Laatste Nieuws P&wtCac Weet méér van arlv.Empelen SOMMELING'S AUTOBUSSEN HAARLEM-DEN HAAG V.V, Haarlem, 5 April RADIO slot Defect? Tel. 11493 BELANGRIJKE PLANNEN VAN VELSEN PIERLOT OPNIEUW KABINETSFORMA TEUR JOODSCHE VOLKSGROEP BELEEDIGD GEERT HOOGEVEEN De Sleutelspecialist - L. Veerstr. 10 WOENSDAG 5 APRIL 1939 Ten aanzien van de verbinding Santpoort-StationHaarlem Oud buurtje zou verdwijnen MUZIEK UIT HET STOP CONTACT Programma Radio-centrale „Geloof en Wetenschap" Aan de Katholieken van Haarlem Vrije Ziekenhuiskeuze POSTDIENST OP GOEDEN VRIJDAG Eerste Haarlemsche Begrafenis onderneming Haarl. R. K. Damgenootschap De orgelconcerten beginnen weer! Keuring van trekhonden en hondenkarren De Matthaus-Passion van Heinrich Schütz Door het Chr. Gem. Koor te Bloemendaal OVERTREDING VAN HET R.A. P. VRIJE KIEZERS HINDERWET Uitvoering G. V. Bato Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie Haarlemsche Zeilvereeniging R. K. Opleidingsschool voor jongens Rond de Dirigenten benoeming Bij onze H.O.V. Marinus Adam Toon Verhey BURGERLIJKE STAND ENKELE REIS 50 CT. SIGARENMAG. GUUS HOLLENBERG AGENDA Bioscopen Opnieuw boete geëischt tegen oud redacteur van Het Nationale Dagblad HET K.N.Z.B.-BESTUUR BLIJFT HAGEMAN Tel. 12762 PHILIPS en ERRES ook in huurkoop Ged. Oude Gracht 52 Haarlem Alléén: Mr. Comelisstraat 54 - Telef. 16270 STAD De gemeente Velsen staat voor de taak om verschillende belangrijke verkeersproblemen op te lossen. Op enkele plaatsen zijn reeds breede verkeerswegen ten deele aangelegd, doch de voltooiing van deze werken stuit dikwijls op moeilijkheden, die niet zoo gemakkelijk uit den Weg kunnen worden geruimd. Wij denken hier bij aan de doortrekking van de Kennemerlaan in IJmuiden, waarbij een boerderij, welke de gemeente niet op bevredigende voorwaarden in bezit kon krijgen, gedurende vele jaren in let terlijken zin een sta-in-den-weg vormde. Ook in het Zuidelijk deel van de gemeente, in het dorp Santpoort-Station, doen zich ver keersproblemen voor, die een spoedige oplos sing vragen. Herhaaldelijk is reeds gepleit voor een verbreeding van den spoorwegovergang, 't Verkeer NoordZuid moet zich hier door een nauwe opening wringen, hetgeen nog be zwaarlijker is door de groote frequentie van 't treinverkeer, daar de overweg dikwijls gesloten moet worden. Een vraagstuk van groote beteekenis is ook de verbinding van Santpoort-Station met Haarlem. Om vanuit Haarlem-Noord aan Sant- Poort-Station te komen moet men een grooten omweg maken, terwijl deze twee centra toch feitelijk vlak bij elkaar liggen. Thans is het alleen mogelijk om via Santpoort-dorp ofwel Via de Kleverlaan en Bloemendaal in 't Noor delijk stadsdeel van Haarlem te komen. Gezien de snelle uitbreiding van de forensen bevolking in Santpoort zou het gewenscht zijn, dat van daaruit een directe en goede verbin ding naar den Rijksweg tot stand kwam. Zijn wij goed ingelicht, dan is een ver betering in dit opzicht binnen afzienbaren tijd inderdaad te verwachten. Door het gemeentebestuur van Velsen worden namelijk plannen uitgewerkt voor de Uitvoering van verschillende belangrijke ob jecten, welke in het uitbreidingsplan zijn geprojecteerd. Om de uitvoering mogelijk te maken zou de hulp van het Werkfonds wor den ingeroepen, want de gemeente zelf kan de groote uitgaven, die deze werken zullen vergen, niet bekostigen. Wij vernamen dat er in totaal een bedrag van ongeveer f 600.000 mee gemoeid is. Een van de objecten, waarvan de mogelijkheid bestudeerd wordt, vormt de aanleg van een directe verbinding