Polen en Frankrijk hebben zich reeds verbonden Rome zwijgt over Albanië f 45.000 uit safe weggehaald Het nieuws van heden DE INSTALLATIE VAN PRESIDENT LEBRUN ALDUS VERKLAART DE BRITSCHE PREMIER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM VRIJDAG 7 APRIL 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21726 De bevolking van Korea betuigt haar vasten wil tot onaf hankelijkheid Toebereidselen te Bari en Brïndisi? De staf besprekingen der asgenooten Vrouw had zich van den sleutel meester weten te maken Naar het buitenland vertrokken Het Weer iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiU: Geen nieuwe Italianen in Spanje Zullen buitenlandsche troepen spoedig vertrekken? Muller in staat van beschuldiging Naar aanleiding der nazi-activiteit in Argentinië Witte Donderdag op het Vaticaan mm* joegoslaviewelgar.je Zee Abdoel Ilah regent van Irak Daders van moord op den consul zullen streng worden gestraft Nieuwe regeering in Syrië gevormd Uitspraken van een reizend minister ,M iddeiland sc he Zee een vitale noodzaak voor Italië" Roemenië wil vrede en onafhankelijkheid Aldus verklaart gezant bij terugkeer te Londen Chamberlain vischf nu in Schotland Vele aanvragen voor defensiedienst De eeredienst in Madrid hersteld Weer 21 kerken in gebruik SIowaken verkrijgen goud uit Praag Luchthavens in den Stillen Oceaan Een kanaal van Donau naar Middell. Zee NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct l"pez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 55 rent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In een deel onzer vorige oplaag maak ten wij reeds melding van mededeelingen door Chamberlain in het Lagerhuis betref fende de verhouding tusschen Albanië en Italië, en over het verschijnen van Ita- liaansche oorlogsbodems voor Durazzo. Eveneens berichtten wij over den wil van Albanië, om zoo noodig zijn onafhankelijk heid te verdedigen. Volgens een Havas-bericht uit Rome blijft men daar in bevoegde Italiaansche kringen over den toestand in het Kanaal van Otrante volkomen zwijgen Te Rome doen echter geruchten de ronde omtrent toeneming van de Italiaansche toebereidse len te Bari en Etrindisi Verder wordt vernomen dat graaf Ciano een onderhoud heeft gehad met den gisteren uit Tirana teruggekeerden Albaneeschen gezant generaal Sereggi. Het lijdt geen twijfel dat dit onderhoud verband houdt met de betrekkingen tusschen Italië en Albanië. Vblgens de Press Association te Londen heeft Edward Boyle, voorzitter van het Baikan- c°mité te Londen, het volgende telegram van öen gemeenteraad van Korea in Albanië ont vangen: ..De bevolking van Korea welke, evenals die Vah alle andere Albaneesche steden, verontrust is door het gevaar dat haar land bedreigt beeft gisteren een groote betooging gehouden °hi uiting te geven aan haar onwrikbaren wil be territoriale onschendbaarheid en de onaf hankelijkheid van Albanië te verdedigen, zelfs mdien zij haar bloed moet vergieten. Wij ver zoeken u te protesteeren en ae openbare mee ning der wereld in actie te brengen tegen de gewelddaad, waarmede men ons bedreigt" Naar te Rome verluidt handelen de bespre kingen, welke te Innsbruck worden gehouden tusschen de generaals Parian! en Keitel over he militaire samenwerking en het instellen van e«n gemeenschappelijk opperbevel voor de Duit- snhe en Italiaansche legers tn tijd van oorlog gaat, volgens Havas, het gerucht, dat de besprekingen moeten worden beschouwd als een antwoord op het Fransch-Britsche militaire c°ntact, dat zoowel te Berlijn als te Rome Wordt beschouwd als een poging van