Men tefoijft onó: Een Augiasstal New-Yorksche Beurs DONDERDAG 6 APRIL 1939 De ,,pijlkruisen" in Hongarije Hungaristenparty treedt thans onder een nieuwen naam op Teekenen van een gespannen toestand Het verkeer door den Poolschen corridor Japansche parelduikers in den Stillen Oceaan Honolulu Clipper te San Francisco HELMONDSCHE AMATEUR- FOTOGRAFEN-VEREENIGING De vierde Noord-Brabantsche foto-tentoonstelling SPAANSCHE FUNCTIONARIS. SEN VOOR ONS LAND Bakkerij verkeerde in een verre- gaanden staat van vervuiling Bij vergiftigingsgeval betrokken DAMMEN Om den R. K. landstitel E.D.G. wint van D.O.S.! Maatschappij tot Redding van Drenkelingen Academische examens Apothekersassistent A, Z, Na onregelmatige opening volgde kalme handel; slot prijshoudend. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 5 April Clearingkoersen Boternoteering Machinisten-examen -% WISSELKOERSEN AMERIK GOEDERENMARKT Jan. n laten t eden STOOMVAART LIJNEN SS; 5 - Kr,;. &»-*»• IfSioAT" ,rMS*p0~VS?.°7.- faillissement en BOEDAPEST, 5 AprU (D.N.B.) Na twee maanden verboden te zijn geweest, verschijnt de „Uj Magyarsag", het blad van de na den aan slag op de synagoge op 3 Februari eveneens ver boden Hungaristenparty van den afgevaardigde Hubay, heden weder voor het eerst. De verant woordelijke hoofdredacteur is wederom Hubay, die zijn partij thans de party der pülkruisen" noemt. De „UJ Magyarsag" publiceert vandaag het program der „pijlkruisen", dat o.m. streeft naar een klasselooze maatschappij en een Joden vrijen staat, waartoe een wet tot bescherming van het Hongaarsche ras, ongeveer in den geest van de Neurenberger wetten, moet leiden. BERLIJN, 5 AprU. (D. N. B.) De chef van het opperbevel der weermacht, generaal Keitel, heeft op 5 en 6 April te Innsbruck een samen komst met generaal Pariani, onderstaatssecre taris van het Italiaansche ministerie van Oor log en chef van den generalen staf gehad Uit Rome wordt bericht, dat het Engel- sche slagschip „Borham" dat 32.000 ton meet, in de haven van Napels is aangeko men. WARSCHAU, 5 AprU. (Havas) Naar aanlei ding' van berichten, volgens welke Polen be reid zou zyn op zijn kosten een autoweg aan te leggen, die van Duitschland door Poolsch Pommeren naar Oost-Pruisen zou loopen, ver klaart men in bevoegde kringen, dat hierom trent nog in het geheel geen onderhandelingen zyn gevoerd. Ingeval deze kwestie aan de orde zou worden gesteld, zou de Poolsche regeering bereid zijn het wegverkeer in dit gebied te ver- gemakkeiyken, doch zonder dat de minste in breuk kan worden gepleegd op Je souvereim- teit van Polen over dit gèbied. TOKIO, 4 April. Nu het seizoen voor parel- visschen weer spoedig geopend zal zyn in de Arafoera Zee aan de Noordkust van Australië, treffen meer dan duizend Japansche duikers voorbereidingen om naar Tokio te trekken ter versterking van de 1200 parelduikers, die zich daar reeds bevinden. De Japansche visschers verzamelen jaarlijks naar schatting drie tot vierduizend ton parel oesterschelpen van den Oceaanbodem. De uit voer hiervan naar Amerika en Europa betreft een jaariyksch bedrag van meer dan vyf mUlioen gulden en de pryzen gaan nog steeds omhoog. De meeste duikers gaan eerst naar Pelew, op de Karolineneilanden, waar zy zich aan boord begeven van 60 tons-loggers. De Japan ners zijn vrijwel in het bezit der parelvisschery door de lage loonen en hun vaardigheid om tot ongewone diepten te duiken. SAN FRANCISCO, 5 April. (Reuter) De „Ho nolulu Clipper" is hier een uur voor den vast- gestelden tijd aangekomen op zijn tocht van Hongkong. Daarmede is de eerste vlucht met passagiers over den Stillen Oceaan door een groot model vliegboot volbracht. Er waren 14 passagiers aan boord. Drie Jaar geleden had de Helmondsche Ama- teur-Fotografenvereeniging de primeur van de Brabantsche Foto-tentoonstellingen en het werd een groot succes. Na Eindhoven in 1937 en Oosterhout in 1938 heeft de Vereeniging zich dit Jaar weer belast met het verzorgen van de vierde Brabantsche Fototentoonstelling, mede als herdenking van het tien-jarig bestaan der Vereeniging op 1 April J.l. Op deze expositie worden de mooiste en nieuwste foto's van byna alle Brabantsche amateurs getoond, dank zij de