DE OCEAAN POST 2ÜUV&1 TjUUvUj BEVEROL Een schipperskamp Simplex rijwielen, de beste voor den prijs 4650 Rusland heeft de handen weer vrij Te veel interesse voor Europa Verkennersbeweging gaat in nieuwe banen LEVENSRUIMTE Warschau is er niet gerust op WOENSDAG 5 APRIL 1939 8 RADIO-HOLLAND" Jeugdwerk voor de toekomst Buitenlandsch overzicht PERSOONLIJKE INVLOED VAN DEN PRINS EEN SCHEEPSKRANT! N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" N.V. „ROTTERD. LLOYD" OLIE VAN OLIESPECIALISTEN FIETSER BIJ AANRIJDING GEDOOD Zes maanden gevangenisstraf tegen automobilist geëischt TOESTAND VAN PASTOOR S. LINTHORST Van smokkelen vrijgesproken NED. SCHIP BIJ ZWEDEN AAN DEN GROND Lek geslagen, doch niet gezonken De geest der moreele herbewapening Moreele herbewapening Z. K. H. Prins Bernhard als Koninklijk Commissaris der Nederlandsche Padvinderij NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN Giften over Maart bedroegen f 7.286.63 DUITSCHE VLUCHTELING BENADEELD? Vordering tegen het Katholieke Comité DISTRIBUTIE VAN VLEESCH IN BLIK Nu de oude voorraad opraakt LUCHTVAART-EVENEMENTEN IN 1939 Nu de onwankelbare „beginselen" van volk, ras, bloed en bodem on der den dreun van oprukkende pantserauto's en soldatenlaarzen toch Voor heel de wereld zichtbaar hebben gewankeld, nu de leuze van de bevrijding der verdrukte nationale minderheden en het zelfbeschikkingsrecht der volkeren volkomen hun profijtelijken dienst heb ben gedaan, is er weer een nieuw devies uitgeklaroend over de aarde. Dit nieuwe devies eischt levensruimte. Een elemen taire en billijke eisch, nietwaar? Hij vloeit logisch voort uit het levensrecht. Wie recht heeft om te leven, moet ook over de voor dat leven noodzakelijke ruimte kunnen beschikken. Op zichzelf valt er dus tegen dezen eisch niet veel in te brengen. Het is een fraaie vondst, waarmee de vinders de practische verloochening van verschillende hunner meest dierbaar en heilig geheeten beginselen trachten te rechtvaardigen. Maar indien de Duit- schers en de Italianen dreigend aan spraak maken op levensruimte, dan mag men zich afvragen of de Tsjechen en de Abessiniërs niet evenzeer recht daarop hadden? Het recht op levensruimte is alleen hiaar onaanvechtbaar en aanvaardbaar Els een recht voor allen en niet voor en kelen. Als monopolie-recht of privilegie Van expansieve dictatuurlanden is het een schreeuwend onrecht. De Tsjechen en de Abessiniërs hebben dat maar al te eeer moeten ervaren. Het spreekt van self, dat niet alle staten en volkeren een recht hebben op gelijke levensruim te. Groote staten en volken behoe ven meer levensruimte dan kleine, zoo ais dikke menschen nu eenmaal méép plaats noodig hebben om te kunnen zit ten dan magere. Maar evenmin als dik ke menschen, en zeker menschen, die onbehoorlijk dik zijn geworden door verregaande onmatigheid, het recht hebben om magere te verdrukken, zoo- üat deze geen adem meer kunnen ha len en het leven verliezen, zoo hebben groote volkeren en staten niet het recht kleine zonder meer op te slokken. Wie zal echter bepalen, hoe groot de rechtmatige levensruimte voor een volk of een staat mag en moet zijn? Duitschland en Italië en Japan achten alleen zichzelf in staat en bevoegd om bit te maken, hoeveel levensruimte hun rechtens toekomt. Maar zulk een eigenmachtigheid en eigengereidheid, die desnoods bereid zijn gewelddadig aan anderen hun levensruimte te ont nemen, kunnen en mogen niet geduld worden ter wille van de orde, het recht en den vrede in de wereld. Met de wijze, waarop thans het recht op levensruimte wordt uit gespeeld ter camouflage van on rechtmatige machtsbegeerte en machts politiek, heeft het Fransche spotblad „Le Canard enchaïné" zeer geestig den draak gestoken in een tweetal caricatu- ren. Op de eene ziet men den Fran- schen minister-president Daladier met den Franschen minister van Buiten- landsche Zaken