H. Doorn een zeldzame relikwie KOM w: De tunnelbouw te Velsen Biezen band in Notre Dame te Parijs Miraculeuze verschijnselen te Andria en San Giovanni Bianco ER KOMT WAT SCHOT IN DE ZAAK VRIJDAG 7 APRIL 1939 I 1 De Genueesche nederzetting te Galata UIT DEN OMTREK Gemeenteraad van Noordwijkerhout Steun van f 730.aan R. K. Ziekenfonds verleend BEVERWIJK GEMEENTERAAD DE NIEUWE VERKEERSBORDEN Maart 1939 K. N. A. C. BEBOUWDE De werkloosheid HEEMSTEDE PAASCHPROGRAMMA HILLEGOM De tunnel zal 3000 auto's per uur kunnen verwerken; dat is 10 a IS millioen per jaar Nu en 40 jaar geleden Te duur? Wat veranderde in veertig jaar LISSE Tunnel niet goedkooper De relikwie van de Doornenkroon, welke, zooals wij in ons eerste artikel uitvoerig mededeelden, thans in een onzer Amsterdamsche kerken het voorwerp eener passende vereering zal zijn, vomt een zeer zeldzaam be zit. De Doornenkroonreliek bestond oorspronkelijk uit een ronden band van biezen, waarin doornen waren gevlochten. De band berust thans in de Notre Dame te Parijs; de doornen werden over verschillende landen ver spreid. Er zijn er, waarbij zich op ge regelde tijden miraculeuze verschijn selen voordoen, zooals de H. Doorn van Andria en die van Giovanni Bianco (Bergamo). In zijn publicatie „Le miracle permanent i'Andria" vermeldt Prof. Léon Cavène, dat de oand, welke thans in de Notre Dame te Parijs berust, alsmede de doornen, van 770 af in het bezit zyn geweest van het Byzantijnsche Hof, tn dat jaar gaf keizer Constantijn V van Kon door den laatsten Latijnschen keizer van Kon- In de Sainte Chapelle, daartoe door hem ge bouwd. Verschillende steden verwierven in den loop der tijden een H. Doorn; ook het bis dom Den Bosch bezit er een. Pastoor H. Huybers heeft destijds met dezen Doorn een bezoek gebracht aan Therese Neumann in Konnersreuth, die in een tusschen-extati- schen toestand de relikwie als echt erkende. Miraculeuze H. Doornen vindt men te Andria en te San Giovanni Bianco. De wonderbare ver schijnselen doen zich voor op Goeden Vrijdag. Elk jaar weer en dus ook morgen hoopt en bidt de bevolking, dat het wonder zich voltrek ken mag en de H. Doom bloedverschijnselen vertoont. Enkele jaren geleden is te San Giovanni Bianco het miraculeus gebeuren of ficieel vastgesteld. Het vurig verbeide verschijnsel was destijds (1932) op Goeden Vrijdag zelf uitgebleven, nOch op Eersten Paaschdag, kort na middernacht, trad het in. Op den H. Doorn vertoonde zich een vochtig-glinsterende bloedvlek. De Easschop van het diocees, Mgr. Marelli-, werd gewaar schuwd. Deze stelde met groote ontroering het wonder vast. Leden der kerkelijke en technische commissies begaven zich naar San Giovanni Bianco, waar zij tezamen met de plaatselijke autcfiteiten de reliek onderzochten. Ook vóór de Goede Week was dit reeds geschied, waarbij officieel werd vastgesteld, dat def Spits van den Doom volkomen dor en dof was. Thans werd by notarieele acte bevestigd, dat zich op den bovenkant van den H. Doom een pyramide- vormige bloedvlek vertoonde, 8 tot 10 millimeter lang, met den top naar beneden en ongelijk matig gevormd. Dit feit werd geconstateerd door een aantal kerkelijke en wereldlijke autoritei ten, waaronder genees- en natuurkundigen, die het protocol mede onderteekenden. Dat zich ook te Constant!nopel een reli kwie van de Doornenkroon bevond, lag, na hetgeen wij boven vermeldden, voor de hand. De echtheid van het kostbaar erfstuk der Testa's was, zooals wij reeds schreven, door oude documenten gewaarborgd, waarvan de authenticiteit herhaaldelijk opnieuw werd bevestigd. In deze documenten wordt na drukkelijk vermeld, dat de beide relieken, welke de schrijn bevatte, die van het Kruis en van de Doornenkroon, nog het laatst in 1626 aan de vuurproef werden onderworpen. Dit geschiedde door de relieken, waarvan men de echtheid wilde vaststellen, op een gloeiende plaat te leggen, zonder dat zij daarop mochten reageeren. Deze gewoonte is in de 13e eeuw in Byzantium pgekomen en van daaruit heeft zij zich over iet nabije Oosten verbreid. De oorsprong ligt nochtans in het