Britsche missie vertrekt spoedig naar Roemenië Geen actie tegen Albanië Een industrieele demobilisatie Britsche consul vermoord Het nieuws van heden Nederland niet bij Pauskroning GROOTE MIJNSTAKING IN BELGIË HET LAGERHUIS GAAT MORGEN UITEEN HET NIEUWE BESTUUR VAN VATICAANSTAD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 5 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD ZES EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21722 Radiozender te Bari dementeert geruchten over komenden Italiaanschen aanval Goering blijft nog te San Remo Leden van den V erdedigings- raad te Madrid vluchten naar Engeland Lijk van José Primo de Rivera gevonden BOMAANSLAG OP DUITSCHE AMBASSADE IN CHILI Het Weer HEERKENS THIJSSEN C I TRANSPORTVERZEKERINGS- I CONTRACTEN Tijdens betoogingen na den dood van Koning Ghazi van Irak Nationale rouw in Irak De onderhandelingen met de Kroaten Besprekingen te Zagreb hebben gunstig verloop Japanners heroveren Kongmoen Fransche en Britsche ministers van Luchtvaart voeren vele besprekingen Buitenlanders in het Engelsche leger lij Moskou is wantrouwig tegenover Engeland „De collectieve veiligheid moet verzekerd worden" De Heilige Vader niet naar Pompei Het aftreden van het Belgische kabinet President Lebrun schenkt aan den Heiligen Vader een kostbaar antiek kistje Yankee Clipper" te Southampton De laatste loodjes Na opheffing van het gezantschap heeft de Tweede Kamer nooit van gewijzigd inzicht doen blijken Dr. Colijn antwoordt dr. Deckers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voot de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROME, 4 April (Havas) De te Bari ver- Sfhyncnde „Gazetta del Mezzogiorno" meldt: ».Het radiostation te Bari heeft gisteren het v°lgende bericht uitgezonden: De in het buiten land verspreide berichten over den toestand en de betrekkingen tusschen Italië en Albanië zijn 'endentieus en ongegrond. Op uitdrukkelijk ver- 'angen van den Koning van Albanië worden be sprekingen gevoerd over versterking van het defensieve verbond tusschen beide landen. Men ''ent de sympathie, die Italië heeft voor het Albaneesche volk, en waarvan dit volk herhaal- öe'ijk de tastbare bewijzen gezien heeft. Het %t niet in de bedoeling der Italiaanschc regee- r*ng een aanslag te doen op de onal'hankelijk- ^e'd en de onschendbaarheid van Albanië. Opmerkelijk is het dat de Romeinsche bladen de voornaamste provinciale kranten van dit gericht nog geen melding gemaakt hebben, on danks het hardnekkige karakter der geruchten dver een aanstaande landing van Italiaansche troepen aan de Albaneesche kust. In gezaghebbende Italiaansche kringen wordt niet de minste aanduiding gegeven over de ver houding tusschen Italië en Albanië, en evenmin °ver de geruchten, dat binnenkort Italiaansche troepen aan de kust van Albanië zouden worden ontscheept. Naar evenwel vernomen wordt, is de nieuwe ■Albaneesche gezant te Rome, generaal Zei- Sereggi, die hier pas sinds eenige dagen ver toeft, per vliegtuig naar Tirana vertrokken, in Efzelschap van een medewerker zijner legatie. Hoewel niet ontkend wordt aldus meldt Neuter uit Londen dat er teekenen zijn, die Rijzen op militaire bedrijvigheid van Italië, ver klaren Britsche officieele kringen te Londen dat Seen mededeelingen zijn ontvangen, welke de be richten, volgens welke Italië in de tegenover Albanië gelegen havens troepen concentreert, aannemelijk maken. De Britsche regeering kan moeilijk aannemen, uat de Italiaansche regeering stappen zou on dernemen, welke de onafhankelijkheid of bewe gingsvrijheid van Albanië zouden kunnen be lemmeren. Bovendien wordt er op gewezen, dat alles wat aldus de onafhankelijkheid van Aiba- nië zou benadeelen, een schending zou beteeke- hen van het Britsch-Italiaansche accoord, dat Voorziet in handhaving van den status quo in be landen in het Middellandschezeegebied. Uit San Remo meldt Reuter, dat Goering zijn vertrek tot Vrijdag heeft uitgesteld. BURGOS, 4 April. (Reuter)Vandaag is de demilitarisatie en demobilisatie van de Particuliere industrie gelast. Het doel hier van schijnt te zijn werkgelegenheid te schep pen