medewerking van de Brabantsche fotoclubs. Zoo zullen behalve de jubileerende vereeni ging aan deze tentoonstelling deelnemen de zustervereenigingen van Eindhoven, Tilburg, 's Hertogenbosch, Oosterhout, Oudenbosch, Ber gen op Zoom en Geldrop. Buitendien werden nog foto's bulten mededinging ontvangen uit Helmond en Geldrop en nog van drie individu- eele inzenders. In totaal werden door 51 inzen ders 255 foto's gezonden. Na een zeer streng doorgevoerde keuring zyn 148 foto's overgeble ven, die nu op Paschen tentoongesteld zullen worden in de groote nieuwe zaal van den heer Th. van Vilsteren, aan de Markt. Een bezoek zal de moeite ten volle beloo- nen. De opening zal plaats hebben op Zaterdag 8 April as. te 5 uur, waarna de expositie voor het publiek geopend is. Op eersten en tweeden Paaschdag 9 en 10 April is zij geopend van 1022 uur. Evenals den vorigen keer bestaat het eere- eomité dezer expositie uit den burgemeester der gemeente Helmond, die ook de opening zal verrichten en verder uit de heeren ir. A. A. Bienfait, ir. P. Rietjens. Mr. F. J^.v. Thiel en P. F. van Vlissingen Pzn. De Spaansche regeering heeft den heer Lau- reano Perez Munos benoemd tot consul-generaal te Rotterdam en den heer Juan Felipe Ranero Rodriguez tot secretaris van de legatie te Den Haag. Tont by de Jaariyksche inzameling voor de katholieke Universiteit, dat gy in liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, by nie mand wilt ten achter blijven en dat gy in geloofsyver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat by het eerste lustrum der Kath. Universiteit. De kwalificatie Augiasstal mocht met recht gelden voor de bakkery van den heer B. uit Zeist. Deze inrichting verkeerde in een zoo verregaanden staat van vervuiling, dat een der inspecteurs van den Keuringsdienst van Wa ren tegenover den Utr. kantonrechter verklaar de, nog nooit zoo'n vieze bakkerij gezien te hebben. Uit het rapport, dat hy over zyn bevindingen had samengesteld, bleek, dat de bakker geen benul had van hygiëne en het begrip volks gezondheid voor hem een zeer duistere zaak was. En daar zijn klanten van zijn gering ver- antwoordeiykheidsgevoel wel eens de dupe kon den worden, werd hy op grond van het feit art. 28 van de Warenwet overtreden te hebben, voor den kantonrechter gedaagd. Verdachte verscheen zelf niet op de zitting, maar liet zijn belangen door mr. Hemel behar tigen. Als getuige was gedagvaard de verbali sant. Deze lichtte nog met enkele woorden het rapport toe, waarin hij een beschrijving had gegeven van den toestand, waarin hy de bak kery had aangetroffen. Het was daar een on smakelijke boel. De vloer bleek in geen weken meer schoon gemaakt te zijn, want wanneer men de bak kerij binnenkwam, liep men op een eenige mil limeters dikke zwart-grijsachtige substantie, die samengesteld was uit deeg, stukken succade, krenten, rozijnen enz. Deze bestanddeelen wa ren echter niet meer te onderscheiden! Dat de bezem nimmer gehanteerd werd (waar bleel Hercules?), kon de verbalisant afleiden uit het feit, dat onder een kist een groote hoop vuil lag. In de koelkast, op verschillende plaatsen van de werkbank en nog andere planken had zich een schimmellaag vastgezet. De spinnen hadden in de bakkery vrij spel gekregen. In de hoeken van den bergkelder glansden de fijne webdraden den bezoeker tegen. Aan den wand hing een metalen eieren- en deegklopper, waaraan opgedroogd beslag van enkele dagen oud zat vastgekleefd. Deze opsomming en beschryving onderstreep te de rapporteur door te zeggeni „Er was niets in orde!" Pleiter ontkende dat de vloer er zóó uitzag als deze in de dagvaarding was beschreven. Ook bestreed hij dat er schimmel in de koel kast was. De getuige vertelde voorts, dat hy met ver dachte al meermalen contact had gehad. In Maart 1937 had zich in Zeist een geval van voedselvergiftiging voorgedaan, naar aanleiding waarvan de directeur van den Keuringsdienst den inspecteur opdracht had gegeven een on derzoek naar de kwaliteiten van B.'s goederen in te stellen. Het resultaat hiervan was, zoo zei getuige, negatief geweest. Hü voegde hier aan toe, dat hy in de grondstoffen, die in de bakkerij van B. lagen, bacteriën had aange troffen, welke de