VOOR EEN GELDEN "DE GESCHIEDENIS DER PAUSEN SCHM HISTORISCHE OPTOCHT DONDERDAG 6 APRIL 1939 Gemeentebelastingen en fondsuitkeeringen Interessante bijzonderheden in een financieele statistiek DE NIEUWE JAPANSCHE GEZANT Woensdagavond in ons land aangekomen Rapport studie-commissie der Bouwmaterialen-industrie Leenïng Zusters O. L. V. te Muelhausen Geen verlenging der leening en geen renteverlaging ZEEWAARDIGHEIDSPROEVEN FOKKER T. 8W Eerste van een in aanbouw zijnde serie van vijf Actie tegen het Vluchtelingencomité Beschermeling acht zich bena- deeld" en treedt tegen het comité op KERKVOOGD VERDUISTERDE KERKGELDEN Tevens valschheid in geschrifte gepleegd Uit een treincoupé gevallen Gepensionneerd referendaris der Rijkspostspaarbank overleed weldra GEHEIME ZENDERS ONTDEKT „Zwaluw" en „Elck wat Wils" moeten nu zwijgen NEDERLANDSCH FABRIKAAT- WEEK 1939 PRINS BERNHARD TE AMERSFOORT Bezoek aan de rijschool gebracht of meer per maand leveren wij U RUIM 900 KOSTBARE ILLUSTRATIES Bollenstreek begint op te fleuren Echter nog niet volop bloemen weelde AFSLUITBOOMEN NIET GESLOTEN Overwegwachteres veroordeeld FINSCH OPLEIDINGSSCHIP TE ROTTERDAM 161 militairen aan boord SPOORWEGEN VERLEENEN REDUCTIE Voor deelnemers aan een besloten retraite „NIGERSTROOM' PROEF VOER MOTORRIJDER VER ONGELUKT Een minuutstilte op Goeden Vrijdag Koninklijke dankbetuiging aan het comité UIT DE STAATSCOURANT Dep. van Onderwijs P. T. T. Belastingen Radiodienst Dep. van Econ. Zaken Scheepsmeting door WILLY WATERMAN te l Een groot gedeelte van de onlangs versche nen en door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek samengestelde „Statistiek der gemeente- financiën 1938" wordt in beslag genomen door een aantal bijzonderheden betreffende elke dei gemeentebelastingen en de uitkeeringen aan de gemeenten uit het Gemeente- en het Werklobs- heidssubsidiefonds. De totale geraamde opbrengst van alle ge meentebelastingen te zamen over 1938 beliep 279 millioen, waarvan 120 millipen in de bovengenoemde fondsen wordt gestort. In eerst genoemd bedrag is begrepen wegens zakelijke belastingen 69 millioen of 25 pet., wegens per soonlijke belastingen naar het inkomen en het Vermogen 133 millioen of 48 pet., en wegens Verteringsbelastingen 76 millioen Of 27 pet. Van alle door of ten behoeve der gemeenten geheven belastingen zijn de opbrengsten der personeele 69 millioen) en der gemeente- fond.sbelasting 116 millioen) het belang rijkst. Voor elk der gemeenten boven 5.000 inwoners is melding gemaakt van de opbrengst van elk der rechtstreeks ten behoeve dier gemeente ge- beven belastingen. Bij vergelijking van deze cijfers met de over eenkomstige cijfers voor vroegere jaren blijkt duidelijk de invloed van de economische crisis op de financiën der gemeenten, terwijl dit even eens vooral merkbaar is uit de van jaar tot jaar toenemende verhooging van het aantal op centen voor de personeele en gemeentefonds belasting en uit den overgang naar een hooger genummerde klasse voor laatstgenoemde be lasting. Zoo waren 1 Mei 1938 voor laatstgenoemde belasting van de 1.056 gemeenten er 991 in de derde klasse gerangschikt en hieven 708 ge beenten het maximum aantal opcenten, terwijl V0or de personeele belasting 606 gemeenten 200 of meer opcenten hieven. Hoe belangrijk de winsten en retributies der gemeentebedrijven nog altijd zijn, vooral voor de grootere gemeenten, blijkt wel hieruit, dat Voor de groep gemeenten boven 100.000 inwo ners deze opbrengst over 1936 per hoofd der bevolking 20 beliep, terwijl alle rechtstreeks geheven belastingen te zamen voor deze groep 30 per hoofd opbrachten, voor alle gemeenten te zamen waren deze opbrengsten belangrijk la ger en was de verhouding ook geheel anders «'esp. 8 en 18). Bovengenoemde publicatie bevat voorts voor e|ke gemeente gegevens betreffende dé uitkee ringen uit het Gemeente- en het Werkloosheids- subsidiefbnds. Berekend