voor de soldaten, die naar hun haard steden terugkeeren en het bevorderen van het herstel van het normale leven. Door Havas wordt uit Madrid vernomen, dat tot de republikeinsche persoonlijkheden, die kort ëeleden te Alicante gearresteerd zijn, behooren de 0ud-burgemeester van Madrid, de communisti sche afgevaardigden Zabalza, Sosa en Villapalos, en de verdediger van Irun, kolonel Ortega. Volgens bericht uit Dieppe zijn kolonel Ca- Sado, de leden van den Verdedigingsraad en een aantal andere Spaansche vluchtelingen,in to taal 183 personen, die gisteren te Marseille wa- ren aangekomen, onder geleide van Fransche gendarmen naar Dieppe gebracht, waar het ge zelschap zich onmiddellijk aan boord van het Britsche schip „Worthing" begaf om naar New- Haven te gaan. In den middag werden de vluchtelingen in Engeland verwacht. Naar uit Alicante aan Havas wordt ge meld, heeft men in een gemeenschappelijk graf, dat op het oogenblik uitgegraven wordt, het stoffelijk overschot van José Antonio Primo de Rivera gevonden. Men neemt aan, dat het in een afzonderlijk graf zal worden gelegd, in afwachting van de beslissing der regeering inzake de plaats waar het definitief begraven zal worden. SANTIAGO, 4 April. (D.N.B.) Op het gebouw Van de Duitsche ambassade alhier is vanochtend een bomaanslag gepleegd, waardoor de tuinpoort en alle vensters vernield werden. De daders konden ontkomen zonder herkend te zijn. In Engeland ontploffen nu hier, dan daar hommen. Een beschadigde zaak in optische instrumenten te Liverpool VOOR HET GEIIEELE LAND: j| Zwaar bewolkt tot betrokken met tijde- lijke opklaringen. Enkele regenbuien. Meest matige Zuid-Westelijke tot Weste- EE lijke, later wellicht Noord-Westelijke wind. EE Iets kouder dan gisteren. 1 ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: E Aanhouden van het onzekere weer. EE Ej 111 111111111111111111111111111111111111111II11111111111111II1111111111111111111111111 ASSURANTIEBEZORGERS -O. DAMRAK 60 AMSTERDAM 1 Telef. 45014 45016 Til 11II11111II1111111111111111111111111111111111111111111II1111111111111111111111111111IÏT MOSOEL, 4 April. (Havas). Tijdens be toogingen, die gevolgd zijn op het overlijden van Koning Ghazi, is de Britsche consul vermoord. Volgens een Reuter-bericht werd het Britsche consulaat in brand gestoken. De staat van beleg is afgekondigd, en vier uur later was de orde hersteld. Uit in officieele kringen te Londen ontvangen inlichtingen blijkt, volgens Reuter, dat de aan val op het Britsche consulaat te Mosoel kort voor den middag geschiedde. Drijvers hadden een rouwende menigte tot een hartstochtelijke woede opgezweept door te vertellen, dat de Ko ning door Engelschen vermoord was. Soldaten hebben vier verdachten gearresteerd. De minister-president van Irak heeft een be zoek gebracht aan den Britschen zaakgelastigde te Bagdad en hem namens de regeering zijn leedwezen betuigd. Hij verklaarde, dat hij zelf door het incident zeer geschokt was. Naar Havas uit Bagdad bericht, is bij regee- ringsdecreet een nationale rouw van veertig da gen afgekondigd. De ministerraad heeft in zijn bijeenkomst van vanochtend besloten de be voegdheden, welke de grondwet den Koning toe kent, uit te oefenen, tot de regent door de Na tionale Vergadering bevestigd zal zijn. In alle Arabische landen heeft het omkomen van Koning Ghazi bewogenheid gewekt. De Sy rische releering heeft bepaald, dat op alle open bare gebouwen de rouwvlag moet worden gehe- schen. Ook in Transjordanië wordt gerouwd. Het stoffelijk overschot van den omgekomen Koning zal morgenochtend ter aarde besteld worden in het Mausoleum der Koninklijke Fa milie. BELGRADO, 4 April (Reuter) Volgens een officieel communiqué zijn de besprekingen te Zagreb tusschen den Joego-Slavischen premier en den Kroatenleider Matsjek over het verzoek der Kroaten om zelfbeschikkingsrecht tot na Pa- schen geschorst. In het communiqué wordt voorts nog gezegd, dat de premier en Matsjek in principe dezelfde standpunten innemen ten aanzien van de wijze, waarop de bestudeerde kwesties opgelost dienen te worden. Te Belgrado is men van meening, dat de be sprekingen