Georges Bonnet. De reeds van nature zeer lange neus van Bonnet is verlengd tot de lengte van een fantastisch voorspoedige komkom- Her uit het oude, van melk en honing ^Vervloeiende land Chanaans, en Dala- dier vraagt aan Bonnet: „Weet je wel zeker of wij ook niet behoefte hebben 3 an een „levensruimte"? Op het andere Plaatje ziet men een inbreker met gre tige handen in een geopende brandkast graaien, terwijl hij tot zijn collega zegt: •Ha, ik heb een levensruimte gevon den!" Deze welgeplaatste grapjes karak- teriseeren zeer scherp het paskwillerig gebruik, dat van het recht op levens ruimte wordt gemaakt, maar zij kunnen dat recht zelf niet te niet doen. Het reent op levensruimte, dat nooit ten koste van datzelfde recht van anderen mag gaan, geldt niet alleen voor vol keren en staten, maar ook voor den in- dividueelen mensch. Dat dit recht noch in de internationale, noch in de nationa le samenlevingen zuiver wordt gehand haafd en geëerbiedigd, is een der hoofdoorzaken van de tegenwoordige spanningen, moeilijkheden en ellenden op zoovelerlei gebied. I WAARIN HET DAGELÏJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 563 Amsterdam-O. 11 De samenstelling van Beverol berust op de ervaring, opge daan bij tientallen proefrit ten op de weg onder streng wetenschappelijke contróle. Daardoor hebben wij voor iedere wagen, ook de Uwe, de ideale olie. Voor de Almeloosche rechtbank is Dinsdag een zware straf gevorderd tegen een jeugdigen automobilist, een fabrikant uit Almeloo, die beschuldigd werd, een doodelijke aanrijding veroorzaakt te hebben. Hij was in het najaar van 1938 op een Zondagavond laat van een partijtje, dat kennissen in Enschede hadden gegeven, teruggekomen. Hij had daar diverse soorten alcohol gebruikt en ten slotte nog in Delden bij een uitspanning wat gedronken. Op den weg DeldenBorne is hij den 26-jarigen wielrijder B. Arendsen achterop gereden. Deze is „geschept" en vermoedelijk op slag gedood. De bestuurder reed tegen een boom en werd vrij ernsug gewond. De officier van justitie sprak zijn deernis uit met de moeder van het slachtoffer, voor wie A. kostwinner was, en zijn verloofae, van wie hij dien bewusten avond juist afscheid geno men had. Spr. eisch te een strenge straf: zes maanden gevangenisstraf en intrekking van de rijbevoegdheid gedurende een jaar. In den toestand van pastoor S. Linthorst uit Tuitjenhorn, die onlangs bij een auto-ongeluk zwaar werd gewond, is eenige verbetering in getreden. Hij is Dinsdag geheel tot bewustzijn teruggekeerd en kon weer met personen in zijn omgeving spreken. De Almeloosche rechtbank heeft vorige week zich urenlang bezig gehouden met een oude smokkelzaak, waarin als verdachte een Haag- sche dame de hoofdrol vervulde. Zij zou ge tracht hebben een kostbare bontverzameling, ter waarde van ca. f 10.000, over de grens bij Bentheim te smokkelen. Er was f 50 boete en verbeurdverklaring van het bont gevorderd, doch de rechtbank sprak haar Dinsdag vrij. (Van onzen parlementairen redacteur) Jeugdzorg is vóór alles zorg voor de toe komst. Neemt men 14- en 15-jarige jongens en meisjes uit het bedrijfsleven, dan bouwe men in den tijd, dat zij niet mogen werken, voort aan hun opvoeding en opleiding, opdat zij meer karakter en meer bekwaamheid verwerven om zich in de toekomst door het leven te slaan. Brengt men de werklooze jongeren in een kamp, dan bevordere men daar indien het eenigs- zins mogelijk is, hun ontwikkeling in een richting, waarin zij later eenige kans op normaal emplooi kunnen vinden. In de lijn van deze gedachte ligt de op leiding van het werklooze fabrieksmeisje tot dienstbode; de oefening van den werk- loozen jongen in al datgene, wat hij bij voorbeeld als emigrant moet kunnen en kennen en óók het nieuwste op het ge bied van de jeugd-werkloozenzorg: het schipperskamp. De Rijnscheepvaart kan niet voldoende schippers vinden. De