is o.a. ook voor elke gemeente, hoeveel zij meer of minder zou heb- en ontvangen, indien de ten behoeve van deze tondsen geheven belastingen rechtstreeks aan de gemeente ten goede gekomen zouden zijn. Hier bij bleek, dat de instelling van het Gemeente fonds over 1936-1937 aan 960 gemeenten een gezamenlijk voordeel heeft opgeleverd van 34 millioen en aan 100 gemeenten een gezamen lijk nadeel van 9 millioen, terwijl de instel- ïïse Van het Werklo°sheidssubsidiefonds over 1936 aan 461 gemeenten een gezamenlijk voor deel bracht van 33 millioen en aan 599 ge meenten een gezamenlijk nadeel van 14 mil lioen. Voor veidere bijzonderheden zij verwezen haar de publicatie zelf, waarin ook verschillen de grafieken voorkomen. Met den boottrein, welke aansluiting geeft op de dagboot van Harwich naar Vlissingen, is Woensdagavond te 7.43 uur de nieuwe Japansche gezant bij het Nederlandsche hof, Z. Exc. Ishii, te 's Gravenhage aangekomen. Ter verwelko ming waren op het station H.S.M. aanwezig de Japansche marine-attaché, kapitein ter zee M. Tonaki, de rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie, H. Nagoaka, jhr. W. H. Calkoen en kolonel W. van der Poel, namens de Nederlandsch-Japansche vereeniging en vele leden van de Japansche kolonie te 's Graven hage. De secretaris van de Japansche legatie was den gezant tegemoet gereisd. Na de begroeting op het perron begaf Z. Exc. Ishii zich per auto naar zijn ambtswoning. Op initiatief van de Vereeniging van Dak- pannenfabrikanten in Nederland is in Novem ber 1938 een vergadering gehouden van fa brikanten van bouwmaterialen, tijdens welke vergadering aan de orde is gesteld het stand punt, dat fabrikanten van bouwmaterialen hebben in te nemen ten opzichte van de Ver eeniging van Handelaren in Bouwmaterialen en de B.S.B.-regeling. De vergadering besloot een commissie te be noemen. Deze commissie heeft na grondige bespre- HOOFDSTUK I Waarin George voor verrassingen komt tc staan Weinig menschen, die ooit met hun wagen uit èen garage zijn gereden, zullen dat gedaan heb ben in een humeur als dat van George Willis. En er was alle reden voor dat stralende humeur. Ten eerste was het schitterend weer, het eerste goede weer na een lange periode van regen en mist. En George was een groot voorstander van goed weer. Verder startte zijn wagen onberispe lijk, hetgeen een verrassing op zich was, want een tot dusver onbekend schrijver kan zich geen dure wagens veroorloven, en ten derde droeg hij in zijn borstzak een brief van een uitgevers maatschappij, die hem een contract aanbood, dat hem voor de volgende tien jaar van zijn leven een man in bonis maakte. kingen haar zienswijze in een drietal rapporten neergelegd. Teneinde de belangen der bouwmaterialen- fabrikanten met betrekking tot deze vraag stukken blijvend te kunnen behartigen, acht de commissie het noodzakelijk, dat tot oprich ting van een vereeniging van fabrikanten van bouwmaterialen wordt overgegaan, van welke vereeniging zoowel fabrikanten-organisaties in een bepaalde branche, als wel individueele fabrikanten lid kunnen worden. De commissie ontwierp statuten en een huis houdelijk reglement voor een dergelijke ver eeniging. Het is de bedoeling, dat de verschillende fa- brikanten-vereenigingen, die in de bouwmate rialen-branche bestaan, deze stukken met haar leden bespreken. Indien de commissie voldoende bewijzen van instemming met haar denkbeelden mocht ont vangen, stelt zij zich voor zoo spoedig mogelijk een vergadering bijeen te roepen van alle fa brikanten van bouwmaterialen in' Nederland, waar de commissie het voorstel zal doen tot oprichting van een vereeniging, als door haar bedoeld, over te gaan en waar een bestuur zal kunnen worden gekozen. In de te Amsterdam gehouden algemeene ver gadering van obligatiehouders der 7/5 pet. eerste hypothecaire obligatieleening groot ƒ400.000 ten laste der