tusschen HaarlemNoord en SantpoortStation, waarvan het tracé voor zoo ver het 't grondgebied van de gemeente Velsen betreft ongeveer zou loopen nabij de Jan Gijzen- vaart in de richting van een punt bij den spoorwegovergang, waar hij de Wüstelaan zou bereiken. Om den aanleg te kunnen verwezenlijken zal het evenwel noodzakelijk zijn, dat een gedeelte van de bebouw'ing aan den noordoostkant van den spoorwegovergang verdwijnt. Daartoe be hoort een oüd buurtje, dat er zoo op 't oog wel schilderachtig uitziet, maar waarvan niemand zal betreuren, dat het opgeruimd zou worden. In hoeverre spoedige verwezenlijking van dit Plan mogelijk is, moet intusschen worden afge wacht. Vast staat evenwel dat een en ander in Santpoort-station een grondige w'ijziging in de situatie zou beteekenen en tevens een belang rijke verbetering ten opzichte van het verkeer tusschen Haarlem en het zuidelijk deel der ge meente Velsen. Een plan, waarvan de verwezenlijking in he naaste toekomst mogelijk schijnt, is de ver breeding van den spoorwegovergang. Hierom trent is reeds overleg gepleegd met de eigena ren voor het afstaan van den benoodigden grond. Programma 1 Jaarsveld en Hilversum I Programma 2 Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.00—9.20; Parijs 9.20 10.25; Radio PTT Nord 10.25—11.20; Parijs 11.20 —12.35; Ned. Brussel 12.35—2.20; Droitwich 2.20— 3.15; Pauze 3.15—3.20; Keulen 3.20—4.20; Londen 4.20—5.20; Ned. Brussel 5.20—6.05; Radio PTT Nord 6.056.30; Keulen 6.308.20Frans Brus sel 8.209.05; Diversen 9.059.20; Ned. Brussel 9.20—10.30; Keulen 10.30—11.20; Parijs 11.20—12. Programma 4: Ned. Brussel 8.009.20; Diver sen 9.20—10.35; Londen 10.3511.35; Droitwich 11.35—12.00; Londen 12.00—12.55; Radio PTT Nbrd 12.551.20; Droitwich 1.202.05; Londen 2.053.35; Droitwich 3.356.40; Frans Brussel 6.407.00; Droitwich 7.008.20; Straatsburg 8.20—12.00. Programma 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofbonplatenconcert. Op- hamen van Philharmonisch- en Staatsopera-or- kest van Berlijn. 8.0012.00 Diversen. Aan de leden wordt medegedeeld, dat het secretariaat van Zaterdag 8 April tot en met Donderdag 13 April gesloten zal zijn. De plaatsbespreking voor de uitvoering van „Rasmus de Wonderdokter", zal in afwijking van ons vorig bericht, op Vrijdag 7 April plaats heb ben. De aanvraagkaarten moeten dus vóór 7 April worden ingezonden. die ieder jaar gedurende de zomermaanden worden gegeven, zullen weer aanvangen. Het programma van de orgelbespeling op Donderdag 6 April 1939, des namiddags van 3—4 uur, door den heer George Robert, is als volgt: 1. Preludium c kl. t. J. S. Bach 2. Partita sopra „Jesu, meine Freude", J. G. Walther 3. Koraal voorspel: „O. Lamm Gottes, unschuldig" Joh. PachelBSl 4. Golgotha, O. Malling 5. Fantasie en Fuga c kl. t. J. S. Bach „Alleen het Katholieke ziekenhuis kan aan Katholieke patiënten een verzorging geven, die in vollen omvang beantwoordt aan hun geeste lijke en lichamelijke behoeften." Tot deze con clusie kwam de onlangs gehouden Vergadering van de Vereeniging van Katholieke Ziekenhuizen in Nederland. Het lijkt ons nuttig en noodzake lijk de Katholieken van Haarlem en omgeving nog eens te wijzen op de groote waarheid, welke genoemde uitspraak behelst, omdat er zoovelen zijn, die onze Roomsche Ziekenhuizen mijden, zonder dat daarvoor eenige reden aanwezig is. Sedert jaren toch bestaat reeds de vrije zieken huiskeuze, d.w.z. iedereen mag zelf beslissen in welk ziekenhuis hij zich wenscht te laten op nemen. Dit geldt zoowel voor particuliere