schipperskinderen, die zich aanbieden en die enkel op de boot van hun ouders wat practijk leerden, zijn niet ten volle bruikbaar. Er is behoefte aan ook theoretisch wat beter onderlegde, aan meer systematisch geschoolde schippers. En daartoe dient het schipperskamp. De oprichting van een tweetal dezer kampen is in voorbereiding. Een zal wor den ingericht aan den oever van den IJssel bij Zwolle in een daartoe bijzonder geschikt huis van waaruit de aldaar gedetacheerde knapen de ter plaatse bestaande schippers- school zullen bezoeken. Een soortgelijk kamp voor katholieke jongens wordt in een groot, leegstaand gebouw in de nabijheid van Dordrecht ingericht. En ter voorberei ding van deze beide kampen is in Amster dam in een daartoe ter beschikking gesteld gedeelte van het opleidingsschip „Koningin Wilhelmina" een proefkamp van beschei den omvang ingericht. De „Koningin Wilhelmina", een breede platte schuit, met prachtig daarop gebouw de klaslokalen, een gymnastiekzaal, slaap- en werkruimten, behoort aan het Onder wijsfonds voor de binnenvaart, dat knapen van nog géén 16 jaar, rechtstreeks van de lagere school komend, in twee jaren op leidt voor de scheepvaart. De „Koningin Wilhelmina" kon dit jaar maar half in ge bruik worden genomen en het onderwijs fonds stond de andere helft dat ééne jaar af aan de stichting „Nederlands Volks kracht" een eerst onlangs door de Volks- hoogeschool te Bokkeveen en de Amster- damsche Maatschappij voor Jonge Mannen in hét leven geroepen orgaan, dat bestemd is om de ruggegraat te worden van de neu trale „zuil" in het kampwerk voor de werk looze jeugd. Met steun van de regeering nu stelt deze stichting een 24-tal jongens, allen ouder dan 16 jaar, jongens met een heel verschillenden graad van ontwikkeling en jongens uit alle deelen van het land, in de gelegenheid zich gedurende een half jaar te bekwamen voor de Rijn- en binnen vaart. Bijna de helft van deze knapen komt uit andere beroepen dan de scheepvaart, 13 zijn schipperskinderen. Het is een moeizaam samengesmede gemeen schap, die hier in de kamphelft van het schip samen woont. Schipperskinderen laten zich niet gemakkelijk in een gemeenschap opnemen. Van jongs af aan hebben zij op schepen geleefd en kwamen zij alleen met andere kinderen samen, wanneer zij naar school gingen. En dan nog: als er ongerechtigheden bedreven werden, kregen de schipperskinderen, die nu eenmaal niet tot de gewone schoolmaatschappij behoorden, steevast de schuld. Zij kenden het echte gemeenschapsleven bijna niet, zij hebben moeite daaraan te wennen. Niet het betrekke lijk primitieve leven stuit hen af. Het kan hun niet schelen cp britsen of in kooien te slapen, zij werken pootig dóór en lezen en schrijven op harde houten tafels, zij zijn met eenvoudigen, goeden kost tevreden, maar het gemeenschaps leven, het iets voor elkaar over hebben, het elkaar respecteeren, dat geeft moeilijkheden en tóch, hier is een gemeenschapsleven opgebouwd binnen zéér korten tijd. binnen ruim een maand, door de tactische leiding van den kampcom mandant, kapitein Oomkens. De jongens ver trouwen elkaar, kunnen hun kastjes laten open staan, zij helpen elkaar als zij kunnen én zij leeren een vak. Dat leeren heeft óók zijn bijzondere moeilijk heden. Zoolang het zuivere vakopleiding geldt, kan het onderricht gewoon klassikaal worden gegeven; voor- het overige echter moet het, door de zeer uiteenloopende graden van ont wikkeling, die de verschillende jongens bezit ten, een strikt individueel karakter dragen. Zoo kan men 's morgens op een gegeven oogen- blik de jongens bij elkaar vinden in de werk kamer van het schip, allen bezig met het uit werken van schriftelijke opgaven, door een ont wikkelingsbureau in Amsterdam opgesteld. Ieder op een ander terrein en ieder in een ander stadium van vordering. Daar zit er een Engelsch te vertalen; een ander leert