Haarlem, 4 April GOED, BETER, BEST! „L UCHTBESCHERMIN J. M. GERDING m -H DE KLEEDING VERKOOP-CENTRALE DINSDAG 4 APRIL 1939 mËÊmm De Marine van het heden! Schepen zijn doodwij hebben mannen noodig MUZIEK UIT HET STOP- CONTACT Programma Radio-Centrale Groote Houtstraat- Ver eeniging Viering van het 30-jarig bestaan R. K. Vrouwenbond, afdeelïng Haarlem Mej. L. Diepenbrock spreekt over Alice Nahon en haar werken KEURINGEN IN HET KRELAGEHUIS Ernstig ongeluk Auto op trambaan geslingerd en geheel vernield De Post op Goeden Vrijdag Aangehouden Ledental der afdeeling vertienvoudigd Hierna werd de vergadering gesloten. De werkloosheid „VORMPROBLEMEN IN DE GLASSCHILDERKUNST St. Augustinus-vereeniging Geslaagd Stalen kantoormeubelen ierlijk op Uw kantoor ierk in hei gebruik Groote collectie in voorraad Bezoekt onze ioonkamer AGENDA Bioscopen 5 April Bioscopen Apotheekdiensten PRIJSVRAAG HAAS' AZIJN- FABRIEKEN BURGERLIJKE STAND ZAADHANDEL JAN ROOZEN WIE REKENT STAD Te Zandvoort wordt momenteel met man en macht gewerkt aan de autohaan, die dwars door de duinen loopt en waarop dezen zomer autowedstrijden gehouden zullen worden Gisterenmiddag hield Luitenant ter 2ee 2de klasse, de heer v. d. Mey, voor de leerlingen der hoogere klassen van het Triniteit Lyceum een beschouwing over de marine van het heden. Het is van onze Koninklijke Marine een zeer goed idee geweest om eenigen van haar officie ren een zulk voornaam onderwerp te laten be handelen, vooral onder de rijpere jeugd, om zoo naast nuttig ook propagandistisch te werken. De leerlingen van genoemd Lyceum vonden het dan ook een bijzonder voorrecht, als een van de eersten deze interessante uiteenzetting te mogen beluisteren. Na een korte inleiding van Pater Lector N. Th. Vlaar werd aan den Luitenant gelegen heid gegeven zijn onderwerp te behandelen. Het is een groot genoegen voor mij, aldus spreker, jullie .hier te mogen toespreken; vooral in deze dagen, nu wij juist bezig zijn onze Ko ninklijke Marine uit te bouwen, hetgeen ten zeerste noodig is. De tijd, toen wij onze hoop nog stelden op 'n langdurigen vrede, op het werk van een Volkenbond, is voorbij. Wij moeten in staat zijn ons zelf te kunnen verdedigen. Wij Nederlanders hebben een rijk, een heel rijk vaderland, hetgeen wij vooral bemerken als wij in de naburige staten een reisje maken! Wij hebben koloniën, die naast een ongeloofelijken rijkdom aan grondstoffen, zeer uitgestrekt zijn. Zouden wij dit gebied ooit kwijt raken, dan zou dat voor ons land een gedeeltelijk economischen ondergang ten gevolge hebben, terwijl voor ruim een millioen menschen geen plaats meer zou zijn. Wij moeten handhaven, we moeten het met bloed en zweet veroverde gebied beschermen, zooals onze voorouders het gedaan hebben. Het doel van onze vloot is driedeelig, waar van één der voornaamste de verdediging van de koloniën is. De twee andere taken, de kustverdediging en de bescherming van koopvaardijschepen, zijn ook zeer belangrijk, vooral het laatste. In oorlogstijd n.l. moeten wij al de producten van eigen bodem halen, aangevuld door die levensmiddelen, welke over zee worden aangevoerd. Om dit te doen plaats vinden moeten de koopvaardijschepen beschermd worden, waarvoor wij goede schepen moeten bezitten. Onze vloot moet uitgebreid worden; de verwe zenlijking van het plan 1930, aangevuld met de nieuwere eischen van de laatste jaren. Onze werven zijn best en onze ingenieurs knap ge noeg; we kunnen schepen bouwen, die aan alles voldoen wat men van hen moet en kan ver wachten. Doch hoe machtig al deze oorlogsvaartuigen ook kunnen zijn, ze zijn dood. Er is personeel noodig om ze te bedienen. Voor het leger kunnen we reserven gebruiken, voor de vloot hebben we beroepsmenschen noo dig, menschen die jong komen en grijs heen gaan. Geen slappelingen of futloozen; maar de bloem van onze natie; jonge menschen met een gezonden kop en een ijzeren wil. Vooral