Westen; van daar is het ge bruik bij de Latijnsche verovering van Con- stantinopel naar Byzantium overgebracht. In ons eerste artikel hebben wij gezien, hoe Frans Testa in 1660 het bezit van de H. Doom- relikwie verwierf en hoe sindsdien generatie na generatie het kostbaar erfstuk bewaarde en over droeg, tot het thans in het bezit is van den heer K. V. Testa te Amsterdam, die het aan een onzer Amsterdamsche kerken in bruikleen zal geven. De geschiedenis van het geslacht Testa speelt zich in hoofdzaak af in Constan- tinopel, waar zich een geheel eigen traditie ont wikkelde. Voor het eerst vinden wij er den naam Testa vermeld in 1261. In dit Jaar sloten de Republiek Genua en keizer Michael Paleologut het verdrag van Nymphe en onder de Genueesche afgevaar digden, die dit verdrag met hun handteekening bevestigden bevond zich Pascal Testa. Zijn fa milie kan gerekend worden onder de eerste Ge- nueezen, die zich te Konstantinopel vestigden en er in 1267 het bezit van de stadswijk Galata verwierven. Uit de jaren, die verliepen tot de verovering van Konstantinopel door Moham med II in 1453, is echter slechts eenmaal de naam Testa bekend en wel van een grafsteen, in 1914 gevonden bij restauratiewerk in de Mos kee van Arab-Djami, de vroegere DominicaDer- kerk, gewijd aan den H. Paulus, welker oor sprong teruggaat tot de 13e eeuw. Onder den vloer van de moskee vond men den vloer van de kerk, grootendeeis bestaande uit marmeren zerken met inscripties, welke daarna zijn over gebracht naar het oudheidkundig museum te Stamboel. Het inschrift van een dezer zerken luidt: Sepulcrum Domini Thome de Testis et eius quo iacet Luchineta de Spinulis quondam eius uxor quae obiet die secto Septembris MCCCC XXXVI (Graf van den heer Thomas de Testa en de zijnen, waar rust Luchineta de Spinola, in leven zijn gemalin, die overleed op 6 September 1436). Deze Thomas de Testa, wonende in de mid- deleeuwsche nederzetting der Genueezen te Galata, was dus door zijn huwelijk verbonden met het vermaarde geslacht der Spinola's. Na den val van KnrurtnnWnnnel week aanvan kelijk een groot aantal Genueezen uit naar den Griekschen archipel, waar zij onder meerdere op Chio een sterke nederzetting vestigden. De ze uittocht was echter slechts tijdelijk. De Turken schonken na hun overwinning aan de Latijnen van Galata belangrijke vrijheden, wat talrijke uitgewekenen bewoog naar Kon stantinopel terug te keeren. Hier ontstond de Magnifica Communita di Pera, een half onaf hankelijke gemeenschap, welke de rechten be waarde der oude Genueesche nederzetting. Nogmaals vinden wij den naam van een lid van het geslacht Testa vermeid in een opschrift uit 1513 op een der muren van het vermaarde Franciscaner klooster in Galata. Zijn naam is Andrea Testa. Uit alles blijkt dat de familie Testa in de Latijnsche gemeenschap van Kon stantinopel een belangrijke roi speelde. Helaas zijn weinig gegevens hieromtrent bewaard ge bleven, voornamelijk door de vele zware bran den, die in den loop der tijden kloosters en kerken van het oude Galata herhaaldelijk heb ben verwoest, waarbij de waardevolle archieven meestal verloren gingen. Op een der weinige documenten, die bewaard bleven, het belangrijke stuk, waarin de schenking wordt bevestigd van kerk en klooster van de H.H. Petrus en Paulus door Angelo Zaccario van Pera aan de Domi nicanen, is onder de handteekeningen der ge tuigen ook die van Angelo Testa te lezen, den zoon van den eerder genoemden Andrea Testa. Deze acte dateert van 1561. Angelo Testa was de over-grootvader van Frans Testa, die bij den zwaren brand van 1660, waarbij drie kwart van het oude Galata in asch werd gelegd, den reliek schrijn met de relikwieën van Kruis en Doornenkroon uit het vuur redde en later gerechtigd werd dit met levensgevaar ver worven bezit voor zich en zijn nazaten te behouden. Deze reliekschrijn krijgt thans in Amsterdam een bestemming. Vooral de H. Doorn, dit zeld zaam en voor ons, Katholieken, wel hoogst dierbaar en waardevol kleinood, zal een voor werp van vereering worden. Na zoo lang in het Byzantium, in het Mohammed