als voor ziekenfonds- en armlastige patiënten. Nie mand mag op deze keuze invloed uitoefenen. De Gemeente Haarlem heeft indertijd reeds dit recht in een raadsbesluit vastgelegd en de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst, die veelal voor een ziekenhuisopname toestemming moet verleenen, zorgt er dan ook steeds voor, dat dit besluit wordt uitgevoerd. Toch komen er nog vele Katholieken in niet-Katholieke inrichtin gen terecht. Waarom? Vroeger kon men dit nog begrijpen, omdat het nog al eens gebeurde, dat patiënten zich lieten behandelen door specia listen, die niet aan onze Katholieke ziekenhuizen verbonden waren. Thans echter bestaat er voor iederen specialist gelegenheid zijn patiënten, ook die op de 3de klas, in de Mariastichting en St. Joannes de Deo te behandelen. Wij hebben wel eens hooren verluiden, dat som mige artsen hun patiënten naar niet-Katholieke inrichtingen trachten te verwijzen met een of ander bedrieglijk voorwendsel, zooals bijv. „In de Mariastichting of St. Joannes de Deo heeft men niet het instrumentarium, hetwelk voor de be handeling van U vereischt wordt" of „er is geen plaats in de Katholieke ziekenhuizen," enz. Wij kunnen aan deze „verhalen" moeilijk eenig geloof schenken. Van alle doctoren, die hun waarlijk verheven taak ernstig opvatten, moet toch verondersteld worden, dat zij de be ginselen van hun patiënten respecteeren. Men moet daarom helaas wel aannemen, dat vele Katholieke zieken uit een zekere laksheid buiten het voor hen passend milieu blijven, hetzij door dat men niet voor zijn geloof durft uit te komen, wanneer gevraagd wordt aan welk ziekenhuis men de voorkeur geeft, of ook misschien omdat men bescheiden zwijgt, wanneer men door den huisdokter, die onbekend is met de wenschen van den patiënt, naar een niet-Katholieke in richting wordt verwezen. Iedere Katholiek kenne dus zijn RECHT! H. C. J. SONDAAL, pr. Het hoofdpostkantoor, de bijkantoren Schoter- weg en Tempeliersstraat, alsmede die te Aerden- hout, Bloemendaal, Heemstede en Overveen en de postagentschappen te dezer stede zullen op 7 April (Goeden Vrijdag) voor het publiek zijn opengesteld tot 16 uur. De busrechthouders kunnen hunne correspon dentie afhalen tot het voor werkdagen geldende tijdstip. In de brief- en pakketpostbestelling en de be stelling van aangeteekende stukken wordt geen verandering gebracht. Rouwkapel ingericht Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de le Haarlemsche Begrafenis Onderne ming R. Smink, v.h. J. J. Beukers, zijn een rouwkapel en een ontvangsalon ingeschakeld bij het bedrijf. Beide vertrekken werden met dé grootste zorg ingericht. Marmer, fluweel, glas-in-lood en be werkt hout zijn zoodanig samengevoegd, dat een stemmig en uiterst gedistingeerd geheel werd verkregen. In de rouwkapel, waar het lijk zal worden op gebaard, is een orgel geplaatst, terwijl tevens de mogelijkheid bestaat hier eenige woorden te spreken. Voor de familieleden van hen, die in hotels, pensions gestorven zijn, of voor klein-behuis- den, is deze noviteit voor onze stad van belang. De koele hotelsfeer, de beperkte mogelijkheid tot ontvangen in een klein huis, worden door de le Haarl. Begrafenisonderneming aan den Kinderhuissingel volkomen ondervangen. Voor de onderlinge clubcompetitie kwamen de volgende partijen tot een uitslag: G. Boxelaar P. IJzermans 11; Jac. BosseG. Zeeuwe 2—0; P. IJzermans—M. Herben 0—2; G. KraakG.