E.E. Z.Z. van Onze Lieve Vrouw te Mülhausen bij Düsseldorf, werd het voorstel van debitrice, om den looptijd der leening met 10 jaar te verlengen en de rente van 5 pet. op 3 pet. per jaar vast te stellen, met meerderheid van stemmen verworpen. Een bedrag van 96.000 aan obligaties, welke een Duitsche instelling had gedeponeerd, werd niet tot de stemming toegelaten. De trustee grondde dit besluit op de overweging, dat deze stukken tot een door de debitrice destijds inge kocht bedrag behoorden. Een voorstel, van obligatiehouderszijde af komstig, om de rente van 5 pet. op 4'A pet. te verlagen vpor een termijn van 2 jaar, werd aan genomen, terwijl den trustee opdracht werd ver leend gedurende deze periode te trachten met de buitenlandsche huizen, welke de leening des tijds garandeerden, een regeling te treffen. Op de reede van Den Helder zijn de zee waar - digheidsproeven gehouden met het eerste van de thans in aanbouw zijnde serie van vijf Fokker X 8W.-torpedovliegtuigen, bestemd voor de koninklijke Marine, welke dezer dagen een nieuwe serie van 31 toestellen van hetzelfde type heeft besteld. Het toestel werd bestuurd door den officier- vlieger eerste klasse P.. Vroon, terwijl de chef constructeur der Fokkerfabrieken, ir. M. Bee- ling, en de fabrieksvlieger de heer T. H. Leeg- stra, zich eveneens aan boord bevonden. De zeegang was in overeenstemming met de voor de zeewaardigheidsproeven contractueel gestelde eischen; waaraan de T. 8-W. volkomen bleek te voldoen. Admiraal A. Vos, hoofd der 4e afd. A, ma teriaal der zeemacht, vergezeld van den hoofd officier M.S.D. tweede klasse, J. N. Kramer, sloegen de verrichtingen van het toestel aan boord van de begeleidende sleepboot gade. De Fokkerfabriek was vertegenwoordigd door den heer J. E. van Tyen en ir. P. J. C. Vos. De snelle motorboot van Hr. Ms. Vliegkamp „De Mok", welke speciaal is aangeschaft om in nood verkeerende watervliegtuigen te hulp te snellen, bleef gedurende de proeven in de nabijheid, doch behoefde gelukkig geen dienst te doen. Mede in verband met betreffende publicaties in andere bladen hebben wij ons, nadat Woens dag de zaak van dr. S. aanhangig is gemaakt by de Civiele Kamer der Arrondissements- Rechtbank te Utrecht, om nadere informaties gewend tot een der leidende figuren var. het R. K, Vluchtelingencomité, gevestigd te Utrecht Ter oriëntatie zy er aan herinnerd, dat tegen genoemd comité een klacht is ingediend door dr. J. K. A. S., vroeger wonende te Beriyn, tij dens de befaamde vervolging „om redenen van geloof en ras" naar Nederland gevlucht en ge- ruimen tijd woonachtig te Zuilen, thans ver blijf houdende in de gemeente Bergen (N. H.) Aanvankelijk genoot genoemde S. als vluch teling, evenals zooveel andere slachtoffers, steun van het R. K. Comité, hoewel dr. S. strikt genomen misschien niet formeel aan spraak daarop kon maken. Toen in Augustus 1938 begonnen werd met een zakeiyke reorganisatie van diverse comité aangelegenheden, werd de uitkeering gebracht op de gewone norm, n.l. het bedrag, dat ook aan de werkloozen in ons land wordt uitgekeerd. Inmiddels had genoemde S. reeds pl.m. 600 steun ontvangen van het comité. Het verminderen van het bedrag schijnt niet naar den zin van dr. S. te zyn geweest. Van tOen af n.l. begon deze allerlei beschuldigingen te uiten en verwijten te richten tegen de lei dende instanties van het R. K. Vluchtelingen werk. Een en ander nam nogal ernstige afme tingen aan, zoodat hem voorgesteld werd, in zyn eigen belang, daarmede op te houden Inmiddels zette het comité zijn werkzaamhe den voort, om den man te doen emigreeren, zooals het ook voor andere vluchtelingen doet. Geld voor overtocht en om in Amerika verder te kunnen komen, was reeds disponibel en zooals geregeld geschiedt in de kas van het Comité gestort; niet echter ter hand gesteld aan den heer S., hetgeen trouwens nobit het geval is. Dit nu was