lijsten Engelsche woordjes; een derde zoekt op een kaart waar de wereldhavensteden liggen of hoe de Rijn loopt; een vierde produceert een Ne- derlandsch opstel; een vijfde blokt op de Duit- sche verbuigingen: een zesde verdiept zich in de geneugten of de kwellingen van een ander vak en zoo doet ieder iets anders en over dat alles ziet het wakende oog van den assistent commandant welwillend toe. Intusschen zit de andere helft, de andere ploeg van de kampbevolking, voor zoover zij geen corvée heeft, in de stad, waar zij een of anderen cursus volgt. Het leven is zwaar voor deze knapen, 's Mor gens beginnen zij vroeg. Tot 's avcnds 10 uur werken zij aan één stuk door en zij werken hard. Het schip zelf is er het beste bewijs van. Het ziet er keurig uit. Geen muur, geen deur, geen raam waar een spatje op zit. Geen tafel waar men niet van zou willen eten, geen eet gerei, dat men niet zou willen gebruiken integendeel de snert smaakt er uitstekend in. Geen vloer, die niet geboend is. Geen goed, dat niet geregeld en duchtig wordt gewasschen boven tusschen de masten hangt af en toe in een fraaien boog een heele linnenkast van blauwe pakken en witte onderkleeren te drogen. Zij werken hard. zij leeren en zij schrobben en wie van het eten nog iets wil zien, nadat het is opgediend of wie nog open oogen wil zien, nadat de jongens ter kooi zijn gegaan, moet nog héél vlug wezen Nog slechts een maand werkt dit proef kamp en het werkt met betrekkelijk wei nig jongens. Over de resultaten valt dus nog weinig te zeggen. Een half jaar blijven de jongens hier en dan eerst zal blijken of zij voor de praktijk voldoende geschoold zijn en zullen ervaringen zijn opgedaan, die bij de opleiding van toekomstige schip pers in twee permanente kampen dienst kunnen doen. Dit is een mooi stuk zorg voor de werk looze jeugd, een stuk zorg, waarin parti culier initiatief en regeering elkander heb ben gevonden en samenwerken aan de toe komst van ons volk. STOCKHOLM, 5 April. Het Nederlandsche kustvaartuig „Alpha", behoorende aan een ree- derij te Groningen, is op de westkust van Zwe den nabij Uddevalla aan den grond geraakt. Het schip sloeg daarbij lek en maakte water, doch men slaagde er in het met pompen drij vende te houden. De lading is in lichters over gebracht. Men zal trachten het schip op eigen kracht weer vlot te krijgen. N&rkomindel laat door het „Journal de Mos- cou", zijn spreekbuis, bekend maken, dat het ontevreden is: een zeker teeken, dat het vele redenen tot tevredenheid heeft, maar zijn gun stige positie verder wil uitbuiten. Voor de ande ren dus reden, om op hun hoede te zijn. Tot dusver werd de aandacht van Moskou hoofdzakelijk, zoo niet uitsluitend, geboeid door de beweging van Japan in het Verre Oosten; de totstandkoming van het jongste visscherij -con tract geeft den Russen, die het schijnbaar des noods op een conflict hadden laten aankomen, een veilig gevoel. Sedert den herfst van het af- geloopen jaar werd op de ministeries van Bui- teniandsche Zaken te Tokio, maar vooral te Moskou, een venijnig debat gevoerd over de vis scherij rechten, die Japan in de Sovjet-wateren bezat. Die rechten, dateerende van het verdrag, na den Russisch-Japanschen oorlog gesloten, hadden een dubbel doel: Japan een goedkoop en gewild volksvoedsel te bezorgen, en tevens Japan gelegenheid te geven een spionneerend oogje in de Russische zeilen te houden. Moskou meende evenwel, dat Bliicher, de mysterieus-verdwenene, het Roode Leger in het Verre Oosten voldoende had gereorganiseerd om het tijd te doen worden vooral aan de laatste voordeelen der Japanners een eind te maken: het zei de pacht op voor een aantal sectoren, die het strategisch belangrijk vond. Tokio heeft toen een dreigingsactie ontketend, die het niets dan nadeelen gebracht heeft, daar de Russen hard bleven als een spijker. De Ja panners stelden termijnen, die Moskou