- Elsing 02; G. BoxelaarT. v Wórt 0—2; Jac BosseP. IJzermans 11. In verband met den 2en Paaschdag is er die week geen clubavond. De wekelijksche orgelbespelingen in de Groote Kerk door den stadsorganist, George Robert, B. en W. van Haarlem brengen onder de aan dacht van belanghebbenden, dat de algemeene keuring van trekhonden en hondenkarren dit jaar zal worden gehouden op 20 en 21 April en wel op de binnenplaats van het Bureau van Po litie, ingang Lange Wijngaardstraat. Houders worden bij dezen opgeroepen op de aangeduide plaats en in het genoemd tijdvak ter keuring te verschijnen met honden, karren en tuig. Aan de ingeschreven houders zal voorts een persoonlijke kennisgeving worden uitgereikt, vermeldende dag en uur, waarop zij hun trek honden met de kar of karren, waarvoor of waar onder de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig aan de keuring of herkeuring moeten onderwerpen. Van gemeneewege zal op de kar, welke voor gebruik als hondenkar geschikt is bevonden, ter linkerzijde een merkteeken worden aangebracht. Aan die zijde moet in den vervolge ook het bord worden bevestigd. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of van wege den houder zijn onderworpen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onderscheidenlijk als trekhond en hondenkar geschikt zijn verklaard. Model KT DKW Laat de brochure No. 10 U uitvoe rig voorlichten omtrent dit meest economische aller motorrijwielen. Ziet de afbeeldingen, leest hoe extra-laag het verbruik is, consta teert dat 'n DKW van belastingvrij gewicht is, laat de technische ge gevens U overtuigen van DKW's spreekwoordelijke betrouwbaar heid. Brochure No. 10 voor eiken be langstellende gratis op aanvraag. STANDAARD MODEL I 243- LUXE MODEL I 260.- Imp: HART NIBBRIG EN GREEVE N.V. Parkstr. 9la Tel. 116073 Den Haag. OVERAL AGENTEN. vervulde deze, met de nobdige bewogenheid en expressie, ook zeer verdienstelijk. Piet Halsema wist zijn ensemble op te voeren tot een innig devote weergave van de meerstemmige partijen in de motetten en koralen, tot bewogenheid in de z.g. massa-partijen. Behoudens enkele wat aarzelende inzetten, en een wat te weinig „fond" gevend bassenkoor, voldeed de koorzang over het algemeen ook zeer goed, er, kwamen we dus tot een zeer bevredigend geheel, waarvoor allen medewerkenden van hieruit de lof zij gebracht, welke men hun niet door applaus in het kerk gebouw kon beteekenen. Het was een avond vol wijding en van een groote kunstzinnigheid in opzet en uitvoering. J. S. OFFICIEEL AGENT: F. I*. VAN RUMFT Spaarn wouderstraat 103 Haarlem In het stemmige oude kerkje der Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal vond gisteravond voor een vrij groot, zij het niet overtalrijk ge hoor de uitvoering plaats van een der schoon ste werken uit de Passions-literatuur, welke wij kennen. En al zou een geheel zonder begeleiding uitgevoerde auditie ongetwijfeld het .summum van artisticiteit beteekend hebben, het zou ook tevens het uiterste gevraagd hebben van de medewerkenden, en dit zou natuurlijk vooral van het koortje, dat ónder leiding van Piet Halsema de koralen en motetten zong en de meerstemmige volksgroepen vertolkte, wel zeer veel gevraagd zijn geweest. Thans hield Albert de Klerk aan het orgel met zijn bekende accura tesse en handigheid de partijen van solisten en koor in een sober maar duchtig steunend ver band, wat hier en daar, gezien de moeilijkheid van intonatie in enkele snellere koorpartijen, wel zeer noodzakelijk was. Overigens is bij deze uiterst stemmig ge houden reproductie van deze toonschepping van Schütz opnieuw bevestigd, dat het een werk is van