aansch Konstan tinopel te zijn bewaard binnen de kleine Chris tengemeenschap, beveiligd door de katholieke tradities van een oud en voornaam geslacht, vond, door een beschikking der Voorzienigheid, dit kostbaar aandenken aan 'sHeeren lijden zijn weg van den Bosporus naar het IJ, naar de katholieke gemeenschap van Amsterdam. Donderdagmiddag vergaderde de raad van Noordwijkerhout ten gemeentehuize onder voorzitterschap van den burgemeester. Ingekomen was een schrijven van het raads lid, den heer DE WINTER, waarin deze te ken nen geeft dat hü geen zitting wil nemen in een stembureau. De VOORZITTER vraagt naar de bedoeling van dit bedanken en waarom de heer De Winter dan wel zitting wil nemen in het hoofdstembureau? De heer DE WINTER ver klaart, dat hij voor het hoofdstembureau slechts als reserve fungeert, hy wenscht niet in het stembureau te zitten, omdat er geen ver goeding voor gegeven wordt. Iedereen die iets doet in dienst van Rijk of Gemeente wordt daarvoor betaald; waarom dan hiervoor geen vergoeding gegeven? De VOORZITTER: Dat is bij leden van den raad niet gebruikelijk. U geeft geen schitterend voorbeeld als raadslid. U moet ook maar be danken voor het hoofdstembureau De heer DE WINTER vindt dit goed. De reserve's zullen hiervan in kennis gesteld worden. Een voorstel tot verhooging van kasgeld wordt aangenomen. De VOORZITTER stelt daarna aan de orde een ingekomen verzoek van het Ziekenfonds St. Baromeus", waarin gevraagd wordt om betaling van gemaakte onkosten vanwege de dyphtherie-epidemie. De vereeniging had daar voor extra onkosten gehad: een bedrag van f 1459.10. Doordat de statuten in dergelijke gevallen niet voorzag en was de vereeniging verplicht deze onkosten te betalen. Maar de kas van de vereeniging is hierdoor bijna geheel ledig geraakt. Het betreft hier gevallen van personen die zelf niet in staat waren om te betalen. Als de vereeniging daar niet voor ge zorgd had zou de gemeente de onkosten heb ben moeten betalen en waren deze veel hooger geworden; daarom meent het bestuur van St. Baromeus dat het billijk is dat de gemeente deze kosten voor haar rekening neemt. De VOORZITTER heeft over deze zaak inlichtingen ingewonnen in Den Haag. Hij ge looft niet dat er kans is dat de uitgaaf zal worden goedgekeurd. De vereeniging heef eenmaal de onkosten betaald, en dat was zij verplicht volgens haar statuten. In de verga dering van B. en W. heeft wethouder War merdam de toestand uiteengezet en daarom stellen B. en W. voor om een bedrag van f 730 aan de vereeniging te betalen. De heer VAN DE BERG ondersteunt dit en wijst er op, dat de fondsen voor de gemeen schap veel doen. Het kasbezit van f 180, waar over de vereeniging thans nog beschikken kan is veel te weinig. De ondervinding bij soortge lijke vereenigingen heeft dit duidelijk aange toond, zegt spr. De heer DE WINTER wijst er op, dat de vereeniging alles doet om wederom in betere omstandigheden te komen. De contributie is voor een jaar verdubbeld en de ligtijd is ge halveerd. De VOORZITTER brengt ook tersprake de mogelijkheid van een kasvoorschot van f 500. De heer L. M. v. NOORT vreest, dat deze twee voorstellen met elkaar in strijd zullen komen. De heer VAN DE BERG stelt daarom voor om zich maar te houden aan het voorstel van B. en W. om f 730 aan het fonds uit te keeren Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op een verzoek van den heer Jac. de Winter om vergoeding voor een rijwiel waar mede zijn zoontje de M.U.L.O.