voor dr. S. aanleiding zich „be nadeeld" te achten, zoodat hy het comité van verduistering trachtte te beschuldigen. Vborts verspreidde S. de opinie, dat hij schadeloosstel ling moest hebben, omdat hij sinds eenigen tijo niet dat geld ontvangt, dat hij z.i. zou hebben kunnen ontvangen, als hij eerder naar Amerika had kunnen gaan en daar een bepaalde betrek king had kunnen aanvaarden. Toen namens het Comité verklaard werd. dat het zich van dr. S. zou terugtrekken, daar hij noch genoegen nam met den steun, noch inging op een hem voorgestelde regeling, reageerde dr. S. daarop met de mededeeling; „Ich gehé sofort zur POlizei". Inmiddels is de zaak nu aanhangig gemaakt by de Justitie. Nochtans is het comité overtuigd, den man geenszins benadeeld te hebben. In het archief van het comité is ten over vloede aanwezig een brief uit Përlijn over dr. S., waarin deze min of meer als een „quaeruiant" wordt geschetst, terwijl ook de inlichtingen uit Amerika over dr. S. niet byzonder vleiend ge noemd kunnen worden. De rechtbank te Leeuwarden behandelde Woensdag de zaak tegen P. T., 63 jaar, bakker te Rauwerd, wien allereerst ten laste was ge legd valschheid in geschrifte, door onder een acte van borgstelling, groot ƒ5000, buiten we ten van A. M. Rollema en A. de Haan en zon der toestemming eigenhandig te schrijven: goed voor 500, A. de Haan, en goed voor ƒ5000, A. M. Rollema. Voorts was hem ten laste gelegd verduiste ring van verschillende geldbedragen, tot een gezamenlijk bedrag van 5720.32 A, toebehoo- rend aan de Kerkvoogdij der Nederduitsch Her vormde Gemeente te Rauwerd, welk geld hij als admlnistreerend kerkvoogd onder zich had, ge pleegd op verschillende tüdstippen tusschen Mei 1934 en September 1938. By het getuigenverhoor zette de president kerkvoogd, tevens kassier van de Boerenleen bank, uiteen, hoe de controle der boeken ge schiedde. In October 1938 moest de toestand over 1937 nog worden nagegaan. Verdachte was toen bij getuige gekomen en had gezegd: „Nu heb ik nog ƒ45 in kas en een tekort van 4500." Verdachte bekende 6000 ten eigen bate te hebben aangewend. De Officier vorderde een jaar gevangenisstraf. Woensdagmiddag kort na twee uur is de 69- jarige heer O. Vellinga, gepensionneerd referen daris van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, op één kilometer afstand van het station Voor schoten uit een eerste klasse-coupé van den electrischen trein Den HaagLeiden gevallen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar het omstreeks half vyf is overleden. De radio-contróle-dienst heeft 2 April, met medewerking van de marechaussee te Enschede, in de Tolstraat te Enschede den clandestienen zender „De Zwaluw" in beslag genomen en met medewerking van de marechaussee te Glanerbrug den clandestienen zender „Elck wat Wils" te Overdinkel, gemeente Losser. Beide houders van de zenders hebben be kend. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft het plan ook in 1939, evenals het vorig jaar, weer een landelijke Nederlandsch fabri kaat-week te organiseeren in samenwerking met de organisaties van het winkelbedryf. Dit zal geschieden in een nader aan te geven week in September. Op de winkeliers zal dan een beroep worden geda^i, om in dat tydvak hoofdzakeiyk Neder landsche producten uit te stallen en den ver koop daarvan te bevorderen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Woensdag voor het eerst sedert verscheidene weken een bezoek gebracht aan de ryschool te Amersfoort. Na gedurende eenigen tyd de lessen te heb ben gevolgd, zat de Prins in gezelschap van den inspecteur der cavalerie, commandant der lichte brigade, generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, en den gep. luitenant- generaal H. A. C. Fabius, oud-inspecteur der cavalerie, alsmede den burgemeester van Amersfoort, J. C. graaf van Randwijck en den directeur van de rijschool, luitenant-kolonel