katholieke jongens heeft de marine noodig, die naast de taak, welzijn voor het va derland, ook een zeker apostolaat moeten ver richten onder hun materialistische mede-officie ren. Hierna gaf de Luitenant een overzicht over de diverse officiersrangen, de indeeling en bij - behoorende opleiding, terwijl na afloop eenige vragen privé konden worden gesteld. Het was een interessante verhandeling en me nig Lyceïst heeft voor het eerst zijn zeemans- bloed door de aderen voelen stroomen! WOENSDAG 5 APRIL Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: Keulen 8.009.30; Diversen 9.3010.00; Parijs 10.00—10.40; Radio PTT Nord 10.40—12.20; Brussel Ned. 12.20—2.20; Londen. R. 2.20—3.20; Keulen 3.20—4.20; Radio PTT Nord 4.20—5.15; Pauze 5.15—5.20; Brussel Fr. 5.20—6.20; Londen 6.206.45; Keulen 6.457.30; Brussel Ned. 7.30 7.50; Straatsburg 7.50—8.20; Brussel Fr. 8.20 10.20; Brussel Ned. 10.2010.30; Keulen 10.30 11.20; Danmarks 11.2012.00. Programma 4: Brussel Ned. 8.00—9.20; Diversen 9.20—10.35; Londen 10.3512.05; Droitwich 12.051.05; Brussel Fr. 1.05—1.20; Londen 1.20—2.20: Droit wich 2.206.40; Brussel Fr. 6.406.50; Brussel Ned. 6.507.05; Brussel Fr. 7.057.20; Droitwich 7.20—8.20; Keulen 8.20—9.20; Droitwich 9.20— 12.00. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramo- foonplatenconcert, Dansmuziek; 8.0012.00 Di versen. De voltooiing van een katholieke Uni versiteit zal al uw inspanning eischen, maar het is Mijn vurige en innige wensch, dat gij dit groote werk, van zoo'n verstrekkend belang voor uw land en uw geloof, tot een goed einde zult brengen. Paus Pius XI op de audiëntie bü de heiligverklaring van Petrus Canisius, 20 Mei 1925. Gisterenavond hield de R.K. Vrouwenbond tijn algemeene jaarvergadering in een der zalen van restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Mejuffrouw Th. Teppema., presidente van den Bond, opende de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom. Zij hoopte in het nieuwe jaar het groote werk der pioniersters met kracht h°Or te zetten, zoodat de Vrouwenbond onder Gods zegen en onder voorspraak van Moeder Maria een nog machtiger plaats onder de ka tholieke vrouwen mocht innemen, als tot heden het geval was. Het jaarverslag 1938 gaf in korte trekken de yoornaamste gebeurtenissen weer; vooral het jubileumfeest van 21 April, waaraan dan ook Vele regelen werden gewijd. Het verslag eindig de met de woorden, welke mgr. J. P. Huibers terleden jaar tot het bestuur van den Vrouwen hond gericht had: „Het karakter va den Katholieken Vrouwen hond is door en door katholiek, hij werkt in stilte, zonder tromgeroffel, noch trompetge schal, daarom is zijn arbeid zoo intens." Daar bij het periodieke aftreden van mej. Teppema, mevr. Stokmande Boer en mej. Meertens geen tegencandidaten naar voren waren gebracht, werden deze dames herkozen. De overige vacatures werden ingenomen door htevr. BartelsBaart, mej. E. Heerkens Thijssen mevr. Lucasv. Beurden, die bij acclamatie sot bestuursleden uitgeroepen werden. Dok mej. Teppema werd voor de volgende Periode als presidente herkozen, hetgeen met een luid applaus gepaard ging. Na eenige dankwoorden, zoowel geuit aan het adres van het bestuur als aan de leden, werd het woord gegeven aan mej. Lidw. Diepenbrock, die het onderwerp behandelde „Door eenvoud t°t het hart." Wanneer op een landelijke bijeenkomst een heroemd redenaar zijn stem verheft, aldus spreekster, dan kan het gebeuren, dat de aan- Wezigen met diepen eerbied en volmaakte stilte ziin woord aanhooren, en hem bij het slot toe- Juichen. Doch men bemerkt vaak, dat eenige dugen later diezelfde menschen al die schoone finnen vergeten zijn, zich niets meer kunnen herinneren van al het gesprokene. Zoo gebeurt het soms ook met het werk van Cch knap poëet, waarover men even verrukt is °m het spoedig te vergeten. Doch vaak hooren een lied, dat ons aangrijpt, dat ons ontroerd etl lang in onze herinnerig