-school te Sas- senheim bezoekt, werd beschikt om een bedrag van f 12 te vergoeden. Door de vele vrijstellingen en andere uit zonderingen was het noodig de verordening op de heffing der belastingen voor de publieke vermakelijkheden te herzien. Heffing zal nu alleen geschieden voor bals, danspartijen en radiouitzendingen in café's. De heer A. VAN NOORT vindt de bepaling, dat een vast bedrag van f 10 moet betaald worden hateiyk. Daardoor is het te moeilijk gemaakt voor velen om een uitvoering te houden. De VOORZITTER wil dit toch handhaven om te voorkomen dat men te lichtvaardig een dergeiyk iets op touw zet. De verordening wordt daarna aangenomen. Aan den heer B. Zandbergen wordt op voor stel van B. en W. een stukje gemeentegrond afgestaan voor het plaatsen van een benzine pomp. Daar dit reeds is gedaan voor het in den raad kwam, acht de heer VAN DE BERG het beter dat B. en W. in het vervolg dergelijke zaken eerst in den raad brengen. De VOORZITTER zal hiermede rekening houden zooals dat altijd is gedaan. Het betrof hier een gering iets. Aan E. J. Hogervorst wordt een losplaats aan de haven bij Keukendel voor een jaar ver huurd. Op voorstel van B. en W. wordt het raads besluit van 12 Oct. 1876 gewijzigd, waarbij het Algemeen Burgerlijk Armbestuur wordt opge heven. Na de rondvraag volgde sluiting. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden op Vrijdag 14 April a.s., des namiddags te 7U uur, ten Raad- huize. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel om niet over te gaan tot de instelling van een ouderraad; vaststelling van een Ambte narenreglement; wijziging van de „verordening gemeentepolitie" op grond van art. 223, 3e lid der Gemeentewet; wijziging en aanvulling van de „ambtenaren-salarisregeling 1936"; voorstel omtrent de bezoldiging der ambtenaren van den Burgerlijken Stand; voorstel betreffende de slui ting van kapperswinkels op Maandagmiddag; voorstel betreffende de bemaling der gemeente gronden; voorstel betreffende de splitsing van de vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein; verhooging van het crediet voor den gemeentelijken luchtbeschermings dienst; voorloopige vaststelling van een partieel uitbreidingsplan met de daarby behoorende be bouwingsvoorschriften; vaststelling van een ver ordening, houdende algemeene regelen omtrent het in exploitatie brengen van gronden als bouwterrein door particulieren; toestaan van credieten voor het bouwrijp maken der gronden, begrepen in het partieel uitbreidingsplan. Rood Oranje Blauw Geel Verboden voor voetgangers Einde voorrang Kenteeken rijden met aanhangwagen Rood Blauw Gesloten voor wagens, rij- en trekdieren en vee en voet gangers Blauw Stopverbod voor den rechter helft van den weg lauw Bord autoweg (gesloten voor wagens, rijwielen enz. Stopverbod op hoofdrijbaan) Inrijden paral lelweg in beide richtingen toegestaan Aanduidmg weg binnen bebouwde kom waar max. snel heidsgebod niet geldt l'Blauw Deze week stonden bij de gemeentelijke ar beidsbeurs ingeschreven 856 werkzoekenden waarvan 99 uit de gemeente Heemskerk, tegen 980 (122) in de vorige week. In werkverschaffing werken 118 arbeiders, n.l. 72 uit Beverwijk en 46 uit Heemskerk. JUBILEUM AAN HET ELECTRICITEITS- BEDRIJF Woensdag herdacht de heer J. de vries, op zichter aan het Electriciteitsbedrijf, den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij dit bedryf. Als gebruikeiyk werd de jubilaris in de mor genuren met zijn familie per auto van zijn wo ning gehaald en in de rijk met groen en bloe men versierde directiekamer ontvangen door den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn, den di recteur der bedrijven, ir. W. J. A. Duynstee en vrijwel het geheele corps van ambtenaren en arbeiders der bedrijven, benevens verschillende gepensionneerden, die vroeger gearbeid hebben onder leiding van den jubilaris. Bij het binnenkomen werd mevr. De Vries een bloemstuk aangeboden. Toen de jubilaris en zijn familie tusschen de bloemen hadden plaats genomen, voerde aller eerst het woord burgemeester jhr. J. P. W. van Doom, die dit jubileum schetste als een van bij zondere be teekenis, omdat dit het eerste jubi- eum is in het electriciteitsbedrijf. Spr. herinnerde er aan, dat in 1913 besloten was electriciteit van Haarlem te betrekken en op 1 Mei 1914 werd hier voor het eerst stroom geleverd. Als electricien-monteur hebt gij door uw ken nis snel vorderingen gemaakt, zoo zelfs, dat u na negen jaar reeds opgeklommen was tot eersten opzichter. Onder uw leiding is ons bedrijf snel toegeno men en begonnen wij met 60.000 KWU, dit is nu gestegen tot ruim twee millioen KWU en deze uitbreiding is tot stand gekomen onder uw lei