Bloemenkinderen kleuren bollenvelden de m Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? Haarlem, 6 April Plaats dan een Omroeper voor 90.000 gezinnen OVEREEN WEEK DOEN ZIJ HET ZELF VERDUISTERING VAN SCHILDERIJEN |nniinniiiiiiiiiii!i!i!i!!niii!iii!iiniiiinmmiiiiinnniiiiniii!!ii!iiiiuii!i!iiiiiiiiii!iiiniiiiiii!ii!iiii]i!niiii!!Hii!| DONDERDAG 6 APRIL 1939 if r - m mr. Met de trekschuit naar de kleurenpracht Kinderen versierden zich De carroussei EMMA-BLOEM COLLECTE Er wordt mooi werk verricht Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen Gevonden voorwerpen en dieren De heer L. v. d. Linde f Directeur van de Hillegomsche Courant Post- en Telegraafdienst i op de Paaschdagen Woningbouwvereeniging „De Voorzorg" Wagon geraakte in brand ZANDVOORT „De Hyacinth" te Lisse Bestuursvoorstel met groote meerderheid verworpen VELSEN Rectificatie (Berichten reeds geplaatst in een deel van .onze vorige oplage) Zes maanden tegen kunst handelaar geëischt Chemigrafisch bedrijf Geen verbindendverklaring van C. A. O. AGENDA Bioscopen Apotheekdiensten (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Oorlogsschepen te Algeciras Von Neurath is uit Praag vertrokken VILLA TE GILZE TOT DEN GROND TOE AFGEBRAND Laschapparaat, dat op den zolder werd gebruikt, de oorzaak Von Neurath in Praag LANDBOUWCRISIS-POLITIEK Minister Steenberghe voor de radio MARKTNIEUWS ^iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiirH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis STAD i i „t Zal nog wel een dik weekie duren voor de velden in vollen bloei staan," verzekerde de schipper na een welgeslaagd polsstoksprongetje van den wal op de voorplecht van onze langs- de-bollen-trekschuit. En daarmee waren de Paaschdagen dit jaar afgeschreven als d e bol- lenzondagen. Er waren dan ook gisterenmiddag op onzen tocht op een trekschuit van reederij „De Nach tegaal" te Lisse nog weinig kleuren te beken nen. Een enkel narcissenveldje, ontluikende hyacinten en verder rechte perkjes groen, waar over een „dik weekie" gele en rose en witte en roode tulpen zullen bloeien en velden met hya cinten zullen staan in rood-wit-blauw. Maar wat er op het land aan kleuren ontbrak werd ruimschoots vergoed door de bloemenpracht op het water of liever op de zeven trekschuiten, die langzaam en op haar gemak naar den weer opgebouwden uitzichttoren vaarden. Vierhonderd school kinderen zaten er op deze zeven schuiten. En allemaal waren ze vol met bloemen. Kransen van narcissen hadden ze op het hoofd en narcissen staken uit hun knie kousen en hyacinthenslingers hingen om hun schouders. Wie het mooist met bloe men versierd was, kreeg een prijs en van de vierhonderd kinderen bleken er zeker driehonderd graag een prijs te hebben. fir waren meisjes in jurkjes van crêpe-papier «ft een bloemenkransje op haar hoofd en in haar hand een letter van zilverpapier. En toen zij groepsgewijze naar de boot liepen, vormden die letters samen de woorden: Hollands schoon heid, Lisse's roem. Er waren andere meisjes met bloemenmanden in de hand, die keurig wa ren opgemaakt en met crocusjes op haar jurk gespeld. Tusschen die meisjes zat een jongen met een „ietwat" te grooten stroohoed op, waar boven nog een pracht van een bloementuil. En er waren negen anderen, van wie er een "n groote mand tulpen droeg en de acht anderen een lint vasthielden, dat aan die mand was bevestigd. Het waren allemaal bloemen op die schuiten en het waren dus erg kleurige schui ten. En erg vroolijk ook. Er klonken vader- landsche liedjes over het water en over de velden, die gisteren nog zoo groen