blijft. Zoo is het gesteld met het werk van de dich teres, die ik hedenavond voor u wil bespreken, het Vlaamsche meisje Alice Nahon. Deze vrouw wist haar kort leven schoon en waardig te maken; een leven, dat gebaseerd was op een innig godsdienstig leven. Op 17-jarigen leeftijd verkoos zij ver pleegster te worden, doch haar tenger lichaam y°n de zwaarte van dit ambt niet dragen. Spoe dig werd zij dan ook ziek en moest zij in een sanatorium te Tesselerloo opgenomen worden. Naar ziekte was van dien aard, dat zij niet het hed behoefde te houden en in het ziekenhuis en daarbuiten volle vrijheid genoot. Dikwijls wandelde zij in de zonnige dorps straatjes en wist zóó gezellig met die eenvou dige bevolking om te gaan, dat zij weldra een Zeer beminde figuur was. „Dichteresje" werd zij genoemd, want in het dorpsblaadje „Bóeren- belang" schreef Alice dikwijls eenige van haar versjes, die door die eenvoudige menschjes graag gelezen werden. In het gedichtenbundeltje „Vondelingskens". dat in 1920 het levenslicht aanschouwde, uitte de dichteres zich nog niet, zooals zij later zal doen. Ze is teruggetrokken, verlegen, doch de charme van de werkjes spreekt tot allen. Moet ZlJ zich schamen over haar producten, die wel is waar droevig van inhoud zijh? Is iedere vrouw hiet eenigszins melancholiek; vinden wij niet fh haar gedichtjes ons eigen gevoel? Alice Na hon probeerde de warmte van haar hart over te brengen op anderen, zij probeerde het leven van haar medemensch te doorgronden om daar op haar gedichten te bouwen. Nadat zij door een verblijf in Zwitserland eenigszins hersteld was, werd zij in 1927 biblio thecaresse aan de stadsbibliotheek te Mechelen, doch het. muffe en vochtige van het eeuwen oude gebouw deden haar geen goed. In de kwij- hende dagen van haar leven gaf zij de wereld ongeloofelijk veel schoonheid in enkele simpele bewoordingen. In 1933 stierf deze vrouw in den leeftijd van 37 jaar. Bijzonder mooi waren de diverse gedichtjes, die mej. Diepenbrock op een 200 schitterende wijze voordroeg, en wij durven Zeker te beweren, dat haar heldere beschouwing lang in aller herinnering zal blijven. Het aantal inzendingen was Maandag niet zoo groot als anders. Toch viel er nog genoeg bijzonders te zien. De firma C. Alkemade Az., Noordwijk, had een drietal triumph T. Astarte, rose; Uria, wijn rood; Freestate, ceriserood. Deze soorten zijn O.i. geen verbetering van bestaande soorten. C. G. v. Tubbergen zond ter opluistering een thooien stand Freesia's, o.a. Fenserosa, Albatre, Celesta, Isoline. Tango kon geen getuigschrift fan verdienste halen. Het was dan ook geen ver betering. De Albatre is mooi wit. Verder was er te zien de rose Clinas, mooi blauwe Cöte d' Azur, welke wel in aanmerking kwamen voor bet getuigschrift van verdienste. Eenige soorten Trelopi Kaufman, Edwin Fisher en Tan Lady kregen het getuigschrift, evenals de mooie Fu- bgia Forteriana Osiris. L. Onderwater, Lisse, met D. R. Hiacinte Marconi. Rijnveld en Zn. te Hillegom met de tulp For teriana Drinego en Freesia Lomarth. Ter opluistering zond deze firma Varas, "Texas, Margareth Erskin, Hollands Delight, Havelock, Sonja en Haifa. De kweekerij Morgenzon te Woerden had een mooie collectie Calla, Richardia childsainer, White Giant, Peel v. Stuttgart. De N.V. W. Warnaar, Sassenheim, was pre sent, met een beste collectie narcissen. Incom- Parabilis. Gold Rush, Bermuda en Yankee Clip- Per, welke alle drie het getuigschrift van ver dienste behaalden. De Incomparabilis, Brightside, Yellow Glory en Amerika behaalden dit niet. Ter opluistering 2ond deze firma Incomparabilis, Bartigon, Havelock, Truan, Gele Trompet, Venturer, Leedis Brunswick en Allegro. G. Lubbe en Zn., Oegstgeest met narcissen Van buiten, kon geen getuigschrift van verd. Verkrijgen voor de zaailing Trompet geel no. 322 en Jonkheer van Tets. Ter opluistering was er „Nelly Lubbe". Gebr. Eggink te Voorschoten