ding. Als stoffelijk blijk van waardeering over handigde de burgemeester hem namens het ge meentebestuur de gebruikelijke enveloppe met inhoud met den wensch, dat het den jubilaris gegeven zou mogen zyn nog veel jaren te ar beiden in het belang van het bedrijf en van de gemeente Heemstede. Ir. W. J. A. Duynstee, directeur van het be drijf, schetste den tijd van 1914, toen de elec triciteit een soort tooverkracht geleek, maar waarbij de jubilaris steeds met een koel hoofd de grootste raadselen als storingen e-d. wist op te lossen. Mede schetste spr. het prettige en vriendelijke karakter van den jubilaris, waardoor hij onder het geheele corps zich vrienden wist t*r maken. De heer R. G. de Winter, sprekende namens het personeel en het jubileumfonds, besprak 't vele goede, dat de jubilaris heeft tot stand ge bracht, zoowel voor het bedrijf als voor de on derlinge verstandhouding. Ook schetste hij, hoe het de jubilaris was, die steeds 't contact vond tusschen bedrijf en publiek. Gij wist u, zonder dit zelf te zoeken, vrienden te maken en het is mij een behoefte, aldus spr., u dank te bren gen voor de prettige samenwerking. Spr. sprak namens het geheele personeel den wensch uit, dat de jubilaris nog vele jaren de kracht moge vinden met denzelfden lust te blüven arbeiden. Als stoffelijk blijk van belangstelling overhan digde hij hem namens het personeel een fraaie klok. Nadat de heer Lameyer als naaste collega dank had gezegd voor wat de jubilaris ook in het belang van hem had gedaan, dankte de ju bilaris voor de hartehjke woorden en de ge schenken. Vreemdelingenverkeer. De afd. Heemstede van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hield haar jaarvergadering in Café-Restaurant Boekenrode. Uit het jaarverslag van den secretaris, ir. W. J. A. Duynstee, bleek dat het ledental station- nair was gebleven. Met voldoening sprak dit verslag over de groote verbetering van de kiosk, die is geble ken een vraagbaak te zyn voor vele vreemde lingen. Minder optimistisch was het verslag van den penningmeester. Was het saldo op 31 Dec. 1937 nog 183.17, op 31 Dec. 1938 was dit veranderd in een nadeelig saldo van 127.34, een gevolg der grooe kosten van de verbouwing der kiosk. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren J. de Jong, V. Klep, C. Kwak en C. Preijde, terwyi in een vacature, ontstaan door het be danken van den heer C. Vaags gekozen werd de heer A. P. Audretsch. De heer N. Vos gaf vervolgens een uitvoerig verslag van het gehouden congres der alge meene vereeniging voor. Vreemdelingenverkeer. Voor het volgende congres werd wederom de heer N. Vos als afgevaardigde gekozen. Besloten werd dat de afdeeling Heemslede toe zal treden tot de streekcommissie voor Zuid-Kennemerland. Ook werden plannen ontwikkeld om te ko men tot het houden van wedstrijden in het aan leggen van tuinen in deze gemeente in den geest als in 1935 heeft plaats gehad. Als commissieleden van voorbereiding wer den benoemd de heeren A. J. J. Verspoor en C. Preü de. REMBRANDT brengt een PAASCHPROGRAMMA zooals zij alleen 't kan doen! FERNANDEL doet ieder schat'ren, Maar ook zal 't applaus opklat'ren Bij 't verschijnen van KOOS KOEN! Dick Maes. Verstrekking van goedkoope levensmiddelen Deze verstrekking geldt voor het tijdvak van 9 tot en met 22 April: Margarine, bak- en braadvet en tomatensoep bij P. de Nijs, Leid- schestraat. Rundvleesch in blik bij slager Kooi man, Hoofdstraat. Groenten in blik bij L. G. Uitendaal, Pr. Hendrikstraat. De bloembollen beurs De beurs werd be zocht door 146 betalende bezoekers. Handel werd er niet druk gedaan. De onzekere econo mische wereldtoestand heeft daarop nog in vloed. Toch is de stemming niet somber. De bloemisten hebben iets in hun aard overgeno men van hun artikel, de bloemen. Dinsdag jj. heeft de heer K. Veldhuis afscheid genomeh als voorzitter van de Beurscommissie. De com missie had hem een bloemstuk aangeboden en daama zijn de nieuwe leden geïnstalleerd. Zoo gaat de Commissie wederom met vernieuwde krachten aangevuld aan den arbeid. Dat er voor de gemeente en het bollenvak