eeuwigheidswaarde, en dat het een plaats van eere verdient in te nemen, naast de impo santere werken van Joh. Seb. Bach. De Chris tusfiguur. door onzen stadgenoot Jos de Klerk met groote waardigheid en diep tekstbegrip ver tolkt, is in deze Passie van een stille, wee moedige droefenis en ernstige mildheid. Uic het uitvoerige, meer den nadruk op het mensche- lijke leggende verhaal van den Evangelist Mat- theus laat Schütz met zeker inzicht het zoo onuitsprekelijk valsche en lage karakter van de geheele tegen Jesus gevoerde actie spreken. Niet alleen het optreden der hoogepriesters, dei- getuigen en van Judas, maar ook de koren van het volk dragen het .stempel van misdadige luchtigheid. De zekerheid dat dit spel geluxken gaat, slaat meer dan eens over in duivel- schen overmoed. Des te verhevener staat daar dan tegenover de aangrijpend tragische figuur van den Christus. Voor den vertwijfelden uit roep: „Eli, li, lamma sabacthani!" is nog nimmer een melodie met sterker expressie van diep innerlijk leed, meer overgave en berusting ge schreven. Des te grooter de tegenstel ling na Jesus' dood, zich uitend in de heftige bewogenheid der koren, die spreken van angst en ontzetting. Het was, ook wat de vertolking door de so listen betreft, het hoogtepunt van deze muzi kale tragedie. Jos de Klerk zong de klacht uitermate aangrijpend, en de tenorsolist Vine, van Bers had hier ook een van zijn beste oogen- b'ikken. Hem viel in deze Passion als verhaler wel een zeer zware en vermoeiende rol ten deel. Een vermoeidheid, welke een enkele maal leid de tot een wat minder fraaien toon. Over het algemeen echter kon ons de bescheiden en toch zeer intelligente wijze van voordragen van het gewijde verhaal zeer bevredigen. De bariton Jac. Lagas had een minder belangrijke partij, doch Voor den kantonrechter alhier heeft de Haarlemmer W. terecht gestaan, omdat hij, in strijd met het R. A. P., een autobusdienst tusschen Haarlem en Den Haag had geëxploi teerd. De ambtenaar van het O. M. merkte in zijn requsitoir op, dat verdachte met slecht mate riaal reed en bovendien vaak de Arbeidswet overtrad. Hij eischte twee maal vierhonderd gulden boete of twee maal een maand hechte nis, aangezien met twee autobussen was gere den. De kantonrechter was echter van oordeel, dat slechts één overtreding was begaan en ver oordeelde W. tot driehonderd gulden boete, subsidiair een maand hechtenis. De lijst der vrije kiezers voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen is als volgt ingedeeld I. M. v. A. v. d. Storm. 2. J. v. d. Berg. 3. A. Eeker bout. 4. P. J. Moseman. 5. W. Horsmeyer. 6. A. v. Hemert. 7. W. Huijboom. 8. Ph. Kuijkmar. 9. C. Bennik. B. en W. van Haarlem hebben aan F. Offen- terg, te Haarlem, vergunning verleend tot op lichting van een limonade-, sla-olie-, tafelzu- ren en azijnfabriek in het perceel, gelegen aan den Spaarndamscheweg no. 254 te Haarlem. Op 8 April zal Bato zijn jaarlijksche propa- ganda-uitvoering geven in het Gem. Concert gebouw. Verwerkt zullen worden o.m.: Klassi kaal Brugturnen door dames en klassikaal rin gen door meisjes, springrietjes door meisjes, ripgoef. heeren, verschillende toestelnummers en een dans door dames. Extra bericht. Denken alle leden van de Vrouwelijke Jeugdbeweging er aan dat Witte Donderdag de eerste Priesterdag is, een der belangrijke dagen van onze campagne? EEN KLEINE BLOEMENGROET OF EEN GROOT BLOEMSTUK WÊ Alles artistiek verzorgd door: Binnenweg 18, H'stede, Tel. 28080 De H.Z.V. hield één dezer dagen haar jaar vergadering in