waren. Maar dat groene merkte je niet eens zoo meer. We zagen alleen, dat er al roode puntjes te zien waren, waar de hyacinten straks zullen bloeien en dat het met de narcissen al zoo airdig op schoot. „Dat heb 't zonnetje gedaan," verklaarde de schipper. „Drie dagen heb ie geschenen en dan komt alles meteen uit den grond." Deze bloemenvaart per trekschuit was geoi- ganiseerd door café-restaurant „De Nachte gaal", in samenwerking met de scholen en het gemeentebestuur. Zoo heeft men met een ori gineel idee de nog altijd maar niet in Lisse opgerichte vereeniging voor Vreemdelingenver keer vervangen. De gemeente-secretaris en een raadslid zaten in de jury, die de „inzendingen" beoordeelde en de veertig, die zich het meest smaakvol of het meest origineel met bloemen versierd hadden, kregen een eere-plaats op de prijswinnaars schuit. Ook de burgemeester, Jhr. \«an Rijcke- vorssel, vaarde mee. En bij was het, die den prijswinnaars de uitgeloofde boeken overhandigde. Dat gebeurde toen alle zeven booten gemeerd waren en de vierhonderd kinderen zich verdrongen voor het geïm proviseerde platvorm, waar de kist met veertig boeken stond. Van „Hollands glorie" en „Lisse's roem" was toen niet veel meer over. Hier en daar liep een „s" en van de „glorie" was de „g" verdwenen. De linten van den grooten bloe menmand hingen er treurig bij cn d" birem- tuil op den stroohoed was erg gedund. Jhr. van Rijckevorssel zei, dat, hoewel Lisse dan geen V. V. V. rijk is, er toch zooveel mo gelijk vreemdelingen moeten komen, als de bolletjes gaan bloeien. En jullie hebben er voor gezorgd, dat Lisse als eerste in het brandpunt der belangstelling staat. Daar danken wij jul lie voor. Toen was het officieele gedeelte afgeloopen en mochten de kinderen onder toezicht van hun onderwijzers den uitzichttoren beklimmen, die midden tusschen de velden is opgebouwd en van welks hoogste platform men een gran dioos gezicht heeft op de kleurenpracht rondom. De toren is zoo gebouwd, dat men zonder trappen geleidelijk en zender hijgen boven komt. Maar de jeugd rende cirkelend naar bo ven en dan weer naar beneden en weer terug, daarmee het doel van de gemakkelijke bestijging voorbijrennend. Het ging er zoo heet toe, dat de narcissen eraf vlogen en de toren leek een reuzen-carroussel, die op topsnelheid draaide. Maar ook aan dit prettige onderdeel van den bloementocht moest een einde komen. En de terugtocht werd zingend aanvaard. Er is alles te zeggen voor zoo'n tocht per bollenschuit. Zelfs zonder dat er bloemen te bewonderen vielen, was bij al een genot. Het gaat alles zoo rustig. Men zit genoeglijk op een klapstoeltje en langzaam glijden de heggen en de groene bollenvelden naar achteren. De schipper plonst zijn vaarboo.-n in het water en springt naar den kant. Nooit neemt hij zijn spreng te kort en ver der is er alleen maar de wind, die de tul penblaadjes doet bewegen. En over een week zal men ook nog kunnen genieten van de geuren der hyacinten. De ontvangst der Lissenaren, speciaal be deeld voor de zeven schuiten met kinderen, was zeer hartelijk. Vanaf een brug, vlak voor ds laatste bccht, werden de kinderen welkom ge- heeten door hun vrienden, die geen versiering hadden weten te bedenken. En deze attentie werd, gezien de vreugdeschreeuwen, zeer op prijs gesteld. Even lat^r stonden we weer achter café „De Nachtegaal", het beginpunt van de trekschuit- tochten. Met veel minder bloemen dan waar mee afgevaren was. Doch die hadden hun dienst gedaan. Als de zon blijft schijnen, vertelde men ons, zal er ook met Paschen al menig veld in bloei staan. Doch dat