toen heerschende ziektever schijnselen teweeg hadden gebracht. De Officier van Justitie stelde toen om een reden, getuige onbekend, geen eisch tot straf vervolging in. De getuige gaf ook zijn bevreemding te ken nen over de onhygiënische wijze van werken van den bakker. Wat er over bleef aan resten van een be paald product werd bewaard, om weer in an dere baksels te worden verwerkt. Als er deeg op den grond viel, werd het daarvan afge schraapt en weer bij het beslag gevoegd. Dit gebeurde niet eenmaal, doch geregeld en naar de meening van den getuige-deskundige werden aldus schadelijke bacillen gekweekt. Eigenaar dig was ook, dat B. de glazen in de ramen wit kalkte en zoo het volle licht niet in de werk plaats liet binnenstroomen. De waarschuwing, die getuige aan B. gege ven had, hielp weinig, want bij latere inspec ties bleek de zaak nog even vies en smerig te zijn. Bij zijn laatste bezoek was er proces-ver- baal opgemaakt. De Ambtenaar van het O.M. zei in zyn re quisitoir, dat verdachte een gemakzuchtig mensch was, die zich van de belangen van de volksgezondheid niets aantrok. Het speet spr„ dat de Warenwet het niet toeliet, het vonnis openbaar te maken. Spr. eischte een principale hechtenisstraf van 14 dagen. Hierna was het woord aan verdachte's zaak behartiger. Mr. v. Hemel begon met te protes teeren tegen de beschuldiging van den Amb tenaar als zou B. in Maart 1937 de volksge zondheid in gevaar hebben gebracht. Getuige- deskundige had gezegd, dat het onderzoek ne gatief was geweest en aan deze verklaring moest men zich houden. Voorts bracht spr. naar voren, dat B. al 3% jaar een bakkery in Zeist dreef, welke steeds vooruit ging, waaruit men dus mocht afleiden, dat de menschen B. vertrouwden. De werkplaats was erg klein en wanneer vier knechten er in bezig waren, kon het niet uit blijven of er werd wel eens gemorst. Dat B van goeden wil was, trachtte spr. aan te toonen door den kantonrechter mede te deelen, dat B. belangryke verbeteringen in zijn zaak wil de aanbrengen: zoo was hij van plan de wan den van de bakkerij te laten betegelen. Nog wees spr. er op, dat het begrip „onvol doende schoonhouden" rekbaar was en dat iedere ambtenaar daar een eigen meening over heeft. Spr. verzocht om de uiterste clementie. De Ambtenaar repliceerde, zeggende dat ny by zijn beschuldiging bleef. Uit een schrijven van den directeur van den Keuringsdienst, welke toegevoegd was aan het dossier, bleek, dat de bakker B. bij het vergiftigingsgeval te Zeist was betrokken geweest. Een bacteriolo gisch onderzoek had zulks uitgewezen. Voorts zei spr., dat verbalisant door zijn jarenlange praktyk heusch wel kon beoordeelen wat vuil en niet vuil was. De kantonrechter zal over 14 dagen schril- telyk vonnis wijzen. In de Zuideiyke afdeeling van de kampioens ronde werd Zondag te Naaldwijk de ontmoeting gespeeld tusschen DOS aldaar en EDG uit Eindhoven. DOS, zich bewust van zyn kracht, trad in den aanvang aan vrijwel alle borden sterk aan vallend op, terwijl EDG zich meer op verdedigen bleek toe te leggen. Ook in dit eerste treffen speelden de zenuwen sommigen parten, waar door aan enkele borden foutjes gemaakt wer den. Toen aan de meeste borden de aanvallen van DOS afgeslagen waren en de EDG-spelers wel licht daardoor hun zelfvertrouwen terug vonden, werd het een buitengewoon spannende strijd. Eerst na ruim 3 uur spelen kwam het eerste succes aan de zijde van DOS. Langzaam aan kwamen verschillende partijen tot een einde met wisselend resultaat, zoodat na vier en een half uur spelen de stand 97 voor DOS was. De spanning werd schier ondraaglijk. Einde- ïyk, na meer dan 5 uur spelen, nam deze zeer belangrijke match een einde met een onver wachte maar zwaar bevochten zege voor EDG. Ongetwijfeld is dit een teleurstelling voor den aanhang van het sterke D.O.S., dat in de nu komende wedstrijden vermoedelijk wel uit een ander vaatje zal tappen. Deze uitslag komt ech ter de spanning ten goede en zal in de volgende wedstrijden van grooten invloed kunnen zijn. De gedetailleerde uitslag luidt aldus: D.O.S. E.D.G. L. VollebregtA. v. d. Zilver S. AlsemgeestP. Mayvis A. Kyenaioa—J. V. d. Bosch D. HeskesH. Roos F. Veenman—H. Panhuysen L. VeldhovenP. Megens