D. door Dr. F. X. SEPPELT en Dr. K. LOFFLER, Nederlandsche bewerking van P. J. A. JUF FERMANS, Leeraar in de Geschiedenis aan het Seminarie „Hageveld" en voorwoord van Prof. W. NOLET. ONPARTIJDIGHEID EEN STANDAARDWERK 850 PAGINA'S MET GROOTE ONPARTIJDIGHEID SAMENGESTELD. Onderstaanden bon uitsluitend rechtstreeks in te zenden aan N.V. BOEK- EN KUNST HANDEL H. NELISSEN, Prinsengracht ,627 Amsterdam Giro 60092 Tel. 31791. m Ondergeteekende wenscht te ontvangen „DE GESCHIEDENIS DER PAUSEN". JgS O Al Het verschuldigde bedrag ad 6.90/de 1ste termijn ad is verz./wordt 1 n „4- "U UiS4-V\ot.QOlrï NAAM met 10 ct. extra voor remb. bij ontvangst zending betaald.* ADRES 44 (Doorslaan wat niet wordt verlangd). A. Camerling Helmolt, aan een lunch in de officierscantine van de rijschool aan. Na afloop van de lunch verklaarde de Prins het beschermheerschap van „Het Paardenfonds voor Java en Nederland" te willen aanvaarden. Dit fonds is een vereeniging, welke zich ten doei stelt, het lijden van het Indische paard te verzachten. De Prins was in gezelschap van zijn adju dant, kapitein jhr. J. K. H de Roo van Alder- werelt. Met Paschen zijn, naar de V. V. V. te Hille- gom meldt, de narcissen in bloei. Een enkel vroeg veld hyacinthen begint te kleuren. Van volop bloemenweelde is nog geen sprake, al hoewel het in de bollenstreek aardig begint op te fleuren. De kantonrechter te Middelburg heeft over eenkomstig den eisch van het O.M. de over wegwachteres J. W. D., uit Oost- en West Sou burg veroordeeld tot dertig gulden boete, om dat zy op 21 Februari jl., toen de mailtrein naar Vlissingen passeerde, de afsluitboomen niet had neergelaten. Een passeerende bejaarde wielrijder en een met paard bespannen wagen konden ternauwernood den trein vermijden. De verdachte heeft zich reeds eerder aan een soortgeiyke overtreding schuldig gemaakt. Het O.M. sprak er zijn afkeuring over uit, dat de machinist van den trein zyn superieuren niet in kennis heeft gesteld van het gebeurde, alleen om de wachteres te sparen. Woensdag is in de Rotterdamsche haven aan gekomen het Finsche zeil- en motorschip „Suomen Joutsen", het opleidingszeilscbip van de Finsche oorlogsvloot. Het schip is op de te rugreis van een naar Zuid- en Middel-Ame- rika gemaakten tocht. De „Suomen Joutsen" is een zuiver militair opleidingsschip. Het heeft 161 man aan boord, die voor de opleiding in 4 groepen verdeeld zyn nj. officieren, onderofficieren, cadetten en manschappen. De opleiding geschiedt op zee. Voor deze opleiding dragen zorg de gewone of ficieren en ook wel speciale opleidingsofficieren. De commandant is Unto Voionmaa, de zoon van den tegenwoordigen minister van Handel en Industrie, prof. Voionmaa De Ned. Spoorwegen hebben een belangrijke reductie toegestaan aan degenen ,die in een der Retraitehuizen deelnemen aan een besloten retraite. Voor meerdaagsche bezoeken van ten hoog ste vier dagen wordt op vertoon van een reduc tiebon een retourbiljet met 40 pet. korting ge geven. De reductiebon wordt, op verzoek van de deelnemers aan een retraite, door de retraite huizen gratis verstrekt. Het bij C. van der Giessen en Zonen's Scheeps werven te Krimpen a. d. IJsel, voor de Holland- sche Stoomboot Mij. te Amsterdam gebouwde ms. „Nigerstroom" heeft Woensdag op de Noordzee den officieelen proeftocht gehouden, waarna de reederij het schip heeft overgenomen. De „Nigerstroom" is bestemd voor de vaart op West-Afrika. Woensdagavond omstreeks zes uur is, ter hoogte van de nieuwe verkeersbrug te Terheijden, de motorrijder De Bakker uit Tilburg tegen een auto uit Den Haag gereden. De B. sloeg tegen den grond en was vrijwel op slag dood. Het stoffeiyk overschot is naar hef lijkenhuisje te Terheyden overgebracht. De R. K. Werkliedenvereeniging te Venlo heeft een actie ingezet om van de werkgevers gedaan te krijgen, op Goeden Vrydag om 3 uur in hun bedryven een minuut stilte