is dan nog maar een voorproefje van wat komen gaat. Het groote Hollandsche feest van kleuren zal eerst in de derde week van April gevierd worden. Dat dan vele Nederlanders er van genieten zullen De 600 meisjes en 100 jongens, die vandaag den eersten dag van hun vacantie opofferen voor de Emmabloem-collecte, mogen, naar het tot nu toe schijnt, trotsch op hun werk zijn. Reeds in den vroegen morgen gingen zij, begunstigd door het prachtig lenteweer, de diverse straten en grachten langs om haastige kantoorbedienden en forensen even staande te houden en een bloemetje te verkoopen. Vijf en vijftig duizend bloemetjes zijn van daag op de kussentjes geprikt; een mooi bedrag kan dus bij elkaar gebracht worden. Ook de honderd auto-kransjes waren spoedig uitver kocht, vooral in Aerdenhout, waar de wijk-lei- der en medewerkers mooi werk verricht hebben De berichten zijn zeer optimistisch. Het bestuur hoopt, dat ze bewaarheid zullen worden. Tijdens de oefeningen van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen op de Woensdagen 26 April en 3 Mei, zullen onderlinge wedstrijden worden gehouden, waaraan door alle leden van de H. R. B. kan worden deelge nomen. Het programma is: 1. a. 25 M. ongekleed schoolslagzwemmen, een pop opduiken en over een afstand van 10 M. vervoeren- b. 33 1/3 M. gekleed rugslagzwemmen zon der gebruikmaking van de armen. 2. a. 25 M. gekleed schoolslagzwemmen, een pop opduiken en over een afstand van 10 M. in kopgreep vervoeren b. zelfde wedstrijd als 1 b. c. Medische opdracht. 3. a. 25 M. gekleed schoolslagzwemmen, een pop opduiken en over een afstand van 25 M. in kopgreep vervoeren. b. zelfde wedstrijd als 1 b. c- Het uitvoeren van een medische opdracht. Aan de wedstrijden onder no. 1 kan alleen worden deelgenomen door leden, die nog niet met goed gevolg het technisch gedeelte van examen voor diploma A. van den N. B. R. D. hebben afgelegd. Aan de wedstrijden onder no. 2 kan alleen door niet wedstrijdzwemmers(sters) worden deelgenomen, die een diploma bezitten en aan de onder 3 genoemde wedstrijden kunnen alleen wedstrijdzwemmers(sters) deelnemen. Het uitvoeren van de medische opdracht wordt beoordeeld door dr. D. Heymans; het zwemmen en popduiken door mevr. A. PerryMeyer en mevr. C. E. SchmidtMüsler, leden van de Technische Commissie van den N. B. R. D. Het zwemmen wordt zoowel op tijd als op pun ten beoordeeld. Starter is de heer Joh. M. Schmidt. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband: Roeland, Maasstraat 11; autoped: v. Meel, Cederstraat 9; bont: Selman, Koning straat 38; bril: Verbeek, Barbarossastraat 15; broek: v. Zanten, Kleine Houtstraat 2; hond' Geestman,, Floresstraat 84; hondje: Notenboom, Pastoorstraat 25, Zandvoort; damesjasje: v. Dijk, Reigerstraat 99; jongensjas: Boerhorst, Brou werstraat 30 rood; rol papier: De Gelder, Spaanschevaartstraat 70; hondepenning: Sie- beling, Floresstraat 122; portefeuille met in houd: bur. v. politie, Smedestraat; portemon- naie met inhoud: Prinsen, Kamerlingh Onnes- straat 18; rijwielbelastingplaatjeBouman, Marnixstraat 97 rood; rijwielbelastingplaatje: bur. v. politie, Smedestraat: tasch met inhoud: Visser, Kleverlaan 56; vest: Bijvoet, Esschilder- straat 41 rood. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. Gisterenmiddag op een vergadering aanwezig, werd de heer L. v. d. Linde, directeur van de Uitgevers Maatschappij „Editio", uitgeefster van De Hillegomsche Courant, plotseling onwel. Hij liet zich per taxi naai huis vervoeren, doch alvorens hij daar aankwam was hij reeds overleden. De chauffeur vervoerde hem daar na naar het bureau van zijn courant later werd hij naar zijn woning overgebracht. De overledene was tevens bestuurslid van V. V. V., zoo ook van den Protestanten Bond, secretaris van de Hillegomsche Middenstands centrale en nog van enkele andere vereenigin- gen. Hij was 61 jaar oud. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt het navolgende ter al- gemeene kennis: Op den eersten Paaschdag zal de dienst wor den uitgevoerd als op Zondag. Op den tweeden Paaschdag is de openstelling van het hoofdkantoor als op Zondagen, met dien verstande, dat van 8.309.30 uur ook ge legenheid bestaat tot het aanbieden van aan- geteekende stukken. Op den tweeden Paaschdag zal in de mor genuren één bestelling van briefpost en van postpakketten worden uitgevoerd. In de brief postbestelling zullen ook aangeteekende stuk ken worden opgenomen. Gelegenheid tot het afhalen van correspondentie, uitgezonderd aan busrechthouders wordt op dien dag niet ge geven. Op den tweeden Paaschdag is de openstel ling van de bijkantoren te Bloemendaal, Over- veen en Heemstede en van de hulpkantoren te Bennebroek, Santpoort Dorp, Santpoort Sta tion en Spaamdam gelijk aan die op Zonda gen. Ook in die plaatsen, alsmede te Aerdenhout vindt op dien dag één brief- en pakketpostbe stelling plaats. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg, Tempeliersstraat en postagentschappen en het poststation te Vogelenzang zijn op tweeden Paaschdag gesloten. De woningbouwvereeniging „De Vdorzorg" hield op Dinsdag 4 April haar jaarvergadering. De jaarverslagen van secretaris en penning meester zijn goedgekeurd. De heer mr. P. E. Barbas is herbenoemd tot lid van den Raad van Commissarissen. Bij acclamatie werden de heer J. van Daale gekozen als voorzitter en de heer A. v. d. Vecht tot bestuurder. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 Gisterenavond omstreeks half zeven be merkte het stationspersoneel, dat een der wa gons van de uit Amsterdam komenden eleetri- schen trein in brand stond. Door het warm loopen van den motor was het onderstuk in brand geraakt, waardoor ook later de bak aan getast werd. Onmiddellijk werd de betreffende wagon ontruimd, waarna net vuur gebluscht werd. De wagen werd afgehaakt, waarna de trein zijn reis vervolgde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verkeersexamens. Dinsdagmiddag werd een bespreking gehouden ten raadhuize omtrent het afnemen van verkeersexamens voor de leerlin gen van het zevende leerjaar der lagere scholen, waarbij uitgenoodigd waren de hoofden van de verschillende scholen, de wethouder van onder wijs, de heer A. J. Moolen en de adjunct- inspecteur van politie P. J. IJzendoorn. Nu reeds enkele jaren op de scholen het verkeers- onderwijs wordt gegeven, is er reden deze exa mens af te nemen, opdat de leerlingen, die de lagere school zullen gaan verlaten, vertrouwd Dinsdagmiddag om twee uur vergaderde de groep Hyacinthenkweekers der alg. ver. voor bloembollencultuur „De Hyacinth" te Lisse in het café de „Witte Zwaan." De voorzitter, de heer J. M. van Til, opent de vergadering en verheugt zich over de volle zaal. Spr. zal zich niet wagen aan voorspellin gen over de toekomst, maar spreekt den wensch uit dat het niet slechter zal worden. Wat Duitschland het vorig jaar minder invoerde werd door anderen aangevuld. De omzet was zelfs iets grooter dan het jaar tevoren. Over de laatste jaren is echter de omzet vrijwel stabiel. Bijzondere aandacht vraagt spr. voor het bestuursvoorstel tot areaal-inkrimping van 5 pCt. over de met hyacinthen beteelbare op pervlakte, met vrijstelling van