onver stoorbaar liet verstrijken; zij dreigden met mili taire actie, waarop Litwinof zijn schouders op haalde, zij beriepen zich op verdragen, waarop de Russen hun eenige flagante schendingen door Tokio zelf gepleegd voorhielden. Toen zelfs de monstraties in het Japansche parlement niet hielpen, draaiden de Japanners bij en namen tenslotte genoegen met de visch alléén, zonder spionnage. De pas gesloten overeenkomst is kennelijk in het voordeel van Rusland, en dat is voor Moskou een reden tot tevredenheid, niet het minst om dat C.2 toestand in het Verre Oosten weer voor een jaar geconsolideerd schijnt. De aandacht van Japan is op het Zuiden geconcentreerd, waar het minder tegenstand ondervindt bij het bezet ten van strategische mmten; gerustgesteld kan het Narkomindel derhalve zijn aandacht weer naar het Westen richten. Doch dit is voor Europa, en Polen op de eerste plaats, een reden tot voorzichtigheid. Een Rus land, dat gedeeltelijk steunt, is een gunstige fac tor, maar een Rusland, dat al zijn gewicht in de Europeesche schaal kan leggen, is een zeer ongunstige factor in de politieke constellatie. Om die reden verwierp Warschau de verklaring- van-viér, getrouw aan zijn evenwichts-politiek, die het midden wil houden tusschen tw%e kwa den. Gaat het met Engeland, dan zal de Wil- helmstrasse zure gezichten zien, doch gaat het met Rusland, dan kan de Wilhelmstrasse zich bedreigd noemen door de Komintern en zijn bondgenoot van de Komintern. Het zou regel- een hekel aan als beschouwd te worden als bondgenoot van den Komintern. Het zou regel recht een uitlokking zijn van een aanval, en men moet een kwaad niet met een grooter kwaad bestrijden. Weliswaar zou Polen hulp krijgen van Rusland, doch allereerst zou het zijn buren, met wie het goede vrienden wil blijven, van zich vervreemden, en bovendien zou het niet zeker zijn die hulp '-ijtijds weer kwijt te raken. En tenslotte: zou Rusland daadwerkelijk steu nen? Linksch Spanje en China hebben daarom trent droevige ervaringen opgedaan; en War schau herinnert zich, hoe in September, toen in diplomatieke kringen reeds bekend moest zijn, dat er geen actie van het Westen te verwachten was, Litwinof te Genève opeens den steun van een tot dusver onverschillig Rusland toezegde. Dit leek bedenkelijk op een aansturen op een wereldoorlog, waarvan Moskou de vruchten zou plukken en voor een herhaling daarvan voelt Warschau niets. Rusland als dreigende macht op den achter grond kan helpen den vrede te bewaren; Rusland in de voorste rijen der „verdedigers van den vre de" beteekent den duivel met Beëlzebub uitdrij ven: een riskante onderneming. Londen, dat veraf ligt, voelt er misschien iets voor, doch ko lonel Beek zal alles probeeren óm dit den Brit ten uit het hoofd te praten. Vandaar, dat het Journal de Moscou toornt, tegen Chamberlain, maar vooral tegen Polen. Katholieke en neutrale organisaties treden naar buiten als eenheid op In een speciale en zeer intieme bijeenkomst, die werd voorgezeten door Z. K. H. Prins Bern- hard, heeft de hoofdkwartiercommissaris voor propaganda, C. R. T. baron Krayenhof, een uit eenzetting gegeven van den nieuwen organisa tie-vorm, waarin de Nederlandsche Padvinderij en Verkenning is gegoten. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door de leden van den Nationalen Padvindersraad, de heeren A. Oosterlee, voorzitter. Mr. R. Höppener, onder-voorzitter, A. H. van Leeuwen, secretaris penningmeester, C. Beets, Ds. W. M. A. Kalk man, Prof. Dr. J. E. de Quay, den zeereerw. heer Dr. A. Ramselaar, den ass.