had ingezonden de enkele narcis London, een kruising van Gol den Spur met King Alfred. Deze was best. C. A. v. d. Wereld, Roelofarendsveen, zond een gele Trompet, Sieraad van Flora en Zaai ling no. 14, buiten gesneden. De eerstgenoemde doet denken aan King Alfred, nummer twee aan John Evelijn. De N.V. Bloembollencultuur v. h. Gebr. de Graaf A. v. Konijnenburg te Noordwijk had een tweetal irissen te zien, ter opluistering de witte P. C. Soutman en de blauwe H. C. v. Vliet; verder narcis Ada. Finch. De narcis Gar den Princess werd teruggevraagd als van buiten gesneden. Mevr. J. E. Hulsebosch Berpaert, Haarlem, kreeg voor de narcis Foetaz Allard Pierson het getuigschrift van verdienste. L. Schoorl te Lisse had een kistje tulpen Scarlet Admiral. Men kon goed zien, dat de tijd vcorbij was, ze waren al slap genoeg. C. Nieuwenhuizen-Noordduin, Lisse brachten triumph tulpen. Denbola, Crater, Ursa, Minoa Amateur en Korniforus. J. de Goede Sr., de Holl. Iris Citroenella ter opluistering. J. A. v. d. Zwet Gzn., Roelofarendsveen, even eens ter opluistering Lilium amabile en de zaailing narcis B 80. De Gebr. v. Meeuwen, Bennebroek hadden een geheel bijzondere groep met Erytronium, White Beauty, Ismene Harrisiana en Betia Hya- cinthina. Tenslotte nog een inzending uit Sint Pancras van K. Kooy ter opluistering, een aardige gla diool „Early Red". (Nadruk verboden) Hedenmorgen tegen 12 uur gebeurde er op den Amsterdamschestraatweg onder de gemeente Halfweg een ernstig auto-ongeluk, waarbij won der boven wonder geen menschenlevens zijn te betreuren. In de richting Haarlem reed met een snelheid van 75 kilometer een auto, die op onverklaarbare wijze plotseling begon te slingeren, door het hek van de trambaan reed, waarna hij op de rails tot staan kwam. De rechterzijde van den wagen werd volkomen weggeslagen, wat moge blijxen uit het feit, dat dertig meter verder het rechter achterwiel werd gevonden, dat het portier eenige meters verder op de trambaan geslingerd weid, waar ook de bumpers, andere onderdeden en eenige stukken van het hek verspreid lagen. On danks de groote ravage werd noch de echt- genoote van den bestuurder die aan de rechter zijde zat, noch de Haarlemsche automobilist ernstig' gewond. De man bekwam een kleine wond aan het hoofd, terwijl de dame eenige lichte kneuzingen aan de armen opliep. Het tramverkeer ondervond vertraging. Eerst om 1 uur was men erin geslaagd den totaal vernielden auto, waarvan de bekleeding en de kap uit el kaar gerukt waren, weg te sleepen. Het hoofdpostkantoor en de bijkantoren Scho- terweg en Tempeliersstr. alsmede de postagent schappen te dezer stede, zullen op 7 April (Goe den Vrijdag) voor het publiek zijn opengesteld tot 4 uur des namiddags. De busrechthouders kunnen hun correspon dentie afhalen tot het voor werkdagen geldende tijdstip. In de brief- en pakketpostbestelling, en de be stelling van aangeteekende stukken wordt geen verandering gebracht. Door de recherche van Bloemendaal is Maandag te Haarlem aangehouden een jonge man, wonende te Haarlem, die in een kruide nierszaak alhier is werkzaam geweest (waar hij was ontslagen); hij wordt ervan verdacht een bedrag van 300 a 400 verduisterd te hebben. Hij is voorloopig te Overveen in arrest gesteld. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche vereeniging voor Luchtbescherming belegde gisterenavond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Wolterbeek, wierp een terugblik op het afgeloopen vereenigings- jaar, waarin verschillende wijken met succes georganiseerd werden. Enkele moeilijkheden hebben zich in den loop van het jaar voor gedaan, toen enkele hoofdbestuursleden een andere opvatting bleken te hebben over de uitvoering van de taak dan de minister. Het gevolg hiervan was, dat het installeeren van een regeeringscommissie, die zou vaststellen waarin de taak der vereeniging precies zou be staan, uitgesteld werd. Men