X X X Ëen wet schonk Amsterdam een nieuw kanaal Van IJsland tot Patagonië DOORZICHTIG SPEL JA, TOEN Chaos, eenzaamheid, problemen Spel met water en grond onder wijden hemelkoepel Simplex rijwielen - veilig rijden - 465< Zoekt het Derde Rijk steunpunten? Argentinië op zijn qui vive VRIJDAG 7 APRIL 1939 Jongen doodgereden Tegen handkar gebotst Motorrijder aan verwondingen overleden MAAS-BUURTSPOORWEG MIJ. KRIJGT PENSIOENFONDS GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR Voor de Groninger Gemeenschap VIER NEDERLANDERS NOG STEEDS IN ARREST Geen mededeelingen uit Duitsch land te krijgen RECLASSEERING VAN JONGE VEROORDEELDEN Zand en veen Stand der Werkzaamheden A msterdamRijnkanaal ENGELSCH BEZOEK AAN ONS LAND PRINS BERNHARD SCHENKT MEDAILLE P* Colijn kan bij hoog en laag beweren wat hij wil, de andere ministers kunnen met klem verzekeren, wat zij willen, er is en blijft een aantal lie den, die de leden van het kabinet indi vidueel en gezamenlijk blijkbaar minder geloofwaardig vinden dan den eersten den slechtsten leugenaar. Dat is natuurlijk niet aardig tegenover de regeering, maar Wèl aardig is, hoe de oppgsitioneele par tijen niet alleen elkander, maar soms ook zichzelf tegenspreken en daardoor zelf nog veel ongeloofwaardiger worden dan zij de regeering trachten te maken. Zoo is het b.v. een bij velen en verschil lenden geliefde sport naar scherpe en on overbrugbare tegenstellingen te zoeken in het huidige positief Christelijke kabi net, dat telkens opnieuw zijn homogeni teit heeft beleden en ook bij herhaling heeft bewezen zooals b.v. toen minister Slotemaker de Bruine leelijk in het nauw dreigde te geraken. De breede-ba- sis-liberalen stellen den in hun politiek bijziend oog bedenkelijk versmalden Co- lijn gaarne voor als een cellulairen ge vangene van de Roomsch Katholieke Staatspartij. De Katholieke ministers zijn dan de cipiers, die ordening als ge- vangenistucht willen opleggen en met het welvaart vernietigende vlammen zwaard van protectionisme de poort be waken van het gesloten vrij handelspa- radijs. De sociaal-democraten daarente gen zien de katholieke ministers min of meer als gedroogde en geplette bloe men tusschen de volgecijferde blaad jes van het stevig dichtgedrukte huishoudboekje van minister de Wilde, Waarop Colijn zijn handteekening als eigenaar heeft gezet. Maar het bontst maken het de N. S. B.-ers, die onlangs een verrassende vondst deden bij hun halsstarrig kabinettologisch onderzoek. Niettegenstaande het dictatoriale pre- Jidentcommissariaat van de R. K. Staatspartij in de N.V. Politieke Par tijen,, waarover zij ach en wee roepen, ontdekten zij een diepe kloof tus schen Colijn en Goseling eenerzijds en ha tij n en Steenberghe anderzijds. De Pro-Britsche minister-president zou met den van het Duitsche en „Nederland- Sche" nationaal-socialisme gruwenden minister van Justitie een anti-Duitsche kongsi vormen tegenover den zelfstan- digheidspolitiek voerenden minister van huitenlandsche Zaken en den minister Van Economische Zaken, die niet blind is voor het economisch belang van goede betrekkingen met Duitschland. Waarom de N. S. B. minister Romme, die toch Nederlandsche arbeiders naar Ouitschland stuurt, niet bij het team Patijn-Steenberghe indeelde, vormt weer een van die politieke onbereken baarheden, waardoor de draaierige en draaierig makende N. S. B. uitmunt. Toen minister Steenberghe naar de Leipziger Messe ging en in Berlijn met zijn Duitsche collega's ging praten, juich te de N. S. B.