veel aan gelegen is hoe de commissie haar taak vervult, is ge noegzaam bekend en daarom wenschen wij haar bij het streven om de beurs te doen zijn het groote en beste plekje tot behartiging van de belangen van het vak en de,n handel, gaarne alle succes toe. Er waren prachtige narcissen van de fa. J. Rijnveld en Zonen N.V. Een zevental mooie variëteiten, o.a. dubb. Incomparable Teteas, geel dekblad, mooi oranje van binnen, fraaie goed gevulde dubb. narcis; ld. Glorving Phoe- nite, licht dekblad, helder oranje binnenblaad- jes, sierlijk gevormd, niet zoo gevuld als Pe- teas; Inc. Damton, roomgeel dekblad, intens geheel, rood cupje; Inc. E. G. Buxton, geel dekblad, komvormige oranje cup, een groote verscheidenheid. De bekende gele Inc. Carlton in beste con ditie. Verder Inc. Killygren, licht geel dekblad met mooie licht oranje kroon. Tot slot de zeer groote Inc. Hollands Delight, roomgeel dekblad, prima gedekt, met groote licht oranje gekartelde cup. Deze verscheiden heid trok zeer de aandacht. Burgerlijke Stand Geboren: David M. H., z. van P. D. Mosies en G. A. de Jong Johan na M. E., d. van G. J. Kroon en M. J. E. Nijs- sen Maria W., d. van W. Kleverlaan en A. M. M. Liefting. Ondertrouwd: A. B. Maas en A. Siecker J. M. van Oei en H. Middel A. Klarenbeek en J. C. de Groot. Getrouwd: P. Dingelhoff en A. Zeldenrust. Overleden: L, v. d. Linde 60 j. Gaande en komende man Gevestigde per sonen: C. Kraaij, Hoofdstraat 43; L. Pietersz, Hoofdstraat 86; S. G. Smit, Hoofdstraat 86; P. L. Brussé, Meerstraat 96; wed. C. v. d. Wilden- Kuiper, Pr. Hendrikstraat 35; C. M. Daniels, v. d. Endelaan 65; H. E. Spierenburg, Am bachtstraat 25. Vertrokken personen: J. C. Christoffersen naar Lisse, Kanaalstraat 248; W. de Vries naar Amsterdam,- Rembrandtplein 37—39; P. Kar stens naar Bussum, Sint Vitustraat 15; wed. H. P. Jaspers-van de Ree naar Utrecht, Komeet straat 42; C. Fillppo naar Sassenheim, Hoofd straat 85. De Sint Martlnuskerk jubileert Donderdag was het 12)4 jaar geleden, dat de nieuw ge bouwde St. Martinuskerk plechtig door den Bisschop werd geconsacreerd en in gebruik genomen. Dit heugiyk feit zal, op den Eersten Paaschdag plechtig en feestelijk worden her dacht. ie zijn plicht doet slechts uit dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. Amsterdam, 't machtige Amsterdam, heeft over welwillendheid van den kant der Regeering niet te klagen. Het heeft er invloedryke vrienden zit ten en vele Amsterdammers of vroegere Amster dammers bekleeden functies in doorslaggevende adviescolleges. Telkens als zy haar belangen be dreigd acht, roert de hoofdstad zich krachtig (men denke maar eens aan Schiphol en aan de saneering der gemeentefinanciën) en het suc ces biyft gewoonlijk niet uit. Toen eenigen tyd geleden de Minister van Waterstaat opdracht had gegeven, ter ver betering van den verkeerstoestand by de Velserponten het zoogenaamde kleine plan uit te voeren, waarby de aan te leggen tun nel alleen voor het wegryverkeer, met uit sluiting dus van den spoortrein, zou dienen, verzette Amsterdam zich tegen dezen beperk ten opzet en wenschte, dat de regeering ook de spoorbrug van Velsen zou opruimen. Het vond hulp bij het gemeentebestuur van Vel- sep, dat zich bij het standpunt van Amster dam aansloot, bij de Kamer van Koophan del, bij versehillende prominente figuren uit scheepvaartkringen en thans verluidt, dat inderdaad de Velserbrug door een tunnel onder het Noordzeekanaal zal worden ver vangen, mits Amsterdam bereid is twee mil lioen in de hoogere kosten bij te dragen. De Raad van de hoofdstad, gewend in millioe- nen te denken, zal dat zonder aarzelen doen, en zoo zal de scheepvaartergemis van Vel sen binnen afzienbaren tijd wel geschiedenis geworden zyn. Nu Is het waar, dat de Velserbrug indertijd niet gelegd is ter bevordering van het vlugge verkeer tusschen de hoofdstad en de Noordzee, maar de bezwaren tegen het groote (en dure) plan, (waarbij dan de spoorweg Haarlem—Alk maar door den tunnel zou worden geleid) culmi neerden voor de tegenstanders in de vraag of die, door de scheepvaart