besloot voorloopig te werken als officieuze contactvereeniging. En men was op den goeden weg, want later bleek ook de commissie deze meening toege daan. Hierna las de secretaris, de heer B. J. Al- berti, zijn jaarverslag voor, waaraan wij het volgende ontleenen; Dat de werkzaamheden niet zonder resul taat zijn gebleven, moge blijken uit het feit, dat het ledental is gestegen van 146 tot 1003, waaronder 397 leden, die zich tevens als vrij williger hebben gemeld en 10 begunstigers. Verder hebben zich nog een zestigtal vrijwilli- gers-niet-leden opgegeven. Behalve de bestuurs-vergaderingen, wijk vergaderingen, conferenties, zijn er nog vele voordracht-avonden gehouden. Buitendien zijn er in de lokalen aan de Prins Hendrikstraat geregeld cursussen gehouden. Om in staat te zijn een juist inzicht in de luchtbescherming te verkrijgen en om adviezen te kunnen verstrekken, hebben alle gevormde wijk-comité's een cursus gevolgd; er zijn 5 demonstratie-avonden voor de doktoren van Haarlem gegeven; in Augustus j.l. zijn onge veer 290 personen gekeurd voor gasverken- ner, hiervan bleken slechts 19 personen ge schikt, waarvan nog 9 als reserve. Voor de goedgekeurde personen wordt een cursus gege ven voor gasverkenner. Verder is er een cur sus geweest ter opleiding tot instructeur, waaraan door 10 heeren van de Vereeniging van Reserve-Officieren is deelgenomen. Aan den cursus voor Eerste Hulp bij den Luchtbe schermingsdienst onder leiding van Dr. Smit werd door 90 personen deelgenomen; hiervan hebben 42 personen den cursus geregeld ge volgd en zijn bij dezen dienst ingeschreven. 30 Personen van het personeel der N. V. Joh. Enschedé Zonen hebben een uitgebreiden cursus gevolgd voor de organisatie van de be- drijfsbescherming dezer Firma, terwijl nog verschillende andere groepen cursussen ge volgd hebben. Alle cursussen vinden plaats in overleg met het Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst. Voor vele Vrijwilligers, die zich na dien hebben opgegeven, worden binnenkort verdere cursussen georganiseerd. Het geheele jaar werd geregeld gebruik ge maakt van het Secretariaat tot het verkrijgen van inlichtingen en adviezen. Wij memoreeren hierbij de spannende dagen van September, toen zeer velen inlichtingen kwamen inwinnen, niet alleen voor de zelfbescherming, doch ook voor de bedrijfs- en gebouwenbescherming. Vanzelfsprekend was het niet doenlijk bij een dergelijk overmate druk bezoek iedereen vol ledig te kunnen inlichten, vooral waar het be drijfs- en gebouwen-bescherming betrof. Het moet den bezoekers toen duidelijk gebleken zijn, dat de luchtbescherming voorbereidende maatregelen vereischt en dat men niet allen tegelijk kan komen, als het gevaar van zoo nabij dreigt. Hopelijk hebben zij hieruit deze leer getrokken. Hier ligt nog een voorname taak voor de wijk-comité's braak. Het plan is in alle wijken cursussen in de zelfbescherming te geven, zoodra hiervoor voldoende groepen gevormd zijn. De werving van vrijwilligers moet daarnaast blijven plaats vinden., aange zien een zeer groot aantal vrijwilligers noo dig is. Hand aan hand moet dus de burgerij met de Overheid samenwerken en dit moet geschieden door iedereen zonder uitzondering. Tengevolge van de zich steeds uitbreidende organisatie en de daaraan verbonden groote vermeerdering van werkzaamheden werd het Secretariaat zoodanig overbelast met werk, dat het niet mogelijk zou zijn geweest, trots de vele avonden, die aan het dagelijksch werk werden toegevoegd, de organisatie in hetzelf de vlotte tempo voort te zetten, indien geen hulp zou worden verschaft. Met medewerking van het Gemeentebestuur is dientengevolge met 1 Februari j.l. een propagandist-medewer ker aangesteld, waarmede een ononderbroken gang van zagen verzekerd is geworden. De bescheiden krachten en de bescheiden middelen, waarover beschikt wordt, in aan merking genomen, is men over de afgeloopen periode niet