Engeland Qe beide as-mogendheden te omsingelen. Volgens een bericht in de „Osservatore Ro mano" neemt ook maarschalk Badoglio, de chef Vah den generalen staf van het Italiaansche *eSer, aan de Duitsch-Italiaansche militaire be- sPrekingen te Innsbruck deel. Aan het bureau Singel te Amster dam vervoegde zich Donderdag een tnan, die aan den commissaris van politie het volgende mededeelde: Dezer dagen had hij' kennis gemaakt met 'n vrouw, genaamd S. V., wonen de aan den Joehoornsingel te Gro ningen. Met deze vrouw had hij vel schillende zaken bezocht o.a. ook in de hoofdstad. Donderdagmorgen kwam hij tot de ontdekking, dat hij enkele bescheiden miste, o.a. den sleutel van zijn particuliere safe in een bankinstelling te Amsterdam. Oogenblikkelijk begaf hij zich daar heen, maar tot zijn grooten schrik be merkte hij, dat zijn safe was leegge haald. Volgens inlichtingen, welke men hem aan de bank verstrekte zou zich hier een vrouw heb ben vervoegd des morgens tusschen negen en tien uur. Deze had zich toegang verscnaft tot de safe en was in het bezit van een sleutel. Zij kon zich legitimeeren en het personeel van de bank had dan ook geen bezwaar gemaakt. Het bleek dat zij zich had meester ge maakt van in de safe aanwezige geiden ten bedrage van 45.000. Dit geld bestond voor het grootste gedeelte uit bankbiljetten van 1000 en verder klein bankpapier. Waarheen de vrouw zich heeft begeven, kon VOOR HET GEHEELE LAND: 1 Afwisselend bewolkt, guur weer, geen re- gen van be teekenis, meest matige Noord- Oostelijke tot Noordelijke wind. =5 H ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: Afwisselend bewolkt, guur weer, in de vol- gende nachten kans op nachtvorst. BURGOS, 6 April. (Reuter). De Spaansche regeering ontkent ten stelligste de geruchten, welke in het buitenland de ronde deden, dat ei Italiaansche troepen in Spanje zouden zijn aangekomen. Aan de officieele tegenspraak van de ge ruchten omtrent de aankomst te Cadiz van nieuwe Italiaansche troepen wordt nog de ver klaring toegevoegd, dat men een zeer spoedig vertrek verwacht van de Italiaansche troepen, die zich thans nog in Spanje bevinden. Dit zou geschieden nadat Franco met zijn troepen of ficieel Madrid is binnengetrokken. BUENOS AIRES, 6 April. (Havas) Naar aan leiding van het onderzoek inzake de activiteit der nazi's zijn Jurges, die het bestaan van het document over de nazi-activiteit heeft ont huld, en Muller, de leider der nazi's in Ar gentinië, nogmaals verhoord. Hierna werd Mul ler door den federalen rechter in staat van be schuldiging gesteld. PARIJS, 6 April. (Havas). In de feestzaal van het Elysee is vanochtend president Le brun plechtig bevestigd in zijn ambt van president der republiek voor den tijd van zeven jaar. De plechtigheid duurde van elf uur tot vijf minuten voor half twaalf. Te tien minuten voor elf kwamen de voorzitter van den Senaat, Jeanneney, de voorzitter van de Kamer, Herriot, minister-president Daladier en alle ministers, alsmede talrijke Senatoren en Kamerleden naar de versierde zaal om de plech tigheid bij te wonen. Nadat Jeanneney en Daladier het woord had den gevoerd dankte de president beide sprekers voor hun gelukwenschen. Hij herinnerde aan de verzoeken, welke hem zijn gedaan zijn taak voort te zetten en voegde hieraan toe: „Indien ik dit heb gedaan, dan is het, omdat ik, in verband met den huidigen toestand en omdat de internatio nale hemel nog niet van alle wolken is ontdaan, het noodig oordeelde Europa het bewijs te ge ven, dat Frankrijk eensgezind en vastberaden is en verlangt naar stabiliteit en continuïteit." Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 6 April: Hedenmorgen heeft de H. Vader op Zijn troon den plechtigen dienst bijgewoond, die in de Sixtijnsche kapel door Kardinaal Dolci werd gecelebreerd. Hij heeft zelf de voor Goeden Vrijdag gecon sacreerde H. Hostie naar de Paolijnsche kapel gedragen, waar een rijk versierd altaar het H. Sacrament wachtte. Het baldakijn waaronder de H. Vader Ons Heer droeg werd gedragen door acht bisschoppen. Voorop gingen de pro curatoren en generalen der verschillende orden, de advocaten van de consistories, leden van de prelatuur, bisschoppen, abten, aartsbisschoppen en kardinalen. In de kapel bewierookte de H. Vader het Allerheiligste Sacrament, en bleef daarna nog eenigen tijd in aanbidding neergeknield. De plechtigheid werd bijgewoond door verschillende familieleden van den H Va der en vele leden van het diplomatieke corps, dat geaccrediteerd is bij den H. Stoel. D UITSCHLAND ZWITSERL.DLy^HONGARIJE ROEMENIE VENETI I TALIE BELGRA wart e 2eë ®SOFIA ANCONA"F-^."0 ROME -SKOETAR ^"PÜRAZZÓX ©TIRANA rheensche—BARfi;*^fr?ALBANiË -NAPE&A BRIND,SI^^:^valo eë^tarénTe 2/J.-.V!?.-^GRIEKEN,- LAN Middellandsche Bovenstaand kaartje geeft de positie van Albanië duidelijk weer. Italië bezit reeds het eiland Saseno, voor de bocht van Valona. Dit werd in 1920 definitief aan de Italianen afgestaan, en vormt een belangrijk strategisch steunpunt men niet zeggen en ook de man, die leelijk ge dupeerd was, heeft niets meer van haar ver nomen, zoodat vermoed wordt, dat zij voort vluchtig is. Oogenblikkelijk werd de politie te Groningen van een en ander in kennis gesteld, die dadelijk omvangrijke maatregelen nam, ter wijl ook de treinen, die naar het Noorden des lands vertrokken, alsmede autobussen, den ge- heelen dag werden gecontroleerd. De benadeel de kon een zeer goed signalement opgeven. Hei lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de vrouw, die misschien in het bezit is geweest van een pas of bewijs van Nederlanderschap, zich over de grens heeft begeven. Donderdagavond heeft de commissaris van politie nog een extra radio bericht met volledig signalement laten omroe pen, terwijl aanhouding van de vrouw is ver zocht, alsmede inbeslagneming van het gesto len geld. BAGDAD, 6 April. (Havas). De Nationale Vergadering heeft met algemeene stemmen prins Abdoel Ilah aangewezen als regent van Irak. Verder heeft de regeering in een officieel com muniqué openlijk de agitatie veroordeeld, die tot den moord op den Britschen consul te Mo- soel heeft geleid. Hierin wordt verklaard dat de autoriteiten den dader van den moord en de uitlokkers hebben gearresteerd en dezen streng gestraft zullen worden. Tenslotte zegt het com muniqué: „De regeering zal geen enkelen aan slag dulden op de banden, die Irak met zijn bondgenoot Engeland verbinden." DAMASCUS, 6 April. (Reuter) Na een ministerieele crisis van 23 dagen is een neutrale regeering gevormd onder leiding van Nassouhi Boekhari, ROME', 6 April. (D. N. B.) Minister Goebbels heeft in een op het eiland Rhodos verleend in terview o.a. verklaard, dat een blijvende inter nationale vrede slechts mogelijk is, wanneer de rechtvaardige eischen der arme landen bevre digd worden. Aan de gebeurtenissen in Syrië en Palestina, aldus Goebbels, kan men zien hoe weinig op bouwend en onvruchtbaar de politiek der de mocratische landen is. Op mijn reis heb ik kun nen constateeren, dat de Middellandsche Zee voor Italië een vitale noodzaak vormt. Ten slotte weidde de minister uit over het Joodsche vraagstuk en zeide hij, dat men