-pers, dat nu het anti-Duit sche front Colijn-Goseling was doorbro ken en minister Steenberghe genoot no lens volens de bedenkelijke eer van een goede pers bij de Mussertianen. Eilacy, van langen duur was dit niet. Want nau welijks was de inhoud van de nieuwe Ne- derlandsch-Duitsche handelsovereen komst bekend geworden, of de N. S. B.- ï'ers spuwde weer vuur en vlam, omdat haars inziens door dat nieuwe verdrag de Nederlandsche land- en tuinbouw terwille van de Nederlandsche industrie zou zijn „verraden." Ten opzichte van het buitenland speelt de N. S. B.-pers hetzelfde belachelijke en onwaardige spel. h>e draaierijen van zelfs ir. Mussert per soonlijk ten aanzien van de. gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije hebben wij reeds voldoende aan de kaak gesteld. Nlaar nu heeft de N. S. B.-pers naar aan leiding van den uitslag der verkiezingen in België opnieuw getuigenis afgelegd Van haar volkomen richtingloos oppor tunisme. Toen de Rexisten onder leiding Van Léon Degrelle succes boekten en met het fascistische Italië aanpapten, ver leende de N. S. B.-pers hun hier te lan de luidkeelsche supportersdiensten. Nu de Rexisten een nog meer verpletteren de nederlaag hebben geleden dan de N. S. B. bij de laatste verkiezingen ten onzent, juicht diezelfde N. S. B.-pers over die nederlaag en wordt de Rexpartij, Vroeger hooglijk geprezen om haar fascistische tendenz, verguisd als de draagster van de Belgische eenheidsge dachte, waarover thans het nationaal- socialisme met zijn volksche idee triom feert. Als vertegenwoordiger van het volksche nationaal-socialisme wordt thans Grammens op het papieren N. S. N.-schild geheven, totdat natuurlijk ook deze weer eens een politiek échec zou lijden. Dan wordt er weer een ander idool Bezocht. Deze verbijsterende verloochening Van den aanvankelijk verheerlijkten Léon Degrelle en de karakter- en be- Binsellooze wijze, waarop de N. S. B. baar politieke sympathieën verplaatst haar het haar het best schijnt uit te komen, moeten ons aansporen om bij de komende.Statenverkiezingen de N. S. B. die per uit de oude politieke mod dersloot gehaalden os de verkiezings arena is binnengereden, nóg dieper in bet zand te laten bijten dan de laatste hiaal. Misschien zullen we het dan bele ven, dat de N. S. B.-pers zichzelf en haar algemeenen leider verloochent gelijk zij bet met den onfortuinlijken Rexist beeft gedaan. Te Haanrade, gemeente Kerkrade, is de zeven jarige knaap J. Dorscheidt door een personen auto aangereden en vrijwel onmiddellijk gedood. maar ook nu proeft hij zelfs geen verschil en Sukrisfol beteekent voor haar 'n enorme besparing op de suikerrekening. Onmis baar voor corpulenten, diabetici en maag lijders. Suiker maakt dik, Sukrisfol niet. 500 x zoeter dan suiker. Handige platte draaidoosjes 25 ct. Z.g. goedkoopere merken hebben een bijsmaak, Sukrisfol niet. Bij apothekers en drogisten. dan suiker H. TEN HERKEL- HILVERSUM De 30-jarige motorrijder Robbertsen, die Don derdagavond te Barneveld tegen een handkar was gereden en daarbij ernstige verwondingen opliep, is in den afgeloopen nacht in het Sint Elisabethziekenhuis te Amersfoort overleden. De Maas-Buurtspoorweg-Mij., die het vorige jaar haar vijf en twintigjarig bestaan vierde en dus nog onder de jongeren van de Tramwegen valt te rangschikken, heeft zich. aldus schrijft men ons, dank zij haar vlotte wijze van exploi- teeren, niet alleen de sympathie van de Streek weten te