-hoofdkwartiers- commissaris voor pers en propaganda der Ka tholieke Verkenners, den heer G. Smit, en den secretaris van het Nationaal Hoofdkwartier, den heer H. J. Spijkerman. De Jamboree 1937 heeft de padvinderij in ons land zóó sterk beïnvloed, dat een inniger samen werking, een permanente eenheid tot stand is gekomen, welke als een voorbeeld kan gelden van nationale eenheid met behoud van eigen opvattingen. En, zoo verzekerde ons een der hoofdbe stuursleden, het is in hoofdzaak aan den persoonlijken invloed van den Prins, den Koninklijken Commissaris, te danken, dat dit prachtig resultaat is bereikt en alle groe pen door dezen éénen band worden bijeen gehouden. Tegenover het buitenland in het algemeen en tegenover het Internationaal Bureau in het bij zonder, bestaat voortaan slechts één Padvinders beweging in ons land, welke door een hoofd kwartierscommissaris wordt vertegenwoordigd. Naar binnen kan men van een federatie spre ken: er zijn twee hoofdcommissarissen, van wie één speciaal de Katholieke Verkenners vertegen woordigt. De geheele beweging is georganiseerd als een corps met centrale leiding. Deze leiding, gedragen door het vertrouwen van de beweging, is voor de bestuursgeste verantwoording ver schuldigd aan den Raad der Vereeniging, waarin vooraanstaande Nederlanders zitting hebben. Deze raad controleert jaarlijks, nadat door den accountant rapport is uitgebracht, den penning meester in zijn doen en laten. De wenschelijkheid om voor alle Nederland sche Padvinders dezelfde interpretatie te hebben van de schepping van Baden Powell, dringt de noodzakelijkheid op van een regelmatig contact tusschen hen, die voor de leiding van de bewe ging hier te lande verantwoordelijk, zijn. Hier toe is een Nationale Padvindersraad in het leven geroepen. Deze raad vergadert ongeveer eenmaal per twee maanden en tot dusver heeft de Ko ninklijke Commissaris, Prins Bernhard, alle ver gaderingen bijgewoond en daarbij van zijn groote belangstelling blijk gegeven door deze persoon lijk te presideeren. Het voornaamste middel, waarover de bewe ging de beschikking heeft om het Verkennen voor Jongens (het eigenlijke werk dus) zuiver te houden, is wel het Buitencentrum te Ommen, waar cursussen voor de leiders worden gehou den. Toen deze cursussen, waarmede in 1923 een aanvang is gemaakt, in de beweging begonnen door te werken, nam het aantal Padvinders jaarlijks toe. Bedroeg in 1935 hun aantal nog slechts 16.000, thans heeft het reeds de 26.000 overschreden. Het is thans overzichtelijk genomen zóó, dat de N.P.V. omvat de organisatie der neutrale en protestantsch christelijke leden, die wat het spel van verkennen betreft, onder dezelfde districts- en hoofdcommissarissen ressorteeren. De katho lieke verkenners hebben hun autonome positie behouden, technisch en cultureel zijn zij aan hun eigen hoofd- en districtscommissarissen on dergeschikt. Maar de samenwerking in den Raad maakt het mogelijk naar buiten met de anderen in gesloten eenheid voor het voetlicht te ver schijnen. Het hoofdbestuur en meer in het bijzonder de Koninklijke Commissaris, Prins Bernhard, die, zooals dezer dagen, daarover tot ons sprak, wenscht evenwel vurig, dat de beweging der pad vinders zal groeien. „U weet" zoo zei de Prins ons „dat de beweging ten doel heeft mede te werken aan de opvoeding der jeugd tot goede burgers van ons land. Doordat de zelfopvoeding en de paraat heid om anderen te helpen er zoo op den voor grond treden, is de padvindersbeweging geheel in den geest van de moreele herbewapening, waarop door Hare Majesteit zoozeer de aan dacht is gevestigd." Het hoofdbestuur heeft tevens doen verschij nen het rapport over de Jamboree 1937. In een welverzorgd, op kunstdrukpapier ge drukt rapport zijn de gegevens betreffende de Jamboree-organisatie verzameld. Niet alleen zijn hiermede de ervaringen vastgelegd, welke bij vol gende organisaties van Jamboree's (het rapport wordt ook in de Engelsche taal uitgegeven) on schatbare diensten kunnen bewijzen, doch voor allen, zoowel in als buiten de padvindersbewe ging, die met deze Wereldbijeenkomst in aan raking gekomen zijn, zal het boek herinneringen oproepen aan een welgeslaagde gebeurtenis, welke