folketing Landsting Sociaal-democraten 68 32 Radicalen 14 7 Conservatieven 26 15 Linksche boeren 29 22 De Deensche verkiezingen vinden niet onder bepaald gunstige auspiciën plaats. Zooals overal in Eüropa heeft het lot van Tsjecho-SIowakye het land geschokt. Zeker, minister Stanning's herhaalde verzekeringen van Denemarkens on voorwaardelijke neutraliteit hebben in Duitsch land een goede pers gevonden en Hitler's rede in Januari over „befriedeten Grenzen" in het Noorden heeft kalmeerend gewerkt. Duitschland heeft echter thans zyn nationaliteiten-principe laten varen en binnen de grenzen van Denemar ken woont een kleine Duitsche minderheid Natuurlyk concentreert zich de aandacht op dit minderheidsgebied, op Zuid-Jutland, dat bp grond van het Verdrag van Versailles door een volksstemming aan Denemarken is gekomen. Destyds in 1920, stemden 75 431 voor Denemar ken, 25.329 voor Duitschland, B.y de laatste ge meenteraadsverkiezingen, anderhalf jaar gele den, waren de stemmen als volgt verdeeld: so ciaal-democraten 26.833, conservatieven 14.274, linksche boeren 13.374 en Duitsche (Sleeswyk sche party) 12.617, dat zyn 15.5 proc. tegen 25 in het jaar 1920. De gebeurtenissen in de bui tenlandsche politiek hebben hier natuurlyk een zeer krachtigen weerklank gevonden. De Deen sche nazi's spreken over Denemarken als over 'n „tweede Tsjecho-SIowakye, terwyl de Duitsche nationaal-socialisten openlijk propaganda maken voor een „Anschluss". Alle Deensche partyen ir, Zuid-Jutland de nat.-soc. partytjes na tuurlyk uitgezonderd hetfben besloten ver snippering van stemmen in 't minderheidsgebied te vermyden en zich geheel op het „Deensche program" te baseeren. Men beschouwt in Scandinavië de verkiezingen van heden als een verkiezing voor de Noordsche landen; de grens van Scandinavië heeft men onlangs van Zweedsche en Noorsche zyde na- drukke Jyk verklaard ligt in Zuid-Jutland en wat in Denemarken gebeurt is in zeker opzicht beslissend voor geheel Scandinavië. „hard terugslaan" en in zekeren zin heeft hy dit gedaan: het moet voor een Brit geer. onverdeeld genoegen geweest zijn deze rede te aanhooren. Engeland kreeg er duchtig van langs, doch de verwyten, die de rykskanselier tot Londen richtte, waren weinig anders dan qualificaties van gedrag, een methode, die hij den Britten zoo gaarne kwalyk neemt. Zakelijke opmerkingen maakte hij weinige. „Wij hebben het vijftien jaren lang met overleg en redevoeringen geprobeerd, en daarby niet? bereikt"; dit argument hebben wy reeds meer malen gehoord, en er steekt voldoende waarheid in om den Fuehrer eenige welwillendheid te schenken. Doch de Britten hebben dit nu reeds zes jaren gedaan, en zy zun er min of meer terecht bevreesd voor, dat de balans tnans naai de andere zyde is overgeslagen en de Britten thans aan de beurt komen om met overleg en redevoeringen niets te bereiken. Om dat te Voorkomen is dan ook de „verklaring" van Chamberlain afgelegd. De rykskanselier huldigt de stelling, dat men hem „alleen" moet laten, en dat de Britten hem Oost-Europa als particulier jachtterrein moe ten gunnen, zooals hij Engeland de overige we reld als particulier jachtterrein gunt. Die ver- gelyking is fraai, doch gaat niet heelemaai op: de wijze, waarop Hitier zyn jachtrechten uit oefent, is minstens zonderling te noemen. Hij streeft er slechts naar, zegt hy, economische verdragen te sluiten: dit doet hy dan door zelfstandige staten voor het geheel of voor de helft op te slokken en de rest volkomen afhan- kelyk te maken. Deze methode is den