verwerven, doch ook die van haar personeel, van wie, niettegenstaande den con currentiestrijd en de daarop gevolgde reorgani satie, niemand ontslagen werd. Thans hrijgt het personeel ook een pensioen fonds. Na veelvuldige beraadslagingen met de personeel-organisaties is men thans zoover, dat de oprichting van het pensioenfonds wel als verzekerd kan worden beschouwd. Het bestuur van de M.B.S. is bereid om van het bedrag der loonen 6V« pet. in het fonds te storten, op voor waarde dat ook het personeel een dergelijke storting zal doen. Naar wij vernemen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard aan het bestuur der Gro ninger Gemeenschap een gift voor het werk dier stichting doen toekomen. Tot nu toe heeft men, naar Het Volk mee deelt, nog steeds geen nadere mededeelingen ontvangen over de vier in Duitschland gevan gen genomen Nederlanders, die onlangs, onver standig genoeg, de „Internationale" hadden ge zongen. Hun familieleden verkeeren reeds zeven we ken in de grootste onzekerheid en ongerustheid. Officieele stappen zijn tot nu toe zonder re sultaat gebleven. De plannen tot stichting van een werkkamp voor jeugdige voorwaardelijk veroordeelden ne men thans vasten vorm aan Het „Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen" heeft een belangrijk bedrag beschik baar gesteld voor de stichting van een eerste kamp, dat waarschijnlijk in het Gooi zal wor den gebouwd en dat voorloopig, bij wijze van proef, voor dertig jongens zal worden inge richt. Eerst bouwendan gravenDe brug op den achtergrond is reeds gereed en nu wordt een aanvang gemaakt met het graven van het kanaal. In werkverschaf fing verrichten Utrechtsche werkloozen dezen, arbeid die elders mechanisch geschiedt met de hand Ook in 1938 nam de Amsfer- damsche Rijnvaart af. Inmiddels vinden duizenden handen arbeid bij den aanleg van de Rijnverbinding, die nieuwe in 1943 gereed zal zijn. Toen op 19 December 1930 door de Tweede Kamer na een kort debat 't wetsontwerp inzake de scheepvaart verbinding van Amsterdam met den Boven Rijn zonder hoofdelijke stem ming was aangenomen, woei den vol genden morgen van de schepen der groote scheepvaartmaatschappij en, van de beurs en van het havenkantoor de vlag ten teeken van vreugde. Het geheele ingewikkelde probleem van de verbinding van de Amsterdamsche haven met het Rijnland scheen met de goedkeuring der honderd in één slag opgelost te zijn. Op 27 Maart 1931 werd bij de wet bepaald, dat van Rijkswege een kanaal zou worden aan gelegd en onderhouden van Amsterdam naar den Boven-Rijn. Deze wet schonk de hoofdstad den waterweg, die haar de voor een groot deel verloren Rijnvaart terug moest geven. Inmid dels is het ruim negen jaar geleden, dat deze wet tot stand kwam en nog scheiden ons vier jaar van de voltooiing van het geheele kanaal, waarop Amsterdam in het belang van zijn wel vaart eigenlijk geen dag kon wachten. In een drietal reportages gaven wij een overzicht van heel het omvangrijke werk, dat thans tusschen Zeeburg en Tiel in uitvoering is. En gelijktijdig gaven wij een indruk van de enorme moeilijk heden en de langdurige voorbereidingen, welke aan het bouwen en graven vooraf moesten gaan. Het graven van het nieuwe Rijnkanaal behoort tot de allergrootste werken, welke door den Rijkswaterstaat ter hand werden genomen. Tij dens onzen tocht onder leiding van de inge nieurs de Groot, Maris en Verhey hebben wij ons een indruk kunnen vormen van den stand der werkzaamheden op dit