met de Kroaten een belangrijken stap voorwaarts op den weg naar regeling van het Kroatische vraagstuk hebben gebracht. Die regeling is het voornaamste programmapunt der regeering. BRUSSEL, 4 April. (Belga). In de steenkolen mijnen van Charleroi, Luik en de Borinage zijn stakingen uitgebroken, nadat een loonsverlaging van twee en een half procent was ingevoerd. In den heden gehouden ministerraad heeft de minister van Arbeid rapport uitgebracht over de loonen in sommige mijnen. Volgens latere berichten bedraagt het aan tal der stakende mijnwerkers thans 10.000. De nationale gemengde mijncommissie zal Donderdag bijeenkomen om de kwestie der loonen te bestudeeren. MACAO, 4 April. (Reuter). Met steun van vliegtuig- en artillerieversterkingen hebben de Japanners Kongmoen her overd. Ten Zuiden van de stad wordt he vig gevochten. De Japansche vloot is gisteren de rivier Kan opgevaren en heeft de stad Nantsjang bereikt. LONDEN, 4 April. (Reuter). In het La gerhuis heeft de minister van Handel Stanley medegedeeld, dat Leith Ross, de eerste economische adviseur der Britsche regeering, aan het hoofd za.i staan van de missie, die zich naar Roemenië zal bege ven. Hij zal vergezeld worden door ambte naren van de betrokken departementen, en de missie zal over ongeveer twee weken naar Roemenië vertrekken Stanley voegde hier nog aan toe, dat het doel van de missie was om met de Roemeen- sche autoriteiten overleg te plegen over de ban- delskwesties, die de beide landen betreffen Henderson stelde de vraag of de missie niet de bevoegdheid zal hebben een handelsverdrag te sluiten, of slechts de grondslagen zal be spreken, waarop in de toekomst een overeen komst zou kunnen worden gesloten. Stanley antwoordde hierop, dat weliswaai niet over een nieuw handelsverdrag Zal worden onderhande'd, doch dat men hoopt in beginsel tot een accoord te komen ten aanzien van be paalde stappen tot bevordering van den han del tusschen de beide landen Naar Reuter meldt zal de liberaal Mander aan Chamberlain morgen in het Lagerhuis de vraag stellen of de Britsche regeering, na de garantie aan Polen, ook besprekingen zal ope nen met Nederland, Zwitserland, Denemarken en België, teneinde aan deze landen soortgelijke toezeggingen te kunnen doen. Verder heeft Chamberlain in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering voorstelt om de zitting van het Huis op 18 April te hervatten. De motie inzake de verdaging, die Donderdag zal worden ingediend, zal de bepa'ing bevatten, dat de speaker het recht heeft om het Huis eerder bijeen te roepen als de omstandigheden dit. noodig maken. De minister van Oorlog,- Hore Belisha, heeft in het Lagerhuis de oprichting aangekondigd van een pantserkorps, dat achttien gemechani seerde cavalerieregimenten var, het staande le ger zal omvatten, behalve eenheden van het tankkorps van het staande en het territoriale leger. AUe linieregimenten cavalerie worden uit gerust met nieuwe pantserwagens. Ook heeft Hore Belisha medegedeeld, dat verzoeken van buitenlanders om in het Pxit- sche leger te worden opgenomen, in behande ling worden genomen. Hij gaf te kennen, dat kennis van de Engel sche taal en voorafgaande militaire opleiding gewenseht zijn. Bij zijn aankomst op Croydon heeft Hudson, die voor handelsdoeleinden verschillende lan den bezocht heeft, volgens Reuter verklaard: „In alle landen, die ik bezocht heb, wilde iedereen weten, of de Britsche herbewapening snel genoeg vorderde. Dat was het eenige wat de menschen interesseerde. Zij hadden geen be langstelling voor handel of iets anders. Ik heb hun gezegd, dat, voor zoover ik wist, de Brit sche herbewapening de laatste twee, drie maan den ongedachte vorderingen heeft gemaakt. Ieder zeide daarop dat dit het beste nieuws was. hetwelk zij vernamen" De Pool§che minister van Buivenlandsche Zaken Beek heeft Dinsdagavond in het La gerhuis een bezoek aan Chamberlain en Ha lifax gebracht. De besprekingen tusschen den Franschen mi nister van Luchtvaart, Guy la Chambre. en zijn Britschen ambtgenoot, Kingsley Wood, zijn vandaag zonder onderbreking gehouden. Aan de besprekingen namen