Britten onsympathiek: zy gunnen Hitier de jacht, doch zy willen, dat zijzelf en anderen kunnen mee- jagen. Zij vreezen, dat de rykskanselier anders straks dé geheele Wereld tot zijn particulier jachtterrein verklaart. En aan die opvatting kunnen historische praatjes weinig veranderen. De groote slag, waarmede Hitier Londen be dreigde, was het opzeggen van het vlootverdra? van 1935. Zelfs indien hy daartoe zou overgaan zou Londen dit minstens even gelaten aanvaar den als Hitier, daar het zich er wel van bewust ls, dat het Derde Rijk den achterstand in vlootbewapening toch niet in een vloek en een zucht zal kunnen inhalen; het zou Londen al leen maar prikkelen tot nog sterkere vlootuit- breiding. Dit leek dus bedenkelyk op een slag in de lucht. Het eenige uit de rede, dat dan nog overbhjft, is de bedreiging, dat Duitschland geen politiek van omsingeling zal toelaten, en zulk een omsingeling op het laatste oogenblik zal voor komen. De natie, die de kastanjes van Engeland uit het vuur wil halen, zal haar vingers ver branden. Dit was voor Polen bedoeld, dat, an ders dan in vorige redevoeringen, in het geheel niet genoemd werd. Het is nu maar de vraag, of Warschau zich door deze woorden laat lnti- mideeren. Londen heeft reeds nadrukkelijk ont kend, dat hier een omsingeling bedoeld is: of het daar feitelyk niet op neerkomt is een an dere vraag. Kolonel Beck, die vanavond te Londen aankomt, zal in elk geval met die be dreiging rekening moeten houden, en ook nog met vreemde opmerkingen, in het Engelsche kamp zelf gedaan. Doch het ïykt ons, dat hij meer aandacht zal schenken aan wat zich bin nenskamers te Londen afspeelt, dan aan de openbare en luidruchtige rede van den ryks kanselier, die door een opmerkeiyk tekort aan inhoud niet' een van de gelukkigste genoemd mag worden. .De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het over- lyden van het lid der Tweede Kamer, den heer W. Drop, benoemd verklaard dr. H. Brugmans te Amsterdam. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot pastoor te Haastrecht den weleerw. zeergel. he€r D. Bont; tot leeraar aan het seminarie „Hageveld" te Heemstede dep wel eerw. heer Th. H. J. Zwartkruis. MADRID, 3 April. (Havas) Julian Besteiro, de president van den Republikeinschen Ver- dedigingsraad, is te Madrid gearresteerd, evenals Sanches Guerra, oud-secretaris van het bureau van den president der republiek. Zooals men weet heeft Besteiro geweigerd te vluchten, wat de meeste andere linksche autoriteiten wel hebben gedaan. Besteiro is aanvankelijk vastgehouden op het Ministerie van Financiën en later overgebracht naar een gevangenis. De autoriteiten hebben speciale attenties voor Besteiro. Zoo krijgt hy het speciale voedsel, dat voor zyn wankele ge zondheid noodig is, doch tegeiykertyd wordt een proces tegen den republikeinschen leider voor bereid. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat hij voor den krijgsraad zou moeten ver schijnen, doch men is tot een andere procedure overgegaan, omdat de zaak met bijzondere ob jectiviteit bestudeerd moet worden en de in structie geruimen tyd zal duren. Er is een spe ciale rechter benoemd: Kasabater. De instructie zal betrekking hebben op de verantwoordelyk- heid van Besteiro by de organisatie van de revo- lutionnaire stakingen van 1917 en de oprichting van de Spaansche socialistische beweging, op de handelwyze van Besteiro sedert 1931 tot Juli 1936, op den aard en het doel der besprekingen, die Besteiro met Engelsche politici heeft gehad, toen hij de Spaansche