G. OlsthoornJ. Maas p. Batist—W. Spaninks H. Batist—G. v. d. Loef J. Fransen—G. Sweers Totaal 911 De volgende wedstrijden zullen gespeeld wor den op 16 April a.s. 2—0 2—0 1—1 0—2 0—2 1—1 0—2 1—1 1—1 1—1 De Maatschappij tot Redding van Drenke lingen heeft in de eerste maanden van 1939 de onderstaande bekroningen, wegens het op wekken der levensgeesten by schijndooden, toe gekend: A. G. Minholts, Groningen, zilveren draag- medaille en het getuigschrift v. d. zilveren me daille. R. Nieuwland, Zwartemeer, bronzen draag- medaille en getuigschrift v. d. bronzen me daille. W van Hoeven, De Lier, zilveren draagme- daill'e en getuigschrift v. d. zilveren medaille. D. Stienstra, Marssum, bronzen draag- medaille en getuigschrift v. d. bronzen me daille. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren A. G. Berkhemer (Kediri), W. H. Struben (Am sterdam), E. J. A. M. Blomjous (Tilburg), J. Koo- men (Winkel) er. J. W. Botterman (Amsterdam) geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heeren W. B. J. Gerrit3 (Amsterdam) en J. H. van Dyk (Amsterdam). UTRECHT Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde le ged.: G. Heijsser; J. v. d Berg; J. A. Voogt; \V. Hoelzenspies; J. M. van Daal; H. J. Akkerman. Doctoraal-examen geneeskunde 2e ged.: H. J. A. Waardenburg en D. J. M. van Balen. AMSTERDAM Geslaagd mej. A. C. Bekker, Amsterdam. PENSIOENEN VOOR ONBETAALD HOTEL- EN RESTAURANTPERSONEEL M. d. R., Wel haast nergens komt de vraag, het ver langen, naar een vast pensioen zóó sterk naar voren als in het Hotel- en Restaurantbedryi. En juist in dat bedrijf, uitzonderlijk, door de haast ongelimiteerde arbeidstijden en door het feit, dat soms met personeel wordt gewerkt, dat niet alleen geen loon ontvangt, maar dat zelfs in vele gevallen nog moet bijdragen in de on kosten van de zaak, zyn voor het personeel geen regelingen getroffen, welke op zekeren leeftijd een vast pensioen waarborgen. Een kellner met soms twaalf, soms veertien werkuren per dag, kan zijn leven lang by één of meer firma's' werken, zonder dat hy via zyn bond of door zijn patroon een pensioen krijgt, waarvan hij op zijn ouden dag rustig kan leven, iets waartoe hij zelf doorgaans de middelen niet bezit om zich er van te verzekeren via een levensverzekering of een ouderdomsrente. Is voor hen eenmaal de tijd gekomen, dat de deuren van de restaurants of hotels voor hen gesloten blijven, dan staat er meestal geen an dere weg open dan die tot den Maatschappe- lijken Steun of tot den Armenraad. Het is hierop, waarop ik in uw kolommen de aandacht zou willen vestigen; een pensioen regeling, met behulp van de overheid, door mid del van de patroons. Een regeling, waardoor de overheid recht zal krijgen, van de patroons een premie te vragen voor het pensioenfonds voor kellners en ander hotel- en restaurantpersoneel, niet alleen voor de vast in dienst zijnden, maar ook voor het seizoenpersoneel. Hiertoe zou een registratie-systeem in het leven kunnen worden geroepen, in samenwer king met den Bond van Hotel- en Restau rantpersoneel, zoodat zy, die jarenlang by een firma hebben gewerkt, maar die om een of an dere reden ontslagen worden, weten, dat zy, in dien zy in een nieuw dienstverband treden, niet alle recht op reeds gestorte premiën kwyt zyn. Op deze wijze zou voor het Hotel- en Restau rantpersoneel een zekerheid kunnen worden verkregen, dat het niet op willekeurigen leeftijd zonder meer op straat kan worden gezet, zoodat het niet gedurende den tijd welke dan volgt, af hankelijk is van de gunsten van anderen, niet meer vry, na een leven van hard werken, zélf beslissingen te nemen. Hiertoe zou de overheid het initiatief kunnen nemen, want hét is juist het rijk, dat de k06ten en lasten heeft van de thans, door het ontbre ken van zulk een regeling, zonder inkomsten biyvende oud-kellners. Op het rijk zouden dan de premies gestort kunnen worden en het rijk zou deze pensioenen aan den verzekerde op pensioengerechtigden leeftijd kunnen uitbetalen. Inmiddels met de meeste hoogachting, NEW YORK, 5 April. (Part.). De effecten beurs heeft zich heden gedurende de ochtend uren niet van de reactie van gisteren kunnen herstellen. Hoewel de markt