ondervonden, hinder wel zóó hevig was, dat er een hoogere uitgave van tien millioen uit de overheidskassen voor gerechtvaardigd is om hem op te heffen. Deze twyfel is niet-Amsterdammers waarachtig niet kwaiyk te nemen. De lasten, welke de spoorbrug zou veroorzaken, worden door Amsterdam wel overdreven, doch toegegeven kan worden, dat er beter geen brug in een scheepvaartroute kan liggen. Een lichtzijde is, dat het enorme werk uit een oogpunt van werkverruiming schitterend te pas komt. En wanneer het zóó zou kun nen worden geregeld, dat het zooveel moge- ïyk dienstbaar wordt gemaakt om de werk- loozen te helpen en dus weinig spanning op de arbeidsmarkt veroorzaakt, dan valt het slechts toe te juichen, dat de anders te be talen steungelden op deze manier bydragen om minder gewenschte toestanden te verbe teren. Nog een anoere vraag Is of de geheele spoor baan VelsenUitgeest niet beter door een inten- sieven autobusdienst zou kunnen worden ver vangen. Maar daartegen zullen de defensiebe- langen zich waarschijnlijk wel verzetten. Een te overwegen oplossing zou ook kunnen zyn de spoorbaan AmsterdamUitgeest te veranderen in een spoorbaan AmsterdamBeverwijk. Het sterk gewijzigde verkeersbeeld by 't Noordzeekanaal heeft daar in de laatste veertig jaar al heel wat veranderingen ge bracht. Toen in 1899 de wet werd afgekondigd tot het vervangen van de toen bestaande voet brug over het Noordzeekanaal door een pontveer, bestond het verkeer daar ter plaatse uit niet veel meer dan wat tuinders en arbeiders, die aan de andere zijde van het kanaal hun werk hadden, wat groen- tenwagens en het puffende stoomtramme- tje, dat eiken dag een paar maal hunkerde om over het water te worden gezet. De gemeente Velsen breidde zich echter uit tot een stad van veertigduizend inwoners; de heele duinstrook raakte dicht bevolkt; groote industrieën langs de boorden van 't Noord zeekanaal brachten druk gedoe mee en de au to gaf aan het verkeer in het algemeen een ongekende intensiteit. Dit maakte, dat niet dan met de grootste moeite dit tempo door de uit breiding van het aantal ponten in Velsen bij gehouden werd. Twee, drie vaartuigen bleken het verkeer niet te kunnen verwerken en er waren profeten, die op grond van bevolkings theorieën 't aantal voertuigen, dat tegen 1940 per jaar het Noordzeekanaal zou wenschen te passeeren, op niet minder dan drie millioen schatten, voor tegen 1950 op zes millioen ere tegen 1960 op tien millioen. De Rijkswaterstaat stond voor een moeilijk probleem, zoodat eeni- ge jaren geleden bij het Departement van Wa terstaat plannen werden ingediend om het aan tal ponten te Velsen tot niet minder dan zes, zeven van moderne makely uit te breiden. Een ingewikkelde en dure dienst zou daar het ge volg van zyn geweest en ook deze oplossing zou dan nog geenszins afdoende genoemd kunnen worden. Het maken van een hooge brug, een meter of zestig boven het kanaal, met de bij- behoorende lastige, hooge en dure opritten, bleek niet goedkooper dan een tunnel te zijn en voor aanvaringen en in oorlogstijd meer kwetsbaar. Dat dus tenslotte de keuze op een tunnel gevallen is,valt niet te verwonderen. Het gesloten gedeelte van den kjeincn tunnel wordt achthonderd meter lang, zoo als indertijd al eens is gemeld; van ver keersplein tot verkeersplein zal de lengte 1600 meter bedragen. De grootste diepte z^l 22 meter zijn. In den tunnel komt een rij- verkeersweg van 8 meter breedte met aan beide zijden een verhoogd en afgesloten voetpad van 75 centimeter, uitsluitend voor controledoeleinden bestemd. Het is wri jammer, dat de tunnel alleen voor het rijverkeer zal dienen en dat er geen oplos sing mogelijk bleek te zijn, waardoor de dure ponten konden worden opgeheven. Per uur zullen 3000 auto's door den tunnel kun nen passeeren, dat maakt per jaar 10 a 15 millioen. Over de te volgen werkmethode, die by den tunnelbouw zal worden toegepast, is nog steeds geen mededeeling gedaan. In aanmerking komt de zoogenaamde schildmethode, waarby een cirkelvormig geconstrueerd stalen schild hy draulisch wordt voortgeperst, de grond