op ondubbelzinnige wijze getuigde van Nederlands „kunnen" en ondernemingsgeest. Ook voor hen, die betrokken worden bij groote bijeenkomsten, bij de organisatie van tentoon stellingen, zijn de verschillende daarin genoemde gegevens en inlichtingen ongetwijfeld in hooge mate belangwekkend. In het bijzonder mogen wij vermelden, dat de inkomsten van de Jamboree-exploitatie hebben bedragen ƒ690.230 en dat daarvan ƒ75.264.15 kon worden afgedragen aan de Ned. Padvinders Vereeniging, zijnde het batig saldo. Het succes heeft zich derhalve buiten verwachting tot het financieele gedeelte uitgestrekt! Foto Ziegler Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat de ontvang sten over de maand Maart hebben bedragen f 7.286,63, zijnde f 6.647,48 uit periodieke bijdra gen en f 639,15 uit losse giften. De uitkeerineen over hetzelfde tijdvak be droegen f 24.261,97. De plaatselijke commissies van samenwerking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bij een f 39.814,19, zoodat in die maand aan aan vragers, verdeeld over 133 gemeenten, een be drag van f 64.076,16 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden te 's-Gravenhage is: 272727. Hedenmorgen is in een civiele zitting van de enkelvoudige kamer der arrondissementsrecht bank te Utrecht aangebracht de zaak van dr. J. K. A. S„ Duitsfch vluchteling om redenen van geloof en ras. die een vordering heeft ingediend legen de leiding van het Katholieke Vluchte lingencomité. In deze zaak heeft zich procureur gesteld mr. Van Maarsseveen te Utrecht. Ter zitting, welke gepresideerd werd door mr. C. Veen, heeft mr. Steenberghe het verzoek inge diend, de zaak spoedshalve te willen verwijzen naar de zitting van de enkelvoudige kamer op morgen. Het verzoek werd ingewilligd. De zaak zal verder bij geschrift behandeld worden. De minister van Sociale Zaken heeft een rond schrijven aan de gemeentebesturen gericht, in verband met het uitgeput raken van den voor raad rundvleesch in blik. Enkele weken geleden is in een aantal ge meenten een proef genomen met de distributie van blikken: a. varkensvleesch, b. gemengd rund en varkensvleesch; c. gemengd runder- en var kensgehakt. De resultaten van deze proef heb ben den minister doen besluiten met de alge- meene distributie dezer artikelen een begin te maken. Derhalve zullen met ingang van 9 April uitsluitend bovengenoemde vleeschproducten be schikbaar worden gesteld. De vastgestelde prijs, waartegen elk der producten aan de betrokken consumenten moet worden verkocht, zal in alle gevallen 36 cents per blik bedragen. Mocht even tueel nog een voorraad rundvleesch in blik aan wezig zijn, zoo behoort deze uit den aard der zaak allereerst tegen den geldenden prijs (37'A cent per blik) te worden gedistribueerd. Het bureau voor luchttoerisme van den A.N.W.B. publiceert een voorloopig overzicht van de luchtvaart-evenementen in Europa in dit sei zoen. Op den Tweeden Paaschdag wordt op net vliegveld Ypenburg het vliegseizoen geopend. Op 15 April organiseert de Delftsche Studenten Aeroclub op Ypenburg wedstrijden. De wedstrijd om den zilveren vleugel van Amsterdam wordt op 29 April op Schiphol gehouden, terwijl op 13 Mei de Amsterdamsche Aeroclub op Schiphol "n fotowedstrijd organiseert. Op Hemelvaartsdag, 18 Mei, worden zoowel op het vliegveld Teuge als op Ypenburg vliegdemonstraties gegeven. Op 21 Mei is Eindhoven met demonstraties aan de beurt. De doellandingswedstrijd van de Am sterdamsche Aeroclub wordt op 27 Mei op Schip hol gehouden. De internationale kunstvliegwedstrijd wordt op 28 en 29 Mei op het vliegveld Eelde gehouden. Op Ypenburg worden nog demonstraties gegeven op 4 Juni, 2 Juli en 6 Augustus. De Nederlandsch-Belgisch-Engelsche rond vlucht wordt gehouden van 20 tot 23 Juli. De Ameide-vlucht wordt op 16 September van Schiphol al gevlogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9