republikeinsche regeering by de kroning van koning George vertegenwoor digde, en op de rol, die hy heeft gespeeld ge durende den burgeroorlog en in het byzonder in de gebeurtenissen te Madrid van den laatsten tyd. De laatste dagen heeft de militaire politie van Madrid ongeveer 2000 personen gearresteerd, die zich in verschillende stadsdeelen schuil hielden. Havas meldt uit Marseille, dat het Fransche schip „Winnipeg", hetwelk zich op den Atlan- tischen Oceaan bevindt, door middel van de radio heeft medegedeeld, dat het buiten de ter ritoriale Spaansche wateren is aangehouden door het Spaansche oorlogsschip „Vulcano". Het schip zet de reis naar Bordeaux voort. MOSKOU, 3 April (Reuter). Zondag is een Sovjet-Russisch-Japansche visscherij- overeenkomst onderteekend, welke een jaar geldig zaj zyn. Overeenkomstig het visscherijverdrag zullen de Japanners deelnemen aan de inschrijving voor vischconcessies op 4 April te Wladiwostok. Bij de overeenkomst zijn aan de Japansche visschers 27 concessies ontnomen en zijn de kosten voor de overigen met 10 pet. verhoogd, een extra-uitgave van 300.000 yen voor de Ja panners. I r, - De Japansche visschers behouden 359 con- cessies, waarvan 254 voor den tyd van vyf jaar waren verleend. In Sovjet-Russische kringen is men zeer tevreden over de overeenkomst, aangezien de Japanners hiermede hebben toe gegeven, dat de Sovjets het recht hebben con cessies in te trekken en omdat men is terugge keerd tot het systeem van inschrijvingen, waartegen men zich van Japansche zyde heeft verzet. WARSCHAU, 3 April. (Havas) Officieel wordt medegedeeld, dat kolonel Slawek van ochtend te kwart voor zeven in het Pil- soedski-ziekenhuis is overleden. Kolonel Slawek had Zondagavond een poging tot zelfmoord gedaan. Hy werd in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis overgebracht, waar men poogde hem door een chirurgisch ingrypen nog in het leven te houden. Slawek werd in 1879 geboren. Voor den oorlog was hij een der leiders van de Poolsche socialis tische party. In 1914 nam hij deel aan de cam pagne van Pilsoedski. In 1917 werd hy door de Duitsche militaire autoriteiten gearresteerd. Se dert 1928 was hij lid van den Poolschen land dag. Met hem is een der meest typische figuren van de soldaten-samenzweerders, die zich voor den oorlog rond Pilsoedski hebben vereenigd om den opstand van Polen tegen het tsarenrijk voor te bereiden, verdwenen. Zijn levensgeschiedenis is nauw verbonden aan die van Pilsoedski. Sedert 1900 was hij de uit voerder van de aanslagen, welke Pilsoedski organiseerde. In de jaren 1930, 1931 en 1935 is hy minister-president geweest en heeft hij vol gens de richtlijnen van Pilsoedski de grondwet uitgewerkt. Tot 1938 is hij voorzitter van den landdag geweest. In November j.l. heeft hy zich uit het politieke leven teruggetrokken. Men weet niet om welke redenen hy de hand aan zichzelf heeft geslagen. Sommigen zeggen, dat hy wanhopig was, uit het politieke leven van Polen verdwenen te zyn, na zoolang een voor aanstaande rol te hebben gespeeld. Anderen ver klaren, dat hy leed aan een ongeneeslyke ziekte. 2 dg. Twente (Paaschgebruiken) 15.- 2 dg. Brussel 15.— dg. Luik-Namen-Brussel 16.— 2'^ dg. Ardennen-Dinant 22.50 4 dg. Ardennen-Luxemburg34.in 2 dg. Eifel-Königswinter 13.50 2Va dg. Eifel-Königswinter 21.- 4 dg. Rijn en Eife) 26.50 6 dg. Parijs—Versailles 49.o< 9 dg. Zwitserland 73.o< Tevens uitgebreide keuze In Dagtrip» Vraagt Programma of schriftelijkDamrak 7 A'dam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2