oogenblik. En het is slechts aan de deskundige voorlichting, welke wij ontvingen, te danken, dat onze indrukken niet louter chaotisch zijn geworden. Overal wordt er thans gewerkt, tusschen Amsterdam en Tiel. Talrijke groote en kleine werken, waartusschen schijnbaar geen en kele samenhang bestond, gingen aan onze oogen voorbij. Wij kregen den indruk van een enorm knutselwerk, waarvan de onder- deelen onder den wijden hemelkoepel klein schenen, terwijl het geheele werk er onein dige afmetingen door kreeg, omdat de he melkoepel te klein bleek om het totaal te omvatten, daar steeds slechts een klein tracé binnen de gezichtseinders, het grootste deel echter daar buiten lag. Er wordt gewerkt midden in de eenzaamheid. Ingenieurs en administrateurs wonen sinds an derhalf jaar bij het sluiswerk van Ravenswaay, hoog op den Lekdijk en door de breede ramen zien zij de onmetelijkheid van het wijde land. Diep beneden hen glijden over de rivier de Rijn schepen. Het silhouet van den molen van Wük bij Duurstede is hun vertrouwd. (Van een bijzonderen correspondent) Heit forsche ingrijpen van Engeland in de continentaal -Europeesche aangelegenheden heeft de positie van het Derde Rijk er niet beter op gemaakt. Het heeft, voor Duitschland, tot onmiddellijk gevolg, dat het zich, in geval van een algemeen conflict, op twee fronten zal hebben te verdedigen; een weinig aanlokkelijk vooruitzicht voor hen, wier politieke strategie er tot dusver op uit geweest is ieder conflict te localiseeren. Bovendien kan de nieuwe Duit sche zeemacht, die volgens het door Von Rib- bentrop gesloten Verdrag van Londen niet meer dan 35 pet. van de Britsche bedragen mag, be halve voor zooveel de onderzeebooten betreft, er niet aan denken zich met de Britsche vloot, die in de laatste jaren gemoderniseerd en sterk uitgebreid is, te meten. Wel is waar heeft Duitschland dezer dagen weer 'n nieuwen 35000 tonner van stapel doen loopen, die een belangrijke aanwinst heeten mag, maar met dat al haalt de Duitsche zeemacht de toe gestane 35 pet. nog niet eens. Wil Duitschland ter zee van zijn tegenwoor digheid blijk kunnen geven, dan is het juist als in den „grooten oorlog" op zijn ruim 60 onderzeebooten aangewezen, die, samenwerkend met meer dan 100 Italiaansche duikbooten, ze ker veel schade kunnen berokkenen, en op zijn zeer snelle kruisers, die in ieder alleen-varend vijandelijk koopvaardijschip een gemakkelijke prooi zullen vinden. Om evenwel met eenig blijvend succes een, steeds precaire, positie ter zee te kunnen blijven handhaven, is het voor Duitschland volstrekt noodzakelijk, dat zijn schepen over steunpunten beschikken, waar zjj stookolie pvinden en alles wat een schip noodig heeft. Deze noodzaak zou een verklaring kun nen geven van de vele geruchten en berichten, die ongeveer gelijktijdig spreken over een Duit sche actie op IJsland en Patagonië. De „cash and carry"-schepen van de toe komstige geallieerden zullen de golven van den Atlantischen Oceaan moeten klieven; en het is langs de kusten van dien oceaan, dat de Duitsche zeemacht steunpunten te vinden heeft. Niets is meer natuurlijk, dan dat de Duitsche strategen hun oog hebben laten val len op de twee eenige bruikbare bases in het Noorden en het Zuiden van den Grooten Plas: op IJsland en op Patagonië. IJsland, het groote eiland, dat, dank zij de snelle ontwikkeling van de Amerikaansch- Europeesche luchtverbindingen, geroepen is weldra een groote rol te gaan spelen, staat voor het