ontevreden; echter staan -< zeer vele moeilijkheid te wachten en men moet bij dezen arbeid kunnen steunen op een krachtige medewerking van de wijk-comité's, teneinde zoo spoedig mogelijk een organisatie van de geheele burgerij te bereiken. Het jaarverslag besluit met woorden van dank aan het Gemeente-Bestuur, aan het Hoofd van de Luchtbeschermingsdienst, den heer E. H. Tenckinck, die steeds bereid was ons met raad en daad ter zijde te staan, op alle openbare wijkvergaderingen als spreker is opgetreden, de Bestuursvergaderingen geregeld heeft bijgewoond en herhaalde malen door zijn persoonlijke aanwezigheid op de cursussen van zijne belangstelling deed blijken. Verschillende sprekers voerden naar aanlei ding van dit verslag het woord. Zij wilden, dat de vereeniging meer daadwerkelijk zou gaan arbeiden, zorgen voor tl van openbare schuil plaatsen, b.v. of althans de reeds georgani seerde wijken van het benoodigd materiaal voorzien. De voorzitter antwoordde, dat de overheid alleen maar kan samenwerken met een offi cieuze instelling, die zich geheel aan haar lei ding ondergeschikt maakt. En zoo lang de ver eeniging er prijs op stelt een - officieuze veree niging te blijven, dient zij slechts te doen wat de overheid noodig oordeelt. Als men zegt, dat er eigenlijk meer gedaan moet worden, dient men de overheid dat standpunt langs de normale kanalen ge meenteraad, Tweede Kamer, etc. uiteen te zetten. Het financieele jaarverslag werd goedge keurd. Na zeer lange discussies, ontstaan uit het feit, dat de vereeniging nog geen reglement bezit, werden twee nieuwe bestuursleden ge kozen, in de plaats van ir. A. G. de Koningh die wegens zijn vertrek naar Utrecht had moe ten bedanken en mevrouw Meyboom. Het be stuur stelde candidaat den heer B. W. Las- schuit, voorzitter van het wijkcomité 3, en me vrouw v. d. Steylen. Over beide candidaten werd gestemd. Het resultaat hiervan was, dat de heer A. J. Schalekamp, voorzitter van Vei lig Verkeer, en mevr. v. d. Bregge in het be stuur zullen plaats nemen. In de bovenzaal van café Brinkman is gister avond onder voorzitterschap van den heer A. van Weerden de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de Groote Houtstraat- vereeniging. De voorzitter wees er in zijn ope ningswoord op, dat de vereeniging dit jaar dertig jaar zal bestaan. Wat het afgeloopen jaar betreft,'het medeleven van de leden met het bestuur liet wel eens wat te wenschen en naast de vreugde, die de geboorte van Prinses Beatrix bracht, was daar in September die angstige tijd van spanning. Bevredigend mag het jaar 1938 voor den winkelstand in het al gemeen dan ook niet genoemd worden. De vele nieuwe winkels en de verbouwingen toonen het publiek echter wel, dat de middenstand den moed nog niet in de schoenen laat zakken. Voorts deelde de voorzitter mede, dat met de directie der N.Z.H. is overlegd om den wis sel nabij het Proveniershuis te verleggen. Dit had tot nog toe geen resultaat, maar naar het bestuur thans vernomen heeft is de mogelijk heid niet uitgesloten dat deze wissel, die al zoo veel ongelukken veroorzaakt heeft, naar de Dreef wordt verplaatst. Aan de politie werd hulde gebracht voor de wijze waarop zij is opgetreden tegen jongens, waarvan men des avonds overlast ondervindt. Winkeliers, die hinder ondervinden, wordt aangeraden terstond den inspecteur van 'dienst op te bellen. Een verheugende mededeeling was, dat een onbekende gever dg vereeniging een groot aan tal deurinsignes heeft verstrekt, die binnenkort in bruikleen aan de leden zullen worden uit gegeven. Een koninklijke gift. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental thans precies 100 bedraagt. De financieele toestand is niet ongunstig te noe men. 500 is op de begrooting van dit jaar uit getrokken voor de feestelijke herdenking van het 30-jarig bestaan. Herkozen als bestuursleden werden de hee ren J. Voogd en G. M. Oord; als vertegenwoor diger van het centrumcomité werd aangewezen de heer P. Daudey. Dan deelde de voorzitter mede, welke plan nen er zijn gemaakt voor de viering van het jubileum in Juli ak. Dit plan bevat een grooten optocht, bloemen corso of iets dergelijks onder den titel „Sur prise-reclame-optocht", waaraan verbonden een propagandawinkelweek met versierde étalages; de bedoeling is dan programma's uit te ge ven, die genummerd worden. Voor bepaalde nummers worden dan prijzen beschikbaar ge- gesteld. Bovendien wordt en zal nog overwogen worden den leden een feestavond aan te bie den. Dit plan werd in den breede besproken. De gedachte om deze feestweek te combinee ren met de feestelijkheden, die ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Spoorwegen enz. zullen worden gehouden, werd van de hand gewezen; er moet in de Groote Houtstraat juist iets te doen zijn, als er elders in de stad niets te beleven is! Tenslotte vereenigde men zich met de plan nen van het bestuur, die nog nader zullen wor den uitgewerkt. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs zijn momen teel 5534 werkzoekenden ingeschreven, een to taal, dat 36 beneden dat van de vorige week ligt. Deze voor den tijd van het jaar, geringe da ling heeft tot gevolg, dat het werkloosheidscijfer weer 25 hooger is dan in de overeenkomstige week van 1935. Het gunstig verschil met 1938 bedraagt 53, met 1937 644 en met het jaar daarvoor 961. In Brinkmann aan de Gr. Markt hield Drs. A. van der Boom gisterenavond voor de Veree niging „Haerlem" een lezing over vormproble men in de glasschilderkunst. De lezing werd geïllustreerd met lichtbeel- den. Drs. van der Boom besprak in zijn inleiding enkele bijzonderheden van de oude glazen in de Gr. Kerk, waarvan nog „lechts afbeeldingen zijn overgebleven. Uitvoerig zette spr. de tech niek der glaskunstenaars uiteen. Deze techniek heeft zich in den loop der eeuwen belangrijk gewijzigd, en heeft daardoor zeer grooten in vloed op de vormgeving geoefend. In de middeleeuwen had men zeer veel moei te met de glasbewerking omdat men eerst omstreeks 1510 diamant leerde gebruiken. Hiermee konden veel soepeler vormen worden bereikt dan met de primitieve gruisijzers. Spr. wees op de schitterende producten van deze techniek in de kathedraal van Chartres. De 16e eeuw bracht voor Noord- en Zuid- Nederland een grooten bloei voor de glasschil derkunst. Doch het vormkarakter was een ge heel ander, door de technische vernieuwingen. De kunst werd nu plastisch en illusionistisch, maakte zich los van de architectuur en werd geheel „doorzichtige schilderkunst". Van dezen stijl zjjn de bekende Goudsche glazen een prachtig voorbeeld. De compositie van deze ramen is echter veelal zwak, doch de details zijn zeer boeiend en de kleuren zijn bij zonder fraai. Sommige van deze glazen nade ren reeds de kunst van het barok. De hervorming was in de Nederlanden oor zaak, dat de beglazing van de St. Janskerk te Gouda geruimen tijd werd stopgezet. De latere glazen zijn duidelijk zwakker en van ge ringere kunstwaarde, terwijl men de onder werpen meer in allegorische voorstellingen ging zoeken. Aan het slot van zijn voordracht wees spr. nog op de vele voortreffelijke glazen van moderne Nederlandsche glazeniers, die hij in de aandacht van zijn toehoorders aanbeval. De voorzitter van „Haerlem", de heer J. L. Tadema, bracht spr. hierna dank voor zijn voordracht en uitte den wensch, dat deze voor velen een aanleiding zou zijn tot een bedevaart naar Chartres en tot meerdere belangstelling voor de glaskunst in het algemeen. De diocesane vereeniging van R. K. Bijzon dere Onderwijzers in liet Bisdom Haarlem houdt op Donderdag 13 April in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60 te Leiden, haar 47ste algemeene vergadering. Te 9 uur 30 wordt een H. Mis opgedragen in de St. Petrus-kerk. Tot de vergadering, die daarna een aanvang neemt, zijn o. m. uitge- noodigd de Bisschoppelijke hoofdinspecteur en de Bisschoppelijke inspecteurs bij het Lager Onderwijs in dit Bisdom. Onze stadgenoot de heer H. v. Dusschoten slaagde voor het examen van civiel-ingenieur te Delft. Nieuwe Gracht 35 - Tel. 12455 - Haarlem Gebouw St. Bavo „Winterhulp", 8 uur; „St. Caecilia", 8 uur; Electriciens, 8 uur; Be stuur Jongeren R.K.S.P., 8.30 uur. Ned.