toe te staan ter herdenking van Christus' dood. Verschillende werkgevers hebben toegezegd, dat zij zullen medewerken tot het welslagen van deze actie. Ter gelegenheid van de herinneringsreunie van deelnemers aan den historischen optocht 1938, welke in de afgeloopen week gedurende drie avonden in „Bellevue" werd gehouden, mocht de heer J. ter Haar, voorzitter van het centraal comité van oranje- en nationale or ganisaties te Amsterdam, een 'telegram ont vangen van Hare Majesteit de Koningin van den volgenden inhoud: „De Koningin met dankbaarheid den onvergetelijken middag in het Stadion her denkende, waarvan de blijde herinnering by Hare Majesteit voortleeft, draagt mij op u te verzoeken aan de deelnemers Haar oprechten dank over te brengen voor be tuiging van aanhankelijkheid. Van Heem stra, part. secretaris." Bovendien ontving het secretariaat van Hare Majesteit het vereerende verzoek een exem plaar van de aan alle deelnemers i; ere kte oorkonde te mogen ontvangen. Gevolg coverde aan dit verzoek zal binnen enkele dagen door een der leden van het uitvoerend comité een exemplaar, gedrukt op zwaar perkament, aan het koninklijk paleis worden afgegeven. Tevens mocht het comité van minister-pre sident dr. H. Colijn een persoonlijk schryven ontvangen met het verziek- hiervan voorlezing te doen op de reünie. Dit schryven luidde als volgt: „Ik richt een hartelyken groet tot de velen, die in -de maand September van het vorig jaar deelnamen aan den grooten historischen optocht, welke ter gelegenheid van de feestelijke viering van het 40-jarige regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin te Amsterdam werd georgani seerd. Gy allen moogt met voldoening terug zien op een treffende uiting van nationalen zin, waaraan gij vrijwillig uw medewerking verleendet. Blijft dien geest getrouw, voor Koningin en vaderland." Het centraal comité ziet met groote voldoe ning terug op de toevertrouwde taak bij de or ganisatie van de feestelijkheden ter gelegen heid van het regeeringsjubileum, wesrbij de hoofdstad des lands, dat betreft volksfeesten, veel heeft goed gemaakt wat de laatste jaren door versnippering en tweedracht was bedorven. Het comité hoopt dan ook bij de uitvoering van de plannen, welke momenteel in voorbe reiding zyn, op den vollen steun van de Am- sterdamsche burgerij te mogen rekenen. Aan P. Laban, raadsadviseur by het depar tement van Onderwijs, Kunsten en NV etenschap- pen, is met 1 Juli 1939, op verzoek, eervol ont slag verleend met dankbetuiging voor de lang durige en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen. Met 1 Juli 1939 is benoemd tot administra teur by het dep. van Onderwys. K. en W., dr. J H. Wesselings, thans referendaris. Met 1 Mei 1939 is aan den referendaris 2e klasse der posterijen, telegrafie en telefonie L. Boot op verzoek eervol ontslag verleend. Benoemd tot referendaris der PTT met 1 April W. M. van der Reyden. W. D. Muller, J L. Lucassen, met 1 Juni 1939 M. C. Dijk graaf, R. Koiter, J. de Jong Rzn. met 1 Juli 1939 J. P. J. A. M. van Daaien, W. M. Greve- link en met 1 Mei 1939 C. Tol, thans referen daris 2e klasse De inspecteur der directe belastingen, enz. M. J. Prinsen, hoofd van de inspectie der dir. bel. te Drachten, is met 1 Juli 1939 voor den tijd van 5 jaren ter beschikking gesteld van den minister van Binnenlandsche Zaken Met 1 April 1939 is benoemd tot commies by den radiodienst H. R. E. Huygens, thans ad junct-commies by den radiodienst Te rekenen van 1 Januan 1939 zyn by het departement van Economische Zaken benoemd tot hoofdcommies in vasten dienst: drs. G. Brouwers en mr. E. J. Waller, beiden tydelpk ambtenaar; bevorderd tot commies in vasten dienst; J. Gout, M. A. Kagenaar en A. W. Pippel, allen adjunct-commies. Aan den scheepsmeter bij den scheepsmetings- dienst te Rotterdam, B. Klop, is op verzoek, eervol ontslag verleend. Met 1 Augustus 1939 