café-restaurant Brinkmann, Gr. Markt. De voorzitter releveerde de activiteit in 1938, vooral bij den bouw van een gedeelte der haven-uitbreiding. Hoewel het ledental station- nair bleef, kan toch de toekomst met vertrou wen tegemoet worden gezien. Spreker bracht dank aan de leden, die in hun vrijen tijd bezig zijn aan den bouw van een zeiljachtje voor een te houden verloting, waarvoor de vereischte toe stemming inmiddels van het departement van justitie werd verkregen. Het jaarverslag van den secretaris, alsmede de financieele verslagen en de begrooting voor 1939, werden met een woord van dank goedge keurd. Voorts ging men over tot benoeming vafl diverse commissies en werd na eenige bespre king het zomerprogramma vastgesteld. Met een opwekking om propaganda te maken voor het lidmaatschap sloot de voorzitter de vergadering. Aan ouders, voogden en belangstellenden wordt medegedeeld, dat door de goede zorgen van het gemeentebestuur de R. K. Lagere School aan de Nieuwe Gracht no. 16 nu geheel gerestaureerd is gereed gekomen. Na de Paaschvacantie zal in dit gebouw de nieuwe R. K. Opleidingsschool worden geves tigd, die onder leiding staat van het hoofd, den heer J. Ch. Vintges. Het bestuur stelt gaarne de ouders, voogden en allen die belang stellen in het werk van het schoolbestuur, in de gelegenheid deze school te bezichtigen op den tweeden Paaschdag van 2 tot 5 uur. Bezoek zal zeer op prijs worden gesteld, ter wijl de heer Vintges, die dan ook aanwezig is, gaarne alle gewenschte inlichtingen zal ver schaffen. De zijtakken van de Wüstelaan te Santpoort zijn vol afwisseling. Buitenplaatsen, villawijken, natuurparken, maar ookkrotten leunen er naast elkaar. Een kijkje in het buurtje, even over den spoorwegovergang, rechts van de Wüstelaan, dat zal verdwijnen, wanneer het uitbreidingsplan zal worden verwezenlijkt De benoeming van de beide nieuwe dirigenten der Haarlemsche Orkestvereeniging, de heeren Marinus Adam en Antoon Verhey, van wie wij in ons blad van Maandag een korten levensloop publiceerden, is ten slotte toch nog eenigszins onverwacht gekomen. We hadden, gehoord de geruchten dat het zeker wel zomer zou worden, vooraleer eenig besluit in deze precaire kwestie door het be stuur zou worden genomen, zeker geen benoe ming voor Juni of Juli verwacht. Hoe dit ech ter zij, we verheugen er ons op deze plaats oprecht over, dat de beslissing reeds nu ge vallen is, zoodat men bij de studie weer voor uit kan, en dat het deze beslissing werd, welke tenslotte aan twee der voornaamste stroomin gen, die rond deze benoeming bleken te be staan, een zoo gunstige oplossing vond. We zullen, nu deze ook ons als muziekrefe- rent zoo gelukkig schijnende oplossing een feit werd, niet meer terugkomen op al hetgeen er te doen is geweest tijdens het optreden der gastdirigenten in de kringen der geïnteresseer den en der nog wijdere kringen van belangstel lenden, meest stuurlui aan den wal. Er zijn urenlange besprekingen gevoerd, de telefoon stond op sommige dagen niet stil, de dagblad- critieken werden besproken of afgebroken naar gelang het inzicht der betrokkenen er zijn vrienden gemaakt en vrienden verloren, er zijn sympathieën gekweekt en antipathieën gegroeid. Zulks schijnt onvermijdelijk aan kwesties als deze vast te zitten. We kunnen alleen hopen dat ze, nu eenmaal de kogel door de kerk is, als sneeuw voor de prille lentezon weer mogen verdwijnen. .En dat zullen ze, bij de benoeming van deze twee di rigenten, die toch beiden een zeer stevige meer derheid achter zich