hooge officieren dee, van het Britsche ministerie van Luchtvaart en de Fransche luchtvaartattaché. Naar vernomen wordt, liepen de onderhandelingen voornamelijk over de vliegtuigproductie. De Fransche minister keert morgen naar Parijs terug. Te Londen meent men volgens Reuter te we ten, dat de Fransche en Britsche ministers van Luchtvaart hebben gesproken over de regelin gen, die noodig zouden zijn voor het zenden van een hulpstrijdkracht naai het vasteland in geval van oorlog. Verder hebben zij, naar men ge'ooft, de uitwisseling van zekere modellen der vliegtuigproductie besproken, met het doel om den aanmaak in beide landen te vergemak kelijken. Deze uitwisseling zou betrekking heb ben onder meer op de Merlin-motoren, het Spitfire-gevechtsvliegtuig en een zeker Fransch type vliegtuigkanon. Vanmiddag heeft La Chafnbre een bezoek gebracht aan de Handley Page-fabrieken te Cricklewood bij Londen Volgens Havas meldt een communiqué uit Gibraltar, dat de Britsche minister van Oorlog Hore Belisha zijn reis naar Gibraltar, die 11 April had moeten aanvangen, heeft uitgesteld. De Duitsche visschershaven Cuxhaven wordt gemoderniseerd. Er worden drie havenbekkens gegraven, ieder 350 Meter lang MOSKOU, 4 April. (Tass). In een hoofdartikel schrijft het „Journal de Moscou", dat de ver klaring van Chamberlain verdient aandachtig en objectief te worden bestudeerd, doch men niet kan ontkomen aan den indruk, dat de jongste stappen van de Britsche regeering in het huidige stadium in aanzienlijke mate van op- portunistischen aard zijn, en de veranderingen in de Britsche politiek gekenmerkt worden door besluiteloosheid en aarzeling. Het blad vervolgt dan: „Noodig zijn maatrege len, die op zijn minst geheel Europa en de waar schijnlijke oorlogshaarden buiten Europa zouden omvatten. Om duidelijker te zijn: de collectieve veiligheid moet verzekerd worden. Wij spreken niet slechts van de aarzeling van Londen en Parijs, doch ook van de vaagheid van de hou ding van sommige staten, die rechtstreeks door agressie worden bedreigd." Het blad noemt in dit verband Polen en schrijft, dat het lot, dat de gemeenschappelijke verklaring der anti-agres- sie-staten heeft ondergaan, het twijfelachtig doet zijn of Polen reeds het pad der collectieve vei ligheid betreden heeft. Soortgelijke overwegingen zouden ook kunnen gelden ten aanzien van de politiek van een aantal andere Europeesche sta ten, waaronder de grootste. Daarom, zoo besluit het blad, staat de openbare meening in de Sov jet-Unie critisch tegenover de verschillendq bui- tenlandsch-politieke stappen van de West-Euro- peesche staten. Dit zijn ook de redenen waarom de laatste verklaring van Chamberlain, die onder andere omstandigheden toegejuicht zou moeten worden, achterdocht en zelfs bezorgdheid wekt. Gedeel telijke en halve maatregelen kunnen slechts na- deelig zijn voor den vrede. Allesomvattende maat regelen tot versterking van de collectieve veilig heid zijn noodig. VATICAANSTAD, 4 April (Stefani). In offi cieuze kringen ontkent men geheel de juistheid van het bericht, volgens hetwelk Paus Pius XII zich weldra naar Pompei zou begeven, om aldaar de nieuwe kapel der „Madonna van Pompei" in te wijden. BRUSSEL, 4 April. (Belga). In welingelichte kringen gelooft men, dat de regeering-Pierlot hedenochtend niet den ontslagbrief zal teekenen. Het schijnt, dat de regeering hiermede wil wachten tot het nieuwe kabinet gereed is om zijn taak te aanvaarden. Z. M. de Koning is vanochtend begonnen met de besprekingen om te komen tot het samenstellen van een nieuwe regeering. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 4 April: De Osservatore Romano van hedenavond bevestigt officieel ons bericht van eenige dagen geleden, dat Z. H. de Paus een com missie van Kardinalen heeft benoemd be staande uit H.H. Em. de Kardinalen Canali, Fizzardo en Mariani, welke wat het bur gerlijk bestuur van Vaticaanstad betreft geheel in de plaats treedt van den H. Vader en dus als het opperste gezag van Vaticaan stad beschouwd moet worden. De commissie is een permanente vertegen woordiging van den H. Vader. Voorzitter van de commissie is Z. Em. Kardinaal Canali, tot secretaris is benoemd Mgr. Primo Principi, mi- nutant van de Staatssecretarie. Met toestem ming van den H. Vader benoemde de commissie tot haar speciaal gedelegeerde met den titel „Architect der H. Apostolische paleizen" ir. dr. Enrico Pietro Galeazzi. De architect van Paus Pius XI ir. Leone Castelli heeft in een schrij ven aan den kardinaal-staatssecretaris, geda teerd op 1 April, zijn ontslag aangeboden onder verzekering van steeds ter beschikking van den H. Stoel te staan. De Osservatore Romano wijst er op, dat de instelling van de commissie geen wijziging brengt in de huidige structuur van het bestuur van Vaticaanstad, noch in de verschillende diensten en bureaux. Het geheele complex van adminis tratie en bestuur wordt thans direct afhanke lijk van de genoemde commissie. Z. H. de Paus heeft heden in particuliere audiëntie ontvangen de Provinciale Vicariae van de Zusters van het Cenakel, en voorts den be kenden Nederlandschen gynaecoloog dr. A. Ausems en mevr. Ausems. President Lebrun heeft aan den H. Vader een kostbaar kistje voor de H. Olie ge schonken. Het kistje is uit brons vervaardigd en bewerkt met biddende engelen. Het da teert uit ongeveer 1260 en werd in 1900 tentoongestel.". op de tentoonstelling van Fransche kunst in hr Petit Palais. LONDEN, 4 April. (Reuter). De „Yankee Clipper" is vanmiddag om 3.40 uur te South ampton aangekomen. De radiozender Bari dementeert de ge ruchten over een Italiaanschen aanval op Albanië. Tijdens betoogingen te Mosoel werd de Britsche consul vermoord. Het bestuur van Vaticaanstad werd aan een commissie van Kardinalen opgedra gen. Antwoord op een vraag van dr. Deckers betreffende de niet-vertegenwoordiging van Nederland bij de Pauskroning. Definitief programma van het bezoek van H. M. de Koningin aan België. New-Yorksche beurs: zwakke stemming met nieuwe verliezen „Dz laatste loodjes wegen het zwaarst". Het is een algemeen erkend feit. Maar waarom laat u het dan toch op die laatste loodjes aankomen? Met wat tijdiger te zijn kan men zi< h heet veel inspanning, overspanning en akeligheid besparen. Stel daarom nooit tot morgen uit wat ge heden doen kunt, en breng de Engelsche verma ning in praktijk: do it now doe het nu! Vandaag kunt u een taak rustig en met overleg afmaken terwijl ge u morgen moet inspannen en misschien overbodig geld moet uitgeven om coJi nog maar gereed te komen. Doe het nu! Uw dag is de dag van heden. Over morgen zijt ge niet zeker! En morgen komen er allerlei onverwachte bezig heden die bovendien nog uw volle aandacht vragen. Nog eens dus: d >e het nu en denk aan de zware loodjes. Op de vraag van het R.K. Tweede Kamerlid dr. L. N. Deckers betreffende het niet verte genwoordigd doen zijn van Nederland bij de kroning van Z. H Paus Pius XII heeft minis ter Colijn als volgt geantwoord: Als regel is aangenomen. Nederland niet te doen vertegenwoordigen b(j kroningsplechtighe den aan hoven, waar het land geen diploma tieke vertegenwoordiging heeft. Zoolang Neder land geen gezant bij het Vaticaan heeft gehad, is ook bij de kroning van geen der Pausen een afvaardiging uit Nederland aanwezig geweest. Er was in dit geval te minder aanleiding van dezen regel af te wijken, nu in 1925 en in 1926 de Tweede Kamer aan de regeering de gelden voor een gezantschap bij den H. Stoel heeft onthouden en van een gewijzigd inzicht in dezen zin, dat de Kamer vertegenwoordiging bij het Vaticaan erkent als een zaak van nationaal belang, sindsdien niet is gebleken. In verband met de omstandigheden, waaronder het gezant schap destijds is moeten worden opgeheven, zou alleen een in dezen zin gewijzigd inzicht grond slag kunnen zijn voor herstel der vertegenwoor diging. Door gemis van redelijke waarborgen, dat ook een incidenteele vertegenwoordiging hier te lande in vorenbedoelden zin zou zijn opgevat, heeft de regeering vertegen woordiging van Nederland bij de .ironing van Paus Pius XII niet in overweging kun nen nemen Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 741.3 Vorige stand: 741.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1