oogenblik nog onder protectoraat van De nemarken, maar zal vermoedelijk reeds het vol gende jaar een onafhankelijke staat zijn. Niets zou gemakkelijker zijn voor een Duit sche expeditie dan op dit groote eiland de ha kenkruis-vlag te plaatsen. IJsland zelf zou zich tegen de ontscheping van een Duitsche troe penmacht niet kunnen verzetten en Denemar ken, de „beschermende" staat, is er eerst recht niet bij machte toe. Niettemin is het volkomen verklaarbaar, dat Duitschland aarzelt ten aan zien van IJsland tot een beslissende daad over te gaan en men zal goed doen aan de vele ge ruchten, die daaromtrent in de laatste weken in omloop gebracht zijn, slechts zeer hypothe tische waarde toe te kennen. Het staat vol strekt niet vast, dat Engeland en de Vereenigde Staten, in de bestaande omstandig heden, zouden dulden, dat Duitschland IJsland zoo al niet annexeerde, dan toch dwong een verdrag aan te gaan, dat het Derde Rijk de mogelijkheid opent het eiland als vloot- en ra- vitailleeringsbasis te gebruiken. Zelfs al zouden Denemarken en IJsland geneigd zijn een over eenkomst met Duitschland te sluiten en niets is minder waarschijnlijk dan nog zouden de groote Angel-Saksische mogendheden met het oog op de noodzakelijke veiligheid der trans»- Atlantische verbindingen niet kunnen toestaan dat zulk een overeenkomst tot stand kwam en als Duitschland er in slaagt van IJsland nuttig partij te trekken, kan het niet zijn vóór de oorlog in allen ernst uitgebroken is en de Brit sche vloot is zeker bij machte te verhinderen, dat het eiland als militaire basis Duitschland ooit werkelijke diensten bewijst. Het andere strategische punt, waaraan men in Duitschland gedacht schijnt te hebben, is 't Zuidelijkste en betrekkelijk onbewoonde deel van het grondgebied van de republiek Argen tinië, Patagonië. Patagonië op zichzelf heeft geen enkele waarde, maar het kan met zijn vele inhammen in een eventueelen oorlog zeer nuttige diensten bewijzen. Dat Duitschland déze waarde van Patagonië niet uit het oog verloren heeft, schijnt wel het document te be wijzen, dat de regeering te Buenos-Aires in handen gevallen is en waarin den Argentijn- schen nazi's nauwkeurige aanwijzingen gege ven worden omtrent den propagandistischen en anderen arbeid, dien zij op het grondgebied der Argentijnsche republiek en in het bijzonder in Patagonië te verrichten hebben. Dat de Argen tijnsche regeering niet van zins is de Duitsche activiteit ongestoord haar gang te laten gaan, spreekt vanzelf. De afgevaardigde Dickmann, die reeds meermalen een waarschuwend geluid heeft doen hooren, heeft op een omvangrijk en nauwkeurig onderzoek aangedrongen en presi dent Ortiz, wiens doortastend optreden door alle bladen geprezen wordt, is alleszins bereid de geheele zaak tot volkomen klaarheid te brengen. Het spreekt vanzelf dat van Duitsche zijde de echtheid van het gevonden document ontkend wordt, maar deze ontkenning belet den Argentijnschen politioneelen autoriteiten niet in alle vergaderlokalen van Duitsche ver- eenigingen, ook in die der sportbonden, huis zoekingen te verrichten. Belangrijke documen ten schijnen reeds gevonden te zijn, maar om trent den inhoud van die stukken wordt tot dusverre het stilzwijgen bewaard. Zoo ziet het er naar uit, dat, indien er al zulk een toeleg in het Zuiden van den Atlan tischen Oceaan bestaan heeft, deze mislukt is. De eerste „slag" is door de strategen van het Derde Rijk ontegenzeglijk verloren. Dit zal hun niet beletten