kregen, ongetwijfeld. Marinus Adam's capaciteiten hebben we ir. den loop der jaren meer dan eens in het volle licht gesteld. Als tweede dirigent deed hij zich vaak kennen als een dirigent met de hoedanig heden van een eerste, en vaak hebben we de slagvaardigheid bewonderd, en er ook open lijk van getuigd, waarmee hij zich, soms geheel onvoorbereid, plaatste voor den lessenaar, en zelfs zonder repetitie de moeilijkste orkestwer ken leidde. Deze capaciteiten gaven hem inder daad recht op een hoogere posfjie bij het or kest dan die van tweeden dirigent. Dat hij zoo goed als zeker zou zijn verdwenen, wanneer men deze oplossing niet had gevonden, zou ieder onbevooroordeelde hebben moeten billijken en betreuren tevens. Wij wenschen Marinus Adam dan ook van deze plaats nogmaals hartelijk geluk met zijn benoeming, ook als leider van het H. O. V.- koor, dat hij bij de laatste uitvoering der Ne gende zoo succesvol aanvoerde. PER Men zegt wel eens dat de eerste indruk, dien men van iemand krijgt, de beslissende en de goede is. Wanneer zulks ook en waarom niet van toepassing is in de kunst, dan was onze indruk over het optreden van Toon Verhey, bij oe beide proefconcerten, wel zeer doorslagge vend. Wanneer men een werk als Bruckner's Derde zoo onder de knie krijgt als op deze uitvoeringen bleek, dan verraadt dit een zeld zaam vakmanschap niet alleen, doch ook een zeer sterke muzikale persoonlijkheid. Geheel zijn wijze van dirigeeren alleen reeds trouwens, duidde op deze beide, voor een dirigent onmis bare hoedanigheden. Het spreekt dan ook wel van zelf dat we zijn optreden met ons Haar- iemsche orkest, over welks kwaliteiten hij zien met zeer veel lof uitliet, met belangstelling en vertrouwen tegemoet zien, en dat we, ook on der zijn strakke en bezielende leiding, nog me- nigen avond van hoogstaand kunstgenot mogen tegemoet zien. De werkzaamheden van beide dirigenten zul len tot een voor beiden afgebakend terrein be perkt blijven, in overeenstemming met de bij zondere begaafdheid van beiden. Een en ander kan, zoo dunkt ons, het orkest slechts ten goe de komen, zoodat we voor onze H.O.V. een nieu we periode van bloei en gezond muzikaal leven mogen verwachten. Moge muziekminnend Haarlem hiertoe ook de noodige belangstelling meer en meer betoo- nen. Iets, waaraan we, gezien den naam, dien beide dirigenten zich in langeren en korteren tijd hier verwierven, niet twijfelen. J. S. Ondertrouwd: 5 April, A. M. Roozen en C. P. S. M. M. Janssen; H. v. Dijk en G. M. H. Vos sen; W. F. van der Epil en M. J. van Rheenen; W. Veringa en C. Broekhof; H. J. Philippo en P. A. Spijkstra; J. Olthof en J. Matena; A. Doornbosch en C. Ruttinger; L. H. Verslagers en A. F. E. M. Bruns; O. van der Hoek en M. Vaas; J. van Duijn en A. Koelemij; H. C. van Batenburg en C. M. Portegijs; C. H. Lodders en T. Rietbergen; P. F. D. Tak en G. A. Me- senhöller. Getrouwd; 5 April, C. J. Bakker en A. Kroon; J. Mars en C. C. J. Duijnstee; W. Helfensteijn en H. K. van Sinderen; A. Aneaia en J. Val- linga; A. C. Haak en A. W. Versteegen; G. de Jager en S. Tot; P. Calandt en J. van Dongen; J. C. Hoogkamer en J. van Dijk; J. C. van der Walle en A. van Marsbergen; A. L. Smit en T. Mol; T. Vrolijk en H. H. Smit; W. Zeegers en M. J. C. Urbanowitz; F. Kroder en J. E. Boer; D. E. Nieuwenhuis en G. Koning; J. Veldt en F. Zeulevoet; C. G. van Dam en G. C. de Vos; N. Stoute en J. A. Venema; K. Aarts en K. P. A. Honijk; E. Smit en G. Elskamp. Geboren; 3 April, W. C. C. Ootes—van Lun- teren, z.; 4 April, G. M. E. VriezeNahgel, d.; D. GroeneveldWard, z.; 