is aan den scheepsmeter, hoofd van het district Groningen van den scheepsmetingsdienst J. Gerrits, op verzoek eer vol ontslag als zoodanig verleend. In die func tie is benoemd de scheepsmeter J. L. Kleyn te Groningen. Het was steeds George's hoogste wensch ge weest, ééns een man in bonis te zyn, die niet meer behoefde te rekenen, voor hij ertoe kon overgaan, zichzelf of zijn vrienden een diner aan te bieden. „Oude jongen!" zei hy tegen het lustig snor rende two-seatertje, dat door de straten van Londen schoot, „we gaan ons succes vieren!! We gaan een stukje eten in Soho en een fuif geven aan de vrienden en geburen!" Het wagentje schoot door het drukke verkeer van Londen, of het met hart en ziel by de zaak was, en tien minuten later stopte George voor een der bekende kleine, maar gezellige en goede restaurants in Soho. Soho is een geliefkoosd oord voor den doorsnee Londenaar, Soho is doorgaans zeer druk, maar zelfs tusschen al die lieden, die zich opgewekt voorthaastten, was George een opmerkelijke fi guur. Hij was langer, beweerden zijn vrienden, dan eenige bescheiden jongeman het recht had te zijn; in werkelykheid was hij zes voet plus en kele duimen, niemand wist precies, hoeveel. Zijn haar was van een diep kastanjebruin en glansde in de zon, toen hy zich bukte, om een gevallen handschoen op te rapen. En toen hij zich weer oprichtte, het portier dichtsloeg en een oogje knipte tegen een passeerend politieagent, waren zijn oogen van een vroolyk grys. George keek den slenterenden bobby na, en voelde diepe sympathie voor de meeste men schen, en met een zucht over de onmogelijkheid, steeds van die sympathie blijk te geven, betrad M hei restaurant. Het was vroeg in het lunchuur, en niet druk. George bleef even voorbij den ingang staan, stopte zijn handschoenen in zijn zijzak van zijn colbert en vroeg zich af, welk tafeltje hij zou nemen. Aan de straatzijde waren groote spie gelramen, waardoor de zon naar binnen scheen op de eikenhouten meubels en het glaswerk van enkele gedekte tafels. Verder in het ruime restaurant, waar de zon niet meer viel, heerschte een prettig zacht licht, en geheel achterin, langs de zykanten, waren boxen aangebracht, voor lieden die ongestoord wenschten te blyven. De boxen waren te somber voor George's op gewekte stemming; hij nam een tafeltje in het midden, uit de zon, vanwaar hij het heele res taurant kon overzien. Aan een toeschietenden kellner, klaarblijkelyk een Italiaan, die met een witte-tanden-glim- lach zijn hoed en handschoenen aannam, gaf hij snel een vrij uitgebreide lunch op en begon zijn omgeving te bekijken. Het bekijken van zijn omgeving had George vaak uitstekende ideeën en types voor zijn ro mans gegeven en ook nu weer nam hij uit ge woonte de menschen om hem heen ongemerkt op. Het was het gewone Soho-publiek, enkele schilders, zé£r klaarblijkelijk schilders, enkele acteurs en actrices, kenbaar aan hun voortdu rend gebaren maken, en met het hoofd draaien, alsof iedereen op hen lette en een stuk of vier van die lieden, die in elk restaurant te vinden zijn en geen enkel speciaal kenmerk vertoonen. En toen viel Georges's blik op de boxen, waar- ,op hy een vrij uitzicht had en hij bleef sol be langstelling toezien. In de derde, van voren af, achter een lunch, die hij rustig koud Het worden, zat een der merkwaardigste kleine mannetjes, die George ooit was tegengekomen. Hij had een scherpen haakneus en een paar rustelooze koolzwarte oogen, die schenen te gloeien van een vreemd fanatiek vuur. Ze zwier ven van voor naar achter door het restaurant, bleven nu eens op den een, dan op den ander rusten, maar schenen toch nog het meest in de verte te zien en met iets anders bezig te zyn. George rangschikte hem vrij gauw onder de tooneel- of scenarioschrijvers, maar kwam daar van terug, toen het mannetje een portefeuille van de bank onder zich nam hij scheen er al den