in Duitschland met het grootste genoegen gecon stateerd heeft, dat in alle critieke phasen der jongste politieke ontwikkeling de Duitsche en de Italiaansche pers een voorbeeldige eensge zindheid aan den dag hebben gélegd. Goering zal morgenochtend over Florence naar Reggio in Calabrië vertrekken, waar hij zich op een Duitsch schip zal inschepen naar Tripolis. LONDEN, 6 April. (Reuter). De Roemeensche gezant Tilea is heden alhier uit Boekarest aan gekomen. Hij heeft bij zijn aapkomst tegenover Reuter verklaard: „Ik kan niet beter doen dan de woorden van onzen premier en onzen minis ter van Buitenlandsche Zaken herhalen, volgens welke Roemenië streeft naar een politiek van vrede en tegelijkertijd vastbesloten is zijn onaf hankelijkheid en zqn grenzen desnoods ook met de wapenen te verdedigen. Dit besluit der re geering is door het volk van ganscher harte be krachtigd, zoowel door het getoonde enthousias me als door het antwoord van de natie op de ge deeltelijke concentratie van het leger," Te Versailles kwam de Nationale Vergadering bijeen om een nieuwen President te kiezen. De afgevaardigden verlaten na de herverkiezing van Lebrun de zaal Warschau moet zelf bepalen wan neer de onafhankelijkheid werkelijk gevaar loopt LONDEN, 6 April. (Reuter). In het Lager huis werden de debatten over de buiten landsche politiek voortgezet. Gebleken is reeds dat de verklaring van Chamberlain inzake Polen door alle partijen gunstig werd ontvangen. Verder heeft de minister-president ver klaard, dat naar zijn meening de reeds tus schen Polen en Frankrijk bestaande afspra ken practisch gelijk zijn aan die welke tus schen de Poolsche en de Britsche regeering worden overwogen en dat het de bedoeling der regeering was om door te gaan met het overleg en het contact met andere regee ringen, waarmede reeds een aanvang was gemaakt. Voorts werd aan Chamberlain de vraag ge steld, of hij de verzekering kon geven, dat bin nenkort met Polen stafbesprekingen zuilen wor den geopend, waaraan Frankrijk zal deelnemen, en of hij de verzekering wilde geven, dat in den loop dezer besprekingen vriendschappelijk con tact met Rusland zal worden onderhouden. Hier op antwoordde de premier, dat hij ten aanzien van het eerste deel der vraag niet een verzeke ring van dezen specialen aard kon geven, doch hij geloofde wel, dat de vrager er zekér van kan zijn, dat, als deze overeenkomst voltooid is of zoolang aan de voltooiing ervan Vordt gewerkt, de regeering alle stappen zal ondernemen, die haar noodzakelijk toeschijnen, om de overeen komst doeltreffend te maken. Wat het laatste gedeelte der vraag betreft zeide Chamberlain, dat minister Halifax nauw contact onderhoudt met den Sovjet-ambassadeur. In antwoord op de vraag van den conservatief Boothby of hij kon zeggen, met welke andere regeeringen overleg wordt gepleegd, zeide Cham berlain: „Ik geloof, dat dit misleidend zou kunnen werken. Hoewel wij met andere regeeringen in overleg zijn getreden, wil dit niet zeggen, dat dit het einde beteekent. Er is een groot aantal regeeringen, waarmede wij overleg willen ple gen." Tenslotte zeide Chamberlain nog, dat de re geering der Vereenigde Staten van dit overleg volkomen op de hoogte is gehouden. In het Hoogerhuis kwam de verhouding tot Warschau eveneens ter sprake. Viscount Cecil heeft de vraag gesteld, of het door de Poolsche, dan wel door de Britsche regeering zou moeten worden uitgemaakt of een eventueele actie dui delijk de Poolsche onafhankelijkheid bedreigt. Hierop antwoordde Lord Plymouth, dat het vanzelf spreekt dat, als Polen zelf zijn