hyacinthen- bedrijven tot V2 H.A. De notulen van de vergaderingen van 6 April en 19 Oct. 1938 worden zonder aanmer kingen vastgesteld. Na eenige mededeelingen van huishoudelijken aard werd door den heer F. van Limburg, di recteur van den keuringsdienst, verslag uit gebracht over 1938. De toestand is -miet veel veranderd bij het vorig jaar, de gezondheids toestand der bollen niet verslechterd, zegt spr. Toch dient men waakzaam te blijven. Pijn lijke verrassingen blijven niet uit. Wat zwart- rand betreft is het dit jaar meegevallen. Oud- ziek was er echter nog en ook huidziek, toch waren de afkeuringen niet talrijk. Er waren twee overtreders van het reglement, waartegen is opgetreden, (v. j. 5). Ook waren de keurin gen van het surplusfonds aan den keurings dienst toevertrouwd en spr. is daarvoor erken telijk. Klachten werden er over den keurings dienst niet vernomen en spr. ziet daarin dat er tot volle tevredenheid van de vereeniging wordt gewerkt. (Appl.). De voorzitter dankt den directeur voor zijn keurig verslag. De secretaris herinnert in zijn jaarverslag er aan dat ten aanzien van den keurings- en con troledienst, ook in het afgeloopen jaar nog ge wacht werd op de inwerkingtreding van de Bloembollenziektenwet 1937. Dit heeft echter niet verhinderd dat de overgroote meer derheid van de voor export bestemde bollen vrijwillig aan dezelfde keuring werd onder worpen, als de wet voorschrijft, omdat de Geel- ziektewet daarin voorziet. De secretaris acht na inwerkingtreding van de wet op 1* Februari 1.1. den toestand verbe terd. Dat er wettelijke dwang noodig is voor niet aangeslotenen, om vooral elke roe en iedere mand hyacinthen te bereiken, is een treurig verschijnsel. De keuringsdienst krijgt nu een wettelijke basis en wordt het centrale instituut voor de controle opdat de ziektebestrij dings- voorschriften worden uitgevoerd. Dat e.a. reeds in het komende seizoen zijn beslag zou krijgen wordt door spr. warm aanbevolen en mogelijk geacht. Naar aanleiding van een besluit van 6 April, werd er een „commissie van arbitrage" be noemd in samenwerking met de vereeniging „Narcis." Als voorzitter van deze commissie is de heer W. A. Philippo bereid gevonden en als secretaris treedt op de heer Mr. Bakhui zen v. d. Brink. Als arbiters namen zitting de hyacinthenkweekers W. H. Veldhuysen van Zanten, plaatsvervangend voorzitter; Jos. M. J. Braam, C. J. Zonneveld, W. M. Driehuizen en A. Frielink Jr. Op 1 Augustus werd de commissie geïnstal leerd en zij hield één zitting, waarin twee ge vallen werden berecht. De personeele unie met de vereeniging „De Narcis" had wederom gunstige resultaten. Het ledental bedraagt 500 leden-kweekers en 139 leden-handelaars (v. j. resp. 534 en 134). De gezamenlijke beteelde oppervlakte met hyacinthen bedroeg, volgens eigen opgave der leden, 508 H.A. (v.j. 514 H.A.). Dat er thans iets meer bebouwd is dan het vorig jaar zou zijn af te leiden uit de statistiek in Febr. j.l.. waarin 80 pCt. der beteelde oppervlakte is ver werkt. De secretaris acht het onjuist dat er 25 pCt. der leden is dat, ondanks alle moeite, tijd en geld die er aan besteed werden, geen medewer king verleende aan het verstrekken van de noodige inlichtingen voor de samenstelling van deze statistiek, waar dit van groot belang is voor allen. Verder werden in het verslag de wijzigingen in het bestuur gememoreerd en de wisseling van voorzitter. Een opsomming van de werk zaamheden en het op de vergaderingen ver handelde volgde. De vereeniging verleende haar medewerking bij voorbereiding der prijszetting voor 1939. Voor de instelling van