tijd op gezeten te hebben een sleuteltje greep, dat aan zijn horlogeketting hing, en de portefeuille er mee opende. Het was een hande ling, die niet in verband te brengen was met een tooneelschrijver: de eerste, die portefeuilles met sloten meesleepte, moest nog geboren wor den, dacht George met een glimlach, terwijl hij zich zyn vrienden onder die lieden voor den geest haalde. Zijn lunch was Intusschen gebracht en onder het lepelen van zijn uitstekende soep, viel Geor ge's oog op een tweeden interessant persoon, die zeer kort geleden moest zijn binnen gekomen, terwijl hij zelf naar het kleine mannetje staarde, want enkele minuten te voren zat hy er nog niet. Het was klaarblijkelijk iemand met behoor lijke middelen van bestaan. Hy was keurig ge kleed, had goede manieren, maar er waren din gen aan hem, die George niet bevielen, Hy was niet vriendelijk tegen den kellner, maar deed uit de hoogte op de manier van iemand, die het noodig acht, zichzelf van zijn superioriteit te overtuigen. Zijn blik was niet rustig, maar hij keek snel van links naar rechts, zonder zijn hoofd veel te bewegen. Hij was op dat oogenblik interessanter voor George dan de man met de zwarte oogen, en George bracht zijn belangstelling op hem over. En hy merkte verschillende dingen op, die hem zeer interesseerden. De pas aangekomene scheen een buitengewone belangstelling voor het kleine mannetje aan den dag te leggen, hij keek ten minste uit de hoeken van zyn oogen, bijna voort durend naar hem. Zyn blikken maskeerde hy achter een gordyn van rook, dat hij veroorzaak te door constant aan zyn sigaret te trekken, en George, die rustig voortging met zijn lunch, merkte verschillende, voor hem belangwekkende dingen op. Ten eerste was de man, die zoo enthousiast sigaretten rookte, voor het kleine mannetje vol komen onzichtbaar, doordat hij achter een pi laar zat, waaraan haken voor kleeren waren be vestigd, zooals in de meeste restaurants het ge val is. Het was zomer, en bijgevolg hingen er maar enkele regenjassen en hdeden, maar tus schen den pilaar en de regenjassen door kon hij het mannetje ln de gaten houden zonder her kend te worden. En George's tweede, voor hem zeer vleiende ontdekking,bestond hierin, dat de nieuwsgierige vreemdeling plotseling zijn aandacht voor een groot gedeelte op hem scheen te hebben overge plant, Het leek George aanvankelijk te gekj maar een voorzichtige blik in het rond overtuig de hem. De vreemde zat hem vol belangstelling te be gluren. George had wel vaker te doen gehad met lieden, die in een restaurant of café iemand den heelen tyd zitten aan te staren, en hij was dan ook geneigd, den kerel te vergeten, toen deze plotseling opstond van zijn lunch en naar den uitgang ging. Een oogenblik later zag George hem in een van de voor het restaurant geparkeerde auto's duiken, en iets doen aan het dashboard. Het leek George, dat hij zijn mo tor aanzette, maar toen de vreemde er weer uitkwam en het portier sloot, liet hij die ge dachte weer varen. Toen herhaalde zich hetzelfde spelletje weer, tot George er op het laatst onrustig van werd. De sigarettenrookende man staarde beurtelings naar hem en naar het kleine kereltje en scheen iets in zijn schild te voeren. Hij beëindigde zijn lunch, nam een slok van zijn koffie en stak een sigaret op. En toen zag hij, dat het kleine mannetje opstond, alsof hy een plotseling besluit nam en in een der drie telefooncellen tegenover hen dook. De deur ging dicht en door het kleine ruitje erin scheen een licht, dat bewees, dat hy aan 't opbellen was. De papieren, waarin hy had zitten lezen, lagen nog op het tafeltje, waaraan hij gezeten had. Toen kwam er een kellner naar hem toe met de boodschap, dat de heer, die aan het tafeltje naast hem zat, hem spreken wilde, en hem ver zocht, hem in den foyer te ontmoeten. QFordt vervolgd!)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3