veel kalmer was, bleef de tendenz aarzelend onder invloed van de voortdurende onzekerheid en ongerustheid om trent de politieke ontwikkeling in Europa, als mede den twijfel, die door het voortduren van het binnenlandsch economische herstel is gewekt. De stemming op de Europeesche markten was heden meerendeels gedrukt, zoodat Wallstreet hier aan geen stimulans voor een herstel kon ont- leenen. De naderende vacantiedag draagt er bovendien toe bij, den ondernemingslust te rem men. Het feit, dat de Dow Jones indexcyfers de laatste dagen de vorige laagte-records van dit jaar in benedenwaartsche richting hebben ge passeerd, heeft daarnaast een sterke psychologi sche uitwerking en heeft bij velen de opvatting, dat een nieuwe baisse-periode voor de deur staat, doen postvatten. In hoeverre dit juist is, is natuurlijk niet vast te stellen, doch het kan niet weersproken worden, dat de beurs van dergelijke overwegingen den invloed ondergaat. Er bestond heden dan ook groote terughoudendheid en dit leidde tot een onregelmatige opening met be perkte koersafwijkingen naar beide richtingen. De handel was daarbij van geringen omvang en de markt maakte een weifelenden indruk. Na de eerste transacties werd de stemming geleidelijk aan iets beter als gevolg van kleine vraag, die ten deele waarschynlijk voortsproot uit dekkin gen van de handelaren. Hoewel de omzetten klein bleven bewoog de markt zich gedurende het eerste uur vry algemeen in opwaartsche richting, waardoor koerswinsten, varieerende van yi tot dollar, ontstonden. Deze winsten gingen in het tweede uur echter weer verloren, doordat het aanbod toen weer grooter afmetingen aan nam. Naar men meende te weten, sproot dit aan bod voor een deel voort uit marge-verkoopen. Vooral de staalwaarden liepen snel terug en kwamen beneden het vorig slot terecht. Elders werd wat beter weerstand geboden, maar dit kon niet verhinderen, dat de aanvankelijke ver beteringen meerendeels weer verloren gingen. De pressie op staalwaarden hield waarschynlijk mede verband met de ongunstige beschouwingen over de vooruitzichten voor het tweede kwartaal. Koperwaarden konden zich, ondanks de onzeker heid omtrent de prijssituatie, handhaven. Vlieg tuigwaarden waren wat vaster, wellicht omdat het bouwprogramma voor de regeering thans wel spoedig tot uitvoering zal komen. De omzetten bedroegen in het eerste uur 270.000 shares en ln het tweede uur 170.000 shares. Ook in het verdere verloop bleef de handel van kalmen aard, waarbij de koopers nu eerder in de meerderheid waren. Geleidelijk aan liepen de noteeringen op, doch tot groote koersverbe- teringen kwam het echter niet en laatbeurs ging voor de meeste fondsen weer een gedeelte van het behaalde avans verloren en de markt sloot in goed prijshoudende stemming. Het nieuws uit het bedrijfsleven was niet onverdeeld gunstig. De bedrijvigheid in de staalindustrie wordt op pet. (v.w. 55 pet.) getaxeerd door het vak blad Iron Age. Er is in de afgeloopen week een flinke vermindering in het binnen komen der orders te constateeren, voornamelijk als gevolg van de geringe belangstelling van de zijde dei- automobielindustrie. Het is vooral de politieke toestand in het Oude Werelddeel, en het uit- biyven van een constructieve politiek van de re geering, die de ontwikkeling van het bedrijfsle ven remmen. Voorts verwacht men, dat de automo bielproductie gedurende de maand April kleiner zal zyn dan andere jaren het geval is. Daarte genover stonden verschillende winsttaxaties ovei het eerste kwartaal van 1939, o.a. van de Amer. Waterworks, die neerkomt op een winst van 0 25 (v.j. 0.06) en van Du Pont de Nemours van pl.m. $1.50 (v.j. $0.64) per aandeel, hetgeen op een beduidende toeneming wyst. Ook de ver- koopen van Woolworth stemden bemoedigend. In Maart bedroegen deze 23.100.000, tegen $20.866.000 in Februari 1930 en $22.050.000 sn Maart 1938. De netto winst van de Wright Auro- nautical Corp. over 1938 kwam overeen met 5 48 (v j 3.48) per aandeel. Met uitzondering van Republic Steel, die fractioneel lager afkwa men waren de overige staalwaarden hooger by het slot. Voor U. S. Steel en Bethlehem Steel bleef de winst echter beperkt, als gevolg van de reactie