-Herv. kerk, Bloemendaal: Matthaus- Passion, door het Chr. Gem. Koor, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Exposi^e 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Cinema: „Zijn laatste vlucht", „O, die man nen", 2 uur en 8.15 uur. Luxor: ,De man, die zijn ziel verkocht", „Tus- schen Shanghai en Frisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Morgen gaat het beter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: .Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 u. Gebouw St. Bavo: Bestuur RK.V.B., 8 uur; Froza, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Toonkunstuitvoering, 7.15 uur. „De Nijverheid", Jansstraat: Algem. Ned. Bond van Gepensionneerden, 2.30 uur. Kunstzaal Leffe'aar: Expositie 105 uur. Kunslzaal L«e Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Cinema: „Zijn laatste vlucht", „O, die man nen", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De man, die zijn ziel verkocht", „Tus- schen Shanghai en Frisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Morgen gaat het beter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: .Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: C. G. Loomeyer, Barteljorisstraat 11, teief. 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13; telef. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79; telef. 17946. Steeds geopend zijn: C. E. Schotsman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen - daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 90, telef. 28197; De Bloe- mendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Naar aanleiding van het 375-jarig bestaan van de oudste Europeesche Azijnfabriek ,De Boog'" hebben de Haas' Azijnfabrieken N.V. waarin „De Boog" eenige tientallen jaren ge leden werd opgenomen een prijsvraag uit geschreven, waarvoor 8000 aan prijzen be schikbaar is gesteld. Het formulier van deze prijsvraag wordt in de dagen van 1013 April in geheel Nederland huis aan huis bezorgd. De inzenders zullen uit dertien gegeven ant woorden op de vraag: „Waarom gebruik ik liever Haas' of Boogazijn" een keuze moeten doen en een lijst met een zoo groot mogelijk aantal Nederlandsche woorden, gevormd uit de letters der woorden Haasenboogazijn moeten in zenden. Ter oriëntatie vaii den inzender staat aan de achterzijde van het formulier een uiteen zetting van de goede hoedanigheden van Haas' azijn in tegenstelling met andere azijnsoorten. Geboren 1 April: d. van A. SpoelstraBrinks; d. van C. M. BeerthuizenGieliam; d. van G. SmitsKozielski; 2 April: z. van G. J. Bouwens Kuijl; z. van M. M. PassmannNieuwenhuij- se; d. van C. C. GroenPieters; 3 April: z. van H. R. HartsuijkerPark; z. van H. B. W. Ko ningTerhoeven; d. van J. H. Felicianvan Dijk; z. van J. J. de HaanDolstra; d. van G. M. KroonsbergPerukel; 4 April: z. van E. H. J. C. RanBon; z. van J. C. van den Elshout Schoen; z. van J. C. F. Augustin—Hin. Ondertrouwd 4 April: L. B. Biesheuvel en L. C. Brand. Getrouwd 4 April; H. J. Slingenberg en H. S. C. Mouthaan. Overleden 1 April: J. van Nes, 81 j., Wester- houtpark; 3 April: W. Hansen, 56 jr., Tafelberg straat; A. I. 9 m. d. van H. van Rees Hazepa- terslaan. Dit laatste geldt voor de artikelen van SPEKSTRAAT 5 TEL. 16061 HAARLEM Zaden, Bloembollen, Heesters en Vaste planten, ook tuingereedschap Prijscourant op aanvraag! koopt zijn kleeding tegen a contant-prijzen en toch vanaf ƒ1.per week bij SCHAGCHELSTRAAT no. 19 C, naast Slagers Verfhandel - Telef. 17273

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5