onafhan kelijkheid bedreigd mocht achten, het niet aan eenig ander land staat om een ander standpunt in te nemen. Aangezien factoren van zulk een ernstigen aard op het spel staan, kon ongetwij feld aangenomen worden, dat de Poolsche re geering de Britsche regeering volledig van alle ontwikkelingen op de hoogte zou houden. Doch het was onwaarschijnlijk dat eenig verschil van meening zou ontstaan, daar de politiek van beide regeeringen gericht is op verzet tegen overheer- sching door geweld. Verder werd in het Lagerhuis door minister Brown medegedeeld, dat van den aanvang van de campagne voor den nationalen dienst tot einde Maart in totaal meer dan 750.000 aanvra gen tot opneming bij de verschillende diensten waren genoteerd, en dat in de laatste twee we ken van dit tijdvak de aanvragen in aanzienlijk versneld tempo waren binnengekomen. Aangaande Duitsche politieke agitatie, heeft minister Hoare verklaard, dat stappen zijn ge nomen om een einde te maken aan het verblijf in Engeland van drie personen, die in relatie staan met de Duitsche geheime politie en an dere Nazi-organisaties. Hoare herinnerde het Huis er aan dat de activiteit van deze organisa ties in Engeland nauwlettend wordt gadegesla gen, teneinde zoo noodig stappen te doen. Ten slotte heeft bij de beantwoording van vra gen in het Lagerhuisdebat graaf Winterton, de voorzitter van de intergouvernementeele vluch- telingencommissie, verklaard dat in Engeland meer dan 20.000 Oostenrijksche, Duitsche en Tsjechische vluchtelingen zijn toegelaten. De Vereenigde Staten hebben er 40.000 opgenomen Winterton zeide, dat het om politieke zoowel als economische redenen niet mogelijk is te ver onderstellen, dat het meerendeel der vluchtelin gen in het nationale leven van dichtbevolkte landen zou kunnen worden opgenomen. Hij hoopte daarom zeer dat voortgang zou kunnen worden gemaakt met de kolonisatieplannen. Beide Huizen van het parlement zijn tot 18 April op reces gegaan. De lord-kanselier in het Hoogerhuis en de speaker in het Lagerhuis heb ben de bevoegdhèid, de leden eerder bijeen te roepen, als de nationale belangen zulks noodig zouden maken. Minister-president Chamberlain is Don derdagavond naar Schotland vertrokken om eenige dagen te visschen. Hij zal evenwel in nauw contact blijven met Londen, teneinde zoo noodig onmiddellijk te kunnen terugkee- Zondag U. werd in 21 van de 300 kerken in Madrid de H. Mis opgedragen. De andere ker ken zijn of verwoest, of verkeeren in dermate verwaarloosden toestand, dat zij eerst gerestau reerd moeten worden. De Vicaris-Generaal Ca- simiro Morcillo, die met 50 priesters in Madrid is gearriveerd voor het herstel van den eere dienst, heeft de bureaux van zijn bisdom ge vestigd in het gebouw van de katholieke jeugd organisaties. Per radio heeft hij onmiddellijk aan alle geestelijken van Madrid gevraagd, zich bij hem te melden; meer dan 500 geeste lijken konden zich verborgen houden tijdens de roode heerschappij in Madrid. Op het Oost kerkhof van Madrid heeft men reeds de graven gevonden van 105 priesters, die in 1936 door de republikeinen werden vermoord. Volgens de mededeeling van den tuinman van de begraaf plaats moesten de priesters zelf hun graf del ven, waarna zij met mitrailleurs werden neer geschoten. Sommige priesters, die slechts licht gewond waren bij deze fusillade, werden levend begraven. Vrijwilligers van de katholieke jonge- mannenvereenigingen hebben de kerken zooveel mogelijk schoongemaakt. De voorwerpen van den eeredienst, die in Madrid gevonden werden, zijn onder de parochies verdeeld. BERLIJN, 