laatbeurs, doch National Steel en Youngstown wisten resp. 1% en 1% doller te monteeren. Hoewel de stemming op de metaal markt eenige teleurstelling vormde, konden Amer. Smelting de markt 1 dollar hooger ver laten, terwijl Int. Nickel iets beneden het vorig slotpeil terecht kwamen. Koperwaarden betoon den zich goed prijshoudend. By de luchtvaart- waarden ontmoetten Douglas Aircraft goede vraag, hetgeen resulteerde in een winst van bijna 2% dollar. Ook Glenn L. Martin waren goed gedisponeerd en ruim 1 dollar beter. Aan- deelen in electrische apparaten, kunstzyde-fond- (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Aku Anaconda H. V. A. U.S. Steel Beth. Steel Rep, Steel Kennecott Am. Car. F 300K—299 3414 18 >4—1813/16 404 37 7/8—37 5/8 44 11/1644% 1214—12 3/16 24 16 V, Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Philips Anaconda H. V. A. U.S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Am. Car. F Per.ns. Railr. 298—297<4 192 K 18^—185/16 403—4031/, 37K—37 H 4414—44 12 1/8—12 192 Vi 16K16 3/8 1 Koersen vt>or stortingen op 6 April 1939 te gen verplichtingen, luidende in Reichsmarken 75.65, lires 9.90. De officieele Deensche boternoteering is vastgesteld op 2.36 kronen is 93 cent per K.G. sen en tabakken waren per saldo iets boven de vorige slotprijzen. Vast gestemd waren van de petroleumwaarden Phillips Petroleum met een winst van ruim l'A dollar. Bij kalmen handel stelden Allied Chemical zich byna 3 dollar hoo ger, terwyi ook Amer. Car Foundry en Amer. Tel. Tel. resp. 1% en l'A punt monteerden. Automobielwaarden waren verdeeld; General Motors en de laaggeprijsde soorten wisten zich te handhaven, doch Chrysler zakten laatbeurs 1 dollar in en belandden een kwart dollar lager. Ook sporen, warenhuisfondsen en public-utili ties werden op onregelmatige wijze verhandeld, waarbij de voor- en nadeelige verschillen be perkt bleven. De omzetten bedroegen in totaal 880.000 shares, waarvan in het laatste uur 200.000 stuks. Laatst gedane koersen April 5 4 3 Allied Chemical American C in Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. omelt Ref. Am. Tei. Te! Am. Tobacco li. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore fc Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Tres ing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Conor.) Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5'A Young Delaware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak EL Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra) Intern. Ham .ter Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Pubi. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S Leather U. S. Rubber U. o. St Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building ex. dividend -}- nieuwe aandeelen Gedaan en laten t bieden. nominaal 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor diploma B: J. H. Richard, Amstelveen en H. F. van Hemmen, Rotterdam. 163 160% 163 85 V» 85 86 22 2C 22% 14 '/a 14 14% 391/4 38% 38% 15". Vu 154% 155V2 81% 81 833/8 9% 9-% 9% 24% 23% 25 28% 27% 29% 5% 5% 53/4 60% 59% 62% 4 4 4% 72 72 73 29% 29% 29% 32 32% 33% 65Vs 65% 68% 6% 6% 6% 29% 30% 30% 24 24% 24 22% 23% 33/8 18 18% 1 16% 16% 16% 62% 603/8 60% 138 137 139 147 150% 153% 8 8% 8% 35 34% 25% 42 41% 42% 26% 26-% 26% 5% 5-% 5% 12% 12% 12% 53% 53 52% 46% 463/< 48 7% 7% 7% 31 31% 32% 1 1 1 46% 45% 45% 23% 23 23 14% 14 14% 15 14% 15% 15% 15% 15 21% 20% 21% 173% 172% 1(0 18% 1S% 19 36 34 3/8 34% 52% 52% 53% 32% 33 33% 6% 6% 6% 16% 16% 163/4 66% 663/4 67% 12% 11% 12% 11 11% 11% 13% 13% 13% 14% 14% 15% 6%s 0% 6% 45% 45% 46% 12% 1 12% 92% 93 93% 35% 35 35 2% z% 2% 3% 4% 37% 37% 37% 50% 50 51% 18% 18% 19 93% 91% 92% 45% 45% 47% ex coapon. NEW YORK, 5 April Slotkoersén April 5 4 3 Brussel 1683 16 82% 16.85% Rome 5.26V* 5.26% 5 26% Bern 22.42% 22.43 22.45% Madrid Oslo 22.52% 22.52% 22 53 A'dam 53.09 53 09 53.13% Londen 4,68 I/s 4 68 A' 4.68-A Parys 2.64% 26411 2.65 Beriyn 40,11 40.10 40.12 5 April Suiker Mrt. Mei 1.96-97 Juli 2.00-01 Katoen Mei 8 04 Juli 7.84 Oct. 7.53 Koffie (Rio - Nieuw Dec. Mrt. Mei 4.22 Juli 4.17- Sept. 4,17 Dec. 418— Rubber Standaard Mei 16,01 Juli 16.02 4 April NEW YORK, 5 April 5 April 4 April Sept. 203 -204 2.00-01 