den te verwachten Bloembollenraad werd door het bestuur mede gewerkt door het aanwijzen van candidaten, in dat instituut zitting te nemen. Dat ieder het met de Instelling van den Bloembollenraad eens is, wordt betwijfeld, want de commissie van 24 sprak in Februari 1938 zich uit voor behartiging van de Hyacin- thenbelangen door Hyacinthenkweekers. Ver der werd vermeld dat ten behoeve van een Amerikaansch plaatwerk over Hyacinthen in samenwerking met andere organisaties, 1000 dollar werd toegezegd. De Ziekzoekwedstrijd in Hillegom vond voortgang en door de subsidie die deze ver eeniging daaraan gaf is er iets nuttigs daar mede verricht. De heer F. Lomm er se te Hillegom werd dit jaar weer winnaar van de gouden medaille die door de vereeniging ieder jaar ter beschikking wordt gesteld van de Bloemiustcommissie. (Appl.). De voorzitter dankte den secretaris voor het verslag. Daarna volgde 'iet, financieel verslag. De in komsten en uitgaven sluiten op een bedrag van ƒ8.642.42, waarin verwerkt is een batig saldo van ƒ1.404.50. Daarna was aan de orde het zeer belangrijke bestuursvoorstel tot areaal-inkrimping van 5 pCt. over de met Hyacinthen beteelbare op pervlakte met vrijstelling van bedrijven tot H.A. Door verschillende personen werd dit voorstel zeer ernstig bestreden. Gewezen werd op de mogelijkheid, dat er bij verbetering van den wereldtoestand door aanneming van dit voorstel een tekort aan groote bollen zou kunnen ontstaan. Anderen waren tegen elke inkrimping van het bedrijf. De vaststelling van de prijzen in binnen- en buitenland, met de vaststelling van de winst marge, was ook oorzaak van het groote over schot volgens sommigen. Bij stemming werd het voorstel van het be stuur verworpen met 146 tegen 98 stemmen en 9 blanco. Wij meenen daarom te kunnen volstaan met de bovenstaande weergave van de bezwaren der sprekers. In het bestuur werden gekozen de heeren C. J. Zonneveld en W. H. Driehuizen. Het voorstel tot statutenwijziging en tot wij ziging van het reglement van den Keurings dienst werd met algemeene stemmen goedge keurd. 1 Na de rondvraag volgde sluiting. zullen zijn geraakt met de noodige verkeers- voorschriften en aanwijzingen van de borden. Besloten werd deze examens te houden in de eerste helft van de maand Juli a.s. en wel op 11 Juli schriftelijk des morgens en in de prac- tijk per fiets des middags. De geheele leiding zal berusten bij genoemden adj.-inspecteur van politie. Op 13 Juli zal dan de uitreiking plaats hebben van de diploma's aan hen. die het predicaat voldoende hebben gekregen. De taak der Provinciale Staten. Over dit onderwerp zal mr. J. B. Bomans, lijstaanvoer der van de R.K. Staatspartij in den kring Haar lem komen spreken op Dinsdag 11 April a.s. des avonds te kwart over acht uur in het patro naatsgebouw, waarna gelegenheid over is tol discussie met den spreker. Aan deze propagan da vergadering zal een zeer korte ledenvergade ring met slechts een agendapunt betreffende een kleine wijziging van een reglementsartikel voorafgaan. In het verslag van den R.K. Fabrieksarbei- dersbond is een fout gesloopen. De lezer zal wel begrepen hebben, dat door de bemoeiingen van het hofdbestuur met de leiding der fa briek „Ceta Bever" bij deze onderneming gun stige resultaten bereikt zijn. Dit nog ter recti- fica.ie. Voor de Amsterdamsche Rechtbank hoor de een kunsthandelaar die vroeger te Laren woonde en thans te Amsterdam, Woensdag zes maanden gevangenisstraf te gen zich eischen wegens verduistering van drïe schilderijen, een Mauve en twee La- gunas, ten nadeele van de familie M., eer tijds