elders nieuwe pogingen in het werk te stellen aan de Duitsche hoogzee- en enderzee-vloot steunpunten te verschaffen, die zjj volstrekt noodig heeft, wil zij tijdens 'n mogelijken oorlog niet gedoemd zijn vrijwel werkeloos achter de bescherming van Helgo land te blijven. Oorspronkelijk was het de Duitsche vloot voldoende de heerschappij in de Oostzee te hebben, omdat alleen de republiek der Sovjets als eventueele vijand in het ge ding kwam, maar de omstandigheden zijn, sinds Chamberlain het roer van zijn politiek zoo radicaal heeft omgegooid, in sterke mate gewijzigd en de beheersching van een binnen zee heeft iedere beteekenis verloren. Het is niet in de Oostzee dat een maritieme beslissing valt het is ver daarbuiten, in de Noordzee en vooral in den Atlantischen Oceaan. Op een goeden dag bepaalde een wet, dat het kanaal er zou komen. Op een morgen werd de eerste schop in den grond gezet. Vandaag is er de chaotische verspreidheid van talrijke werken. Op een dag zal het kanaal gereed zijn en dan zal blijken, dat alle verspreide on- derdeelen aan elkaar pas sen, zooals tevoren beraamd was. Dien dag zullen de schepen varen van Amsterdam naar het Rijnland en op hun weg slechts twee sluizen ontmoeten, die oponthoud veroorzaken. Zij zullen varen overdag, maar ook in den nacht, omdat een wet bepaalde, dat het zoo zou worden. Het is leerzaam om een kanaal te zien groeien tusschen bruggen en sluizen. Bewoners van één streek, die buren waren, worden gescheiden, land- en waterwegen doorsneden, het water krijgt een nieuwen loop. Een ingenieur trapt op het gaspedaal van zijn auto, die minuten lang door het land snort, dat aan beide zijden te rugwijkt. Kilometers verder komt aan de snelle vaart een einde; een nieuw onderdeel van het werk, een bespreking en verder gaat het weer. De bouwers van den waterweg snellen door het land, zooals wij zittend aan ons bureau links •en rechts onze handen uitsteken om agenda's en klappers te raadplegen. Het nieuwe kanaal doorsnijdt het lage Hol- landsche en Utrechtsche land. Voorbij Jutphaas boort het zich door de in oostelijke richting op loopenden bodem van Zuid-Oostelijk Utrecht. Het steekt de Lek over en tusschen hooge dijken zal het eenmaal hoog liggen boven de lage pol ders van de Betuwe. Elk landschap biedt zijn eigen moeilijkheden, die stuk voor stuk over wonnen moeten worden. Maar behalve de moeilijkheden zijn er dc mogelijkheden, die toch weer haar problemen stellen. Millioenen kubieke meters grond moeten worden uitgegraven en voor al dien grond moet een bestemming worden gevonden. Tusschen Amsterdam en Jutphaas wordt nauwelijks iets anders dan waardeloos veen opgebaggerd, maar de zandgrond, die ender een op vele plaatsen slechts dunne laag veen verborgen tusschen Jutphaas en Wijk bij Duurstede wordt aange troffen, is kostbaar. Nauwkeurig is de loop der zandlagen bepaald. Op sommige plaatsen duiken zij meer dan vijf meter onder het veen, doch elders liggen zij dicht aan het oppervlak. Daar vormt het zand prachtig materiaal voor der. aanleg van dijk- en weglichamen. Een nieuwe waterweg beteekent een ingrijpen in de waterstaatkundige toestanden van een geheele streek. Aan afwatering zoowel als aan bevloeiing moet aandacht worden geschonken en elke polder stelt in dit opzicht zijn eigen eischen. De meest ingrijpende verandering is wel, dat het nieuwe kanaal meer dan het Mer- wedekanaal boezem van Amstelland zal zijn en dat deze boezem zich zal uitstrekken tot aan