Nov. 2 06-— 2,04 1.93-94 Jan. 1 97-98 1 96-197 1.98-199 Mrt. 1.99 201 1.98—200 8.00-01 Dec. 7.487.45- 7.79-80 Jan. 7,487.45- 7,51- Mrt. 7.547 51- contract) Mrt. Mel 4.1;Juli 4.15-»— Sept. 4.15Dec. (Santos) 5.93 6.01 6.06 6 09- 4.16Maart6.12- 5,92- 6.00- 6.05- 6 09- 6 12- 15.90-—Dec. 15.92Jan. 16 03-f 15.93 16.04-- 15.94 Sept. 16.03- f 15.94 Mrt. 16.04 15 94 Oct. 16.02- 15.93 - Tin Loco 46 20 46.15 Termijn 46.20 46.15 CHICAGO, 5 April 5 April 4 April 5 April 4 April Tarwe Haver Mei 67%-% 67 - Mei 29 29% Juli 66V8-67 67 3/4 3/8 Juli 263/4 2o% Sept. 67 68% Sept 263/8 26% Mais Rogge 41 Mei 47 - 473/8 - Mei 40 Vi Juni 48 3/4 48% Juli 4l 42 Sept. 49% 50 Sept. 43 433/8 Reuze) 6 45 - Mei 6.15 6.15 Sept. 6.45 Juli 6.30 630 Oct 652% 6,50- WINNIPEG, 5 April 5 April 4 April 5 April 4 April Tarwe Gerst Mei 513/4 60 Mel 363/4 363/4 Juli 60% 60%- - Juli 35 3/4 35 Ar Oct. 61% 61%. - Oct 34% 34% Rogge Lijnzaad Mei 38% 393/, Juli 156% 157 Juli 393/4 39% Mel 154% 154% - Oct. 40 40% Haver Mei 28% 28%- Oct. 27% 27%- Juli 283/g 28% II w ID ss b BINNENLANDSCH'E HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 4 April, Patria, s., Dan zig; Erpel, s.. Kotka; Acclivity, tank, Londen (voor Zaandam); Drittura, m.s., Kingslynn; Euterpe, s., Danzig. 5 April, Erward Blyden, m.s., West-Afrika laatst Rotterdam; Voreda, tank, Falmouth. Vertrokken 4 April, Brandaris, m.s., Holbeek! Zaanland, s.. Hamburg. 5 April, Mary, m.s., Gent; Thornbury. s., Sluis kil, Dea Mazzella, s., Rotterdam. Aangekomen 5 April. Scandinavië, s., Saffi; Ni- gerstroom, m.s,, Rotterdam. Vertrokken 5 April, Friesland, s.. Antwerpen: Cabo, m.s., Londen Trito. s., Belfast via Rotter dam: Pluto, s.. Kopenhagen. Vertrokken 5 April, Prowess, m.s.. Londen AMSTERDAM, aangekomen 4 April. Patria. Danzig, hout, Houthaven, Scheepvaart Bedrijf Gruno; Erpel, Kotka, stukgoed, J. P. Coenhaven# Wm. H. Muller en Co. 5 April, Drittura, Kingslynn, ledig, J. P. Coen haven, idem; Euterpe, Danzig, stukgoed, Surl" namekade, Verg. Cargadoorskantoor; Edward Blyden, West-Afrika laatst Rotterdam, cacao, Borneokade, P. A. van Es Co; Voreda, Falmouth, repareeren, Ned. Dok, Van Es en Van Ommeren. Aangekomen 5 April, Scandinavië, Saffi, fos faat, Fosfaatfabriek, d'Arnaud Co; Nigerstroom, Rotterdam, ledig, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij., Soborg, IJmuiden, bunkeren, J. P. Coen haven, Ned. Steenkolen Hartd. Mij. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ARIADNE, 5 April van Portimao te Genua. BREDA, 5 April van Cristobal naar Curacao. PLUTO, 5 April van Amst. n. Kopenhagen. AURORA, Middl. Zee naar Rotterdam, pass. 9 April 12 uur des middags Ouessant. VESTA. 5 April van Venetië naar Triest. BOSKOOP, thuisreis, 1 April te Iquique. BREDA, thuisreis, 3 April te Balboa. COLOMBIA, 2 April- van Cristobal naar Car- ^DEUCALION, 4 April van Vols naar Thessaloniki EUTERPE, 5 April van Danzig te Amst. ORESTES, 5 April van Middl. Zee te Rotterdam, STELLA, 4 April van Gibraltar naar Rot terdam. T1TUS, 4 April van Bari naar Catania. RHEA, naar Lissabon, pass. 3 April Ouessant. SOCRATES, thuisreis, pass. 5 April de Azoren. MIJ. OCEAAN ANTILOCHUS, 4 April van Gdynia te Hamburg. PHRONTIS, Amsterdam naar Java, te Liverpool. HOLLAND—AMERIKA LIJN BILDERDIJK, thuisreis, pass. 5 April Scilly. VEENDAM, 5 April van Rotterdam te New York. NIEUW AMSTERDAM, 6 April n.m. ca. 4 uur van New York te Rotterdam verwacht. ROTT. LLOYD KERTOSONO, uitreis, pass. 5 April n.m. 2 uur Perim. TAPANOELI, thuisreis, 5 April van LiveiT>ool. GAROET, 5 April van Java te Rotterdam. KEDOE, uitreis, 4 April n.m. 5 uur van Suez. KOTA BAROE, 5 April van Batavia naar R dam, BALOERAN. thuisreis. 5 April van Colombo. TOSRI, thuisreis, pass. 4 April Finisterre. SITOEBONDO, uitreis, 3 April van Singapore. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLANDAFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, thuisreis, pass. 5 Apru Cj ibraltar. BOSCHFONTEIN, 5 April n.m. van Beira naar DXRANDFONTEIN, 5 April van Beira naar Durban NIJKERK, uitreis, pass. 5 April Ouessant. HOLLANDO.