6 April. (Havas'1. De gisteren door Tisso en Durcansky te Berlijn gevoerde bespre kingen moeten volgens mededeelingen uit goede bron in hoofdzaak betrekking hebben gehad op toekenning aan Slowakije van een gedeelte van den schat der vroegere bank van Tsjecho-Slo- wakije. De nieuwe staat Slowakije heeft behoef te daaraan. Hoewel Berlijn de controle over het goud zou moeten behouden, acht men in Slo- waaksche kringen het bezit van een deel van den schat noodzakelijk. De Slowaaksche staats lieden zouden in beginsel den afstand van een vijfde deel van goud en deviezen der oude bank verkregen hebben. Volgens een verklaring van Chamberlain bestaat er reeds een wederkeerig defen sief verbond tusschen Parijs en War schau. In Syrië werd een nieuwe regeering onder Nassoubi Boekhari gevormd. Wetsontwerp ingediend tot verhooging van het crediet voor werkverruiming met f 30 millioen. Uiteenzetting van minister Patijn betref fende de Rijnvaart-overeenkomst. Ten nadeele van den bezitter van een safe te Amsterdam, heeft een vrouw daaruit f 45.000 weggehaald; opspo ringspogingen bleven nog zonder succes. Bestuurderen van „Fatum" tot zware straffen veroordeeld wegens overtreding der wet op de Staatsloterij. De stoffelijke overschotten van ir. Von Baumhauer en den heer Guilonard zijn in Nederland aangekomen. Model samengesteld voor intercommu nale samenwerking voor bescherming te gen luchtaanvallen. Rolverdeeling voor de Passiespelen 1940 te Tegelen. New-Yorksche beurs: stemming flauw, o Het derde uur Omstreeks het derde uur boog Christus het hoofd en stierf. Het was volbracht! Aan het bitterst lijden naar lichaam en geest was een einde gekomen. Het voorhang des Tempels scheurde vaneen, de hemelen verduis terden, de rotsen spleten open en de dooder. kwamen uit hun graven. En de hoofdman erkende: „waarlijk deze was de Zoon Gods!" Het derde uur in den middag gebeur de deze wereldschokkende Golgotha- tragedie. En heel een wereld, heel de menschheid werd door dien God geredHet derde uur: wij eeren dit uur wei zeer in het bijzonder op dezen lijdensdag van dood en leven. Moest de Christus dan niet sterven om in ter gaan in de eeuioige heerlijkheid Zijns Vaders? DU derde uui van onze tegenwoordige tijdrekening is het uur van de volbrenging! ,tfet is vol bracht." Jezus gaf den geest om ons te redden, om voor ons de hemelen te openen, om den dood door het leven te overwinnen. En stervend zult gc leven in eeuwigheid. NEW YORK, 6 April (Reuter) De regee ringen van Engeland en de Vereenigde Staten hebben een overeenkomst geteekend voor ge meenschappelijke occupatie en bestuur van de eilanden Canton en Enderbury in den Stillen Oceaan, die gebruikt zullen worden als trans- oceanische luchtvaartstations. De overeen komst geldt voor vijftig jaar. Amerikaansche maatschappijen kunnen op Canton een lucht haven aanleggen 'voor Amerikaansche en Britsche vliegtuigen. BELGRADO, 6 April (DH.B.) De „Joe- tarnji List" (Zagreb) meldt, dat tusschen Joego-Slavië, Bulgarije en Roemenië reeds be sprekingen zijn begonnen over den aanleg van een scheepvaartkanaal van den Donau naar de Middellandsche Zee. Het kanaal zou het Ti- mokdal aan de Joego-SlavischBulgaarsche grens moeten volgen, vandaar bij Nisch over gaan naar het Morawadal en daarna naar de Wardar loopen, die bij Saloniki in de Aegeische Zee uitmondt. De lengte van het ontworpen kanaal is 550 kilometer en de kosten van aan leg zouden 1.8 milliard dinar bedragen. Stand op Vrijdag 1 nur van.: 755.9 Vorige stand: 75441

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1