woonachtig te Hilversum en thans te Wassenaar. De familie M. verhuisde in 1936 van Hilver sum naar Wassenaar. De heer M. wilde bij die gelegenheid drie schilderijen verkoopen en aldus verklaarde hij vanoaag voor de recht bank hij gaf drie schilderijen ten verkoop aan den kunsthandelaar. De Mauve moest min stens f 150 opbrengen, de twee Lagunas moch ten niet voor minder dan f 100.in andere handen overgaan. Bovendien kreeg de kunst handelaar opdracht in ae nieuwe woning te Wassenaar eenige schilderijen op te knappen en te vernissen. Van dit opknappen aldus ge tuige was niets gekomen. Toen het op afrekenen aankwam de zaak was geruïmen tijd sleepende gebleven zeide de kunsthandelaar, dat de familie M. geen cent te vorderen had. Wel had hij de schil derijen, waarvoor naar verd. beweerde, geen minimumverkoopprijs was gesteld, verkocht, maar dit bedrag was -met inbegrip van zijn commissieloon, precies gelijk aan zijn vorde ring van f 150. Verdachte hield vol. dat hij verschillende dagen in de villa te Wassenaar aan het herstel van de schilderijen had gewerkt. Van dit op knappen was echter naar het oordeel van de heer M. niet te merken geweest. Een huisgenoote wist zich te herinneren, dat verdachte eenmaal te Wassenaar was geweest. Verd. had haar toen gezegd, dat hij de schil derijen „een beetje" had opgeknapt, maar dat hij later terug zou komen. Verd.: Ik ben herhaaldelijk terug geweest, een dienstmeisje zou dat gemakkelijk kunnen be vestigen. Een getuige a décharge, een stoffeerder, had verd. herhaaldelijk in de villa te Wassenaar gezien. Uit het strafblad bleek, dat verdachte al eens eerder wegens verduistering is veroordeeld. De officier van justitie mr. H. A. Wassen- bergh, rekening houdende met verd.'s verleden en de houding van verdachte, was van oordeel, dat een strenge straf diende te worden opge legd. De verdediger mr. Cahnter pleitte vrijspraak. Vonnis 19 April. De minister van Sociale Zaken heeft afwij zend beschikt op het verzoek van den bedrijfs- raad voor het chemigrafisch bedrijf tot ver bindendverklaring van bepalingen van de col lectieve arbeidsovereenkomst, afgesloten tus schen de Vereeniging van Nederlandsche che- migrafische inrichtingen eenerzij ds en den Nederlandschen Lito-, Foto- en Chemigrafen- bond, den Nederlandschen Katholieken Grafi- schen bond en den Nederlandschen Christe- lijken Grafischen bond anderzijds. Hierbij is overwogen, dat de bepalingen van deze collectieve arbeidsovereenkomst inzake de leerlingopleiding en de getalsverhouding den toevoer van nieuwe arbeidskrachten te zeer beperken, met het oog waarop tegen verbin dendverklaring van de daartoe voorgedragen bepalingen inzake de leerlingopleiding en de getalsverhouding bezwaar bestaat. Verder is overwogen, dat de in de collectieve arbeidsovereenkomst vastgestelde loonen, doordat een indeeling in gemeenteklassen ontbreekt, ge lijkelijk voor alle gemeenten des Rijks gelden. In verband hiermede zijn althans voor een aantal gemeenten deze loonen verhoudingsge wijze te hoog te achten en kunnen mitsdien ook de bepalingen betreffende de loonen niet verbindend worden verklaard. Gebouw St. Bavo: Gr. en Fr. handel, 8 uur, Rechtsk. Bureau 78 uur; R.K. Bevolkings bureau 8 uur. Groote Kerk, Gr. Markt: Orgelbespeling 34u. N.V. Enschedé, Klokhuisplein: Alg. Verg. Ned. Roode Kruis, 4.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum; Expositie 105 uur. Cinema; „Zijn laatste vlucht", „O, die man nen", 2 uur en 8.15 uur. Luxor: „De man, die zijn ziel verkocht", „Tus schen Shanghai en Frisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Morgen gaat het beter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 u. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: C. G. Loomeyer, Barteljorisstraat 11, telef. 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13; telef. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79; telef. 17946. Steeds geopend zijn: C. E. Schotsman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 90, telef. 28197; De Bloe- mendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. GIBRALTAR, 5 April. (Reuter) Vanavond zijn elf Spaansche oorlogsschepen, voor het rneerendeel bodems, die te Bizerta losgelaten zijn, te Algeciras aangekomen. KAMPEEREN OP DE HEI IS FUN MAAG STEEDS MET VUUR VOORZICHTIG NEDERL- HEIPEMY ZUN PRAAG, 5 April. (Havas) Von Neurath is vanavond uit Praag naar Berlijn vertrokken, van waar hij zich morgen naar zijn landgoed zal begeven. Op 20 April zal hij te Praag te- rugkeeren. In het gehucht Molenschot, gemeente Gilze, is Woensdagavond om half acht brand uitge broken in de villa „Golfhaus", welke des zomers bewoond wordt door ir. W. Theunissen uit Bre da en gelegen is naast de golfclub „Toxandria." De villa werd thans in orde gemaakt voor de Paaschvacantie. Het vuur is veroorzaakt door een laschapparaat, waarmee twee loodgieters an het werk waren op den zolder. De mannen hadden de grootste moeite om zich tijdig in veiligheid te stellen. De villa is tot den grond toe afgebrand. Er was een hulpdienst georganiseerd, be staande uit gemeentepolitie en rijksveldwacht, teneinde de omliggende bosschen te bescher men tegen het vuur. De regen echter maakte dit optreden onnoodig. De schade wordt door verzekering gedekt. PRAAG, 5 April (D.N.B.) De Rijksprotec- tor voor Bohemen en Moravië. Freiherr von Neurath, is vanmorgen in Praag aangekomen. Hij werd verwelkomd door generaal Blaskowitz en gouwleider Henlein, Generaal von Brau- chitsch heeft na zijn aankomst op den Praag- schen burcht besprekingen gevoerd met de be velvoerende generaals. Daarna bracht hij een bezoek aan president Hacha. Ter gelegenheid van de aankomst van den rijksprotector zijn de straten versierd. Naar wij vernemen zal de minister van Eco nomische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, Dinsdag 11 April tusschen 19.00 en 19.30 uur over alle Nederlandsche zenders een rede uit spreken over de landbouwcrisispolitiek. AMSTERDAM, 5 April. Tabak. Per m.s. „Foc- lau Bras" werden aangevoerd 1450 pakken Su matra, als 670 pn. Senembah Mij/SA, 432 pn. Deli Ba Mij/Tandem en 348 pn. idem/Padang Brahrang. Per s.s. „Moena" werden aangevoerd 1137 pak ken Java, als 46 pn. Ajoe/HK/Zl/1938. 302 pn. idem/T/Zl/3/1938 90 pn. idem/B/1938, 118 pn. idem/B/B/1938, 204 pn. idem/M/Bl/2/1938, 32 pn Djember/Bi/1938, 32 pn. idem/M/Kl/1938, 133 pn. BTM/Hybride/KK/B 1-2/1938, 160 pn. GR/ V/1938, 10 pn. GHW/Boenga/VO, 10 pn. idem/ idem/GR. Per s.s. „Johan de Witt" werden aangevoerd 6316 pakkeh Java, als 33i pn. SD, 89 pn. CC, 308 pn. Ajoe/M, 645 pn. BTM/Hybride, 153 pn. Boen der, 355 pn. Ajoe/B, 179 pn. idem/T, 36 pn. Djem- ber, 20 pn. GR/N, 437 pn. Ketandan, 774 pn. Samber, 188 pn. TML. 287 pn. Teman, 347 pn. Ngoepit. 400 pn. Djongrangan, 364 pn. Tjandi, 297 pn. Grogolan. 192 pn. "omy, 185 p. Modjo, 201 pn. Tegalgondo, 446 pn. Gathak, 82 pn. -K/ BW/Djarit. HILVERSUM, 5 April. Boter 1.401.50, eieren 1.40—1.50, oude kaas 30—37, belegen kaas 25 32, jonge kaas 2027, oude kippen 4090, jonge kippen 75160, jonge hanen 2595, tamme ko nijnen 35140, eenden 2550 cent per stuk. Dui ven 2040 cent per paar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4