-AZIE LIJN SEROOSKERK, uitreis, pass. 5 April Gibraltar. ARENDSKERK, thuisreis, 4 April te Sjanghai. ZUIDERKERK, 4 April van Hamburg naar Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN GAASTERKERK, thuisreis, 4 April van Adelaide. HOLLAND—BRITSCH-INDIE "JN HOOGKERK, uitreis, 4 APnl L1/°ïïl°- STREEFKERK, 5 April van Britsch-Indle te Rotterdam. HALCYON LIJN STAD MAASSLUIS, 5 April van Narvik naaS R°STAf>aIVLARDINGEN, 4 April van Narvik naar RStTADlZWOLLE, Vlaardingen naar Salta Cabello, 5 STADUARNHEM, 5 April ëvan Oxelosund naar Rotterdam-Vlaardingen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN SIRRAH, 5 April van Zuid-Amenka te Rotter Üam MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVËLTuitreis 5 AprU ^MOENA, 5 April van Amst. 'te Hamburg. POELAU TELLO, thuisreis, 5 April te Suez BINTANG, thuisreis, 5 April te Genua. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, vertr. 6 April n.m. 5 uur van ATAtNLAND,^ATprif vin6 A'iam naar Hamburg. JAVA—NEW YORK LIJN MAPIA, Java naar New York, 4 April van Co- 10 KOTA GEDE, 3 April van Philadelphia naar NesALABANGKA, 3 April van Philadelphia naar N°KOTA AGOENG, Java naar New York, 4 April te Belaw^LLAND_WEST-AFRIKA LIJN LETO, thuisreis, pass. 3 April Las Palmas. JAVACHINAJAPAN LIJN TJISALAK, arr. 3 April te Hongkong. TJISAROEA, 4 April van Sjanghai naar Chin wangtao. KQN PAKETVAART MIJ. MAETSUCKER, pass. 4 April Thurday Island, SILVERJAVAPACIFIC LIJN SIMALOER, 4 April van Kaapstad naar Port Elisabeth.^ INl) TANKST0OMBOOT MIJ. APOLLONIA, naar Piraeus, pass. 2 April Istan- b°ADINDA, 1 April van St. Louis du Rhone te C°AUGUSTINA, 1 April van Soesoe te Singapore, ^AGAT^tRnerabaia te Balik pappan. AGAT^ÏA, 31 Maart van Soerabaja CYMBULA, 31 Maart van Takoradl te Barbados Opgegeven door V. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties 3 Aorll: R. J- Post ma, Beeklaan 164, Den- Haag eV aan de Trompstraat 310 icrudende eer, fabriek van Neonlicht en toeheh°oren Rc jhri mr. H. C. Feith. curator mr. H. C. Visser, oen H-A. J. Klentz, Den Haag, Resedastraat 35. R.c. mr. A. Ikman van Burck, curator mr. D. Veegens, Den aan den Rijn, straat 77^ R.c. mr. 1 W.J. van Vryberghe dc Coningh, curator mr. C. B. van Heijst Romunde, Alphen aan den Rijn. 4 April: G. Jongens, sigarenwinkelier en wya.- depothouder. Purmerend', Hoogstraat 3Ij. R.C- mri S. J. Pit, curator mr. H. H. Riepma, Edam- De N. V. Bloembollenkweekery en Handel voorheen J. Vrugt en Zonen, gevestigd te Hil- legom. R. c. mr. J. H. P. E. Mijnssen, curatoï mr. J. G. Bet-tink, Haarlem. M. Se'gaar, winkelier, Zaandam. Prins Hen drikkade 29, R.c. mr. Mijnssen, curator mr. K. van Giffen, Haarlem. C. .1. Krielen, kruidenier, Haarlemmermeer. Kruisweg no. 1035. R.c. mr. S. J. Pit, curatrice mej. mr. D. M. 't Hooft, Aalsmeer De Naamlooze Vennootschap N.V. Exploita- tatie Maatschappij „De Meerkoet'', gevestigd te Heemstede, kantoorhoudende te Haarlem, Pyn- boomstraat 33, R.c. mr. S. J. Pit, curator mr. K A F. J. Pliester, Haarlem. 'De Naamlooze Vennootschap N.V. Erplolta- tie Maatschappij „De Olijfboom", Heemstede, kantoorhoudende te Haarlem, pijd- boomstraat 33. R.c. mr. S. J. Pit, curator mr, K. A. F. J. Pliester, Haarlem. 5 April: G. Dazert. wonende te Amsterdam, Rembrandtplein no. 38. R.c. mr. G. 3. Jutte, cur. mr. J. D. J. Scheltlnga Koopman, Keizersgracht 697, Amsterdam. x D. Siiberden, bakker, wonende te Hilversum, Kometenstraat 41, R.c. mr. G. J- Jotte, curator mr. F. P. Th. Rohling, Heerengracht 420, Amster- Clan Angelica Bernardina Sinnige, pensionhoud ster, gescheiden van echt., wonende te Amster dam, Van Breestraat 145. R.c. mr. G. J- curator mr. C. Vrij, Joh. Vermeerstraat 29, Am- sfccrdftiri j. 'j. Wesselman, timmerman en aannemer, wonende te Amsterdam, Alb. mr. G. J. Jutte, curator mr. H. B. Wierlnga, Kei zersgracht 219, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actiei. 3 Aorll: E. F. J. Weber, Den Haag. Volgens Handelsbelangen werden gedurende de maand Maart 1939 bij de ge^menlljke ^ffies in Nederland gedeponeerd 102 met een totaal passief van f 1.377 079.33/a. waar van nreferent f 378.008.09. Vanaf 1 Januari 1939 werden in totaal gedeponeerd 274 crcditeuren- liisten met een totaal passief van f 3.495.747.30 waarvan preferent 1 708.000.49

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2