Wijk bij Duurstede. Er wordt als het ware gespeeld met water en met grond. Het aanschijn der aarde schijnt op vele plaatsen grondig te veran deren. Zoo staat daar de ingenieur, de ge- kaplaarsde beenen schrap gezet, nauw slui tend de toegeknoopte regenjas om het lichaam, als de vervormer van het land, in wiens brein het kanaal reeds voltooid is. Inmiddels wacht de scheepvaart. In 1938 toonde de Rijnvaart wederom een achteruit gang van 17 pCt. ten opzichte van 1937. Het Merwedekanaal is niet toegankelijk voor Rijn- schepen, welke langer zijn dan honderd meter en wier inhoud meer dan tweeduizend ton is. Het schutten in Utrecfit vergt nog veel tijd. Doch in Augustus van dit jaar zullen de schepen rechtstreeks naar Vreeswijk varen, waar zij nu reeds van de nieuwe sluizen profiteeren. De lengte van den huiaigen scheepvaartweg Am sterdamLobith is (via Gorkum) 167 K.M. Langs het nieuwe kanaal zal deze afstand via het Betuwepand slechts *118 K.M. bedragen. Tus schen het Noordzeekanaal en het Duitsche KANAALVAK ZEEB URG—VLEUTEN SC HEW EG Verbreeding kanaal tusschen Zeeburg en Nichtevegt in vollen gang. Vier draaibruggen door vaste bruggen vervangen. Einde 1939 aanbesteding nieuw syphongemaal bij Zeeburg. Verbreeding kanaal gereed in 1942. KANAALVAK VLEUTENSCHEWEG—JUTFAAS Sluizen Vreeswijk met zijtak in 1938 in gebruik genomen. Kanaal om Utrecht in Augustus a.s. gereed. KANAALVAK JUTFAAS- WIJK BIJ DUURSTEDE Sluizen Wijk bij Duurstede in 1938 gereed gekomen. Droog grondwerk in September a.s. gereed. Begin 1941 spoorbrug bij Houten in gebruik. Einde 1942 kanaal gegraven. In 1943 kanaal voltooid. KANAALVAK RAVEN SW AAI J TIEL (Betuwepand) 1 Augustus 1937 eerste spade in den grond bij Ravenswaaij. Februari 1939 grondduikers Linge en Mauriksche wetering opgeleverd. April 1939 aanbesteding dijkaan- leg en bouw gedeelte sluis met bruggen Tiel. Juli 1939 sluis Ravenswaaij ge reed. Einde 1943 kanaalvak gereed. industriegebied zullen de schepen slechts twee sluizen Ontmoeten, terwijl zij tot Tiel een kanaal zullen volgen, waar de waterstand altijd dezelfde is en tegenstroom niet kan optreden. Een wet gaf Amsterdam den scheepvaartweg, dien 't noodig had. Ingenieurs ontwierpen plan nen. Duizenden arbeiders bouwen en graven. In 1943 zal de hoofdstad behalve over een eerste klas verbinding met de zee, over een prima waterweg naar Duitschland beschikken, die haar het levendig verkeer van een belang rijke transitohaven met werk voor duizenden moet schenken. Een gezelschap van 460 lezers van het dag blad „The Leicester Mercury," uit Leicester. Engeland, zal met Paschen een bezoek aan ons land brengen. De „Leeds Mercury" organiseert een dergelijk uitstapje voor de Pinksterdagen. Voor het concours hippique, dat 29 April ter eere van den verjaardag van de Prinses te Baam wordt gehouden, heeft Prins Bernhard een zilveren medaille uitgeloofd en wel voor den behendigheidswedstrijd voor tuigpaarden. Dag en nacht trekken miniatuur-locomo tietjes lange zand- en kleitreintjes over de glimmende rails. Een tooneél van bedrijvigheid, dat bekroond wordt door het strakke silhouet van de betonnen sluis Gigantische ijzerskeletten steken omhoog in het landschap, scherp contrasteer end met de landelijke rust. Een kijkje in den bouwput van de sluis bij Ravenswaaij, tijdens den zomer van het vorig jaar. Op den achtergrond het dorpje Rijswijk, als het ware inoeliist door de staalmassa't

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9