3 April, A. J. Bosch de Vries, z.; 5 April, A. M. C. SensAssendelft z. en d.; 4 April, J. DekkersWittekoek, z.; 3 April, G. de KeijzerVrielink, z.; 1 April, M. A. Braakhuis—Nieuwendijk, z.; 3 April, J. M. Spar- VERTREK UIT HAARLEM 8 fl 10—11—1—3—5—6—7—S—9—10—11—12 VERTREK UIT DEN HAAG 7—8 9 10—11—1—3—5—6—7—8—9—10—11 ALLééN-KAARTENVERKOOP hoek Lorentzplein-Houtplein, Tel. 16073, Haarlem Gebouw St. Bavo: Bestuur R.K.V.B., 8 uur; Froza, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Toonkunstuitvoering, 7.15 uur. „De Nijverheid", Jansstraat: Algem. Ned. Bond van Gepensionneerden, 2.30 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Brinkmann, Gr. Markt: „De Natuur", 8.15 uur. Cinema: „Zijn laatste vlucht", „O, die man nen", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De man, die zijn ziel verkocht", „Tus schen Shanghai en Frisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: .Morgen gaat het beter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. reboomHetem, z.; M. A. A. E. BlattWolf, z.; 4 April, W. DorrepaalKuitert, z.; C. Azier— Groen, d.; 2 April, S. G. Makkes van der Deijl —Molhoek, z. Overleden: 4 April, A. Janssen, 81 jaar. Kle verparkweg; A. J. E. M. JampollerSchroeder, 51 jaar, Kamperlaan; C. G. van der Burch, 62 jaar, Kweektuinstraat; G. J. Hubers, 83 J5&r, Schoterweg. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BRUSSEL, 5 April (Belga) Koning Leopold heeft het overleg met het oog op de vorming van het nieuwe kabinet voortgezet en Richard, den minister van Economische Zaken, ontvan gen, alsmede de ministers van Staat, baron Poncelet en Cyrille Overbergh. Minister-president Pierlot is Woensdagmiddag ten paleize ontboden. Men gelooft algemeen, dat de tegenwoordige premier Pierlot van den Koning opdracht zal krijgen een nieuwe regeering te vormen- In hooger beroep moest vandaag de oud-cul tureel redacteur E. J. R. van Het Nationale Dagblad terecht staan, onder wiens verantwoor delijkheid in het nummer van 23 April van het vorig jaar van genoemd blad een artikel ver scheen, getiteld: „De boer ontplooit de zwarte noodvlag". In dit artikel kwamen uitdrukkingen voor, welke voor de Joodsche volksgroep in Ne derland beleedigend werden geacht. De Haagsche rechtbank heeft R. veroordeeld tot een geldboete van f 200, subs. 100 dagen hechtenis, welke straf de advocaat-generaal, mr. L. D. J. Vermeulen, in hooger beroep bevestigd wilde zien. Spr. kon zich nog indenken, dat ver dachte het verweer wilde voeren: „de geïncrimi neerde woorden zijn mij door de vingers geglipt," doch dat hij meent, dat bepaalde zinsneden niet beleedigend zijn, kan spr. niet aannemen: Mr. A. J. van Vessem, de verdediging voerend, concludeerde tot vrijspraak Het Haagsche Hof zal 19 April uitspraak doen De algemeene vergadering van den Kon. Ned. Zwembond heeft onlangs voorstellen verworpen, welke beoogden meer continuïteit te waarbor gen in het bestuur van den bond. Van de zijde van het bondsbestuur is toen medegedeeld, dat men de situatie nog eens onder het oog zou zien en eventueel de consequenties uit het verwerpen der voorstellen zou trekken. Op de dezer dagen gehouden bestuursverga dering is besloten tot een interne reorganisatie te komen, een andere werkverdeeling, met het gevolg, dat de drie leden van het dagelijksch bestuur, de heeren J. de Vries, C. Altink en A. W. Sabel Tzn. besloten hebben het bestuurslid maatschap te continueeren. Een wagen van ras en karakter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5