van de binnenzijde af door werkgaten heen wordt weggehaald en de door de voortbeweging van het schild ontstane ruimte wordt opgevuld met ijzeren segmenten; ofwel de zinkmethode, waarbij in het taanaalbed een sleuf wordt ge- baggerd, waarin de vooraf gereed gemaakte tun- tunnelelementen tot zinken worden gebracht. Voor de goedkoopte, zooals velen nog den ken, wordt de tunnel niet gemaakt. Bediening, rente en aflossing van het kapitaal zijn voor een tunnel duurder dan voor een uitgebreid pontveer. Zoo vlot de beslissingen eenige jaren gele den vielen, zoo langzaam gaat het thans weer. Nadat de minister bekend had gemaakt, dat het kleine plan zou worden uitgevoerd, werd algemeen verwacht, dat de eerste spade reeds begin 1938 zou worden gestoken. De onder handelingen inzake den spoorwegtunnel hebben die werkzaamheden echter klaarbiykeiyk ver traagd, doch, naar wy vernemen, zyn de voor bereidingen zoover getroffen, dat zeer spoedig nadat de eindbeslissing zal zyn gevallen, be gonnen zal kunnen worden. Het is te verwachten en te hopen, dat het werk ook een sterke daling in het werk- loozencyfer van Haarlem teweeg zal bren gen R.I.V.I.B. In café „de Nachtegaal" ver gaderde de Reizigers- en Inkoopersvereeniging in het Bloembollenbedrijf, onder voorzitter schap van den heer H. Hoogervorst uit Hille- gom. In zyn openingswoord wees spr. er op, dat in de voorvergadering de stichting van het pensioenfonds voor de bloembollenstreek is opgericht. Behandeld werden de statuten en het regle ment der stichting Pensioenfonds. De heer Singers feliciteerde den R.I.V.B. met de stichting van dit pensioenfonds. Het verheugde spr., dat deze sociale verzekering is tot stand gekomen. Het pensioenfonds wordt gesloten met de „Nationale" en „de Nederlan den" van 1845. De leef tyd voor toetreding tot dit fonds is bepaald van 20 tot 50 jaar. Het minimum salaris van de verzekerden werd be paald op 100.per maand, ingaande per 1 Juli en vervolgens per 1 Januari van elk jaar. Voor de weduwen of weezen of aan de erfge namen wordt by overlijden uitgekeerd 1500 indien de dood voor den pensioengerechtigden leeftijd is geschied en f 500 indien dit over- lyden plaats vindt na den pensioengerechtig den leeftijd. Om het pensioenfonds in wer king te brengen moeten er 100 personen zijn aangesloten. Voor de verzekerden wordt een ouderdomspensioen toegekend van 400. In het bestuur nemen zitting 4 werkgevers en 4 werknemers, die de stichting besturen. Het is een organisatie van de werkgevers. De expert lichtte toe, dat hij verwacht, dat alle patroons zouden toetreden en dat de aansluiting alge meen zal worden. De eigen betaalde premie kan steeds worden terugbetaald voor 100 pet. Het bestuur der stichting wordt gevormd door de heeren werkgevers T. van Waveren, S. Verdegaal, J. Byvoet, en voor de werknemers de heeren J. van der Loon, L. H. Sypesteijn, H. van Teijlingen en H. Hoogervorst. De voorzitter bracht den heer Sengers dank voor zijn uiteenzetting. De heer Braun bracht dank aan het bestuur van den R.I.V.I.B. voor de oprichting van het pensioenfonds. Hierna werd de vergadering gesloten. Aanbesteding B. en W. dezer gemeente heb ben aanbesteed het herbestraten van een ge deelte Kanaalstraat, n.l. vanaf den Broekweg tot aan de Gladiolenstraat, alsmede het herbe straten van een gedeelte van den Broekweg. Hiervoor hebben ingeschreven de fa. A. Schoorl te Haarlem voor 3279; de gebr. Schouls uit Leiderdorp voor 2680 en L. Visscher te Lisse voor 2873. Het werk is gegund aan de gebr. Schouls Ire Leiderdorp. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Jo- sephus, z. v. H. Veltman en G. Does; Theodora Elisabeth, d. v. J. van Blitterswijk en H. Sto ker; Bastiana Willempje, d. v. B. Dubbeldam en W. Advokaat. Ondertrouwd: Franciscus Hogervorst, 25 j. te Anna Paulowna en Johanna Maria JeHerse, 2a j.; Kors van der Wolf, 28 J. en Jozina Neeltje Dekkers, 25 j. Overleden: Johannes van Zwet, 72 j., echtg, van C. H. P. Kokxhoom; Albertus Marseille, 68 j., echte, van M. C. van der Zaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10